[IJKEN HOE HET MORGEN WORDT e „supervorm u te pakken... ultiiik heeft Geen extraatjes voor LFC'ers ow op tweede dag van biljartstrijd om titel 47/1 99 UVS-ROODENBURG Theo V er schueren weer kampioen achter derny eeds meer controle gebruik hormonen RpAG 8 DECEMBER 1973 PAGINA 11 wordt 't morgein wel een nd voetbal dagje. Toegegeven: vaderlandse voetbad is het de één altijd wel spannend t de ander, op zo'n mid-sei- idag staat niks bijzonders op 31 dus het is niet span- dan vergeten we, dat we n dagen geleden met z'n al- opperste verontwaardiging verkeerd over de steeds toe- e spelvemiwing. Dat de n, de tv en vooral de jol stonden van de forums en vers, want het was nu duidelijk geworden: PSV rta deed de emmer overlopen, ren (of: zijn) volkomen op de rde weg. gaf ook iedereen de De scheidsrechters waren jrnaamste mikpunt: het me- van de sprekers en van de ide meerderheid vond, dat de langzamerhand maar strenger moesten gaan en, veel meer gele kaarten laten zien, niet zulk een onderscheid moesten maken beoordelen van verschillende en en dat -het eigenlijk was, dat er tot dusverre nog maar een keer een rode kaart was getoond. Hard optreden dus, want als er een was, die de zaken in de hand zou kunnen houden, dan was 1ERSFOORT Er moet heel wat gebeuren will Hans Vuiltón'k cte nationale titel in iker kader 47/1 en de daaraan verbonden reisjes naar het Europese kampioen- in Dusseldorp en de strijd om de we reHtiite'l iln Marseille te ontgaan. Nu vormt, op een enkele uitzonde ring na, het Nederlandse arbitrale volkje echter wel een groep, die zel den of nooit iets toegeeft. Vervoort mag dan eens (tot grote woede van een groot aantal collega's) voor de buis uitroepen, dat hij het tijdens een bepaalde partij helemaal ver keerd heeft gedaan, Van Gemert mag na enig nadenken nog wel eens tot de ontdekking komen, dat zijn programma inclusief vele, vele vlieguren wellicht te zwaar is ge weest, meer dan de standaard-kreet „ook een scheidsrechter heeft wel eens een slechte dag, mag-iie soms?" komt er niet uit. En dat gebeurde ook nu. De aange vallen „refs" wezen bij monde van hun voornaamste sprekers op het feit, dat spel verruwing altijd bij spelers en coaches begint en dat die dus de eerst-aangewezenen zijn om er iets aan te doen. Voorts werd vele malen herhaald, dat het vele malen herhalen van grove, zeg maar gerust „vuile" overtredingen door Studio Sport de zaken een vertekend beeld had gegeven (het leek daardoor allemaal veel erger dan het was) en dan meldde Joop Martens ook nog, dat er niks nieuws onder de zon was, want zo ongeveer met het verlopen van het tij of het wassen van de maan kreeg je, vond hij, in dit land een golf boze publikaties over de spel- verruwing. Hebben we ons dan allemaal ver gist? En is Studio Sport dan zo'n verraderlijke instelling, die er op uit is om negatieve sensatie te pro duceren en niets dan dat? En is het gèwoon gewoonte geworden om eens per Jaar een weekje of twee, drie over de toenemende hardheid van ons voetbal te gaan drammen? Daar is natuurlijk niets van waar. Ik ben nog wel bereid toe te geven, dat van tijd tot tijd inderdaad die spelverruwing extra aandacht krijgt in de media. Maar verder hebben de meeste scheidsrechters en offi cials de schuld maar erg gemakke lijk van zich afgeschoven. Studio Sport heeft er natuurlijk aan bijge dragen, dat er nogal wat mensen wakker werden. Maar de Hilver- sum.se mannen deden niks bijzon ders, met het laten zien van die overtredingen. Zoals