„Rijnwater om je mond te spoelen tegen cholera" Vrij over naar de Adviesraad binnenstad: inspraak, hoe en waar? Dokter Blaauwendraad over 25 jaar Koudekerk lEiDSCH HOUD UW KENTEKEN BEWIJS VAST GLORIA DEO CONCERTEERT Geen 'rotte kiezen' in Leimuiden DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 28 dec. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden Stuut mij 4 weken het Leidsch Dagblad vooi halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden KOUDEKERK Vijfentwintig jaar. zegt dokter Blaauwendraad hoofdschuddend. „Toen ik mijn voorgan ger hier zag vertrekken had die er een diensttijd van 29 jaar op zitten. Dat leek me al een onbereikbare eeuwigheid!" Nu is de Koudekerkse huisarts zelf toe aan een jubileum. De eersten die met een geschenk kwamen aandragen, wa ren tevens zijn allereerste patiënten in Koudekerk. Kerk en Zanen Werkgroep vraagt vernietiging vs, raadsbesluit opspuiting „Och, dat was verschrikkelijk! Ik was hier net één dag toen ik met spoed geroepen werd voor een beval ling. De man die me kwam halen had lang lopen zoeken voor hij mijn huis had kunnen vinden. Het resul taat was duidelyk: ik kon de nu natuurlijk vijfentwintig jaar oude baby nog net opvangen". Dokter Blaauwendraad (54) is van huis uit Groninger. Die afkomst is hem niet af te horen, maar dat komt ■waarschijnlijk doordat z'n vader pre dikant was en van tijd tot tijd een andere standplaats kreeg aangewe zen. Het gezin heeft gewoond in Gro ningen, Friesland, in kleine dorpjes grotere steden zoals Baarn en Vlis- singen, terwijl dokter Baauwendraad studeerde in Utrecht. „Ik kan me nog wel herinneren,' zegt hij nu, „dat ik de overgang naar Koudekerk in het begin toch wel moeilijk vond. Later, toen ik de men sen wat leerde kennen, zag ik eigen lijk weinig verschil meer. Dat komt misschien ook omdat Koudekerk we' een dorp is, maar niet dorps. In die vijfentwintig jaar dat ik hier zit is Koudekerk eens zo groot geworden. Het verschil tussen de autochtonen en de „importers" zoals ze schert send worden genoemd is ook niet erg opvallend. Koudekerk heeft zich ln tegenstelling tot heel veel andere gemeenten zeer harmonisch ontwik keld". floè is het verschil tussen het Kou de kerk van nu en dat van vroeger vijfentwintig jaar geleden? Dokter Blaauwendraad„Groot, toch wel. Ik heb vooral in die begin jaren erg veel rare dingen meege maakt, die nu niet meer zouden voor komen. Zo had ik een patiënt die heette Kobus en hij was toen al ruim negentig jaar oud. Hij had in de vorige eeuw nog een cholera-epi- cemie meegemaakt en was trots op zichzelf dat hij het nooit had gekre gen. Toen vertelde hij me op een keer dat dat was gekomen omdat hij iedere avond tijdens die epide mie zijn mond spoelde met Rijnwa ter! Nou, de Rijn zal nu wel behoor lijk smerig zijn. maar toen was het een open riool. Onbegrijpelijk. Wat vindt U het leukste onderdeel van Uw beroep? „Och, dat is niet moeilijk, de be vallingen! In al die jaren heb iK daarmee zoveel meegemaakt. Ik heb hier één keer een drieling op de wereld gehopen. Ik had één kind gehaald en toen ontdekten we plotseling dat er nog een baby op komst was. Na de tweede volgde er nog een andere. Ik vertrouwde het niet helemaal, en zei dat ik toch nog even goed moest kijken. Waarop dat moeder tje benauwd uitriep: "Hou nou maar op dokter!" Och, dat was zo leuk, die baby's waren met z'n drieën nog geen twaal pond en vandaag de dag zouden ze regelrecht een couveuse in zijn ge gaan. Het gebeurde op een grote boerderij en die dingen zijn zo vre selijk koud. Toen werd de onderste la opengetrokken van een reusach tig kabinet en de baby's werden er met alledrie een warme kruik inge legd. Ik heb ook wel bevallingen ge daan in zo'n bedstee. Dat is erg moeilijk, omdat je er niet zo dicht bij kunt staan. Bij een gewoon bed kun je er met je voeten onder