SANOCEL/SCYLLA GROEIT Okker kan niet op tegen Nastase WREN JAGEN OP PREMIES Resultaten van Uithof Met eigen huis ledental verdubbeld Nog geen stuiver meer voor Oranje rijders op de Uithof WISO-bestuur mist de professionele aanpak Dal-rijders zijn boffers.' iNDAG 10 DECEMBER 1973 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT - LEIDEN De ingebruikneming - vorige week een jaar geleden -an het tafeltennishome in de lathari.1 nestraat heeft Sanocel Icylla geen windeieren gelegd. In lie twaalf maanden tafeltennis n het „eigen huis" is. zo melden oorzitter Pr. Knoap en good-old /an Zoelen dik tevreden, het lantal leden meer dan verdubbeld. vooral veel aanloop van eugd, „die," zegt Frits Knoop, „bij rijze van spreken dag en nacht in Ie zalen terecht kan en door de enioren, die daarvoor een kleine rergoeding ontvangen, wordt ge- raind". Wat al tot uiitdng is ge- :omen in de resultaten. Zaterdag zegevierden de Jongens Junioren in de beslissende wedstrijd tegen daarmee voor de kampioenscompe titie op nationaal niveau. Waar mee zij overigens het voorbeeld volgden van de Sanocel/Scyl- la-meisjes, die zich al eerder kwalificeerden. „Je ziet het spel peil van die junioren zienderogen vooruitgaan." waardeert Will van Zoelen. die het momenteel druk heeft met het organiseren van het toernooi om de Zilveren Sanocel Matras dat eind van deze maand op 2 december of op tweede kerstdag op de agenda staat. Met de organisatie van dit toernooi is Sanocel/Scylla vorig Jaar (bij de opening van het clubhuis) begonnen en de winnaar van 1972, Carel Deken, heeft al toegezegd ,4e matras" te zuilen verdedigen. In totaliteit is eeD prijzenbedrag van rond de dui zend gulden beschikbaar dat onge twijfeld nog meer topspelers eind van deze maand de weg zal wijzen naar de Leidse Catharijnestraat Tevreden ook zijn Frits Knoop en Will van Zoelen over de pres taties van het eerste senio renteam, dat in de eredivisie de eerste helft van de competitie af sloot met een tweede plaats ach ter herfstkamipioen Tempo Team. „Een kampioenschap van Neder land is op dit moment voor ons niet haalbaar," stelt voorzitter Knoop nuchter vast. „Tempo Team beschikt nu eenmaal over de beste man (Bert van der Helm) en dan moet Je wel erg veel ge luk hebben om met succes een greep naar de nationale titel te doen". Frits Knoop rekent, echter wel op een hoge eindklassering van Sanocel/Scylla. Weliswaar is Bert Onnes wat teruggevafllen, maar daar staan als pluspunten tegen over dat de vorm van de Jonge Anton-Will van Zoelen sterk is vooruitgegaan en de vereniging in de tweede competitiehelft weer (méér) de beschikking krijgt over Milan Stencel. Over de vorm van Gerard Bakker zijn de heren Knoop en Van Zoelen het roerend eens: die is constant. „Er gaan geruchten dat Onnes van plan is met top-tafel- tennls te stoppen". Frits Knoop„Bestuurlijk is ons daarvan niets bekend. Misschien heeft Onnes na een wedstrijd, waarin het voor hem minder goed ging, zich wel eens in die richting uitgelaten, maar dat moet men toch wel onder de emotionele za ken rangschikken. Wij weten er in ieder geval niets van. RENé VOS "Arbitrage werd me fataal" rd Schenk beleefde op de Uithof weer een afgang. "Maar", sprak hij later, "Jan Bols en ik gaan i een soort particulier trainingskamp. En dan zullen we eens zien." (door Fred Racké) De Noren zetten door. illeen klom Björn Tveter op- de top van het WISO- nent, ook Roar Grönvold en Olsen sloten vlekkeloos aan de eendagswedstrijden op de Uithof. De voorbereiding op en nieuw prof seizoen blijkt in inavië vele malen beter te irlopen dan hier te lande, raar scoorden de Nederland iers betere tijden dan in Alk maar de concurrentie deed ik. En in het algemeen klasse haalden de vaderlandse