EIDSCH DAGBLAD "Niet meer RUSSISCHE OLIE NAAR NEDERLAND macht voor Den vandaag /eer ontvoering JAMES LAST: 100 MAAL GOLD Italië: ditmaal C recteur Fiat een ormloop Oppositie liZH BBfiKIÏ o post- untoor xiriiigs- itions n ANWB BOMAANSLAG OP PAISLEY van der velde Citroen Politie jaagt op collega's Israeli's deporteren Arabieren vJDAG 10 DECEMBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No- 34,93 DA0BLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 20 PAGINA'S ÏN De verwachte storm- benzinebonnen is uitge- Het was vanmorgen rus- Ie Leidse postkantoren. Op irijdingsplein had men een )ket opengesteld, maar een lelijke toeloop van dorstige Misten bleef uit. van het Leidse hoofd- itoor houdt "de zaak wel and". ond zijn de loketten tot ze- geopend. Wanneer het druk blijkt te zijn, blij- ietsje langer open. (Foto Jan Holvast) JJN De directeur van de afdeling personeelzaken van iliaanse Fiatfabrieken. Ettote Amerio (58) is vanmorgen ig naar zijn werk ontvoerd. Omstanders hebben verklaard merio door zijn ontvoerders in een gereedstaande bestel- n werd gesleurd. De ontvoering van Amerio' was de ne- in 10 maanden. o 5IE ii HAAG Vele honderden )illsben zijn vanochtend ver- laair een van de 19 teohnosta- an de ANWB gereden om hun zuiniger te laiten afstellen ln d met de schaarste aan ben- Er worden nu nog vier personen door ontvoerders vastgehouden. Twee van hen zijn afkomstig uit Turijn. De 27-Jarige Luigi Rossi Di Montelera, erfgenaam van de Martini en Rossi fabrieken, werd vier weken gele den, toen hij op weg' was naar zijn werk, ontvoerd. Paul Getty is ook nog steeds in handen van zijn ont voerders. Hij verdween vijf maanden geleden in Rome. De vierde man is een arts uit Sardinië. Sinds 1960 heeft Italië 320 ontvoe ringen gekend, maar aan de ver dwijning van Amerio zou een onge woon politiek luchtje kunnen zit ten. Amerio werd ontvoerd op een tijdstip dat er weer sprake is van arbeidsonrust in de Fiat-fabrieken, de grootste Italiaanse particuliere werkgever. De andere ontvoerden waren meestal landeigenaren, indus triëlen of leden van hun familie. De Fiatfabrteken in Turijn hebben 210.000 werknemers in dienst. Mo menteel voeren de vakbonden onder handelingen met Fiat over een nieu we arbeidsovereenkomst. Boven aan de onderhandelingsagenda staan de arbeidsomstandigheden en een inves tering van Fiat in de armere gebie den in zuidelijk Italië. Orkestleider James Last is de eerste artiest in de geschiedenis die honderd gouden platen heeft ontvangen. Zijn honderdste ontving hij voor zijn elpee "Christmas Dancing". Op de foto James Last en zijn vrouw Waltraud. was een complete chaos" zo woordvoerder van de toeris- kort voor het middaguur. De de stations heb- [t merendeel van de zuinige luurders naai' huis moeten ders «en komt aan de beurt, maar en nu met afspraken wer- verklaarde de ANWB. Een itje naar een van de bijkanto de bond is voldoende. De zui- ingreep aan de automotor, ongeveer een kwartier. De heeft dit weekeinde de auto sten opgeroepen de motor zo mogelijk af te laten stellen, technostation. Tevens zou stand van de koplichten ienfc gecontroleerd. temperaturen verbrijzeld. De politie verklaarde vandaag dat het nog niet duidelijk is of de bom was gegooid door pro testantse of katholieke extremisten. Op het moment van de aanslag was het huis leeg. Paisley, die een van de leiders is van de militante de mocratische Unionistische partij zei dat de explosieven waren verpakt in een cylinder. Dergelijke explosieven worden vaak gebruikt door het extre mistische protestantse vrijwilligersle ger. Vrijgelaten Ruim 400 personen, ongeveer eenderde van de politieke gevangenen in Mozambique, zijn vrijgelaten. Volgens een woordvoerde in de Portugese kolonie moet vrijla ting beschouwd worden als een „daad van gerechtigheid," omdat de vrijgelatenen zover waren dat ze „opnieuw in de maatschappij konden worden opgenomen". STOCKHOLM Personeel van Russische schepen in Zweedse ha vens meldt een grote export van olie uit de Sowjet-Unie naar Nederland, zo heeft de Zweedse staatsradio gis teren