„Ik heb gezien hoe het is, als die zeehonden met rust worden gelaten 95 De grote boosdoeners zijn niet de jagers Ex-vriendin Lee Marvin eist alimentatie De IFAW INFORMATIE DE ALIMENTATIE HéLèNE GODEFROY: EXTRA Over enkele maanden begint in Canada, voor de kusten van Labrador en New Foundlamd, weer de jacht op zo'n 160.000 jonge zadelrobben. Van dit gruwelijke tafereel, maar ook van de weergaloze schoonheid van de gebieden, waar de jacht is stopgezet, is Hélène Godefroy, redactrice van TeleVizier en fervent sportduikster, getuige geweest. Brian Davies, Op iutnodiging de oprichter van Fund for Animal Welfare, het fonds dat zich speciaal voor de instand houding van de zeehonden en ijsbe ren inzet, is zij in maart vai naar de eindeloze vlakten Gulf of St. Lawrence getrokken zijn, die zijn ontstaan door het International het kruien van de ijsschotsen. Het de bedoeling dat ik overdag mee gaan met de filmploeg om op en te maken onder water en dit Jaar dan 's avonds weer naar het hotel zou worden teruggevlogen. Maar daar wilde ik niet over horen. Geluk- daar de moeders met hun jongen ga- kig heb ik Brian zover gekregen dat de te slaan. Als duikster ging zij met ik ook gewoon in de tent op het ijs overnachten. Dat is al een bele venis op zich natuurlijk. Om te be ginnen hadden we al een grote ge nerator meegebracht om de elektri citeit voor de filmploeg te verschaf- Brian en een filmteam onder dikke ijskap, waar de volwassen die ren in groten getale rondglijden. Re sultaat: een documentaire van 50 minuten, geknipt uit duizenden me ters film, die hopelijk nog vóór fen. Die stond op het ijs, plus maart op het scherm te zien zal aantal tenten Eijn. "Wat onderga Je als Je daar bij zo'n eindeloos uitgestrekte ijsvlak te komt?" "Dat is een belevenis die je nauwe lijks na kimt vertellen. We kwamen met de film- en duikploeg aanvlie gen in een klein vliegtuigje. Je ziet dan één gTOte, onafzienbare ijsvlak te die onderbroken wordt door wat in de lucht lijkt op kleine bobbels. Als Je daalt zie Je dat het manhoge ijs- En als Je dan 's nachts in je tent ligt en Je hoort dat kruiende ijs, krijg Je toch wel even de gedachte: "Als die appa ratuur maar niet verloren gaat". Want daar zit een onschatbare, waarde aan filmmateriaal in. Boven dien zou de hele onderneming na- Door Armemiek Ruygrok Hoe het ook kan tuurlijk zinloos worden als Je niet meer kon filmen. Om beurten hielden we de wacht. Voor de tent lag een rub berboot. met de apparatuur aan boord. Je ging dan in een slaapzak liggen, dik ingepakt in de kleren en zo bracht Je de wachttijd door. Van slapen is natuurlijk niet veel terecht gekomen. Je kijkt Je ogen uit naar die inktzwarte hemel vol sterren. Zo veel sterren tegelijk krijg Je hier in Nederland echt niet te zien. Boven dien is de nacht al vreselijk kort natuurlijk, omdat het Noorderlicht dan al schijnt. Een constante blauw achtige lichtbundel aan de horizon. Mijn eerste duik in het water zal ik nooit vergeten. Dat was zo ontzet tend mooi. Je zwemt in mosgroen, kristalhelder water met een zicht om Je heen van wel 80 m. Onder wa ter zijn dezelfde metersdiepe ijswan- den die je ook boven op het ijs te genkomt. En dan zwemmen de zee honden met tientallen om Je heen. Er zijn ook luchtgaten. Dit zijn ga ten die ontstaan doordat de zeehon den steeds op de zelfde plek door het ijs naar beneden duiken. In die ga ten komt lucht, waardoor ze weer adem kunnen halen. Zeehonden kun nen niet al te lang onder water blij ven. In zulke