'Geen betonmortelcentrale' Vmptmeijer (PSP): 'PvdA linkser geworden' MIJN HOND WIL ONTHEFFING WAT NU? Sinter- daasje b denneboom Reëel alternatief zoeken voor opvang van de groei RAADSLID VERBOOM: Raad naar de toekomst ^vanDommeien X3NDERDAG 6 DECEMBER 1973 Milieucursus Leidse universiteit (XI) LEIDEN Sinterklaas 1973. Met de laatste pakjes op weg naar huis, langs de kerstetalages. Jan Holvast schoot dit beeld gister middag in de Leidse binnenstad. Hoe was deze Sint wat de verkoop betreft? Een greep uit de ervaringen van grootwinkelbedrijf en detailhandel: De Hema-bedrijfsleiding was "zeer en zeer en zeer" tevreden. Vooral de duurdere gebruiksartikelen, zoals koffiezetapparaten en autoradio's vlogen de winkel uit. Speelgoedhandel Van Brussel was heel erg tevreden. Er is iets meer gekocht dan het vorig jaar. Grammofoonplatenhandelaar Hofenk veronderstelde dat de omzet in vergelijking met vorig jaar zo'n 45% ivas gestegen. Toppers: "For ever and ever" en de lp van Boudewijn de Groot. Parfumerie Van Westen meldde dat er niet meer of minder was gekocht dan in 1972. „Het is niet voldoende om alleen maar „stop" te roepen wanneer de groei van steden landschappe lijk waardevolle gebieden dreigt aan te tasten. Er moet gezocht worden naar reële alternatieven om die groei elders op te vangen. Een dergelijke poging wordt vol gens drs. R. J. de Wit, burgemees ter van Alkmaar, voorzitter van de Contactcommissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming en tevens statenlid voor de PvdA in Noord-Holland gedaan in het ontwerp-streekplan Waterland. Het plan, dat volgend jaar mei in de staten van Noord-Holland zal worden behandeld en dat gis teren onderwerp was van de inlei ding in de Leidse milieucursus, omvat een gebied dat zich ten noorden van Amsterdam uitstrekt tot aan Monnikendam. Een rijk natuurgebied, dat zich uitstekend zou lenen voor het creëren van een nationaal landschapspark. Het „reële alternatief" voor de dreigende Amsterdamse groei wordt volgens drs. De Wit gebo den in een „overloop" naar Pur- merend. Nu nog ene stadje met 30.000 inwoners, maar straks een stad die 90 tot 100.000 inwoners zal tellen. Daarmee wordt voorko men, dat Amsterdam zich in aoordelijke richting uitbreidt ten koste van een zeer rijk natuur gebied. Dat zo vlak onder de rook van Amsterdam nog een open lan delijk gebied ligt, dat topografisch gezien sinds de 16de eeuw weinig veranderd is, is volgens drs. De Wit te danken aan het gemeente bestuur van Amsterdam, dat steeds fel gekant is geweest tegen een sterke uitbreiding van kernen als Durgerdam, Ransdorp en Holysloot. Toch is er een aantal factoren, dat een reële bedreiging vormt voor het gebied. De grootste is de steeds slechter wordende situatie in de landbouw: in het gebied lig gen voornamelijk „vaarbedryven" (weilanden die alleen per boot bereikbaar zijn) en er is een uit tocht van jonge boeren aan de gang. Gevolg is een verschraling van de dorpen en de agrarische bebouwing. Vooral de laatste tien jaar is een duidelijke achteruitgang merkbaarcaravanterreinen en autokerkhoven dreigen het gebied langzaam te verpauperen. Drs. De Wit acht dan ook een inventief landinrïchtingsbeleid noodzake lijk. Bovendien moet naar wegen worden gezocht om de agrarische bedrijfsvoering te handhaven. Een tweede bedreiging vormt de snelle groei van een aantal kernen in het streekplangebied. Dat geldt met name voor Broek en Waterland en Landsmeer. „Bij de laatste kern is sprake van een opgepepte ontwikkeling", aldus drs. De Wit. Het streekplan voor ziet in een sterke afremming van die groei. Nog slechts enkele ge meenten zullen in beperkte mate mogen groeien. Dat geldt bijvoor beeld voor zowel