Kissinger bedankt Nederland ISRAEL BEREID BEZET GEBIED TE ONTRUIMEN Hevige strijd om Vietnamese stad Engeland op weg naar chaos Oliekraan gaat nog verder dicht BRAND IN BUENOS AIRES MAANDAG 10 DECEMB] BUITENLAND KOEWEIT (AP) De Arabi sche olieministers hebben in Koe weit bekend gemaakt, dat de olie- produktie in januari opnieuw met vijf procent zal worden ver minderd. De bekendmaking kwam nadat in Koeweit zaterdag een vergadering had plaats gehad vai, de olieministers en de afgevaar digden van de tien landen van de organisatie van Arabische olie- exporterende landen (OAPEC). In een verklaring werd ge zegd dat de nieuwe vermindering op 1 januari zal ingaan en viji procent van het produktieniveau van december zal bedragen. Op 4 november maakten de leden van de OAPEC bekend, dat de produktie met 25 procent zou worden verminderd en tevens besloten zij dat de olieministers elke maand zouden bijeenkomen om te bezien of een verdere oe- perking met 5 procent nodig zou zijn. Deze oorspronkelijke pro- duktievermindering van 25 procen zal dus nog niet in december wor den vergroot, maar pas in januari. De nieuwe produktiebeperking van vijf procent op het niveau van december komt neer op een vermindering van 3.75 procent ten opzichte van het produktieniveau van september, zodat sinds die maand de produktie in totaal met 28.75 procent is teruggebracht. Waarnemers wezen erop dat het nieuwe niveau 28.75 procent onder dat van september slechts een minimum -niveau is. Koeweit en Saoedi-Arabië heb ben, mede door hun totale olie boycot van de Verenigde Staten en Nederland, hun produktie al dan 30 procent In de bekendmaking die door het Koeweitse ministerie van Fi nanciën en Oliezaken werd uit gegeven, werd gezegd dat een uit zondering zal worden gemaakt voor de Afrikaanse landen, die hun betrekkingen met Israël heb ben verbroken, en de bevriende Islamitische landen. In de verkla ring werd gezegd dat deze ian- den „zullen worden voorzien van alle olie waarop zij volgens hun geldige contracten recht hebben, zelfs als dat een stijging in de produktie zou betekenen". De onderminister van oliezaken van Koeweit, A. Mohamad, die de verklaring aan de pers ter hand stelde, zei dat de nieuwe be perking zeker zal gelden voor al le Europese landen en voor Ja pan. Hij zei dat deze landen „iets meer concreets moeten aanbieden en meer druk op Israël en de Verenigde Staten moeten uitoefe- Olie uit VS naar Rotterdam BRUSSEL De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft Nederland en Portugal giste ren bedankt voor hun steun tijdens de jongste oorlog in het Midden-Oosten en een energie-deskundige van zijn depar tement naar Den Haag gestuurd om met de Nederlandse regering overleg te plegen over de oliecrisis. Kissingers besprekingen met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en diens Portugese ambtgenoot Rui Patricio weerspiegelden de diepe verdeeldheid, die bestaat tussen de Verenigde Staten en hun andere Europese bond genoten. Amerikaanse functionarissen lie ten tegelijkertijd doorschemeren dat Kissinger wellicht zal proberen de Europese landen er toe te brengen, hun olievoorraden te delen en dat de Verenigde Staten zullen zorgen voor de aanvoer van olie naar Ne derland als dat nodig mocht blijken. De Amerikaanse bewindsman zal William H. Donaldson, de ondermi nister van Buitenlandse Zaken spe ciaal belast met energiekwesties, op 17 december naar Den Haag sturen voor wat genoemd werd "spoedover leg". De Verenigde Staten hebben er begrip voor dat Nederland voor het oplossen van de energiecrisis in de eerste plaat-s blijft zoeken naar een formule in EG-verband. Desondanks zullen daarnaast -tussen de Verenig de Staten en Nederland besprekingen gevoerd worden in verband met de bereidheid van de VS Nederland met zijn