[Cwaal van ziekenhuis: 'overbedding 'BOMBERE VOORUITZICHTEN IN REGIO LEIDEN-ALPHEN VRAGEN ROND BOUWPLANNEN ^TERDAG 8 DECEMBER 1973 EIDEN De plannen voor de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis op het ter- ►in Leeuwenhoek" (achter de zg. Vogelbuurt) zijn in een vergevorderd stadium, nu verwachting is uitgesproken dat de eerste paai voor het gigantische complex volgend air oktober iin de grond kan worden gedreven. Intussen klinken er in de regionale ziekenhuissfeer echter i irat somberder geluiden door als gevolg van de weinig plezante 2^ kraal: van "overbedding". Met name in het St. Elisabeth Zie- ;enhuis staan te veel bedden leeg om nog langer van een c verantwoorde exploitatie te kunnen spreken. En het ziet er aar uit dat wanneer er, hetzij regionaal hetzij nationaal, een maatregelen worden genomen, dit ziekenhuis op den duur >ste en gedeelte zal moeten sluiten. Bij dit alles heeft zich nog een ander probleem aangediend it illustreert hoe complex de regionale ziekenhuissituatie aibSp dit ogenblik is. Sinds kort wordt er in Den Haag aan gewerkt de nieuwbouw van het AZL een 200 bedden tellende Wa liniek voor heumatologie, orthopedie en revalidatie (ROR- x>rj liniek op te nemen. En omdat de plannen voor de bouw van dergelijke kliniek in de regio al enkele jaren op stapel ^3aan, wordt de Haagse ijver met gemengde gevoelens gade- Jo! sslagen. kan de totstandkoming Tib* i-uyj Door Wim Wirtz Foto's Jan Holvast en Wiim Dijkman Tekening Joop Walenkamp de Utrecht de verwachting werd uitge- uwbouwplannen voor het Acade- ch Ziekenhuis Leiden (AZL) is troebele historie voorafgegaan. i het begin van de jaren zestig l am de bouw van drie academische sproken dat een ziekenhuis van 1040 bedden waarschijnlijk niet noodzake lijk en derhalve ook niet exploitabel zou zijn. Coödinator Tromp kaai evenmin wei- :enhuizen in Amsterdam, Leiden nig waardering opbrengen voor de Utrecht ter sprake toen op het plannen van De Brauw en gaf zijn 'jfcmalige departement van Onder- opdracht terug onder minister Van Wetenschappen een principe- Veen,die de lijn van zijn voorganger •s tfcissing en later een urgentiever- aanvankelijk consequent wilde door- ring werd uitgegeven. Leiden stond trekken. Begin dit jaar (januari) isa iter Amsterdam en voor Utrecht werd ir. C. A. Doets als bouwcoördi- tweede op de lijst der wachten- nator aangesteld en mogelijkheden geboekt. om de nieuwbouwplannen op de re gionale situaties af te stemmen. Je besturen van de onderhavige De capaciteit van 1040 bedden per diei versiteiten brachten daarop een academisch ziekenhuis waren geba- jeW lerling overleg op gang dat uit- seerd op de uitgangspunten van de )the eide tot een geïnstitutionaliseerde landelijke specialistenregistratiecom- .Vw ienwerking en van september 1969 missie die inhouden dat er voor alle W' door dr. ir. Th. P. Tromp werd specialismen opleidingsmogelijkheden oördineerd. In een nota die mei moeten komen. Tweehonderd artsen jaar ter tafel kwam werd de vol- per Jaar betekent grofweg 2000 bed- Vaaide typering gegeven: "Het lijkt den, maar met het maximum toege- 11 noodzakelijk hier in te gaan op staTie percentage van 50% affiliatie, lange lijdensgeschiedenis van de- waarbij een deel van de onderwijs- coördinatiepogingen. Organisato- taak naar niet-academische zieken - ihe gebreken en grote verschillen huizen wordt overgeheveld, zou dit inzicht hebben een snelle voort- aanbal tot de helft 1000) worden ge- van de werkzaamheden belem- reduceerd. '""ld", e voorwaarden waaraan elk nieuw demisch ziekenhuis moest voldoen en inmiddels vastgesteld: totaal ïacwo vloeroppervlak niet m 000 vierkante meter, 1040 rijsbedden, Magisch getal eiten dat Het AZL en de medische faculteit dan hebben zich van meet af aan gedis- tancieerd van het magische getal van 1040 bedden die voor het