tVP maakte DA-partners reinig wijzer Nieuwbouw C en A nu kans van slagen sn Honderden oud-4RI-ers keren in hun garnizoensstad Leiden terug 'C^heUicht vjjj maar aan.. „Dan worden we nu wel uitgebuit Vie betaalt? J lijten eunt Van vermeire HORLOGES EZERS SCHRIJVEN PJSDAG 12 DECEMBER 1973 W-kopstukken «et bij RKPN LEIDEN KVP-voorzitter Werter heeft gisteravond ontkend, dat er bekende Leidse KVP-ers op de ver kiezingslijst van de Roomst-Katho- lieke Partij Nederland staan. Werter. die overigens opmerkte dat d? RKPN-voorman in de Tweede Ka mer Klaas Beuker „aardig de kant niets te weten. van Boer Koekkoek opgaat" rea geerde daarmee op een uitlating, van Beuker, dat "er in Leiden kop stukken op de RKPN-lijst zullen ko men, en dat ze in Leiden nog zullen opkijken". Werter zei verder van de Leidse afdeling van de RKPN nog [DEN Wethouder Lijten tomische zaken en bedrijven), directeur Van Overmeire van sneentelijke reinigingsdienst vry tegen kritiek van mid- anders. Hij deed dat tijdens de I vergadering die de KVP gis- hield. in de KVP vrij sterk verte - oordigde middenstanders en nogal wat bezwaren tegen 'n ing van de reinigingsdirecteur j! ze krant. Van Overmeire sprak n zijn boosheid uit over het feit rolgens hem winkeliers misbruik n van de schaarste in vuilnis- in. t teravond nam KVP-lid V. d. voorzitter van de Leidse Ver- ng van Melkhandelaren, het. de winkeliers op. Verwijzend, de ruimte in het Parlement, de vergadering werd gehouden ,l!ij: "De mensen hebben de win- afgelopen dagen bedu- op zo grote schaal dat deze ka- klein is om hen er hun zon- te laten vergeven". V. d. Holst, e uitlating van Van Overmeire ig te betreuren. ictie van wethouder Lijten"Ik de directeur voldoende om niet duinen geloven dat hij iets on- zou zeggen. Als hij zegt een aantal winkeliers misbruik it van het tekort aan vuilnis- in, dan is dat zo". LEIDEN De ledenvergadering van de KVP heeft de toe hoorders van de toekomstige partners in de raad, ARP en CHU, weinig wijzer naar huis gestuurd dan zij naar de voormalige kapel van gebouw 't Parlement waren geko men. AR P-secretaris Bonda, die meldde „graag eens wat suggesties te horen over wat en hoe van de confessionele samenwerking, over wat er leeft onder de KVP-leden", lok te wel enige reactie uit, maar hij moet tenslotte naar huis zijn gegaan met de indruk dat het wat de KVP betreft voor lopig afwachten geblazen is. 2DEN Visvereniging NVOP voor de poes") hield een wed- in Zaandam, uitslag was als volgt: v. d. Plas 97 punten: 2. G. ger 82; 3. P. Pen seel 63; 4. fetvoet 62; 5. T. W. Zandvliet 57; Kromhout 42; 7. J. Bakker 11; Kukler 10; 9. W. Colpa 6; 10. andvliet 5. ngelsportvereniging DVS viste in Rapenburg. Uitslag 1. A. Stap. 76 stuks 3590, gram; 2. J. v. jr 51 st 2315 gr; 3. W. Weenink 2130 gr; 4. H. v. Loon 48 st 2120 F. Zandbergen 40 st 1750 gr; Baak 31 st 1680 gr; 7. L. Dub- ir 33 st 1655 gr; 8. W. Neuteboom 1 1640 gr; 9. E. Mooibroek 36 st gr; 10. A. Filippo 28 st 1265 gr. De katholieke fractieleider Dries- sen liet wel ongeveer weten hoe lang de confessionele partners nog geduld zullen moeten hebben. Hij beloofde, dat zijn partij voor januari met een ontwerp-verkiezingsprogramma zal komen. De ARP-er Woudstra heeft voor de protestants-christelijken al een ontwerp-programma opgesteld. Driessen liet echter doorschemeren, dat er naar zijn idee met dat pro gramma in zjjn huidige vorm weinig te beginnen valt in de Leidse politie ke praktijk. Het is de bedoeling, dat uit het ontwerp van Woudstra en het concept waarmee de KVP zal komen, door een commissie uit de drie partijen één gezamenlijk pro gramma wordt gevormd. Over wat er naar de mening van de KVP in dat programma zal moe ten komen lieten de KVP-leden zich nauwelijks uit. Er werd alleen gesug gereerd, dat de CDA (christen-demo cratisch Appèl, d.w.z. KVP, ARP en CHU) een duidelijk standpunt zal moeten innemen inzake de verhou ding tot