egionaal 'VV V-steunpunt' moet tiiteindelijk ;toch zijn te fealiseren +W 4 Leidse ambtenaar vreemdelingenpolitie moet uit zijn functie' 3 LEIDENS V.V.V.-DIRECTEUR DEKKER Wm PvdA wil praten over vuilniszakken WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 ADVERTENTIE EIDEN Op de conferentietafel im het mooie kantoor van Leidens VW-directeur loei Dekker liggen twee knipsels uit het L.D. Mijn visie „Regio Rijnland van VW's loeilijk te realiseren" en het voorstel van de PAK-fractie in de Leidse gemeenteraad •Toeristische trekker: de weg der vrijheid". Sommige passages voorzien van een forse treep in de kantlijn. Dekker is vooral met mijn publikatie niet bijster gelukkig. Kenne- jk om subsidiële redenen. Ridderlijk geeft hij immers toe al betoogde hij dan wel dat et VW-steunpunt Leiden er van hogerhand beslist moet komen dat het een zeer poeilijk realiseerbare zaak zal zijn. Lr moet namelijk geld voor op tafel komen. Gefour- leerd door de 26 gemeenten, die samen die Regio Rijnland vormen. Dit houdt in, dat de gi emeentebesturen subsidie zullen moeten gaan verlenen en dat ook het bedrijfsleven duit in het zakje dient te doen. Enige uren heb ik met Leidens VVV-manager Dekker over lit en andere toeristische problemen zitten praten in het mooie cantoor op het Stationsplein, dat naar mijn mening toch wel vat in een "vergeten" hoek terecht is gekomen en niet gemak- iu celijk vindbaar voor de vreemdelingen. Vooral niet voor hen, lie met de auto komen. Bovendien is het bepaald niet eenvou- in die omgeving, al is het maar voor een paar minuten om nlichtingen te vragen, een parkeergelegenheid te bemachtigen. 'e>meii ij ve TOUR 1ST MA? ION )oor Combee 01 Nadrukkelijk betoogt Dekker: "In et nieuwe landelijke V.V.V.-bedryf, jaar of vier geleden geknstali- feerd in het omvangrijke rapport fl|v.v.v. in ombouw", is gestelfl, dait steunpunten in <de verschillende igio's dienen te komen om alerted ken op toeristisch gebied te kimmen ordineren. Andere provincies, zoals et elderlamd, Brabant, Limburg, Dren- en Overijssel, hadden die steun- uiten al. In Zuid-Holland waren ze .0 bter nog niet van de grond ge els men. Men vond het zeker niet adzaam alles te laten lopen via het g(Jmitoor van de Provinciale V.V.V. in elft. De noodzaak werd gevoeld ook ZuM-HoMaind-Noond een derge- k punt te creëren. Die steunpunten werd gesteld, het beste menlopen met de werkgebieden van n Koophandel en Fa- j^ieken. Dat is heit gevolg geweest, Leiden werd aangewezen alls het ntrale punt voor de kust- en bcl- nstreek. voor het merengebied en Rijnland. Ik heb bepaald deze tie niet geambieerd. M enhieeft verzocht er gestatte aan te willen ven, daarbij rekening houdende de omstandigheid, dat alle ge- léeenten in de regio Rijnland mede- ïrking zouden willen verlenen. Tolt toe is daar helaas weinig van ge nen. Alle gemeentebesturen heb ik n schrijven gezonden, doch die re- it.es daarop waren nihil". Dekker op de man af 1 agen of hij dat steunpunt voor de n sgio Rijnland van de grand ziet nen, zegt hij zonder aarzeling, dat er al is krachtens een besluit van algemene vergadering van de Al- êmene Nederlandse Vereniging voor eemdelingenverkeer en dat er vol- igen rekening mee moet worden ge ilden. Dit houdt in, dat alle itnfor- un bovenaf (AJN.V.V. en Na- Bureaiu voor Toerisme) en beneden af (de V.V.V.'s in de i) via het steunpunt Leiden diienit geschieden. Wordit er dus door de ïeenten geen rekening houden met dat centrale punt, dan staat de kans, dat zij zich in de riekomst buitenspél zetten. de presentatie, bijvoorbeeld door het samenstellen van een wervings- en informatiefolder voor het gehele re- giogebied. Leidens V.V.V.