Kuiphof al vaststelde:„We laten alles zien, goed of slecht". En aangezien de tv te genwoordig de beschikking heeft over allerlei slimme apparatuur waardoor je 't allemaal van zeer dichtbij en vertraagd kimt waarne- men, worden we nu allemaal ge waar hoe erg het soms kan zijn of is. Dat daarbij spelers en trainers/coa ches als de schuldigen worden aan gewezen is zo ontstellend logisch, dat het bijna als een grap klinkt als het gebeurt. Maar het moet ook het arbitrale corps en alles wat daarbij hoort zo langzamerhand toch wel erg duidelijk zijn gewor den, dat Je er met een beroep op die groep niet komt. „We weten toch allemaal", riep een scheids rechter wanhopig uit, „dat er coa ches zijn, die opdracht geven om meteen aan het begin van een wed strijd er keihard tegenaan te gaan om de tegenstander te intimide ren?" Natuurlijk weten we dat. En we weten ook, dat er een stel (let wel: niet alle) schijnheilige coa ches/trainers is, dat glashard ont kent, dat het van tijd tot tijd aan dringt op hard, desnoods keihard spel. En dat er heel wat spelers rondlopen, die niet malen om die vroeger vaak gehoorde, uit Enge land stammende kreten, dat „het toch eigenlijk allemaal collega's van elkaar zijn, die elkaar toch niet de broodwinning uit de mond mogen stoten", of zoiets. Helpt daarom een gespreksdag, zoals wei eens meer is georgani seerd, met iedereen om de tafel: arbiters, aanvoerders, trainers, be stuursleden en wat al niet meer? Ik geloof er niks van. Bij zo'n gelegen heid belooft iedereen toch weer be terschap, om des zondags om tien Door Fred Rackè voor twee in de beslotenheid van de kleedkamer toch weer eensgezind te besluiten zich letterlijk en figuurlijk ten koste van desnoods heel veel, de kaas niet van het brood te laten eten. Door de structuur van dat voetbal, met al zijn economische belangen, is dat nou eenmaal zo (geworden). Ook dat lijkt een dooddoener, want dat zou Inhouden, dat je in het be taalde voetbal (maar zo langzamer hand ook bij de amateurs) nu maar nooit meer een beroep zou mogen of moeten doen -P 's men sen goede inborst. Ach, dat moet natuurlijk wel misschien helpt het ook een beetje. Maar godzijdank hebben we in dat voetbal ook nog een instantie, die de middelen heeft om overtreders te straffen, om ze te confronteren met hun slechte daden op een niet mis te verstane manier en dat is het scheidsrechtercorps. Wie fout doet gaat er aan. Dat geldt voor de let ter en de geest van de regels. Het „zwarte korps" moet er op zijn beurt de beuk maar eens in gooien. Natuurlijk: ze' zijn niet allemaal hetzelfde, die fluitende mannen Maar ze hebben wel allemaal de zelfde middelen tot hun beschik king: spelregels, fluit, kaarten en formulieren. Laten ze ze maar eens gebruiken, als nu toch vast staat (quote) dat „de beste scheidsrech ters natuurlijk aan de top fluiten" Ik ben benieuwd of ze zich dat op een voetballoze zondag hebben ge realiseerd. Omdat dat morgen zou kunnen blijken, wordt het morgen spannend. Hogewoning en Burgwal leiden „Bureau WK" DEN HAAG Mr. Jacques Hoge woning, voorzitter van de sectie be taald voetbal, en Henk Burgwal, se cretaris-penningmeester van de KNVB, zijn namens het bondsb?