ziekenhuis jaarlijks 200 artsen zelf bestemd zouden zijn: Ir. J. de Graaf, bestuurslid van het AZL: "Wij hebben destijds opdracht gegeven om uit te zoeken wat wij aan klandizie kregen. En by alle ziekenhuizen heb ben we gevraagd: wat is Jullie pa tiëntenpatroon, waar komen ze van daan, wat verwachten Jullie van de bevolking in de regio etc.? Wij zijn toen tot de conclusie gekomen dat wij in 1985, 1990 op 18.000 patiënten per jaar kunnen rekenen. En als je dan gaat rekenen met een gemiddelde verpleegduur van 14 dagen per pa tiënt en een bezettingspercentage van 85 procent, dan kom Je op een totaal van 740 bedden, maar daar moet de psychiatrie dan nog bij met 100 bed den. We hebben daarbij zo gerekend dat er voor beide andere ziekenhui zen in Leiden uiteraard klandizie blijft bestaan: voor het Diaconessen- huis zoals het nu is en voor het Eli sabeth Ziekenhuis zoals het nu is ge worden." goed. De overbedding en het feit dat de gemiddelde verpleegduur in het St. Elisabeth is teruggelopen (toege- geven: het aanbod van patiënten steeg) zijn een voldoende indicatie. Mr. J. G. Bergmeier, algemeen di recteur van het Elisabeth: "De heer Bonnike bedoelde dat wij medisch en organisatorisch goed draaien. En daar heeft hij gelijk in." Toch blijft er het feit dat het Eli sabeth Ziekenhuis te veel bedden heeft. Mr. Bergmeier: "Dat is zo. We hebben te veel kinderbedden en te veel volwassenbedden. In totaal onge veer honderd. En zal u zeggen hoe dat komt. Op ons symposium enige tijd geleden werd mij de vraag ge steld: had niemand dat nou kunnen voorzien? Ik heb toen geantwoord en ik zal dat nu weer doen nee, niemand had dat kunnen voorspel len." Hoe de prognoses tot een foutieve berekening hebben geleid illustreert mr. Bergmeijer aan de hand van 'n nota die door het St. Elisabeth Zie kenhuis in augustus dit jaar aan de verschillende ziekenfondsen en ziekenhuizen in de regio werd rond gestuurd. Daaruit blijkt dat in 1968, de behoefte aan bedden voor 1980 was berekend op 1822 voor Leiden en de regio. Deze berekening was ge baseerd op een bevolkingsgroei van 1,8 procent en een behoefte-norm van 4 V2 a 5 bedden per 1000 inwoners, die destijds door de overheid werd gehanteerd. Het beddenbestand was in 1968 1495 (een verschil van 327 bedden, met het becijferde aantal bedden, voor 1980) en het Elisabeth Zieken huis (toen 365 bedden) breidde met bedden is geen specifiek verschijn sel van de Leidse regio. Ook lande lijk wordt de behoefte van 5 bedden per 1000 inwoners al niet meer als norm gehanteerd. En mede daar om zegt mr. Bergmeijer: "Het be stuur of de directie van ons zieken huis kan de problemen niet alleen oplossen. Daar hebben we de hulp voor nodig van buiten". Het bestuur en de directie van het Elisabeth Ziekenhuis hebben zich inmiddels met hun probleem van overbedding tot de geëigende in stanties gewend om uiteindelijk toch tot een oplossing te kunnen komen. En als dat niet lukt? Mr. Berg meijer: „Dan zal wellicht op grond van de nog uit te vaardigen wet een gedeelte van ons ziekenhuis moeten worden gesloten. En dat betekent na tuurlijk een enorm investeringsver- lies". Ir. De Graaf (AZL) erkent dat de overbedding een zaak is die het he le (ziekenhuis) regio aangaat. Hij legt echter grote nadruk op het feit dat het academisch ziekenhuis pri mair een onderwijstaak heeft, en daarom van een bepaald aantal 135 bedden uit. In 1972 bleek ech ter aan de hand van de feitelijke si tuatie dat de behoeftenorm in de Leidse regio was gedaald naar 3,9 bedden per 1000 inwoners. Ook landelijk Het teruglopen van de behoefte aan ADVERTENTIE Als er vraag i den kunnen worden afgeleverd, lidingsmogelijkheden voor alle lalismen en een bedrag van f 250 exclusief medische apparatuur, dens geschiedenis overbedding heerst. We zul len de toekomstige uitbreidingsplan nen alleen