like vier weken rantsoen onnen voor zakenverkeer asjiesj-avontuur kreeg justitieel staartje Staatssecretaris: huren maximaal 7 pet. omhoog het moet kunnen nog li eind terug Uit in de Randstad ~~fcpAG 13 DECEMBER 1973 ADVERTENTIE [MG Staatssecretaris Volkshuisvesting en ke Ordening) vindt dat op n de ingediende Machti- de huren volgend jaar met zeven procent mogen rerhoogd. Hij heeft dit gis- jmens het kabinet in de amer meegedeeld. dA wil echter de huurver- het kader van de huur- atie niet verder verhogen met zes procent. Van ift vannacht een dergelijke het PvdA-kamerlid mej. afgeraden omdat een nog verlaging in strijd zou zijn lelangen van de volkshuis- itMet een dergelijke verho- ied onderhoud van de wo- de huurder niet meer mo- meende hij. itregelen die Van Dam aan- kondigde zien er als volgt uit: De huurprijzen van woonruimten ln het zogenaamde geliberali seerde gebied die tot dusver vrij waren zullen in 1974 met niet meer dan zeven procent mo gen worden verhoogd. Een uit zondering geldt voor die woningen die de laatste vijf Jaar met rijks subsidie zyn gebouwd. Onder deze maatregel vallen ook de tweede woningen en de recreatiewoningen die worden verhuurd. Ook de huurprijzen van bedrijfs ruimten zullen met niet meer dan 7 procent mogen worden ver hoogd. Ook de bedrijfsruimte die ten dienste staat van een kam- peerbedrijf valt hieronder. Deze maatregel is speciaal bedoeld voor kleine middenstanders die in de huidige situatie moeilijkheden zullen ondervinden. Ook een maximale huurverhoging van 7 procent zal gelden voor de woningen die onder de huurwet vallen, dat wil zeggen de huur woningen in de niet-geliberali- seerde gebieden. Hier vormen de woningen die de laatste vijf Jaar met rijkssubsidie zijn gebouwd weer een uitzondering. Voor woningen genaamde facultatieve huurver hoging van toepassing is geldt een huurverhoging van zes procent. Bij ongebouwd onroerend goed zal ook de huurverhoging niet boven de zeven procent mogen komen. Dit geldt bijvoorbeeld voor terrei nen waar tenten en mobiele ca ravans mogen worden geplaatst. Door inkrimping van de moge lijkheden om in 1974 met vakan tie naar het buitenland te gaan is namelijk een prijsdruk op sta tiegelden en dergelijke te ver wachten. De huurprijs van woningen die de laatste vijf jaar met rijkssubsidie zijn gebouwd zal niet met 6, doch met 3 procent worden verhoogd. DEN HAAG Voor het zakelijk verkeer met personen auto's worden vanaf 7 januari in het kader van de benzine- distributie aparte ramtsoenbonnen verstrekt. De rantsoenbonnen zullen om de vier weken worden uitge deeld, tegen betaling van 5 gulden. Telkens is daartoe een aan vraag nodig. Daarbij moet het totaal aantal verreden kilome ters over 1973 plus het aantal zakelijk verreden kilometers wor den opgegeven. mier Den TJyl ontving gistermiddag de oppositieleiders op ministerie van Algemene Zaken voor een gesprek over de iele buitenlandse politieke situatie. Van links rondom de i: premier Den TJyl, minister Van der Stoel, de VVD-kamer- !71 De Koster en Wiegel en de CHU-kamerleden Van der en Kruisinga. ADVERTENTIE 'cretaris Chr. werkgevers: NEDERLANDS CONGRESGEBOUW VRIJDAG 14 DEC. 20.30 UUR Amsterdams Philharmonisch Orkest [HEM "Als procenit welvaart drs. Van der Meer. Sprekende over afnemen dam de buurt van L zo snel is de laatste Ja- welvaart gestegen". Dat is g van drs. A. J. van der Igemeen secretaris van het ids Christelijk Werkgevers- Hij zei dat tijdens een