T erreurbende in Leiden opgerold Diamanten paar De Wekker druk bezet Bejaarde vrouw en jongen verongelukt HOSANNA: NEERZIEN OP HANDEL? STAD EN RAND MAANDAG 10 DECEMBI Maandag ir, vergadering verkeerscon Stadhuis Lelden. gemeenteraad vereniging, gebouw „Rehoboth" Leldse postzegel vrienden. 1922 uur nam. Ombudstean kende Vrouwen, tel. 21139, Dinsdag 4 uur nam. Openbare verg rechtskundige commissie, stadh\ 7.30 uur nam. openbare vergi commissies stadsontwikkeling, 8 uur nam. contactavond J tuurvrlend", kantine Adler-f nam. openbare verg onderwijs. Stadhuis Breestraat 19, dlcapten 25 uu Rijnsburgerweg 163, spreekm Hogewoerd 57, Miks II. soclëtï homofiele Jongeren 812 V Woensdag 8 uur nam., openbare bestu gadering stichting gespreksci Leiden, Vrouwenkerkkoorsteeg 9 Mors weg 10, openbare vergi adviesraad voor de binnenstad, leefbaarheld/stadsverfraall Humanltas ln speeltulngeboui Katestraat. Apotheken Leiden De rpcht- en zc van de apotheken in de regio wordt waargenomen door ap1 Blanken, Leiden, Apotheek schoten en apotheek Beker, 1 4, Oegstgeest. WASSENAAR De avonddit zaterdagdienst tot 13 uur: naar se Apotheek, Sohouwweg 2402. Nacht- en weekenddien Den Haag. Vogelasiel Kinderopvang Informatiebureau werkgemeef Leiden Haarler i vr. 9.3012 t Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvrouw g KWJ-Leiden werkende longj HavenpTein 3, tel. 21139 Wetswinkeltje Juridisch 4dviesbureau vooi._ rechtskundige bijstand Adres Volkshuls Apothekersdljk tilden dl. wo., do., vrll.: 10—1 i Dlenstencentn gendorpstr. 36. vrll. 79 uur n Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging voor VI - Lelt Gemeenschap Zuidwes Hulpverlening»- Zuidwest Tel Moeders voor moeders Actie "Moeders voot moed given zuster E. Janssen-1 ofdljck 32 Oegstgeest tel Koordstudio i voor int ontmoetingsruimte Jarigen. Oude Rijn 88, •0. Voor advies, Informfl 25 tot 60 J Tei. 44000. Werkdagen van 15 - 23 uur 0 tingsrulmte: Werkdagen 'a i 23 uur. Zaterdag gesloten, z 15 tot ca. 18 uur. Tevens voor lichamelijk gehandicapten. Humanitas Dienstverlening Humanitas.J gracht 84 Spreekuur maandag i i nam. woensdag 9.3010.30 21458 SOS-dienst SOS-Teiefonlsche Hulpdlem (017101-25202 Voor allen die l maandag acht uur v_m Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden r durlg zieken en gezinsver 4P tel. 49441 (maandag Kerkelijke opleidingsschool zinsverzorging Rllnsburgerwegfr LEIDSCH DAGBL DAGBLAD VOOR LEID% EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad f Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 570|i Telefoon directie e tie 01710-25041. Telefoon redaotie 01710-213 Hoofdredacteur Han Muldf» Maandabonnement Kwartaa.labonnement Per Post Jaarabonnement Losse nummers Abonnementsgelden bij betaling te voldoen. Bij autif tische overschrijving geenl minisbratie- en incassokoi' Nabezorging van 18.0020.j Zaterdag van 16.00—18.00 Telefoon 01710—30500. LEIDEN De Leidse politie De jongens, afkomstig uit Leiden, heeft eind vorige week een jeugd- Delft. Amsterdam en Waubach bende kunnen oprollen. Het be- (bij Maastricht), zijn vandaag aan treft hier vijf jongens in de leeftijd de officier van Justitie voorgeleid, van zestien tot negentien jaar, die Zij hebben tot nog toe twee geval- zich onder meer hebben schuldig len van mishandeling bekend, waar bij LEIDEIN Een 70-jarige inwoon ster van Oegstgeest kreeg een hoofd wond, toen zij bij het plotseling over steken van de Stationsweg in aan- BURGERLIJKE STAND Philip H. A. zv T. P. W. Warmenhoven en T. M. van Seggelen, Sabine A. dv. G. A. M. van Leeuwen en D. C. H. Mer- kens. Paul, zv J. J. Immink en G. S. van Zadelhoff. Monique, dv J. J. Im mink en G. S. van Zadelhoff, Michlel, raking kwam met een auto. De be stuurder van de auto heeft door he vig te remmen getracht een aanrij ding te voorkomen, echter tevergeefs. Eveneens