schuiven maar bij zo'n bedstee sta Je met kromme tenen en nóg te ver weg. Eén keer werd ik voor een beval ling ook, geroepen bij mensen die in een oude tramwagen woonden. Later bleek dat dezelfde tram te zijn als waarmee ik jaren daarvoor toen we in Vlissingen woonden, op en neer reisde naar school als het regende. Ik dacht toen wel: als ik dat toen ooit had geweten. Als U alles van tevoren had gewe ten, had U dan toch dit beroep ge kozen? Dokter Blaauwendraad: "Zeker! Ik heb natuurlijk wel eens dagen waar op het allemaal wat zwaar valt, maar over het algemeen zou ik het niet anders willen Dat bewijst al leen al het feit dat die vijfentwin tig jaar voor mij zo vreselijk snel zijn voorbij gegaan. Ik vind het ook geen bijzondere prestatie van mezelf dat ik het hier vijfentwintig Jaar heb volgehouden. Ik heb gewoon m'n werk gedaan en ik ben daarvoor ge honoreerd, Door Elisabeth Tolenaar Foto Wim Dijkman Het is natuurlijk wel erg leuk dat de mensen hier mijn jubileum een feestelijk tintje willen geven. Als nie mand iets had gezegd of gedaan, had ik het waarschijnlijk erg ver velend gevonden. Zo van: ze waarde ren Je toch niet. Nu blijkt eens te meer dat de mensen je waarderen en dat ze erg graag eens iets "te rug" willen doen. Dat is ook weer iets heel speciaals: als Je iemand zijn gezondheid hebt terug gegeven, ls dat niet gewoon een werkstuk zo als een bakker een brood bakt. Het is meestal een klein wondertje, een he le speciale gave Er wordt dan ook gezegd dat do mineeskinderen bijzondere kinde ren zijn. Lachend: "Ja, nou JaOp de middelbare school had ik een leraar die die uitdrukking ook wel bezigde. Die zei dan dat de grootste mannen uit een predikantengezin kwamen, maar dat het (en dan keek hij naar mij) niet altijd zo was dat alle pre dikantenkinderen ook grote mannen werden Zaterdagochtend is er van elf uur tot half één een receptie voor dok ter Blaauwendraad. Op zijn eigen verzoek is aan de huldiging een be scheiden karakter gegeven. Uit de belangstelling zal dan wel blijken of dit predikantenkind een groot man is geworden ALPHEN AAN DEN RIJN De werkgroep Planologie en Stadsont wikkeling heeft bij de Kroon vernie tiging aangevraaagd van het raads besluit van 27 mei 1971 waarbij goedkeuring wordt verleend voor het opspuiten van een industrieterrein in de Alphense polder „Kerk en Zanen". By alle groeiprognoses zet de werk groep vraagtekens. De groep stelt: „het is niet juist, dat Alphen nu een gedeelte van de wijk Kerk en Zanen meent te moeten realiseren, omdat er geen duidelijkheid is over de mate van groei van deze gemeente in de toekomst. Wy vinden het niet juist, dat er geen onderzoek is geweest naar de vraag aan welk soort werk gelegenheid Alphen behoefte Het scheppen van werkgelegen is voornameijlk bedoeld inwoners en dat zijn menseT hogere inkomens". Volgens de werkgroep kunneiar' toorgebouwen heel goed in Ridi1 II worden gesitueerd. „Het in nodig daarvoor een apart ind 5 terrein te ontwikkelen. Gezien ga zekere situatie over de gra'1 Alphen is het volstrekt onaarr*6 baar, dat er een stuk van het el ne hart" wordt opgeofferd aa plan waarvan de feiten en der. den, die hieraan ten grondsla gen, op dit moment onjuist, d: bel en aanvechtbaar zijn", al P brief aan de Kroon. "Koudekerk heeft zich zeer harmonisch ontwikkeld LEIDEN Men kan op het ogenblik met de benzinedistributie in het vooruitzicht niet goed genoeg op zijn autopapieren passen. Er zijn in Leiden nog geen diefstallen van ben zinebonnen gemeld, wel echter heb ben gisteren twaalf personen bij de Leidse politie aangif te gedaan van vermissing van hun kentekenbewijs. Sommige automobilisten zijn boven dien hun rijbewijs kwijtgeraakt. De meeste paperassen zijn gestolen uit geparkeerd staande wagens. Een monteur uit Leusden heeft gis teren op het bureau aan de Zonne veldstraat aangifte gedaan