in ^enzijdig duel fan BS Leiden Outsider DKOD „degradeert De Danaiden tot staartploeg eutels neemt iding ier van GWS KLEINE ZEGE VAN ALPHIA OPLUGDUNUM Fides Pacta verliest duidelijk bij Blauw Wit: 8-2 Zilveren sabel )AG 10 DECEMBER 1973 PAGINA It SPORT SPORT SPORT DAMESVOETBAL IDE.N 8 december 1973 zal voor BS Leiden de geschiedenis ingaan als |zeer gedenkwaardige dag. Niet zozeer door de winst op het zeer zwakke riem Cardinals, maar wel vanwege de manier waarop het aan/tal punten, amee gewonnen werd. BS Leiden draaide in hoog tempo heel Haarlem ditials volkomen dol en finishte op 152 punten, daarmee een paar opmer- ke records verbeterend. Op de eerste plaats is dat het record van BS Lei- zelf dat verleden jaar werd gebracht op 1 26 punten tegen Agon. In de zes- ertigste minuut behoorde zaterdag dit record tot het verleden: Peter de l schoot toen met een ouderwetse „flapper" BS naar 12769. volgens werd het eredivi- iord voor dit seizoen met drie in verhoogd. In de negen- minuut maakte Butch ter de 150 vol, daarmee de unten van Raak Punch naar eede plaats verwijzend. Met oelpunt bracht Butch zijn op 59 in deze wedstrijd; ze- van den Kommer merikaan (of Nederlander) ok. neer unieke situaties deden deze avond voor: het vijf- >rd man sterke publiek zag liefst vijf maal een dunk: fan Reggie Royals, die zater- rond speelde als nooit tevo- (zijn heimwee is helemaal één van Bob Heuts en één Jutch Webster. permeid moet nog worden de and: 70-21, op zich al een redelijk einduitslag, die de tsverhouding en het spel JS Leiden zeer duidelijk zou in weergegeven: een ijzer verdediging, een snelle, goe- reak, doeltreffend afgerond, !d door een pressing waar Haarlem Cardinals vele de bal verloor, zodat het zeldzaam was dat BS Leiden rnten in tien seconden scoor- ïa de eerste minuten was het lijk dat de Leidse ploeg haar iraken op de naam "sterren- itie" weer eens wilde waar- n. Agressief spelend vanaf liereerste seconde had het fijftal Heuts, Webster, Ro- Stol en Wallaart niet eens EREDIVISIE HEREN C—ASVU 70—80; Frisol R— Lloyd 8574; Levi's Ha l's—EBBC 103—79; BS Lei- Haarlem Cardinals 15274; rd de Lange BC—Transol RZ 0; DEDTypsoos Lions 72— laak PunchNationale Ne- tiden Donar 119—86. ID: 'ransol RZ evi's IS Leiden laak/Punch 'ypsoos/Lions BBC fN Donar Visol R telta Lloyd de Lange LSVU Star Tapijt laarlem C )ED rard de Lange BCTransol 60-45; AMVJ—The White 61—62; WilskrachtBOB last van zijn traditionele eerste zakke minu/ten: na 5 min. was 't 17-8 en na tien minuten al 30-13, waarbij Haarlem Cardinals zelfs hulp moest hebben van Bob Heuts, die een prachtige tip-in in eigen doel liet zien. Uitblinkers waren bij BS niet te noemen, iedereen speelde voor treffelijk.. Alleen Butch Webster moest even tot de orde worden geroepen via een wissel, waarbij Peter de Jong hem verving, Web ster wilde het veel te mooi doen, waardoor niemand hem begreep. Na deze tien minuten gooide BS Leiden er nog een schepje boven op en was het alsof er een blau we tornado over het veld wer velde. Haarlem Cardinals kreeg de bal nauwelijks meer in han den. In de volgende vijf minuten scoorden de Cardinals maar twee punten; in de laatste vijf ging het iets beter: 6 punten. In de dertiende minuut kwam Webster weer het veld in, speelde nu wel uitmuntend, gaf "gouden" passes en scoorde zelf uit alle mo gelijke en onmogelijke hoeken. BÜ rust had hij al 28 punten achter