oliemoeilijkheden te hel pen. Dit verklaarde mr Van der Stoel na een "constructieve en uitermate nuttige gedachtenwisseling". Het zoeken naar een oplossing voor het energieprobleem binnen de EG blijft de consistente lijn van het Ne derlandse beleid, aldus mr Van der Stoel. Slechts als het niet mogelijk zal blijken binnen de Europese ge meenschap een oplossing te berei ken moet Nederland zijn standpunt opnieuw overwegen. Een en ander betekent overigens niet dat we niet tegelijkertijd met de Verenigde Sta ten van gedachten blijven wisselen, zo zei hij. Kissinger heeft, aldus mr Van der Stoel, het reeds bekende standpunt. van de VS herhaald, namelijk dat men er in Amerika begrip voor heeft dat er eerst in het Europa van de Negen naar een gemeenschappe lijke oplossing gezocht wordt. De EG gaat naar Kopenhagen (voor de topconferentie) om te trachten meer eenheid te vinden, aldus Van der Stoel, maar het gesprek met de VS gaat door, ook na Kopenhagen. Nederland heeft gisteren gewaar schuwd dat het zich over zijn positie binnen de Europese gemeenschap, nader za -nieten beraden indien de andere lidstaten weigeren Neder land te helpen de moeilijkheden als gevolg van de Arabische olieboycot 't hoof d te bieden. Minister Van der Stoel uitte deze waarschuwing nadat hij een aanbod van zijn Amerikaanse ambtgenoo.t Henry Kissinger tot Amerikaanse oliehulp had aanvaard. Van der Stoel wijdde verder niet uit over zijn verklaring aan de pers dat "de Nederlandse regering zich over haar positie nader zal moeten bera den". als de EG-landen het onmoge lijk achten een gezameld j-ke energie politiek te voeren. Van der Stoel en zijn medewerkers hebben reeds verschillende mo gelijkheden geopperd. Zij lieten door schemeren dat Nederland wellicht zal besluiten de export van aardgas, naar de andere EG-landen te staken als deze niet bereid zijn him eigen olie-Importen tijdens de duur van de crisis met Nederland te delen. Een andere mogelijkheid die de Ne derlanders openstaat, is iedere voor uitgang in belangrijke kwesties bin nen de EG onmogelijk te maken, hoewel zij daar nog niet openlijk over gesproken hebben. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren drie kwartier met zijn Ameri kaanse collega Henry Kissinger gepraat in een suite van het Hilton hotel in Brussel, waar Kis singer verblijft in verband met de NAVO-conferentie. BUENOS AIRES (AP) Een van de grootste branden in de geschie denis van Buenos Aires heeft van nacht ten minste vier blokken van die stad in as gelegd. Tijdens de brand deed zich een aantal krachti ge explosies voor. De politie heeft verklaard dat het aantal mogelijke slachtoffers pas be kend zal worden wanneer de brand geheel onder controle is. De brand brak uit in de buurt van een brand stofdepot en een chemische fabriek in het industriedistrict van de stad, waar voornamelijk armere bevol kingsgroepen wonen. Na een enor me explosie begon het vuur zich ra zendsnel te verbreiden. Hoewel een aantal mensen werd verwond door rondvliegende glas scherven en stukken metaal, zei de politie dat de meeste inwoners van de wijk erin waren geslaagd zich in veiligheid te brengen. Geen vrijgeleide voor Chilenen in ambassades SANTIAGO (AFP) De Chileense regering zal geen vrijgeleide meer toestaan aan politieke vluchtelingen die toevlucht hebben gevonden, in ambassades van landen waar men de conventie van Caracas over het asiel recht 'niet heeft ondertekend. