'Loonstijging zit er voor het komende jaar niet in' Prioriteiten moeten verlegd PVDA EN PPR WILLEN BEZUINIGEN OP DEFENSIE Nederlandse kritiek op Zuid-Afrika in de V.N. In hoger beroep drie jaar geeist tegen apotheker Werkgevers in gesprek met regering: 'Neerland s Hoop' elektrisch versterkt Vrijdag ontwerp machtigingswet HOGE BOETE GEEIST TEGEN ROEKELOZE VROUWENARTS Minister Pronk over ontwikkelingshulp: Z. Holland regelt de verwerking van afval PAGINA 4 BINNENLAND WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 DEN HAAG Tijdens de de fensiebegroting in de Tweede Ka mer zijn de regeringspartijen PvdA en PPR met bezuinigings plannen gekomen op de defensie begroting. De socialisten vinden dat er nu al 70 tot 100 miljoen kan worden bezuinigd door het afschaffen van de twee met kernwapens uitge ruste vliegtuigsquadrons en door vervoegde invoering van de diensttijdverkorting. Buiten dit bedrag zou men nog 40 miljoen kunnen besparen door afschaf fing van de vrije lunch, tafelgel den, kledinggeld voor gala-uni formen en sommige subsidies. Het PvdA-tweede-kamerlid Dankert wil dat deze bezuinigin gen al in de defensienota, die in februari wordt behandeld, zullen worden opgenomen. PPR-fractieleider de Gaay Port man kwam met 'n bezuinigings plan voor 188 miljoen gulden. Van de progressieve drie, ver klaarde alleen het D'66-Kamerlid Van Mierlo, dat zijn partij geen behoefte had aan verdere ver laging van de uitgaven. Tijdens de eerste termijn van de Tweede Kamer heeft het gister avond vragen geregend over de generaalscrisis. Het VVD-Tweede Kamerlid Ploeg stelde„Het gaat niet alleen om generaals. Het gaat om de onlustgevoelens in en buiten de krijgsmacht". In het algemeen waren de spre kers van mening dat minister Vredeling in de generaalskwestie een slechtere beslissing had kun nen nemen. Het CH-Kamerlid Scholten zei hierover: „De beslissing van gene raal Meijnderts om thans ook de dienst vervroegd te verlaten, be vestigt mijns inziens dè Juistheid van de beslissing van de minister hem niet tot chef-staf te benoe Minister Vredeling deelde tij dens de begrotingsbehandeling mee dat de ontslagaanvraag van generaal Clumpkens hem nog niet had bereikt. Bezorgdheid bestond vooral bij de oppositiepartijen over 't steeds sterker verouderende ma terieel waarmee de drie krijgs machtdelen zijn uitgerust. Van Eisen (KVP) noemde de situatie op sommige gebieden ronduit ..abominabel slecht". Algemeen werd aangedrongen op snellere ve vanging van de Starfighter. „Het is nauwelijks verantwoord het personeel nu nog acht jaar met deze toestellen de lucht in te laten gaan." vond Ploeg (VVD) en de DS'70'er Keuning had het zelfs over „levensgevaar voor de piloot". De minister zal op 11 december antwoorden. DEN HAAG Voor het komende jaar zit er geen loons verhoging in nu als gevolg van de oliecrisis niet op een stij ging van de produktiviteit behoeft te worden gereeknd. Het is ook zeer de vraag of de prijsstijgingen volledig ge compenseerd kunnen worden. Hierover zal aain de hand van nadere gegevens moeten worden beslist. De werkgevers (industrie, land bouw, middenstand) hebben dit gis teravond verklaard in een oriënte rend gesprek met een kabinetsdele- Koningin Juliana heeft gistermiddag op Paleis Soestdijk een facsimile herdruk nomen van de eerste "Topographische en militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden", een herdruk van uit de periode 1850-1864 stammende kaarten. Op de foto bekijkt de koningin de kaart van Amersfoort en omgeving met een loupe. DEN HAAG De Nederlandse vertegenwoordiger in de dekolonisa tie-commissie van de VN-assemblee, heeft scherpe kritiek geleverd op het beleid van de Zuidafrikaanse rege ring ten aanzien van Nambidë (Zuid west Afrika). Hij deed dit voor de stemming, over een resolutie waarin de onwet tige bezetting van Namibië door Zuid-Afrika, de onderdrukking en Neerlands Hoop keert terug. Bram Vermeulen en Preek de Jonge zullen tydens hun tournee niet meer alleen op het toneel staan. Preek en Bram elektrisch versterkt is dan ook de ondertitel