Nederland niet door de knieën' Energiebespaarders: trek ook eens zèlf aan de touwtjes Veronica staakt nachtuitzendingen Oudejaarsavond geen treinen Steun aan bevolking in 'bevrijde delen' Afrika goedgekeurd Meerderheid Kamer voor de erkenning van Guinee-Bissau Minister Van der Stoel: Boycot collegegeld nog omvangrijker Man bekent, wurgmoord Uit in de Randstad PAGINA 4 BINNENLAND DONDERDAG 6 DECEMBER DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer is voor het verlenen van directe steun aan de bevolking in de be vrijde gebieden van de Portugese kolonieën in zuidelijk Afrika. De regering heeft hiervoor op de be- begroting - ontwikkelings-sa- menwerking 12,5 miljoen uitge trokken. Tegen dit voorstel stem den VVD, SGP. GPV, Boerenpar tij. DS'70, RKPN en de CHU-le- den Tolman en Van Leijenhorst. De totale begrotingen 1974 voor buitenlandse zaken en voor ont wikkelingssamenwerking werden, gisteren eveneens goedgekeurd, met alleen de fracties van CPN eai PSP tegen. De PSP'er Van der Spek motiveerde zijn tegenstem, door er op te wijzen dat de be leidsombuigingen in vergelijking met de vorige kabinetten zijns in ziens te gering zijn. "Bovendien, wordt er zonder meer doorgegaan met steun aan Navo en Europe se gemeenschap", aldus Van der Spek. DEN HAAG De Tweede Ka mer wil dat de regering-Den Uyl op korte termijn Guinee-Bissau gaat erkennen. In een motie-Ter Beek (PvdA), die gisteren met grote meerderheid werd aange nomen, zegt de Kamer dat de regering tot deze erkenning moet overgaan wanneer ook andere, Westerse landen daartoe bereid zijn. Het effect zal volgens de mo tie dan veel groter zijn. Tegen de motie stemden de VVD, SGP. GPV, RKPN en de Boerenpartij. Het Angola-comité en de dr. Eduardo Mondlane-stichting heb ben inmiddels hun teleurstel ling uitgesproken dat de erken ning van deze Portugese kolonie die grotendeels in handen is, van de bevrijdingsbeweging. PAIGC nog zo lang op zich zal laten wachten. Men had ver wacht dat de regering-Denüyl dit onmiddellijk zou doen. Bezitters van "Luxaflex" jaloezieën kunnen geld besparen. Op stookkosten èn op stroomverbruik. Laat elke avond uw jaloezieën zakken en sluit de lamellen geheel. Met de bolle kant naar binnen. Door de perfekte sluiting van een "Luxaflex" jaloezie ontstaat tussen raam en jaloezie een isolerende luchtlaag, die koude en tocht tegenhoudt en uw brandstofrekening tempert. Ook uw stroomverbruik zal er bescheidener door worden. De bolle vorm van de lamellen weerkaatst namelijk het licht in de kamer(s). Dus met minder lichtbronnen: een zelfde lichtopbrengst. Als u van plan bent om een aluminium jaloezie te kopen, eis dan beslist een "Luxaflex" jaloezie. Die sluit zonder meer het beste af. Want "Luxaflex" levert de beste pasvorm. "Maatwerk" zogezegd. Ga meteen naar een "Luxaflex" dealer. En trek zèlf aan de touwtjes. Gedeponeerd Handelsmerk van Hunter Douglas DEN HAAG -Minister Vam der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren in de Twee de Kamer met kracht ontkend dat Nederland onder Arabische druk „door de knieën" is gegaan en haar houding ten opzichte van het Midden-Oosten-conflict heeft gewijzigd. Hierover was begin deze week mis verstand ontstaan nadat voorlichter mr. C. T. F. Thurkow va het mi nisterie van Buitenlandse Zaken tij dens een persbijeenkomst had ver klaard dat Nederland van mening is dat Israël zich uit alle bezette gebie den moet terugtrekken. Tot dusver stond Nederland achter de VN-reso- lutie waarin in het midden wordt ge laten wat nu precies „bezette gebie den" zijn. Het socialistische kamerlid