lunch leden van het departement van de Nederlandse Maat- Nijverheid en Handel, oiimend komt drs. Van der de slotsom dat indien de van Nederland zelfs de verminderen ons land pas d in het midden van de Ja- "We kunnen dus als het I dbg een heel eind terug", aldus het overheidsbeleid zei hij dustriepoliiitiek van de regering nood zakelijk te achten, zeker in verband met de huidige energiecrisis "we staan op het breekpunt van de ont wikkeling, we gaan duidelijk naar 'n samenwerking met de overheid" stel de hij vast. Hij koppelde daaraan de conclusie dat het bedrijfsleven via haar organisaties moet meepraten ln Brussel. "Als we het allemaal aam de overheid overlaten trekt de huidige regering alle macht tot zich als georganiseerd bedrijfsleven moe ten we zelf de verantwoordelijkheid dragen". Als dat miet gebeurt spreker wees op de machtigingswet —wordt dat een "zielige zaak". YEHUDI MENUHIN als DIRIGENT en SOLIST Schubert: Symfonie 3 Beethoven: Vioolconcert FRANK MARTIN als componist en dirigent in zijn POLYPTIQUE Kaartverkoop: dagelijks 10.00- 18.30 u. tel. 548.000 Prijzen: 17.50 CJP 10.- De extra toewijzing zal bestaan, uit een hoeveelheid benzine voor driekwart van het aantal zakelijke ki lometers, uitgaande van een gemid deld benzineverbruik van 1 op 10. Aanvraagformulieren voor ex tra benzine zullen eerst op 2 Januari te krijgen zijn op de gemeentehuizen. Ook geestelijken en artsen zullen daarvoor deze gang moeten maken. De aanvraagformulieren moeten volgens hat principe van de "eigen verfcl&ring" weorden ingevuld door de houder van het kentekenbewijs, bureau of belastingconsulent zullen met hun handtekening de juistheid, van het aantal zakelijk verreden ki lometers moeten bevestigen. Ook de mensen die meer dan 15 ki lometer van hun werk wonen kun nen in aanmerking komen voor ex tra benzine, maar dan alleen als zij, zoals bijvoorbeeld bij continubedrij ven het geval kan zijn, geen gebruik kunnen maken van het open baar vervoer en de bedrijven geen kans zien door "poolen" of het in zetten van bussen hun personeel te vervoeren. Aanvragen voor dit soort gevallen moeten worden gericht tot de Rij kwedkeersmspecties in de pro- De korting op het benzineverbruik van personenauto's en motorrijwie len moet, zo is de bedoeling, een to tale brandstofbesparing van 30% op leveren. Dit kan volgens het minis terie van Verkeer en Waterstaat, worden bereikt door op het particu liere vervoer 40 %en op het za kenverkeer 25% te bezuinigen. Daarbij is rekening gehouden met de extra toewijzingen. De autoloze zondag heeft samen met de vrijwillige beperking op de snel heid de afgelopen weken een bespa ring ven 15 tot 20% opgeleverd, wat volgens de regering te weinig is. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft gisteren gezegd dat bovendiien voor benzined Lstributie gekozen is omdat het minder grof werkt dan een zondags-rijver bod. Iedereen mag nu zelf bepalen DEN HAAG Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) staat achter de motie-De Beer WD) waarin deze voorstelt by aankoop van een oud huis een gemeentelyke garantielening van 100 procent of rond de 100 procent te verlenen. Op deze wyze wil men het eigen woningbezit stimuleren. Tot dusver ontving men by aankoop van een oud huis slechts 70 procent van de taxatiewaarde als hypotheek. In de praktyk bleek het voor vele aspirant kopers niet mogelyk om een aanbe taling van 30 procent op tafel te leggen. „Wellicht verdient het