NATUUR IN BOEKVORM 50 IDEEËN VOORDE AANLEG VAN UW TUIN GRE8E/JAEHNER PN- en YVD-fractie L''sr"ostcrs gen machtigingswet inkrimpen „AAN VOEDSEL GEEN GEBREK" Automobilist vestigt overtredingenrecord Scherpe daling Ned. aandelen Onze eetgewoonten veranderen steeds AANVULLENDE PROJECTEN: 20% MINDER ;RDAG 13 DECEMBER 1973 al eerder bekend werd dankzij het boek "De laatste paradijzen", dat evenals het nu verschenen werk werd uitgegeven door de uitgeverij Zo mer en Keuning in samenwerking, met het Wereld Natuurfonds. Dit laatste boek waarvan Inmiddels 'n derde druk is verschenen handelde, en ons toch altijd weer boeit", over zijn tochten dwars door Europa •oom natuurboeken, houdt Variërend van het dige kinderboekje met ver over bloempjes en beestjes bare encyclopedieën waarin inso wordt uitgeweid over ar eens met dr. Fop I. Brou- "wat leeft van die boeken uit de laatste de Encyclopedie van het rijk van Eigener. Zojuist is het tweede en laatste deel men, handelend over vogels (Ogdieren. Het complete lat in de boekhandel f 118.-- DSten omvat een schat aan in- op zoek naar zeldzame dieren, wonderlijke gebeurtenissen in de na tuur. Het nieuwe boek. dat als onder titel kreeg "De laatste snoren de laatste kansen" is in feite een ver volg daarop. Schuhmacher verhaalt op boeiende wijze over nationale parken en na- ie over 7000 zoogdieren, 900 tuurreservaten, maar sluit de ogen niet voor de werkelijkheid. Geen man die beestjes en plantjes ziet als een staat in de staat, maar ze plaatst in het kader van een wereld. die steeds meer natuurterreinen opeist voor woning- en fabrieksbouw en we genaanleg. In het boek, dat in het Nederlands elk van deze dieren is een ge- kleurenafbeelding in de en- Kiie opgenomen. Dieren va- van de aal tot de zwarte en van het 0.02 mm. kleine lertje tot de dertig meter vertaald werd door Han Wie lauwe vinvis, ik bij de verschijning van het deel al schreef heeft het af- van dieren via tekeningen, poor- als nadelen. Een nadeel wrbeeld. dat de kleur nog wel afwijken van de werkelijk- moet gezegd dat uitgeverij er alles aan gedaan heeft, euvel tot een minimum te Daar staat tegenover. Leningen de mogelijkheid bie- verwante soorten naast el- e plaatsen, zodat onderlinge Ikingen beter mogelijk zijn, wil er mijn marmotjes zien? Ren- senbrink bevat naast een inleiding van Bert Weer of geen weer Garthoff een hoofdstuk, dat werd geschreven door dr. Theo Löbsack, In dit deel van het werk schetst dr. Löbsack de ecologische crisis, die zich aftekent in de dieren- en plan- tenwered. De 170 foto's in het boek variëren sterk in kwaliteit. Er zijn enkele ra- zendknappe opnamen bij zoals de fo to's van de Camargue in het zuiden van Frankrijk, maar ook enkele "amateurkiekjes" die niet uitblinken net foto's, waar men vaak, door scherpheid en bovendien op één diersoort op ziet. Boven- verschillende plaatsen zijn bijge- liedt de tekening en zeker werkt. De foto op pagina 250 en 251 de begaafde Wilhelm Eige- de mogelijkheid om op be- bijzonderheden extra de van een groepje ijsberen heb vele malen beter gezien in andere werken. Veel wordt goedgemaakt, leggen bij het afbeelden, door de prettige verteltrant van Schuhmacher en zijn grote kennis. ii een boeiend minstens even interessant van de dierenwereld. "Europa's het boek "Europa's paradij- an de hand van de Duitse die mer bij uitstek Eugen Schuh- radijzen" kost in de boekhandel f75. Een boek dat ook handelt over nationale parken en natuurreserva- Een naam, die in ons land ten is "Redt de dieren van Afrika", Deze 75 kilo zware coelacanth werd op 1 augustus 