HET TALENT VAN RINGO: FIJNE SFEER Vertrouwen in toekomst van Iskar Aribo Cassidy-fans kunnen Jiart weer ophalen 0 DIDDLEY LIJFT EEN ENOMEEN Een heel andere Fleetwood Mac Weergaloos spel van de Chinese violiste Kioeng Wa Tsjoeng Pubbelalbum met hoogtepunten uit de authentieke dixieland THE DELTS: SCHOK VAN HERKENNING )reams are nothin' more than rishes David Cassidy Bell y 1308075. Het blijft voor velen een voort- lurend raadsel waarom David Jhï [assidy toch zo populair is. Toe- net egeven. hij heeft een aardige en hij zingt af en toe best aardig liedje, maar als het op iet punt originaliteit aankomt. erkwaarige plaat die lang- Vder van Bo Diddley. De mar zijn tijd ver vooruit in de Jiode (rond 55) dat hij zijn ide rock and roll vochten in de muziekwe- as daar Bo Diddley die met profetische inslag nieu- stukken werk de wereld inriep, 'c sterk persoonlijk getint Diddley Daddy, Diddling, Lumberjack) even vaak voor- iend naar de nieuwe snelle pe- die ongetwijfeld komen zou. gebruik van de gitaar bijvoor- i nummers als Mumblin Nursery Rhyme enAztec t van die tijd maar am pas veel later. Diddley uilnaam voor Ellas Mc Daniel, als tekst- en muziekschrijver ter elk nummer op de plaat at koos ook vaak voor een irdringend dreunend ritme in vaak door anderen gebruikte ners (Mona bijv.) Zijn in- ed op de latere roek-periode dan ook niet worden onder- at Animals en Stones wer- n hun beginperiode duidelijk zijn werk beïnvloed. Als zo- is de LP „Got Another Bag Tricks" (Vrij vertaald: Ik heb i andere tas met kunstjes) een ^rt tijdsmonument: nu die hele riode voorbij is lijkt de muziek te monotoon. Diddley blijft fenomeen. P. de T elefh ho, dan maar. Als je een keer. naar Cassidy geluisterd hebt weet je al wat er gaat volgen: kerzoete liedjes volgens eenz patroon. Muziek voor kleine meisjes, die de jaren des onder scheids nog niet hebben bereikt De nieuwe LP Dreams are no thin' more than wishesver loopt ook weer volgens de ver wachtingen. Cassidy slaagt er zelfs in het toch pittige nummer Fe ver mierzoet uit de groeven te la ten opstijgen, verbetert zich wat dat betreft wel op de tweede kant, maar zingt ook op deze LP r weinig originele nummers (zoals Can't go home again en It's praying on my mind, waarin hij zelf een scheppende hand heeft gehad). Het zijn meestal greens: nummers die niet kapot kunnen, door wie ze ook gezon gen worden. Een plaat alleen voor Cassidy- fans en voor mooie hoezen-verza melaars. P.deT. Aan deze muziek pagina werkten mee Bert van Dommelen Ron Harms Han Mulder Jan Preenen Paul de Tombe Wim Wirtz Eindredactie en layout Bram van Leeuwen "Ringo" Ringo Starr Ap ple Records 5C 062 05 429 Bovema. Eén van de meest ontroerende produkten die de pop van de laat ste tien jaar heeft opgeleverd, is voor mij het nummer "It don't come easy", door ex-Beatledrum- mer Ringo Starr, gezongen tij dens het concert voor Bangla Desj. Begeleid door louter super sterren zingt Ringo het lied pre cies zoals je van een simpele Li- verpoolse jongen verwacht: voort durend neigend naar valsheid. En op een gegeven moment zelfs hulpeloos wanneer hij zijn tekst kwijt is. Ringo is nooit een ech te superstar geworden, hij mist er doodgewoon de ambitie en de aanleg voor. De ovaties voor hem waren tijdens 't Bangla Desj con cert echter ongelooflijk: het pu bliek brak de tent af. Het deed dat aan het eind van het concert weer. toen Ringo werd genoemd, als één van de gewaardeerde medewerkers aan de muzikale happening. Dit ter illustratie van de absolu te charme van het kleine, altijd wat als halfwas beschouwde Beatletje. Ringo hoeft geen ra- zendknappe muziek te maken dat ligt ook niet binnen zijn moge lijkheden. Van Ringo slik je meer dan van anderen, omdat het Rin go is. Neem nu bijvoorbeeld zijn nieuwe "solo"-LP, die weinig origineel "Ringo" is genoemd. Het gros van de nummers daar op stelt muzikaal bitter weinig Uitzonderingen zijn (na tuurlijk) Randy Newmans com positie "Have you seen my baby" het hitnummer "Photograph" en de McCartney-song "Six