op vrijdagmiddag had een ongeval plaats op de Valkenburgse- weg nabij de Haagse Schouw. Een 13-jarige jongen uit Leiden kwam daar bij het oversteken van de weg met zijn voet onder het voorwiel van een juist passerende auto. Het ventje brak zijn linkderonderbeen. In beide gevallen zorgde de EHD ar het ziekenhuis. terreur uitoefenden bylct uit enkele details van het politierapport. Een vain de mishandelde studenten bij voorbeeld moest staande tegen een muur een groot aantal klappen in het gezicht incasseren en vervol gens zijn portemonnaie aan het vijf tal afstaan. Gekraakt De jongens hebben voorts toege geven tien telefoon-automaten en vijf sigarettenautomaten te hebben gekraakt. De lijst va<n bekentenissen bevat verder twee schoolinbraken resp. in de Sumatrastraat en op de Telderskade), twee inbraken in clubhuizen, een aantal winkeldief stallen en een reeks dief stallen uit geparkeerde auto's. Het vijftal heeft zich ook nog beziggehou den met plezierriibjes in auto's en heit ingooien van ruiten. rlël C. F. dv J. G. H. Lavrijsen en M. E. van den Hoek. Monica J. dv M. Bok- slag en C. J. Taconis. Lisette J. G. dv. A. J. Rodenburg en A. E. Versteeg, martljn zv P. G. Schouten en I. Han- Ondertrouwd: T. Backhoven en M. de Wit. Overleden: A. C. v.d. Wereld, (75), J. P. Sinteur (63). K. Biesheuvel (71). A. G. T. Raaphorst (43), W. Elstgeest, (65), C. Kesseboom (46), H. M. Baganz (85), J. v. d. Werf (67). LISSE Dinsdag 11 december maken dames van de Land- en Tuinbouw Vrouwenorganisatie 'LTV' KVP vergadert LEIDEN De KVP-afdeling Lei den zal morgenavond in „Het Parle ment", Nieuwe Rijn 52 om 8.00 uur 's avonds vergaderen. Er zal o.m. gepraat worden over het verkie zingsprogramma voor de gemeente raadsverkiezingen van mei volgend jaar en over samenwerking met an dere partijen. KATWIJK Zaterdagmorgen om elf uur raakte op de Hoornesla an een geparkeerde auto in brand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De brandweer heeft de brand gehlust. De motor brandde geheel uit. Duke Jordan in Twee Spieghels LEIDEN De Amerikaanse jazz pianist Duke Jordan zal vanavond vanaf half negen te horen zijn in café „De Twee Spieghels" in de Nieuwsteeg. Jordan behoorde met John Lewis, Al Haig en Bud Powell tot de vaste pianisten van Charlie Parker. In tegenstelling tot Powell en Lewis is hij na zijn periode bij Parker wat in de vergetelheid ge raakt. Jordan speelde in 1941 in een groep in Clark Monroe's Liptown House. Deze groep werd later door Coleman Hawkins overgenomen. Vervolgens speelde hij in een big band van de Savoy Sultans van Al Kooper, in een big band van Roy Eldrige en het trio van Teddy Walters. Bij Walters werd hij weg- ehaaldgg door Parker. Na Parker werd Stan Getz toen net in op komst met de Four Brothers zijn werkgevers. Het is de derde maal dat Jordan naar Europa komt. LEIDERDORP De vele ivandelende Leiderdorpers nemen de autoloze zondag op 'n gemoedelijke wijze op. Op de Splinterlaan in Leiderdorp keek men eerst verbaasd maar dan al gauw lachend naar een natuurgetrouwe gele benzinepomp met daarnaast een wat ingezakte Arabier die de "pomp" moest bedienen .Zondags geopendstond er op. Fotograaf Jan Holvast knipte deze prent van, wat na informatie bleek, een Sinterklaassurprise was geweest. het schildersbedrijf MAASTRICHT In Maastricht is gisteren de Edmond Hustinxprijs voor Nederlandstalige toneel-, radio en tv- schrijvers voor 1973 uitgereikt aan de 32-jarige Vlaamse toneelschrijver Walter van den Broeck. Hij ontving de prijs ,die tweeduizend gulden be draagt, voor zijn maatschappijkriti sche toneelwerken. Vliegtuigongeluk Een Russisch lijnvliegtuig is zondag tijdens de lan ding op het vliegveld van Moskou vlak voor de landingsbaan neerge stort, waardoor 13 personen om het leven kwamen. ALPHEN Hosanna, koor onder Barend Schuurman en sieraad