1965 bij de Comoren gevangen. Het exemplaar ivordt nu in het Rijksmu~ seum voor natuurlijke historie in Leiden bewaard. geschreven door de Duitser Michael een vreemde vis was gevangen, die Horbach. Hij maakte een 50.000 ki- later een coelacanth bleek te zijn. lometer lange reis langs allerlei Omdat prof. Smith niet direct ter bijzonder interessante plaatsen in plaatse was ging door bederf het Afrika en ontdekte, dat ook daar merendeel van de vis verloren, en de wildstand ernstig bedreigd wordt, bleef alleen de huid en een deel van zelfs in de natuurreservaten. Hor- de schedel bewaard. bach verhaalt over de illegale Jacht partijen, die in de natuurreservaten plaatsvinden en de gevolgen van im- Sinds dat ogenblik is prof. Smith steeds in touw geweest een tweede nog levende coelacanth te van- mense stuwmeren voor de levende f?' dat hij het huzarenstukje verrichtte. Prof. Smith beschrijft in zijn boek have in de omgeving. Horbach beschrijft hoe mensen hun leven riskeren nm neushoorns te vangen en naar andere veiliger welke bergen werk hij heeft moeten verzetten, welke talrijke enerveren de gebeurtenissen hij heeft moeten plaatsen over te brengen. Maar ook meemaken om tenslotte een coela- dat het bijvoorbeeld in het Kruger <53^^ yj bezit te krijgen, die nog Wildpark noodzakelijk is om jaar- VOor de vis stierf kon worden onder zocht. De beschrijving gaat tot in detail; zelfs zijn gemoeds- en ge- anders niet voldoende voedsel zou zondheidstoestand blijven niet onver- overblijven voor de andere dieren, meld. Het is een fraai "document hu- met het Wereld Natuurfonds bevat main" geworden van een man die tientallen uitstekende kleuren- en bezeten raakte van deze vis en niet zwartwitfoto's, die gemaakt zijn in eerder rustte dan nadat hij 'n exem- en buiten de reservaten. Ze tonen plaar in levende lijve had gezien, aan, dat er nog veel zal moeten ver anderen als ook Afrika niet ten prooi wil vallen aan stelselmatige vernieti ging van onvervangbare natuur. De prijs van het boek is f 26.75 Jammer is alleen, dat het 18 Jaar heeft geduurd alvorens besloten werd om het boek in het Nederlands te vertalen. Overigens zijn er na de vangst van de coelacanth door prof. Smith in 1952 inmiddels al zo'n ze- We blijven nog even in Zuid-Afrika ventig exemplaren gevangen waar met het boek "Vis op de loop» ge- van er twee m Nederlandse musea ook.»,.»» rio 4r»v»tvnirw* nmf t zijn te bewonderen. O.a. in het Rijks schreven door de ichtyoloog prof. J. L. B. Smith uit Grahamstown. In 't boek dat verscheen bij de uitgeverij museum voor Natuurlijke Historie, in Leiden. Helaas is men er tot nu toe nooit in geslaagd een coelacanth Nijgh en Van Ditmar 'prijs f25.-), Jn leven houden, al wordt er hard wordt verhaald over de ontdekking, van de coelacanth de loopvis uit de prehistorie waarvan men aan gewerkt aan een speciaal bassin. Voor die natuurvorsers, die zelf eens iets willen ontdekken is nam, dat hij reeds tientallen miljoe- nieuwe "Dierensporengids" van de nen Jaren geleden was uitgestorven, uitgeverij Elsevier een goede hand- Prof. Smith leverde het onaantast- lading. Het boek stelt de speurder bare bewijs, dat deze vissoort nog aan de hand van sporen of zaken die hij vindt in de vrije natuur in staat na te gaan om welk zoogdier of wel- tig chemie doceerde aan een univer- ke vogel het gaat. In een systema- siteit in Zuid-Afrika raakte bezeten van deze vis toen hij er via de cura- trice van het Oost-Londen-museum ren> prooiresten, schuursporen, uit- achter kwam, dat in de omgeving, werpselen en braakballen behandeld, van