Laksheid van regering onbegrijpelijl "Als ik maar heb, voor het te laat is' W egrestaurants v.d. Valk al 2 miljoen strop 64 Hamsteraars weer op pad VERSNAPE RINGEN ZATERDAG 8 DECEMBER VUGHT Voor het verstrijken van dit jaar verwacht het familie-concern Van der Valk, waarin onder andere zijn on dergebracht Avifauna Alphen, motel „Sassenheim", res taurant „Bijhorst" in Wassenaar en café-restaurant ,,De Gouden Leeuw" in Voorschoten, dat de autoloze zondag hen een strop van meer dan twee miljoen gulden heeft be zorgd. De grootste verliezen van het eenentwintig wegres taurants tellende bedrijf zijn geleden door motel „Sassen- heim" en het vogelpark Avifauna. "We gaan tot het bittere einde nen afzienbare tijd geld "van bui door", vertelt directeur G. van der ten" gaan aantrekken. Maar dat Valk, beheerder van "De Witte" in betekent dan wel, dat je de rente, Vught. "Om het personeelsbestand die hiervoor moet worden betaald, te kunnen handhaven zullen we bin- moet doorberekenen in je prijzen. ADVERTENTIE NEDERLANDS CONGRESGEBOUW ZONDAGMIDDAG 16 DEC. 14.30 u. ARMEENS STAATSENSEMBLE uit de SOVJET-UNIE ORKEST - BALLET - FOLKLORE 55 MEDEWERKERS - TOPSOLISTEN Een spectacle coupé van Russische cultuur. Prijzen: 7.50 15 b.i. Op die manier kunnen wij het wel een poosje volhouden, omdat alle dure gebouwen eigendom zijn en er dus geen huur en dergelijke hoeft te worden betaald". Een andere maatregel, die Van der Valk overweegt, is het afremmen van de nieuwbouw. Maar twee ves tigingen zijn in een zodanig gevor derd stadium, dat de opening hier van slechts een paar maanden later kan geschieden. Door Jan Westerlaken Is het verantwoord voor deze be drijven personeel aan te trekken? "Als er inderdaad personeel zou moeten afvloeien", vervolgt Van der Valk, "kan dat te werk worden gesteld in die nieuwe bedrijven. Dat geldt met name ook voor werknemers van Avifauna, De Gouden Leeuw, Bijhorst en motel Sassenheim. We vermoeden, dat het in totaal zo'n ze ventig tot tachtig mensen zullen zijn. die voor overplaatsing in aanmer king komen". Wankelen doet het familie-concern nog niet. De situatie zal zich echter in het komende voorjaar drastisch moeten wijzigen anders kunnen de moeilijkheden niet uitblijven. Vindt er geen verschuiving van be zoekers plaats naar de zaterdag? "Integendeel", aldus Van der Valk. "Er komen steeds minder mensen in onze motels. Bezoekers, die tijdens de weekeinden rust zoe ken, blijven weg. Ook de congres gangers zijn de mist ingegaan". Taxi's Van der Valk heeft wel degelijk ge probeerd hiervoor de nodige maat regelen te treffen. "We hebben ta xi's ingezet om de mensen nar*- ons te brengen. Toen deze bedrijven 't werk niet meer aankonden, hebben wij ze onze auto's geleend. Zodra de rijksinspectie hiervan lucht kreeg, is alles In beslag genomen. Waar om zij dit heeft gedaan is niet ver teld. De auto's hebben we inmiddels teruggekregen maar de papieren, zijn achtergehouden. Een kans om de strop voor ons zo klein mogelijk te houden werd hierdoor geheel ont nomen. Nu onderhandelen we met autobusmaatschappijen of zij kans zien voor vervoer te zorgen". "We hadden echt wel verwacht, dat de overheid ons de helpende hand had toegestoken. Die distributie had veel eerder moeten worden inge voerd. Nu staan we gewoon machte loos. Tegen deze geintjes kunnen we echt niet op. Ik ben nog niet zo som ber gesteld", zegt Van der Valk. "Want ik geloof als de distributie