in Al phens geestelijk bestel, koos nog eens (na (1964) Handels "Messiah". Er be staan koren die, na de presentatie van een Hohe Messe, dat een status verlies zouden achten. Omdat zoveel matige, maar ambitieuze zangvereni gingen juist dit Handelwerk, meest met een klodderig technisch plafond, tot vlaggestuk promoveren. Handels Messiah, ingeplant' in de monumen tale barokke kunstbeweging, is ech ter allerminst een vogelvrije ama teurs-onderneming en in feite in ho ge mate riskant. Architectuur vraagt om uitgewogen verhoudingen en ba rok om de zwier van het continu ongeschondené. Monument en bewe ging ziet, hoort ge pas, als u de wijze hoe gezongen wordt niet meer bezig houdt, als niets materieels tussen toonstuk en u in staat. Dat volbren gen alleen koren met een stug door- zetténde energie en onalledaagse overgave. Cultuurwerkers, onder wie een overvloed aan kwaliteitsstemmen. Dat is de situatie van Hosanna. Voor LEIDEN "Ik heb veel te vertel- 7. in het huwelijk trad. Een feest dat len". zegit de heer De Wekker als we gevierd gaat worden met een receptie binnenkomen. Op 23 december zal en een muzikale aubade op 15 decem- het zestig jaar geleden zijn dat het ber. echtpaar De Wekker, Alexanderstraat De heer en leerden elkaar 67 jaar geleden ken nen in Leipzig. De heer De Wekker "liep" daar de schildersschool. Als kónd uit een gezin van 18 moest hilj De Wekker zelf maar zien hoe hij zijn opleiding betaalde. „Mijn vader wilde eerst niets weten van mijn schilderen. Ik moest gewoon gaan werken net als de anderen. Maar ik zat alleen maar te schilderen en van werken kwam niets terecht. Toen ben ik naar Leip zig gegaan. Zeven jaar heb ik de op leiding daar gevolgd. Daarna moest ik zelf mijn schoolgeld betalen. Ik heb dat verdiend door zondags in de bossen rondom Leipzig landschappen te schilderen, die ik dan weer ver kocht. Door al dat werken en stude ren heb ik eigenlijk niet zoveel aan mijn jeugd gehad. Als ik die jongelui van tegenwoordig dan zie. Ze kunnen kopen wat ze willen en hebben een heerlijk vrij leventje. Maar ik heb toch niet te klagen, want daar heb ik mijn vrouw leren kennen en toen ik van school kwpm heb ik haar naar Nederland meegenomen". Mevrouw De Wekker beaamt dit alles glimla chend. Ze heeft er nooit spijt van gehad, hoewel het jammer is dat zij haar familie nooit te zien krijgt, om dat die om gezondheidsredenen moei lijk meer naar Nederland kunnen ko men. Zelf is zij ook niet zo best ter been, omdat zij enkele jaren geleden haar heup heeft gebroken. Zij wordt nog enkele dagen per week in het Elisabethgasthudshof verpleegd. de pauze hebben we alleen in het laatste koornummer lichte moeheids- verschijnselen gemerkt, daar begon de veerkracht in het spanningsvermogen om rust te vragen. Een vocaalkoor moet volkomen op één lijn, mee kunnen met het instru mentale koor, het orkest dus, met een gelijke kleurende souplesse. In dat één worden ligt de uitvoeringskunst. Dan neemt de componist de leiding over, de dirigent wordt middelaar. Zo is Handel gebracht in de St. Bo uifacius, het bijna geheel gevulde grootste Alphense kerkgebouw. Neerzien op Handel! Wat deed Beethoven? In memoires van 1824 (John A. Stumpff) lezen we zijn uit spraak "voor hem buig ik de knie" en bij het naderen van zijn dood ant woordt hij een vriend, die nog red ding door de arts verwacht, dat in dat ongeloofwaardige geval „his name shall be called .Wonderful', aanhaling uit koordeel 12 van de Messiah. Haydn, op bezoek in Londen, hoorde daar in de Westminster de Messiah, raakte overweldigd en weende als een kind. Waar is, dat het werk niet vol- dig origineel is. Maar dan is het op gespaarde schoonheid, vooral uit de Italiaanse studiejaren. Wat niet var hem was, had dat niettemin kunnen zijn. Het sympathiekst in zijn leven zijn hem de Israëlitische profeten ge