Dankert vielgisteren ook sprekend na mens KVP, ARP en D'66 de mi nister fel aan over dit gewekte mis verstand. waardoor het mogelijk is geworden dat vrijwel de gehele wc- ïeld denkt dat Nederland, net als Japan „om" is gegaan. Hij vroeg zich zelfs af of dit misverstand bewust of onbewust door de voorlichter de we reld is ingezonden. Dankert eiste opheldering alhoewel bjj besefte dat 't kwaad eigenlijk al geschied is. „Maar het zou droevig zijn als we in de wereld van Chine- DEN HAAG (ANP) Aan de twaalf universiteiten en hogescho len stonden per 20 november 101.588 studenten te boek, terwijl verwacht wordt, dat dit cursusjaar nog een kleine 7.000 studenten meer aan de Instellingen studeren. Van de geregi streerde studenten hebben er zich 37.824 niet laten inschrijven, en 10.674 zich la-ten inschrijven als exa men- of tentamenstudenten. Van de 53.090 studenten, die wel in- 6chrijvings- en collegegeld betaalden, deden dit er 31.125 automatisch via de rijksstudietoelage en 9.589 door middel van promesse. Eigen beta lingen werden er in totaal 12.376 ge noteerd. Deze gegevens per 20 november, lijn door de administraties van de universiteiten en hogescholen ver zameld en aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen door gestuurd. Daaruit valt ook af te lei den, dat 't niet betalen van inschry- vings- en collegegeld dit jaar een grotere omvang heeft dan vorig aca demiejaar. Toen stonden namelijk: 86.815 studenten ingeschreven tegen over het totaal van 53.090 vorige maand, terwijl er in werkelijkheid nu meer studenten zijn dan in '72— '73. Het aantal examen- en tenta menstudenten, een onderscheid, dat vorig Jaar werd ingevoerd, wordt bo vendien thans belangrijk groter ge acht dan in het cursusjaar '72'73 Behalve de 8.378 eerstejaars, die zich lieten inschrijven aan tien hoge scholen en universiteiten, ls er een aantal van 5.314 eerstejaars, dat wel geregistreerd, maar niet ingeschre ven is. De opgaven van de Erasmus- universlteit in Rotterdam en van de Technische Hogeschool ln Delft hierover waren niet volledig. MAASTRICHT De 21-jarige, werkloze kantoorbediende J. E. uit Heerlen heeft bekend de 48-Jarige caféhoudster Vergina Lingeman in haar café ln Kerkrade te hebben ge wurgd. De vrouw werd dood gevon den in het herentoilet ln het café. Tegenover de politie zei de mar. dat hij negentien gulden speeL en drankschuld die hij die middag in het café had gemaakt, niet kon vol doen. De caféhoudster wilde hem nle* laten gaan en zou hem tot in 't toi let hebben gevolgd om hem tot be talen te dwingen. Daarop kneep hij haar keel dicht tot zij bewusteloos was. Maar voor de man het cafe ver liet dronk hij nog een glas bier en plunderde de geldcassette waarin 34 gulden zat. Het slachtoffer woon de pas twee weken in Kerkrade, en was afkomstig uit Amsterdam. zen tot Japanners van Europa zou den worden gepromoveerd," aldus Dankert. Minister Van der Stoel benadrukte in zijn antwoord de ongewijzigde houding van Nederland, maar hij g*ng niet in of Nederland nu wij dat „bezette gebieden" of „alle bezet te gebieden" door Israël moeten wor den ontruimd. Van der Stoel merkte wel op dat er „in het licht van de nieuwe situa tie bepaalde preciseringen in het be leid zijn aangebracht. Welke deze zijn, zei hij echter niet. Ook de verontruste kamerleden vroegen hem dit niet. Minister Van der Stoel zegde toe dat hij er in de toekomst nauw op zal toezien dat er tijdens deze pers bijeenkomsten waarop meestal ach tergrond-informatie over het buiten landse beleid wordt verstrekt geen misverstanden meer zullen