er eenmaal is. dat alle horeca-bedrijven betel- gaan draaien. Nogmaals, ik vind het onbegrijpelijk, dat de rege ring in deze zaak zo laks heeft ge handeld". Steun Een verzoek om steun heeft het Van der Valk-concern nog niet inge diend bij de overheid. "We zijn wel van plan om over 1973 belastingste- ruggaaf te vragen". Wei-ktijdverkorting, het eventueel, afstoten van een zwakke schakel en het sluiten van de bedrijven op zon dag is niet in de gedachte van Van der Valk opgekomen. "Er wordt be slist niet ln die richting gedacht. We moeten te allen tijde afbrokkeling, van het concern zien te voorkomen. Ons personeel voelt er niets voor om op de autoloze zondag vrij te zijn. Dat was tien jaar geleden zo en ook nu merken we dat weer. Bovendien moeten er in de motels voldoende mensen aanwezig zijn als er enkele bussen met gasten komen". Hoe ziet Van der Valk de toekomst? Na even nadenken resoluut: "Ik ben niet somber gestemd. Mis schien is het zelfs wel mogelijk, dat het aantal motels kan worden uit gebreid ook al mogen er minder ki lometers worden gereden. Ik zou me kunnen voorstellen, dat er dan men sen op vrijdag komen, die in de loop van zondagavond wegrijden. Een vereiste is dan wel, dat er voldoende ontspanningsgelegenheden zijn. Zo wel voor ouderen als voor kinde- Self-supportiing Het familiebedrijf, dat voor een be langrijk deel drijft op self-suppor ting, wil die gaan uitbreiden. Werk nemers, die nu bijvoorbeeld als ober zijn aangesteld zullen dan worden ingezet in andere takken. "Zo kunnen ze worden gehandhaafd" al dus Van der Valk. "En willen we de prijzen niet helemaal de pan uit G. van der Valk laten stijgen moeten we daar Ik dacht niet dat deze plant verze bij het personeel zullen ten. Tot nog toe is het altild i weest, dat iedereen alles a wat zich voordeed. De kok wel eens voor timmerman en de ober zal er heus niet 1 rugdeinzen eens het land in I om koeien te vangen". Als het autorijden b^ jaar met horten en stoten op komt wil Van der Valk de be voering aanpassen aan het da regelmatig gespreid bezoeke tal. Omdat ze het iin het café toch over de olieboycot etn ben zinedistributie hadden (waar anders over in een week zonder voetbal?) zei een meneer: „Daar heb ik er voor lopig tien van ingeslagen". Hij wurmde een sigaret uit het pakje en floepte toen demonstratief zijn aanstekertje aan, zo'n wegwerpkreng. Ja, daar had hij er tien van. Thuis. „Laat ik nou drie maanden met zo'n aansteker doen. Dan ben ik toch voor een kleine drie jaar gedekt". De andere barbezoekers keken hem even aan, vonden het zichtbaar slim. Of dat nu was omdat de man wist dat tien maal drie maanden bijna drie jaar is of omdat hij zich zo lekker had ingedekt werd in het midden gelaten. Het woordje „distri butie" is nog niet gevallen of de mensen gaan weer ham steren. Hamsteren, een mooi woord. Teke nend. Het laat even het dier iin de mens zien. De hamster: gauw alles naar m'ti hol slepen, dan kan mij niets meer gebeuren. Hebben, heb ben, hebben. Als ik maar heb voor het >fce laait is, dan kan jij straks wat mij betreft doodvallen. Mentaliteit Distributie, hamsteren. We leven in een ernstige tijd, daar valt niet om te liegen. Hoe schokkend een crisis de mentaliteit kan verstoren merk Door Anton Pfeiffer in deze branche te verklaren, „maar je zal als vrouw met een hele voor raad lipstick, nagellak en eyesha dow zitten en dan komen er mor gen ineens andere kleuren