-directeur en de man. die het Steunpunt Regio Rijnland van de ghond moet brengen, Roel Dekker: "Exact gezegd is het dus onze taak dé gehele streek naar voren te bren gen. Daarvoor zullen de 26 gemeen ten in het gebied de financiële mid delen beschikbaar moeten stellen. Momenteel is dat nog geen haalbare kaart. Het wordt anders als de ge meenten eimddijk het nut gaan in zien. dat de regio in groot verband naar buiten gepresenteerd moet wor den en subsidie gaan verlenen. Het steunpunt is er dus. Leiden is daar voor aangewezen. Ik begrijp heel goed, dat grote V.V.V.'s als Katwijk en Noordwijk deze taak niet kunnen overnemen. Dié zitten zelf met han den vol werk om het optimale aantal gasten te kunnen werven, zodat alle beschikbare bedden bezet zijn. Wan neer Leiden als sbeunpunt zou ver vallen, zouden we in een vacuum komen te veilkeren wat de regio Rijn land betreft. Zeker ten aanzien van de informatie van boven, en bene den-af". Dekker heeft het niet gemakkelijk. Hij kan dat Steunpunt-apparaat on mogelijk laten draaien van de finan ciële middelen waarover de V.V.V. "Leiden" beschikt en ook niet met de mensen, die hij ter beschikking heeft. Dat zou roofbouw betekenen. De in- formatilces bijvoorbeeld hebben al werk genoeg om het Leidse V.V.V.- werk optimaal te kunnen verrichten. De V.V.V. "Leiden" ontvangt van de gemeente f 135.000,- subsidie. Daar van moeten de huur van het kantoor, het salaris van de directeur en diens onkosten etc. worden betaald. Boven dien wordt nog f 14.000,. subsidie ge geven aan de Rynsburgse corso, dat de eerste zaterdag in augustus altijd door Leiden rijdt en clat vele tien duizenden vreemdelingen naar de Sleutelstad 'trekt. Het komt er dus op neer, dat het Leidse V.V.V.-apparaat draaiende moet worden gehouden van de win sten, die worden gemaakt op verko pen en het 't verlenen van diensten voor derden. In de jaren dat Dekker nu aan het hoofd staat van de V.V.V. heeft hij de inkomsten weten op te schroeven van f 12.000,- tot f 25.000,-. Dit bedrag wordt verkregen door con tributies en dienstverlening. Concreet blijft er een bedrag van f 75.000,- over om de V.V.V.-machine zo soepel mo gelijk te laten lopen. Dus voor de sa- lairisse* van de infonmatrices, de kos ten van gas, water en licht, posntako6- ten en drukwerk. Geld om een wer kelijk goede kleurrijke folder te laten ontwerpen en drukken is er niet. Als we het gesprek brengen op het PAK-plan: „De weg der vrijheid" in verband met het 400-janig bestaan van de belegering en het ontzet van Leiden in 1574, concludeert Dekker, dat hat «en goed plan is, maar dat hij op dit moment niet weet hoe dat Leidens V.V.V.-directeur Dekker bij een groot aantal borden, die inwoner en vreemdeling de weg moeten wijzen naar het V.V.V.-kantoor op het Stationsplein. Deze borden kan men op allerlei punten in en buiten de Sleutelstad aantreffen. (Archieffoto Jan Holvast) financieel rond gemaakt moet wor den. Graag wil hij er aan meewerken. Het geld moet echter van andere zijde komen. De WV-kas is daartoe niet bij machte. Jammerlijk Een jammerlijke zaak noemt Dek ker het, dat het Leidse zakenleven het nut van een V.V.V. nauwelijks in ziet. De bijdragen die van die zijde worden ontvangen zijn zeer miniem. In 1962 was dat f 2000,. en dit jaar f 11.000,- doch de kosten zijn in die tien, elf jaar ook belangrijk gestegen. Aan de hand van wat het zakenleven beschikbaar stelt doet de gemeente er ook nog een belangrijk bedrag bij, namelijk tweehonderd procent. Toch en dat is een conclusie on- zerszijds, gebaseerd op eigen waar nemingen profiteert het Leidse zakenleven in niet onbelangrijke mate van de jaarlijkse toeristenstroom aan de kust en in de bollenstreek. Wan neer het weer te ongustig is om op het strand te vertoeven trekken de binnen- en buitenlandse gasten in drammen naar de Sleutelstad om daar te winkelen en om de vele be zienswaardigheden, zoals musea en hofjes te bekijken. Er wordt door die duizenden dan onopgemerkt voor een fiks bedrag uitgegeven. Aan pre sentjes. die men voor de thuisgeble- venen wil meenemen of aan inkopen, die men beschouwt als herinnering. Bovendien wordt in de consumptieve sector nog flink wat neergeteld:. Voor een kopje koffie met bybehoren, een drankje of een hapje eten. Ledden profiteert dus wel degelijk van die toerisitenstroom, die bij minder gun stig strandweer naar de Sleutelstad trekt. Terug naar het V.V.V.-steunpunt voor de regio Leiden. Wil dat opti maal gaan werken, dan zo consta teren we zal de personeelsbezetting van het V.V.V.