de Leidse universiteit en tot de industrie. Driessen bleek daar wel voor te voelen. Over het uiterlijk van het program ma werd wel een duidelijk standpunt ingenomen. De meeste leden bleken een kort, kernachtig en leesbaar stuk aan de kiezer te willen voorleggen. Daarnaast zal er naar het oordeel van Driessen en niemand sprak hem tegen een uitgewerkt pro gramma moeten komen. Driessen vond dat nodig omdat de PvdA heeft laten weten dat aan een eventuele confessioneel- socialistische samen werking programma-vergelijking ten grondslag moet liggen. Bovendien bleek hij van oordeel, dat de inten sievere samenwerking tussen KVP, ARP en CHU enige gevaren in zich draagt. Hij wil in het uitgewerkte pro gramma duidelijk omschreven zien, in welke richting er naar een op lossing gezocht zal moeten worden bij mogelijke twistpunten. Over de wijze waarop de CDA- fractie zal moeten worden gevormd, bestaat bij de KVP-leden verschil van inzicht. Driessen wilde met het aangeven van een door de KVP ge wenste verdeelsleutel wachten tot na de verkiezingen van provinciale Sta ten. Aan de hand van de uitslag daar van zou men tot een systeem van zetelverdeling kunnen komen. Dries sen giing er daarbij van uit, dat alle partners een op basis van de verkie zingsuitslag redelijk deel van de CDA-zetels moeten krijgen. Zijn voorzitter Werter wilde minder strak aan evenredige vertegenwoordiging vasthouden, en de kwaliteit van de kandidaten zwaar laten wegen. Werter deelde voorts mee dat er nog gepraat moet worden over de vraag van welke partij de lijsttrekker van de CDA zal moeten komen. PvdA Tijdens de vergadering van gister avond meldde Werter, dat het ge sprek tussen PvdA en confessione len over een eventueel samengaan tussen CDA en PvdA in een volgend college van B en W geen concrete resultaten heeft opgeleverd, omdat de CD A-partij en geen toezeggingen wilden doen zonder hun achterban te raadplegen. "Ik heb echter begrepen dat de ledenvergadering van de PvdA inmiddels heeft besloten dat er voor de verkiezingen niet met ons ge praat moet worden", aldus Werter. "We wachten dus nu maar af wat er na de verkiezingen zal gaan gebeu ren. In elk geval is het niet zo, dat wij de deur hebben dichtgegooid voor eventuele onderhandelingen." Driessen, die wilde weten of er in de KVP toch nog mensen zijn die voor de verkiezingen met de socia listen willen praten over een geza menlijk college op basis van een pro gramma waarover men het eens is, 'kreeg nauwelijks antwoord van de vergadering. Er 'klonk integendeel de suggestie om met de VVD in zee te gaan. Ook daarover bleek men ver deeld. LEIDEN Terug naar Leiden. Honderden oud 4 R.I.-ers zy komen uit alle delen van het land en zullen daarbij versterking ont vangen van 28 RI, het vierde grensbataljon en de OVW bata- jons van 4 RI keren op zater dag 12 januari in hun oude garni zoen terug om de 160ste verjaar dag van hun inmiddels opgeheven regiment te vieren. Uit noord en zuid, west en oost krmen deze oud-gedienden in de Doelenka zerne in een reünie bijeen om daar nog weer eens "sterke ver halen uit hun mobilisatie- en oor logstijd op te halen en hun sla pie te ontmoeten. Dit weerzien begint die dag om twee uur en duurt voort tot kwart over vier op welk tijdstip bij gunstige weersomstandigheden K. en G. een muzikale show op het Doelenterrein zal geven. Direct, na afloop van deze show treft men elkaar hiervoor is een uur uit getrokken "aan de borrel", waarop de snertmaaltijd (voor de kwaliteit staat de Leidse Koks- school ook nu weer borg) best zal smaken. Om acht uur volgt dan een optreden van Sempre Avan- ti's Jong en Jolig, een gezel schap, dat behoort bij 4 RI als hutspot bij drie oktober. Koos Kuklers vocale- en instrumentale "ondergeschikten" zorgen dan voor een daverende show van po pulaire melodietjes. Slaan wij het 160-Jarige ge schiedenisboek van 4 RI even open dan blijkt o.m. dat „het Vierde" sinds 