- stuur belast met de leiding van de Nederlandse organisatie voor net wereldkampioenschap voetbal 1974 Er zal een Bureau-WK worden gevormd dat onder hun leiding alle zaken be treffende het wereldkammoenschap zal behandelen, zoals de f'nanciën, sponsoring, kaartverkoop en het ver blijf van de Neder'andse delegatie In West Duitsland. In het midden van de' volgende week vertrekken de heren Hoge woning en Burgwal naar Frankfort voor het eerste oriënterende gesprek met het uitvoerend comité van de Duitse organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap, dit mede ter voorbereiding van de loting op 5 januari waarbij de vier groe pen, waarin wordt gespeeld, worden gevormd. 5 tweede dag van het toernooi rsfoort bleef Vultfinik namelijk ge ongeslagen en liep boven zie door een wimstpartij in urfcen (een evenaring van het Ie record) tegen Hans Sund- 4; en haast onoverbrugbaar stuk enirne van zyn concurrenten k had gisteren de supervorm en. In de recordpartij toonde in een magnifiek gespeelde van 260, die op weergaloze aast zonder foutjes tot stand ■na had Vultink wat meer nodig tegen Piet Dekker en maar hij schitterde opnieuw van 117 en 140. De Vul- dw werd begeleid door het offel van de mindere goden, door verrassende resultaten rgden dat het kampioenschap lijnüjk ad voor de laatste par it zal zijn. Vooral de overwin- im Hans Sundquest tegen de terde ronde volkomen fadende was in dit verband een tegen Van Deventer in zijn nadeel, had, verpletterde, kon Vultink haast niets meer gebeuren. Als enige con current was Bessems overgebleven, maar die had twee punten minder en een grote achterstand in moyenne: Vultink 29.41 - Uitslagen 20.78. 300 12 57 STAND: m.p. hs. a.g. 1. Vultink 10 260 29.41 2. Bessems 8 94 20.78 3. Van Nijnatten 7 69 15.03 4. Vet 6 113 12.05 5. Van Deventer 3 72 11.47 6. Sunquest 2 89 12.20 7. Veldhuis 2 73 11.13 8. Dekker 2 46 1051 velthuis 127 Van Nynatten 300 Vet 277 Van Deventer 300 Dekker 99 Vultink 300 16 61 18.75 32 55 8.6 9.37 11.00 ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Wielrennen De Nederlandse amateur-stayer Gaby Minneboo is gisteravond derde geworden bij wed strijden in het Westberlijnse sportpa leis. In de drie manches over resp. vijftien, twintig en vijfentwintig ki lometer behaalde hij in totaal 13 punten. Eerste was wereldkampioen Horst Gnas (WX)ld), die evenals zijn landgenoot Podlesch 16 punten ver overde. Voetbal De nieuwe trainer van het Argentijnse voetbalefltal heet Vladislao Cap. Hij is als opvolger aangewezen van Oiyar Sivori, die de Argentijnse ploeg naar de eindronde om het wereldkampioenschap m West-Duitsland heeft gebracht. Si vori trok zich echter terug omdat vele van zijn wensen niet konden worden vervuld. Zo wilde hij onder meer dat de spelers reeds drie maan den voor de strijd om de wereldtitel bij elkaar zouden komen. EK in Rotterdam Vultink: vorm te -pakken Sundquest ROTTERDAM Theo Verschueren was oppermachtig gisteravond tijdens het Europees kampioenschap achter derny-motoren in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. De Belg achter gangmaker Nop Koch gaf al zijn te genstanders in de race over vijftig minuten een achterstand, die in ron den moest worden gemeten. Slechts René Pijnen en Graeme Gilmore beperkten de schade tot iets minder dan twee ronden. De anderen telden niet of nauwelijks mee tijdens de demonstratie van overmacht van de bijna 31-jarige Belg. Na een kortstondige aanval van Piet de Wit in de beginfase, nam Verschueren onmiddellijk de strijd in handen. Met Duyndam aan zijn wiel en alle anderen in zijn spoor ver hoogde de derny-spcialist de snel heid en na goed acht minuten ver loor Duyndam het contact. Op dat moment brak de ry van renners, die de soepel draaiende Verschueren ver geefs