van dief stal van zijn splinternieuwe auto. De wagen, gekentekend 03—AR82, stond geparkeerd op het nieuwbouw- terrein van de universiteit aan de Wassenaarse weg. De gedupeerde monteur is behalve zijn wagen ook zijn kentekenbewijs alsmede een hoeveelheid gereedschap kwijt. LEIMUIDEN De gemengde zang vereniging "Gloria Deo" geeft dins dag 18 december een concert. Hier aan wordt medewerking verleend door het katholiek studentenkoor "Balder" uit Delft. Het concert begint om acht In afwyking van voorgaande Ja ren heeft de vereniging besloten dit zangfestijn te geven in de gerefor meerde kerk in Leimuiden. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij me vrouw Mollens, Noordeinde 18, Jaap Obdeijn, Lijsterbeslaan 10, Jan Zaal, Ieplaan 31 en 's avonds aan de zaal. In Moskou Rodney Arismendi, de secretaris-generaal van de verboden Uruguese communistische partij, be vindt zich in Moskou en ls ernstig ziek. Arismendi is een van de com munistische leiders die door de Uru guese autoriteiten gezocht worden sinds twee weken geleden 14 Marxis tische oranisaties in het land verbo den werden. LEIDEN De Maastrichtse socio loog drs. H. P. G. Hoorn gaf gister avond een uitgebreide uiteenzetting over de verschillende facetten van inspraak op een discussiebijeenkomst georganiseerd door de Adviesraad voor de binnenstad. Drs. Hoorn heeft in zeventien Nederlandse gemeenten een onderzoek gehouden naar het functioneren van de diverse organen die zich met inspraak bezig houden, en aan de hand van enkele schema's zette hij zijn bevindingen uiteen. Voor een continue invloed bij be slissingen gaf hij een zestal voor- waairdan, waarbij een voortdurende informatie-overdracht tussen ambte lijk apparaat, bestuurders en bevol king een belangrijke plaats inneemt, evenals de mogelijkheid tot een open dialoog tussen bestuurders en -be stuurden. Bij de tegenwoordig veel georganiseerde hoorzittingen ont breekt deze continuïteit en is de re presentativiteit van de aanwezigen en van wat gezegd wordt twijfelach tig. Evenals bij de mogelijkheid tot bezwaarschriften tegen bepaalde plannen is het vaak meer praten achteraf en tegenspraak, dan feite lijk meebeslissen. De behoefte aan Inspraak, voortko mend uit de vele veranderingen in de maatschappij, moet gekanaliseerd worden voor een zo groot mogelijk effect. De inspraak kan plaatsvinden via wijkorganen, of als het de pro blemen betreft van een stad in zijn geheel, via een stedelijk adviesor gaan. Aan deze organen zouden be paalde bevoegdheden gegeven moe ten worden, zoals bijvoorbeeld bij de deelgemeenten in Rotterdam. Hun advies zou een zeker gewicht moeten hebben. Bij dit alles speelt een rol aan welke eisen de voorlichting van de gemeente moet voldoen, en in wel ke mate de diverse raden represen tatief moeten zijn. De Adviesraad in Leiden is samengesteld uit ongeveer tachtig personen die gereageerd heb ben op een oproep in een advertentie en geeft een vrijblijvend advies. Drs. Hoorn opperde als andere mogelijk heden dat de adviesraad de inspraak in de diverae wijken zou kunnen or ganiseren, en vanuit de daaruit ont stane raden advies zou kunnen door geven aan de gemeente; ook zou ge werkt kunnen worden met diverse woordvoerders al naar gelang de pro blemen die spelen. Na dit betoog zette Zijl, en hoe hij nu met verschillende werkgroepen en wijkvertegenwoordi- gers werkt. Hoewel deze raad een te gemoetkoming in de kosten krijgt van de gemeente, is het contact nog vaaik eenzijdig ©n vrijblijvend. In de discussie werden de represen tativiteit en mondigheid van de ge meenteraad betwijfeld. Opgemerkt werd dat de Adviesraad voor de bin nenstad in ieder geval representatief was voor een bepaalde mentaliteit. jS hij onkundig gelaten." namelijk burgerzin, gezond verstand en gezonde achterdocht. Drs. Hoorn merkte tenslotte op dat er eigenlijk