Waarvoor rijks weg 11 er wel moet komen Bierbrouwerskamer gerestaureerd open AVOND OVER OLIECRISIS Open huis ,Don Bosco' tam KAMERNOOD BETAALBAAR Stop Kalkar" itwijker dood bij geluk in iden r LEIDEN hengel! jPORT LEIDEN H.S.V. hield1 een kerst- wedstrijd in de Zijl. De vangst was slecht. De uitslag: 1. H. Montanus, 1375, 13, 2. A. Doesburg, 1200, 11 (Gr. Blei), 3. I. Armoïdus I 1175, 10. 4. K. Laterveer, 800, 6 (Gr. Voorn), 5. B. La terveer, 685, 4, 6. J. Leuering, 605, 6, 7. P. Wonder Gem. 430, 5, 8. G. C. Bootje, 375, 3. 9. F. Meyers, 330, 1, 10. Nieuwenburg Sr., 285, 3. LEIDEN Om de verschillende as pecten van de oliecrisis aan te snij den organiseren de Leidse Studenten Bond en de K.W.J. woensdag een in formatie- en discussieavond over de oliecrisis in de Burcht. Sprekers op deze avond zijn o.a. over het conflict in het Midden Oos ten Gerard Maas, schrijver van het boek „Tijgers in tanks". over de Rol van de Olie Onderne mingen Prof. P. Odell, oud adviseur van die Shell en schrijver van het boek „Olie en macht". over de gevolgen en de taak van de vakbeweging, W. Fijg, van NVV dis trict R'dam. LEIDEN In de technische school "Don Bosco" aan de Boer. haavelaan is men druk bezig met de voorbereidingen, om donder dag een vrijdag de deuren open te zetten voor iedereen die een kijkje wil komen nemen. De school doet dat, omdat haar steeds weer blijkt, dat er nog zoveel mensen zijn die geen of een verkeerd beeld hebben van wat er in een technische school zoal gebeurt. De school, die sinds een jaar uitstekend is gehuisvest, heeft mo menteel 420 leerlingen op de dagschool. Daarnaast volgen 180 jonge technici één dag per week de part-time cursussen en 's avond ko men dan nog groepen leerlingen van het Bonavcntura-college en van de St. Pancras-school wekelijks enkele lessen in "technische- vaardigheid" volgen, omdat deze scholen zelf niet beschikken over de daarvoor noodzakelijke uitrusting. Sommige mensen menen nog dat een school een school is en dat onderwijs, alléén maar onderwijs heet als het gaat om rekenen, wis kunde, talen, aardrijkskunde, economie enz. Anderen denken dat op een technische school alléén maar aan dacht wordt besteed aan oud-ambachtelijke bezigheden als smeden, timmeren, schilderen enz. Allebei de opvattingen zijn verouderd. Te weinig is nog bekend, dat de vroegere ambachtsschool in ver schillende fasen is geëvolueerd tot een school, waarin een onderwijs programma wordt gepresenteerd, dat een evenwichtig geheel vormt van "hoofd"-zaken en "hand"-zaken. Een onderwijs programma, dat zeer goed aansluit bij de doe.instelling van een groQt deel van de hedendaagse jeugd. Het beoogt een voorbereiding te geven op een categorie van technische beroepen. Het heeft zijn waarde overduidelijk bewezen. Vanaf augustus van dit jaar hebben alle afdelingen een cursusduur van vier jaar. De eerste twee jaar bestaan uit een algemene onderbouw. Pas aan het einde van het tweede jaar kiezen de leerlingen voor een bepaalde richting: mo torvoertuigentechniek, bouwtechniek, elektrotechniek of mechani sche techniek (metaaltechniek). Een hardnekkig misverstand is nog altijd de mening dat een lts-diploma geen mogelijkheid zou geven voor verdere studie. Dat dit niet waar is wordt eenvoudig bewezen door het feit dat veruit de meeste lts-leerlingen na het behalen van het diploma verder stu deren voor vakdiploma's. De meesten doen dat één dag per week, naast hun werkzaamheid in een bedrijf. Maar degenen die daar voor de capaciteiten en de lust hebben, studeren verder in volledig dagschool verband. Aan een middelbare technische school b.v. Zij hebben op de lts dan al een bijzonder programma gevolgd. En wie een hts-studie aan kan, kan daarna dé&r naar toe. Hij is daarin echt geen uitzonderlijk geval. Ook komen er steeds meer niet- technische opleidingen (politie, sport instructeur, analist, leraren opleiding) waarvoor ook een