j staat voor Bloembollenvak onzekere situatie die dode heeft z'n ogen nog open En toen zei een van de kinderen: INBRAAK IN TWEE SCHOLEN Manufacturier verzorgt ook begrafenissen KVOB-VOORZITTER P. A. VAN SAASE: "BUITENLANDSE ALPHENSE ONDERNEMERS BROEIERIJ-MARKT DREIGT VERLOREN TE GAAN". OVER DE KROMME AAR: Sacharow in ziekenhuis Gestolen Picassos terecht Doorgaan met cle boi nu niet verantwoon WITTE HUE* GEEFT NOG! MEER BAND1 STREEK Het verheugde Van Saase, dat in de huishoudelijke vergadering die in de morgenuren plaats vond, het tot nu toe gevoerde bestuursbeleid door de meerderheid van de aanwe zige afgevaardigden van de afdelin gen werd gesteund en dat daardoor uitdrukking werd gegeven aan hei MOSKOU (AP) De dissidente Russische natuurkundige AndreJ Sa charow en zijn vrouw, die reeds eni ge tijd door de geheime politie onder druk worden gezet, zijn voor een me dische behandeling in een ziekenhuis te Moskou opgenomen, zo is in dis sidente kringen vernomen. Zegslieden verklaarden dat de 52- Jarige geleerde wordt behandeld voor een te hoge bloeddruk. Zijn vrouw, die onlangs tot vijf maal toe dooi de geheime politie aan een verhoor werd onderworpen, heeft last van een oogziekte, aldus de zegslieden. Verwacht wordt dat de Sacharows twee tot drie weken in het zieken huis zullen moeten blijven. Vrien den zeiden dat zij zich geen zorgen ever hun toestand maken. ANTIBES, FRANKRIJK (Reuter) De Franse politie heeft gisteren tien schilderijen van Pablo Picasso teruggevonden die enkele uren eer der uit 'n museum in Antibes aan de Rivièra gestolen waren. In verband 1 met de diefstal werd een Engelsman gearresteerd. De dieven waren een muur van zes meter hoogte overgeklommen om het museum Grimaldi binnen te kun nen dringen en de doeken ter waar de van tenminste drie miljoen francs te kunnen stelen. De aangehouden Engelsman heet Stephen Ivens. De politie zoekt naar een medeplichtige een zekere Danny Kelly, die ook Ca nadees zou kunnen aij"- ALPHEN AAN DEN RIJN "Het getuigt van gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel om dit koste wat 't lcost door te zetten", aldus voorzittei E. W. Krijgsman van de onderne mersvereniging Alphen afdeling van het Koninklijk Verbond van On dernemers) gisteravond in De Bron over het winkelcentrumplan De Kromme Aar. "De economische re cessie (die al te zien was vóór de olie crisis) dreigt hier catastrofaal tr worden". Er is werkloosheid in het verschiet., waardoor er minder geld kan worden uitgegeven met als gevolg dat onder nemers niet aan hun vereiste omzet ten komen, aldus Krijgsman. Hij ze' het gemeentebestuur niet te begrij pen. Met de benzinedistributie word* het voor bewoners in Amsterdam. Den Haag of Rotterdam allerminst aantrekkelijk hier te komen wonen en daar te blijven werken. "Dat moe' Ie toch zien? Toch wordt bouwd." Niettemin gaf hij wat De K Aar betreft de Alpheuse midd öers (gisteravond in een ploe tien man aanwezig) twee argi om voor winkelruimte da schrijven: het zou kunnen het straks toch een goed vei punt wordt, zéker gezien in h van de sanering onder de stand die er een gevolg t én de omstandigheid dat mij meer in aanmerking komt zich nu niet inschrijft. mt 1 Architect Perotti herinnerd! "jaaroverzicht" over de gebei sen rond De Kromme Aar e er nog een verzoek tot eei met o.a. minister Gruyters loèe mens de bezwaarden tegen h£ keiplan: "het krijgt tintje, daar zou best wel een lijkheid kunnen inzitten." Een positieve kant va zaak noemde hij de bijdrage geleverd aan de bewustwordi! de Alphense bevolking terwijl meenteraad -- daar over eens slaapt. Door Ce.es Com bee Foto Jan Holvast Hij constateerde, dat aan deze cri sissituatie op langere termijn en geleidelijk aan wellicht toch niet te ontkomen zou zijn geweest door de ongebreidelde stijging van de vraa,-; naar olie door de geindustrialiseerde landen. Nu worden we echter plotse ling voor het blok geplaatst zonder voldoende tijd te hebben gehad ver vangende energiebronnen tot ont wikkeling te brengen. Zonder mee te willen doen aan het aanpraten van een crisissituatie meende Van Saase toch, dat de gegeven omstandighe den van economische stagnatie, van dreigende afnemende werkgelegen heid en van voortdurende inflatie, alles behalve gunstig zijn voor hot vergroten van de afzet van bloem bollen. Deze nieuwe ontwikkeling, zo ver volgde de K.V.O.B.