kunnen realiseren als de vraag er is." Het 500 bedden tellende St. Elisa beth Ziekenhuis heeft relatief het nieuwe academische ziekenhuizen grootste aandeel in de overbedding. len vrijgegeven: een Amsterdams En hoewel mr. Bonnike, voorzitter Leids/Utrechts plan. De toen- van het bestuur van dit ziekenhuis, portefeuilleloze minister De enkele weken geleden nog betoogde: S» B.V Het Diaconessenhuis, 333 bedden groot, moest in het Jaarverslag over 1972 teleurgesteld constateren dat de voorgenomen uitbreiding tot 500 bed den niet zou doorgaan. De regering zette onder het motto "temporisering" de nieuwbouw- en uitbreidingsplan nen van (algemene) ziekenhuizen achter slot en grendel. Uit het jaar verslag sprak een zekere hoop dat 't allemaal alsnog in orde zou komen maar mr. J. W. Filippo, economisch directeur van het Diaconessenhuis zegt nu: "Ik kijk wel uit. Wij gaan i (prijspeil l-l-'69) per zieken- echt niet uitbreiden als er in de i de coördinatie - togen werden manifest toen be- 1972 twee structuurplannen maak meer gebruik van onze uitgebreide service £op( Uw gelastte daarop met spoed dat toie identieke ziekenhuizen moes- wrden gebouwd naar het voor- van het Amsterdamse plan. bewindsman, die ook al in ver- d met het collegegeld zou tonen I te kunnen forceren, maakte zich 1g populair. Zijn plan werd met to in Leiden en Utrecht morrend omdat in deze gemeenten so- de terreinomstandigheden verschillen van die in Amster- er* omdat er bovendien verschil den in de omvang van de spe ken die in de drie ziekenhuizen ton worden beoefend. Er werd een raar aan de reeks toegevoegd toen <iden en in mindere mate ook ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes '&anse en Sallanders. Echte frntieke Franse en Comtoise klokken. Üw specialist met vak-service v. d. WATER aarlemmerstraat 181, Leiden onderzoek dan eigenlijk niet oneens moet zijn met het nog immer magi sche getal van 1040 bedden. Ir. J. van Zwet, project-directeur van de nieuwbouw: "Nee, zo mag je niet rekenen. Wij hebben meer van der gelijke gesprekken gehad en dan zeggen we dit: door de omstandighe den die ons in de sfeer van het aca demisch ziekenhuis ook door Den Haag zijn geboden, zijn wij tevreden en vinden wij het juist dat ook wij 1040 bedden moeten bouwen". „En dan zegt U: wat zijn dan die omstandigheden. Wel, er zijn twee dingen die hier buiten het academisch ziekenhuis geografisch spelen. Dat is de Jelgersmakliniek, die nu twee kilometer van ons is ver wijderd. En in de tweede plaats de ROR-kliniek. Het is de bedoeling de Jelgersma kliniek (psychiatrisch ziekenhuis) in de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis op te nemen in het kader van de door de Leidse universiteit en het departement van onderwijs zo noodzakelijk geachte integratie. Ir. Van Zwet: „in het huidige acade misch ziekenhuis zie je nog twee Ir. Van Zwet (links) en ir. Oe Gruaj bedden moet uitgaan. In het Elisabeth Ziekenhuis, Diaco nessenhuis en het ziekenhuis Rijn oord in Alphen aan den Rijn wordt dat kennelijk niet zo vanzelfsprekend geacht. Mr. Bergmeijer: "De studen ten leren vaak meer in een alge meen ziekenhuis dan in een acade misch ziekenhuis, ze zijn veel meer bij de patiënt betrokken. We moe ten nu wat verder kijken dan alleen de affiliatie die we hier hebben ge kregen (in het Elisabeth Ziekenhuis worden nu beperkt aspirant-artsen op geleid). Als we hier een gedeelte van de onderwijstaak overnemen dan kan dan een besparing betekenen op de nieuwbouw van het academisch zie kenhuis. Mr. Filippo: "Het is een kwestie, van bedside-teaching. En dan zou ik zeggen: breng de studenten dan naar de bedden en niet andersom". Ir. De Graaf is van mening dat er aan een verdere spreiding van het onderwijs over de algemene zie kenhuizen in de regio onoverkome lijke bezwaren kleven. "Hier in het academisch