uit Het is duidelijk: een beetje vrouw is dan nergens meer. Want met een draai aan de oliekraan kaai de eco nomie ernstig worden ontwricht, maar het is een knappe Arabier, die de mode plat krijgt. Het hamsteren en dan gaat het niet om drie kilo suiker en zelfs niet om die man met die aanstekers is terecht bij de wet verboden. Het gaat natuurlijk niet aan, dat in tijden als de nood echt aan de man komt de ene helft van het volk in vroeg verworven luxe baadt, terwijl de andere op een houtje moet bij ten omdat er nu eenmaal niets meer is. Hierbij vergeten we dan maar even, dat werkelijk grote hamstervoorraden in dagen van nood licht tot objecten van kwalijke zwarte handel kunnen worden. Hamsteren mag niet. Het neemt niet weg, dat men daar maar al te achteloos aan voorbij gaat. Zo is het trouwens altijd geweest. In de mobilisatiedagen van 1939 adver teerde een levensmiddelenbedrijf van bepaald ecxlusieve naam met „Ons Nationaal Voorraadpakket". Voor veertig gulden had Je met vier personen te eten en te drinken tot Sint Juttemis en dat natuurlijk met zeep voor een propere bewassing. Maar toen de hamsterwoede was bekoeld en de oorlog nog buiten de grenzen bleef ging de zuinige Ne derlander het al gauw winnen van de voorzichtige.,.Zonde van m'n geld en al dait eten staat er maar en er is niks aan de hand". De hamster reserves slonken zienderogen en dat bleven ze ook in het begin van de bezetting doen, toen alles nog zo scheen mee te vallen. Viel het erg mee, die eerste maan den van de bezetting? Of lijkt dat nu maar zo? Ja, het lykt maar zo, omdat het al erg lang geleden is. Luister maar: in oktober 1939 ging de suiker op de bon, in november van dat jaar volgden de peulvruch ten. Dat was dus nog in een vrij, zij het niet meer zo blij land. In Juni en Juli 1940, onder Duits regi me dus, gingen thee en koffie, tien van die aanstekers slaat toe. Ook de huisvrouwen zoeken hun in kopen langs het pad der paniek. Voorraadje aanleggen. Het blijkt zo besmettelijk, dat bepaalde produk- ten de winkels uit vliegen, dat er zelfs al „nee" verkocht moet wor den. Heel opmerkelijk is het, dat de vrouwelijke hamster ook in deze griezelige zaken typisch de Holland se huisvrouw blijft. De vrouw met de drie idealen: helder, warm en knus. Geen wonder dan ook, dat er een waanzinnige vraag is naar zeeppoeder, panties en koffie. Om het genot van het bakje te verho gen zijn automatisch ook de blikjes koffiemelk en suiker bij kruidenier, melkboer en supermarkt willig lig gende artikelen geworden. Misschien zeer tegen de verwach ting in is er van een run op cosme tica nog niet veel te zien. Deze schoonheidsmiddelen Jawel, me vrouw zijn immers voor een flink deel vervaardigd uit restanten van olieprodukten. „Dat is waar," weet een specialist 6Stfi.tBj26Dee.lW2 Voor personen van eiken leeftijd, uitgezonderd houders van bon kaarten voor tahak of cigaretten VERSNAPE RINGEN VER RfN brood en bloem, havermout, rijst, boter en margarine en vermicelli in distributie. Vlees op 14 september, kaas op 19 oktober. En op 2 novem ber bonnen voor gort en eieren. Het jaar daarop, 13 maart 1941, werd ook het koffiesurrogaat mondjes maat toegewezen. Als dat geen te ken aan de wand was Ook i<n 1940 Ook ln de meidagen 1940, toen alles zo spannend was, toen het naar een echte oorlog toeging, waren benzine en dergelijke brandstof het eerst aan beperkende bepalingen toe. Het Opperbevel van Landen