arieven oorlopig te vriezen V: „KABINET-DEN UYL LAAT IJE BEROEPEN NOG TE VRIJ" Post verwacht stroom van 60 miljoen kerstkaarten Energiebespaarders: trek ook eens zèlf aan de touwtjes IET MILJOENEN IN HET ZELFDE SCHUITJE Vijftien liter, maar nu..? binet denkt aan Gezinskaart voor openbaar vervoer door PvdA bepleit IN PAKHUIS 15.000 KILO VUURWERK Veiliger speelgoed \G 11 DECEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 JHT :ANP) De machti- moet de overheid de oe- i verschaffen om in deze noodsituatie onder meer, mens aan regels te binden als de zaken er nu voor- t de klemtoon van het be- duidelijk opnieuw bij het ien leggen van de lonen. De van de machtigingswet om ge inkomens te beperken ons voorlopige oordeel be- ereikend. Aldus het Nederlands Katholiek Vakverbond. Met voorschriften ten aanzien van de tarieven die de beoefenaars, van vrije beroepen in rekening mo gen brengen kan men volgens het NKV niet genoeg vat krijgen op het inkomen van deze categorie. Het verbond meent daarom, dat voor de vrije beroepen aanvullende belasting maatregelen moeten worden De regering is blijkbaar te be nauwd om dit middel te gebruiken, aldus het NKV, het staat als zodanig tenminste niet in de machtigingswet. Het gevolg daarvan is volgens het verbond dat het kabinet de loontrek kers en de ontvangers van overige inkomens niet op gelijkwaardige wijze behandelt. "Het kabinet dreigt hier een flin- te van effectiviteit worden inge bouwd. Als dat niet gebeurt komt de geloofwaardigheid van het kabinetbe- leid sterk op de tocht te staan", al dus het NKV. heidsbeleid voeren. Met het oog op de mogelijke conse quenties van de energiecrisis voor de nationale economie aanvaardt het NKV dat de regering zeer vergaan- De in de machtigingswet genoemde de bevoegdheden naar zich toe trekt, middelen voor de aanpak van het Tegen de machtigingswet heeft hei centralisatie van de ontslagvergun- het kabinet in alle opzichten de troffen. Op die manier kan hetgeen komensplan van de regering moet in 1974 meer wordt verdiend dan is ten aanzien van de niet aan een cao toegestaan worden wegbelast. steek te laten vallen. In het in- ningen en het stellen van een pla fond aan de toestroom van buiten landse arbeiders kan men volgens 't NKV geen krachtig werkgelegen- gebonden inkomens een grotere ma- Juiste weg bewandelt. "In het ko mende overleg zullen wij dat zeer duidelijk doen blijken", aldus NKV. [AAG Het kabinet denkt aan een voorlopige ini :ing' van de tarieven in de sector van de vrije beroe- _rtsen, advocaten, architecten, accountants). Zo'n M;el zou bij voorbeeld voor een maand kunnen gel- I periode zou nader overleg tieve ruimte, waarin toch moet wor- n arieven voor komend jaar den geprobeerd de zwakkeren in laatsvinden. Daarbij zou onze samenleving noe enige rrfle Koningin Juliana heeft gistermiddag in Paleis Huis Ten Bosch het nationaal geschenk ter ge legenheid van het zilveren regeringsjubileum in ontvangst genomen. Uit handen van mr. Van Thiel, voorzitter van het Nationaal Comité, kreeg de koningin een enveloppe met meer dan 7,3 miljoen i DEN HAAG De PvdA-twee- de-kamerfractie wil invoering van een „openbaar vervoer-gezins- kaart. Voor deze kaart, waarmee elk gezinslid met tram, bus of trein kan reizen zou men ongeveer vijftig gulden per maand moeten betalen. Als 60 70 procent van alle Ne derlandse gezinnen hiervoor voelt, krijgt het openbaar vervoer meer Inkomsten dan op dit ogenblik. Van tekorten zal geen sprake meer zijn, aldus het socialistische kamerlid Van der Doef in een verklaring over de vervoers- en verkeersproblemen rond de ener giecrisis. Een alternatief ter stimulering van het openbaar vervoer noemt de PvdA ook het invoeren van maandelijks vastrecht tarief (bij voorbeeld 25 gulden) waarbij goedkope reiskilometers kunnen worden gekocht. Volgens Van der Doef zal de concurrentie tussen auto en openbaar vervoer dan sterk veranderen. „Hoe vaak wordt er niet