Oost-Londen (Indische Oceaan),die in West-Europa kunnen voorko men. Dat gebeurt aan de hand van zo'n 600 illustraties waaronder 85 kleurenfoto's. Het leeuwendeel vor men de 370 tekeningen van de hand van P. Dahlstrom, die al eerder zijn grote talent bewees in naslagwerken als de Aquariumvissengids, en dc Zoetwatervissengids, die eveneens bij Elsevier verschenen. Om de tek sten te kunnen lezen behoef Je be slist geen bioloog te zijn; het is in een eenvoudige taal en zonder al te veel vaktermen geschreven. Dit in teressante boek voor de doe-het-zel- ver in de natuur kost f 29.50. En voor diegenen, die het doe-het- zelf-werk willen beperken tot de eigen tuin is er een boek verschenen dat de titel "Vijftig ideeën voor de aanleg van uw tuin" kreeg. Het is de vertaling van een serie tuintips verzameld door Ursula en Reinhard Grebe en Ilse Jaehner, 'n drietal, dat bij de Oosterburen in de loop der Jaren een naam heeft op gebouwd als het gaat om verzorging en aanleg van de tuin. Vergeefs zult u in dit boekje zoeken naar alge meen geldende regels op het gebied van tuinarchitectuur. Het gaat hier juist om een reeks suggesties en in formaties, die ogenschijnlijk niet allemaal even belangrijk zijn, maar in de praktijk him waarde hebben bewezen. De bedoeling van 't drie tal is, dat de amateur-tuinier met deze tips als basis-kennis aan de slag gaat en onderzoekt of ze bruikbaar zijn voor de grond achter of voor' zijn huis. Het boek houdt bijvoor beeld een vurig pleidooi om de tuin aanleg eens samen met uw buren te bekijken. Immers het beeld van de tuin bepaalt niet alleen uw leefruim te maar dat van een hele straat, buurt of zelfs wijk. Heel praktisch, voor onze omgeving lijkt mij de tip: hoe een kleine tuin heel groot kan lijken. Het boek is een uitgave van Hollandia Baarn en kost f 19.50. Zij die niet over een tuin beschik ken, maar toch liefhebbers zijn van planten kunnen veel informatie put ten uit het pas verschenen boek "Het kamer- en kasplantenboek" van Art hur Hellyer. Het boek wil deze lief hebbers stimuleren om zelf eens wat te experimenteren met 't kwe ken van planten uit zaad of het stekken in huis. De schrijver conclu deert, dat zelfs de vensterbank al heel wat mogelijkheden biedt om aan de slag te gaan, al voorspelt hij dat een werkelijk geïnteresseerde op den duur zeker zal overgaan tot het bouwen van een of meer hobby- kassen. die een scala van nieuwp mogelijkheden bieden. Het boek be perkt zich niet tot alledaagse plan tensoorten als het vlijtig liesje en de siernetel, maar geeft ook informa tie over soorten, die pas na goed snuffelen in catalogi of het bezoeken van een goedgesorteerde tuinder ont dekt zullen worden. Elk onderwerp, in het boek gaat vergezeld van een fraaie kleurenfoto en waar nodig een toelichtende schets. De auteur die in Engeland al heel wat publicaties over tuinieren en plan ten op zijn naam heeft staan, maakt duidelijk, dat goed planten verzorgen wel iets meer is dan om de paar da gen water geven en eenmaal in de zo veel tijd een beetje pokon. Het boek van uitgeverij Helmond is voor f 19.90 (na 31 december f 24.50) te koop. Bij Elsevier Nederland is versche nen "Elseviers hondengids", samenge steld door mevrouw A. Gondrexon- Ives Browne, (f 16.90). Een hondengids van meer dan 250 bladzijden. Volgens de samenstellers worden alle hondenrassen ter wereld erin genoemd. Ook de zeer zeldzame. Met foto's in kleuren. De verschillen de rassen zijn ingedeeld in zeven hoofdgroepen: herdershonden, waak- en verdedigingshonden, terriërs, lo pende honden, staande honden, grote gezelschapshonden