ontstaan. r In de Tweede Kamer kwam het gistermiddag tot felle debatten over een verklaring in de kwestie Israël door een voorlich ting sfunctionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op de foto leest minister Van der Stoel een verklaring voor. Links staatssecretaris Kooijmans. Duizend liter benzine in de achtertuin UTRECHT (ANP) Onbegrijpelijk vond de Utrechtse officier van Justitie mr T. van Dijk het dat aan nemer H. B. G. uit Driebergen Leiden Het Rijnlands Lyceum: 8 dec. 20 15 uur Cabaret Don Quishocking, Zant je badpak; 10 en 11 dec. 20.15 uur Wim Kan. Microtheater: 14 dec. 20.30 uur Imperium, Bloed om Bloed, bewerk van Oresteia van Aischylos. Rotterdam Hof plein theater: 7, 8 en 9 dec. 20.15 uur Huge Claus' Blauw, blauw: 12 13 dec. 20.15 uur Toneelgroep Podium, De Cirkel, Somerset Maugh Piccolotheater: 7, 8, 9, 11 12 en 13 dec. 20.15 uur Toneelgroep Baal, B Berthold Brecht. Rotterdamse Schouwburg: 7 dec. 20.15 uur Nationale Ballet; 11 dec. 2 uur Nederlandse Opera Stichting, Pelléas et Mélisande, Debussy. De Doelen: 7 dec. 20.15 uur Liederrecital door Edith Mathis, soprsj 24.15 uur Roxy Music; 10 dec. 20.15 uur Kerstconcert door Deo Cantaj en The Young Credo Singers; 11 en 12 dec. 20.15 uur Concert <j Radio Phil. Ork olv Jean Fournet; 13 dec. 20.15 uur Concert d Radio Phil. Ork. olv Christopher Seaman; 20.15 uur Cabaretgi) Frans Eppink en John Kuipers met "Here m'n tijd". De Lantaren: 7, 8. 9. 11, 12. en 13 dec. 20.30 uur Funhouse Revue; 10 i 20.30 uur De Antilliaanse schrijver Frank Martinius Arion over i nieuwe boek "Dubbelspel". Theater In den Twijfelaar: 7 en 8 dec. 21.00 uur "Zeg het met vrouwi cabaret; 13 dec. Cabaret Pandoer. Groote Schouwburg: 12 en 13 dec. Nederlandse revue "Dag. dag. heerli lach!". Den Haag Koninklijke Schouwburg: 12 en 13 dec. 20.15 uur Hendrik IV, Luigi Piij dello: 8 dec. 20.15 en 9 dec. 14.00 uur Tartuffe, Molière; 9 dec. 2 uur Een Poppenhuis, Hendrik Ibsen; 10 dec. 20.15 uur Toneelgi Globe met Een vleug van honing, Shelagh Delaney; 11 dec. 20.15 Nederlands Danstheater, Pchelbel, première; 12 dec. Toneelgroep Th ter. De min in het Lazarushuis, W. G. Focquenbroch. HOT Theater: 7 en 8 dec. 20.30 uur Haagse Comedie, Philoktetes, Claus; 9 dec. 20.30 uur Franz Josef Bogner, mime; 10 dec. 20.30 Mo Being '73, Angels. Congresgebouw: 7 dec. 20.30 uur Concert door Residentie Orkest; 12 ei dec. 20.30 uur Concert door Residentie-Orkest olv Hiroyuki Iw Circustheater: 20.00 uur Nederlandse Operastichting. Rigoletto, Ve 9 dec. 20.00 uur Nederlandse Operastichting, Pelléas et Mélisa Debussy. Diligentia: 7 en 8 dec. 20.15 uur Cabaret Tingel Tangel met "Hoera, nog"; 10 dec. 20.15 uur Zangrecital door Fons Jansen; 11 dec. 20.15 Quatre mains door Chlnn Brings; 12 en 13 dec. 20.15 uur Fons Jans Kwartetten. Theater Pepijn: 7 en 8 dec. 20.30 uur Cabaret Gerrit, Gerrit e 11 en 13 dec. 20.30 uur Vrouwencabaret. En de vrouw die kiest een j Theater In de Steeg: 7 en 8 dec. 21.00 uur Cabaret Salvo, Cartoon II; 10 20.30 uur Concert door de Slagwerkgroep Den Haag. UTRECHT (ANP) Evenais voorgaande Jaren zullen op oude ten met "bijna dui^nd litTr tenzinê iaarsavond na 21 uur geen binnen- Prins Bernhard was gisteren in Londen om daar als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds na- tuurschïlder David Shepherd te onderscheiden met de Orde van de Gouden Ark. David Shepherd overhandigde de prins zijn schilderij "Tiger Fire" als een bijdrage aan de campagne ter voor koming van het uitsterven van de tijger. Van het schilderij zijn afdrukken gemaakt die in totaal