van dichtbij probeerde te vol gen. Met uitzondering van Gilmore (derde', Pijnen (tweede) en aanvan kelijk Stam (vierde) boog ieder voor de klasse van Verschueren, die op onnavolgbare wijze de titel, die hij al 4 keer eerder veroverde, De Nederlandse amateur baanploeg behaalde een overweldigende over winning op hun Italiaanse tegenstan ders. Waar echter de Nederlandse baancoach Frans Mahn zijn zware artillerie ln stelling had gebracht (Ponsteen, Fens, Raaymakers en Nieuwenhuis), was zijn collega Gulio Costa met een jonge ploeg gekomen. Geen van de Italianen had de leef tijd van twintig jaar al bereikt. Die jeugdploeg was geen werkelijke tegen stander. Ponsteen en de ploeg liepen in de achtervolging de Italianen in. Het viertal Nieuwenhuis, Breur, Van Pol en Slot ging door voor het niet scherp staande baanrecord en ein digde in 4.38.78 ruim tien seconden sneller dan de beste tijd tot gister avond in het Rotterdamse sportpaleis. Ponsteen, die maar iets meer dan duizend meter nodig had voor zijn achtervolging, verbeterde in de tijd rit over duizend meter het baanre cord van Klaas Balk met 0.8 second°n. De enige overwinning behaalden de Italianen, die ook kansloos waren in de af val-wedstrijd (gewonnen door Van Tol voor Fens, Bastlanello en Ponsteen) in de sprint. Fens won zijn beide ritten, Raaymakers versloeg Marino, maar verloor ln een verder eenzijdige landen wedstrijd van Bodei. 300 29 46 10.34 verrassend was het feit dat door een nederlaag tegen de Piet van Deventer moest Toen bovendien Jean Bes- lange Brabander Bert van Vulti en, dlie tot dan a#een remise Vet Van Nijnatten 138 11 73 15.78 48 1254 17 27.27 140 37.50 51 11.25 Lugdunum-trainer Halkes: Voor dit duel hoef ik mijn jongens niet op te peppen ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. L.F.C.-LUGDÜNUM Terrein Boshuizerkade. atletiekmedewerker) 1AG Het aantal commissies liegroepen die als taak krijgt grondig mogelijk controleren gebruik van hormoonprepa- de sport, breidt geleidelijk Ook tijdens dc Spelen van toe Gemenebest, die van 24 tot 2 februari in het Au to Christchurch worden ge tal voor de eerste maai )p het gebruik van anabole worden toegepast. wzitter van de medische to van de Spelen, dr. Ken zei enkele dagen geleden op Conferentie, dat steekproe ven worden genomen en dat fóters naar Londen worden gestuurd voor onderzoek. Een team artsen van het Londense St. Tho mas ziekenhuis verklaarde een maand geleden een waterdichte test te hebben ontwikkeld voor een der gelijke controle. De anabole steroï- den, op basis van mannelijke hor monen, worden de laatste Jaren steeds meer gebruikt door topspor ters om de spiermassa en de kracht te vergroten. Het bericht van de waterdichte test is in de internatio nale sportwereld met de nodige re serve ontvangen, omdat bekend is, dat een behandeling met steroïden geruime tijd vóór een belangrijke wedstrijd gestopt kan worden. De sporen van het gebruik verdwijnen dan uit het lichaam, maar de „meer" kracht blijft. LEIDEN Vele voetballers heb ben zo hun kleine gewoonten) ook bij de amateurs. LPC-aanvoerder Theo van Seggelen bijvoorbeeld, geeft niets om de warming-up voor het duel. "Daar doe ik nooit aan", geeft de 19-jarige rechten student grif toe. "Als de anderen al een half uur op het veld staan, dan ga ik ook eens even kijken. En dan ben i'k weer de eerste die terug is in de kleedkamer. Misschien is het niet goed, maar ik hou er niet van om langer dan vijf minuten voor een wedstrijd op