jfieuwe stap op weg naar erbetering waterkwaliteit Huidige wetgeving maakt landschapspark mogelijk iOI creatief OLIECRISIS WERD VERWACHT ÏZH: ook toerbussen jUDEBDAG 13 DECEMBER 1973 •ste steen :,r nieuw deliedenhuis 1 )EN De heer die het Oude- ie; uls het langst bewoont ster die er het kortst is heb- stermiddag samen de eerste rflegd voor het nieuwe ge- het Oudeliedenhuis mdfcsenmakersstraat. Het gebouw 'aj v men hoopt over een Jaar trrd zal kunnen worden, gaat leden aan 90 bejaarden. De ichjbouwkosten overschrijden de B ljoen gulden, kt Lt ptter E. A. E. van Dishoeck college van regenten maak- ren de naam van het toekom- ebouw bekend: "Het huis op ai^rd". In deze naam zal de her- aan de Waardgracht, ook otje Gods" genoemd be- difblijven. Er is, met name de Adviesraad 1 stad, nogal wat oppositie ge- egen de bouwplannen 1 het Oudeliedenhuis, uitgingen van demping dgracht, waartegen de Ad- fel gekant was. De Advies- ig zelfs aan de Kroon om de iring voor de bouw ongedaan Voorzitter Van Dishoeck dat als één van de oorzaken feit dat er nogal wat tijd is ken ssen het eerste contact bouwplannen en de eerste gging van gistermiddag. de derde maal dat het Ge- eerd Minne- of Arme Man- Vrouwenhuis een nieuw pand Men startte 191 Jaar geleden e* Kaasmarkt. In 1813 trok men Herengracht, waar men in ntal panden terecht kwam die 5 door het huidige gebouw wer- langen. (Foto Jan Holvast). Milieucursus Leidse universiteit (slot) LEIDEN "In de bestaande wetgeving zit een aantal bruikba re mogelijkheden om nationale landschapsparken te realiseren en in stand te houden. Het pro bleem is echter, dat de toepassing van deze wetgeving en andere re gelingen op het gebied van na tuur- en landschapsbescherming door de overheid achterwege blijft otf faalt". Deze stelling poneerde W. J. ter Keurs, lid van de Werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse univer siteit tijdens de twaalfde en laat ste inleiding van de CORS-Mi- lieucttrsus. Hij maa'kte aan de hand van een reeks voorbeelden duidelijk, dat de overheid op vele plaatsen tekort schiet Een van die plaatsen is het ge bied tussen Leiden en Den Haag waarvóór Ter Keurs al jaren ge leden voorstelde, het onder te brengen in een nationaal land schapspark: een suggestie die in 1971 werd overgenomen door de Rij'ks Planologische Dienst. Zo werd er in 1969 een drinkwater leiding aangelegd dwars door de bossen, die meldingsgebied waren en eens op het lijstje van CRM stonden om te worden aange kocht als natuurgebied van natio naal belang. De tweede maal gebeurde het toen de Rijks Planologische Com missie werd ove'rrompeld door het reoreatieplan 's Gravenwou- de, dat de provincie zandwin ningsmogelijkheden zou moeten verschaffen vlakbij het tracé van de aan te leggen Leidse Baan. En vorig jaar kon het nog gebeuren, dat weilanden - in strijd met de voorschriften - werden volgestort met afval door een containerbe- drijf. "Ook hier maakte de over heid geen gebruik van de wette lijke mogelijkheden", aldus Ter Keurs. Een ander frappant voorbeeld noemde hij de uitvoering van het bekenplan in de omgeving van Winterswijk, dat ondanks felle protesten van vele kanten toch wordt doorgezet. "Een zinloze en onherstelbare landschapsvernieti- ging", concludeert Ter Keurs. De ambtelijke natuurbescher ming o.a. Staatsbosbeheer heeft volgens Ter Keurs weinig invloed op andere overheidster- reinen en beschikt bovendien over weinig geld. Het geld, dat op de rijksbegroting is uitgetrokken voor de aankoop