1 mei 1861 tot aan de capitulatie van ons leger in mei '40 onafgebroken in Leiden in gar nizoen heeft gelegen. Actief zijn manschappen en kader van 4 RI ook opgetreden bij de grote spoorwegstaking van 1903 toen de baanvakken bij de garnizoenen, te Delft, Leiden en Haarlem, voortdurend werden bewaakt, en men er zorg voor droeg, dat de Het laatste en historische défilé van 4 RI. Kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog defileerden de manschappen van 4 RI voor H.M. Koningin Wilhelmina op de boulevard te Noordwijk aan Zee (4 april 1940). (Archieffoto Leidsch Dagblad' voedselvoorziening van de bevol king niet in het gedrang kwam. Zag 4 RI de eerste wereldoor log "over zich heen gaan" men was toen evenwel tot het uiterste gespannen zeer nauw werd 't in de strijd van de meidagen van 1940 betrokken. Het regiment, dat in die dagen op volledige oor logssterkte was gebracht, was mede de verdediging opgedragen van het vliegveld Valkenburg. Hier stond 4 RI voor de zware taak de aanvallen van luchtlan dingstroepen op de Residentie en het regeringscentrum af te slaan. In verbitterde gevechten slaag den de troepen er in om de plan nen van de aanvallers om de Ne derlandse weerstand reeds op de eerste dag volledig te ontzenu wen, de bodem in te slaan. De troepen stonden in die spannende dagen onder leiding van kolonel H. D. Buurman. Toen op 14 mei ons land capitu leerde kwam uiteraard ook aan de activiteit van 4 RI een einde, een einde, dat in de Jaren na dc bevrijding toen niet tot herop richting van het regiment werd besloten, een definitief karakter kreeg. Ondanks het feit, dat 4 RI niet als regiment terugkeerde, zijn 't de oud-gedienden, die eens in de vijf jaar nog de verjaardag van 4 RI opgericht op 9 januari 1814 vieren. Hoewel de gelederen slinken tien jaar geleden was de 101-jarige oud-korporaal-was- baas L. v. d. Reek nog in hun midden op zaterdag 12 janua ri zullen weer vele honderden in de Doelenkazerne "aantreden" om daar bij borrel, snert en vrolijk amusement het geboortefeest van hun regiment te vieren. Voor dit weerzien der oud-gedienden kan in Leiden worden ingeschreven bij de heren Brands, Rijnkade la, Demmenie, Haarlemmerstraat 167 en Ouwerkerk Hooglandse Kerkgracht 2 en voor de Leidse regio bij Kruiswijk, Korte Con- raadstraat 17 Alphen a d Rijn, Van Tol Hamwyck 6 Boskoop, Schoenhandel Haasnoot. Prinse straat 33 Katwijk aan Zee, Haze- noot Piet Heinstraat 34 Noord- wijk aan Zee. Leenheer Smid straat 60 Rijnsburg en De Wit, Burg. Lotsystraat 36 Valkenburg. Voor deze middag en avond van herdenking, herinnering en ont spanning behoeft slechts een be drag van tien gulden te worden neergeteld. ADVERTENTIE LEIDEN De raadscommissies, voor stadsontwikkeling, volkhuis vesting en economische zaken hebben gisteravond in principe besloten ak- ADVERTENTIE Machtigingswet Precies verdeeld stemde men over het voorstel van KVP-lid Vaai Zon. Hij wilde, dat de afdeling Leiden aan de fracties van Eerste en Twee de Kamer zou melden bezorgd te zijn over de op handen zijnde machtigingswet. Volgens hem zullen de grote bevoegdheden die het kabi net via deze wet wil krijgen, "de de mocratische samenleving ernstig ki gevaar brengen." In zijn voorstel drong hij daarom aan op "uiterste waakzaamheid". Verzet tegen difc voorstel kwam vooral van wethouder Ham (volkshuisvesting) die zei niet zoveel wantrouwen Jegens de rege ring te koesteren. De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f 39.50 heeft U bij ons al een echt 17 st Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. UW HORLOGER V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 koord te gaan met de bestemming, die de Belgische Socolgroen heeft, voor het Waardeiland. Het Waardeiland zal. als alles goed gaat. binnen vijf jaar bewoond gebied zijn: 750 huizen, flats en mai sonettes zullen er verschijnen. Komende maandag zal het Socol- voorstel aan de gemeenteraad wor den voorgelegd. De nieuwbouwplannen van C en A, aan de Breestraat hebben een zeer goede kans van slagen gekregen. Uit de commissies economische za ken en stadsontwikkeling zal een stuurgroep worden gevormd (2 man uit elke commissie» die de verde re ontwikkelingen in de gaten zal houden. B. en W. hebben C en A een brief geschreven, waarin er op wordt aan gedrongen contact op te nemen met Monumentenzorg over 4 bescherm de monumenten, die in het nieuw- bouwplan in- en aangepast moeten worden (Breestraat 125, Langebrug 48. 