Nederland levaluatie van denkt de aan niet gulden Ook lage snelheden kosten veel benzine AFCENT BLIJFT IN BRUNSSUM fakbonden beducht voor bestedingsbeperking r>r> Weer zondagrijders voor politierechter Ministerie van Financien: Gemaskerde bedreigt vrouw met een mes Actie van CNV-leden tegen federatievorm FELLE KRITIEK OP B.B. ntvoerd eisje na uur Mogelijk zelfs uitbreiding Den Uyl praat met oppositie TSRDAG 8 DECEMBER 1973 I BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Niet alleen hoge snelheden, maar ook lage drijven het bezineverbruik van de auto op. Wat er onnodig aan bezine wordt gebruikt in de spitsuren overtreft misschien de hoeveelheid, die voortvloeit uit het verschil tussen rijden met 100 en 130 kilometer uur. Deze benzineverspilling door rijden moet op korte termijn worden becijferd. pese Gemeenschappen, in een pu- is blikatie in Economisch-Statisti- sche Berichten. Drs. Zijlstra meent dat het zin nig zou zijn te overwegen in be paalde agglomeraties of delen er van het eenpersoonsvervoer per auto te verbieden. "Zo slaat men twee vliegen in één klap: 't ener gieverbruik per auto wordt door twee, drie of vier gedeeld en de betere doorstroming econimisch rijden." Een dergelijke maatregel de VS al onderwerp van overleg. Elektrische verwarming bete kent een krachtige verspilling van energie, aldus drs. Zijlstra. Bij omzetting van olie, kolen of gas in een moderne kachel of ke tel behoudt men tweederde van de warmte - inhoudMaar elk kWh, dat voor verwarming wordt ge bruikt, vergt tweemaal zoveel olie of gas als eigenlijk nodig is. Dat komt omdat men bij de omzetting van olie, gas of kolen in elektri sche energie tweederde van de warmte-inhoud verliest. Zijlstra: "Als het deze winter erg tegenzit krijgen we van deze verspilling de rekening gepresen teerd. Het risico van stroomloze uren wordt door deze fout van het verleden sterk vergroot." De stroomtarieven zullen dan ook snel moeten worden herzien, vindt Zijlstra. Uit sociale overwegingen zou de komende stijging alleen moeten worden toegepast bij de grotere verbruikers. In zijn artikel zegt Zijlstra ook dat ons land in het algemeen min der kwetsbaar is in zijn energie voorziening dan andere landen, vooral als gevolg van de aardgas voorraden. "Bij ernstige olie- schaarste deze winter zitten van alle Westeuropeanen de Engelsen en Nederlanders het laatst in de kou." Drs. Zijlstra pleit ook voor een zodanige aanpassing van pe trochemische installaties dat die op elk gewenst moment kunnen overschakelen op aardgas. EINDHOVEN Een gemaskerde man heeft gisteravond de 40-jarige mevr. N. in haar woning in Soeren- dook (Noord-Brabant) met een mes bedreigd. Hoewel zij de aanval wist af te we ren werd de vrouw licht gewond aan haar kin. De vrouw was alleen thuis toen zij rumoer hoorde in de keuken. Toen zij poolshoogte ging nemen trof zij daar een jongeman aan met eeo nylonkous over het hoofd. De man viel haar onmiddelUjk met een mes aan. Nadat de vrouw de aanval had afgeweerd greep zij een brood mes en bedreigde daarmee de aanval ler. die vluchtte. Een onderzoek door de rijkspolitie heeft nog niets opgele verd. Het motief is niet helemaal dui delijk iMSTERDAM Een woordvoerder van het minis- van Financiën heeft medegedeeld, dat Nederland er over denkt om de gulden te devalueren of de recente tluatie van 5 pet. terug te draaien. Noorse kronen moeten wisselmarkten zien ten on- aldus de woordvoerder, de van Nederland als zwakker e van ander landen. Ten o merkte hij op, is er ook nog olie dan van Arabische oor- g. Ten tweede, maar niet in de e plaats, heeft ons land een ie bron van direct beschikbare de vorm van aardgas, zo woordvoerder hieraan toe. iral op buitenlandse wissel en hebben, zoals bekend, de dagen aanhoudende geruch- r een mogelijke devaluatie le Nederlandse gulden gecircu- de Amsterdamse wisselmarkt is ndel gisteren zeer druk geweest. Nederlandse Bank moest zes valuta's verkopen om te a dat deze munten boven