Synoden en het Midden-Oosten 9 g 9 C tsm Talenten Kerkdiensten Leiden en omgeving cssnsEmzEv ZATERDAG 8 DECEMBER IS Op de generale synode van de N.H. Kerk is men niet tot vele besluiten gekomen. Het was een mager resultaat. Het enige besluit (dan afgezien van benoemingen, verande ringen in de kerkorde enz.) is af te zien van de officiële titulatuur voor leden van de sy node als zijnde „hoogeerwaard Dit besluit is unaniem, met algemene stemmen, geno men. We vinden dit natuurlijk een lof felijk besluit, dat past in het kader van deez tijd. De titulatuur stamt uit voorgaande eeuwen toen men nog een soherpe scheiding maakte tussen de verschillende standen waaruit de bevolking van ons land bestond. Dat moest ook tot uiting komen in de ti tels waarmee iemand werd aange sproken. Veel te betekenen heeft de ze synodale beslissing overigens niet want die zaak is praktisch toch reeds achterhaald. We krijgen steeds meer poststukken waarop onze naam al leen maar wordt versierd met een ds. Het is trouwens ook een stukje be zuiniging in deze tijd. Het verbaast ons dat er nog geen actiegroep is, In deze tijd van democratisering, die zich hierop geworpen heeft. Ook de succes-agenda zou daarmee een stukje ruimte winnen. Wie kan zich nog druk maken om een titel itn een tijd waarin zeer ernstige problemen ons bezig houden? Die ernstige problemen kwamen overigens wel degelijk aan hun trek ken op de hervormde synode, maar tot besluiten kwam het hier niet. De oorzaak daarvan was dat de una nimiteit, de eenstemmigheid, ont brak. Telkens weer bleek dat de le den van de hervormde synode spra ken vanuit een verschillend uit gangspunt. En merkwaardig, in de laatste zitting lagen de scheidslijnen niet langs de modaliteiten, maar er dwars door heen. Dat was ook het geval toen de kwestie van de kerkelijke houding ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten, de oorlog tussen Is raël en zijn buurlanden, ter sprake kwam. Ook op de synode van de Gereformeerde Kerken te dit aan de orde gekomen. Hoe staan wij tegen over Israël zoals het een staat wil zijn temidden van andere staten om zo zijn eigen volksbestaan te leiden? Op beide synoden waren er leden, die zich niet erg tevreden toonden, over de wijze waarop namens de kerken openbare verklaringen waren ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen 0) (0 (0 T3 3 Elke week voor 1.- Ie winnen in de Nationale Puzzelaktie Natuur in deze krant. Een LUNOIA boeken-opbergkast in blank vurehout, sterk en demon tabel. Past in elk interieur. Voor huis-, studeer- of kinderkamer, zolder of garage. Aangeboden door Lundia, Varsseveld. het uitbreken van de gro- te-verzoendag-oorlog. Er werd een volledig begrip uitge sproken voor de teleurstelling van de Nederlandse rabbijnen na het ant woord van de kerken op hun schrij ven. In de kerken is de oproep voor een collecte ten behoeve van de oor logsslachtoffers aan beide zijden, dus zowel voor de Israëlische, als voor de Arabische, niet door iedereen met dank aangehoord. Aan beide zijden Nadien troffen we in een kerkelijk mededeling, zijn de gedachten ver neer men slachtoffers aan beide zij den wilde steunen, men dat moest doen bij de diaconie. In het verband van het werelddiaconaat heeft men