aanbeveling om deze maatregel geleidelijk in te voeren", aldus minister Gruyters, „te beginnen by de gebieden in het westen des lands waar de nood het grootst is". hoe hij zijn toegewezen hoeveelheid benzine wil verbruiken. Onder het zondagsrijverbod leden, aldus minis ter Westerterp, bedrijfstakken als horeca en autohandel onevenredig De eerste vier benzinebonnen voor de periode van 7 Januari tot en met 3 februari zijn gisteren aangewe zen. Ze zijn echter een half jaar gel dig, zodat het iedereen vrij staat de gehele toegewezen hoeveelheid ben zine al meteen in de eerste week op te nemen ofwel de bonnen te sparen, bijvoorbeeld ten behoeve van de zo mervakantie. Voor motorfietsen wordt per bon 8 liter gegeven, voor personenauto's 15 liter en voor vrachtwagens 25 li ter. Personen- en vrachtwagens die ook op LPG kunnen rijden (categorie G) geldt een toewijzing per bon van 15 liter benzine of 18 liter LPG. Van daag nog zal bekend worden gemaakt hoe de extra toewyzing van brand stof voor vrachtauto's zal worden geregeld. Voor bromfietsen die op benzine rij den, is nog een aparte regeling in de maak, maar ook zij zullen per 7 Ja-1 nuari onder de distributie vallen. Tweetanktbromfietsen zullen ook dain echter nog onbeperkt kunnen tanken. Maar de benzinestations mogen niet meer zelf uit benzine en olie meng- smering maken, omdat dan de afge leverde hoeveelheid benzine niet meer overeenstemt met de ingenomen ben zinebonnen. De pomphouders zullen him mengsmering rechtstreeks bij de oliemaatschappijen moeten betrek ken. Personenwagens met dieselmotoren vallen op 7 Januari nog niet onder de distributie en voor pleziervaartuigen is evenmin al een regeling getroffen. Taxi's en huurauo's met chauf feur, begrafenis- en trouwauto's kunnen ook extra benzine krygen. De basistoewijzing van 15 liter per week wordt voor deze auto's in min dering gebracht. Voor huurauto's zonder chauffeur, lesauto's en les- motoren wordt bij de extra toewij zing nog een reductie van 20% toe gepast. Huisartsen en veeartsen zul len weer niet onder deze kortingsre geling vallen. Invaliden zonder beroep komen niet in aanmerking voor extra brandstof, maar invaliden mét een beroep wel, eventueel zelfs ook voor het woon werkverkeer. Ieder kwartaal zal er een nieuwe bonkaart worden uitgereikt, dit in verband met het feit dat veel auto mobilisten hun motorrijtuigenbelas ting per kwartaal voldoen. Als het systeem van 15 liter per week per bon wordt gehandhaafd, zullen 12 van de 25 bonnen niet geldig worden verklaard, omdat ieder kwartaal 13 weken telt. Maar het is niet uitge sloten dat in de loop van de distri butie wordt beslist dat bepaalde bon nen goed zijn voor een kleinere hoe veelheid benzine. AMSTERDAM Concertgebouw: 14 dec. 24.00 uur Roy Gallagher; 15 dec. 20.15 uur Amsterdams Phil. Ork. o.Lv. Yehudi Menuhin en Frank Martin; 20.15 uur Glinkakwartet; 16 dec. 14.30 uur Vyf uitzonderlyke concerten. Yehudi en Hephzibah Menuhin. viool piano; 20.15 uur Amsterdams Phil. Ork. oJ.v. Kees Bakels; 17 dec. 20.15 uur acht pianorecitals m.m.v. Jean-Rodolphe Kars. piano; 18 dec. 20.15 uur Philadelphia Package; 20.15 uur Kamermuziek m.m.v. Catherine Gayer; 19 en 20 dec. 20.15 uur Concertgebouwork. o.l.v. Bernard Haitink. Shaffytheater: 14 dec. 20.30 uur Eiko Koma, Japanse dans; 22.00 uur Misha Mengelberg en Jeugd Muziek; 24.00 uur Dzjatsh, de Bokser Showdown en buikgordel voor 2 heren; 15 dec. 20.30 uur Eiko Koma. Japanse dans; 