Nieuwe volmacht voor president India afhankelijker van de Sow jet-Unie Commandant VN- vredescorps in Israel aangekomen Ene wet heft andere op in VS Werkloosheid in EG wordt 2 keer hog er Italianen jagen op spaghetti •3usrellen In karatsji in vogelvlucht iroiiuiïi in vogelvlucht gATERDAG 1 DECEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger heeft ver klaard dat de wet op de heperldtn^ Vci'n de madilt van de president om oorlog *te voeren tfie door het Congres is aangenomen, het president Nixon misschien mogelijk zal maken nieuwe bombardementen op Indochina te be velen in het geval dat er een nieuw belang rijk Noord-Vietnamees offensief irn Zuid-Vietnaim zou plaats vinden. Terwijl hij te kennen gaf dat hy ^ch vermoedelijk tegen dit denkbeeld eou verzetten, zei Schlesinger dat het ministerie van Buitenlandse Zaken Jen dergelijke mogelijkheid bestu deert. De wet op de beperking van |3e macht van de president om oor log te voeren houdt in dat Nixon ge durende zestig dagen Amerikaanse Strijdkrachten in het buitenland in pan zetten zonder van te voren toe- Stemming van het Congres te behoe ven. Deze wet werd eerder deze maand van kracht ondanks het feit dat Nixon er zijn veto over had uit gesproken. Een aantal juridische specialisten van het ministerie van Buitenlandse Zaken schijnt van mening te zyn dat deze wet de eerdere wetgeving on gedaan maakt waarin werd bepaald dat geen Amerikaanse strijdkrachten waaronder zware bommenwerpers van het type B 52, meer mochten Rapport over energiecrisis dernomen, de scheepvaart zal ko men stil te liggen. De twee lieten weten dat het ge vaar bestond dat er zich al in de naaste toekomst een voedselcrisis zal kunnen voordoen. ROME Italiaanse huisvrouwen en hun op „pasta" verzotte echtge noten zijn in het hele land op Spa ghetti-Jacht gegaan. Omdat de vrachtwagenchauffeurs het stijgingspercentage naast (je spaghetti-producenten ook BRUSSEL (ANP) Als de olie- ichaarste voortduurt, zal het aantal perklozen in de Europese Gemeen- (chap volgend jaar een verdubbe- Jng te zien geven. Dit staat in een lot dusver geheim rapport van de puropese Commissie over de gevol gen van de oliecrisis. Verder zou het bruto nationaal irodukt van de Gemeenschap twee i drie procent lager kunnen uitval- ku dan diib Jaar. Volgens de oor spronkelijke raming zou het BNP folgend jaar met 4,5 procent toene- hen. De daling van het BNP met jwee a drie procent komt overeen net een achteruitgang van de jerwachte economische bedrijvigheid ^net zeven procent, t Het werkloosheidscijfer zou bij en langdurige vermindering-van de belevering van Olie met als direct [evolg een beperking van het ver- iruik volgend Jaar kunnen uilt- lomen op vier vijf procent van !e beroepsbevolking vergeleken met hans twee procent. De uitwerking van het olietekort p de verbruikersprijzen wordt in et rapport becijferd op een toene- iing iet één 1,5 procent. De Europese Commissie werkt op jet ogenblik aan een rapport waar- alle aspecten van de energiecri- |s worden behandeld. Dat docu ment zou moeten worden besproken de eerstvolgende bijeenkomst van fe ministers van buitenlandse zaken e*tn de negen EEG-lidstaten, maan en dinsdag in Brussel. Op de of- fële agenda van deze ministersver- hdering komt dit onderwerp echter nog) niet voor. Twee internationale organisa- jes hebben inmiddels de waarschu- [ing uitgesproken dat het olietekort p wereld-scheepvaart kan verlam- em, hetgeen dan kan leiden tot isis bij de aanvoer ïlen en grondstoffen. De twee organisaties waren de lm rnational Chamber of Shipping en huis gaan s International Wheat Council. De irstgenoemde was van oordeel dat ,s er een tekort komt aan bunker- ie en hier niets tegen wordt on- in staking zijn gegaan kampen de meeste Italiaanse winkels met tekor ten aan produkten als suiker, zout in ingeblikte tomaten. Ook de vissers voeren akties, waar door de aanvoer van verse vos werd gestagneerd. Eenderde van de benzi nestations in het land was gisteren gesloten vanwege een benzinetekort. Rome kampt met een tekort aan melk. Dit alles terwijl de