o'clock". Het mag de pret echter nauwe lijks drukken, dat bijna constan te gemis aan composities van superieur niveau. Integendeel: 't erg geweest zijn als Rin go wel louter ijzersterke num- s had wi'llen uitvoeren-, wamt dan zou hij ongetwijfeld door de mand gevallen zijn als een eer steklas mislukking. De nummers, op "Ringo" echter kan hij best en dat geeft hem de gele genheid zijn talent te demonstre- het scheppen van een wells- burgerlijke, maar o, zo vre dige en plezierige sfeer, die volop doortrokken is van de aandoen lijke hulpeloosheid die Ringo eigen is. Duidelijk bewijs van de vreed zaamheid van Ringo: ondanks al le heibel, alle gekijf en verdacht- makerij tussen de oude Beatles is hij met alle drie de anderen goe de maatjes gebleven. Ze werken dan ook allemaal trouw mee, om Ringo een fijne plaat in el kaar te timmeren. Kijk, en dat is nou. Je kunt het niet over Je hart verkrijgen om Ringo in de kou te laten staan. En die sfeer aardig zijn straalt onder de bezielende leiding van Ringo van deze plaat af. De sfeer moet het ook zijn die andere hoogwaardi ge musici alls Klaus Voonmain, Bil ly Preston, Jim Keltner, Marc Bolan, Nicky Hopkins, Bob-by Keyes. Jack Nitzche, The Band en Martha Reeves ertoe beweegt hun beste beentje voor te zetten op "Ringo". Nu is zo'n "all star"-begeleiding ook niet a-ltyd het einde. Op "Ringo" echter houden alle ster ren hun neiging om op de voor grond te treden in toom. Het moet voor Ringo een fijne plaat worden. Dat wordt nog eens extra onder streept door Klaus Voorman, grote vriend van vooral Lennon, Harrison en Starr, die in het bij de plaat horende tekstenboekje, uiterst fraaie tekeningen maak te. "Ringo" kortom is van een aan doenlijke simpelheid. Het is de plaat van de jongen die eigenlijk nie-t zo goed kan zingen, d'üe zyn ■tekst kwijt kan raken, maar diie juist daarom zo verfrissend aan doet temidden van al die "vrese lijk goeie" andere popmuzikan ten. De serieuze popluisteraars, die van perfectie houden, zijn hiermee gewaarschuwd. Voor de anderen is 'Ringo" naar mijn uiterst subjectieve oordeel een aanrader. Draaien die plaat, bij voorkeur op een knusse autoloze BVD "Mystery to me" Fleet wood Mac Reprise REP 44 248 (MS 2158) Omda-t je'nooit weet of open deu ren altijd wel zo wijd open staan als je denkt: Fleetwood Mac is een heel andere band dan de groep van Peter Green en Jeremy Spencer, die ooit het monumen tale "Need your love so bad" en het al niet minder fraaie "Alba tros' 'op de plaat zette. Green is weg, Spencer is weg. Gebleven zijn drummer Mick Fleetwood en bas sist John Mc Vie. Deze laatste haalde zijn vrouw in de band, die verder werd aangevuld met de gi- Bob Welch en Bob Wes ten. Gevolg: bluesachtige muziek is allang niet meer het handels merk van Fleetwood Mac. In plaats daa/rvan is een duidelijk rockend geluid gekomen, dat in een aantal gevallen wordt opge luisterd door melodieuze/zang partijen. Het zou nogal overdreven zijn. om te zeggen dat de nieuwe Fleetwood Mac de oude doet vergeten. Daar zou heel wat voor nodig zijn. Wel kan gezegd wor den dat de nieuwe groep onder leiding van de uitstekende gita rist Weston muziek maakt die er bepaald mag wezen. Opmerkelijk feit daarbij is, dat de kwaliteit, van de muziek beter wordt naar mate men het oude Fleetwood- stramien verder achterlaat. Voor beelden daarvan op "Mystery to me" zijn o.m. "Emerald eyes", "Just crazy love", "Miles awav" en "Hypnotized" en "Keep on going". Met deze nummers maakt Fleetwood Mac duidelijk dat de ze hele nieuwe groep het ook wel zou redden zonder te leunen op de naam van een andere groep, die door heel andere mensen en door heel andere muziek groot was. BVD Walton: Concert voor viool orkest: Strawinski: Vioolconcert in D door Kioeng Wa Tsjoeng en het Londens Symfonieorkest o.l. v. André Pre vin (Decca SXL 6601). Zelden heb ik zo weergaloos viool horen spelen als door de Jonge Chinese violiste Kioeng-Wa Tsjoeng. Een prachtige kleur van toon, gevoegd bij een trefze kere timing. Haar uitvoering