f825.000,- opbrachten. Het bedrag werd de prins overhandigd tijdens de bijeenkomst in Londen. in de tuin bij zijn huis had opgesla gen terwijl bijvoorbeeld in de kran ten dagelijks wordt betoogd hoe ge vaarlijk dat is. Wegens overtreding, van de hinderwet en van de plaatse lijke brandweerverordening hoorde G. gisteren voor de Utrechtse kan tonrechter f 300 boete tegen zich eisen. De aannemer zei dat hij de benzi ne nodig had voor zijn bedrijf maar dat hij niet over vervoer beschikte. De risico's die aan zijn handelwijze waren verbonden had hij onvoldoen de beseft, voerde hij aan. Mr. Van Dijk wilde ten aanzien van G. nog wel enige clementie op brengen omdat het hier niet ging, om een notoire hamsteraar of iemand die de opzet had om de fel begeerde brandstof tegen een zacht prijsje te verhandelen. Mr Van Dijk liet doorschemeren dat de Justitie tegen die lieden streng zal gaan op treden. "Stel Je de risico's voor als iedereen zo maar clandestien voor raden brandstof gaat aanleggen", be toogde hij. I op 19 decem- reisbureautreinen werd bereikt, i dat er dit jaar geen aparte tre: voor reisbureaus rijden. De op wintersportplaatsen in Oostenrijk Zwitserland georiënteerde reis reaus werkea nu bij het vervoer landse treinen rijden. De internatio nale treinen rijden wel. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de dienstregeling van maandag 24 december tot en met 2 Januari enigszins gewijzigd in de verwach ting dat het vervoer nogal verspreid zal verlopen omdat er een lange aan loop is naar de kerstdagen en omdat er op 24 december geen verkeer zal zijn. Op maandag 24 december rijden serIand en Frankrijk, de treinen als op dinsdag, op 25 en 26 december geldt de zon dag-dienst regeling en op de dag na kerstmis wordt het normale donderdag-sche ma gereden. Andere Jaren wordt op 27 december het maandag-schema gereden vanwege het dru'kke verkeer. Op woensdag 2 Januari wordt meer piekverkeer in de ochtend verwacht en rijden de treinen als op een maandag. De normale D-treinen en de zgn. reisbureautreinen die van 20 tot en met 23 december naar Oostenrijk en Zwitserland rijden, zijn nu al volge boekt. In de 10 reisbureautreinen zijn alle 7000 plaatsen aan wintersporters verkocht. Deze optimale bezetting van de De normale D-treinen naar tenrijk en Zwitserland rijden op en 22 december met maximale sterking. Twee treinen naar Zwifc land tellen zelfs 15 rijtuigen. Vo moesten drie ex bra treinen wor ingeschakeld naar Oostenrijk. Andriessen KVI "Alle programs op de helling' DEN HAAG (ANP) Radio Vero nica heeft gemeend een bijdrage te moeten leveren aan de bezuini- gingspolitiek van onze regering, zo heeft Rob Out, de programmaleider meegedeeld. Op een tijdstip waarbij op iedere Nederlander een beroep wordt gedaan zich op alle gebied be perkingen op te leggen om energie verspilling te voorkomen, heeft zij besloten haar nachtuitzendingen te stoppen. Met ingang van morgen zendt zij uit van 's ochtends 6.00 uur tot 's nachts 2.00 uur. Indien onze economische situatie daartoe aanleiding zal geven, zal Ve ronica zich beraden over verdergaan de maatregelen, aldus de program maleider. Het gemeentebestuur van Rotter dam weet nog niet wat voor be leid het moet gaan voeren met betrekking tot de diverse aspecten van de oliecrisis. „Wij kunnen ons pas een oordeel vormen als wij het rapport van de Essor-werk- groep hebben ontvangen. Daar naast wachten we met smart op de olienota van de regering. Voor alsnog weten we niet, waar we aan toe zijn", aldus wethouder Viersen voor de haven en econo mische ontwikkeling. Men ver