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in Santiago vernomen. De maatregel, treft vooral de ambassades van de Europese landen die, in tegenstel ling tot de Latijns-Amerikaanse de betrokiken conventie niet door onder tekening hebben bekrachtigd. Men schat het aantal vluchtelin gen dat momenteel nog in de ambas sades wacht op een vrijgeleide om naar het buitenland te gaan op on geveer 2000. De vroegere minister O'rlando Can- tuarias van de regering-Allende, heeft gisteren zijn asiel in de Zweed se ambassade opgegeven en zich, ter beschikking gesteld van de Chi leense politie. Een reden voor zijn handelwijze is niet bekend. SAIGON De strijd om de trictshoofdstad Kien Doec in het centrale hoogland is vandaag de ze vende dag ingegaan. De Zuidviet- namese regeringstroepen stuitten tijdens een nieuw tegenoffensief op krachtige weerstand. Alle gevechten concentreren zich momenteel rond Kien Doec, want in de rest van Zuid- Vietnam heerst een rust, die men niet heeft gekend sinds het bestand van januari. Volgens het militaire opperbevel ln Saigon wordt momenteel melding gemaakt van „slechts" 50 bestands- schendingen per dag, dit terwijl het gemiddeld aantal schendingen de af gelopen tjd 100 per dag is geweest. Zuidvietnamese functionarissen reke nen begin volgend jaar op een nieuw algemeen offensief van de tegen stander. Zij menen dat de eerste aan vallen op Kien Doec, waarbij de Noordvietnamezen tanks inzetten, moet worden beschouwd als een ma noeuvre om rijst voor hun man schappen te krijgen em toegang te krijgen to>t de strategisch belangrij ke hoofdweg 14. Kien Doec ligt aan deze weg, die de Noordvietnamezen nodig nebben om hun wegennetwerk voor de be voorradingen door heel Zuid-Viet- nam compleet te maken. Zuidvietna mese funktlonarissen hebben vrij dag beweerd Kein Doec te hebben veroverd. Latter bleek echter dat zij wat al te optimistisch waren ge west. Het regeringsleger trok zich gis teren terug omdat het op meer weer stand stuitte dan was verwacht. Zoid- vietnamese bommenwerpers hebben aanvallen gedaan op de Noordvlta- mese troepen die zich in bunkers laadden verschanst. NEW YORK De Israëlische mi nister van Defensie Mosje Dajan heeft verklaard dat Israël bereid is zich uit delen van de Sinai en andere plaatsen terug te trekken om 'n blij ven vrede te garanderen. De Israëliërs zullen vrage<n om definitieve en per manente grenzen als de vredesonder handelingen met de Arabieren wor den hervat, zo zei hij. Wij hebben nu iets wat we nooit eerder hebben gehad, aldus Dajan. Er is niets, geen hectare, waarom wij hoeven vragen Wij willen hun ge bied geven en wij willen dat zij ons vrede geven. Dajan gaf niet te kennen hoeveel grond Israël bereid zou zijn op te ge- Hij sprak tot drieduizend mensen op het jaarlijkse diner van de uni ted Jewish Association. Eerder op de dag had hij een gesprek gehad met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. Dajan verklaarde dat Israël bij de onderhandelingen alleen zal moeten vasthouden aan wat werkelijk essen tieel voor het land is. Hij zei dat on danks het voordeel van de Arabische olie Israël zelf nog nooit zo sterk is geweest als nu. Israël maakt zich zorgen over de energieboycot voor de met Israël be vriende landen, maar „als wij de olie tegen ons hebben in plaats van het recht, zijn wij sterk". Volgens Dajan heeft de rijkdom van de Arabische landen hen in staat ge steld zich te bewapenen met een grote hoeveelheid wapens van hoge kwali teit. „Geen land ter wereld weigert de Arabieren wapens te verkopen. Zo lang onze soldaten bil de grenzen moeten patrouilleren in plaats van binnen die grenzen te werken, zullen wij u in Amerika om hulp blijven vragen", aldus de Israëlische minister van Defensie. Inmiddels is bekend geworden dat Egypte bereid is deel te nemen aan de Vredesconferentie over het Midden- Oosten die in Geaiève zal worden gehouden. Dit heeft de Egyptische vi ce-premier Abdel Kader Hatem in het parlement in Caïro meegedeeld. Aan deze deelneming worden ech ter een drietal voorwaarden verbon den, zo berichtte het gezaghebbende blad „Al Achram" gisteren. De voor waarden die zijn meegedeeld aan de Amerikaanse en de