Edam als voor Oost zaan. De natuurlijke rijkdom van het gebied wordt gekenmerkt door de openheid die er bestaat. .Bomen planten langs de wegen zou een aantasting betekenen van het ka rakter. aldus drs. De Wit. Verder is in het gebied een aantal na tuurwetenschappelijk zeer rijke gebieden aanwezig zoals het Wor- mer- en Jisperveld en Ilperveld. Om dergelijke waardevolle ge bieden te behouden is het volgens drs. De Wit noodzakelijk dat de „natuurkernen" worden aange kocht. Dat gebeurt op het ogen blik ook. Zo is reeds 1000 van de 3300 hectare kerngebied in han den van de natuurbescherming (ministerie van CRM, Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer en de Stichting Noordhollands Land schap. Voor de nabye toekomst wordt gerekend op een aankoop- en in richtingsprogramma dat ruim 33 miljoen zal vergen, terwijl voor beheer jaarlijks een bedrag van 0.7 miljoen gulden nodig zal zijn. Daarnaast zal door een reeks van beperkende maatregelen het ge bied veilig gesteld moeten worden. Op dat punt zal ook een stuur groep, waarin rijk, provincie en gemeenten zitting hebben, een belangrijk steentje kunnen bij dragen. Volgende week de laatste Inlei ding in de CORS-milieucursus door W. J. ter Keurs van de Leidse universiteit. Onderwerp: „Keerzijden van de presentatie en de realisering van nationale land schapsparken". ADVERTENTIE Oh nee, mevrouw W. te R., ook voor hèm geldt op zondag de rand van het trottoir en niet de straat! Mocht u overigens ook wat willen weten overz'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur- natuur voedsel, bakvol met krachtstof. En daar is tenminste voorraad genoeg van! WDÜtë© Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. LEIDEN PvdA-raadslid Ver boom schrijft ons hot volgende Er zijn groepen en insbellingen die het met de bouw van een betonmor- tel centrale op het terrein (jachtha ven) Sumatrastraat niet eens zijn. Er wordt gevreesd dat de hinder die men gaat ondervinden groter is dan de heer De Jong doet voorkomen. Vol gens deze zal het vele gerij afnemen want, zo zegt hij, er zal worden gere den met mixers met een inhoud van 6m3. Het zal t.a.v. stof de schoonste centrale worden die er is op dit mo ment. Al deze geruststellende woorden kunnen ons niet overtuigen. Als men weet dat we nauwelijks gestart zijn om de oude stadswijken wat leefbaar te ma'ken, kunt u begrijpen dat het bericht over deze centrale de bewo ners overvalb. Het dient dan ook zo te zijn, dat deze centrale in het kader van de rehabilitatie bekeken wordt. Het kan volgens mij nooit zo zijn, dat, als men grond heeft men maar kan bouwen. Het bericht dat men een bouwver gunning heeft verbaast me. Hieruit blijkt dat het gemeentebestuur ver gunningen verstrekt zonder zich te bekommeren over diegenen die de last zullen ondervinden. Ik vind het dan ook onjuist, dat in een tijd van inspraak dit gebeurt. Er dieent dan ook overleg te komen met het ge meentebestuur en de groepen die in deze wijk de belangen van de bewo ners behartigt. Ik denk hier aan de botenbezitters, het wyk- comité, de woningbouwvereniging en le bewoners. Wat is de schade welke een beton- centrale kan aanrichten? De directe hinder zal waarschijnlijk het stof en het lawaai zijn, maar wat denkt U van het rijden met de enorme zware auto's? De huizen, die toch al niet van de beste kwaliteit meer zijn zul len weldra verzakken en scheuren, de straten zullen snel vernield zijn door het zware transport. De bewo ners zullen nog maar weinig rust hebben. Als de huizen verzakt en ge scheurd zijn, kunnen we dan bij de L.B.C. verhaal halen? Recreatie is een grote behoefte in het westen van het land, dus dienen we daar zuinig op te zijn. Voor Üe bouw van