en kleine gezel schapshonden. Van elk ras een korte bondige beschrijving met aandacht voor oorsprong, uiterlijke kenmerken en aard. Vooraf een algemene inlei ding met o.a. verzorging, opvoeding, anatomie en gezondheid. Tenslotte ook een verklarende woordenlijst en een uitgebreid register. Mevrouw Gondrexon heeft als internationaal keurmeesteres een grote faam ver worven. Een naam, die garant staat voor de betrouwbaarheid van de in dit werkje verzamelde gegevens, dat uiteraard geen leesboek is, maar een handig naslagwerk voor een ieder, die iets over honden wil weten. Tenslotte nog een drietal natuur boeken voor de jeugd, die zijn ver schenen bij de uitgeverij Helmond in samenwerking met de uitgeverij J. H. Kok uit Kampen. Het gaat om 'n nieuw deel in de Mobiereeks, en twee boeken van 'n nieuwe serie ge titeld Ontdek de natuur. Het boek in de Mobile-reeks heet "Tussen zeespiegel en zeebodem" en is van de hand van Keith Andrews. Aan de hand van tekeningen, foto's en ver klarende schetsen wordt de Jeugdi ge lezer een beeld voorgeschoteld van het leven in de zeeën en oceanen. Daarbij komen onder meer aan de orde: diepzeemonsters, onderzee se landschappen, de rijkdommen der oceanen, walvissen, haaien en andere levende wezens, getijden diepzeeduiken en toekomstbeschou wingen. Prijs van het fraai geïllus treerde boek is f 8.90. In de serie "Ontdek de natuur" ver schenen de delen Het leven van de vogels en Het leven van de vissen. Beide boeken beginnen met 'n his torisch overzicht van de ontwikke ling van deze diersoort. Daarna vol gen uiteenzettingen, over bepaalde eigenschappen van de soort. Voor de vogels bijvoorbeeld: het vliegen, het bouwen van nesten, de geboorte, de vogeltaal en de vogeltrek. En bij de vissen: de voortbeweging, de adem haling, de voedselketen, de voort planting en de camouflage. Zowel bij het vfesen- als het vogel boek wordt besloten met een aantal praktische adviezen voor het hou den van vogels en vissen, zoals het maken van nestkastjes en voerta- fels en het vervaardigen en onder houden van aquaria. De beide boe ken kosten f9.90 per stuk en zijn rijk geïllustreerd met kleurenteke ningen. HAAG De CPN-fractie in Kamer heeft zich aan de van de VVD-fractie ge- 'd in de strijd tegen de wet, regering de machtiging moet en diep in te grijpen in de 1-economische ontwikkeling ld Jaar. lens de CPN wordt de oliecri- ..oneigenlijk argument" ge- door de regering om straks len aan banden te leggen. "el alle andere fracties in de de Kamer verzetten zich erte- kt macht toevloeit naar de re- zonder dat daar een gede- ulementaire controle tegenover Punt is, naar verluidt, ook door oogste adviesorgaan van de re- de Raad van State, als de E stee in het wetsontwerp aan- :en. Met enige klem vragen de ^-democratische fracties van en ARP of het advies van sad van State niet bij wijze itzondering aan de Tweede Ka kend kan worden gemaakt, lerkelijk is, dat de PvdA-frac- Jgal wat vraagtekens zet bij de 'van het energietekort zoals kr Lubbers van economische 1 die heeft gegeven. De PvdA er nog niet van overtuigd, dat Produktieverlies zo ernstig zal regering voorziet, gende week behandelt de Twee kamer de machtigingswet in Penbare vergadering. Van der Stee: HILLEGOM Volgens minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) hoeft er geen vrees te bestaan voor schaarste aan voedsel. De produkti- viteit van de landbouw en de tuin bouw zal zoveel mogelijk zeker ge steld worden. Aan de toevoer van energie aan land- en tuinbouw zal hoge prioriteit worden gegeven. De bewindsman zei dit gistermiddag