van natuurter reinen bleef gelijk en is slechts een fractie van de bedragen die zijn uitgetrokken voor wegenaan leg, -onde'rhoud en cultuurtech nische werken. "De ambtelijke na tuurbescherming vervult structu reel de rol van verliezer". Hij vreesde dan ook ernstig voor de huidige energiecrisis, die de NAM en de Amoco in de kaart zullen spelen bij de voorge komen winning van aardgas en >lie in het Waddengebied. Weinig heil verwacht Ter Keurs van de landelijke mildeukartering, die een voorbereidende fase zou moeten zijn voor de inrichting van nationale landschapsparken. Ter Keurs noemde de kartering een exponent van defensieve na tuurbescherming en vreesde voor een "reservaatsuitwe'rking". "Een indeling in "waardevol" en "min der waardevol gebied" zal voor de laatste gebieden bij een onge- wijz'gd beleid ten opzichte van we genbouw en ruilverkaveling bete kenen, dat ze vogelvrij zijn." Ter Keurs constateerde verder, dat wanneer de overheid spreekt over het begrip nationale land schapsparken veelvuldig term-ui als "instandhouden" en "veilig stellen" worden gebruikt, maar dat de ontwikkelingen, die het landschap steeds meer vernieti gen nauwelijks ter sprake komen. Evenmin komt men met reële al ternatieven op tafel. Hij verweet de overheid geen echte belangstelling te tonen voor de huidige situatie en de ontwik keling im het agrarisch bedrijf. Volgens Ter Keurs is dat een noodzaak, omdat het bij realise ring van nationale landschapspar ken gaat om grote oppervlakten cultuurgrond. Een eerste stap om lamdschaps- vernietigende ontwikkelingen te gen te gaan zou volgens Ter Keurs het vrijwaren van aansla gen op waardevolle landschappen kunnen zijn al acht hij die be perkte bescherming in de toe komst ten enen male onvoldoen de. Weinig zag hij vooralsnog in een speciale wet voor de nationa le landschapsparken waaraan gewerkt wordt, omdat he»t afge zien van het tijdverlies geen en kele waarborg biedt, dat er dan wel een krachtig beleid wordt gevoerd en er een goede land- schapszorg aal kometi. ADVERTENTIE WIJK/LEIDEN Het heien eerste paal voor een nieuwe af 'rzuiveringsinstallatie bij Kat- fljfetekent voor het Hoogheem lap Rijnland dat een nieuwe gezet op weg naar een ver- van de waterkwaliteit in 'n eel van Zuid- en Noord-Hol- d|en taak, die Rijnland in 1965 ft edkeuring van zo'n vijftig ge- n officieel op de schouders n die inmiddels heeft ge- de bouw, uitbreiding en ver van een tiental zuiverings- er de komende jaren nog heel oet gebeuren blijkt uit het feit, nieuwe zuiveringswerken, die ogenblik in uitvoering zijn of binnenkort wordt begonnen 4drag tot een totaal van bijna jjüjoen gulden is uitgetrokken, en derde daarvan 36,9 mil- wordt besteed aan de nieuwe le in Katwijk, die in 1976 het ater afkomstig uit Katwijk, urg, Valkenburg, Oegstgeest Leidse universiteitswij k moet meenten meer zullen plaatsvinden in de Oude Rijn ten westen van Leiden, het Prins Hendrikkanaal en het Oegstgeesterkanaal. Naast een ingrij pende verbetering van de kwaliteit van dit water wordt ook verwacht dat de kwaliteit van 't zeewater voor de kust van Katwijk en Noordwijk gunstig wordt beïnvloed. Mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van Rijnland, constateert, dat het hoogheemraadschap de actieve zui- veringstaak met kracht heeft aange pakt. „Dankzij de bereidheid van bij na alle gemeenten om hun installa ties aan ons over te dragen hebben we ons kunnen specialiseren op de bouw en de exploitatie van zuive ringsinstallaties. We