van het vioolconcert in D van Igor Strawinski is keer op keer een belevenis. Het Londens Symfo nieorkest onder de hoede van André Previn kan soms Kioeng, in enthousiast musiceren nauwe lijks bijbenen. Het vioolconcert is één van Stra- winski's mooiste en tevens toe- gankelijkste werken. Toch is het veel minder bekend dan de bege- leidingsmuziek bij een Vuurvogel, Petroesjka of Wijding aan de Lente. Hoe jammer en hoe ten onrechte. De soliste zorgt voor verrassing op verrassing. Wat een toonzet ting, wat een techniek. Dit door tastend musiceren zonder lite raire ballast is karakteristiek voor een nieuwe generatie toon kunstenaars die het pure noten beeld herontdekt hebben, zonder daarbij eigen identiteit te verlie- status. Het is weer het wonderlijk mooie spel van Kioeng die de niet bijster geïnspireerde parti tuur van Walton hoog optilt voor al in het eerste deel. het Andante Dranquillo. Heed vaak kopen mensen favorie te stukken en krijgen er de solist bij. In het geval van Kioeng Wa Tsjoeng is het omgekeerd. Zij speelt en het stuk is onbelangrijk. Daarom is het één van de bes te platen, dit jaar verschenen .HM. wel het Dat geldt ook vioolconcert van William Walton op de andere zijde van de plaat. Walton is één van die spaarzame Britse toondichters met serieuze Debussy: Préludes, premier li- vre: l'Isle joyeuse Iskar Ari bo, piano Ondine 6810 219. 122,50. De in Leiden woonachtige musi cus Iskar Aribo, die de laatste ja ren bekendheid genoot als diri gent van het Toonkunstkoor. hoopt nu een come-back te ma ken in de kwaliteit, waarin hij vroeger de concertpodia opluister de: als pianist. In eigen beheer, heeft hij dan ook een plaat met werken van Debussy laten opne men door Siegro Studio's, welke schijf kan worden besteld bij de heer Aribo zélf. Plantsoen 89, Lei'den. Er bestaat vrij weinig vergelij kingsmateriaal, en ik had slechts ter beschikking een opname vat1 4 preludes door Sviatoslav Rich ter (1961) en l'Isle joyeuse door Wladimir Ashkenazy (1965). Ari bo beet de spits af, en reeds na de eerste tonen kon ik mij de mu- CBS heeft dezer dagen een voor reffelyke dubbelalbum van de per sen laten rollen. Voortreffelijk i)| "ndat in dit album verschillend-1 Hoogtepunten uit de authentieke lixieland zijn opgebaard en vi sioenen van goede tijden in het denkraam rondwaren zodra de toald van de grammofoon op de [roeven is neergedaald. Hier past een moment van stil- !- Stilte om de herinnering aan [rote mannen als Bix Beiderbec- Bunny Berigan, Henry Allen is Armstrong en Jack Tea- den, en stilte om de ontroering spel te geven. Het dubbelalbum "Eddie Con- on's world of Jazz" is louter en i J alleen^uit grote mannen opgetrok- i een bijzonder aardig as- hierbij dat (inmiddels wij- ®Q) gitarist Eddie Condon aan ijde van de hoes zijn Jerinneringen aan deze groten lis ^^eert. Een biografie dus, inret zozeer van Condon alleen. maar belangrijker nog: van een tijdsgewricht. Condon zegt binnenin de hoes over Bix Beiderbecke: "Hij kon d< limonade maken uit welke oude citroen dan ook". Over Louis Armstrong: "Hij is de beste zan ger". En over Jack Teagarden: "Hij speelde altijd goed. Hij had geen keus; want hij was de bes te". Er valt over Eddie Condon en zijn tijdgenoten erg veel te schrijven. Dat wil ik niet doen, ai kan ik niet nalaten het belang, van een album als dit nog eens te onderstrepen. Er staat een brok muziek op van mensen die een revolutie hebben ontketend en ge schiedenis hebben gemaakt. En al stort ik dan misschien ladingen nostalgie en jeugdsentiment uit. over de hoofden van de achtens waardige lezers dezes, niemand zal kunnen ontkennen dat een al bum van dit gehalte van grote waarde is voor de verzamelaar. "Eddie Condon's world of jazz (met ook Sidney Bechet, Bobby Hacket, Mezz Mezzrow e.a.) is een goede aanleiding om snel de fiets te pakken en de weg in te slaan naar de platenwinkel. W.W. sicus voorstellen aan zijn piano, het moede hoofd in de partituur, gezeten op een aantal lijvige we tenschappelijke folianten. Tegen