-voorzitter, verer gert nog eens de onzekere situatie waarin het vak verkeert als gevolg van de slechte prijsvorming en het achterblijven van de afzet. In een dergelijke situatie moet de indivi duele ondernemer zijn weg zoeken Het in de bloembollensector te voeren beleid moet er daarom op gericht zijn de goede ondernemer desondanks de grootst mogelijke zekerheden te bie den. Zo'n beleid moet, volgens het be stuur, stoelen op de volgende uit gangspunten: het zoveel mogelijk aanpassen van de produktie aan de afzetmogelijkheden; het handhaven van een gegarandeerde bodem in de markt voor die produkten, waarvoor we in Nederland praktisch een mo nopolie hebben en die de bedrijfs resultaten grotendeels bepalen en tenslotte een actieve afzetbevorde- vertrouwen, dat in het bestuur wordt geseld. Deze bevestiging geldt even eens het bestuursbesluit niet langer deel te nemen aan het gesprek in de tulpenbeleidscommissie van de Bloembollenraad over een tulpenbe- leid op langere termijn. Wanneer de Raad, ondier druk van bepaalde te genstanders van elke vorm van be leid, uit die kring figuren opneemt om een beleid voor de toekomst op te stellen, dan zien we het echt niet meer zitten. Dit temeer daar ver wacht mag worden dat de NCBTB ook haor standpunt in de commissie zal uitdragen: afschaffing van alle tulpenmaatregelen. Fiscale druk Uitvoerig ging K.V.O.B.-voorzitter. Van Saase in op de positie van het surplusfonds, het Landbouwschap 't. struktuur- en wetenschappelijk on derzoek, de teeltregeling voor hyacin ten en het instituut van de pacht, om daarna te constateren, dat de ruimte, die de kleine ondernemer wordt gelaten te kunnen blijven in vesteren, zodat hij kan blijven bij dragen aan de economische groei en het behoud of de uitbreiding van de werkgelegenheid, beslist te gering is. De fiscale druk en eveneens die van de collectieve voorzieningen, komen juist het hardst aan op de midden groep, waartoe het grootste deel van de bloembollenkwekers behoort. Ten aanzien van de sociale achter- r In het buitenland zijn bolbloemen een zeer gewild artikel. Voor het overgrote deel komen ze uit Nederland, doch bijvoorbeeld West-Duitsland heeft ook broeierijen. Die markt dreigt door de energiecrisis voor een goed deel verloren te gaan, constateerde KVOB-voorzitter P. A. van Saase gisteren tijdens de in het Hïllegomse "Treslong" gehouden 51ste algemene vergadering van de Ka tholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf stand van de kwekers zei Van Saase. dat de ondernemer alleen door enor me inspanningen en vaak lange, werktijden in staat is zich enigszins onder die druk uit te werken. Toch is hij dan dikwijls toch nog niet in staat voor zichzelf en zijn gezin een pakket sociale verzekeringen te verzorgen, dat vergeleken kan wor den met dat wat elke werknemer, zonder meer heeft. Er is sprake van een achterstand, die steeds groter wordt naar mate de kosten van de particuliere verzekering hoe langer hoe meer onbetaalbaar worden. Aan het slot van zijn betoog stel de de K.V.O.B.