luchtgaten heb ik me laten glijden en dan zie Je onder Je de dieren zwemmen en naar lucht happen. Ook niet-duikers kunnen van dit schouwspel genieten: als Je plat op je buik gaat liggen kun Je in zo'n gat kijken. Als Je ogen aan het donker gewend zijn, kun je de zeehonden zien zwemmen in het hel dere water. Ook 's nachts heb ik gedoken. In 't licht van de filmlampen zie Je dan onbeschrijfelijk mooie taferelen. Door de schaduwen op de ijswan- den krijg Je een adembenemend ef fect. Op een gegeven moment is het licht een keer uitgevallen. Dat was wel even een schrik, maar met de discipline die je Je bij het beoefenen van de duiksport hebt aangeleerd, weet Je Je in zo'n situatie, waarin 't werkelijk aardedonker wordt, toch wel te redden". "Waren er speciale veiligheids maatregelen voor Je genomen? Je bent tenslotte de eerste vrouw die bij nacht nog wel onder de ijs kap dook?" "Nou Je bent ook als Je gewoon in Nederland duikt sowieso altijd met zijn tweeën. Bovendien was er Om de mensen duidelijk te maken dat door middel van bij voorbeeld toerisme, meer aan levende dan aan dode zee hondjes kan worden verdiend, wordt in maart onder auspi ciën van het International Fund for Animal Welfare een reis naar de Gulf of St. Lawrence georganiseerd. een lijn aan ons pak bevestigd, die boven door twee mensen werd vast gehouden. Je kon Je wel vrij bewe gen, maar als er iets was kon Je door een teken aan die lijn te geven de mensen waarschuwen, dat ze Je moesten ophalen. Bij een van de ploegleden was de fles met samen geperste lucht bevroren geraakt. Dat is natuurlijk een vreselijk ge vaarlijke situatie. Door die "levens lijn" kon hij meteen worden opge trokken. Belangrijk was dat we als team volkomen op elkaar waren in gespeeld. Als dat niet 't geval was, geweest, hadden we niet kunnen doen wat we nu gedaan hebben. Ik heb in Duitsland een speciaal "waterpak" laten maken. Dat is een duikpak, dat een heel klein beetje water doorlaat, wat tussen je huid en de binnenkant van het pak terecht komt. Als ik ging duiken waar schuwde ik van te voren de filmploeg dat ik eraan kwam, zodat ze alvast hun apparatuur konden instellen. Ik had me in de tent dan helemaal in gesmeerd met zalf en gewarmd bij een brander. Als ik dan door en door warm was, trok ik m'n pak aan, rende naar het water dook, waarna dat laagje water binnenkwam, dat weer verwarmd werd door mijn li chaam. Op die manier kon ik het 'n hele tijd uithouden onder water. "Heb je een speciale opleiding no dig om zoiets te kunnen?" "De duikopleiding zelf is al zo ge disciplineerd, dat Je, mits Je een goed team hebt, wat nu het geval was, heel goed in dit gebied kimt duiken. Afgezien van de voorzieningen voor Je uitrusting is het niet noodzakelijk een speciale opleiding te volgen. Je moet natuurlijk wel een volleerd duiker zijn. Ik heb mijn opleiding ge had bij de Leidse duikclub Calypso, bij Ruud Cramer". "Ga Je meteen in open water of is er een speciaal trainingsbad?" "Je leert het in een gewoon zwem bad. Er zijn speciale tijden voor duikersclubs. Later mag je wel in open water. Meestal ga ik in het weekend naar Zeeland om te duiken. Wat wel blijkt, is dat, ondankc de discipline die Je leert bij het duiken, veel beoefenaren van deze sport het niet kunnen nalaten krabben en kreeften te vangen. Dit heeft tot ge volg dat er in de Nederlandse wate ren zelden nog deze dieren worden aangetroffen. Ook het Middellandse Zee-gebied Is door deze praktijken, visarm geworden. Je ziet nog wel