vedet- n ook geen stuiver méér bin- werden na afloop uit trai- onden de kreten als „vroeg in izoen" en „opbouw" vernomen, overtuigend klonk dat ook nu niet: de Noren tonen zich ge- 'eg betere premiejagers, prijs- professionals zo ge wilt, dan lüfederlanders. Zij jagen op de nentspuniten, iedere keer en trekken zich er weinig van oor verder weg in het seizoen uii nspanningen wellicht zullen J worden bekocht, ton ve de volkomen uit de toon T de Schenk manifesteerden de lha lerijders" zich inderdaad wat (i ender dan bij de WISO-pre- begrepen. Vandaar de Noorse over heersing. Hetgeen nu ook weer niet wil zeg gen, dat de Nederlanders er niets aan deden. Het publiek kon wél op getogen raken over een heftig Ver kerk-Bols duel op de vijf kilometer met acceptabele tijden, men kon Jaippüe van Dijk hantéUjk toejui chen omdat hij weer ónder die tij den dook en men kon tenslotte ook nog Schenk uitjouwen. Wat dat laatste betreft: het gebeurt nou eenmaal en de vroegere held zal er mee moeten leren leven in de ko mende weken. In de hoop op beter, hetgeen hij zich dan ook heilig heeft voorgenomen. „Ik heb", ver telde hij nog, „na Alkmaar echt wel dapper doorgetraind, maar toch ook weer te kórt. Ik blijk me nu toch wel erg zwaar te hebben vertild aan allerlei andere zaken en daar is maar één oplossing voor. Wil ik in januari-februari op het oude peil zijn, dan zal ik me gewoon een week of drie moeten terugtrekken. Dat gaat gebeuren. Na de wedstrij den in Eindhoven reizen Jan Bols en ik naar Inzeil, voor een soort particulier trainingskamp. En dan zullen we eens zien". toonden ze ook ^fnaar het is natuurlijk zeer de of de WISO daar nu wel zo lêïffoee mag zijn. Want prof- den dienen spektakel zoals wielerskoersen broodrijders dat ook moeten, elt, Inste, éls die schaatswedstrij- i n een reeks als déze worden j j miseerd. Dat hebben de Noren ie allerlei omstandigheden beter i/ri] j 'SB handhaaft Spco/, van ISO-banen josch De Koninklijke Neder- 'ec :tle Schaatsenrijdersbond hand de boycot tegen Nederlandse Ijsbanen, waar de wedstrijden lei e profschaatsgroep worden ge- G. !n. Dat wil zeggen, dat deze ba- jcx fet kunnen rekenen op de orga- pei e van titelwedstrijden onder alefcien van de KNSB of de ISU. r l-voorzitter Quarles van Ufford i *r terdag in Den Bosch tijdens de Hei Brgadering: "In ons standpunt. Jaar na het ontstaan van _.a' SL is uitgesproken, is geen ver- ijdfbig gekomen nu de ISSL is om de WISO. Evenementen van 1 binnen ISU-verband kun nen liet op die banen worden gehou- str maar de gewesten kunnen hun Sang gaan", Werden Schenks matige met boe-geroep gehonoreerd, en thousiasme viel er wel degelijk van uit het voor zo'n publiek toch té grote stadion te signaleren. De duels, ook van de sprinters, raakten het publiek wel. De massa zal dat uit de media evenwel niet kunnen begrijpen, hoogstens wél weer bij het aankijken van de cijfers, die de Noordse allrounders op de klokken brachten: ontegenzeggelijk de beste seizoentijden. De sprinttijden vielen Juist weer wat tegen. Maar dat lag aan het ijs: onder vrijwel ideale weersomstandigheden had dat om de één of andere reden niet zo „6troef" mogen zijn en dat gold in enkele gevallen ook voor de langere afstand. DEI HAAG De WISO heeft hei moeilijk, maar gaat voorlopig dap per door. „Volgende week rijden de profs weer in Eindhoven en als daar 3000 mensen rond de ijsbaan zitten, aldus rice-voorzitter van Eijtdhoven. „dan ziet hat er best gezellig uit". De WISO wanhoopt dan ook nog niet, al gaf men wel toe dait de belangstelling op de Uit hof ernstig tegenviel. Het weer was Het publiek kon opgetogen raken over een heftig Verkerk (voorgrond) Bols-duel op de vijf kilometer. Er kwamen ac ceptabele tijden uit de bus. Allrounders 500 meter: 1. Björn Tveter (Noorw) 40,52 sec.; 2. Roar Grönvold (Noorw) 41,03; 3. Kees Verkerk (Ned> 41.38: 4. Willy Olsen (Noorw) 41,53; 5. Jan Bols (Ned) 41,67; 6. Johnny Höglin (Zwe) 41,77; 7. Ard Schenk (Ned) 42,17; 8. Jappie van Dijk (Ned) 43, 5000 meter: 1. Grönvold 7.34.22; 2. Tveter 7.34.74; 3. Olsen 7.40.53: 4. Van Dijk 7.43.77; 5. Höglin 7.44.07; 6. Verkerk 7.44.85; 7. Bols 7.44.89; 8. Schenk 7.55.92. 