-voorzitter, dat er een nieuwe situatie is ontstaan, 't Maat schappelijk gebeuren wordt niet lan ger meer uitsluitend beheerst door.de zichzelf steeds verder omhoog stu wende spiraal van economische groei. Inplaats daarvan zal de groei van de welvaart stagneren of zelfs iets teruglopen. Vooral mentaal zal aan passing aan deze nieuwe situatie moeten plaatsvinden. De accenten, zullen anders komen te liggen. Be staande waarden verliezen hun bete kenis en andere komen er voor in de "Zonder die energiecrisis zou de economie op den duur toch zijn vast gelopen. In de laatste geruchtmaken de vastenbrief van de Nederlandse bisschoppen wordt daar op gewezen: namelijk het falen van de op con sumptie en prestatie gerichte wester se opvattingen over maatschappij, en economie, die steeds verder af- groeien van de evangelische waar den. Het doet wat wrang aan te moe ten constateren, dat de oliesheiks de bisschoppen zo snel te hulp zijn ge komen om hun oproep tot versobe ring in praktijk te brengen", zo be sloot Van Saase. In de morgenvergadering werd een groot aantal voorstellen behandeld. Er werd door de afgevaardigden, van de afdelingen uit Noord-Holland nogal kritiek geleverd op het be stuursbeleid ten aanzien van de tul penbeleidscommissie van de Bloem bollenraad. Het wil namelijk niet langer deelnemen aan het gesprek in deze commissie voor een tulpen- beleid op langere termijn. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van A. C. van Reisen (Sas- senheim), P. J. van Went (Noord- wijk) en W. W. den Haaster (Bree- zand) gekozen C. M. Roozen (Heem stede), P. Th. Warmendam (Noord - wijkerhout) en A. C. Berbee (Bree- zand). KATWIJK De Katwijkse politie, is het afgelopen weekeinde opnieuw geconfronteerd met inbraken. In de W. van Veen school en in de Ds Rutgersschool werd ingebroken. De ze twee inbraken werden eerst maan dagmorgen ontdekt. In de W. van Veenschool aan de Huetingstraat zijn onverlaten binnengekomen door een trottoirtegel door een ruit te wer pen van de personeelskamer. Alle bureau's werden doorzocht. In de lade van het bureau van de onder wijzeres van klas één werd een busje ontvreemd met f 80,-. In de school, werden geen vernielingen aangericht Uit de Ds. Rutgersschool, waar raadslid J. Vink schoolhoofd is werd een bedrag van f260,- ontvreemd, 't Bedrag zat opgeborgen in een bu reau in het onderwijzerskamertje. De inbreker (s) zijn binnengekomen door middel van een valse sleutel. In het onderwijzerskamertje werd ook een bos sleutels ontvreemd waaraan alle sleutels zaten van het schoolge bouw, Van beide inbraken zijn de daders nog onbekend. WASHINGTON Het Witl V heeft aan de speciale van Justitie Leon Jaworski ee aantal presidentiële geluidsban d' documenten overhandigd, trekking hebben op de WatE zaak en andere zaken die in zoek zijn, zo heeft het bureau n officier van Justitie gisteren l gemaakt. De advocaat van het Wittd heeft de verzekering gegeve thans wordt gezocht naai cumenten waarom verzocht is heeft een woordvoerder van 1 reau van de officier meegede Volgens deze woordvoerder z bandjes en de documenten door het Witte Huis overhand bandjes en de documenten lichtingen bevatten die te hebben met het onderzoek speciale aanklager zullen on aan de „grand Jury" worden ven, aldus de woordvoerder. LEIMUIDEN ,,En toen zei één van die kinderen, kijk eens, die dode heeft z'n ogen nog open. Op dat moment had ik echt wel even moeite om m'n lachen in te houden want de „dode" was een invalide, goed ingepakt tegen de kou, die in een wagentje werd gereden om een begrafenis bij te wonen". Een vrolijke noot uit het leven van manufacturier/begrafenisonderne- mer Rietdijk. Maar voor de rest wat hij zijn bijbaantje als zeer serieus op. "Met de dood moet men niet spotten", zegt hij. "Al die wilde ver halen, die de ronde doen, zijn meest al verzinsels". In de grote stad zal men voor de combinatie manufacturier/begra- fenisondernemer ongetwijfeld even rimpels in het voorhoofd trekken. "Maar in een dorp zoals hier", ver telt Rietdijk, "moet toch iemand de begrafenissen regelen? Ik heb dit heus niet zelf gekozen maar omdat mijn vader dit werk al deed ben ik