wacht de nota van de regering zeer binnenkort, althans voor 18 december, op welke datum de raadscommissie voor de haven en economische ontwikkeling op nieuw zal vergaderen over de olie- problematiek. Het PvdA-kamerlid Konings heeft de regering de verzekering ge vraagd dat de huidige oliecrisis niet van invloed zal zijn op de eerder geformuleerde eisen met betrekking tot de milieuhygiëni sche aspecten van de vestigings plaats Ternaaien voor een in Bel gië te vestigen raffinaderij. Voorts hebben enkele kamerleden de regering gevraagd of het be leid inzake de eventuele vestiging van deze raffinaderij in Ter- naaien wel in overeenstemming is met de opvattingen van de inter parlementaire Beneluxraad. Zo dit niet het geval is moet naar hun mening alsnog al het moge lijke worden gedaan het beleid van de Benelux-landen in over eenstemming met die opvattingen te brengen. De omstandigheden dwingen tot distributie van propaangas. De heren J. van Noord en W. J. Lokhorst betoogden dit in de gis teren gehouden bestuursvergade ring van het landbouwschap, na dat drs. M. L. de Heer van de so ciaal-economische afdeling van het schap had uiteengezet dat in pluimveehouderij, varkenshouderij en kalvermesterij zestig procent van de bedrijven van propaangas afhankelijk is. Men besloot, de overheid ten spoedigste om de distributie te vragen. Drs. De Heer vertelde dat de voorziening met propaangas in de pluimveehouderij te wensen over laat. In de uiteenzettingen over het sociaal-economisch beleid dat de overheid tijdens de energiecri sis wil voeren, een beleid gericht op behoud van de werkgelegen heid en voortzetting van de pro- duktie, wordt volgens drs. De Heer het agrarisch aspect wel eens wat vergeten. Van 4 tot en met 19 Januari wordt in het Bouwcentrum te Rotter dam een expositie .zuinig in huis" gehouden. Dit naar aanleiding van het grote aantal aanvragen voor en vragen over het onlangs by het bouwcentrum verschenen gelijknamige informatieblad. Deze expositie wil de consument een overzicht bieden van materialen en toepassingen daarvan op het ge bied van thermische isolatie. Mate rialen, die hy zelf of met behulp van een vakman in zijn woning kan toe passen en waardoor hij de warmte- isolatie van zijn woning kan verbete ren en op die manier energie be sparen. Op deze expositie zullen materialen te zien zijn als tocht-weringen dich tingsmiddelen warmte-isolatiedekens, -platen en -schalen voorzetramen, dubbele ramen, dubbel glas enz. Eén en ander in de uitvoering, zoals die voor de consument (of voor de vak man, die hy de isolatie laat uitvoe ren) te koop is by de bouwmateria- lenhandel, yzerhandel, doe-het-zelf zaken enz. DEN HAAG (ANP) "Alle pal programs zullen op de helling i ten. Dit betekent, dat ook het re ringsprogramma moet worden steld." Dit heeft mr. Andriess voorzitter van de KVP-tweede merfractie, gisteravond gezegd in politieke tv-zendtyd van zyn pa: Mr. Andriessen zei, dat als er n der geld beschikbaar komt niet a nagekomen kan worden, wat in proframma's is beloofd. Door het I stellen van de programs var litieke partyen en van de regei draagt iedereen een steentje by, de KVP-fractievoo"zitter. PTT-er sta] uit pakketten ARNHEM De Arnhemse po! heeft een PTT-er aangehouden er een handeltje van had gema horloges uit postpakketten te ha Ook twee helers zitten vast. De fl is al zeventien Jaar bij de PTT. had zich gespecialiseeerd in pakl ten voor Juweliers. Daar zaten vo namelijk uurwerkjes in. Hij h' zes gevallen bekend voor de pos! recherche.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4