gemeld. Reeds enige tijd, aldus de radio, verlaten Russische tankers dagelijks de Oostzeehavens Klaipeda en Vent- spils met ladingen geraffineerde olie- produkten die bestemd zijn voor Rot terdam. Volgens de radio heeft het Nederlandse ministerie van Econo mische Zaken verklaard reeds eerder geruchten te hebben gehoord over grote Russische olieleveranties aan Aanslagen Guerrillastrijders in Noord-Ierland zijn zaterdag in actie gekomen met een golf van aanslagen waarbij een man is omgekomen en tenminste zes mensen gewond zijn ge raakt.' Nederland. Het ministerie heeft be vestigd, dat Nederland onlangs olie heeft gekocht van Russische expor teurs. Het ministerie wilde echter niets zeggen over de hoeveelheid. WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 Astronaut verknoeide fotoserie HOUSTON Een fout van de astro naut William Pogue heeft een groot deel van de foto's, die vanaf Skylab van de aarde zijn opgenomen, on bruikbaar gemaakt. Hij vergat fil ters op de camera's te doen bij een stel van zes camera's, waardoor de meeste foto's nu overbelicht zijn. De astronauten zullen op een later tijd stip van hun missie de *ans krijgen een deel van de mislukte opnamen opnieuw te maken. De astronauten oefenden gisteren voor de waarneming van de komeet Kohoutek, die hen later deze week zal bezig houden. Ze brachten Skylab in een andere positie, vanwaar hun telescopen Kohoutek donderdag beter in het vizier kunnen krijgen, AMSTERDAM Een sur veillancewagen van de rijkspo litie Volendam is zondagmiddag na een wilde achtervolging door politiemannen uit Beemster, Vo lendam en Monnikendam in Edam onderschept. Pas toen ont dekten de achtervolgers met col lega's te maken te hebben. De inzittenden van de achter volgde auto negeerden op de rijksweg AmsterdamAfsluit dijk een stopteken van enkele surveillerende politiemannen. In de mening met een overtreder van het rijverbod op zondag te doen te hebben zetten zij de achtervolging in. De bemanning van de ach tervolgde auto bleek te kampen te hebben met een defecte mobi lofoon. Zij hadden aangenomen, dat hun collega's voor de grap de achtervolging hadden inge- DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer heeft sterk afwij zend gereageerd op de plannen van het kabinet-Den Uyl om een Jaar lang vrijwel alle inkomens aan ban den te leggen. De VVD is tegen meer macht voor het kabinet. „Het kabinet vraagt ni een absolute volmacht om uiitge- breide bevoegdheden op sociaal-eco nomisch terein uit te oefenen des noods zonder overleg met betrokke nen, waarbij het vrij gekozen parle ment buiten spel wordt gezet." aldus de WD-reactie. De liberale oppositie wijst op de bestaande wetten (Prijzenwet en Wet op de loonvorming)op grond waar van de regering al allerlei bevoegd heden heeft. Ook fractieleider Drees van DS'70 herinnerde hieraan in zijn commentaar. Drees noemde de ondertekening van het ontwerp machtigings wet door alle zestien ministers „een opgeblazen zaak". Hij vond het alle maal nogal belachelijk, maar hij was er niet tegen dat de overheid ln een crisissituatie meer bevoegdheden zou krijgen. Drees had het „koeler" gevonden als het kabinet gewoon enige aanvul lingen had voorgesteld van de Prij zenwet en de Loonwet „en desnoods een derde wetje had ingediend om greep op inkomens van vrije be- beroepsbeoefenaars te krijgen". „Ik begrijp niet, waarom dit mam moetwetsontwerp nodig is," ze1 Drees. „Het lijkt op een machtsover name door het kabinet-Den Uyl". De DS'70-fraotievoorzitter wees erop, dat het kabinet niet steunt op een parlementaire meerderheid in de Tweede Kamer. De derde oppositiepartij, de CHU heeft minder afwijzend gereageerd Fractievoorzitter Kruisinga beperk te er zich voornamelijk toe meer ge gevens te vragen. De twee andere christendemocra tisohe fracties, ARP en KVP, ont hielden zich vrijwel van com mentaar. Alleen de economische spe cialist van de KVP, Peijnenburg, liet weten tamelijk positief te oordelen over de regeringsplannen. Opmerkelijk in de positieve reactk van PvdAi-firactileleider Vam Thijn was de verwijzing naar het „bijna bereikte" cenitraalakkoord tussen werkgevers en werknemers. Hij gaf te verstaan dat de PvdA liever heeft dat het alsnog tot zo'n akkoord komt. dan dat de regering een „dwingend loondictaat" oplegt. De kleinere regeringsfracties, PPR en D'66, hadden enige kritiek. PPR „Er is niets tegen vergaande be voegdheden voor de regering zolang vaststaat voor welke doeleinden de macht wordt gebruikt. D'66-fractievoorzitter Terlouw vond het opmerkelijk, dat de aard- gasproduktie nu wel omhoog kan ter wijl het kort geleden op technischp gronden niet kon. Nederland zal versneld overscha kelen van olie op aardgas. Dat heeft minister-president Den Uyl (foto) dit weekeinde de Tweede Kamer laten weten. In een toe lichting die hij samen met minis ter Duisenberg van Financiën gaf kondigde hy aan dat deze over schakeling een investering van 2 miljard zal vergen. Samen met een reeks bezuinigingsmaatrege len zal het olietekort kunnen worden teruggedrongen tot bene den de vyf procent, aldus Den Uyl PAGINA 5 i Kissinger bedankt Nederland voor zijn houding inzake het Midden- Oosten. Wellicht zal deze dank baarheid tastbaar worden in de vorm van olie. PAGINA 4 Een groot deel van de krant is natuurlijk weer gewyd aan de sport van het afgelopen week einde. Met aandacht voor de op vallend grote overwinningen van Ajax, Feyenoord en PSV, maar ook voor het falen van Ard Schenk. En ook voor het regionale sportieve gebeuren. Zes pagina's vol. PAGINA'S 9—17 i Héiéne Godefroy heeft gezien hoe het is als de zeehonden met rust worden gelaten. PAGINA 18 TEL AVIV (AP) Israël heeft vandaag acht Jordaanse burgers, die in Jeruzalem en op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever woonden, gedeporteerd omdat zij de veiligheid van de Joodse staat zouden hebben ondermijnd. Dit is bekend gemaakt door het Is raëlische militaire opperbevel. Deze acties geven aan dat Israël een te genoffensief begonnen is tegen de solf van guerrilla-activiteiten in het be zette westelijke Jordanië. De acht personen werden naar de Jordaan begeleid en vervolgens de brug opgestuurd naar Jordanië. Zij zouden de Arabische bevolking in Jeruzalem en op de westelijke Jor daanoever hebben aangezet om met de guerrilla-organisaties mee te werken. Er waren verder geen be schuldigingen van sp ionage-activitei - ten tegen hen geuit. Deportatie, is een vrij gebruikelijke methode van Israël om terroristische activi teiten tegen te gaan. Massagraf De bevelhebber van Kompong Kantwot, 20 km ten zuid westen van de Cambodjaanse hoofd stad Phnom P«nh, heeft zaterdag meegedeeld dat daar een massagraf is ontdekt waarin ook lijken van kinderen zijn aangetroffen. Na de overrompeling van Tram Khnar, 33 km ten zuidwesten van Phnom Penh, werden vorige maand 100 mensen ver mist.-De plaats was op 4 novembex geëvacueerd nadat 100 inwoners door opstandelingen waren gedood. Mededeling aan onze abonnees Met toestemming van de Minister van Economische Zaken zullen de Nederlandse dagbladen per 1 januari a.s. hun abonnementsprijzen wijzigen in overeenstem ming met de sedert begin van dit jaar opgetreden Met ingang van 1 januari zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: f 10.25 per maand 30.25 per kwartaal 110.per jaar Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatisch periodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnements prijs wordt aangehouden. Directie Leidsch Dagblad Jaarabonnement Leidsch Dagblad Gaarne attenderen wij onze lezers op de mogelijkheid om ingaande 1 januari 1974 hun maand/kwartaal abon nement om te zetten in een jaarabonnement. Voor ons betekent dit minder administratieve hande lingen. Voor de abonnee een prijsvoordeel omdat rente winst en kostenbesparing in de lagere laarabonne mentsprijs zijn verdisconteerd. 4 x kwartaalabonnement f 121. 1 jaarabonnement f 110. verschil f 11.— Abonnees die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, verzoeken wij dit op te geven aan onze abon nementenafdeling, Witte Singel 1, Leiden, tel. 25041 Directie Leidsch

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1