allerlei bestuurshervor- mingen plaats zouden moeten vinden, maar zolang die niet gerealiseerd kunnen worden moet men proberen alle mogelijkheden die de wet nu geeft uit te buiten. Hij wees erop dat de pers in de voortdurende begelei ding van dit proces een belangrijke rol speelt. "De burger wordt vaak ondeskundig genoemd, maar meestal LEIMUIDEN De negen populieren, die moeten voor een plan van het Leimuidense bouwbedrijf KinkeÜs zullen niet zonder meer worden opgeofferd aan de "1::~ scherpe tanden van de zaag. Volgens de bouwer zijn kerngezonde bomen waarvan het zonde is als die worden kapt. In welke gemeente de populieren staan wilde hij niet kwijt. "Anders krijg ik voorshands al moeilijkheden omwonenden en die wil ik zonder meer vermijden." Toen hij dinsdag in het Alphens Dagblad de trieste blijfselen van dertien "stompjes rotte kiezen" langs de renweg in Rijnsaterwoude zag, schroomde hij niet, pakte telefoon en vroeg of de krant misschien een plaatsje votjrti deze bomen wist. De populieren, die ongeveer zestien meter hoog zijn en middellijn hebben van dertig centimeter, wil hij voor schenken aan hem of haar die een verdere groei van exemplaren kan waarborgen. De nieuwe eigenaar moet zelf voor het transport zorgen. Een telefoontje, dat onze krant direct na deze met de gemeente Alphen pleegde, leverde een reactie op. Van Rijn van openbare werken zei gelijk contact opnemen met het bouwbedrijf en we die bomen kunnen bekijken. Het is uiteraard een lijke zaak. dat we een dergelijk aanbod niet zonder meer de hand wijzen." De kans is dus aanwezig dat, wanneer de populieren derdaad aan de verwachtingen bcantivoorden en ze "kerngezond"binnen niet al te lange tijd een plaatsje nen de gemeentegrenzen van Alphen zullen krijgen en niet als knetterende houtblokken zullen verbranden in ope^i haarden of dat een klompenmaker er mee gaat schuiven. Tenslotte kan- Alphen in zijn uitbreidingswijk best wat extra "groen" gebruiken. En als het op zo'n kope en toch ook wel unieke wijze wordt aangeboden, een buitenkansje. Daarvan is men dachten wij, zich in Rijnstad ter dege betoust. Gemeenteraad Alkemade ALKEMADE De raad van Alke made zal er maandagavond over be slissen of inwoners van Buitenkaag het recht van vrije overvaart met het Pontveer Kaag zullen krijgen. Daarvoor zou de gemeente Haarlem mermeer een bedrag van f 14.500,- beschikbaar moeten stellen als bij drage in de kosten van de pont. Als de raad positief beslist zullen alle in woners van Binnen- èn Buitenkaag dag en nacht vrije overvaart genieten. De raadsagenda vermeldt verder: een subsidie van vijfhonderd gulden voor de werkgroep 'Milieu Alkemade'; voorstel om over te gaan tot het voe ren van een procedure voor de arron dissementsrechtbank, strekkende tot onteigening van enkele ten zuiden van de Oude Adeselaan te Rypwete- ring gelegen gronden van de heer v. Benten, alsmede om in deze proce dure een vervroegde uitspraak te vor deren; voorstel tot het opnieuw in ge bruik geven van volkstuinen en het verhuren van een aan de Sotaweg ge legen perceel grond aan het NKV. afdeling Roelof ar endsveen; voorstel tot wijziging van de pachtovereen komsten met de gebroeders Adriaan en Anton Zekveld, betreffende gron den en hoeve "Alkemade" gelegen in de Haarlemmermeerpoldervoor stel tot het opnieuw aangaan van een erfpachtovereenkomst met de BV C van Lent en Zonen te Kaag; voorstel tot het subsidiëren van het gods wijkraad De Kooi uiteen, hoe deze dienstonderwijs op de basisscholen; Het veerpontje naar eiland Kaag. raad ontstaan is uit een actiegroep tot behoud van de zweminrichting De de "Ver- met betrekking tot de tot stand ko- Zuidhollands Plassengebied. acht uur in het gemeentehuis 4 voorstel ming van een recreatieschap Noord- De openbare vergadering begint om kemade.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4