Russische regerin gen, zijn de volgende: 1. De convocatie voor de vredescon ferentie dient uit te gaan van de se cretaris-generaal der Ver. Naties. De uitnodigingen dienen te worden gezonen aan alle belanghebbende par tijen. Omschreven dient te worden 't doel van de conferentie en het te ver wachten resultaat, n.l. uitvoering van de resoluties van de Veiligheids raad. 2. De Egyptische regering zou het toejuichen als de secretaris-generaal van de V. N. bij de opening van de conferentie aanwezig zou willen zijn. HIJ zou een vertegenwoordiger kun nen aanwijzen voor de volgende zit tingen van de conferentie, die hele maal onder auspiciën van de VN dient te staan. 3. Alle bij het geschil betrokken lan den dienen op de conferentie aanwe zig te zijn. Dit zijn behalve Egypte en Israël ook Syrië en Jordanië. In een later stadium dient ook het Palestijn se Bevrijdingsfront aan het overleg deel te nemen. Met Libanon is con tact opgenomen over eventuele deel neming. z Parlement Het oliesjeikdom Bah rein heeft voor het eerst in zijn ge schiedenis een parlement. Het bestaat uit dertig gekozen leden en twaalf benoemde mnlsters. De nieuwe volksvertegenwoordiging zal 16 de cember officieel worden geopend door de heerser van Bahrein, sjeik Isa Bin Soelman el Khalifa, die een Jaar geleden besloot een democratisch be stel in te voeren. De familie van de sjeik is gedurende 200 Jaar alleen heerser over het eiland geweest. De winnaars van de Nobel prijs zijn in Zweden aangekomen, waar zij hun prijs in ontvangst zullen nemen. Gisteren werd een receptie voor hen gegeven, waar deze foto werd gemaakt. Van links naar rechts: dr. Leo Esaki; prof. Otto von Frisch; dr. Konrad Lorenz; dr. Iwar Giawer; dr. Brian Josephson; prof. Nicolaas Tinbergen; dr. Ernst Fischer en prof. Geoffery Wilkinson. (Van onze correspondent) LONDEN De mogelijkheid dat de Britten al in maart volgend Jaar naar de stembus gaan, in plaats van eind van dat jaar, wordt met de dag groter. De economische chaos waarin het land verkeert, lijkt de conservatieve premier Heath te dwingen om het Britse volk eerder om een nieuw regeringsmandaat te vragen. Dit weekeinde heeft opposi tieleider Harold Wilson zijn voor naamste politieke tegenstander bo vendien uitgedaagd de verkiezingen uit de schrijven en daarmee zijn dreigement van twee weken geleden uit te voeren, waarin Heath zei: Niet te zullen aarzelen de vraag: wie re geert Engeland eigenlijk? eerder dan eind 1974 aan het kiezersvolk voor te leggen. Het zijn vooral de vakbonden, die vervroegde verkiezingen noodzakelijk lyken te maken. Hoewel elke Britse regering, Conservatief zowel als La bour, per traditie met de machtige vakbonden in de clinch ligt, is er dit keer een fundamenteel verschil. Er zijn namelijk geen vrije loononder handelingen mogelijk. De loonsver hogingen zijn door de regerings maatregelen tegen de inflatie strikt aan banden gelegd. En premier Heath is op dit punt onverbiddelijk. De grote onvrede, die dit bij de vak bonden heeft veroorzaakt, heeft tot stakingsacties by vrijwel alle grote vakbonden geleid. De belangrijkste actie is die van de 260.000 mijnwerkers, die nu reeds een maand weigeren over te werken. De energievoorziening dit toch al door de oliecrisis is aangetast Ijkt daar door nu werkelijk in gevaar te ko men. Werkgevers hebben reeds bere kend dat als de acties van de mijn werkers en de 17.000 technici in de elektriciteitscentrales, die stiptheids acties uitvoeren, door blijven gaan er begin volgend jaar twee tot vijf miljoen Britten zonder werk zullen komen, omdat er onvoldoende ener giebronnen zullen zijn om de fabrie ken aan de gang te houden. De nationale bond van mijnwer kers eist een loonsverhoging van on geveer 20%. De regering kan niet meer geven dan 13% zonder in con flict te komen met