van EG-beraad moet slagenanders r Spaanse priester t* stervende in gevangenis foorstel van Vredeling aanvaard 9 Kerst-komeet nog steeds zichtbaar Scherpe acties tegen emigratie van Joden in vogelvlucht in vogelvlucht TERDAG 8 DECEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA O J JRUSSEL De veertien NAVO-ministers van Defensie (behalve Frankrijk) heb- i in Brussel het in beginsel ingediende plan van Nederland over de taakverdeling U I de NAVO-lianden aanvaard. Thans zal met de uitwerking van de plannen een begin [den gemaakt. Dit heeft minister Vredeling na afloop van de conferentie van het 15 nité voor de defensie-planning meegedeeld. v( torts is besloten dat Nederland ral deelnemen in het Lance-pro- West-Duitsland heeft zich in te instantie bereid verklaard met irland een overeenkomst te slui- waarbij de Duitsers met hun •-projectielen ook het Neder- t verdedigingsvak in de Bonds- bliek (Noord-Dhitsland) zullen ijken. 1 is duidelijk dat Nederland iets zal moeten doen ter compensa te aanschaffing van de Lance- len door Nederland zou aan- eljjk 86 miljoen gulden gaan n. Uj nslotte zijn de NAVO-ministers nj e akkoord gegaan dat ons land q huidige Starfighter niet zal be- M en te vervangen. Tussen 1978 en zal Nederland een nieuw vlieg- ype aanschaffen, dat speciaal zal verlenen aan grondtroepen. u- live deze taktische luchtsteun zal liegtuig ook zelf luchtgevechten en kunnen aangaan en boven- zal het atoomwapens over het digingsgebied van Nederland moeten kunnen voeren. eei nister Vredeling verklaarde dat Uj mvaarding van het plan inhoudt a5 Is reeds in de studie omschreven - de NAVO-bondgenoten de taken lederland in de toekomst nu niet L zal kunnen vervullen, zullen Nederlandse bewindsman zei - blij te zijn met deze situatie. Hij vrijdag nog eens benadrukt dat irland als klein land onmogelijk Tllegtuig kan kopen dat op de- 8 wijze de veelzijdige taak van de ge Starfighter, die zowel tech- i als tactisch is verouderd, kan illen. Minister Vredeling zal het iet binnenkort verslag uitbren- over deze kwestie en voorstellen i aanschaf van een nieuw type ulg over te gaan. Hij verwacht plannen er zonder veel moeiiyk- 1 .door te krijgen'. Nederland i totaal 100 vliegtuigen van het re type aanschaffen. •t de prijs en het type aan te fen vliegtuig wilde de minister nadere mededelingen doen. Zweedse staatssecretaris van «le Thunborg, heeft in Den de mogelijkheid geopperd dat >aab Viggen", een der mogelijke E"s van de Starfighter, geheel land wordt gebouwd, wordt aangenomen zal de andse regering in de loop van olgend Jaar een keuze doen uit le mogelijke vervangers van de Sbter. de Zweedse Saab Viggen, nerikaanse Northrop Cobra en anse p-i. LASTEN Het secretariaat-generaal van de NAVO deelde gisteren mee dat de defensie-uitgaven van de NAVO tussen 1970 en 1973 zijn gedaald van 6,7 tot 5,5 procent. Portugals defensielasten zijn met 7 procent het hoogste en die van Luxemburg met 0.9 het laagste. De Verenigde Staten staan met 6,6 procent op de tweede plaats, gevolgd door Engeland met 6, Griekenland met 5,2, Turkije met 4,8, Frankrijk met 4,2, West-Duitsland met 3,9, Noorwegen met 3,8, Nederland met 3,7, Italië met 3,5, België met 3,1, Denemarken met 2,7 en Canada met 2,4. Per inwoners besteden de VS met 372 dollar (f 967) het meeste aan hun defensie. Volgen de Bondsrepubliek met 191 dollar, Frankrijk met 176, Noorwegen met 155, Engeland met 154, Ne derland met 144, België met 128, Denemarken met 120, Canada met 108, Italië met 75, Grieken land met 74, Portugal met 71, Lu^fmburg met 42 en Turkije met 24. Ongerustheid In het slotcommuniqué dat na af loop van de conferentie is uitgegeven werd, naast het probleem van de las tenverdeling, uitvoerig ingegaan op de situatie na de oorlog in het Midden- Oosten. „De 14 ministers, zo heet het, hebben met ongerustheid geconsta teerd dat de Sowjet-Unie en haar bondgenoten him militair program blijven uitbreiden en voortgaan met de