de betoncentrale zal een stuk recreatie worden opgeofferd. De zelfdoeners met hun bootjes moeten wegwezen, de hengelaar moet inpak ken, de Jeugd moet maar elders ver tier zoeken. Ik noem dit een enorme schade die met elkaar wordt toege bracht en daarom mag die betoncen trale er niet komen. Men hoort vaak kreten dat de ge meente Leiden haar industrie de stad uitjaagt en waarschijnlijk ko men deze geluiden ook nu weer, toch ben ik van mening, als het over in dustriebeleid gaat, men een totaal plan dient te hebben waarin de be langen worden afgewogen. Ik denk dat een betoncentrale, die waarschijnlijk neigingen vertoont expansief te zijn, niet in een woon wijk geplaatst moet worden maar op een plek waar ruimte is voor die ex pansie. Er zijn inmiddels contacten ge legd met het wijkcomité, de woning- bouwverenignig, de botenbezitters en de bewoners om as. dinsdag 11 de cember met elkaar te overleggen wat er te doen staat. Op donderdag 13 de cember zal een delegatie de commis sievergadering van V.O.W. bijwonen (aanvang 16.00 uur), 's avonds zal er een bijeenkomst zijn in het stadhuis, kamer 204, aanvang 20.00 uur, waar de delegatie uit de wijk en leden van de gemeenteraad deze zaak opnieuw met elkaar zullen bespreken. -IDEN Toen Leiden ongeveer vier jaar geleden bezig s zich voor te bereiden op de huidige raadsperiode, speel- PSP-er Amptmeijer een rol van betekenis in het poli- wke gebeuren. Hij was één van de grote bouwers aan het «Dgressief akkoord tussen PvdA, PPR, D'66 en zijn PSP. j was bovendien uitvinder van de zg. PAK-clausule, die iield dat de progressieven alleen in het college van B. en zitting zouden nemen alls ze meer dan de helft van de thouderszetels zouden krijgen. iptmeijer was ook zeer nauw betrokken bij de breuk sen zijn partij en de rest van het PAK, ongeveer op de ft van de raadsperiode die nu aan de gang is. Hij had n namelijk pas het raadslidmaatschap overgenomen van es Walle, die er, zoals hij zelf zei, meer dan genoeg van Het was niet Amptmeijers eerste optreden aan het dse politieke frontvoor de komst van het PAK was hij >ekend (en bij zijn tegenstanders gevreesd) als zeer listig dslid. Door Jan Holvast het ogenblik wordt er weer ig gesleuteld aan een progressief voor de raadsperiode die vol- Jaar van start gaat, en beleeft 'tmeijer een nieuwe episode in zo langzamerhand „de haat-lief- rhouding tussen PvdA en PSP" emd mag worden. Want de wrok waarmee de PSP zich twee jaar geleden van de PvdA, en dus van het PAK, afkeerde, lijkt overwonnen, en men wil het opnieuw samen gaan proberen. De PvdA heeft gemeld dat men de PSP weer graag bij een pro gressief blok wil hebben, en de PSP heeft geantwoord, dat men „in prin ADVERTENTIE cipe wil meedoen aan een links meerderheidscollege". De vorm van dit progressieve verbond die de PSP evenals de twee andere „kleine broeders" PPR en D'66 in het hoofd heeft maakt overigens dui- delyk dat men niet meer zo dicht aan de boezem van de grote PvdA gedrukt wil zitten als deze raadspe riode: men denkt aan het maken van één fractie van PPR, D'66 en PSP, waardoor er in het linkse blok vol waardig tegenspel voor de PvdA kan ontstaan. „Ruk naar links" Hoe komt het nu dat de PSP toch weer met de PvdA in zee wil? Herman Amptmeijer, terzijde ge staan door PSP-bestuurslid Anne v. d. Zande, zegt er dit over: „Ongeveer een half jaar nadat de PSP uit het PAK was getreden heeft de PvdA een ruk naar links gemaakt. Het stemgedrag van deze partij en dat van ons heeft duidelijk gemaakt dat we niet meer zover van elkaar ston den. Voor de veranderde opstelling van de PvdA zyn een paar redenen aan te wyzen. Om te beginnen geloof ik dat de PvdA een aantal illusies kwijtgeraakt