istgestelde hoogste punt zouden Sommige wisselmarkten zelfs van een „compleet nhuls". gens geldhandelaren kan de ;e situatie moeilijk zo voortdu- )e rentetarieven „rijzen de pan de banken staan al voor ïtische" bedragen debet by de landsche Bank, zo werd opge- In deze kringen vroeg men ook af hoe lang de centrale Zweedse verkopen met een tegenwaarde van f 412 min. Op basis van dezelfde schattingen kwam het totaal van de verkopen van vreemde valuta's door de centrale bank voor de gehele week op byna f 1.194 min. Na een iets lagere opening sloot de dollar op de Amsterdamse wissel markt vrijdag op f 2.8075f 2.8100 ruim een cent hoger vergeleken met het slot van donderdag (f 2.7950). PUTTEN (ANP) Prof. mr. R. Crince le Roy, hoogleraar in de be stuurskunde en het administratief recht aan de universiteit te Utrecht, heeft gisteren op een congres in Put ten (Gld.) ernstige kritiek geleverd nog door kan gaan met het 0p huidige structuur van de be- van vreemde valuta' gens schattingen van geldhan- n heeft de Nederlandsche vrijdag Duitse marken, Belgi- x__ Franse francs, Deense, medewerker )et onttrekken van het kind aan den i lerlijke macht. strijd «SCHOTEN De gistermiddag school ontvoerde 6-jarige Waalkens is weer terug bij itie-ouders in Winschoten, oproep van de politie bracht ituurlijke moeder die haar doften van cadeautjes had lokt Maria gistermiddag na het politiebureau van Gro- isje is vanaf, dat zij vier den oud is bij de f amilie Waal dat ook een jongetje van twee geadopteerd. De adoptie werd ig door de rechtbank in Gro- i uitgesproken en enige tijd ge had Maria's natuurlijke moe- ïzegd dat zy iets zou onderne- ls de adoptie doorging, wachtte Maria donderdag- 8 om twaalf uur op bij haar lokte haar mee in een ge- aande auto, waarin zich een scherming bevolking en op de be staande gezags- en bevelsverhoudin gen. Volgens prof. Crince le Roy, die als de Juridische afde ling van het ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegewertk aan de opbouw van de BB, staat de hui dige wetgeving een wezenlyke aan pak van de hulpverleningsproblema- tiek in de weg. „Men heeft gedacht, deze proble matiek op te lossen, door zomaar een organisatie neer te zetten, in de veronderstelling, dat zy zou aanslui ten by de bestaande gemeenteiyke diensten, maar dat is een illusie ge bleken. Er zyn alleen maar spannin gen op het gebied van de gezagsver houding, organisatiestructuur en be velvoering door ontstaan. Ik hou m'n hart vast. als de BB onder oorlogs omstandigheden in actie zou moeten komen", aldus prof. Crince le Roy. Er bestaan z.i. een duidelijke te genstelling tussen de uitgangspunten van de wet (die uitgaat van een pri maire gemeentelijke verantwoorde- lykheid) en de BB, zoals die in de loop der Jaren is gegroeid. Als gevolg hiervan zyn door een nergens in de wet aanbevolen centralisatie de ge meenteraad en burgemeester en wet houders volkomen buitenspel gezet. „De gezags- en bevelsstructuur, zo als deze door het departement van Binnenlandse Zaken per circulaire is opgelegd, heeft in het byzonder de gemeenten gedenatureerd tot buiten diensten van dit departement. Prof. Crince le Roy achtte een be st uuriyke en organisatorische door lichting van de BB dringend noodza- keiyk. Er is z.i. te specifiek aan een oorlogstaak voor de BB gedacht. De BB is daardoor buiten de maat- schappy gezet, zeker ook zolang de gemeenteraden Bij Stork-Werkspoor, dochter van de Verenigde Machinefabrieken, is hier gisteren het eerste on derstel gegoten voor een nieuwe zware dieselmotor, die onder de naam TM 620 op de markt zal worden gebracht. Het nieuwe ontwerp krijgt per cilinder een vermogen van 2000 pk. Op de foto: het gieten van de funderingsplaat. Een groep leden van het Christe lijk Nationaal Vakverbond is gestart met een actie, die moet voorkomen dat de christelijke vakcentrale op gaat in een federatie van de drie vakcentrales. In een oproep aan de christelijkt georganiseerde werknemers