sinds 1948 mede gezorgd voor de Pa lestijnse vluchtelingen. Wilde men echter, "vanuit welke motieven dan ook" alleen Israël steunen, dan kon men dat doen via de postrekening, van de Collectieve Israël Actie. In de kerken, zo blijkt ook weer uit deze mededeling, zijn de gedacnten ver deeld en wanneer een synode een af spiegeling is van netgeen er omgaat in de kerk, dan moet dait ook hier tot uiting komen. Een synode bepaalt het belei'd van de kerk. Ze kan dit eenter niet doen en tast in het duister wanneer ze om gaat buiten hetgeen er in de kerk leeft. Dat dit alles meer tot uiting zou komen op de hervormde synade toen het ging over het Midden-Oosten, is te begrijpen, aangezien deze zich in 1970 in een geschrift duidelijk heeft uitgesproken dat de kerk zich theologisch met Israël verbonden weet, waarbij ook de staat Israël werd betrokken. We zouden ook niet weten hoe hot anders zou komen. Zoals blijkt udJt de briefwisseling met de Nederlandse rabbijnen, gevoelen deze zich, hoewel zij er niet aan den ken naar Israël te emigreren, toch nauw met deze staat verbonden en zo ligt het met nagenoeg alle Joden in de gehele wereld. Momenteel is deze staat voor hen van betekenis en niet meer weg te denken uit hun bestaan. Op de hervormde synode werd ge waarschuwd „voor vereenzelving met de politiek van de staat Israël". Maar, ook zonder dat men alles wat er in Israël geschiedt goedkeurt, lijkt het ons onmogelijk hier een neutrale houding aan te nemen. Mo gen we Israël, dat zich terecht in zijn blote bestaan bedreigd voelt met andere normen gaan meten dan die we aanleggen bij iedere andere staat? Op de hervormde synode is men er niet uitgekomen en men werd het niet eens over een nadere verklaring. Daarvoor behoeft een synode zich Gezicht (vanuit het zuidwesten) op de Ned. Hervormde Kerk in Abbenbroek( op de eilanden), die vermoedelijk dateert van 1485. Het gebouw is nogal merkwaardig van structuur, omdat het in z'n verschillende onderdelen enkele ontwikkelingsjasen van de gotiek vertoont, zoals deze zich in de Hollandse gewes ten voordeden. (Uit langs de oude Zuidhollandse kerken) van Israël. Zij heeft met dit volk geestelijk zoveel gemeen dat zij zich zelf zou moeten verloochenen wan neer zij hier ook maar enige twij fel liet bestaan. We kunnen dit niet van ons afschudden door te zeg gen dat zij niets te maken hebben met de „Zionisten staat". Met of zonder enige verklaring van een symbool zullen we hier een persoonlijke houding moeten inne men en we zullen moeten weten, dat die houding moreel verantwoord moet zijn en niet mag worden be paald door wat ons misschien voor-' deel of nadeel brengt. Ook wij kun nen de Nederlandse rabbijnen in hun teleurstelling begrijpen als zij vinden dat er te weinig tot uiting komt in de officiële kerkelijke ver klaringen. Het gaat voor hen op het ogenblik om het bestaan van Israël als volk en dat bestaan wordt wederom be dreigd, nu in de staat Israël. Wan neer zal dat bedreigd bestaan eindi gen? Ook al komt er onder druk van de mogendheden van deze aarde een vrede tot stand in het Midden-Oos ten, zullen de kerken nog niet af zijn van de verbondenheid met Israël, en daarmee ook van de staat die deze naam draagt. We worden beklemd, door de