zijn daardoor in staat goedkoper en efficiënter te wer ken". Een ander project, dat thans in uitvoering is en dat voor Rijnlands boezemwater straks van groot belang zal zijn ls de bouw van de water zuiveringsinstallatie bij Gouda. De installatie, die ongeveer 29 miljoen zal kosten en eind 1975 gereed moet zijn zal volgens dijkgraaf mr. Schok king een eind maken aan de onge zuiverde lozing van de gemeen te Gouda op de Hollandse IJssel vlak bij het punt waar Rijnland water voor de doorstroming inlaat. „De wer king van deze centrale zal een gun stige invloed hebben op heel Rijn lands boezem", aldus mr. Schokking. Verder zal binnenkort een begin worden gemaakt met de bouw van een afvalwaterzuiveringsinstallatie voor Hazerswoude-dorp (kosten ge raamd op 3.7 miljoen), die medio '75 gereed moet zijn, terwijl in Nieuw- veen een nieuwe installatie zal wor den gebouwd voor een bedrag van 8.5 miljoen. Ook zijn er afvoerleidingen van Voorhout, Warmond en Zoeberwoude naar 'reeds bestaande zuiveringswer ken in een vergevorderde staat van voorbereiding. Rijnland heeft op -dit ogenblik al zo'n veertig afvalwater zuiveringsinstallaties in beheer, die jaarlijks een bedrag van 11 miljoen aan exploitatiekosten vergen. Het streven is volgens dijkgraaf mr, Schokking om in 1985 zover te zijn dat aan het eind van elke riolering een waterzuiveringsinstallatie staat. De waterkwaliteit zal dan zodanig moeten zijn dat de enkele ongezui verde lozingen die dan nog plaats vinden worden opgevangen door het zelfreinigend vermogen van het oppervlaktewater. Door de bewoners en de indus trieën binnen het gebied van Rijn land worden op het ogenblik 1.2 mil joen iiiwonerekwivalenten (i.e. is de gemiddelde hoeveelheid afvalwater dat één persoon per jaar produceert) aan ongezuiverd afvalwater gepro duceerd. Omstreeks 1977 hoopt men 740.000 inwonerekwivalenten in in stallaties vergaand te kunnen zuive- Daarnaast zoekt de technologische afdeling van Rijnland naar steeds nieuwere zuiveringstechnieken. Zo wordt er op diverse plaatsen al ge- experimenteerd met de verwijdering van fosfaten uit het afvalwater. In de zuiveringsinstallatie in Leiden- Zuid-West is zelfs al sprake van een semi-permanente fosfaat verwijde ring met behulp van ijzerchloride. In een aantal andere installaties krijgt het water een desinfectiebe- handeling met chloor. Dat zal in de zomermaanden ook gaan gebeuren in de nieuwe centrale in Katwijk ten Al deze zuiveringswerkzaamheden van Rijnland worden sinds 1967 be taald door de eigenaren van onroe rend goed. Met ingang van 1975 zal de heffing volgens wettelijk voor schrift worden overgeheveld naar de gebruikers van de woningen. Dat be tekent dat ook huurders deze milieu heffing moeten gaan betalen. Dijkgraaf mr. Schokking consta teerde dat de grote verschillen in heffing in ons land een probleem zijn. Al stelde hij vast dat daar waar hoge heffingen bestaan de industrie begint op te letten met wat zij in 't water deponeert. Vele bedrijven zijn al overgegaan tot de aanschaf van een eigen waterzuiveringsinstallatie en een betere scheiding van koel- en proceswater". Doe mee met de puzzel a.s. zaterdag in deze krant t.b.v. de Aktie Natuur en win een vakantiereis voor twee personen naar Ohrid (Macedonië) terwaarde van 1.400.-. Aangeboden door HOTELPLAN Internationale Reisorgani satie NV, Den Haag. Voor overheerlijke INDISCHE SPECIALITEITEN maar ook voor heerlijk CHINEES ETEN naar r\ w D BREESTRAAT 51 - LEIDEN INDISCH RESTAURANT U06d !