zijn naam en BS Leiden 70. Na de basketwisseling ging BS er zo mogelijk nog harder tegen aan. Alleen verwaarloosde het daarbij in de scoringsdrift de de fensie, waardoor de Cardinals middels goed uitgevoerde breaks ook vaak tot scoren kwamen. Wel werd de wedstrijd hierdoor nog sneller zodat het publiek dan ook met vólle teugen kon genieten, van deze eigenlijk zeer eenzijdige wedstrijd. Al na 7.35 minuten werd de hon derd puntengrens overschreden en in de zestiende minuut was het. BS-record een luid toegejuicht feit: 12769. BS creëerde zoveel doelkansen dat de spelers soms van louter verbazing de mak kelijkste kansen lieten liggen, in de rebound was het dan echter wel raak. Even verging BS 't la chen toen Har Stol ongelukkig kwam te vallen en moest uitval len, maar de blessure was niet zo ernstig. Met nog drie minuten te gaan nam Rob de Wit een time out om zijn spelers te inspireren het 149-record te pakken. Voor ieder punt waarmee dat totaal zou worden overtroffen had De Wit bij wijze van grapje in de rust een gulden per persoon in t vooruitzicht gesteld. De spelers voelden ook dat zij dit 6taa!tje klantenbinding niet konden laten liggen, en twee minuten later wa ren de 150 punten al een feit en 't feest compleet, waarbij De Wit. een feest-team in het veld bracht met Ane van Dijk, Peter Kop en Chris Verhoekx. die op 152—76 af sloten. Onder-het genot van een pilsje stelde De Wit nog even: "Dit is ook erg leuk voor Transol RZ dat volgende week hierheen komt. Zij zullen wel met lichte angst begin nen, want zelf scoorden zij tegen Cardinals niet meer dan 93 pun ten". Scores BS Leiden: Butch Web ster 59 f2831)Reggie Royals 36 .'20—16)Bob Heuts 32 (1220» Peter de Jong 15 (2—13): Rob Wallaart 8 (80); Wim Petrici 2 (0—2). Vrije worpen 42—23 54,76%. Haarlem Cardinals: Bram Jessu run 21 en Hans de Liefde 18. Reggie Royals scoort voor BS Leiden tot grote schrik van Johan Koster (links). Web ster (4), Hoef akkers (8) en Heuts zijn de geïnteresseerde toeschouwers. (Foto Jan Holvast» LEIDEN Bij de dames konden zaterdagmiddag maar twee voetbal wedstrijden doorgaan. Alleen in Oegstgeest en Alphen rolde de bal. Oegstgeest begon het duel tegen het Leiderdorpse RCL met maar negen speelsters, de rest had het om een of andere reden (de kou zal wel een rol hebben gespeeld) laten afweten. Pas na rust kwam de tiende Oegstgeest- dame opdraven. Desondanks hebben de Leiderdorpse meisjes Oegstgeest niet van een 3-0 zege kunnen afhou den. Coby Strijk - die kennelijk de afwezigheid van haar zus Tineke wil de doen vergeten, scoorde eenmaal, terwijl Dita Kraan twee treffers voor haar rekening nam. Alphia Alphia kreeg op De Bijlen het Leid se Lugdunum op visite. Een mooie strijd is het ook daar niet geworden. De Alphense dames, die in het voet bal hun mannetje staan, waren in beide helften het meest in de aanval. Toch duurde het nog tot tien minu ten voor het laatste fluitsignaal voordat de Alphense dames er in slaagden het veldoverwioht an een duidelijke overwinning om te zetten. Th sa Verdunn zorgde voor het enige doelpunt in deze wedstrijd: 1-0. Zaalhandbal Het Nederlandse dames zaalhandbalteam heeft de eer ste wedstrijd in Groep D van het vijfde toernooi om het wereldkam pioenschap verloren van Joego-sla- vië met 420. Ook tegen Denemar ken was Nederland kansloos: 134. LEIDEN Ook op volle sterkte is De Danaïden een kwets bare microkorfbalploeg. Dat