tij dens een vergadering van de katho lieke land- en tuin bouwbond in Hil- legom. De consument kan vertrouwen heb ben. Er is voldoende voorraad voed sel, zuivelprodukten, groenten, pluim vee en eieren. De grondstoffen zullen wel duurder worden, zei de bewindsman, maar te kort verwacht hij niet. Er is voldoen de suiker in de EG en men hoeft vol gens minister Van der Stee niet bang te zijn dat de suikerprijs beïnvloed zal worden door de wereldmarkt. De schaarste aan olie en de prijzen van olie spelen een belangrijke rol bij het werk in de landbouw. Er wordt 60 procent aardgas, 25 procent zware olie en 15 procent lichte olie verbruikt. De bewindsman drong op efficiënt gebruik van de energie aan, omdat volgens hem het paradijs van goedkope energie achter de rug is. DEN HAAG Alle scholen openbaar en bijzonder voor voort gezet onderwijs, zullen nog voor de kerstvakantie van minister Van Ke- menade (Onderwijs) het dringende verzoek ontvangen de lesroosters in te krimpen in verband met de ener giecrisis. Om overbelasting van het openbaar vervoer tijdens de spitsuren te voorkomen als de benzine op de bon is, wil de bewindsman dat de lessen niet voor negen uur 's och tends beginnen en voor vier uur 's middags afgelopen zijn. In de drie grote steden vormen de scholieren tien tot twaalf procent van de pas sagiers bij het openbaar vervoer; in Utrecht en Breda zelfs 22 procent. Het verzoek van minister Van Ke- menade is gericht aan alle rijks, ge meentelijke en bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs, waar in totaal ruim een half miljoen leer lingen school gaan. DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat overweegt een maximum snelheid op autowegen voor te stellen. Hij heeft dat gisteren gezegd toen hy op zijn ministerie de maatregelen voor de benzinedistributie bekend maakte. Aan een minimumsnelheid wordt al gewerkt. Het is de bedoeling dat een voorstel daartoe nog voor de zo mervakantie 1974 wordt voorgelegd aan de Tweede Kamer. Deze maat regel moet .de verkeersveiligheid op de grote wegen ten goede komen. Volgens minister Westerterp is de laatste weken gebleken dat ook de toepassing van een maximum snel heid tot die veiligheid kan bijdragen. De meeste automobilisten volgen in verband met brandstofzuinigheid vrijwillig de raad op niet harder te rijden dan 100 kilometer per uur. ASSEN (ANP) De 21-jarige stu kadoor A. K. uit Schoonoord is gis termiddag door de economische- en door de politierechter in Assen tot een aantal straffen veroordeeld die gezamenlijk zijn opgelopen tot 4 we ken gevangenisstraf, een Jaar ont zegging van de rijbevoegdheid en boetes tot f 1.000,- of 40 dagen hech tenis. "Hij heeft zowat alles gedaan wat een autorijder niet mag doen", zei mr. J. C. F. Semmelink die zo wel de gewone als de economische politierechter was. De verdachte die ter zitting ver klaarde stomdronken te zijn geweest was op de autoloze zondag 4 novem ber in Emmen rijdende in zijn auto gesignaleerd. De politie wilde hem in Valthermond aanhouden doch K. ne geerde het stopteken en ging er van door. Bij de achtervolging lostte de politie 5 schoten en eindelijk slaagde men erin de stukadoor klem te rijden. Hij werd gewond doordat *n politie man hem met de greep van 'n pistool oo het hoofd sloeg. "Dat wordt nog onderzocht", zei de officier vja-n Justitie mr. C. J. van Oldenbeek, die deze grote serie misdrijven en overtredingen een unicum noemd* Wegens het rijden op zondag en het negeren van het stopteken van de politie eiste officier bij de economi sche rechter een boete van f 600.