1. Tyeter 85.994 pnt: 2. Grönvold 86.452; 3. Olsen 87.583 4. Verkerk 87.865: 5. Bols 88.159; 6. Höglin 88.177; 7. Van Dijk 89.377; 8. Schenk Sprinters: 500 meter: 1. Hasse Börjes (Zwe) 40.30; 2. Er- hard Keiler (W-Dld) 40.46; 3. NeU Blatchford (VS) 40.61: 4. Seppo Haenninen (Finl) 40.70 5. Ivar Erik- sen (Noorw) 40.79; 6. Leo Linkovesi 1000 meter: 1. Eriksen 1.23.13; 2. Keiler 1.23.30; 3. Linkovesi 1.24.23; 4. Börjes 1.24.57; 5. Haenninen 1.24.85; 6. Lyman 1.26.13; 7. König 1.27.31; 8. Blatchford 1.27.36. Eindstand: 1. Keiler 82.110 pnt; 2. Eriksen 82.355; 2. Börjes 82.585; 4. Linkovesi 83.095; 5. Haenninen 83.095; 6. Blatchford 84.290 7. Lyman 84.675; 8. König 84.785. waren er niet meer dan 3000 kij kers. Het bestuur van de WISO had daar een aantal verklaringen voor; de afgelasting van zaterdag werkte nadelig door, de autoloze zondag (mensen uit Noord Holland bijv.) het „klassieke" programma Sportief vond men het toernooi ge slaagd, verder was het nog te vroeg om conclusies te trekken, aldus de officials die na De Uithof wei reke ning met een nadelig saldo houden. Waar gelukkig tegenover stond dat het prijzengeld voor deze wedstrij den niet al te hoog was. Deze verklaringen van het WISO- bestuur vragen toch nog wel enige toelichting. Het blijkt dus dat er zelfs op een ideale dag als gisteren in een stad van 500.000 inwoners bitter weinig belangstelling bestaat voor schaatsen. Daar zal men mee moeten leren leven. Dat het niet meer zo is als vroeger. En dat is trouwens iets dat zowel bestuurders als rijders eich nog eens terdege moeten realiseren. Het verleden, het „amateurisme" is voorbij. Er is een nieuwe tak van sport, die ook van de bestuurders een andere opvatting van him taak vraagt. Bijvoorbeeld: als men de wedstrijd zaterdagmid dag afkeurt op het weer, dan kan dat. Het woei erg hard, de afzetting van de baan bleef niet liggen en er bestond een gevaar, dat de reclame borden over het ijs zouden waaien. Dat er dan ook nog wordt aange voerd, dat het te gevaarlijk is om te schaatsen, is gewoon overdreven. Men kan de reclame-borden name lijk neerleggen. Wat men niet zei: „er waren nauwelijks toeschouwers". Waarom dat niet als argument aangevoerd? Dat is reëel, dat is professioneel. Ard Schenk, zoals zo vaak, zei het dan ook het duide lijkst: „Als er 4000 mensen zitten, dan rijden we natuurlijk wel". In plaats van de wedstrijden bet men de profschaatsers nu ij^ho- keyen (over gevaarlijk gesproken) waarbij Ard Schenk overigens niet mee deed en manager Ton Vissers hoofdschuddend sprak: „Al zitten er weinig mensen te kijken, als ik over die soort zaken wat te zeggen had, dan hadden ze natuurlijk wel de reclame op hun rug gehad. Dat be hoort echter niet bij mijn werk en ik doe al veel meer dan ik moet doen. Hier moeten ze nu zelf maar eens op letten". Hieruit blijkt nog eens overduide lijk, dat niemand nog beseft wat eigenlijk prof schaatsen inhoudt. Zo verklaart een bestuurslid dat de sponsors hun geld nu eenmaal ge geven hebben en dat ook niet te rugkrijgen en even later verklaart dan een anderNatuurlijk niet, als er bijv. nu geen tv zou zijn, dan krijgen dte sponsors de volgende keer een gratis bord. Dat is toch logisch". De WISO is een stichting, niet uit op winst. Van de bestuurders die er in plaats hebben genomen is er