gedachte dat er nog eens, weer zou kunnen geschieden wat er in de laatste wereldoorlog is ge beurd. In nood door vrienden verla ten te worden is een bittere zaak. niet te schamen, maar het was hier wel een beeld van verlegen heid en dat was temeer tekenend na het schrijven dat deze synode in 1970 had doen uitgaan. F eis te te gen-stamde r De houding tegenover de staat Is raël raakt op het ogenblik heel ons volk. Iedere burger heeft er mee te maken en als hij dit nog niet be seft, zal hij het spoedig merken. Dat is dan vanwege de olie boycot die door de Arabische staten is afgekon digd om de houding van ons volk en van onze regering in het conflict van het Midden-Oosten. Zo zeggen ze het tenminste. Eerst moeten we Is raël in de steek laten en vrienden van de Arabieren worden. Anders heffen zij deze boycot niet op. Alsof Je ooit met iemand bevriend kunt raken als hij je met het mes op de keel dwingt. Onze regering neemt maatregelen die niet mis kunnen zijn en ze roept op tot bezuinigingen op allerlei ge bied en wat diat betreft, zullen de kerken achter de regering staan. Daaraan behoeft niet te worden ge twijfeld. In de kerken is het woord versobering reeds lang geval len, denk alleen maar aan de vas tenbrief van de Nederlandse bis schoppen aan het begin van dit jaar. Maar tevens ligt er voor de kerken de moeilijke taak om er voor te waken dat er geen beslissingen ge nomen worden die moreel niet ver antwoord zijn. De Brusselse uit spraak van de EG-ministers is in derdaad wel het uiterste tot waar een regering kan gaan. Men roept van sommige zijden tel kens weer dat er geen politiek in de kerken mag komen, maar kunnen zij omgaan buiiten het conflict in het Midden-Oosten? Daartoe is de ver bondenheid van de kerk met Israël te groot en van te beslissende bete kenis. De kerk leeft uit de wortel WOORD VAN BEZINNING Over het algemeen is bescheiden heid 'n deugd. Goed. Maar wel een deugd waar vaak onbeschei den mee wordt omgesprongen. "Ik, zei de gek" is daar een mooi voorbeeld van, maar veel mensen gebruiken die uitdruk king. Even bescheiden springen we om met onze talenten. We lopen niet te koop met wat we eventueel be ter zouden kunnen dan iemand an ders dat is ook goed. In gezel schap zeker zullen we daar niet over beginnen. Toch komt het J van onze kant aan onze talenten afdoen, er anderen zijn die er op het overdrevene af aan toe doen. Onze reactie is dan een passend afwerend gebaar met bijbehorend lachje van "kom, kom - nou, nou", zo erg is het nu ook weer niet". Maar de toeschouwer heeft het door, en daar gaat het Diep in ons willen we dat toch gehonoreerd zien en zo bestaat er wel degelijk een onbescheiden ge bruik van bescheidenheid, met maximaal effect. Het gaat er helemaal niet om of dat erg zou zijn, want dat is het niet. 