haar eigen infla tiemaatregelen. Bovendien, zo heeft premier Heath gezegd, zou het toe geven aan de eisen van de mijnwer kers de ineenstorting van het rege ringsbeleid veroorzaken. De acties van de mijnwerkersbond moeten voornamelijk gezien worden als politieke acties. Joey Gormley, de leider van de mijnwerkers heeft ge zegd dat de strijd rechtstreeks is ge richt tegen de inflatiepolitiek van de regering. Maar belangrijker Ijkt in dit verband de uitspraak van de communistische vice-voorzitter van de mjnwerkersbond Mick McGahey, waarin deze zegt dat de mijnwerkers de spits zouden vormen by de aan val tegen de huidige regering. Ze vinden op dit punt steun by de mi- litant-linkse vleugel van de Labour- party. Een woordvoerder van deze groep, de even felle als bekwame An thony Wergwood Benn, schaduwmi- nister voor handel en industrie, heeft dit openly k verklaard en daarmee de woede van partyleider Wilson op zjn hals gehaald, die vindt dat zulke ver klaringen de conservatieve regering alleen maar van pas komen. In politieke kringen in de Britse hoofdstad wordt namely k hardop ge fluister dat premier Heath de acties van de mjnwerkers en die van de andere vakbonden als een welkome aangelegenheid beschouwt om ver kiezingen uit te schrijven met een grote kans om ze te winnen. Een dui- deUjk verdeeld Labour-kamp, vak bondsacties en andere arbeidsmoei- ïykheden ten tijde van verkiezingen hebben, zo leert de geschiedenis, de conservatieven altijd ln de kaart ge speeld. Heath moet in deze overtui ging gesterkt zjn door de resultaten van de laatste opiniepeilingen, die de conservatieven een comfortabele overwinning voorspellen. De Britse regeringseider heeft tot dusver weinig concreets gedaan om de acties van de nrüjnwerkers te doen beëindigen. Het negatieve resultaat van het gesprek dat hy met de mjn- werkers afgevaardigde heeft gehad stond bj voorbaat vast. En hy kan als hy wil gebruik maken van de antl-staklngswet en het Hof voor de industriële verhoudingen verzoeken de mjnwerkersbond te gelasten een enquête onder zjn leden te houden om er achter te komen of het meren deel van de mjnwerkers achter de actie staat. Het is bekend dat de leiding van de mjnwerkers tameljk onzeker is over de resultaten van een dergeljke enquête. Er zou een grote groep mjnwerkers zjn die de acties wil be ëindigen. En voor deze redenering Ijken bewjzen te zjn. Joey Gormley zei bj het begin van de actie, nu een maand geleden, dat er na een week nog maar een paar mjnen open zou den zjn. De waarheid is dat, als ge volg van de actie, er nog geen één mjn gesloten ls. Voorts is de kolenproduktle minder 39< m gestagneerd dan de mynwerkersl* ders hadden voorspeld. Vorige week was de produktie in een aantal be langrijke mjngebieden zelfs hoger dan de week daarvoor. De vraag is of de mjnwerkers in groten getale tegen hun eigen bond rebelleren op de enige manier die voor hen mo- geljk is, nameljk door de produktie op te voeren? Hoe dan ook, de economische si tuatie in Engeland ls niet ver meer van een ramp verwjderd. De vak bonden zjn ontevreden, de prijzen bljven stijgen en de record-tekorten op de handelsbalans zuller eerder groter worden dan kleiner. Premier Heath bij ft geloven in een nieuw Engeland, dat het midden moet hou den tussen een hardwerkend Frank- rijk en een efficiënt Duitsland. Maar het Ijkt of de Britten het zelf niet geloven en ook geen geloof meer koesteren ln de huidige politici. Ter- wjl de Labour-politici openlijk ru ziën over partystandpunten roepen de conservatieven ministers om het hardst dat het goed gaat met het land en dat elke tegenslag op econo misch gebied geen werkeljke tegen slag ls maar een nieuwe bouwsteen voor een betere toekomst. Die toe komst zelf zal het leren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4