gezegd: laten we maar de auto nemen want de wegenbelasting en verzekering zijn toch al betaald. Die argumentatie gaat ook op als men een vastrecht heeft betaald voor het openbaar vervoer en dan met goedkope ki lometers kan reizen". De socialistische tweede- kamerfractie voelt niets voor een tariefverhoging zoals onlangs de commissie Reinoud (7 pet. met in gang van 1 Juni 1974) voor de NS- tarieven heeft voorgesteld. Men noemt dat een psychologische fout in een periode dat hondderddui- zenden worden gedwongen om ge bruik te maken van het openbaar vervoer. Men is bang dat als de oliecrisis ook maar enigszins ver betert men gelijk weer in de auto zal stappen. „Jarenlang was de automobilist een soort melkkoe En nu diezelfde automobilist met de bus of tram moet, zou hfj weer gepakt worden". De PvdA wil dat er op korte ter mijn voor de Nederlandse Spoor wegen en voor het hele openbaar vervoer maatregelen worden ge nomen zoals het schelden van school- en werktijden en een spreiding van spitsen. Er zal nieuw personeel moeten worden aangezocht en de afschrijving van bestaand materieel zal moe ten worden opgeschort. Op lange termijn, zo meent de PvdA zal er een beleid moeten komen waarbij een belangrijk deel van het we genbouwprogramma zal moeten worden omgeschakeld voor de ont wikkeling van een betere infra structuur voor het openbaar ver voer. ran de vrije beroepen. Boersma legde er de na lat er in de huidige situa te verdelen valt. "Het ie verdeling van een nega- t Den Haag De posterijen ver- De vrouw heeft in het verzenden Bij de posterijen verwacht men PTT stickers geplakt. Dertigduizend gegeven, zal voorlopig nog* onzeker wachten dit jaar ruim zestig mil- van de feestpost een grote stem in deze maand nog geen moeilijkhden keer heeft u de kans zo'n plakkaat onze samenleving nog enige reële orden afgesproken dat al- vooruitgang te geven", aldus de be- «tenstijgingen in de tarie- worden doorgegeven, ggesties hebben de minis- Bma (Sociale Zaken) en [Economische Zaken) windsman. Als zwakkeren beschouwt hij vooral de minimumloontrekkers, en de kleine zelfstandigen. De maatregelen, die de regering zal ens gesprekken met verte- gaan nemen, zullen betrekking heb- gers van de organisaties in ben op hooguit het eerste halfjaar van 1974. Of er al dan niet een com pensatie voor de prijsstijgingen in 't eerste halfjaar van 1974 zal worden ADVERTENTIE Van zo'n hilips batterijtje oor je tenminste nog eens wat. blijven. Woensdagavond komt het kabinet bijeen om definitieve beslis singen te nemen. joen kerst- en nieuwjaarskaarten te in 73 procent van de door de energiecrisis. Mfisscshien ko- moeten bezorgen. Ruim 85 procent gezinnen maakt moeder uit wie er men die, als na 7 Januari de benzi- van de vier miljoen Nederlandse gezinnen is van plan goede wensen in zee te doen gaan, waarbij ge,re- met een wens je bedacht moeten worden. Het is fijn om een kaart van vrien- kend wordt op een gemiddelde van den of relaties te krijgen: dat vin den 72 procent van de ondervraag den. Daarbij bleek dat de gewoonte 17 tot 18 kaarten per gezin. Per week gaan zo'n zeventig nor male posstukken door de molens, ne op de bon gaat. De ecvlge vrees geldt die waanzinni ge topdrukte, die ontstaat door het late posten. Daarom zyn op de post auto's en in alle bureaus van die DEN HAAG Speelgoed voor kinderen onder de vijftien Jaar zal in de toekomst aan bepaalde eisen moeten voldoen om verkocht te mo gen worden. De Adviescommissie Warenwet heeft een voorlopig ont- werp-kinderspeelgoedbesluit opge steld. Behalve aan speelgoed worden ook eisen gesteld aan instructiema teriaal, zoals kleurpotloden. Het speelgoed zal moeten voldoen aan eisen wat betreft de brandbaar heid, de giftigheid en de breekbaar heid van het materiaal. Speciaal, worden de speelgoedfornuisjes ge noemd, die niet meer in combinatie met de ervoor te gebruiken brand stof mogen worden verkocht, met het oog op brandgevaar of het