weest. Het Oude Testament Is zijn ge- Cornelia, dr. sohiedenisboek geweest. Die profeten spraken Handels eigen ethiek uit. Zijn Messiah is ook geschiedenis. Over Christus, zonder Christus in enige titelrol. De miseries, weerstan den, intriges van dertig Londense ja ren werden door deze Messias gewro ken, die niemand mocht uitvoeren vooq eigen gewin en niet dan met een vast liefdadig doel. Als sopraan en alt waren aange zocht Christine Harvey en Tine Ap pelman. Als tenor en bas Herman van Kerkhof en Henk Smit. Een zeer be vredigende keuze. De beide vrouwen stemmen vloeiden volkomen soepel mee in de rankheid van de algemene beweging. Prachtig in de meiismen. De tenor heeft die wendbare slag vaardigheid ook wel. De bas is flink groutineerd, maar men zou hem de plastiek en exactheid in de meiismen van een Herman Scheij nog willen toewensen. Tijn van Eyk in de re- cieten op het klavecimbel en de le den van het Gewestelijk Orkest ble ken weer de vaststaande, ideale me dewerkers, die men steevast verwacht. KEES VERHOEF BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN H. N. Smit Vonk: Maarten J., s M. Spruijt; Daniëlle S„ dr. zn. van P. A. E. Bonnot en C. Carrt ONDERTROUWD: H. N. Werkhoven en C. E. Goewie; W van der Meulen en M. van Egmond W. Arnhem i C. E. de Nieuwenhuijsen; - ~"-stra en u. L. m. van Best; C. M. Hen- Soest; G. M. J. janmaat en w. Hanno; A. L. L. King en A. S. Raap; J. A. H. Meljs en G. J. M. Hoffmann; P. D. Milané en M. J. Vedthuis; L. M. Paardekooper en J. M. Neuteboom; H. Roelandse en C. Boot; G. H. Slokker en D. Boogaard: P. Snoep en M. de Jong; A. Strang en H. W. de Boeff: G. Visser Duuren; P. van Went en I. zeer schilderachtige ruimte. De zware eikehouten balken aan het plafond en de wit gepleisterde muren lenen zich uitstekend voor de expositie van schilderijen en etsen en het opstellen van kera miek. De drie eerste exposanten zijn de schilder Willem Breddels uit Leiden met gouaches en schil derijen, Gijb Zaalberg met kera mische levensvormen op silicium- basis en Rien van der Nat uit Leiderdorp met etsen en litho's. Zij exposeren nieuw iverk en ho pen vele mensen uit Leiderdorp. Leiden en omgeving te kunnen ontvangen. Buiten de verschillen de openingsuren kan men ook na telefonische afspraak komen kij ken (tel. 33208). Rien van der Nat sprak er zijn verbazing over uit dat niemand van het, uitgenodigdegemeente bestuur zijn belangstelling blijk gaf. "Zij vinden het zeker flauwe kul", aldus Rienmaar ik ga ge woon door, er is belangstelling ge noeg voor bij de bevolking." Op de foto (Jan Holvast): ini tiatiefnemer Rien van der Nat (links) met "opener" Wim van Bergen. Meneer De Wekker hoeft zich dan niet te vervelen, want - naast het schilderen - heeft hij nog hobbies genoeg. Op het ogenblik heeft hij het vreselijk druk met een aantal fazan ten die hij in een grote voïiëre - waarvan hij zelf de achtergrond schilderde - houdt. In een broedma chine heeft hij de eieren laten uit broeden en daarna heeft hij ze hele maal opgefokt. Dagen en nachten is hij met de Jonge dieren in touw ge weest. In zijn tuin heeft hij een paar Mandarijn-eenden ln een zelf gebouwde vijver. Kortom een druk bezet echtpaar. En dat ls op die leef tijd - beiden zijn 84 - alleen al een felicitatie waard. LEIDERDORP Tot 8 januari 1974 kunnen de Leiderdorpers in hun eigen, splinternieuwe galerie kunst gaan bekijken op Jaagpad la. Zaterdagmiddag opende Wim v. Bergen van de educatieve dienst van het museum van hedendaagse kunst in Utrecht de galerie. De genodigden waren in grote getale komen opdagen. Etser Rien van der Nat is de grote verantwoorde lijke man voor de opening van de ze ruimte naast zijn eigen atelier. Met behulp van kunstvrienden heeft hij dit oudste pand van Leiderdorp omgetoverd tot een

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2