versterking en verbetering van hun strijdkrachten op alle gebie den". En even verder: „Zij erkennen dat het de taak is van hun regerin gen de publieke opinie niet onwetend te laten over de feiten inzake de mi litaire kracht van het Warschaupact en de noodzaak van het eigen land de defensie-inspanning niet te ver minderen." Deze tekst spruit voort uit het al gemene gevoel tijdens de conferentie dat de acties van de Sowjet-Unie ge- durend de Arabisch-Israëlische oor log een nieuwe, meer voorzichtige sfeer hebben doen ontstaan in de houding van de NAVO ten aanzien van de ontspanning met het Oosten. De Franse politie heeft gisteren met een bulldozer de deur van de Chileense ambassade in Parijs ingeramd om de rond 50 betogers te verwijderen die het ambassadegebouw bezet hadden. De bezetters verweerden zich niet toen de politie hen arresteerden. Volgens hun zeggen waren zij de ambassade binnengedrongen om de vrijlating te verkrijgen van de ge arresteerde Chileense communistenleider Corvalan en andere politieke gevangenen in Chili. Bijdrage De NAVO-ministers hebben ook ge sproken over de Europese bijdrage aan wat de Amerikanen noemen de lastenverdeling voor him 300.000 man troepen in West-Duitsland. Algemeen toonden de ministers hiervoor begrip. Een aantal landen denkt in de aan koop van materieel in de Verenigde Staten op deze manier tegemoet te komen aan de Amerikaanse wens. De oliecrisis is met betrekking tot het defensieapparaat eveneens ter sprake geweest. Minister Vredeling was tevreden over het aanbod van West-Duitsland en van de V.S. die hulp hebben aangeboden. „Het bete kent dat de brandstofvoorziening van de Nederlandse luchtmacht en ook van de marine is verzekerd. De lucht macht kan nu tanken op de vlieg velden in de Verenigde Staten en de Amerikaanse vliegvelden In West- Duitsland en in Groot-Brittannië". aldus minister Vredeling. De bewinds man gaat er voorlopig van uit dat in verband met de oliecrisis nog niet be hoeft te worden besnoeid op de Ne derlandse defensie uitgaven. MADRID Een van zes priesters die in de gevangenis van Zamora in hongerstaking gingen is in een coma en zal mogelijk spoedig sterven. Dit heeft de R.K. organisatie, de Broe derschap van werkers van de katho lieke actie gisteren meegedeeld. Het is Francisco Garcia Salve, een 45- jarige Jezuïet die meer dan een jaar in de gevangenis zit op beschuldi ging van overtreding van een ver bod van vereniging. In regerings kringen noemde men de toestand van Garcia zwak, maar zei men dat niet van een coma kon worden ge sproken. De „Zes van Zamora" begonnen hun actie uit protest tegen hun ge vangenzetting in de speciale priester gevangenis die werd ingesteld inge volge het concordaat. Zij noemde dit een „rotte vrucht" van de samen werking tussen kerk en staat en vroegen overplaatsing naar andere gevangenissen. Garcia is een priesterarbeider die woont in een krottenwijk in Madrid. Hij werkt als bouwvakarbeider en behoort tot tien beklaagden tegen wie een proces wegens ondergrondse Akkoord Bonn- Warschau BONN Polen heeft zich bereid verklaard het komende jaar 50.000 etnische Duitsers naar West-Duits land te laten vertrekken. De Bonds republiek zal Polen goedkope kre dieten tot een totaal bedrag van minstens een miljard mark verstrek ken. De economische samenwerking zal worden uitgebreid. Dit is een resultaat van de be sprekingen, dde de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Olszowki in Bonn heeft gevoerd. Afgesproken is dat een gemengde commissie een regeling zal uitwer ken voor de landverhuizing van de rest van de Duitsers die in Polen zijn komen te wonen. Ook over de voorwaarden van de Westduitse kre dietverlening aan Polen zal nog na der wordien onderhandeld. vakbondsactiviteit zal worden ee- voerd. De Spaans? politie heeft tijdens een razzia in Sara Sebastian 14 le den gearresteerd van de Baskisrhe sparaitistische organisatie ETTA. De arrestanten worden ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor recente bomaanslagen in San Sebastian. Bil bao en Santqanchu. Na een rustpauze van verscheide ne maanden heeft de ETA onlangs haar activiteit hervat. Dc laatste twee weken vond een reeks van bomaanslagen plaats. Met de ar restatie van de 14 leden en de zelf moord. donderdag, van een ander ETA-lid is volgens dc officieel communique van de politie ..deze nieuwe terroristische cel" ontman teld. Franse kapitein mag geen kritiek uiten RARLJS Een kapte in van het Franse leger, Gerard Delas, heeft 30 dagen detentie gekregen wegens openbare kritiek op de nucleaire po litiek van de regering, de strijd krachten en de militaire leiders in Frankrijk. Kapitein Delas werd gestraft we gens zjjn lange brief aan het dag blad Le Monde, waarin hij klaagde over groeiende onrust in de strijd krachten en pleitte voor hervorming van militaire instelingen. De kapitein die op de militaire academie van Saint Cyr zijn offi ciersopleiding kreeg, schreef o.a.: „Het is hoog tijd onze nucleaire stra tegie opnieuwe aan een studie te onderwerpen. Wie kan zeggen dat wij in staat zijn de vijand af te schrikken? Als wij ooit gedwongen worden weggevaagd zouden zijn onze kernwapens te ge bruiken zou Frankrijk onmiddellijk worden weggevaagd en wij hebben geen schuilkelders die bestand zijn tegen atoombommen voor onze vrouwen en kinderen". In Sowjet-Unie BRUSSEL Ortoli, de Franse voorzitter van de Europese commis sie, zal alles iin het werk stelen om te bereiken dat op de komende EG-topconferentie (14 en 15 decem ber in Kopenhagen) duidelijke en verstrekkende besluiten genomen worden om de EG uit het energie slop te halen. Hij en zijn medecom missarissen zullen de nog tot de top resterende dagen gebruiken om zoveel mogelijk steun voor hun plannen te verwerven in de Europese hoofd steden. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, wil dat de topconferentie in Kopenhagen zich vastlegt op een volledige Europese solidariteit. In commissiekringen ver luidt dat de commissie de topconfe rentie het plan voor een distribu- te-economie zal voorleggen waarin eroordeling m theoloog Z.-Afrika ISBURG Dr. Manas Bu- regionaal directeur voor de icie Natal van het Christelijk iut tegen de Apartheid is in lesburg voor vijf jaar in zijn l beperkt, zo is van officiële ivestigd. Buthelezi, die ook lid van het ijks bestuur van de Lutherse dbond is, kan nu krachtens de togen tegen het communisme, ecember 1978 niet meer deelne- aan bijeenkomsten van sociaal- ia ichappelijke, politieke en op- er fundige aard en mag ook geen p! rwijs geven. 3: behoudt dr. Buthelezi zijn be- 0 Igsvrijheid en mag zijn religieu- iif-ftk in het kader van het christe- «tituut in Natal voortzetten. De Wereldbond heeft krachtig u itesteerd tegen de maatregel. de schaarste evenredig over allen verdeeld zal zijn en waarbij het privégemak van alle EG-burgers, zonder uitzondering, strikt vermin derd wordt. De Europese commissie wil voorts dat er besloten wordt tot een prijsbe- heersing om een volledige prijzen- chaos in Europa te voorkomen. Ook wil ze dat de energie zal worden toe gewezen volgens een prioriteitensche ma, dat wordt opgesteld door de re geringen, in overleg met de grote oliemaatschappijen, het bedrijfsleven en andere direkt belanghebben den (ziekenhuizen e.d.) Dat is een kant van het commis siedenkbeeld. Behalve hieraan hecht de Europese commissie namelijk min stens zoveel belang aan het nemen van besluiten in 't topoverleg, die de kans op vestiging van een duurzame vrede in het Midden-Oosten vergro ten. Het lijkt de commissie het beste dat de topconferentie haar fiat geeft aan het opstellen van een soort „Marschall-plan" voor het Midden- Dosten. Dat wil zeggen dat zowel de Arabische landen als Israël vergaan de economische en andere hulp wordt aangeboden. Hoewel men in commissiekringen in Brussel bepaald niet optimistisch is over de resultaten van het topover leg onderstreept men dat Kopenha gen