is; men gelooft niet meer dat men door het slim bepra ten van een paar wethouders iets kan bereiken. Vooral de plotselinge zwenking van wethouder Kret van stadsontwikkeling en verkeer, die de Breestraat eerst wel wilde af sluiten, en die er toen plotseling geen enkele haast meer mee had, heeft de PvdA naar mijn idee een forse tik gegeven. Daarnaast is er het optreden van burgemeester Vis, dat de linkse frac ties by elkaar drijft. Als Vis wat minder star en formeel zou zijn zou hij naar mijn idee heel wat meer kunnen bereiken. Een derde oorzaak van de betere verstandhouding tussen ons en de PvdA is de goede samenwerking in de commissie BOO (begeleiding or ganisatie-onderzoek). Daarin zit ik namens de raad met de PvdA-leiders Van Aken en In 't Veld. In die com missie zijn we het eens over hoe het gemeentelyk apparaat, dus ook de Verdeliing Er zijn vrij concrete plannen voor een driemanschap van de fracties van PPR, D'66 en PSP. Denk je niet dat de vorming van één gezamenlijke fractie op problemen zal stuiten? Met name D'66 houdt er immers niet het socialistische principe op na dat aan jullie handelen ten grondslag ligt. Amptmeijer: „Ik denk dat alleen de verdeling van de raadszetels een beetje een moeilijkheid zal worden. Over de principes in de Leidse poli tiek zijn we het getuige het stem gedrag met D'66 vrijwel volledig eens. Kijk eens, we zitten hier in Leiden met een in Nederland unieke situatie. We worden hier geconfron teerd met problemen die een ge meenschappelijke opstelling onver mijdelijk maken. En als D'66 zich in de raad blijft gedragen zoals nu, dan zie ik niet in waarom we gescheiden zouden moeten werken. Een andere ideologische grondslag? Dat lijkt me geen bezwaar, omdat niet de partijen worden samengesmolten, maar alleen de fracties in de gemeenteraad". Geen naijver Je noemde zelf de verdeling van de raadszetels al. Het is niet uitge sloten, dat D'66, dat op het ogenblik bij alle verkiezingen zeer harde klap pen krijgt, dankzij een eventueel „driemanschap" van PPR, PSP en D'66 beter in de raad zal worden vertegenwoordigd dan volgens de verkiezingsuitslag gerechtvaardigd zal zijn. Zie je dat als een bezwaar? „Nee, dat vind ik eerlijk gezegd niet zo erg belangrijk. Het is in Lei den niet nodig om vol naijver in de gaten te houden of je eigen party er toch vooral maar niets minder op zal worden. Als het geluid en de kennis die D'66 op het ogenblik met Bert Oosterman en Will van Rooyen in de raad brengt verloren zouden gaan. zou ik dat zeer betreuren", vindt Amptmeyer. Hy gaat nog een stapje verder: „Mocht D'66 uiteenvallen ik weet niet of dat gebeurt, maar veronderstel dan zou ik willen proberen om op de verkiezingslyst van PPR en PSP toch plaats te re serveren voor goede mensen van de Democraten". Het is één van de opmerkelyke ge dachten die Amptmeijer tydens ons gesprek lanceert. Hy heeft er nog twee in petto. Allereerst zou de PSP, zo meldt hy, in het „driemanschap" ook graag een vertegenwoordiging van het Leids Huurderscomité opge nomen zien. Die zou los moeten staan van de PSP, „want LHC en PSP zyn niet identiek, al telt het LHC een paar vooraanstaande PSP- ers onder zyn leden". Opmerkelyke gedachte nummer twee: „Het zou verstandig kunnen zyn om, als er een progressief col lege van B. en W. komt, een wethou derszetel van het „driemanschap" af te staan aan de CPN. zodat het college een bredere basis in de raad krijgt". Strak Daarbij ga je ervan uit. dat de pro gressieven een meerderheid zullen krygen bij de verkiezingen. Wat zou er naar het idee van de PSP moeten gebeuren als er geen meerderheid voor links ontstaat? „Onze party heeft gezegd wel be- stuursverantwoordelykheid te willen