ziekenhuis wordt alles model gedaan ten behoeve van de opleiding. Een ervaren arts, heeft op grond van zijn lange ervaring veel minder uitvoerig onderzoek no dig dan ten behoeve van de oplei ding moet worden toegepast. Alles moet bij ons als het ware model worden gedaan, wat veel tijd vergt. Voordat er een ingreep wordt ge daan, wordt er veel meer onderzoek verricht dan in een gewoon zieken huis. En dan zie Je precies waar de beperking zit en waarom je niet al le ziekenhuizen kunt gebruiken voor de opleiding. Als je dat wel zou doen, dan zou namelijk de behande ling in dat algemene ziekenhuis de dubbele tijd vragen". H. Bergsma, directeur van het 154 bedden tellende ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn, heeft daar een andere mening over: "Bij de ba sis-specialismen (synaecologie, kin dergeneeskunde, interne geneeskun de en heelkunde) is het heel goed mo gelijk om in de niet-academische zie kenhuizen onderwijs te geven. Als Je studenten praktische ervaring wil laten opdoen, dan kan dat net zo goed daar". Ofschoon een onderzoek heeft uitge wezen dat het academisch ziekenhuis in de toekomst eigenlijk maar 740 bedden nodig heeft, gaat de bouw- coördinator ir. Doets er in Den Haag nog steeds van uit dat er een stuk nieuwbouw moet verrijzen met een beddenbestand van 1040, analoog, aan de situaties in Amsterdam, en naar wordt aangenomen ook in Utrecht. Resulteert de vraag of het AZL 't aan de hand van de cijfers uit het Mr. Bergmeijer witte plekken op de kaart die eigen lijk onvoldoende geïntegreerd wor den beoefend: de psychiatrie en de rheumatologie, orthopedie, revalida tie". ROR-klilniek De plannen voor de bouw van een kliniek voor reumatologie, orthope die en revalidatie hebben inmiddels een redelijk lang leven achter de rug. Rond 1967 werd concreet het idee uitgewerkt om een kliniek te stichten waarin de noodzakelijke uit breiding van de Leidse Annakliniek, de klinische functies van het Rot- ADVERTENTIE terdamse Zeehospitium in Katwijk en de revalidatie van de Noordwijkse kliniek Sole Mio zouden moeten wor den opgenomen. De nieuwe kliniek (Prof. Jan Mulderkliniek) zou met zo'n 200 bedden hebben moeten ver rijzen langs de Wassenaarseweg. Maar dit jaar kregen de plannen een andere wending toen bouwcoördina- tor ir. Doets het voorstel lanceerde om de 200 bedden tellende ROR-kli niek in haar geheel in de Leidse nieuwbouw te huisvesten. De plannen van de bouw- coördinator werden aangevallen door de directeur van het Rotterdams Zee hospitium, dr. E. B M. Dillman die 't wel moeilijk ochtte dat bepaal de delen van de ROR-kliniek in de nieuwbouw zouden worden onderge bracht, maar een volledige integratie ongenuanceerd vond zolang er geen bepaalde voorwaarden waren ge schapen. De 1040 bedden worden in elk ge val bereikt wanneer het aantal bed den van de Jelgersmakliniek (100 bedden) en de Prof. Jan Mulderkli niek (200 bedden) bij het te ver wachten beddenbestand van het aca demisch ziekenhuis (740) worden op geteld. En dat daardoor de indruk zou kunnen ontstaan als zou de nieuw bouw koste wat het kost moeten wor den volgemaakt om maar aan die 1040 bedden te komen, lijkt niet zo onlogisch. Ir. Van Zwet: „Nee, dat moet u niet zeggen. Kijk, de afstand van 100 of 1500 meter en naar Katwijk is dat heel ver leidt ertoe dat de ROR niet is geïntegreerd in het leven van het academisch zieken huis. Zo is de situatie op het ogen blik en dat is in de ogen van degenen die 'n volwaardig academisch zieken huis voorstaan, 'n ongewenste zaak". Ir. De Graaf: "Alsdie ROR-kli niek niet door zou gaan, dan zouden wij er ten behoeve van het onderwijs en onderzoek wat we gewoon als primaire taak hebben voor de facul teit 48 bedden bij moeten bouwen voor reuma en orthopedie. Maar dat gebruik Je dan toch graag samen, als zij hun outfit modern willen