erin gegroeid. Vroeger gebeurde het veel, dat de buren hielpen bij het dragen van een kist. Na afloop van een begrafenis gingen de "dragers" meestal even mee naar huis om 'n borrel te drinken. Veeal gebeurde het dan, dat ze half-dronken weg gingen. Soms maakte Je taferelen mee, dan leek het net een bruiloft. Er werd gezongen, gedronken en dat druiste helemaal tegen de gevoe lens van m'n vader in. Toen besloot, hij daar iets tegen te doen". Die vader-gevoelens deelt Rietdijk jr. ook. Zo'n twintig keer per jaar verwisselt hij het normale pak voor het stemmige, zwarte kostuum en de hoge zwarte hoed. En twintig keer per jaar leeft Rietdijk intens mee met de getroffen familie. "Meestal zijn het mensen, die ik ken", zegt hij. "Maar het meest lild ik toch wel als er een kind is overleden. Hoe dat komt? Ik denk doordat ik zelf een aantal spruiten heb rondlopen". Over die hoge zwarte hoed heeft Rietdijk zo zijn eigen gedachte. "Die mag er voor mij best af. Er zijn predikanten, die het hoofddeksel HILLEGOM ,,Het gevaar is niet denkbeeldig, dat door de energieschaarste en de enorm gestegen prijzen van stookolie vooral in een land als West-Du its land onze buitenlandse bolbloemen broeierij-markt voor een goed deel verloren dreigt te gaa«n. Met recht kaïn er aam getwijfeld worden of de binnenlandse broeierij dat dreigende verlies in voldoende mate zal kunnen compenseren". Tot deze sombere zienswijze kwam K.V.O.B.-voorzitter P. A. van Saase tijdens de gisteren in het Hilllegomse „Treslong" ge houden 5 1 ste algemene vergadering van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf. Door Jan Wester laken Foto Wirn Dijkman ook niet meer opzetten bij begrafe nissen. Als de stijl blijft mag het voor mij best zonder want als er eens een beroep od een invaller moet worden gedaan komt het wel voor, dat de hoed niet over het hoofd van de man kan". Bolhoed Ondanks dat de „dragers" het ge zicht in de plooi moeten houden, valt dat soms wel eens niet mee. „Dat was" vertelt Rietdijk, „toen één van de mensen vlak voor een begrafenis binnenstapte met z'n bolhoed op. Zonder dat iemand van de familie er ook maar iets van heeft gemerkt is één van de mannen snel de hoge hoed gaan halen". Maar één keer stond Rietdijk toch het huilen nader dan het lachen. Hij stond juist gereed om naar een be grafenis te gaan toen hij een enor me pijn in de buik kreeg „In m'n dragers-pak", zegt hij nu, „ben ik op de grond gaan liggen met mijn be nen in de hoogte. Ik kreeg op dat moment weer last van de liesbreuk. Gelukkig trok de pijn vrij snel weg. zodat ik toch kon dragen". Volgens Rietdijk zijn er maar wei nig mensen, die bij leven over de dood praten. „In mijn ogen moet Je zoiets voorbereiden. Vaak weten de mensen, die achterblijven, niet eens wat de laatste wens van de overlede ne was. Hierover moet meer van ge dachten worden gewisseld". Onderscheid Rietdijk, die ook voorzitter van de plaatselijke begrafenisvereniging is stelt, dat een begrafenis echt niet duin- hoeft te zijn. „Wij kennen geen onderscheid. Of je nu arm bent of rijk, iedereen wordt op gelijke wijze begraven. Als er bijvoorbeeld een burgemeester overlijdt, zullen wc niet extra ons best doen. Eerste klas begraven kennen wij niet". Beneden de vijfhonderd gulden kan een overledene reeds ter aard? worden besteld. Wens? „Jazeker. We weten dikwijls niet waar we de lijken moeten op baren. Het gebeurt vaak dat hei thuis niet kan en dan wordt er een beroep op de kerk gedaan. Daarom zou het fijn zijn als we over een rouwkamer zouden kunnen beschik ken. Er is een mogelijkheid als het bejaardencentrum op de huidige ijs- Manufacturier/begraf en i ondernemer Rietdijk: een dor-p moet toch iemti) de begrafenissen regel& e k baan van de grond komt. Maa zal zeker nog wel een jaar oip, duren".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4