moet slagen. De gemeenschap kan niet alleen bestaan voor over- schotprodukties (boter en Franse sui kerbieten): ze is er ook voor tekort situaties. Voor haar visie heeft de Europese commissie alle steun van Nederland, België, Luxemburg, Denemarken, Ierland en Italië. Londen en Parijs aarzelen nog. In commissiekringen wijst men er echter op dat president Pompidou en premier Heath het ini tiatief tot deze bijeenkomst namen. Het is „hun top". Zij vooral moe ten zich realiseren dat als dit over leg geen duidelijke resultaten boekt men Europa wel kan afschrijven. Nieuwe Europese aktiviteieten kan men dan so wie so vergeten en Enge land moet bedenken dat het op een markt zonder koopkracht niets kan afzetten, zo zegt men in commissie kringen. DEN HAAG Door de Sowjet-Unie waart een nieuwe golf van arresta ties en intimidatie-acties, gericht te gen Joden die willen emigreren naar Israël. Met processen, waarbij aan Joden zware straffen worden opge legd willen de SowJ et-autoriteiten de Russische Joden intimideren om hen van hun wens om te emigreren af te brengen. Dit heeft de 29-Jairige Mi chael SJepsJelovits uit Riga, in 1971 tot twee Jaar dwangarbeid veroor deeld nadat hij een uitreisvisum voor Israël had aangevraagd en zionisti sche geschriften had verspreid, in Den Haag gezegd. SJepsJelovits is na de twee Jaar dwangarbeid in het kamp Potma als nog naar Israël geëmigreerd en maakt daar nu een wiskundestudie af. Hjj is in Nederland als gast van het Solida- riteitscomité voor de Joden in de Sowjet-Unie. Hij is van mening dat de laatst maanden voorwendsels worden ge zocht om enkele Joden, die een uit reisvisum voor Israël hebben aange vraagd, tot Jarenlange afschrikwek kende straffen te veroordelen. Tot nu toe- zijn er volgens rabbijn A. Soetendorp van het Solidariteits- comite voor de Joden in de Sowjet- Unie rond 150.000 aanvragen inge diend om uit de Sowjet-Unie naar Is raël te mogen emigTeren. Dit Jaar zullen er tegen de 35.000 de Sowjet- Unie mogen verlaten, vooral afkom stig uit de Baltische staten, en zelden uit Moskou of Leningrad, aldus rab bijn Soetendorp. Hij zegt over aan wijzingen te beschikken dat in Mos kou een proces wordt voorbereid te gen leidinggevende Russische Joden. MOUNTAIN- VIEW (Californië)/ Brussel Twee groepen Amerikaan se geleerden hebben gisteren de komeet Kouhoutek waargenomen en ook liet Belgische weerkundig insti tuut in Ukkel meldt dat de komeet er nog steeds is, ondanks berichten volgens welke Kouhoutek niet meer zichtbaar zou zijn. De Amerikaanse geleerden van het Ames-ondearzoekscenjfcrum zjjn gisteren per vliegtuig naar een hoog te van ruim 15 kilometer gegaan om de komeet met kracht te fotografen en deskundigen het Johnson-ruianitecentrum in Houston melden ook de Kouthoutek te hebben waargenomen. In Ukkel is de komeet op 1 de cember zeer duidelijk gezien en in de daarop volgende nacht minder duidelijk. Atmosferische omstandig heden hebben sedert dien een dui delijke waarneming onmogelijk ge maakt. Kaoenda opnieuw president Zambia LOESAKA Nadat de resultaten van 121 van de 125 kiesdistricten in Zambia waren geteld, bleek gisteren dat president Kaoenda (49) met 546.000 'Ja' stemmen was herkozen tegen 81.000 'neg* stemmen. Maar omdat ongeveer een miljoen kiezers niet van zijn stemrecht in de eerste algemene en presidentverkie zingen sinds Zambia een jaar gele den een eenpartijenstaat werd, ge bruik heeft gemaakt, betekenen de cijfers dat maar 32 procent van het electoraat voor Kaoenda's aanblij ven heeft gestemd. Kaoenda, president sinds Zambia s onafhankelijkheid negen Jaar gele den is inmiddels voor zijn derde ambtstermijn beëdigd door opper rechter Doyle. b teen enkel woord a to De 29-jarige chauffeur *n geldauto Glinther Heine- Stp. die eind februari met vier mark uit een gepantserde n ftoo verdween en op 1 maart zomerhuisje in Den Helder aangehouden, is in Dusseldorf n Jaar gevangenisstraf veroor- eri hp gehele buit is terecht. r' Klaring De Oostenrijkse Konrad Lorenz die samen met andere geleerden de Nobelprijs toor geneeskunde is toegekend, een verklaring afgegeven hjj begrip vraagt voor het ■ft hjj een korte tijd gedacht uit het naitionaal-socia- - goeds kon voortkomen. 