\06fllJI 1)3106 (tegenover Stadsgehoorzaal) 't DEN Met ingang van a.s. zuilen zes- en tienrittenkaar- espectievelijk geldig op de lo- sn de interlokale lijnen, na 9 morgens, bij de chauffeurs van 500 NZH-lijnbussen in voor- 'P verkrijgbaar zijn. Deze egel is genomen om de te ver- vervoerstoeneming het [te kunnen bieden. NZH is evenals bij andere irsbedrijven nu reeds sprake merkbare stijging van het Tsaanbod in verband met de natie. Verwacht wordt dat de naar vervoer by de invoering de benzinedistributie op 7 ja- as. in zeer versterkte mate zal nen. NZH zal daartoe alle beschik- mankracht en materieel inzet- echter van mening, dat wil taak naar behoren kunnen verrichten, een werktijdspreiding vooral voor de scholen van primair belang is. Naast haar eigen inzet van perso neel en bussen zal de NZH een groot aantal toerwagenondernemers in schakelen om de vervoerstoeneming op te vangen. Het is niet mogelijk de bemanning van gehuurde bussen op korte termijn vertrouwd te maken met de behandeling van het plaats- bewijzenassortiment. Bovendien zijn plaatskaartenapparaten in dergelijke hoeveelheden niet op korte termijn voorhanden. Daarom zullen in deze bussen slechts reizigers worden toe gelaten die in het bezit zijn van een geldig plaatsbewijs, dat wil zeggen een abonnement, rittenkaart of re tour. Reizigers die van plan zijn regel matig van de bus gebruik te maken wordt geadviseerd zich een maand- >EN De Leidse Onderwijsin- hebben in het kader van iden jubileum 'n „creativiteit- Ijd" uitgeschreven onder alle de Leidse regio. Van iede- >1 kon elke klas of groep een inzenden, vervaardigd in ek naar eigen keuze, dat [zekere relatie met het begrip uitbeeldde. zal een onafhankelijke Ju- maken, welke van de in- werkstuken in aanmer- fomen voor een van de drie uit- prijzen: een eerste prijs ter Pe van f 1.000,—, een tweede lv*n f 500,— en een derde prijs f 250,—. De toekenning van prij zen zal geschieden in twee catego- riën; drie prijzen voor de bassisscho- len en drie prijzen voor de scholen voor voortgezet onderwijs. De win nende school kunnen de prijs beste den aan de aanschaf van leermidde len in de ruimste zin van het woord. De Leidse Onderwijsinstellingen hebben van alle ingezonden werk stukken een tentoonstelling ingericht. Op de volgende dagen en tijden kan deze door scholen, leerkrachten, leer lingen, ouders en andere belangstel lenden worden bezichtigd: vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur en zaterdag 15 december a.s. van 10.00 tot 12.00 uur. De tentoonstelling is ingericht in het LOI-gebouw, Leidsedreef in Leiderdorp. abonnement aan te schaffen. Abon nementen worden onder overleg ging van een stamkaart door de NZH chauffers verkocht. Zij kun nen iedere dag ingaan. Een aan vraagformulier voor een stamkaart bij de chauffeur verkrijgbaar dient onder bijsluiting van een pas foto naar de NZH te worden gezon den, waarna de stamkaart per post wordt toegezonden. Het abonnement geeft een reduc tie van ca. 30% op de enkele reis- prijs, een rittenkaart ca. 20% en een retour 10%. Bij voorbaat wordt de clementie van de reizigers ingeroe pen omdat de in te zetten toerwa- gens minder geschikt zijn voor lijn- dienstvervoer omdat zij niet voorzien zijn van een uitstapdeur en in de meeste gevallen een stopsignaal ont breekt. Van NZH-zijde zullen deze bussen worden uitgerust met lijn- nummer en bestemmingsaanduiding. De NZH doet een dringend beroep op de reizigers die in het bezit zijn van een geldig biljet in de toerwa- gen