zeggen de initiatiefnemers, afkomstig uit Urk, Staphorst, Nieuw-Amsterdam. Leerdam, Meppel, Hoogeveen en Dokkum, dat wanneer het CNV toe treedt tot de federatie van vakcen trales de ohristeiyke vakcentrale wordt gedegradeerd tot een tweede rangs organisatie. Het is duidelijk, zo menen deze CNV-leden, dat het NVV een over heersende positie krijgt in de fede ratie. En deze vakcentrale ziet de fe deratieve samenwerking als een stap op weg naar de eenheidsvakbeweging. „Dit betekent dat het CNV een fede ratie moet aangaan met 'n organisa tie, die de dood van het CNV wenst". SOS-comité Stel behandeling van begroting O'schelde uit DEN HAAG Het comité Samen werking Oosterschelde SOS heeft de Tweede Kamer gevraagd de behan deling van de Oosterscheldebegroting voor 1974 uit te stellen tot na de be handeling van het rapport van de commissie Oosterschelde. Het is het comité vooral te doen om post 218 van deze begroting, waarin f 110 mil joen wordt uitgetrokken voor de 'doorgaande afsluiting van de Ooster schelde'. Het SOS-comité heeft de kamerleden deze week een memoran dum gestuurd, waarin commentaar wordt geleverd op de Nota Ooster schelde, op 29 Juni aan de Tweede Kamer aangeboden door minister Westerterp van Verkeer en Water staat. BRUSSEL De veertien NAVO- ministers van Defensie (Frankrijk uitgezonderd) hebben gisteren tydens de conferentie van de defence plan ning-commissie in Brussel besloten dat het NAVO-hoofdkwartier voor midden-Europa Afcent definitief in Brunssum zal blyven. Dit heeft de Nederlandse minister van Defensie Vredeling na afloop van de ochtend zitting meegedeeld. tra al hoofdkwartier van de lucht- gemeente Brunssum heeft eind van inf ra-structuur. Ook de Nederlandse macht van de NAVO. Op het ogen- de Jaren '60 toen Afcent van Fon- overheid heeft destyds in Limburg een aantal gebouwen, scholen en wo ningen voor Afoent bekostigd. blik beraden de NAVO-landen zich tainebleau by Parijs nog over de toekomstige vestiging van Aircent en volgens minister Vre deling is er een kleine kans dat dit hoofdkwartier zal worden toegevoegd aan Afcent in Brunssum. „In Januari zal een rapport over de toekomstige lokatie van Aircent worden uitgebracht", zo zei de Ne- Limburg verhuisde veel geïnvesteerd in de Op korte termijn zullen in ons land vergaderingen worden gehou den, waarop de CNV-leden hun stem moeten uitbrengen over het al dan niet aangaan van een federatie met NVV en NKV. Insluipers doodden 14 schooldieren HOOGEVEEN Insluipers hebben gisteren in alle vroegte in een lagere school in Hoogeveen 14 kleine dieren doodgeslagen en doodgegooid. Een van de twee verdachten, een 19-jarige jongeman uit Hoogeveen is gister avond door de politie aangehouden. Zyn vriend is nog voortvluchtig. De dieren, twee hamsters, een witte rat met 10 jongen en een cavia, werden op school door de leerlingen verzorgd. Onder hen heerste gisteren een grote verslagenheid. By een school in de directe omgeving werd door nog on bekenden een aantal inktpotten leeg gegooid in een aquarium. De vissen, die er in zwommen, heeft men nog tydig kunnen redden. De politie vermoedt dat het tweetal ook hieraan schuldig is. DEN HAAG (ANP) Minister president Den Uyl heeft het verzoek van de oppositie-leiders in de Tweede Kamer, de fractievoorzitters Wiegel VVD) en Kruisinga (CHU), tot nader mondeling overleg ingewilligd. Gisteravond deelde de premier mee, dat minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) en hijzelf de heren Wiegel en Kruisinga woensdag aan staande hoopt te ontvangen. Het verzoek om een onderhoud was gebaseerd op de overweging dat een groot aantal vragen nog was open gebleven met betrekking tot de aanpak van het beleid van de rege ring ten aanzien van het Midden- Oosten en de oliecrisis. Van de zijde van de VVD-fractie in de Tweede Kamer was meegedeeld dat een aan tal suggesties zouden worden ge daan ten aanzien van de aanpak van het buitenlandse beleid terzake Er bestaat nu zelfs de