technische vooropleiding een goede basis wordt geacht. LEIDEN Deze week wordt in het stedelijk museum De Lakenhal in Leiden de laatste hand ge legd aan de inrichting van de bierbrouwerskamer. Vrijdag zal dit kleine, maar opmerkelijke hoekje in het museum op feestelijke wijze heropend worden. De kamer, en in het bijzonder de wandschilderingen van Hendrik Meyer uit 1772, hebben de algelopen tijd een grondige restauratie ondergaan, die voor een groot gedeelte mogelijk werd gemaakt door de brouwerij Heineken. Meyer maakte voor de kamer van het bierbrouwersgilde beschilderd kamerbehang. Het complete interieur bevat vijf vakken met uit het achttiende eeuwse brouwersleven gegrepen beelden, plus twee bovendeurstukken met allegorieën (zinnebeeldige weergaven van een bepaald idee of ab stract begrip). De vijf vakken heten resp. "De hopoogst", "De mouterij". "De brouwerij". "De buitenzijde van de brouwerij" en (vermoedelijk) "De mout molen". De bovendeurstukken stellen gerstoogst en de minachting van Bacchus voor de thee voor. Al deze stukken komen uit het pand Oude Vest 109. waar het Leidse bierbrouwersgilde van 1772 tot 1801 vergaderde. De kamer in de Lakenhal bevat ook de schoorsteen in stucversiering met at tributen van het brouwersgilde. Het plafond van de oorspronkelijke vergaderruimte is niet naar het museum overgebracht. Op de foto rechts "De mouterih", onder een gedeelte van "De hop oogst". (Foto A. Dingjan) NEDERLANDS Hoogewaard 22 Koudekerk a/d Rijn In diiit blad van 1 december jj. stond een stukje over de Aktiegroep Kamemood. Dit stukje eindigde met een commentaar van Gerard Groen, één van de Leden van een commissie, die een Stichting Bijzondere Huisves ting wil oprichten. Hij suggereerde daarin, dat voor de eerste vergadering van bovenge noemde commissie verschillende groe pen, w.o. stichting Release, waren uitgenodigd en dat men gezamenlijk tot het besluit was gekomen, dat de commissie zander deze groepen een beleidsplan zou maken over bijzon dere huisvesting. Als reactie hierop willen we stellen, dat wij nooit voor enig overleg zijn uitgenodigd, voordat het beleidsplan voltooid was. Wel zijn wij een keer op eigen imtatief samen met Troef tijdens een vergadering binnengeval len. Gerand Groen zegt ook dat "alleen maar" groepen die werkende Jongeren vertegenwoordigen tegen het beleids plan zijn, terwijl dit plan ook betrek king heeft op andere groepen alleen staanden. We dachten dat het wel bekend zou zijn dat "Release" beslist niet alleen met werkende jongeren te maken heeft. En verder vinden we dit eigenlijk een onzinnige opmerking, daar Juist d'e werkende Jongeren verreweg het grootste gedeelte van de betrokken groep vormen. Al met al vinden we het belachelijk, dat deze commissie koste wat het kost Na de reactie van de heer Groen op het stukje in de krant van 30 nov. j-1- over kamernood wil de actiegroep kamernood een aantal punten scherp en duidelijk stellen. De nog niet vol tooide stichting bijzondere huisves ting (s.b.h.) pretendeert zich in te gaan zetten voor bijzondere groepe ringen, waaronder de werkende Jon geren, maar is niet in staat om met vertegenwoordigende groeperingen over hun beleid en doelstellingen te discussiëren. De kamerzoekende werkende Jonge ren vormt de grootste groep huisves- tingsbehoeftigen en niet een groepje waar de s.b.h. zich mee bezig zal gaan houden. De werkende jongeren van 17-27 jaar hebben recht op betaalbare kamers en geen behoefte aan nog een stichting met vage doelstellingen. Eén stichting voor huisvesting is het nog niet haalbare doel en om nog verder naast het doel te schieten wordt er naast de bestaande stichtingen weer een (de s.b.h.) opgericht. De stichting studenten huisvesting krijgt subsidie van het ministerie van Ondërwijs, maar uit de wens onder het subsidiair beleid van het ministe rie van Volkshuisvesting te vallen. De s.b.h. onderstreept deze wens maar