'Harige geleerde is er onder een aantal Oostenrijkse bladen van beschuldigd dat hjj in een in 1940 gepubliceerd artikel ge schreven had opgeroepen tot de eli minatie van „ethisch minder waar devolle' elementen. NIEUWE LEIDER De Republi keinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben congreslid John Rhodes gekozen tot hun nieu we leider als opvolger van Gerald Ford. Ford werd benoemd tot vice- president. Rhodes, een conservatief uit Arizona die president Nixon al tijd heeft gesteund, werd met alge mene stemmen gekozen. VESCO Een rechtbank ln Nas sau op de Bahama-eilanden heeft bepaald dat de financier Robert Vesco niet aan de V.S. zal worden uitgeleverd, waar hij terecht zou moeten staan op beschuldiging van fraude. Vesco moet zich in Amerika ook ver antwoorden wegens een onwettige bijdrage van 200.000 dollar aan het fonds voor de herverkiezing van Nixon. FABRIEK Bayerische Motoren Werke AG (BMW) heeft laten we ten in onderhandeling te zjjn met de autoriteiten in Moskou over de bouw van een fabriek voor motor fietsen in de Sowjet-Unie. De fa briek moet-volgens plan een pro- duktiecapaciteit van honderdduizend motorfietsen per jaar krijgen. ZELFMOORD De Britse prosti tuee Brenda Dennis (wier naam ge noemd werd in het zedenschandaal waarbij enkele Engelse ministers be trokken waren) heeft zelfmoord ge pleegd. zo is van officiële zijde be kendgemaakt. Eiind vorige week was zij dood voor een woning in Chelsea (Londen) aangetroffen. De secretaris-generaal van de Sow jetrussische communistische partij, Leonid Brezjnew, heeft vorige week een vierdaags bezoek gebracht aan India, waarmee het Kremlin sinds augustus 1971 door een verdrag van „vrede, vriendschap en samenwer king" verbonden is. In de loop der jaren zijn de betrekkingen tussen Moskou en Nieuw-Delhi veel nauwer geworden. Het begon in 1955 toen Nehroe een bezoek aan de Sowjet- Unie bracht, dat later beantwoord werd door Chroesjtsjow en Boelga- nin. De oorlog tussen China en In dia in 1962 en Kosigins bemiddeling in Task jent na de Pakistaans - India - se strijd in 1965 droegen niet weinig tot de onderlinge toenadering bij. Twee jaar geleden kwam het dan tot het twintigjarig verdrag met het be langrijke artikel 9, waarin beide par tijen elkaar steun beloven indien een van hen door een derde bedreigd of aangevallen zou worden. Wel werd er niet van gewapende bijstand gesproken, maar de formule: „het nemen van doeltreffende en gepaste maatregelen om de vrede en veilig heid van hun landen te verzekeren" ging toch wel heel sterk in die rich ting. Toch betekent dit volgens re cente verklaringen van gezaghebben de politici in Nieuw-Delhi allerminst, dat India de Sowjet-Unie gewapen derhand zal bijstaan in een conflict met Rood-China. Veeleer wordt het verdrag van 1971 en met name ar tikel 9 geïnterpreteerd als een te genwicht voor de Amerikaans-Chi- nese toenadering. Want officieel wenst India vast te houden aan neu traliteit, tot teleurstelling van Mos kou, dat allerminst ingenomen is ge weest met enige verklaringen van mevrouw Gandhi (eerst in Ottawa en later in Algiers)dat haar land de dubbele hegemonie van de super- grote mogendheden afwijst. De In diase premier staat voor een moei lijk dilemma. Enerzijds wenst haar regering de positie van neutrale mo gendheid te handhaven en bevorde ren. anderzijds moet India „zich in dekken" voor eventuele conflicten met China en Pakistan. Vandaan dat Nieuw-Delhi belangrijke wapenleve ranties van de Sowjet-Unie heeft aanvaard in de vorm van vliegtui gen, tanks en kleine oorlogsschepen Bovendien heeft Moskou India ge holpen by het oprichten van een omvangrijke wapenindustrie. Volgens Amerikaanse schattingen beloopt de