van het programma Neer lands Hoop Express, waarmee zy door het land reizen. Tot nu toe hebben Bram en Preek slechts by de studio-opnamen van hun platen gebruik gemaakt van die elektrische begeleiding. Optreden met een groep was een wens van de twee als kometen omhoog geschoten caba retiers. De aangekondigde tournee gaat drie maanden duren en begint met vier nachtvoorstellingen in het Amsterdamse Tuschinski Theater. Het eerste optreden is op 28 decem ber. In totaal zullen zeventig voor stellingen worden gegeven. Het Leid- se publiek kan de nieuwe show op 6 februari gaan zien. De groep bestaat nu uit Jan de Hont. Harry Heeren, Preek de Jonge, Thé Lau en Bram Vermeulen. De tournee ls met opzet beperkt gehou den omdat Bram en Freek tot elke prijs willen vermijden, dat er routine in de groep sluipt. In de loop van deze maand ver schijnt van de groep een singletje met aan de ene kant Quo Vadis en aan de andere kant Gooi een kwartje ln de Jukebox. In het voorjaar is een langspeelplaat te verwachten naar Aanleiding van deze tournee. het invoeren van de apartheid krach tig worden veroordeeld, evenals de weigering van de autoriteiten in Pretoria, heft zelfbeschikkingsrecht toe te passen. "De regering van Zuid-Afrika, heeft haar plechtige beloften ge schonden dat zij de rechten van het volk van Namibië zal eerbiedigen, zo als de vrijheid van meningsuiting en het recht politieke activiteit te be drijven, waaronder dat openbare bij eenkomsten te houden. Wij zijn dit Jaar getuige geweest van de arresta tie van politieke leiders en het ver bieden van politieke activiteit. Bo vendien heeft de Zuidafrikaanse re gering haar politiek van de zoge naamde thuislanden voortgezet, het overbrengen, met geweld van leden van diverse stammen naar andere ge bieden. Op deze wijze worden Nami- bië'rs van Namibiërs gescheiden ten einde nationale gevoelens de kop in te drukken en het uiteindelijk ont staan van een Namibfeche staat te frustreren", aldus de Neder landse afgevaardigde. Nederland onthield zich maandag echter van stemming over de resolu tie, onder andere omdat er in wordt gepleit voor het afbreken van de con tacten met Zuid-Afrika. Voorts is de De Zuidafrikaanse positie is ver re van duidelijk, aldus de Nederland se afgevaardigde. De Zuidafrikaanse regering heeft in haar contacten, met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, "een dubbelzinnige houding aange nomen". "Degenen die van de Zuidafrikaan se regering een meer tegemoetko mende en constructieve benadering van de dialoog hadden verwacht zijn werkelijk diep teleurgesteld". De contacten tussen de secretaris generaal en de regering te Pretoria, "stellen de internationale gemeen schap in staat een niet-aflatende, pressie op deze regering uit te oefe nen", aldus de Nederlandse afge- gatie. De opvatting van de werkge vers staat lijnrecht tegenover die, van de vakcentrales. Bij gebrek aan voldoende gegevens houdt de vakbe weging voorlopig vast aan een begin- loonstijging van 2,5 procent per 1 januari. Volgende week dinsdag praat het kabinet-Den Uyl andermaal met de vakbeweging en de werkgevers in aparte bijeenkomsten. Dan zullen spijkers met koppen kunnen worden geslagen omdat de regering dan be schikt over "harde" gegevens betref fende de effecten van de oliecrisis, op de nationale economie. De werkgevers hebben het kabinet gevraagd in voorkomende gevallen, steun te verlenen aan bedrijven, die voor aanpassingsmoeilijkheden ko men te staan en af te zien van maat regelen, die ondernemingsactivitei ten kunnen belemmeren of die de produktiekosten extra verhogen. De ondernemers willen: het niet toepassen van de selectie ve investeringsregeling, grote terughoudendheid bij ver korting van de arbeidstijd, verlichting van de lasten voor 'n aantal bedrijfstakken, zoals jeugdlo nen, minimumloon, gelijke beloning voor mannen en vrouwen, partiële leerplicht) Dr. J. Bariels, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen: "Meer dan ooit moeten de werkgevers een grote zorgvuldig heid aan de dag leggen bij het verlenen van