22.00 uur Theo Loevendie-consort; 24.00 uur Marnix Kappers en Hanneke Holz- haus, cabaret, try-out; 18 dec. 20.30 uur Toneelgroep Baal. Baal; 22.00 uur Residentie-Orkest; 19 dec. 20.30 uur Toneelgroep Baal, Baal; 22.00 uur Boy Edgar Sound; 20 dec. 20.30 uur To neelgroep Baal, Baal; 22.00 uur Dixie. Stadsschouwburg: 14 dec. 20.00 uur Rigoletto. Nederlandse Opera stichting; 15 dec. 20.15 uur De Revisor, publiekstheater; 16 dec. 20.15 uur De Revisor, publiekstheater; 17 dec. 20.00 uur Rigolet to. Ned. Operastichting; 18 dec. 20.00 uur Norma, Ned. Opera stichting; 19 dec. 20.15 uur De Revisor, publiekstheater; 20 dec. 20.15 uur Het Zwanenmeer, Nat. Ballet. Klein Bellevue: mnd. dec. (beh. zondag) "Wat je zegt ben je zelf", Gerard Cox en Frans Halsema. Carré: mnd. dec (beh. maandag) 20.15 uur "Wat een planeet", mu sical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. ROTTERDAM Hofpleintheater: 14. 15. 16, 18. 19 en 20 dec. 20.15 uur Toneelgroep Podium, De Cirkel, Somerset Maugham. De Doelen: 14 dec. 20.15 uur Concert Radio Phil. Ork. o.l.v. Chris topher Seaman m.m.v. Daniel Wayenberg; 20.15 Frans Eppink en John Kuipers. Here m'n tyd, cabaret; 15 dec. 20.15 uur Frans Eppink en John Kuipers. Here m'n tyd, cabaret; 24.15 uur Roy Callagher, popconcert; 16 dec. 20.15 uur Frans Eppink en John Kuipers. Here m'n tyd, cabaret; 17 dec. 20.15 uur Kerstconcert. Deo Cantamus en the Young Credo Singers; 18 dec. 20.15 uur Pianorecital. Alfred Brendel. Maragreth May; 19 dec. 20.15 uur Kerstconcert, Deo Cantamus en the Young Credo Singers; 20.15 uur Concert door Stuttgarter Klaviertrio; 20.15 uur Concert door Rot. Phil. Koperensemble; 20 dec. 20.15 uur Kerstconcert Deo Cantamus en the Young Credo Singers: 20.15 uur Solisten concert door Rykle van der Heide, Truus Tickelman en Barba ra Lister. De Lantaren: 20.30 uur Funhouse Revue; 24.00 uur Stampconcert met Theo Loevendie; 18 dec. 20.00 uur Het spel Xoelapepel; 19 en 20 dec. 20.30 uur Het Engelse Rat-Theatre, Judas. Groote Schouwburg: 14. 16 dec. 20.15 uur De revue Dag dag. heer- lyke lach; 20 dec. 20.15 uur Theater van de Lach. de Grote Ver sierder, Philip King. Rotterdamse Schouwburg: 15 dec. 20.15 uur Première van Penthe- sileia, Heinrich von Kleist; 16 dec. 20.15 uur Penthesileia17 dec. 20.15 uur Toneelgroep Theater, De Min ln 't Lazarushuis; 19 dec. 20.00 uur Rigoletto, Ned. Operastichting. Theater In den Twijfelaar: 14 dec. 20.30 uur Cabaret Pandoer Piccolo Theater: 15 dec. 20.15 uur Oog op dans, Rotterdams Dans centrum; 19 dec. 20.15 uur Toneelgroep The Family. The Fami ly I, Lodewyk de Boer; 20 dec. 20.15 uur The Family II DEN HAAG Koninkiyke Schouwburg: 14 en 17 dec. 20.15 uur Een poppenhuis, Ibsen; 15 en 18 dec. 20.15 uur Hendrik IV: 16 en 19 dec. 20.15 uur Van hand tot hand; 20 dec. 20.15 uur Tatuffe. Hot Theater: 14 dec. 20.30 uur Haagse Comedie met Warenar; 15 en 16 dec. Haagse Comedie. Philoktetes, Hugo Claus; 20 dec. 20.30 uur Haagse Comedie, generale repetitie "De Blikopener", Victor Lanoux. Congresgebouw: 14 dec. 20.30 uur Concert door het Amst. Phil. Ork. o.l.v. Yehudi Menuhin en Frank Martin; 15 dec. 20.30 uur Concert gebouwork. oJ.v. Bernard Haitink; 18 t/m 20 dec. 20.15 uur Jasperina de Jong-show; 20 dec. 20.15 uur Blyspel "Slip pers", Alan Ayckbourn. Diligentia: 14 en 15 dec. 20.15 uur Cabaret Tingel-Tangel met "Hoera, we leven nog"; 16 dec. 20.30 uur Jazzconcert door de Amerikaanse pianist Bill Evans; 20 dec. 20.15 uur Blyspel Vrouw zoekt moord vent. André Roussin. Theater In de Steeg: 14 en 15 dec. 21.00 uur De Sissies; 17 dec. 20.30 uur Slagwerkgroep Den Haag. Theater PepUn: 14, 15 en 20 dec. 20.30 uur Cabaret Gerrit brengt "Gerrit en Truus". Theater Aan de Haven: 19 en 20 dec. 20.15 uur Toneelgroep de Ap pel. Macbeth, Ionesco, try-out. Circustheater: 19 dec. 20.15 uur Nationale Ballet, Het Zwanenmeer, première. 