bleek zaterdag bij DKOD, waar de Leidenaars met 128 verloren. De andere Leidse hoofd klasser verloor eveneens: Fides Pacta ging in Amsterdam met 82 tegen Blauw Wit ten onder. Van de overgangsklassers boekten De Algemene en Pernix winst, Zuiderkwartier ver loor. Eersteklasser KNS zegevierde over GKV. DKOD-De Danaïden 128 Out sider DKOD „degradeerde" het fa voriete De Danaïden zaterdag in Doorwerth tot een staartploeg. De Danaïden zal nu op de tellen dienen te passen, vooral als wordt bedacht dat Gerard en Trudy Nap drie wed strijden (tegen Ons Eibernest, Pams en Westerkwartier) laten schieten voor een wintersportvakantie. Tru dy Nap was zaterdag overigens de beste Leidse speelster; de anderen hadden de grootste moeite met het vooraf als zwak bestempelde DKOD- kwartet. De Danaïden zat daar dui delijk mee, vooral toen bleek dat er geen „schot" in zat bij de ploeg. De aanwezige bondscoach Adri Zwaans- wijk turfde in de eerste helft 41 schotpogingen van De Danaïden, waaruit welgeteld één doelpunt werd gedestilleerd. Dit voorbeeld mag illu stratief heten voor de onmacht die De Danaïden zaterdag demonstreer de. Aan dat ene doelpunt voegde de Leidse ploeg voor de rust nog twee treffers (uit strafworpen) toe, wat voldoende bleek voor een 33 rust stand. Tot 55 ging het in de tweede helft gelijk op, maar toen viel de klap. DKOD scoorde, fanatiek spe lend, vier maal achter elkaar: 95. De opmerkelijk spelende Caspar van Nierop (door militaire dienst nog steeds niet in staat altijd te trainen) halveerde het verschil en dat ging goed tot 108. Op dat moment miste Sander van Unen een strafworp het werd 12—8. Gerard Nap (4), Caspar van Nierop (2) en Sander van Unen (2) scoorden. Blauw Wit-Fides Pacta 82. Op duidelijke wijze heeft Fides Pacta in Amsterdam moeten ervaren dat Leidenaar Jan Hensen bezig is Blauw Wit te stimuleren tot betere prestaties. Hensen is de voormalige trainer van Vicus Oriëntis, waarvan de meeste spelers en speelsters nu terug te vinden zijn in Fides Pacta. Fides Pacta speelde om onbegrijpe- Door Wim van Vliet SN iii de eerste klasse, zaterdagcompetitie van de Leiden zijn het afgelopen de slechts twee duels ge- De overige wedstrijden wer klast. *ee ontmoetingen die wel bleken danig van invloed dijkman rtand aan de kop van de Sleutels leidt sinds za- &nkzij een 1—2 overwinning èn omdat GWS zich met 1 Spel. Lisse liet verrassen. 6 wacht Sleutels de krachfc- gen Randstad Sport. pSleulels 12 Op het uit- bespeelbare terrein van KRV thuisclub uitstekend uit de &eti. Sleutels moest zich :eÜjk bepalen tot verdedigen, 1 Ploeg van trainer Mat Kee- ton niet voorkomen dat KRV frg nam. Dat gebeurde na twintig minuten, toen Jan Goldsteijn een vrije trap mocht nemen. De schutter van KRV Joeg de bal kei hard langs de Leidse muur het doel in: 10. Pittige woorden van Keereweer bleken Sleutels in de pau ze te hebben opgepept. De ploeg, kwam na de rust als herboren in 't veld en het betere spel leidde tot een snel doelpunt van Jan van Beveren: 11. Het sterkere Sleutels moest, tot de laatste minuut wachten op 't winnende doelpunt; toen scoor de Fred van Huis na een solo listig 1—2. Spel. Lisse—GWS 1—0 GWS, was in Lisse wel sterker, maar de winst bleef toch bij Co Janmaat en zijn mannen, omdat GWS talrijke kansen niet kon benutten. Al in de eerste helft nam Sportclub Lisse de leiding. Wim Langeveld slaagde er na een uitval in de bal de