Italianen ook nog een autovrije zondag krijgen en hun verwarmingen op een lager pitje moeten draaien. Een inwoner "aanidieeif"— 57500 dioSar"— t, 1 gébruiken voor de vorming van worden ingezet in Indochina. „Ik geloof dat men deze kwestie nu bestudeert", zo zei Schlesinger tijdens een persconferentie. Verder zei Schlesinger dat een aantal Amerikaanse bases in het bui tenland in de komende paar maan den zullen worden gesloten of ge consolideerd als bezuinigingsmaat regel. De Verenigde Staten zullen mari ne-eenheden in de Indische Oceaan houden om de ongehinderde door vaart van olietankschepen uit het gebied van de Perzische Golf te ver zekeren, zo maakte Schlesinger be kend. De minister maakte verder bekend dat de Amerikaanse strijdkrachten iedere twee of drie maanden hun aandeel zullen moeten opeisen van de olie die beschikbaar is in het bin nenland. De minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger zei later tegen Journalisten dat de wet op de beper king van de macht van de president om oorlog te voeren „wordt bestu deerd" om te zien of de maatrege len die worden overwogen in over eenstemming zijn met de bedoelin gen van het Congres. Kissinger sprak tegen Journalisten na een besloten bijeenkomst met de Commissie voor die buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse se naat. De voorzitter van de Commissie, Senator J. W. Fulbright zei dat hy van mening was dat deze wet het verbod om Amerikaanse strydkrach ten in te zetten in Indochina niet ongedaan maakte. Maar in ieder geval, zo zei Ful bright, had Kissinger hen de ver zekering gegeven dat „iedere belang rijke wijziging In de buitenlandse politiek van te voren aan het Con gres zal worden bekend gemaakt". Kissinger geeft geld prijs aan oorlogswezen OSLO De Amerikaanse minis ter vain Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, wül zijn aandeel in de No belprijs voor dé vrede ten goede laten komen aan de kindieren van Ameri kaanse militairen dóe in Indbchómla gesneuveld zijn of als gevolg van ge vechtshandelingen vermist worden. Hy heeft de voorzitter van hét Noorse Nobelcomtité laten weten dat „Genève''gaat toch door De twaalfjarige Edward Kennedy verliet gisteren het zieken huis waar twee weken geleden zijn rechterbeen werd geampu teerd wegens kanker. De jongen kon op eigen kracht naar de auto komen. CAIRO/TEL AVTV (AFP, DPA, Reuter) Na een bezoek aan Caïro voor een onderhoud met de Egyp tische minister van Oorlog over het Egyptische besluit van donderdag het gesprek met Israël aan kilome- terpaaJl-101 op te schorten is de com mandant van het V.N. vredeskorps voor het Midden-Oosten, de Finse generaal Ensio Siilasvuo, gisteren aangekomen in Jeruzalem, waar hij morgen generaal Mosje Dayan, mi nister van Defensie, zal ontmoeten. Egypte schortte het overleg in de tent aan de weg tussen Caïro en Suez op vanwege „Israëlisch getalm" by de toepassing van het artikel in de zespuntsovereenkomst over de wapenstilstand dat handelt over te rugtrekking van de legers tot op hun posten van 22 oktober. Het diplomatieke overleg tussen Is raël en Egypte moge tot stilstand ge komen zyn, de gewapende incidenten zyn het niiiet. Aan het Suezfront heerst aan beide zijden weer een toestand van opperste paraatheid. De VNT.-waarnemers betitelden de talrijke incidenten van de laatste da gen als „plaatselyke voorvallen". Koning Hoessein van Jordanië heeft g^raf't' op aandrang van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kisinger, toch besloten aan de vredesconferentie over het Midden- Oosten in Genève deel te nemen, zo is gisteren uit diplomatieke bron ver nomen. De vrost had de conferentie willen boycotten omdat de Palestynse be vrijdingsorganisaties het alleenver- tegenwoordigingsrecht gekregen heb ben. De Verenigde Staten hebben rugge spraak gehouden met Egypte en Is raël om te verkrijgen dat de op schorting van het overleg by kilo- meterpaal-101, niet leidt tot verda ging van de opening van de vredes conferentie van Genève op 17 of 18 december. De zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken, George