plaats te nemen. Hierdoor blijft voor de reizigers die zich nog een plaatsbewijs moeten aanschaffen, meer ruimte in de lijndienstbus be schikbaar. De reiziger in de toerwa- gen dient wegens het ontbreken van een belsignaal de chauffeur tijdig te waarschuwen om te stoppen. Lang voordat maatregelen in ver band met de energieschaarste bekend waren lag het ln het voornemen van de NZH, wegens de nog steeds stij gende kosten per 1 Januari a.s. tot een tariefsverhoging over te gaan. De aanvraag tot deze verhoging is mo menteel nog ln behandeling. Han gende deze aanvrage kan worden meegedeeld dat vóór 1 Januari ge kochte rittenkaarten tot 1 april d.a.v. hun geldigheid zullen behou den. LEIDEN Onder het motto "Houd -je eigen omgeving schoon en mooi" hebben leerlingen van de lagere landbouwschool aan de Boerhaavelaan gisteren de sloot en het braakliggende terrein naast de school schoongemaakt. (Foto Jan Holvast) Prof. Odell tot K11/ en LSB in Den Burcht LEIDEN „De oliecrisis komt voor de ingewijden bepaald niet on verwacht: men heeft het al drie Jaar zien aankomen. De crisis is het ge volg van het feit dat de olie in han den is van een paar landen en een paar oliemaatschappijen die tot voor kort konden doen wat zij wilden". Professor Peter Odell uit Rotter dam zei dit gisteravond in De Burcht, waar hij sprak tijdens een avond die door de Leidse Studenten- bond en de Katholieke Werkende Jongeren werd gehouden over de oliecrisis. Professor Odell is van me ning dat de oktoberoorlog in het Midden-Oosten niet de oorzaak is van de crisis: de oorlog heeft het uitbreken van de crisis alleen maar versneld. Dit blijkt uit de houding vna de olie-producerende landen, die al geruime tijd in de gaten hebben dat zij meer geld kunnen verdienen door minder olie te verkopen. Tegen de vroegere verwachtingen in zullen zjj zich niet door de maatschappijen laten dwingen per Jaar 8% meer olie uit hun bodem te halen. Dit betekent volgens professor Odell dat Europa zelf meer energie bronnen zal moeten aanboren en er net als de Verenigde Staten zal moe ten streven onafhankelijk te worden van leveringen uit het buitenland. Dat kan volgens professor Odell, en en met name Nederland verkeert in een gunstige positie met gas in Gro ningen en olie in de Noordzee. De andere sprekers waren het in grote lijnen wel met professor Odell eens. NW-bestuurder Wim Fijg legde er de nadruk op dat de vak beweging niet wil afgaan op voor spellingen van economen en onheils profeten. het NVV hecht alleen ge loof aan feiten. Hij vond ook dat het Arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1974 overeind gehouden moet worden tot blijkt dat het werkelijk niet anders kan. Volgens Wim Fijg is nivellering nu meer noodzakelijk dan ooit. De heer J. Maas, schrijver van een boek over het Mfdden-Oosten, zette uiteen waarom de oliecrisis volgens hem deel uitmaakt van een grotere crisis in het Westen. Hy wees daarbij op vooral de stijgende werkeloosheid, die door de crisis nog veel erger zal worden. De heer Maas vond dat de klassestrijd door de oliecrisis nog verscherpt zal worden, omdat het niet waarschijnlijk is dat de sterkste schouders inderdaad de zwaarste las ten zullen gaan dragen. Volgens hem zou de uitvoer van aardgas moeten worden stopgezet, en ook is het tijd dat de kolenmijnen weer open gaan. De heer Maas vindt ook dat het ben zine verslindende leger maar eens wat kalmer aan moet gaan doen met oefeningen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3