militaire steun van SowJ et-Rusland reeds twee miljard gulden. Ook als kredietgever heeft het Kremlin zich allerminst onbetuigd gelaten: vele miljarden heeft het India geleend om de staalindustrie uit te breiden, al hebben de Amerikanen aan in dustriële ontwikkelingshulp veel meer gedaan dan de Sowjetrussische concurrent. -Volgens de Parijse „Le Monde" zelfs tien maal zoveel. Mag men het Amerikaanse weekblad .Newsweek" geloven, dan zou Mos kou het meest beducht zijn voor sa menwerking van de Verenigde Sta ten, China èn India en zou Brez- jnews bezoek vooral bedoeld zijn om een verkilling in de betrekkingen met India te verhinderen. Een groot succes schynt de partijleider echter niet te hebben geboekt en ook zyn pogingen om havenfaciliteiten te verkrijgen voor de Sowjetrusssiche vloot in de Indische Oceaan zouden op niets zyn uitgelopen. Want de ge dachte aan een zee-oorlog van de „supers" voor haar deur heeft me vrouw Gandhi uiterst voorzichtig gemaakt. Aangenomen mag worden, dat het resultaat van Brezjnews bezoek be perkt is gebleven tot verdere indus triële steun van Sowjet-Rusland aan India. Mogelijk heeft mevrouw Gandhi haar gast gevraagd zijn in vloed by de Arabieren aan te wen den de oliestroom op een redelijk peil te houden. En verder zijn er ge ruchten, dat Brezjnew haar de leve ring van Mig-23's en anti-luchtdoel geschut heeft toegezegd in verband met de stijgende bewapening van Perzië. Uit het communiqué na af loop meent men echter te mogen af leiden, dat het belangrijkste punt de Sowjetrussische belofte van econo mische hulp gedurende de komende vijftien Jaar is geweest, inclusief een verdubbeling van de wederzijd se handel vóór 1980. Naar Ameri kaans en Europees voorbeeld willen de Russen ln een goedkoop land als India tal van produkten vervaardi gen, die daar heel wat lager in prijs zijn dan in de Sowjet-Unie zelf. Voor Nieuw-Delhi is dat een welkom aan bod, omdat het de Indiase regering heel wat hoofdbrekens kost de nog altijd sterk groeiende bevolking van werk en voedsel te voorzien. An derzijds komt dit natuurlijk neer op 't aanhalen van de betrekkingen, wat politiek niet zender gevolgen kan zijn. Er was overigens nog -en punt, dat Brezjnew op het hart lag: het tot stand komen van een Azia tisch veiligheidsverdrag. In een toespraak tot het Indiase parlement sprak hij de wens uit dat daarover besprekingen gevoerd zou den worden waarbij ook anderen be trokken zouden worden. Maar, al verklaarde de partijleider bij die ge legenheid dat de verstandhouding tussen SowJ et-Rusland en India nooit beter is geweest dara nu, toch werd in het slotcommuniqué slechts in vage bewoordingen gesproken over „een veelomvattende ontwikkeling van de samenwerking, die wederzijds voordelig zal zijn" en van "verster king van de vrede en stabiliteit in Azië". En dat zou volgens deskun dig commentaar betekenen, dat In- kdig commentaar betekenen, dat In dia ondanks alles nadrukkelijk heeft vastgehouden aan zijn officiële poll- tiek-van-niet-gebondenheid. Ook el ders in Azië heeft de Sowjet-Unie niet het door haar gewenste resul taat verkregen, zoals ln Japan en Maleisië. Als het Kremlin zich tracht op te werpen als leidende mogendheid van dat werelddeel, stuit dat automatisch op weerstan den. Dat China van een dergelijke rol van de Sowjet-Unie niets wil weten, spreekt vanzelf, want daar is het wantrouwen nog groter dan elders. Maar ook andere landen, inclusief India, willen liever niet door al te nauwe betrekkingen met Moskou het gevaar lopen in een eventueel conflict tussen de communistische grootmachten betrokken te worden. In India vreest men dat Brezjnew met zijn Aziatisch veillgheldsver- drag geen andere bedoeling heeft dan het bevriezen van de bestaande grenzen. En over die grenzen is nog wel het een en ander te doen. Me vrouw Gandhi schijnt er in geslaagd te zijn met een wijde boog om dat gevaar heen te lopen. Rl.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9