maken?" "Ik weet dat er op het moment ge studeerd wordt op de mogelijkheid om de ROR-kliniek in het Elisabeth Ziekenhuis onder te brengen. Maar als dat gebeurt dan moeten wij meer bedden gaan bouwen, omdat een goe de buurman, die wij zo graag bij ons zouden willen hebben, verdwijnt". Volgens ir. Van Zwet zou de reali sering van een ROR-kliniek in de Leidse nieuwbouw geen acht Jaar op zich laten wachten, maar tussen 1977 en 1979 haar beslag kunnen krijgen. Op de vraag of er dan niet tijdelijk een oplossing zou kunnen worden ge vonden in het Elisabeth Ziekenhuis zegt ir. De Graaf: "U gelooft toch ook niet dat dat dan tijdelijk zou zijn?" Tranches Volgens ir. Van Zwet en ir. De Graaf is het huidige academisch zie kenhuis hard aan een nieuw onder komen toe, temeer omdat er voor de specialisten in het bestaande pavil joen-systeem te weinig mogelijkhe den zijn om elkaar te consulteren en eventueel te assisteren. Bovendien be tekent het huidige systeem bepaald ook geen lolletje voor de patiënt die in de meeste gevallen een bepaalde afstand in in de buitenlucht moet overbruggen om van het ene naar het andere specialisme te kunnen Daarom wordt er in Den Haag en in Leiden hard aan getrokken om volgend jaar oktober de eerste paal de grond in te krijgen. Het gebouw, dat in vier z.g. tranches wordt opge trokken, zou binnen acht jaar gerea liseerd moeten zijn. In de regionale situatie zijn echter de verschillende vragen die de nieuw bouw, de ROR-kliniek en de overbed ding hebben opgeroepen nog niet be antwoord. En de reeks van vragen zal vermoedelijk nog groter worden wanneer staatssecretaris Hendriks gaat waarmaken wat hij zich heeft voorgenomen: een wet die het moge lijk maakt onrendabele (gedeelten van) kleinere ziekenhuizen te sluiten. Er zijn trouwens nog meer ontwik kelingen te verwachten die de zie kenhuissituatie in de regio flink kun nen beïnvloeden: de toenemende aandacht voor "multi-disciplinaire samenwerking" in de "extra-murale gezondheidszorg" wat zoveel betekent als: toenemende samenwerking tus sen huisartsen, wijkverpleegsters, maatschappelijk werk(st>ers e.d.) een groeiend aanbod van patiënten voor de poliklinieken en een nog sterker teruglopen van de gemiddelde ver pleegduur. In de overlegsituatie van de regio Leiden-Alphen zijn echter nog genoeg leemten op te vullen voordat er over toekomstige trends kan worden ge sproken. Bergsma: "Voorlopig zet ik achter die 700 a 800 bedden van het nieuwe academisch ziekenhuis een vraagteken" Mr. Filippo: "Volgens mij liggen de moeilijkheden in Den Haag. De departementen van Onder wijs en van Volksgezondheid willen of kunnen elkaar niet verstaan". Mr. Bergmeier: "Het wordt hoog tijd dat we met z'n allen om de tafel gaan feiten eens allemaal op ADVERTENTIE SINTERKLAZEN ONDER DE VOET GELOPEN BIJ CORRY HAGOORT p naar CORRY HAGOORT. de afgelopen weken regelmatig. Niet Sinterklazen Daarmee adverteerden wetende, dat er zóveel Sinterklazen zouden zijn Zóveel zelfs, dat ze er soms niet helemaal in konden en we de deur even moesten sluiten, om te voorkomen, dat de ene Sinterklaas de andere onder de voet liep. Sorry als U moest wachten. We hadden het er erg druk mee. En we hebben nu eenmaal een winkeltje, dat gauw vol isWe moesten vlug werken om iedereen te helpen. Het kan daarom zijn, dat U niet altijd geholpen bent zoals U wenste, of gewend was. Onze excuses hiervoor, of dat iemand voor Uw beurt ging of dat U een verkeerd pakje hebt gekregen. Of misschien raakte U ergens anders over geïrriteerd. Nogmaals sorry hiervoor. Wij zijn ook maar mensen In ieder geval kunnen we nu weer verlicht ademhalen, U vanouds persoonlijk bedienen, en hebt U klachten of wilt U ruilen komt U maar gerust. Overal is een oplossing voor. In ieder geval bedankt voor het vertrouwen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3