juiste richting mee te geven en dat bete kende 10. Lisse kreeg het later, in de tweede helft, nog wel bijzonder moeilijk, maar GWS slaagde er niet VALKENBURG Jan Dijksman van "De Vrije Wapenbroeders" uit Den Haag heeft zaterdag in Valken burg (ZH) het vijftiende toernooi om de zilveren sabel, georganiseerd door de K.O.O.S. gewonnen. De uit slag is: 1. Dijksman 5 gew. part», 2. Jansen 3 gew., 3. Sauerbier 3 gew., 4. Haertüein 2 gew., 5. Vardy 2 gew.. 6. Uylenman 0 gew. in de ongetwijfeld verdiende gelijk maker te scoren. Het bleef 10, waardoor GWS het voorlopig met de gedeelde (met Hazerswoudsc Boys) plaats zal moeten doen. STAND: Sleutels 8-14 KRV 8-6 GWS 8-12 VWS 7-5 Haz. Boys 8-12 Valken '68 7-4 Randst. Sp. 7-10 Leiden 8-3 Spel. Lisse 8-9 WSB 8-2 MVKV 7-7 lijke redenen zonder Wim Meyer: hij moest zijn plaats afstaan aan Co de Haas: een uitstekend aanvallex, maar een veel minder goede verde diger dan all-rounder Meyer. Wat spelopvatting betreft was FP gisteren bepaald niet de mindere, daarvoor hebben de meeste spelers te lang „stage" gelopen bij Hensen. Het gro te verschil zat duidelijk in de schot- vaardigheid: die was bij Fides Pacta geheel zoek (Pikant detail: Fides Pacta heeft evenals De Danaïden op zaterdag een uur schottraining in de Vijf Meihal.De enige wapen feiten van F. P. vielen te noteren bij 60. toen Co de Haas en Nandy van Helden (strafworp) scoorden. OVERGANGSKLASSE De Algemene-Amersfoort 108 De Algemene speelde gisteren tegen Amersfoort een wat merkwaardig duel. De ploeg won wel, maar de manier waarop dat gebeurde, was bepaald niet overtuigend. De Algeme ne begon matig, kwam op een 02 achterstand en moest ook nog tegen 13 aankijken. Toen kwam ineens de ommekeer, waarbij de ploeg (waarin Henny Rusman ten koste van Jan Sjardijn was teruggekeerd) aantoon de beter te kunnen dan wat in de slotfase ten beste werd gegeven. Tol aan de rust speelde De Algemene sterk: het leidde tot een 7—3 voor sprong. In de tweede helft viel De Algemene sterk terug, wat te wijten was aan het aanvalsvak van Wim van Vliet, die hardnekkig bleef vol harden in het schieten van afstand terwijl er geen greintje zuiverheid in zijn schoten was te bekennen. De Algemene kwam dan ook in de grootste moeilijkheden (87), die pas laat werden opgelost door de ge broeders Rusman, Ruud van Vliet (4), Henny Rusman (2), Wim van Vliet (2), Aad Rusman en Janny van Iterson scoorden. Pernix-SDO 157 Pernix had geen enkele moeite met het zwakke SDO. Die ploeg speelde te doorzichtig en gaf veel te veel ruimte weg, waarvan vooral Flip van der Kooy (liefst ne gen doelpunten) goed profiteerde. De manier waarop captain Jacob Bak ker zich in dienst van Van der Kooy stelt, mag evenwel daarbij niet wor den vergeten. Bakker werkte een pri ma partij af rondom de korf. Van de eenzijdige wedstrijd is maar weinig te vertellen. Halverwege al bivak keerde Pernix op 9-2 voorsprong, zodat Pernix de tweede helft be grijpelijk van wat minder kaliber was. Het bleek toch voldoende om SDO uit Veldhoven met groot ver schil te verslaan. Fred Breedveld (in de tweede helft tactisch vervangen door Van Seggelen, na een waarschu wing van arbiter Geutjes) scoorde éénmaal, Daan Vreeken en Jan van Seggelen tweemaal, Wil van Ek éénmaal en Flip van der Kooy negen maal. Aad Rusman van De Algemene bij een vergeefse poging in het duel met Amersfoort. Links Gveta van Leeuwen, rechts Janny