het veld te staan an ders doe ik toch niks. Dat hebben de anderen trouwens ook vaak. De te genstanders krijgen voor de wedstrijd wel eens de indruk dat wij er hele maal geen zin in hebben. (tegenstander in de waan brengen dat een gemakkelijke middag dn het verschiet ligt), nee, dat ds gewoon de instelling. "Onze houding is nou een maal zo", weet Van Seggelen die de "jeugdige" tweedeklasser weke lijks aanvoert in de tot nu toe suc cesvolle seizoen-rondgang. LFC is tegenwoordig wars van alle "poes pas" rond het voetbal. De ploeg die veel baat heeft gehad bij de ver jongingskuur, waardoor een kern, van zeven al tien jaar lang samen spelende spelers (aangevuld met vier anderen) tot eerste werd gepromo veerd, wil zich alleen op het veld waarmaken. "Geen extraatjes, zoals avondjes uit of andere bijeenkom sten, gewoon voetballen" is ook de stelregel van Van Seggelen. 'n Voor beeld daarvan werd voor de sei zoen-ouverture tegen Lugdunum af geleverd. Terwijl de tegenstanders zich gezamenlijk voorbereidden op de derby spraken de LFC-ers met el kaar af: "Om twee uur bij 't hek". En nu de tweede seizoen-aflevering van LFC-Lugdunum voor morgen op het programma staat, bereidt elke Kanarie zich andermaal persoonlijk voor om Lugdunum een toontje lager te laten zingen. Dat gebeurt met veel zelfvertrouwen. Van Seggelen de stuwende middenvelder, de "romme laar", (zoals hij zichzelf typeert: "Ik hou niet van strakke opdrach ten"): "We hebben toch wel een be tere ploeg dan Lugdunum. Dat team mist net dat beetje vernuft dat no dig is om te winnen: het heeft geen echte uitspringers. We gaan dan ook winnen met 31". Want LFC niet, dan zal dat een paar uur lang moei lijk te dragen zijn voor Van Segge len: "Als ik verloren heb, ben ik niet sportief. Ik kan niet verliezen, dat geeft me zo'n vreemd gevoel. Maar een dag later is dat over. Lugdunum zal Theo van Seggelen graag uit zijn "gewone doen" willen halen, al dringt trainer Leo Halkes de kanaries taktisch de rol van favo riet op: "LFC staat aan kop en heeft dus de grootste kans". Daarentegen zal Lugdunum Juist tegen LFC wil len aantonen dat het ook recht heeft op een plaats bij de eerste vier in de tweede klasse a. Halkes, doelend op de ouverture van het seizoen te gen LFC: "Die eerste wedstrijd was zeer slecht. Slechter kan 't nauwe lijks. We moeten nu dus wel veel beter voor de dag komen. Toen zijn we de avond tevoren met z'n allen gaan bowlen. De andere dag waren de jongens overgeconcentreerd. Daarom doen we nu niets. De spe lers hoeven trouwens niet opgepept te worden als ze tegen LFC moe ten. Zo'n wedstrijd spreekt automa tisch al meer aan. Gelukkig is het ritme bewaard gebleven, ook al heb ben we de laatste tijd niet zoveel meer gespeeld. Afgelopen zondag, hebben we een onderling partijtje gespeeld ln de sneeuw". Hans van der Starp speelde afgelopen dinsdag nog. Met de pols ln het gips beslis te hij de zaalvoetbalwedstrijd Swift- Roodenburg in het voordeel van de wielrenners. Ook Lugdunum be hoeft morgen niet "om het hand te zitten". Halkes: "Hans speelt als de scheidsrechter het goed vindt. Die moet beoordelen of het geen ge vaar kan opleveren. Hans zelf voelt zich IJzersterk en omdat hij veel waarde voor de ploeg heeft, hoort hij er bij. Ook al zit zijn pols in het verband". Een vraagteken staat ook nog ach ter de naam van Wim de Roo, die de afgelopen dagen te kampen heeft gehad met griep. Theo van Seygelen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11