mogelijk in de mond steken van de brand stof (zoals metablokjes, die op sui kerklontjes lijken). Voor kinderen onder de vier Jaar, moet het speelgoed aan nog meer eisen voldoen. Het mag bijvoorbeeld ook geen scherpe hoeken hebben of een grootste afmeting tussen de 17 en 32 millimeter. Gevaarlijk speelgoed zoals pijltjes. onder ogen te krijgen: „Goed ge wenst is goed verstuurd: gun ze de tyd om terug te schrijven". Een scheikundedozen of schietwerktuigen moet verpakt worden met een dui delijke handleiding en aanduiding, van de minimumleeftijd van 't kind, waarvoor het speelgoed geschikt is. A/nito>n Pfeiffer steeds meer inburgert om met de zodat dë PTT "to dë"weëk voot" dë ontvangen kaarten het huis op te ADVERTENTIE feestdagen bijna een dubbele portie sieren: slingers van kaarten of ge- krijgt te verwenken. Daarom ook dit ™on ®en oJtataffing op de schoor- steen naar Engelse en Amerikaanse trant. jaar weer de smeekbede: post uw wenskaarten tijdig. En om het ac cent niet te leggen op het deüjden van „Anders kunnen wij De Amsterdamse het niet aan" voert de post dit jara politie heeft in 'n pakhuis in de No- liever een motto: „Goed gewenst is klein: negentien procent vindt het va Zemblastraat een partij van vroeg verstuurd: gun ze de tijd om een heilig moeten, veertien procent 15.000 kilogram vuurwerk ontdekt, terug te schrijven". komt daar dicht tegen aan. Toch waarvoor geen hinderwetvergunning De cijfers, waarop de PTT haar blijken in deze weken van bezin- aanwezig was, Het vuurwerk, dat een kerstcampagne heeft gebaseerd zijn ning meer goede gedachten los te getrokken uit een onderzoek, dat komen. Dat is te zien aan het feit. heit NIPO in oktober by 596 huis houdens heeft ingesteld naar de ge- AMSTERDAM Het aantal mensen dat het verzen den van een groet rond de feestda gen als een plicht beschouwt is vrij handelswaarde heeft van een half miljoen gulden, behoort toe aan een groothandel, die zegt elk Jaar een grote hoeveelheid in het pakhuis op geslagen te hebben. In overleg met het ministerie van Justitie is besloten een geschikter plaats dan een woonwijk voor het vuurwerk te zoeken. De groothandel heeft drie personeelsleden aangewe zen om bij de partij te posten. Ook de politie houdt verscherpt toezicht. Autosport DAF zal eind van dit jaar de activiteiten op het gebied van de autosport staken. De inmid dels sterk verbeterde beproevings technieken maken het deelnemen aan de autosport-evenementen steeds minder noodzakelijk. De noodzaak om zuiniger om te gaan met beperkte hoeveelheden brandstof was mede bezorgt de post die nog steeds voor aanleiding tot deze beslissing een kwartje. Zes miljoen kaarten dus. Maar een het kinderfonds van de Verenigde beetje griezelig voor de PTT is het Naties. jaarwisseling enorme stoten post gezin aan kerst- en nieuwjaarspost door moeten, die bij een vroeger wordt uitgegeven ligt tussen de zes verzenden veel geleidelijker kunnen en de dertig gulden. In de twee weken van topdrukte (17 tot 31 december) zet de PTT vijfduizend man extra in. Driedui zend mensen uit eigen bedrijf ko- wonden opgevangen. Heel opmerkelijk is, dat de kerst wensen vaak verkeerd worden ge frankeerd en niet ten nadele van die PTT. Er wordt veel gedacht, dait in men in overuren of tijdelijk werk september ook de tarieven voor briefkaarten en drukwerken zijn verhoogd, maar net als voorheen het leger van de 25.000 vaste ver zenders versterken, de overige twee duizend worden gerecruteerd uit scholieren en studenten of anderen, die een centje willen bijverdienen. Bezitters van "Luxaflex" jaloezieën kunnen geld besparen. Op stookkosten èn op stroomverbruik. Laat elke avond uw jaloezieën zakken en sluit de lamellen geheel. Met de holle kant naar binnen. Door de perfekte sluiting van een "Luxaflex" jaloezie ontstaat tussen raam en jaloezie een isolerende luchtlaag, die koude en tocht tegenhoudt en uw brandstofrekening tempert. Ook uw stroomverbruik