ontslagen. Maar dat kan géén algemeen ontslagverbod inhouden". De werkgevers vinden 't voorlopig voldoende dat bij een tij delijk tekort aan werkgelegenheid, wordt overgegaan tot werktijdver korting. Ook moet het mogelijk wor den dat werknemers, die vallen on der een werktijdverkorting, tijdelijk worden Ingeschakeld in andere on dernemingen. Verder willen de werkgevers dat de overheid haar uitgaven terugbrengt opdat de onvermijdelijke druk op de ondernemingen en de particuliere inkomens dragelijk blijft en de par ticuliere bestedingen op een verant woord peil blijven. VNO-voorzitter Bartels zei ook dat de onzekerheid rond maatregelen, tegen de gevolgen van de oliecrisis de kritische grens hebben bereikt. DEN HAAG (ANP) De re gering hoopt het ontwerp van de machtigingswet aanstaande vrijdag bij de Tweede Kamer te kunnen in dienen. De nota met de maatregelen, die als gevolg van de oliecrisis ge troffen moeten worden, kan eerst volgende week vrijdag verwacht wor den. Deze feiten heeft tweede-kamervoor zitter Vondeling gistermiddag bekena gemaakt, naar aanleiding van bij de regering ingewonnen informaties. Verwacht wordt, dat de Tweede Kamer op woensdag 19 december, en donderdag 20 december over de machtigingswet en de maatregelen zal kunnen discussieren. Drie mannen hebben gisteravond om half zes een sigaren winkel in Amsterdam overvallen. Een van de drie had een geiveer met afgezaagde loop bij zich waarmee hij de winkelier 'klappen gaf. Deze moest met een hoofdwond naar het zieken huis. Na de vechtpartij verdwenen de overvallers met enkele honderden guldens uit de kassa. Op de foto: de gewonde siga renwinkelier. ADVERTENTIE deel, dat behalve de S.W.A.P.O. (de South West African People's Orga nisation» ook de National Conven tion for Namibia representatief is. Deze organisatie is in de resolutie MAASTRICHT Met een verwij zing naar de inkomens die artsen, en specialisten in ons land genieten, heeft de officier van Justitie in Maastricht gisteren tienduizend gul den boete en tien maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid geeist, tegen een vrouwenarts uit Kerkrade. De man had in mei een bromfietser aangereden, die een beenbreuk op liep. De arts reed roekeloos en on verantwoord snel op een smalle weg, zo zei de officier. Hij eiste verder nog een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie weken. AMSTERDAM Drie jaar ge vangenisstraf heeft de procureur- generaal mr. H. Lagerwaard bij het gerechtshof in Amsterdam gisteren geëist tegen de 51-Jarige Chinese apotheker W. H. L. uit Rotterdam wegens een poging tot moord en drie zware mishandelingen met gevaar voor het leven. De apotheker had in 1971 en 1972 verschillende keren snoep met giftige stoffen als digoxine, digitoxine en natronloog aan zijn 27-Jarige nicht en 25-Jarige neef gestuurd. De recht bank in Utrecht veroordeelde hem hiervoor op 9 mei tot vier jaar, na dat de officier van Justitie acht Jaar had geëist wegens vier pogingen tot moord. Mr. Lagerwaard zei dat hij bij zijn eis rekening had gehouden met de psychiatrische conclusie dat L. verminderd toerekeningsvat baar was tijdens zijn daden. Dat een Jaar verblijf in het huis van be waring hem dainig heeft geschokt en dat hij nu toch dankbaar is dat het goed is afgelopen voor zijn slachtof fers. Aanvankelijk had de apotheker alleen berouw getoond over het feit dat hij zijn familienaam, gezin en beroep ten schande had gemaakt. L. was pleegouder van zijn nichtje Ing, die hi|J in 1966 uit Indonesië mee naar Nederland had genomen. Zij ging in Utrecht farmacie stude ren. Het deed de apotheker verdriet dat het meisje zich met haar studie steeds meer aan zijn waarnemingen onttrok. Door de „stoeipartijtjes" die hij wel eens met haar had, zag zij later af van frequent bezoek aan haar oom. Een keer bezocht de apotheker haar flat en stopte een tablet met digoxine in een doosje pijnstillende tabletten. „Ik wilde haar ziek maken zodat zij om hulp naar huis zou ko- Vervolgens stuurde hij zijn neef Hing anoniem een zakje bonbons met digoxine. Als kerstcadeau