't Is een spel en wij spelen dat. Bovendien hebben we uitein delijk allemaal talenten; aangebo ren kwaliteiten die we moeten ont wikkelen. Vroom gezegd moe ten we er zelfs mee woekeren. Eigenlijk zit in dat woord iets van er roekeloos mee omgaan, op het spel zetten, en dat niet om het spel. maa'r om de knikkers. Dat zou dan ook betekenen dat Je ze zou kunnen verliezen maar hoe kun Je iets verliezen, dat al vanaf je geboorte je bezit is? Een eigenschap, kwaliteit? In het nieuwe testament staat de beken de gelijkenis van de talenten, 't Gekke van dat verhaal is dat het niet gaat om talenten die we zou den bezitten, integendeel, het gaat daar juist en heel duidelijk om talenten die we niet bezitten, maar krijgen. We hadden die tevoren nog niet. De Heer deelte ze uit, uit zijn be zit. Hij heeft ze wel. Dat is ook duidelijk gebleken uit zijn leven, en uit zijn sterven. Het zijn onsj vreemde talenten, ihaar Christus] heeft eruit geleefd, is erin ge storven en ermee opgestaan. Ge loof, hoop en liefde. In de evan geliën kom je ze bij hem in ve lerlei doodgewone dagelijkse va riaties tegen, n.l. vertrouwen, n "heilige" onbezorgdheid, aan-! dacht voor- en geduld met de an der, afzien van zichzelf. Door hem zijn deze talenten omgesmeed tot harde pasmunt, met een absolute handelswaar de. Deze talenten geeft hij aan ons. Ga je gang. Daar kunnen we niet bescheiden mee omgaan, in de zin, waarin sommige mensen wel eens zeggen dat ze zich geen christen durven noemen, alleen in hun beste momenten. Op die manier stoppen we ze in de grond. We zullen ermee voor de dag moeten komen. Het gaat er juist om met alle krukkigheid en twijfel, eerlijk te zijn en zo her kenbaar. Je zou kunnen zeggen Wees maar niet bang. Mensen herkennen echt wel dat je niet heilig bent, dat geloof, hoop liefde in al hun variabele en al ledaagse vormen geen aangebo ren of eigen bezit van jou zijn, maar vreemde talenten waar jij het ook moeilijk mee hebt waar je mee woekert om er van te maken. Juist in een tijd als deze met zijn toenemende ongelovige, hope loze, liefdeloze zorg om het eigen hachje en alle vormen van para sitisme die daaruit voortvloeien, 1 hamsteren)De door Christus, aan ons uitgereikte talenten ziin daaraan tegengesteld en op die manier moeten we er mee leren leven, voor en met elkaar. En dat is dan tenslotte ook tot eer van God. DS. R. STEENSTRA Herv. predikant Leiden Olieboycot Naar aanleiding van hetgeen we enkele weken geleden over het con flict in het Midden-Oosten schreven kregen we een telefoontje waarin ons werd gezegd dat bij alle pleiten voor de Palestijnse vluchtelingen we niet moesten vergeten dat Israël honderdduizenden Joden uit de Ara bische landen had opgenomen die er waren aangekomen zo kaal als 't maar kon. Ook dieze moeten in het geding worden gebracht wanneer het gaat om een oplossing voor de Pales tijnse vluchtelingen. Er werd nog aan toegevoegd dat men in de Ara bische landen geen oplossing voor deze vluchtelingen heeft willen vin den om hen zó als een reden van ge zamenlijke actie tegen Israël te be houden. Dat is zo. Maar Juist die Palestijnen zijn de felste tegenstan ders van de staat Israël, hetgeen van hen uit gezien ook weer te begrij pen is. Het laatste bericht dat we over de leiders van de Palestijnse organisa ties hoorden was dat ze een eigen staat wilden, maar ook dan zon de strijd voortgaan en daarmee zou het helemaal hopeloos worden om tot 'n uiteindelijke oplossing -te komen. Zij blijven bij hun mening dat alle Is raëli die er na 1948 gekomen zijn, te rug moeten naar het land vanwaar ze gekomen zijn. De Joden uit de Arabische landen moeten dan daarheen terug? Zij die er gebleven zijn, geen "Zionisten" dus hebben 't er niet breed, om het maar heel zacht te zeggen. Zij die wegtrokken zonder dat ze iets konden meenemen, hebben waarschijnlijk het verstan digste besluit genomen. Het ds waar lijk niet voor niets dat comité in ons land is voor steun a Joden in Arabische landen. De synoden zitten verlegen met v klaringen aangaande het Mi-ddi Oosten. Ze houden hierbij ook re! ning met de meer dan tien milje christenen die er nog altijd Arabische landen zijn overget ven. Zoals zij dat van het begi aan gedaan -hebben zullen de teert voortgaan met hun hulp aan Pa! tijnse vluchtelingen. Maar in de kerken zal i nooit mogen vergeten zij in en door Israël hebben ontva 1 gen. Daarvan kunnen zij zich i losmaken dan tot eigen schade. ten we eindigen met een woord prof. H. Ridderbos: "Wij (ook) niet vergeten dat Israël e lange ervaring heeft van in kiitif uran zelfs door vrienden verlaten zijn geworden. Zoals dat in d! wereld gaat met m die geen eigen huis en haard hebb of weiteer rechten op een eigen staan nog steeds niet genoeg zekerd en gegarandeerd zijn. "Wi als de storm opsteekt, sluit overal de deuren en ramen". S. J. M. HULSBER K. Kerk H. Antonlus (zat. Marekerk 10.30 u. Dhr. A. J. Dekker, 6 u. ds. S. W. Verploeg Oudshoorn Maranathakerk 10 u. ds. J. Langen- Bethlehemkerk 10 Fannekoek (H. Avondmaal). Bevrijdingskerk 10.30 u. dr. K. E. 14. Oppenhelmer. Vredeskerk 10 u. ds. R. Steenstra en kapelaan J. Jansen. Ver. Vrljz. Herv. (aula Asserstraat) T. Bruinsma, Den Haag. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 6 u. Leonarduskerk (z.av. 7 u.) 9.30, 10.45 12 en 6.30 u. St. Jozefkerk (zat. av. 7 u. m.m.v. The Lord Folks, celebraat kapelaan Verlaan, thema „Werk aan de wereld") 8.30. 9.30 11 en 6.30 u. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30 Rooze (HA) G-eref Kerk (vrij gem.) 10 en 5 u. ds. Hoff (HA). ds. J. v. Winterswijk (Zeist). Salvotorkerk 10 u. ds. G. J r W. Westland (Veen-N.B.) Lode wij kskerk (zat. Eglise Wallone 10.30 p. Pasteur D. gevH11°- Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. J P Jrederveld. Dlaconessenhuis 10.30 u. ds. J. de Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) Oecumenische Werkplaats (Breesti 19), 11.15 u. Samenkomst Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. dhr. J. ïr" 10.30 Breederveld. Gemeenschap van Kerken Meren - wijk) 10 u. oecumenische dienst ds. H Petrakerk (Surlnamestraat) ds. Hortensius - ;rk (C i j. D. Koers, Den Haag Oudé Vestkerk Oude Vestkerk 133) Beloftekerk (Robijnstraat)10 ju ds. J. A. v. Netten, Leiderdorp. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr.) 1 en 5 u. ds. Bovenberg. Huize „Groenhoven: Vm. 10 u. duidelijk tekenen in deze tijd".) ds. J. E. Brederveld Lelden. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. t 2.30 u. ds. J. H. Carlier te Lelden. R.J Kerk (zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 u. T Buitenhuis. Nieuwerburg: 10 u. ds. L. Buitenhuis. 6.30 u. geen opgave. Geref. Kerk (Vrljgem.) 9.30 en 4 (H.A.) Geref. Gem. llsatiekrlng: 10 u. Eredienst. 