Zee macht, dat direct na de capitulatie de zaken nog regelde, verbood op 16 mei alle verkeer met auto's of mo toren behalve voor beroep of be drijf. De dag daarop al, 17 mei, werd de maatregel door het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart veel scherper gesteld. Het was verboden motorbrandstof af te leveren aan anderen, dan aan hen die voor dit verbod speciaal waren uitgezonderd. Dat waren Duitse militairen, dokters, de dieren arts, verpleegsters, ziekenvervoer, brandweer, politie, de post en goe derenvervoer, dat het fiat van de bezetter had. Nood leert bidden. Nood leert ook uitvinden. Er kwamen auto's op straat met houtgasgeneratoren, klei ne kacheltjes op de achterbumper, gestookt op houitblokjes. Anderen haalden energie uit een groteske Zeppelin-achtige ballon op het dak. Tjonge, wat werd er eerst gelachen om dat gekke gedoe. Maar het la chen werd minder naar gelang de ernst van de situatie doordrong en het was iedereen vergaan toen ook die koddige vehikels door het ge brek van de weg werden gejaagd. Kwetsbaar De energiebronaien zijn in tijd van kommer altijd de kwetsbaarste pun ten van de economie geweest. De situatie van vandaag de dag en die van de oorlogsjaren 1940-1945 waren geen primeurs. Ook in de eerste wereldoorlog, toen ons gemobiliseer de land buiten de strijd bleef, en in de Jaren daarna was het zuinigjes doppen met alles wat branden kon. In het stookseizoen 1920-1921 was er nog een minimumrantsoenkaart voor brandstoffen. Daarnaast was er een distributiekaart voor een aanvullingsrantsoen, maar als de zaken niet goed gingen kon Je daar wel naar fluiten. Voor het tijdvak 1 mei 1919 tot 31 maart 1920 werd er bijvoorbeeld een aanvullingsrantsoen brandstof toegewezen van drie een heden. Een eenheid: dat was een mud anthraciet, kachelkolen of eierkolen of twee mud gascokes of anderhalf mud mijncokes of hon derd kilo bruinkoolbriketten of 400 harde of 600 lange turven of twee honderd kilo fabrieks- of kluitturf. Elektriciteit en gas op rantsoen. Gas alleen van elf tot een en 's middags om de pot te koken. Ace- tyleenlampen, die de norse gewoon te hadden plotseling uit elkaar te knallen, oliepitjes, lampen op accu en het houtvuur moesten de var lichting aanvullen. Ja, praat me er niet van. Wat een tjd, wat een tijd. Niet erover praten? O, mens, ieder een praat erover. wWant weer staat het land voor moeilijke dagen. Au- toloze-zondag-en-de-beu*tae- gaat-op-de-bon-en-waar-moet- dat-heen—en-zie-je-wel-met-die Den-Uyl. Wij niet O, nee, natuurlijk ik niet, en u niet, en u daar ook niet. Wij zijn uit het goede hout gesneden, wij zien de si tuatie onder ogen, wij slaan de handen ineen en staan pal voor het algemeen belang, want in nood leert men zijn vrienden kennen en wat is mooier dan saamhorigheid? Een Jonger persoon, die de tweede wereldoorlog niet had meegemaakt (laat staan de eerste), stond na dat triomfantelijk verhaal van die tien aanstekers lang naar zijn kelkje te êtaren. Voorzichtig vroeg hij De oudere drinkers moeste denken, terug in de heri aan dat afgrijselijke. „Ja", 1 ze toen, „Bij je drankboer hoogstens een liter per n gen. En in het cafe glaasje. Dan moest je wel klant zijn. En dat was alleen begin, later was er helen De Jongeman stond het met dige pijn te verwerken. Toe: zijn besluit:„Geef me nog kte. Een dubbele". Iet duidelijke type van de I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14