van Iterson. (Foto Jan Holvast) ZuiderkwartierAllen Weerbaar 6-15. Zuiderkwartier is door het door oud-internatinal Cees van Lunteren geleide Allen Weerbaar volledig weggespeeld. Het spel van Zuiderkwartier, dat te zeer op af standsschoten was gericht en daar door erg eenzijdig was, stak schril af bij het optreden van Allen Weerbaar. Wel dient opgemerkt dat de Leide naars weinig geluk hadden met hun schoten, zoals in de eerste helft Ti neke van Es. De schotloosheid en ae daaruit voortvloeiende zware neder laag kondigde zich in de openings fase bepaald nog niet aan. Allen Weerbaar startte weliswaar overtui gend (0-2), maar moest bij 3-3 Zui derkwartier naast zich dulden. Toen ook bij 4-6 nog van alles mogelijk leek drukte Allen Weerbaar plotse ling stevig door: 4-9. Door het mis sen van enkele strafworpen en de be paald niet optimale samenwerking heeft Zuiderkwartier na rust die achterstand niet meer kunnen weg werken. Voor de Leidse ploeg scoor- den Joep v. Dam (2), Rob de Hartog (2), Nico v. Leeuwen en Carla Akse. EERSTE KLASSE KNSGKV 11-7. Ondanks het soms (te) harde spel van GKV heeft KNS weinig moeite gehad de ongeslagen status te handhaven. Het had ia Hen Brakel een produktieve speler, die met Ruud Stijger en Mary Zirk- zee al snel de basis legde voor de latere zege: 3-0. Bij 3-2 en 5-3 (rust stand) had de Gorcumse ploeg nog wel enige perspectieven, maar dat veranderde al snel in de tweede helft. Binnen twintig minuten hep KNS weg naar 10-4. In de resteren de tijd kreeg GKV nog de gelegen heid iets terug te komen. Voor KNS scoorden Hen Brakel <7>, Hans Fi leman, Ruud Stijger, Mary Zirk- zee en Hen Slegtenhorst. TWEEDE KLASSE Crescendo—Terheyden 7-8. Cres cendo heeft duidelijk moeite met het benutten van de kansen, waaronder zelfs strafworpen. Vooral dat laat ste brak de ploeg behoorlijk op tegen Terheyden. De Leidenaars sloten de eerste helft af met een 4-3 voor sprong en hielden vervolgens tot 6-5 stand. Op dat moment werd de ploeg een strafworp onthouden, waarna 6- 7 op het bord verscheen. Toen mani festeerde zich de strafworpenmalaise. Eerst miste Ouwerkerk tweemaal, waarna Leny Kok bij 6-8 ook al vanaf de stip faalde. Vervolgens schoot zij van afstand wel raak. Piet l'Ami maakte na lange tijd zijn ren tree. Voor Crescendo scoorden Leny Kok (2), Liesbeth Kok, Piet l'AmL Ons EilandZ.l.d westers 13-8. Ons Eiland, dat nog steeds onge slagen is, ondervond alleen in het begin van het duel tegen Zuidwes ters enige problemen. Dat was bij 3-2 eci 4-3, maar bij rust was er al geen. hoop meer voor de ploeg uit Zeeland. 7-3. Ons Eiland, dat ook in de tweede helft de betere ploeg bleef, slaagde er overigens pas in de slotfase in de marge op te voeren tot vüf punten. Coby en Nan Deegenaars (ieder 4 treffers». Bar ry van Duyn (3). Piet Beekman en Patrick Vera scoorden voor Ons Ei land. VEOTOP 11-6. TOP heeft de eerste nederlaag volledig aan zichzelf te wijten, omdat het aan een goede eerste helft een slechte tweede helft koppelde. Aanvankelijk draaide TOP goed. Het boog een 3-1 achterstand om in een 4-3 voorsprong, maar moest toch bij het keerpunt te gen een 6-4 achterstand aankijken. Onder meer omdat twee goals van TOP werden geannuleerd. Na rust liep VEO snel weg naar 11-5. Voor TOP scoorden Dik Imanse (2), Wil ms Kuhn, Rob Meyer, Cees Zuur mond en Annemiek Keuning.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13