6.45 u. Victory Duo. Vergadering der gelovigen 10 u. Eredienst 6.30 u. Woordverkondl- Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. A, allen) Sportlaan, Katwijk iljeenkomst voor belangstellenden, 4 i. Universele eredienst. Koudekerk Herv. Gem. 10 Leiderdorp Herv./Geref. Kerk— Dorpskerk 10 u. ds. M. J. Wagen voorde, Lelden. Hoofdstraatkerk 10 u. d's. G. v Loenen, 6.30 u. ds. J. P. Honnef. Scheppingskerk 9 u. èn half 11 mevr. P. Bikker. 6 u. ds. G. v. Loe nen. R. K. Kerk 9, 10.30 (zat. av. 7.30 u.) Rooze (Sole Mlo) 930 u. Hofs, Voc ds. G. v. Loe- Sancta Maria (zat. W. L. Meijmans, Leimuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. H. de Vree. Geref. Kerk Oostenkei k „de Stek" 10 u ds. C. v. d. Tas, Chr. Geref. Kerk sum, 7 u. ei 9.30 en 4.30 u. ds. L. S. de Boer van (zat. 7 u.) 7, Sassenheim. Geref. Gem. 9.30 en 6 u leesdlenst, Vrljz. Prot. 10 u. de heer P. v. d. Laarse, Pinkstergemeenten, 9.30 i 11.15 x 10 u.: '.'.Het Mierennest": De heer Ve- Dienst voor doven (Petrakerk) 10.30 u. De heer De Raad. Chr. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. H Toorman te Den Haag. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. R. Bou- J. van der Haar. (tt.Aj. Baptistengem. (Oude RV)n) 10 JiVn van Mameren (woensd. 8 u.) bijbelstu ÜlEvang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. Happee (radio-dienst). Rem. Doopsgezinde gem. (Lokhorst kerk) 10.15 u. ds. H. v. Bilderbeek. Leger des Hells 10 u. heiligendlenst 7.30 u. verlossingssamenkomst, o.i.v kapitein en mevr. J. Leljsenaar. Chr. Science (Steenschuur 6) H3.30 u Holl. dienst. Evang. Chr, Gem. (Middelstegracht) 10 u. dhr. M. Klopstra (m.m.v. Victo rietrio). Nw. Apostolische Kerk (H. Rijndijk 24) 10 en 4 u. (dond. 8 u.) Geref. Gem. In Ned. Konlngskers. 11.30 en 5.30 u. leesd. Zendingswerk Mlddernachtgr. Zoeter woudseslngel 21, 6 u. dhr. Roos (dond 7.30 u. bandrecorder). Kerk van Jezus Chr. van de Heili gen der laatste dagen. Steenschuur 6 10.30 u. Jehova Getuigen (Hogewoerd 175) Dordrecht. Kapel Gousluis 10 u. ds. P. A. Lefeber. Opstandingskerk Prinses Marijkestr. 10 u. ds. J. H. Bogers, 6.30 u. ds. M. Fokkema. Gebouw Nabij Van Lennepstr. 10 u. Jeugdkapel mej. Burg graaf. Zaal opstandingskerk Prinses Marijkestr. 10 u. Jeugdkapel de heer Kruithof. Rilnstroom Martha-Stlchtlng 10.30 u. de heer C. Pouw. Oudshoorn - seweg 10.30 u. ds. R. Broeke te Rotter dam. Herv. Sionskerk Hooftstr. 9.30 u. ds. A. v. Eijk. te Gouda, 6.30 u. ds. S. W. Verploeg. Goede Herderkerk Ten Harmsenstr. 9 u. ds. N. J. M. Hoogen- dljk. Rldderveld „De Bron" Trou- badourweg Bovenkerk 10.30 u en 5 u ds. N. J. M. Hoogendijk 5 u. Jeugd kapel ds. Janlne de Ruiter te Rotter dam Interkerkelijke jongerendlenst. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuis- str. 10 u. ds. A. Borman, 6.30 u. ds. F Pijlman te Katwijk aan Zee. Salva- torikerk W. de ZwijgerlaanJ0 v-_ds. Fr. Bethel, Zaterdagavond 7.30 u. Ontmoetingscen- Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. en 6.30 u. ds. M. H. Geertsema. Geref Kerk 10 en 5 u. dr. A. Windt te Lelden R K. St. Bernarduskerk Rijndijk (zat. Plnkstergem. (Oude Rijn 3) 3 u. dhi Evang. Centrum (Zijlsingel 2) ong, 6.30 u. ds. A. Bornmu. uc Goede Herderkerk Ten Harmsenstraal 10.30 u. ds. G. de Ruiter en 6.30 u. ds. Fr. de Jong Rldderveld „De Bron SKSTEA!. u6 Ruiter. Geref. Kerk (Vrljgem.) 10 u leesdlenst 7.45 u. ds. Feenstra. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- stelnstr 9 30 u. en 4.30 u. ds. P. Sneep Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstr 240 9.30 u. en 4 u. Leesdlensten. Bap tisten gem. Triomfatorkerk Molenwerf - str. 10 u. evang. Bouhof 6.30 u. ds. Van Mameren. Leger des Hells Gebouw Corn, de Vlamingstr. 10 u. en 7.30 u. R. K. St. Bonifacluskerk (zat. 7 u.) 8.30, 10 ned. koorzang 11.30 u. Pred. J Velthuljse. R. K. Pius X Kerk (zal 7 u.) 9, 10.30 Ned. koorzang 11.45 en 17.30 u. De H. Geestkerk Rldderveld De Bron" (zat. 6.30 u.) Benthuizen Herv. Gem. 9.30 u. ds. Den Dikken 6 u. ds. D. v. Vliet te Waddlnxveen. Geref. Gem. 9.30 en 6 u. eveangelleverkodnlglng. Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. ds. Job. Verwellus (Ve«- Hoogmade Herv. Gem. 10 u, ds. P. Schoonenboom. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 9 en 11 u. Katwijk aan den Rijn Herv. Geni. K. Teygeler. Ontmoetlngskerk 10 u. ds. E. K. Teygeler. 6.30 u. ds. R Steenstra, van Lelden Interkerkelijke evangelisatledienst. Geref. Kerk 10 u. Llsse Herv. Gem. Grote kerk, 10 u de heer J. W. Hoffenaar, van Voor hout. Pauluskerk 10 u. ds. J. v. Leus- den, van Leldschendam, 7 u. ds. D. ter Steege, pred. te Zandvoort, jeugddienst (thema „Is God dood?"). Geref. Kerk 10 u. ds. H. D. de Wit 7 u. ds. H. Posl (openbare belijdenis). Chr. Geref. kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma. Geref. Gem. 10 en 4 u ds. D. Hakkenberg. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 4.30 u Erediensten. Geref. Kerk (vrljgem. bui ten verband) 9.30 en 5 u. ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 5 u. Leesdlensten. Aktle Kruistochten Ne derland: Maandagavond 8 u. ds. J. Gravendeel ln Welkom, Bondstr. R. K Kerk St. Agatha Parochie (zat.avond 7 u.) 10 u. 11.30 en_7 u.. Dependance Poelpolder (zat Kerk (zat. 7 u.) 9 u. 10.30. 11.45, 5.30 r Vo< 10 u. ds. Reedijk (kanselrull) d. Schoot, Rijndijk: 10 u kand. fs. Voorschoten. Aula Noord-Hof land: 9.45 u. ds. v d. Schoot. Hulp en Heil: 10 u ds. v d. Geest De Werf: 10.15 u. Jongerendlenst. Gerei". Kerk: Dorp: 9 u. en 10.30 u. ds. Meil ering (kanselrull). 5 u ds. Reedijk (zangdlenst met Herv). Aula Noord- Hofland: 9.45 u. ds. v. d. Schoot (herv. u. at. vistor Geref. Kerk (vrljgem.) 8.30 u. ds. Ded- 11 en 6 u. dons, Rijnsburg.. 2.30 u ds. H J. de 9.30 u. Kapel Vries. Amsterdam Rem. Doopsgezind-» .15 u.) 8.45 en Kring Cult. Centrum: 10.15 u. ds. E. P. Meijerlng, Lelden. R K. Kerk H. Lau- rexxtl-ue (zat av 7 u) 8.30. 10.30 en 12 u. Moeder Godskerk (zat av. 7 u.i Oegstgeest. Herv. Gem. (Groene 8. 10, 11.30 en 6 u. Noord-Hofland 11.30 Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. ds R. C. Cuperus te ,(bW Verboom. De Heemskerk, Geref. Kerk 10 Gein. v. Oorspronkelijk chr. dom. (Rijnlands Lyceum) 7.30 u evang. N. v d. Brugge R. K. kerk (zat av. 7 u.) (Bonaventura 6.30 i 9.30 u. ds. W Verboom. 5 i Heuvel, Immanuelkerk y.oo u as. N J. Flink. 7 u ds. C B. Roos te Gou da. Geref Kerk. Kruiskerk, 9.50 u ds. D J. Modderaar, 5 u ds. A C, Moolj te Gouda. Ontmoetlngskerk: 9.50 u. oij5 u. ds. D J. Mod deraar Chr. Afgesch. Gem. 9.30 u. en 5 u. ds A. P Verloop Oud Ger Gom ln Ned. Zuldikade 158: 10 u. en 6.30 ds T. H Oostenbrug. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 u. ds. G. Bouw tet Scheveningen R.K, Kerk Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. v. Wintèrswijk te Zeist, 6.30 Kalf te Bennebroek. Geref. Kerk ds. R. de Vries, 5 u. ds. G. v. Halsema R. K. St. Jan de Doper (zaterdag 7 u) 9.30 en 11.15 u. Mgr. Bekkerschool 6 u. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 u. ds. L. Boer, 6 u. ds. C. Treure. Oude Kerk: 10 u. ds. C. Treure, 6 u. ds. J. v. d. Velden, Chr. Geref. Kerk 9. Zwaan te Leiden. Rijnsburg Herv Gem. (Grote erk) 9.30 u. ds. Van Doorn, 5 u. ds. H. v Niel (Bethelkerk) 9.30 u. ds x.). Jehovah's Getuigen, zaal, Burg. Trooststr. 4: 15.25 u. Open- >JesaJa 35:2, Warmond Herv. Gem 10 u Den Tonkolaar R.K. Kerfk 9.30 en Den Tonkelaar R. K. Kerk 930 en 11.30 u. (zat. av 7 u.). Wassenaar Herv Gem. Dorpskerk Woords, 2.i5 u. d6. H. C. v. d. Ent Katwijk aan Zee. Rem. Geref. Gem. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9, 10.45 v d. Velden te Doorn 6.30 u. ds. J. Kaai H.C. Geref. des Van Niel (HD) 5 ds J. P Haspels te Amsterdam-Zuid. - y Linden te Am- Kerk (zat. 7 u.) 9. Van Iter son. Gouda Geref .Kerk Petrakerk: 9.30 Caiid. G. C Hovtoigh. 5 u. ds. Baayen. Maranathakerk: 9.30 u. d? Baayen, 5 u. de Huisman, Geref. Kerk (Vrljgem) 10 en 5.15 u. ds. K Ded- dens (HA) Chr Geref. Kerk 10 u. Kand. J. sterdam. R. 10.45 en 5 u. Ieperen. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 u. ds. D. H. Elderman. 5 u. ds. R. dc Vries. Triumfatorkerk 10 u. ds. G. v. Halsema. 5 u. ds. D. H. Elderman. de Zwijgerlaan: 9.30 u. ds. G. ma. 7 u. ds. A. J. Magpre van kijs- wijk. Geref. Gem. (Remlsestr.)10 u. leesdlenst: 6 u* Leesdlenst. (Dond. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 u. Is. Goverts 7 u. ds. Rui"—1 -lerfc 9.30 en 4.30 u. ci Chr. Geref, Kerk 9.30 Graaf. Noordw(Jk Binnen Herv. Gem. (in geref kerk) 10.30 u. ds D. Keu- ntng, 5 u. ds. R. S. Elgersma (Gem. dienst) C 6 u ds. I tlngskerk) 11 J A. Visser te Amsterdam. R. K. Kerk Tuinbouwschool 10.30 u. (zat. av 7 u.) Sassenheim Herv. Gem. 9 en 10.30 u ds. A. Westra, 6.30 u. ds. Den Ton- Prot. Bond: 10.30 u. mej. L. H Engelbewaarders (zat. 7 u) 7.30 ds G. Zonneveld 6.3 i Zee - Herv» Gem. 10 veld. 'Geref Kerk 9.3 Veen Wassenaar, Kievttkenk 9 u. Jeugdkapel (11 t/m 13 Jr.) 9 u. Jeugd- kerk, 10 u ds. J T. Wiersma Messias- kerte 10 u. dr. Th. C. Frederifcse 9.30 u. ds. H Stolk 's-Gravenhage. Gebouw Shalom 10 u. Jeugdkapel (12-14 Jr/, Deylerhuis 10 u. Jeugdkerk. Geref. kerk 10 en 5 u ds Van der Meulse (Zuid) 10 u. ds Bech, 5 u. drs Vam Buuren (Jeugddienst), Ned. Bond (Lange Kerikdam) 10.30 u. d B. Nijholt R. K Kerk De Goede H; der (zat. av. 7 u) 9.30, 11.30, 12 t 6.30 u. H. Willibrordus (zat. av. 7 9.30, 11.15 en 5 u. Woubrugge Herv Gem 9.30 en 6.30 u. ds. Franken. Geref. kerk 9.3u ds Houtman, Leimuiden, 6.30 ds. Van Es Ned. Prot. Bond 7 u. mej drs. A. Broterhof te Leiden Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 u. ds T. H. Oostenbrug te Rijnsaterwoude Geref. Kerk 9.30 u en 7 u. Kand E, v. d Woude te Amsterdam R.K. Kerk (zat'. 7 u.) 7.45. 9, 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. ds. Schock R. K. Kerk St. Janskerk Zuidbuurtseweg (zat. 7.30 u.) 7.30, 10

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4