-kantoor tenminste moeten worden uitgebreid met iemand, die de gemeentebesturen enthousiast zal moeten maken voor het plan en ze zal moeten overtuigen hoe belangrijk het toerisme wel is. Bovendien zal er een informatrice moeten komen, die al deze regiozaken bundelt. Eerste vereiste is, dat de 26 gemeenten in het gebied een bijdrage gaan leveren. Dekker denkt aan een f 0,20 tot f 0,25 per inwoner (er zijn er in totaal rond 300.000), want om de regio goed te laten functioneren en het nodige informatiemateriaal te kunnen laten vervaardigen, meent hij toch wel over een bedrag van f 100.000 tot f 125.000,- te moeten beschikken. Boven VW-subsidie Dekker met klem"Dat bedrag zul len de toeristische gemeenten zelfs moeten gaan betalen boven de sub sidie, die men al aan de plaatselijke V.V.V.'s geeft. Bovendien zijn er in het gebied ook talrijke gemeenten, die het nut van het VVV-werk niet zo inzien. Deze zullen ook moeten bij dragen. Het is geen eenvormige streek en bepaald geen gebied, dat een een heid vormt zoals bijvoorbeeld Gelder land. Het gebied beschikt over strand, duinen, bloembollenivelden, Keuken hof, waterwingebieden, meren en plassen en de prachtige oude stad Leiden. Dus niettemin wel boeiend en zeer aantrekkelijk voor de toeristen. Tot nu toe hebben we al heel wat in lichtingen over de streek gegeven. Mondeling en telefonisch. Er komen nogal wat vragen over binnen. Het is echter 'n duidelijke zaak en daar zal iedereen begrip voor moeten kun nen opbrengen da»t deze regio-ac tiviteiten niet kunnen worden bekos tigd uit de slecht gevulde Leidse V.V.V.-kas. Dait gelid is bestemd voor de promotic van Leiden zelf. Op dat gebied wordt binnen de mogelijkhe den waarover we beschikken veel ge daan. We hebben een eenvoudige fol der laten maken met als titel 'Wan deling door Leiden", voorzien van 'n kaamt, waarop in cijfers de in de tekst opgesomde bezienswaardigheden zijn vermeld. In een KiM.-folder voor Zuild-Afrika komt een antikei te sftaan over "Leidens ontzet 400 jaar gele den". Voorts zijn er, in verband met dit vierde eeuwfeest, al contacten met radio en televisie en bovendien zal via het Nationaal Bureau voor Toe risme door de buitenlandse kantoren aandacht worden gevraagd voor de feesten op en rond 3 oktober. Boven dien komen er ook steeds meer con gressen naar Leiden. Als V.V.V. doen we echt alles Leiden aan de "man of vrouw" te brengen. Op de valreep constateert Dekker: "Dat vormen van een steunpunt is een moeilijke zaak. Toch zie ik het op den duur wel van de grond komen. Er moet begrip bij de gemeenten wonden gekweekt. Ik geloof er in. Het is bovendien een heilig moeten. Komt het steunpunt niet tot stand dan gaat de hele regio Rijnland in een vacuum verkeren. Landelijk gezien dan. Dat zou erg jammer en nadelig zijn." gfio) let één punt AN.V.V. en N.B.T. willen namelijk Bar metéén punt in een bepaalde gio contact hebben om zodoende oodig veel ander werk te voor men. Alles over één schijf te laten id pen is arbeidsbesparend en veel w Qvoudiger. Een voorbeeld: de ©ve ie «neuten in de verschillende plaat- de regio zullen, als het goed is, lemaal moeten worden doorgespeeld ar het V.V.V.-steunpunt en daar ft men, dat ze bij het A.N.V.V. en rl&t N.B.T. komen om te worden op- pooien in de landelijke lijst. Het is r één facet. Dat moet ook gebeu- op het gebied van de bezetting de bedden tijdens topweekeinden, dat het centrale punt weet waar tjes over zijn en op dat van HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Cerfcina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN PvdA - f ractieleider Van Aken heeft gevraagd een zaak in de commissie voor politio nele aangelegenheden aan de orde te stellen, die in de open baarheid is gekomen door een pu blicatie van WIK, de Wekelijkse Krant van de Industriebond NVV. Onder de zware kop „Leidse po litie-ambtenaar voert schrikbe wind" schreef dit blad het vol gende „Turkse en Marokkaanse werkne mers in Leiden huiveren als de naam Graveland valt: de naam van de verantwoordelijke ambte naar van de vreemdelingenpolitie in de Sleutelstad. Er zijn er, die verhuizen naar randgemeenten als Voorschoten en Leiderdorp al leen al om aan het schrikbewind van de heer