dragen, maar alleen onder vry strak ke voorwaarden. Dat houdt in, dat we, wanneer er geen meerderheid voor de progressieven komt, niet met by voorbeeld de KVP in zee willen stappen om maar een college te kry gen waarin links vertegenwoordigd is. Als er een dergelyke situatie ont staat, zal er geprobeerd moeten wor den een aantal progressieve leden van andere partyen achter ons te krygen. Trouwens, de PvdA heeft aanvaard dat er in het programma waarmee links de verkiezingen zal ingaan niet geschrapt zal worden. Dat is een belofte aan de kiezers, en die zal waargemaakt moeten wor den. Er zal dus gezocht moeten worden naar mensen die dat pro gramma onderschryven". Het is overigens de vraag of Ampt meyer de nieuwe raadsperiode waar over dit gesprek gaat, als actief raadslid zal meemaken. Hij doet iet wat geheimzinnig over een voortzet ting van zyn werk in de raad: „Het zal van een groot aantal factoren af hangen of ik doorga". Hy wil daarby wel kwyt. dat hy er niet voor is dat mensen te lang op een bepaalde po litieke post blyven hangen, „omdat ik vrees dat dat leidt tot een soort bedryfsblindheid". Bovendien vindt hy dat het raadswerk een erg groot beslag op zyn tyd legt, waaronder zyn andere bezigheden (studie, het schrijven van artikelen en het hou den van lezingen by voorbeeld) te ly- den hebben. Weerstanden Je bent echter wel een bekende fi guur in Leiden geworden. Ben je niet bang dat het PSP stemmen zal gaan kosten als er een minder alge meen bekende naam op de aanplak biljetten zal verschijnen? Amptmeyer: „Dat lykt me juist een reden om op te houden. Ik ben er niet zo voor dat een party teveel aan één man opgehangen wordt. Je moet by dit alles ook niet vergeten, dat er in de raad nogal wat weer standen tegen mij gegroeid zyn. Ik ben naar myn idee terecht nogal op klompen door de porselein kast gegaan. Laat de PSP in 1974 maar eens met een schone lei begin- Een sombere vraag: kun je nu al zeggen wat eventueel het breekpunt zou kunnen worden in de progres- Amptmeijer: .Als we een progres sief college krygen kan er een breuk komen wanneer sommigen gaan den ken dat Je door hard onderhandelen met „Den Haag" de beste resultaten voor Leiden kan boeken, terwyl an deren gaan proberen door handig onderhandelen met hun partygeno ten in de regering tot zaken te ko men. Dat gevaar zit er wel in, want ik geloof niet dat Den Haag nou zit te springen om cheques voor ons uit te schryven. Die indruk heb ik ten minste gekregen in een gesprek tus sen Leiden en de staatssecretarissen De Goede Financiënen Polak (Binnenlandse Zaken). En we willen toch een zwembad en andere sport- voorzieningen, we willen de stadsver nieuwing krachtig aanpakken, en huizen opknappen, om maar eens iets te noemen". Polarisatie De slotvraag. Denk je dat de zo beruchte polarisatie in de raad door de confessionelen en liberalen levend zal worden gehouden? Amptmeyer geeft op de valreep nog een opmerkelyke mening ten beste: „Er is helemaal geen polari satie, sinds 1972 al niet meer Alleen de VVD tracht haar houding in de Kamer in de Leidse raad voort te zetten en is dan ook in een vry groot isolement verzeild geraakt. De con fessionelen echter zyn hun duffe re gentenmentaliteit uit vroegere tyden, toen een wethouder alleen in de fout kon gaan door overspel te plegen, wel kwyt. Ze zijn trouwens volledig ongeschikt om te polariseren, want dan zullen ze kleur moeten beken nen, en daaarmee delven ze hun eigen graf. Ze bestaan immers nog steeds alleen by de gratie van hun vaagheid. Als ze die opgeven, zullen ze talloze leden kwijtraken, die dan maar liever meteen naar de VVD of naar de progressieven gaan".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3