stuurde hy hem een kerstkrans met een flesje gin cream, aangelengd met extra, sterke natronloog. Met haar ver jaardag kreeg lug van „twee vrien dinnen" een zakje bonbons en vier gebakjes, eveneens vergiftigd. Zij vertrouwde het niet en gooide de spullen weg. Wel nam zij die dag toevallig de vergiftigde pil in en moest naar het ziekenhuis. Na een rope'ratde kwam men achter de oor zaak. Toen L. werd aangehouden, bekende hij meer dan waarvan hij was verdacht. Het hof doet op 18 december uitspraak. DEN HAAG (ANP) De nationale commissie ontwikkelingsstrategie (de commissie-Claus) blijft voortbestaan, maar krijgt een gewijzigde structuur. Naast de commissie die meer leden zal krijgen die iets afweten van ont wikkelingsvraagstukken en bewust wordingsprocessen, komt een des- kundigengroep, die de adviezen van de commissie toetst en de prioriteiten vaststelt. Ontwikkelingssamenwerking gister - Aldus heeft minister Pronk voor middag in de Tweede Kamer meege deeld tijdens de voortzetting van het vorige week begonnen kamerdebat over zijn begroting voor 1974 De Tweede Kamer wordt met een brief nog nader op de hoogte gesteld van de genomen beslissingen. "De commissie", aldus minister Pronk, "gaat zich bezig houden met de ont wikkelingsvraagstukken in de ontwik kelingslanden, mede gezien in het licht van de internationale verhou dingen, en voorts met het binnen lands beleid wat de ontwikkelingssa menwerking betreft". De ontwikkelingen rond de oliecri sis hebben gemaakt, dat het opstel len van een meerjarenraming voor de ontwikkelingssamenwerking moet worden verschoven. Het kan ook zijn, dat als gevolg van de crisis - stijgen de prijzen, ook in de ontwikkelings landen - de prioriteiten van de ont wikkelingssamenwerking anders moe ten leggen. De Nederlandse steun aan bevrij dingsbewegingen zal gericht zijn op het welzijn en de ontwikkeling van de bevolking in bevrijde gebieden, en bestaan uit morele en materiele steun. Het gaat niet om de aanschaf van wapentuig of het voeren van mi litaire operaties, aldus de bewinds man. De hulp aan Chili blijft bevroren, voor wat betreft het verstrekken van nieuwe leningen en het uitvoe ren van projecten uit bestaande le ningen. Toch zal Nederland de Chi leense bevolking niet in de steek la ten. Tijdens zijn recente bezoek aan Indonesië heeft minister Pronk de kwestie van de politieke gevangenen aan de orde gesteld. Hy kon de Kamer daarover geen enkele nadere medede ling doen, omdat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken begin volgend Jaar ook naar Indonesië reist en dan deze zaak verder gaat bespre ken. Er is hier sprake van een geïn tegreerd optreden, zei de bewinds- De Tweede Kamer hoopt het debat over de ontwikkelingssamenwerking vandaag af te ronden. In de loop van de dag werd gestemd over de moties, welke zijn ingediend tijdens de de batten over het buitenlands beleid en de ontwikkelingssamenwerking. DEN HAAG Gedeputeerde Sti h ten van Zuid-Holland gaan de ve' werking van industriële en chemise! t afvalstoffen aan banden leggen. M< '5 een verordening willen zij voorto men dat verwerking van deze af va stoffen gebeurt op een uit oogpui I' van milieuhygiëne onverantwoofN de wijze. In een ontwerp-verordening over provinciale staten zich half d( cember zullen uitspreken, staat di verwerking van industrieel afval I Zuid-Holland verboden is, behali als het gebeurt door van overheid j wege in stand gehouden verzame diensten. G.S. kunnen van het vei bod ontheffing verlenen, bij voor beel aan grotere bedrijven, die zulke ho n veelheden afval produceren dat i 4 overheid zich niet met de aivo daarvan belast. Bij het verlenen ontheffingen, waaraan G.S. vo schriften kunnen verbinden, zal e gelet worden of de wijze van af va verwerking door het bedrijf dat ontheffing vraagt, aanvaardbaar voor het milieu. Bij afvoer van industrieel afvs naar een plaats buiten Zuid-HOllai wordt een meldingsplicht van kracl Die meldingsplicht zal ook ingevoerd voor het vervoer va mische afvalstoffen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4