wat aam vissen, maar dat is niets in verhouding tot de visrijkdom die de ze gebieden in vroeger Jaren hebben gekend. Het moet ook de duikers wor den bijgebracht, dat ze niet op vis moeten Jagen. Als ze het dan toch niet kunnen laten, kunnen ze beter met het fototoestel op deze dieren "schieten". Wat dat betreft valt er in Nederland nog heel wat te le- Dit gebied, dat enkele Jaren ge leden jaarlijks werd opgeschrikt, door de jacht op de zeehondjes, is nu een oase van rust. Een vredig para dijs voor de dieren, die voor de kus ten van Labrador en New Foundlamd mog met duizenden Jaarlijks worden uitgemoord. Over de reis en over de jachtpartij zegt Hélène Godefroy: "Het is niet de bedoeling hele hor des toeristen te laten aanrukken om naar de zeehondjes te komen kijken, maar voor de mensen die zijn geïn teresseerd bestaat nu in ieder geval de mogelijkheid om te gaan kijken. Uit Nederland kunnen maar veer tien mensen aan de reis deelnemen. Ik geloof zeker wel dat daar een markt voor is. De safarireizen naar Kenya, reizen naar Ceylon en ande re gebieden in Azië zijn tenslotte ook aan populariteit gestegen en goed koper geworden dan ze eerst waren. Het lijkt duur, deze reis (zo'n drie duizend gulden voor 8 dagen), maar als Je ziet welke voorzieningen moe ten worden getroffen, is het nog goedkoop. Een speciaal lijnvliegtuig moet worden gehuurd, om de men sen naar de ijsvlakten te brengen, vervolgens wordt men met een ijs- breker verder gevoerd. Dat het nodig is dat een vreedzame Jacht op deze dieren wordt gemaakt in de vorm van toerisme, blijkt wel uit de verhalen die we al uit kran ten eai via radio en t.v. hebben ge zien en gehoord. "Hoe reageer Je nu op zo'n Jacht als Je het voor Je eigen ogen ziet ge beuren?" "In de eerste plaats sta Je er na tuurlijk voor je werk. Je moet fil men en foto's maken, want daar ben Je tenslotte voor gekomen. Ik moet bekennen, dat het min of meer langs Je heengaat. De Jagers trekken erop uit met grote knuppels en dan slaan ze heus niet altijd meteen raak. Nee, dat moet soms wel twaalf keer her haald worden. Als de hondjes dood zijn wordt de huid vanaf de keel opengesneden en wat er daarna overblijft is een zieilig hoopje bloe derigheid met twee grote opengesper de ogen in een even bloederig sche- deltje. Ze slaan de pelzen aan grote haken en brengen ze naar de ijsbre- ker, waar ze geteld worden. Ik moet zeggen dat ze streng de hand houden aan de limiet van 160.000. Op 'n gegeven moment toen de Ja gers al weg wilden gaan, zag ik in de verte iets liggen, dat bewoog. Ik liep erheen en zag een zeehondje liggen dat op het punt stond te sterven. Uit zijn neusgaten Hepen stroompjes bloed. Wat is het beste in zo'n ge val? Langzaam laten doodbloeden? Ik schreeuwde naar een van die ke rels: "Hé, Je hebt er een vergeten. Sla hem dood". Hij liet zijn knuppel op het 'kopje neerkomen en een se conde later sloot het dier zijn ogen. Toen kwam eindeUJk mijn reactie. Ik had het niet meer van ellende". "Hoeveel brengt een vacht op?" Van een zadelrob-baby 12 dollar. Van Klapmutsbaibies 40 dollar. De klapmuts is een rob, waarvan de huid niet zo sneeuwwit is als van de zadelrob, maar grijs-bruinig. Ze heb ben ook een andere kop. Hun neus is een soort slurf. Weinig mensen weten dat op deze dieren nog onbe perkt Jacht wordt gemaakt. Om een baby te kunnen doden moeten ech ter eerst de ouders worden dooge- sohoten, omdat zij, in tegenstelling tot de zadelrobben, in hun nood erg agressief zijn. Van de aangeschoten