50. 52). Voorts is de hoogte van het nieu we gebouw te hoog en zouden er moeilijkheden kunnen ontstaan, in verband met de "lichttoetredingen, van belendingen". B. en W. betreuren het dat C en A heeft afgezien van het maken van een voetgangerspassage. Dat was na melijk wel de bedoeling geweest. Een stalling voor 160 fietsen en auto's zal door het grootkledingma gazijn worden betaald. OOK IN RAAD LEIDEN Aan de raadsagenda voor a.s. maandag is toegevoegd een voorstel tot goedkeuring van de over eenkomst met Geoproject en de Na tionale Woningraad inzake voorberei ding van een rehabilitatieplan voor reps. De Kooi en Noorderkwartier. Voorts komen in bespreking de nieuwe veemarkttarieven. Met deze verhoging past Leiden zich aan aan de bedragen op vergelijkbare vee markten. Een lamp uit de,De Lichthai' mag gezien worden. Grootste keus laagste prijzen. 'De Lichthai' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. oudt nog van de originele INDISCHE RIJSTTAFEL met pittige scherpe kruiden. 'ISCH RESTAURANT Doea Koentji Baroe (tegenover Stadsgehoorzaal) Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. |et artikel van PvdA-raadslid betreffende de te bouwen in de Kooi in Wad van j.l. donderdag geeft my het volgende op te mer- hebt gewerkt, aan onze narigheid. L. VAN WJm SR. Apothekers^ jk 6, Leiden. slogan: „goed dat er politie is" ern stig in gevaar. H. J. BATELAAN. Mahlerstraat 86, 6 bewoners van de Apothekers- hebben het minder prettige ge len dat de NZH wederom een ijn over deze straat heeft gepro- &erd. Deze buslijn brengt aan huizen zeer veel schade toe en woonmilieu is tot nul Politie Mag dat? buurman heeft zich tot de ge- Me gewend met de vraag wie.de aan onze percelen toege- zal betalen. Antwoord van de Wy niet, wy hebben wel I vergunning afgegeven, maar dit liceert niet, dat wij aansprakelijk kunnen zijn. De N.Z.H. (de v. d. Sluis) was als volgt: U moeten bewijzen, dat wij de pe toebrengen en zolang wij de •m snelheid niet overtreden, doet iets. Ijn vraag is nu aan de heer Ver- wat moeten wij doen? De opbreken of iets dergelijks. Of U er iets aandoen? Uw actie Kooi kan nimmer slagen, als a& de andere kant meewerkt, of Met stomme verbazing las ik in de krant van 1012 het bericht „politie jaagt op collega's". Uiteraard kan dit door een mis verstand voorkomen, maar leest men het bericht verder, dan blijkt dat hier de politie van de achtervolgde auto zich aan vele grote overtredin gen heeft schuldig gemaakt. Zij hadden aangenomen, dat hun collega's voor de grap de achtervol ging hadden ingezet, en onbegrijpe- lijkerwijs speelden zij dit gevaarlijke spelletje volkomen mee. Er rijden nog immers genoeg auto's met ontheffing, dan de bromfietsen en fietsen en vooral spelende kinde ren die door hun domme spel in ge vaar zouden kunnen worden ge bracht (artikel 25 van het W. v. W.). Ook wordt hier ernstig de distribu- tiewet overtreden. Uiteraard zal ook de zo fel begeerde 100 km per uur niet tot hun verstand zijn doorge drongen. „Op deze wijze komt de Myn vrouw betaalde bij haar win kelier voor 500 gram spliterwten. merk Zomerglorie, f 2.20. Schijnbaar was de oude prijs van het pakje ge scheurd. J. D. BONNET, Hyacintenstraat 20A Huisvesting De familie Den Os kreeg van bu reau huisvesting mededeling, dat de woning Koningstraat 58A aan haar was toegewezen. Daar aangekomen bleek, dat