wel een aantal, dat vaak in de publici teit komt. Het zou goed zijn voor de WISO als men één woordvoerder benoemde, die dan bovendien weet waar hij over praat. BOSTON De eindstrijd van het Masters-tennistoernooi in Bos ton is een teleurstelling geworden. Tom Okker, door een blessure (spier gescheurd in rechter bovenbeen) van Newcombe uit verloren positie toch in de finale gekomen, werd duide lijk overtroefd door Uie Nastase: 6- 3, 7-5, 4-6, 6-3. De Roemeen, dit dit seizoen vier van de zes partijen tegen Okker had verloren, voelde zich in het begin van de strijd al zo zeker van zijn overwinning, dat hij niet één keer moeilijkheden maakte met de lijnrechters. Dit van Nastase gebruikelijke ge drag, werd zaterdag uitgevoerd door Tom Okker. die te pas en te onpas meningsverschillen met de spellei ders had. Een vingerwizjiging over de afloop van het duel. dat in minder dan twee uur was voltooid, kwam al in de eerste games van de ope ningsset. Nastase (die Connors met 6-3, 7-5 verslagen had op weg naar de finale), doorbrak twee keer de opslag van Okker en won de set met 6-3. Tom Okker verloor veel vaker zijn opslag: negen keer in totaal, maar daar stond tegenover dat ook Nastase zeven service-games moest prijsgeven. De service was dan ook niet beslissend in dit belangrijkste duel uit het toernooi, waarvoor de beste acht spelers in Boston waren aangetreden. Al was de opslag van Okker duidelijk aan de zwakke kant. De eerste service van de Nederlan der. dte wel zeer fortuinlijk de fi nale had gehaald (Newcombe had moeten opgeven bij de voordelige stand 6-3, 5-7, 5-3, op match point...) was herhaaldelijk mis. de tweede werd een voorzichtten hM- na angstige slag, die Nastase kon re tourneren naar plekken die nij ver koos. De Roemeen slaagde echter lang niet altijd de bal daar te krij gen waar hij wilde. Het gemiddelde van zijn passeerslagen en smashes lag echter aanzienlijk hoger dan dat van Okker, die zich enigszins van zijn slechte start herstelde in de tweede reeks. Okker vergooide zijn kansen op het moment dat Nastase nog één slag van de setwinst was verwijderd. Okker liet toen de bal lopen in de heilige overtuiging dat dat voorwerp op de helft van Nas- se tweee keer had gestuiterd. De scheidsrechter deelde de mening van de Nederlander niet. Okker: „Juist toen ik weer een beetje op peil kwam, werd ik woedend door de verkeerde beslissingen van de lijnrechter. Vooral in de tweede set is de arbi trage mij fataal geworden Okker revancheerde zich in de derde set. Hij vond weer de juiste weg met zijn opslagen, bracht Nas tase herhaaldelijk in moeilijkheden op de pijlsnelle baan, maar destil leerde uit de setwinst (6-4 niet het uitgangspunt voor een volledig her stel. Nastase Weef ook in de vierde reeks de betere speler die net een tikje meer controle en vaart had: 6- 3. Okker later: .De scheidsrechter had Nastase in de vierde set pioeten straffen toen hij bij een smash de eene kant opwees met zijn hand en de bal de andere kant opsloeg". „Onzin. Dat doe ik altijd, dan is mijn evenwicht het best", verklaar de Nastase, die met zijn zege zo'n 42.000 gulden had verdiend. Waar mee zijn totade winsom in dit sei zoen op 640.000 gulden kwam. Okkers beloning voor de tweede prijs was 28.000 gulden het bracht zijn to taalsom op 485.000 gulden IJshockey Thialf heeft za terdagavond de thuiswedstrijd te gen Hijs voor de competitie om de Coupe NN verloren met 511. Do tussenstanden waren 21, 04 en 3—6. IJshockey Raak heeft giste ren in Rotterdam de vriendschappe lijke ijshockeywedstrijd tegen het Poolse Pomorzanin gewonnen met 12—4. ADVERTENTIE Algemeen Dafblad DE ZUINIGHEIDSKRANT VOOR NEDERLAND HAAL'M BIJDEDAFDEALERS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15