zal er bescheidener door worden. De lamellen weerkaatsen namelijk het licht in de kamer(s). Dus met minder lichtbronnen: een zelfde lichtopbrengst. Als u van plan bent om een aluminium jaloezie te kopen, eis dan beslist een "Luxaflex" jaloezie. Die sluit zonder meer het beste af. Want "Luxaflex" levert de beste pasvorm. "Maatwerk" zogezegd. Ga meteen naar een "Luxaflex" dealer. En trek zèlf aan de touwtjes. B/SBlBS! Gedeponeerd Handelsmerk van Hunter Douglas 10, Premier Den Uyl heeft lOfige week het verlossende r kien: we krijgen allemaal benzine per week. Einde- we waair we aan toe zyn. Coeg niemand kan hebben dit ook tevens het laat- was op het gebied van de stributie. Want nu we dat |»rd hebben gekregen rijzen Uk nog veel meer wagen. Wt zakelijk gebruik zullen men worden verstrekt. Hoe dat regelen? Welke nonnen rvoor gelden? Welke bewy- ien moeten overleggen? Hoe net mensen, die dat werk tevoren nog niet deden? men al of niet vaste bij ver- honoreren? Om maar een ien te noemen, wel duidelijk, de distributie let afgerond. Er moet vol- minister-president dertig 'P het totale verbruik wor- hgd en de regering heeft flink botte bijl een heel geslagen. Een zeer grof verfijningen zullen in de de komende tijd moeten ingebracht om te voorko- er al te veel lekken in het systeem blijven zitten. Men niemand kwallijk nemen, 1b tientallen Jaren geleden, 'et dat distributieve bijltje lakt. En de ervaringen voor zover nog uit die tijd aanwezig zijn nauwelijks te projecteren op onze dagen. Zeker niet bij een zo complexe zaak. De auto is een bijna onschat baar belangrijke factor geworden in ons maatschappelijk verkeer. De ge volgen van het terugdringen van het gebruik zullen in aJlle factoren van onze samenleving zijn te voelen. Neem de begroting, die de regering voor volgend jaar heeft ingediend. Die is geheel op losse schroeven komen te staan. Laten we aannemen, dat de rege ring er inderdaad in slaagt het ben zineverbruik met dertig procent te be perken. Dat betekent voor de rege ring een enorme derving van inkom sten uit benzine-accijns en btw. Een bedrag, dat in de honderden miljoe nen gaat lopen. Dat komt minder in de algemene middelen. Een gat, dat opvulling behoeft. Maar hoe de re gering het begrotingsbouwwerk ook zal trachten te stutten, zy zal niet kunnen ontkomen aan maatregelen, die hun weerslag zullen hebben op terreinen, die direct niets met auto of benzine te maken hebben. Ook hier werpen zich vele vragen op, die in de naaste toekomst om een antwoord vragen. Het zal ervan afhangen welke beslissingen het kaJbinet neemt. Maar wanneer we ons alleen vast houden aan de besluiten, die nu reeds zyn gevallen dan nog komen er vele kwesties naar boven, die nog lang niet bevredigend zyn opgelost. Bijvoorbeeld de kwestie van de pre mies van de autoverzekeringen. Een bezuiniging van dertig procent bete kent ook heel wat minder gemaakte kilometers. Minder kans op schade dus. Meer dan dat zelfs. Het feit al leen al, dat we ons een vrywillige maximum snelheid hebben opgelegd per week. De resterende negentig procent zal ongetwyfeld heftig pro beren méér te krijgen. Wat zakeiyke doeleinden betreft heeft de regering wat toegezegd. Hoeveel zullen we moeten afwachten. Hoe men eraan zal komen staat ook nog niet vast. We hebben al een aantal vragen ge noemd, die daarbij beantwoord zullen moeten worden en dat we op zondag niet reden heeft geleid tot een aanvraag van werk tijdverkorting in autowerkplaatsen. Nu gaan we nog minder ryden en ze ker niet harder. Moet dat geen in vloed hebben op de premies van W.A. en All Risk? Gaan die ook stevig om laag? Premier Den Uyl heeft zaterdag ook gezegd, dat slechts tien procent van het Nederlandse volk tevreden zal ziiu met de toegewezen vyftien liter Maar voor woon-werkverkeer zal er niets worden gegeven. Een dubbel zure appel voor iemand, die diep in de provincie een huis heeft gekocht en in de stad werkt. Hy zal moeten