vraagt subsidie aan by het ministerie van CRM. Tenslotte moe ten we de heer Groen toegeven dat het moeilijk is om met een stuk pa pier te praten vooral als er nog niets zinnigs op staat. AKTIEGROEP KAMERNOOD p/a Havenplein 3 Leiden CONGRESGEDOUW 14 DEC. 20.30 UUR Een 35-jarige inwoner is zaterdagnacht, toen nü de Stationsweg in Den Haag aangereden door een perso- Met hoofdletsel en twee ge- benen is hij naar het Haagse Westeinde gebracht. Leid J- ninl itor het toepassen van de laagste GOUDPRIJZEN onze schoonheid van een ïectie in gouden sieraden iedereen nog betaalbaar. ert meer als 35 Jaar het jtrouwbare juweliersadres rt de voordeligste prijzen. UW JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 18 LEIDEN Met verwijzing naar de onrust cn het massale verzet onder de Nederlandse bevolking tegen de ontwikkeling van de snelle kweek reactor te Kalkar in West-Duitsland, met name wegens niet-opgeloste pro blemen van gevaar en milieu-veront reiniging, en naar het feit dat ver schillende regeringen om deze rede nen afzien van de ontwikkelingen van di!t procédé hebben de Leidse partijen CPN, D'66, PPR en PSP zich achter de motie van de Leidse gemeenteraad gesteld, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de participatie aan het Kalkar-project te doen be ëindigen. Zij nodigen de fracties in de Tweede Kamer uit hiertoe de nodige stappen te ondernemen. ves Amsterdams Orkest De 57-jarige Dirk el uit Katwijk is vanochtend leven gekomen bij een ver- geval op de Haagweg. Het gebeurde omstreeks acht uur van de Waddingerbrug. wijfcer die in d'e richting van reed, kwam met zijn perso- Gjentje door de gladheid van n een slip. Het autootje ïvolg van deze slippartij middenberm en botste fron- jen een vrachtwagen. De Cto» gestuurd door een 35-ja- oner van Haalderen, kwam klap eveneens op het ver- weggedeelte om vervolgens te- wagen van een Sassenheimer De Kaïbwijker overleed kont ongeval, de bestuurders van j46l> andere wagens bleven vrij- jedeerd. De twee personen- verden bij dit gecompliceerde totaal vernield. Als inwoonster van Koudekerk a/d Rijn erger ik me steeds weer aan de stukken ingezonden door de Werk groep Milieubeheer aan de Rijksuni versiteit Leidien. Deze mensen denken dat alleen Alphen belang heeft bij de aanleg van Rijksweg 11. Het gaat daar helemaal niet om. Rijksweg 11 moet dienen om het verkeer, dat nu van Leiden richting Utrecht gaait een goede aansluiting te geven op de snelweg van Bodegraven naar Utrecht. Hazarswoude Rijndijk en Koude kerk langs de grote weg zijn met be woonbaar meer door juist het milieu- vuil van de vele doorgaande auto's. Met oordoppen in moet ondergete- LEZERS SCHRIJVEN kende slapen (lach niet) voor het la waai dat die auto's vlak langs de hui zen maken. Komt u een nachtje hier slapen, dan zult u anders oordelen dan nu met die grote stukken over uw milieuvervuiling, zoals in dit dag blad van 6 december. Een weg dicht langs de spoorweg kan nooit meer milieuvervuiling ge ven dan de nu bestaande toestand, dat kost grotendeels sloten en als daar geen huizen aan die weg komen heeft niemand: last van de stank en het lawaai, waar u niet aan denkt. Daarbij komt nog de betere door stroming van het verkeer, hetgeen nu steeds op de drukke tijden in filevor ming gaat en veel ongelukken geeft. J. v. DRIEL-DANTUMA Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren daD wel in te korten hun plan door wil voeren, terwijl het duidelijk is, dat juist die instellingen en organisaties in Leiden, die vaak met huisvestingsproblemen gecon fronteerd worden, dit beleidsplan unaniem afwijzen. COR SMIT MAREEN BAKKER namens stichting Release Nieuwe Rijn 20a Lelden D! IViEMUHiN DIRIGENT en SOLIST Schubert: Symfonie 3 Vioolconcert MARTIN als componist in zijn POLYPTIQUE J* artverkoop: dagelijks 10.00- 10 u. tel. 548 000 Prijzen: 17.50 CJP 10.-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3