Graveland te ontko men. Een paar honderd buiten landers tekenden deze maand een verklaring in hun landstaal waar mee ze hun ontevredenheid aan het gemeentebestuur kenbaar maakten. WIK voerde gesprekken met Turken en Marokanen, die uit vrees voor represailles géén naam in de krant wensen en hun „geval" met enige omzichtigheid beschreven willen zien. Hun erva ringen zijn voldoende sprekend om te concluderen dat de heer Graveland zo snel mogelijk uit zijn funktie moet worden onthe- In het Turkse restaurant aan de Janvossensteeg in Leiden fun geren Z. Ozkirim en K. Bushina leden van de Industriebond NW) als tolk voor landgenoten, die gewapend met officiële papie ren verslag doen van hun bele- Daar is de man, die een huis- vestigingsvergunning van de ge meente kreeg, maar géén vesti gingsvergunning van de heer Graveland, omdat de woning niet aan diens wensen voldeed. (Ook nadat de aanwijzingen van de heer G. voor veranderingen waren opgevolgd kwam de vergunning nog niet los). Dara is de man met 'n huisves tigingsvergunning, die geen vesti gingsvergunning krijgt voor zijn zijn vrouw, omdat de heer Grave land vreest dat de familie kinde ren laat overkomen. (Hetgeen niet het geval is). Daar is de man die aanmerkin gen kreeg van de heer Graveland omdat hij wel eens met een vrien din uitgaat. Daar zijn buitenlanders, die op straat worden gevolgd, die zon der ooit met de heer Graveland t ehebben kennisgemaakt 's avonds bjj de naam worden aangespro ken en worden gewaarschuwd om er een onberispelijke levenswandel op na te houden. Daar is de familie die een huis vestigingsvergunning kreeg waar mee de heer Graveland zich (we derom) ten onrechte bemoeide om na de (overbodige) wijziging van de vergunning toch afwijzend over een vestigingsvergunning te beschikken. Daar is de man die recht heeft op een permanente verblijfsver gunning en iedere keer zonder opgaaf van redenen terug moet komen om een kortstondige ver lenging in ontvangst te nemen. De Stichting Begeleiding Bui tenlandse Werknemers, een ad viesorgaan onder CRM-supervisie zonder echte invloed, houdt zich op de vlakte als de heer Grave land ter sprake komt. „Uiteinde lijk moeten we met hem werken", zegt een informant, die toegeeft dat de Stichting géén vertrouwen heeft in de politie-ambtenaar. Dat is er al niet meer sinds een conflict eerder dit Jaar, toen de heer Graveland in een huurkwes- tie ten onrechte de kant van de huiseigenaar koos. Over deze vra gen werden vragen gesteld in het parlement, maar de houding van de heer Graveland veranderde niet. De Leidse politie-ambtenaar zelf is zich van geen kwaad be wust. Op de bovengenoemde „ge vallen" heeft hy pasklare ant woorden: Bjj kleine gemeenten zijn het mensen van de secreta rie, die het vreemdelingen werk „erbij" doen en wellicht de voor schriften vrijer interpreteren. Be moeien met het huisvestingsbe leid? Dat komt omdat de afdeling huisvesting soms vergunningen uitgeeft voor ongeschikte wonin gen. Nee verantwoordelijk voor het privéleven van buitenlanders is de vreemdelingen-politie niet, maar soms is het nodig, als Je weet dat iemand thuis vrouw en kinderen heeft Een handtekeningenactie van Turken en Marokkanen kan nooit enige grond hebben vertrouwt de heer Graveland WIK toe. Er zijn stapels voorschriften en daar houdt hy zich aan. De Turken en Marokkanen in Leiden zijn ondanks dat nauwge zet volgen van de voorschriften bang geworden van de Leidse po litie-ambtenaar, die hoe dan ook niets nalaat om hen het idee te geven dat ze aan zijn willekeur zijn overgeleverd. Meer dan 300 buitenlanders gaven van hun af keuring blijk door hun handteke ning te zetten. Het is te hopen dat B. en W. van Leiden de keren dat de Industriebond NW met hen te maken had niet uit blinkend door 'n beleid dat be wondering afdwong ditmaal resoluut ingrijpt. De hr. Grave land is wellicht voor veel ge schikt, niet voor de omgang met buitenlanders", aldus WIK. LEIDEN De PvdA-fractie in de Leidse raad heeft een extra verga dering van de commissie voor de be drijven aangevraagd om te praten over maatregelen om de gevolgen van het tekort aan vuilniszakken op te