- of 24 dagen. Bij de gewone politierech ter wegens het onder invloed rijden, 14 dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Voorts wegens het rijden zon der rijbewijs 14 dagen hechtenis, voor het ontbreken van een kenteken bewijs f 50,- of twee dagen, voor de slechte remmen van de auto f100,- of 4 dagen, wegens 3 slechte banden f 100,- of 4 dagen en voorts wegens het tweemaal overschrijden van de maximum snelheid 2 maal een boe te van f 75.- of 3 dagen tenslotte ver beurdverklaring van de in beslag genomen auto. De stukadoor werd conform deze eisen veroordeeld. DEN HAAG De reële waarde van de gewone Nederlandse aande len op de Amsterdamse effecten beurs is in november bij een iets hogere nominale waarde fors ge daald, namelijk van f 43.226 miljoen naar f 38.057 miljoen aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De reële waarde van de Interna tionals ging omlaag van f 26.110 mil joen naar f 23.182 miljoen De gemiddelde koers gaf een zeer scherpe daling te zien van 429 tot 377. De beurswaarde-index ging naar beneden van 116,4 naar 89,1 (1963 is 100). DEN HAAG (ANP) Onze eet gewoonten zijn de laatste tien Jaar nogal gewijzigd. Dit blijkt uit cij fers over de Nederlandse consumptie die gisteren op een studiedag van de "Voedsel- en agrarische industrie", in het Congresgebouw in Den Haag zijn genoemd door directeur-gene raal voor de landbouw, en voedsel voorziening. ir. A. de Zeeuw. De consumptie van aardappelen als zodanig is teruggelopen, maar de to tale teruggang wordt afgeremd door een stijgend verbruik van aardap- pelprodukten. Ook het verbruik van consumptie- melk is gedaald als gevolg van an dere gewoonten: frisdranken, ande re toepassingen (koffiemelk) en het teruglopen van de huis-aan-huis- bezorging. In het verbruik van nieu we melk- en zuivelprodukten zoals yoghurt met vruchten, vla en kwark is een belangrijke stijging opgetre den. aldus ir. De Zeeuw. Ook in het kaasverbruik is er een geleidelijke stijging door veranderen de consumptiegewoonten, waarbij ir denken valt aan fondue en borrelhap jes. aldus de directeur-generaal Dat we erg op ons gemak zijn ge steld, blij kt uit de'consumptie van in* GRONINGEN De regering wil het bedrag van 750 miljoen bestemd voor aanvullende werkgelegenheid ln 1974 met twintig procent verminderen. De besparing van f 150 miljoen is wel licht bestemd voor projecten om de gevolgen van de energiecrisis op te vangen. Dit heeft gedeputeerde mr. J. J. Prins van Groningen woensdag in de Groninger staten meegedeeld. Het ministerie van Sociale Zaken moet het officiële bericht nog ver sturen, zo zei mr. Prins op vragen. Het provinciaal bestuur was alvast tele fonisch op de hoogte gesteld. Dit besluit hangt samen met de energiecrisis, aldus mr. Prins. Hij achtte het "niet ondenkbaar" dat de regering de f 150 miljoen wil gebrui ken voor projecten, die rechtstreeks uit de olieschaarste voortvloeien. Het ministerie van Sociale Zaken heeft verklaard da* er nog geen "of ficiële beslissing" was gevallen. Ook bij de betrokken gemeenten (o.a. Lei den) is nog niets bekend over het schrappen van bepaalde projecten. stant-rijst, die ongeveer 5 procent, van de totale rijstconsumptie be draagt en uit het feit dat theezetten voor 60 procent met theezakjes ge beurt. Ir. De Zeeuw wilde met deze cij fers aantonen dat, ondanks de verza digingsverschijnselen die in de afzet van levensmiddelen optreden, dank zij produktvernieuwing en verbeter de presentatie het toch mogelijk is, om een zekere groei te verwezenlij ken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11