dieren vlucht 80 a 90 procent, in doodsnood naar het water om daar onder de ijskap dood te bloeden. Als dat nog 'n paar Jaar zo doorgaat is de Klapmuts uitgestorven. Ook hier moet een verbod tegen komen. Het beste middel is, hoewel het erg pri mitief lijkt, toch de handtekeningen actie. Dat werkt als een sneeuwbal effect. "Is die actie nodig alleen om de wreedheid, waarmee de dieren wor den gedood?" Nee, zeker niet alleen. Het milieu technische aspect speelt een zeer be- „En dan slaan ze heus niet in één keer rajak langrijke rol. Dan kun Je Je afvra gen, waarom er zoveel moeite moet worden gedaan voor een dier dat Je niet eetis kimt zien. Dat op enkele plaatsen voorkomt, die Je alleen met vliegtuigen en ijsbreke'rs kunt berei ken. Zoals alle dieren moeten na tuurlijk ook zij hun rol in de na tuur blijven behouden. ZIJ zijn onder meer belangrijk voor de handha ving van de haringen, die leven van de uitwerpselen van de zadelrob ben". "Waarom is het zo moeilijk om de jacht te verbieden". "Laat ik voorop stellen, dat het 'n fabeltje is, dat de Jagers dik aan de pelzen verdienen. Ook is het Jagen geen beroep voor hen. Alléén in de maand maart trekken ze erop uit voor de zeehonden Jacht. De rest van het Jaar leven ze van de steun, of ze vissen wat. De grote boosdoeners zijn niet de Jagers, maar Is de Noor se regering en vooral de Noorse in dustrie. Ene mijnheer Rieber. een bontmagnaat uit Oslo. heeft zo'n beetje het monopolie op die 160.000 vachten. Hij laat ijsbrekers komen, hy financiert de Jacht grotendeels. De Noren staan erom bekend dat ze zo weinig milieubewust zijn. Kijk maar naar de walvissenjacht. Die gaat, ondanks buitenlandse protesten 'onverminderd voort. Publicaties, hierover worden in Noorwegen dood gezwegen. De pers staat niet open, voor verhalen over de kwalijke ge volgen van de zeehonden Jacht. En in tussen kan mijnheer Rieber onge stoord zijn gang blijven gaan. Want zijn contract met de Canadese rege ring loopt pas over drie Jaar af. Via handtekeningenacties in Neder land, maar ook in de Verenigde Sta ten, waar ontzettend veel mensen, met dit probleem bezig zijn en zich inzetten om mijnheer Rieber vroeg tijdig het heft uit handen te nemen, wil men vóór die drie Jaar om zijn, liefst natuurlijk nog voor begin maar 1974 de Canadese regering zo ver krijgen dat zij mijnheer Rieber in de kou laten staan. Mocht dat niet lukken, dan komen voor 1977 nog 480.000 zeehondenbaJbies op deze onmenselijke wijze aan hun einde". Na einde verhouding: LOS ANGELES Lee Marvin's ex-vriendin Michelle Triola, met wie de Amerikaanse acteur zeven Jaar samenwoonde, heeft een proces tegen hem aanhangig gemaakt. Zij wil Lee Marvin dwingen om haar een alimentatie te betalen. Michelle is van mening, dat ook al is zij nooit officieel met hem ge trouwd, zij door het feit dat ziij ze ven Jaar met hem heeft samenge leefd, na de beëindiging van hun verhouding evenveel recht op fi nanciële ondersteuning heeft, als wanneer zij wel zijn wettelijke echt genote was geweest. In Amerika wordt de rechtszaak tussen Michelle en Lee Marvin als een belangrijk proefproces gezien. Wanneer de rechter de eis van Mi chelle toewijst, zou een concubine daarmee in de Verenigde Staten voor het eerst enige rechtzekerheid krij gen. Tot dusver zijn maitresses overal ter wereld nog volkom enrechteloos. Michelle Triola, die voor haar ver houding met Lee Marvin, een suk- sesvol zangeresje was, vindt dat nu steeds meer mannen en vrouwen gaan samenwonen, minnaressen