vangen. De socialistische fractielei der Van Aken heeft laten weten "een pakket van maatregelen" te willen zien, omdat een nijpend tekort aan zakken op velerlei terrein gevolgen zou hebben. Burgemeester Vis heeft gisteravond aan de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden gemeld dat directeur Van Overmeire van de gemeentereiniging een kort rapport over de situatie heeft opgesteld dat binnenkort be handeld zal kunnen worden. maar aan. Een lamp uit de.De Lichthal' mag gezien worden. HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. LEIDEN Vanmorgen is in het woonwagenkamp enige dei ning ontstaan, toen een kraanwagen verscheen en enkele manschappen van de Leidse politie. Eén van de wagens moest het terrein verlaten, omdat het totaal aantal wagens met één was overschreden. De eigenaar had inmiddels zijn caravan verkocht aan een andere bewoner en was niet van plan om aan de oproep van de gemeente te voldoen. De ivagen werd toch ontruimd en is overgebracht naar een opslagplaats van de gemeente. De bewoners keerden zich overigens geëmotio neerd tegen de heer Lavalije van de dienst maatschappelijke aangelegenheden van de gemeente. Volgens hen staan er legio lege ivoonwagens op het terrein, die eigendom zijn van één eigenaar. „Ze verzinnen veelal smoesjes om twee wagens te hebben", zei Lavalije. De politie was slechts aanwezig om eventuele schermutselingen te voorkomen. (Foto Jan Holvast» LEIDENDe raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aange legenheden tin de wandeling aba) heeft gisteravond de tijd genomen om te praten over spreektiJ dbeper - king in de raad. Een commissie is de raad niet, zodat men zonder schuld gevoelens ruim twee uur kon praten over een ideetje van het PAK voor korter praten. Nou kun Je daarover wat meewarig grinniken. Ik zal niet ontkennen dat ik dat gisteravond dan ook uitge breid heb gedaan. In wezen echter valt er niet zoveel te lachen. PvdA- fractieleider Van Aken maakte dat duidelijk. „Door het feit, dat voorstel len in de commissies niet of niet vol doende behandeld worden," zo rede neerde hij, „moet er in de raad vaak zo veel en zo lang gepraat worden". Als er in commissies over veel pun ten zo lang wordt gepraat als gister avond in „aba" over korter praten, dan zullen er heel wat commissiever gaderingen nodig zijn. En daar wreekt zich dan het amateurisme van de raad: waar halen die mensen nog meer tijd vandaan? Het is het twee de nadeel van werken met amateurs. Het eerste is dat ze niet in de raad komen omdat ze zo helder kunnen formuleren, en zo goed zijn in ver gaderen. Er zijn goede raadsleden, maar er zijn er ook die het nooit leren. Die zou je zoals het PAK voorstelde strak aan een vaste tijd moeten binden. Maar daar kun je weer bezwaar tegen hebben. PSP-er Amptmeijer en VVD-er Wes- sels („Ik ben het veel te vaak met Amptmeijer eens") bijvoorbeeld zijn van oordeel dat Je mensen het recht om hun mening goed te kunnen zeg gen niet mag afnemen. Amptmeijer kwam met een aantal andere sug gesties om tijd te besparen. Hij dacht dat er al heel wat tijd gewonnen zou kunnen worden als de raad de lijst van ingekomen stukken eerder zou krijgen, vergezeld van een voorlopig advies van B en W over wat er met die stukken zou moeten gebeuren. Burgemeester Vis, in de rug gesteund door secretaris V. d. Poel, dacht niet dat daarvan in de praktijk veel heil te verwachten valt. Tweede, niet zo somber ontvangen suggestie van de PSP-er: voorkom schorsin gen door van de raad te vragen wij zigingen in of aanvullingen op de voorstellen van B en W uiterlijk zes dagen voor de raadsvergadering in te dienen. Hij wilde voorts de stem verklaringen aan een vaste tijd binden. „En dan heb Je nog het overbodig spreken, maar daar zal wel weinig aan te doen zijn," verzuchtte hij. Wellicht bood de opmerking van de VVD-kolonel Wessels geen uitkomst. Maar hij had wel een beetje gelijk toen hij zei: „Je kunt natuurlijk re gels maken zoveel Je wilt, maar als de wil tot zelfbeperking ontbreekt kom Je er niets verder mee". En of die wfi er altijd is BERT VAN DOMMELEN.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3