mogehjkheid derlandse minister van Defensie die en een meisje bevonden. De gelden moeten voteren, zonder zelf 'ertrok met grote snelheid rich- Het is niet bekend of «uw vervolgd zal worden enige inspraak te hebben, zo meende de hoogleraar. Er zal naar zijn mening gestreefd moeten wor- algemene rampenbe- dat Afcent nog belangrijk zal worden uitgebreid. In oprichting is namely k Aircent, een nieuw te DEN HAAG De fotograferende auto's van de Dienst Controle Motor rijtuigenbelasting zullen langs de Nederlandse wegen normaal dienst blijven doen. Ondanks het feit dat automobilisten hun wegenbelasting betaald moeten hebben om in aan merking te komen voor benzine distributiebonnen, is het voor de controledienst niet uitgesloten op belastingontduikers te stoten. Zo zou iemand wiens laatste belas tingtijdvak afliep op 1 december verwacht dat by de toevoeging Aircent aan Brunssum er enkele hon derden militairen by zullen komen. Minister Vredeling heeft gisteren ook de oliecrisis in de NAVO-verga- dering ter sprake gebracht. Hy ver klaarde dat er voor de Nederlandse strijdkrachten moeiiykheden dreigen te ontstaan in verband met de olie boycot tegen ons land AMSTERDAM Geldboeten die auto was gestapt al naar gelang de sociale status van bezoeken, die ziek de verdachten varieerden tussen zitting verklaarde: f 200 en f 500 zyn gisteren ter zit- toonde zich verheugd dat Duitsland ting van de economische politierech- en de V.S. reeds hebben toegezegd ter in Amsterdam aan overtreders om eventueel hulp te bieden. Minis- van het zondagsrijverbod opgelegd, ter Vredeling deed nogmaals een be- Er bevond zich een 23-Jarige mon- roep op de solidariteit van de NAVO- teur onder, die op (de derde auto partners. loze zondag) 's middags naar de Afoent dat is gevestigd op het ter- voetbalwedstrijd NederlandBelgië rein van de myn Hendrik telt onge- was geweest, die dus een witte machtigingskaart veer 2.500 militairen die jaariyks parkeerterrein heeft ontvangen, kunnen besluiten voor het nieuwe tijdvak geen belas ting meer te betalen. vergeten dat ik niet mocht rijden". Er werd f 500 boete gevraagd. „Had u zo'n eis verwacht?" zei de rechter. „Ja, dat wel", beaamde de verdachte. „Dan zal ik u in die verwachting niet teleurstellen", besloot de rechter, „f 500 boete". AMSTERDAM „Ik reed om afloop over het lege ledereen te laten zien dat zy moesten het Olympisch fietsen en ik gewoon auto reed", had de 23-Jarige machinist W. L. uit Huizen vol bravoure tegenover de een kennis te eerste autoloze zondag 's avonds op de tegen half elf onder invloed achter het stuur van zyn auto was betrapt. Op de zitting wist hy er niet goed raad mee. „Ik kan er weinig op zeg gen. alleen was ik niet erg onder in vloed", bracht hy in het midden. Er wacht hem nog aparte berech ting voor deze avond vol bluf. Hy maakte zich nl. ook nog schuldig aan het doorrijden na een aanrijding en reed bovendien op de politie in toen deze hem poogde aan te houden. Voor de overtreding van het rijver bod werd hem nu conform de eis burgers werk. De reden, had gegeten, toen in zyn politie verklaard, nadat hy op de f 500 boete opgelegd. door Wibo Burgers dagen, waarin ernstige zorg t over de economische ont- N> in 1974 als gevolg van de Bis, denkt de Nederlandse *«ging met een nauwelijks Jivering terug aan de Ja- 1958. Wamt dat waren *Ueec de Jaren, waarop zich ^minnelijk jeugdsentiment van !ht. Het waren ook jaren met ittere sociaal-economische rea- via een forse bestedingsbeper- die vooral de c.a.o.