'd van Zuuren UW ARDEN Het bleken de stromannen te zijn die gis- oor de Leeuwarder rechtbank de jongens die de kastanjes vuur moesten halen. Keurige die een ding gemeen had liefde voor de duiksport. Ze belust op een avontuurtje, da. tr het ging zeker niet om ge- hasj-handelaren. Die zijn justitie veel moeilijker te Zoals in dit geval. Want ter- 18-jarige Amsterdammer Ber- z'n 42-jarige broer Jack, de N 6e Dirk G. uit Waverveen, de 6e George K. uit Wormerveer 15-jarige Cees K. van Vlieland hasj-smokkel moesten boorden, lagen de opdrachtge- grote jongens achter de scher mer namen bij de poitle bekend bakken in de Spaanse zon, ze tenminste niet op zoek *ar aantrekkelijke beleggings- I b voor het grof in de hasj- verdiende Voor Bernard, Jack, Dirk en Geor ge, gerespecteerde leden van een Amsterdamse sportduikersvereniglng was het avontuur met de kotter Sch. 36, de Yvonne Kater, alleen maar op een fiasco uitgelopen. Nagenoeg van het begin af aan, zo bleek gisteren tijdens de vrij summiere behandeling, heeft de politie geweten van de ope ratie. Toen men 26 mei de haven van IJmuiden verliet stonden re chercheurs 't schip als het ware uit te zwaaien. En toen men, na de nodi ge moeilijkheden in de nacht van 16 op 17 september de haven van Har- lingen binnenliep waren er slechts welkomstwoorden van een grote groep rechercheurs. Naar de 35.000 beloofde guldens die hen tot de hele affaire hadden ver leid, konden ze hard fluiten, 't Had hen op dat moment alleen nog maar geld gekost. Officier van Justitie mr. H. W. Kui pers vond bovendien dat ze nog maar een tijdje de cel in moesten. Hij eiste tegen Bernard D. en Dirk G. twee Jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen George K. en Jack één Jaar en tegen Cees K. negen maan den. Bovendien vroeg de officier ver beurd verklaring van de Yvonne Ka ter, waarin Dirk en Bernard ieder, zo'n dertigduizend gulden hadden ge stoken. Heropening De belangrijkste man die in Har- lingen was gearresteerd, de 38-Jari ge Michel A. uit Ankeveen, die in Am sterdam een suana exploiteerde heeft intussen heropening van het onder zoek gevraagd. Hij zal 9 Januari te recht moeten staan. Bernard D. en Dirk G. hadden al eerder een hasj-avontuur stuk zien lopen. Dat was met de Spurt. Deze boot had voor de Portugese kust 'n partij hasj overgenomen van een op de rotsen gelopen jacht. Maar voor de Bretonse kust kreeg de Spurt zelf motorpech en moest een haven bin nenlopen. De Franse douane vond de hele partij hasj aan boord. Korte tijd later zeiden Dirk en Bernard tegen elkaar, terwijl ze in de sauna van Michel A. aan het be hangen waren; "Eigenlijk moet je het handiger doen. Je moet 't spul niet aan boord verbergen, maar on der het schip in waterdichte contai ners". Met gezamenlijk geld kocht het drietal de Sch. 36-. Michel A. wist iemand die best 1200 kilo hasj wilde hebben. Hij wist er ook ge makkelijk aan te komen. Je hoefde er alleen maar voor naar Libanon. De bemanning voor de hasj-boot, werd gerecruteerd uit wederzijdse kennissen. Niemand had ooit