proberen dagelijks by de zaak te ko men met het openbaar vervoer, dat in sommige kleine plaatsen om het an derhalf uur of nog minder rijdt. We moeten dan maar meer gaan „poolen". Maar zo simpel ligt dat ook weer niet. In de eerste plaats is het echt niet zo. dat één auto met vier man erin een kwart gebruikt van vier man ln vier auto's. Maar goed, datkletae offertje kan wel worden gebracht, het bespaart in elk geval. Maar het openbaar vervoer heeft in middels al laten weten, dat het een erg grote belasting van het vervoer in de spitsuren niet zal aankunnen. Daarvoor heeft het er by de regering op aangedrongen om de begin- en eindtyden van de bedrijven te sprei den. Als de regering daartoe inder daad zou besluiten zou het wel be tekenen. dat er van poolen haast niets terecht zou kunnen komen. Wat dan weer een extra toeloop op het openbaar vervoer zou inhouden. En dan de kwestie van de tweede auto. Natuurlyk staat die in sommige gevallen alleen voor de deur om de huisvrouw gelegenheid te geven bood schappen te doen. Maar er kimmen ook heel andere redenen zyn om er een tweede auto op na te houden. Bovendien, als men wegenbelasting en verzekering heeft betaald kan nie mand met redely ke grond bezwaar malken tegen ook in dit opzicht ge- ïyke monniken gelyke kappen. Want by de toewyzing van die vyf tien liter is ook geen enkele motive ring van het gebruik gevraagd. Het ligt zelfs voor de hand. dat in vele gevallen dat tweede autootje meer zal worden gebruikt dan de wagen, die algemeen als „eerste was be stempeld. De tweede auto is meestal kleiner en dierhalve veelal ook zuini ger. En daar het zaak wordt zoveel mogelyk kilometers uit een liter ben zine te persen zal het kleine autootje de voorkeur krijgen. Het ligt ook voor die hand, dat de verkoop van kleinere auto's in versneld tempo zal doorgaan ten koste van de grotere endus dorstige auto's. Een troost voor de automerken, die dergelijke kleine autootjes al in het assortiment hebben, maar een weinig lokkend perspectief voor de autoverkopers, die het van de zwaardere wagens moeten hebben. Dat de bezitters van kleinere auto's nu in het voordeel zyn kan men moeilyk erg noemen. Ze hebben altyd al minder energie verbruikt en mogen daar best in tyd van schaarste wel eens een extra voordeeltje van hebben. Het ziet er naar aanleiding van dat alles wel naar uit, dat de mensen, die hun welvaart in het ver leden in een grotere auto tot uiting brachten, gemakkelijker in staat zul len zyn zich een wat zuiniger ver voermiddel aan te schaffen. En dan de kwestie van de vakan ties. Vooral de vakanties in liet bui tenland. Het zomerseizoen ligt nog wel een half Jaar weg, (we zullen eerst door een lange, koude, donkere winter heen moeten) maar er zyn ook mensen, die van plan waren per auto naar de wintersport te gaan. Ze heb ben wellicht al geboekt. Hoe moet dat met hen in het buitenland? Zullen zy gespaarde bonnen kunnen inwisse len? Zal er een internationale rege ling u-orden getroffen? Zal de toeris ten-industrie niet helemaal in het verdomhoekje komen? Vragen, die natuurlijk dringender zullen worden naarmate het zomerseizoen naderby komt. We hebben hier maar even een klein aantal problemen aangeroerd, die nog om een oplossing zullen vra gen. De regering wil dertig procent bezuinigen en wil de lasten van die beperkingen zo gelijkmatig mogelyk verdelen. Dan zitten alle miljoenen bezitters van auto's in Nederland in hetzelfde schuitje. Maar een ieder zal dit vragen ïystje wel met eigen wensen en pro blemen kunnen aanvullen. We kun nen derhalve rustig concluderen, dat de regering voor een gigantische taak staat om de distributie in weloverwo gen banen te leiden. Er zal nog heel wat benzine door de tanks moeten stromen alvorens er een volmaakt waterdicht systeem zal zyn ontwor pen. Zo dat er ooit kan komen. Laten we hopen, dat we daar de tyd niet voor krygen KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7