-werkne- tr°f, werd toen herstel van «onomisch evenwicht bereikt, ^beweging ging mee met die itogsbeperking. Een van de ge- het NVV verloor in een tijds maar liefst 30.000 le- Nooit weer een bestedingsbeperking als in de Jaren vijftig, was daarna het parool van de vakcentrales en met name van het NVV, Maar nu, terwijl de olietoevoer vermindert, de benzine op de bon gaat en econo mische deskundigen de ene sombere voorspelling op de andere stapelen, lijkt vrijwel zeker een nieuwe beste dingsbeperking voor de deur te staan. Ook gezien uit het verleden dus een uiterst penibele situatie voor de vakbeweging. Want beperkende maatregelen, hoe noodzakelijk ook, wekken altijd een flink stuk onbe hagen bij de werknemers. Het valt dan ook niet te verwonderen dat de vakcentrales met het NVV voorop hebben vastgehouden aan de eerder geëiste begin-loonstijging van 2,5 procent per 1 januari. NVV-voorzit ter Wim Kok verklaarde dit met nadruk en nam daarmee meteen afstand van een eerdere verklaring van NKV-voorman Wim Spit, die kennelijk geïmponeerd door de ernst van de situatie in een tele visie-uitzending had gezegd dat naar zijn persoonlijk inzicht er voor 1974 geen loonsverhoging meer in zit. NVV-voorzitter Kok: „Niemand weet op dit moment wat de gevol gen van de oliecrisis voor onze eco nomie zullen zijn. Het kan gaan om een redelijk te overbruggen termijn, maar ook in het uiterste geval om een economische catastrofe." De strijdvaardige NVV-voorzitter liet duidelijk merken dat hij weinig behoefte heeft aan een ingreep van de regering in de lonen nu de ver nieuwing van de cao's voor de deur staat. Met name in kringen van het NVV is men van oordeel dat er ook kan worden, bijvoorbeeld via de prijscompensatie. Eerst moet er een best in de loop van 1974 gematigd loonstyging komen. Het zal dus voor het kabinet-Den Uyl nog niet zo eenvoudig zijn om het NVV mee te krijgen. Voor een goed deel zal dat afhankelijk zijn van de „harde" gegevens, die het Centraal Planbureau de komende week op tafel zal brengen. Gege vens, die moeten onthullen wat nu wel precies de effecten van de olie crisis zijn op de ontwikkeling van de nationale economie. Van beslis sende betekenis is ook of de rege ring erin zal slagen bij een ingreep in de lonen ook de inkomens in de sector van de vrije beroepen te pakken". Dat is een bijzonder moeilijke operatie, waarvan premier Den Uyl heeft gezegd dat die voor de volle honderd procent niet zal slagen. Het kabinet zal echter zeker alles op alles zetten om aan deze voorwaarde van de vakbeweging te voldoen. Dinsdag praat het kabinet opnieuw met de werkgevers en de vakbewe ging. Dan zijn de gegevens van het Planbureau beschikbaar en kunnen er dus spijkers met koppen worden geslagen. De situatie zal dan onge twijfeld duidelijker worden, maar het staat nu al vast dat er onzeker heden zullen blijven. Zo staat het Planbureau voor een bijzonder moeilijke taak. Voor de prognoses van een bepaalde ontwik keling werkt het Planbureau met economische modellen, die echter alle betrekking hebben op vraag- factoren. Niet op aanbod-situaties, zoals nu het geval is. „Een totaal nieuwe situatie dus" zo zei deze week de NKV-econoom drs. W. H. J. Reynaerts. En hij voegde daar aan toe: „Met ook dus een flinke kans op verkeerde taxaties." Een ander onzeker element is de vraag of en in welke mate er steun komt van de EG-partners van ons land. Zoals gewoonlijk, zien de werkge vers de situatie somber in. De werkgeversverbonden menen dat er van een loonsverhoging géén sprake kan zijn. „In tegenstelling tot de vakbeweging hebben wij voor die conclusie niet meer informatie no dig", aldus VNO-voorzitter dr. J. Bartels. Hij toonde zich zeer er- wonderd over het antwoord dat mi nister Boersma (Sociale Zaken) gaf op de vraag of hy een reëele inko mensverbetering voor 1974 nog mo gelijk achtte. Boersma zei dat hij dat nog niet kon zeggen. De conclusie van de gesprekken, die de regering deze week met werkge vers en vakbeweging heeft gevoerd, is dan ook dat de tegenstellingen tussen de sociale partners blijven bestaan, ook in de huidige moeilijke situatie. Het valt te betwijfelen of daarin volgende week verandering zal komen, zeker nu het NVV zo veel mogelijk afstand zal willen houden van een ingrijpen van de regering. Voor het kabinet-Den üyl zit er weinig anders op dan zelf het vuile werk op te knappen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7