een echte zeereis gemaakt, maar Dirk en Bernard hadden kort tevoren een garnalenkottertje gehad waarmee ze wel eens buitengaats waren ge weest. Jack haalde in recordtijd het diploma radio-telegrafie. De presi dent van de rechtbank, mr. R. G. Holtz, hierover: "Dat is het enige, dat deze hele affaire u heeft opgele verd". Wachtkamer Eind mei ging het viertal op weg naar Beiroet via Limasol op Cyprus, een havenplaats die bij de politie be kend staat als wachtkamer voor schepen die hasj uit de Libanon ha len. Maar omdat de Libanse politie meende dat de bemanning van de Sch. 36 voor Israël spioneerde wer den zij gearresteerd. Dat gebeurde op de avond dat de hasjiesj aan boord zou worden genomen. Enkele dagen later werden zij vrijgelaten. De schrik zat er een beetje in en zij voeren terug naar Cyprus. Omdat er moeilijkheden thuis en op hun werk dreigden zorgde Michel A. bliksem snel voor vier vliegkaartjes richting Amsterdam. De kotter bleef op Cy prus. Na enkele dagen zijn ze toch maar weer naar Cyprus teruggevlo gen. Na een dag of tien wachten op een gecodeerd telegram van Michel zetten Bernard, Dirk, George en Jack opnieuw koers naar Beiroet. Voor de kust werd 1850 kilo hasj aan boord genomen. Het hadden 2100 kilo moeten zijn, maar de Liba- nezen bleken later de boel te heb ben opgelicht voor 150 kilo. De spe ciaal gefabriceerde containers waren maar berekend op 1500 kilo. De res terende 350 kilo werd ingemetseld aan boord van de Yvonne Kater. Overboord duikersuitrusting overboord gegaan om Michel A. die inmiddels weer thuis was, van de laatste ontwikke lingen op de hoogte te brengen. De Vlielandse assistent vuurtorenwach ter Cees K. werd bereid gevonden de partij die niet in de containers kon zo lang aan boord van zijn schuit De Boekanier te nemen. Dat gebeurde 's nachts met gedoofde lichten in 't Stortemelk, een zeegat by Vlieland "Als Cees niet wilde hadden we al tijd nog de speedboot van Michel", liet Bernard gisteren weten. De Sch. 36 liep nog diezelfde september-nacht de Noorderhaven in Harlingen bin nen. Bernard en Michel waren daar met hun auto naar toe gekomen. Klemgereden Toen Michel en Bernard het schip weer verlieten om wat broodjes voor de hongerige bemanning te halen werden zy door de politie klemgere den. Tegeiykertyd bestormde 'n ploeg rechercheurs en douanemensen de Yvonne Kater. Er moesten ook nog marineduikers aan te pas komen voordat men de containers met hasj, die de bemanning op de bodem van de haven had laten zakken, boven water kon halen. In zijn requisitoir zei mr. Kuipers: "Ons land wordt de laatste tijd steeds meer een doorvoerplaats voor allerlei soorten verdovende middelen. De Nederlandse consulaten en am bassades hebben tegenwoordig de handen, vol aan het aantal Neder, landers dat ln het buitenland wordt gearresteerd wegens drugsmokkel". In alle gevallen, zo bleek uit de rapporten van een reclasseringsver- enlging, was de kans op herhaling nauwelijks aanwezig. SCHIPHOL Op Schiphol zyn drie Canadezen aangehouden, die anderhalve kilo nagenoeg zuivere heroïne by zich hadden. De waarde hiervan wordt geschat op 2,5 tot 3 ton. De Canadezen stonden op het punt te vertrekken naar Vancouver, toen zy werden aangehouden. De heroïne had een van hen verborgen in de dubbele bodems van zyn koffers. De heroïne, zo is by onderzoek vast ko men te staan, in Amsterdam gekocht. De aanhouding geschiedde na een tip.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7