zoveel kennis van zaken heeft De bussy niet opgekund. De talloze, fijnzinnige grapjes, de emotione le geladenheid, de uitgekiende climax-opbouw, de milde ironie, dit alles heeft Aribo niet kunnen of willen zien, het komt althans niet in zijn spel tot uiting. Enkele grepen uit de band prelu des: La danse de Puck, 't speel se kwelgeestje, dat als een braaf spook door Aribo's wereld waart i la cathédrale engloutie, die maar niet uit het drijfzand tevoorschijn wil komen; la sérénade interrom- pue, voor Aribo blijkbaar bitte re ernst! Gelukkig wijst bij som mige stukken de interpretatie, zichzelf, bv. La fille aux cheveux de lin. Maar ondanks deze licht puntjes was het beluisteren van deze plaat voor mij een ver moeiende geschiedenis. Temeer, waar de opname niet geweldig is maar daar kan Iskar Aribo ook niets aan doen. Toch mag ik i<n d'i't geval niet ne gatief besluiten. Zo'n eerste plaat opname is altijd een spannende aangelegenheid. Je bereidt je zeer grondig, om niet te zeggen: tè grondig voor. De partituur kun Je wel dromen. En op dat punt moet je gaan werken aan de volgende plaat. Intussen luisteren naar hoe anderen het hebben gedaan, en waarom. Dan een zelfgemaakte bandopname beluisteren: hé dat zou ik nu heel anders doen. Het moeilijkste ogenblik wordt dan het nemen van het Grote Besluit: plaatopname ja of nee. Ik heb al eerder mensen meegemaakt, die na mijn recensie van hun eerste plaat zeer boos op mij waren, en maanden later zeiden: èrgens zat er toch een kern van waarheid in. Daarom zie ik de tweede plaat, van Iskar Aribo met vertrouwen tegemoet. R.R. Grootste hits van B.Z.N. en het cluo Bolland Greatest hits van BZN-ELS 980 Greatest hits van Bolland en Bolland ELS 979 Negram. Het spel van de Volendamse Band Zonder Naam (zie foto) vertoont wel enige overeenkomst met dat van de voetballers in het palingdorp: artistiek verantwoord, maar niet al te effectief. Want hoewel Jan Veerman, Kees en Thomas Tol. Jan Tuyp en Jan Keizer als vertegenwoordigers van de harde rock knap werk afleve ren blyven ze duidelijk in de scha duw van de Cats, waar het popu lariteit en verkoopcijfers betreft. Toch heeft Negram de -tot nu toe gescoorde hits. zoals het „kers verse" Sweet Silver Anny en Bad bad woman bijeengebracht op een verzamelelpee. Helaas ontbreekt daarop het wat rustiger Every I have to cry. een van de eerste nummers van de Waterlandse formatie. Wel zijn opnieuw ge groefd het balladenummer The man in the wood en het tot slotnummer getransformeerde Dizzy miss Lizzy, waarmee eens de Beatles hun fans duizelig maakten. In dezelfde serie verscheen ook het verzamelde hitwerk van het Nederlandse duo Bolland en Bol land. Op de elpee staan de volgen de nummers: Leaving tomorrow, Answer for a lifetime, Ooh la la. Theme for blue. Fly across the sky, Summer of *71, Wait for the sun, Florida, Come over tonight en I won't go anywhere. Checker 6467303 The best of The Delts. Ze worden steeds zeldzamer de muzikale mannen (en vrouwen), die lane verenigd blijven in een groep. Toppoppers dragen tegen woordig maar al te vaak de woor den snelle scheiding in 't wanke le vaandel. Het soort groepen als The Delts wordt daarom steeds zeldzamer. Vier leden van de vijf mansformatie zingen nu al twin tig jaar samen, de vijfde loopt toch ook al weer twaalf Jaar mee in de neger-groep. Logisch dan ook. dat de mannen elkaar blin delings vinden in een harmonieu ze eenheid, die hen vaak waarde ring bracht in de RenB-wereld. Op de LP "The best of The Delts" wordt de harmonie andermaal ge demonstreerd: In nummers uit de laat zestiger-Jaren die soms de schok van herkenning teweeg brengen (de medley Rainbow/ Love is blue, Please don't chan ge me nouw, o-o I love you, en de oude Coronets-hit Nadine)Het is natuurlijk niet nieuw meer al lemaal, maar het blijft plezierig om naar te luisteren .Vooral naar die sonore, pratend-zingende mannenstem, die als een "orale" rode lijn door veel nummers loopt. P.del 3?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17