evenveel rechten als officieel ge trouwde echtgenotes zouden moeten hebben. En vandaar dat zij zich niet door Lee Marvin, die inmiddels met een jeugdvriendinnetje getrouwd is, laat afschepen met een tijdelijke financiële ondersteuning, maar een normale alimentatie eist. In Nederland zou Michelle, op dit moment, geen schijn van kans heb ben om het proces te wtanen, aldus An Munniksma, woordvoerdster van de Aktiegroep van Tweede Vrou wen. Maitresses krijgen bij officiële instanties in ons land geen voet meer aan de grond, en kunnen alleen een beroep op de Bijstandswet doen, wan neer zij plotseling worden verlaten en niet in hun eigen ond kunnen voorzien. De Aktiegroep vindt dat vrouw in principe voor zich kunnen zorgen. En men is tegen eeuwig durende tie, maar volgens An Mun kunnen zowel gescheiden vi als maitresses in een situatie waardoor tijdelijke financiël door de vroegere partner noodi ie)' êli'i DAMESMODE in exclusief jonge sl „Niet de Jagers zijn de boos doeners, maar voornamelijk de bontverwerkende industrieën". Dit zegt Hélène Godefroy als zij spreekt over de Jacht op de za delrobben en klapmutsen. En daarmee dringt zij tot de kern van het probleem door. Immers de Jagers zijn slechts werktuigen in de handen van bontmagnaten als de Noor Rieber. Dankzij hem, de blind heid voor milieuproblemen van de Noren èn de onverschillige houding van de Canadese rege ring kan een dergelijk contract tot stand komen en gehand haafd worden. We zijn er nu zo langzamer hand wel achter dat hier niet alleen de wreedheid van het do den een rol speelt, maar veel meer nog het milieubelang. Er zijn op deze wereld tal van diersoorten die met uitsterven worden bedreigd. De zadel robben, maar vooral de klap mutsen maken daar deel van uit. Het Wereld Natuurfonds houd zich bezig met alle uitstervende diersoorten, maar het Interna tional Fund for Animal Welfare zet zich speciaal in voor de in standhouding van bovengenoem de. Hierdoor kunnen alle (geld) middelen voor dit specifieke doel worden aangewend. Wie meer over deze stichting wil we ten of meent iets te moeten doen kan contact opnemen met de IFAW, secretariaat Nederland, mevrouw A. Hoefer, Alexandei Gogelweg 73, Den Haag, telefoon 070-333717 Hélène Godefroy, hartstochtelijk sportduikster. DEN HAAG Het komt tegenwoordig helaas steeds vaker huwelijken mislopen. Voor beide partners is het dan van het dat zij precies weten waar zij met het nieuwe schi Daarom heeft het ministerie van Justitie twee echtscheiding en alimentatie uitgegeven. Brochures waarin alle van de procedure kort en bondig aan de orde komen. Er wordt in folders gewezen op de mogelijkheid om gratis te krijgen, maar ook op het recht dat men heeft om een beroep op bijstand te doen, wanneer men niet in eigen onderhoud kan alimentatie ontoereikend is. De folders kan men aanvragen bij de afdeling voorlichting ministerie. Plein 2B, tel. 61.42.11. Volgens de Aktiegroep van Tweede Vrouwen heeft het Justitie zich bij het vaststellen van verhoogde alimentaties 2 a 3% nadeel van de gescheiden mannen die de toelages moeten betalen Het ministerie is nl. bij de berekening uitgegaan van het 31 december 1972 in plaats van 1 januari 1973 zoals bepaald. Het ministerie van Justitie is het daar overigens meent dat de aktiegroep de wet alleen anders interpreteert. Gezien op de Londense Fashion Fair, hesje van imitx pareltjesmisschien iets voor handige doe het zelfS\

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 18