de woning al drie weken bewoond was. Weer zo'n dreun. De familie staat al sinds 1956 ingeschre ven, medische indicatie hoogst ur gent. Het komt mij onwaarschijnlijk voor, dat in die 17 jaar geen pas sende woonruimte beschikbaar is ge komen. H. VAN MASTRIGT, Zwartepad 11, LEIDEN Op een zeker moment pakt een jongen de miorofoon en be gint «te praten. „Vier jaar geleden kwam ik van school en sindsdien heb ik al diverse bedrijven achter de rug. Bij sommige kwam ik nog niet ver der dan de deur. Enkelen in het zaaltje lachen. Dit relaas hield een werkende Jon gere gistermiddag tijdens een rumoe rige discussiedag in het vormingscen trum aan de Apollolaam. Belangen behartigers van werkende jongeren en ruim twee honderd werkende jongeren waren bij elkaar. Het lijkt er veel op dat de werken de jongeren met ingang van augustus volgend jaar hun tweede vormingsdag krijgen en op zich Juichen ze dat toe. Met de eerste vormingsdag wordt echter vaak al het handje gelicht door bedrijven. Bovendien was dat niet hun enig klagen gisteren. 's Morgens hadden de Jongeren zich voorbereid en vragen opgesteld voor het forum dat 's middags achter de tafel verscheen: vragen aan men sen, die wat voor hun kunnen doen (op foto Jan Holvast). Van de PSP beweerde Joost Schip per dat grote bedrijven dn de toe komst verplicht konden worden ge steld tot indienstname van werkende jongeren. Het zou een oplossing zijn voor het huidige werkgebrek onder de werkende jongeren. Guus Fontein van het NKV-Jongerencootact zag het nog ruimer: „Niet alleen grote bedrijven, maar elk bedrijf zou ver plicht moeten worden gesteld Jonge ren in dienst te nemen". Hoe bedrijven controleren, dat zij de jongeren wèl hun ene vormings dag vrijaf geven, was een ander punt. Een meisje in de zaal vertelt over het arbeidsinspeotiebureau in Haarlem met de eigenlijke taak te controle ren dat werkende jongeren hun dag vrij 'krijgen. Dit bureau zorgde er juist voor dat ze die dag niet kregen, toen een werkgever gezegd had zijn werkkrachten niet te kunnen missen. Mevrouw Eichelsheim van de ar beidsinspectie noteerde de plaats naam van het arbeidsinspectiebu reau: ze zegt stappen te zullen on dernemen. Toen over de hoogte van de lonen gepraat werd bereikte het rumoer in het zaaltje een hoogtepunt. „Weet u hoeveel wij verdienen?" vraagt een meisje enigszins heftig aan het forum. De mensen achter de tafel weten hst, maar nog voor ze daar blijk van kunnen geven; zegt ze: „Nou, dat is maar 250 tot 300 gulden in de maand". De mensen van het forum, ook de vertegenwoordigers van het arbeids bureau en Katholieke Werkende Jon geren zijn het eens met de eisers in de zaal: hun loon is te laag, er Is te weinig werk en op die ene vor mingsdag hebben ze rechtEK? wer kende jongeren zeggen de mensen van het forum te achtervolgen" tot hun eisen ingewilligd zien. Schipper benadrukt wel: "Wij (PSP) zijn 'twel erg eens met jullie, maar wat de an dere partijen betreft vrees ik het erg ste. Jullie zullen je strijdbaar moe ten maken en en masse net als voor de vorige vormingsdag. eisen moeten stellen". Er wordt besloten naar de gisteren ontbrekende maar wel uitgenodigde minister Boersma (Sociale Zaken) een telegram te sturen. De volgende tekst heeft de minister inmiddels on der ogen gekregen van de 200 wer kende jongeren uit Lelden en acht andere gemeenten: „De invoering van de tweede dag partiele leerplicht per 1-8-1974 moet onverbrekelijk ver bonden zijn met de volgende te ne men maatregelen: Er dient voor voldoende werkge legenheid gezorgd te worden vo^- werkende jongeren van 15 en 16 jaar. —Achttienjarigen moeten het mi nimumloon ontvangen. Zeventien zestien- en vijftienjarigen moeten respectievelijk viervijfde drievijfde en tweevijfde van het minimumloon ont vangen". Een meisje: „Goh. als we dat krijgen, dan worden we nu wel lek ker uitgebuit".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3