Vest, zei dat er nog heel wat delicate di plomatie aan te pas moest komen voordat de conferentie en haar agenda in grote lijnen vaststaat. Succes voor Leonid Brezjnew 1 levensmid- Rome beschreef de situatie morgen als volgt: „thuis zitten en kou en honger lijden". In Triëst slaagden enkele honder den inwoners er nog in 100 kilo spa een fonds voor déze kandoren. Kissinger kreeg dit jaar met Noordvietnaimese vertegen woordiger op die Paryse vnedesbespre- ghetti in te slaan. Andere moesten kingen, Le Doec Tho, dé Nobelprijs echter met lege handen voor de vrede die 115.000 dollar be draagt. Le Doec Tho heeft de prys nliet aangenomen NIEUW DELHI (Reuter) Leonid Brezjnew, de leider van de Sowjet- russische communistische party, is van India naar de Sow jet-Unie te ruggekeerd met een pak documen ten dat India in economisch opzicht sterk afhankeiyk van Rusland maakt. Brezjnew en premier Indira Gan dhi tekenden donderdag vier over eenkomsten die betrekking hebben op een zeer intensieve en uitgebreide economische samenwerking tussen beide landen op lange termyn. Vór 198Ó0 moet de waarde van hun han delsverkeer, dat nu circa 1,8 miljard gulden bedraagt, met 150 tot 200 procent gestegen zyn. Beide landen zullen elkaar op han dels- en economisch gebied nog ster ker dan voorheen bevoordelen. Via de grote industriële bedrijven die in India met Russische hulp zyn op gericht, zal de samenwerking tussen beide landen bevorderd worden. De Sowjet-Unie zal voorts steun verle nen by de bouw van nieuwe onder nemingen voor de verwerking van ferro- en non-ferrometalen en olie raffinaderijen en by de uitbreiding van de petro-chemische industrie. Ze zal ook helpen by de aardgas- en oliewinning. Hoewel mag worden aangenomen dat India door deze ak koorden sterker dan voorheen van de Sowjet-Unie afhankeiyk zal worden, wordt in de tekst van de akkoorden nadrukkelyk gezegd dat de samen werking tussen beide landen in over eenstemming zal zyn met het pro gram van de Indiase regering voor de ontwikkeling van de economie van India en de versterking van zyn economische onafhankeiykheid". Het handels- en economische ver drag dat de vier overeenkomsten om vat, heeft een looptyd van 15 Jaar. Deskundigen beschouwen het docu ment, dat betrekking heeft op de samenwerking tussen de organen van beide landen die zich bezig hou den met het opstellen van plannen, als één van de belangrykste van het hele pak. In een politieke verklaring wordt met instemming gesproken over de „positieve wyzigingen" die zich in de toestand in Azië hebben voorgedaan en aangedrongen op toepassing van de principes voor ontspanning in alle delen van de wereld. De politieke verklaring bevat geen rechtstreekse verwijzing naar het collectieve veiligheidssysteem voor Azië, waarover Brezjnew uitvoerig gesproken heeft in het Indiase par- regering geen duidelyke toezegging gekregen hebben dat zij bereid is aan de uitwerking van dit systeem mee te werken laad van Europa )leit voor astarbeiders 'J STRAATSBURG In Parijs ver tederende leden van die Raad van "IJuropa hebben een oproep gedaan ÏC^t de Europese regeringen niét de 95|iecrisis aan te grypen als moitief oor het "in het wilde weg ontslaan" P®pn buitenlandse gastarbeiders. De leden van de raad maken deel it van de commissie voor bevolking h vluchtelingen. De commissievoor- de Zwitserse sociaal-demo- Valter Renschler, verklaarde dat de J olidariteit van de negen landen ^n de EG in de huidige crisis ook tdeeld zou moeten worden door de fbarbeiders die aan het wélzyn Europa hebben by gedragen. KARATSJI (Pakistan) (AP) bjman werd gedood en 3 politieagen- idm zyn gisteren gewond by de on- ■Hsten die donderdag ontstonden na Lefet verhogen van de tarieven der iadsbussen. Gisteren waren vele aainkels gesloten in Karatsji en ook 'le* leerlingen en studenten bleven —kuis. /Een aantal pogingen om bussen in :and te steken kon door de politie orden verydeld. De dode was ge- illen toen een menigte met messen 0 de stokken op de politie aanviel, j> deze een aantal schoten loste. 'e'De tarieven waren verhoogd we- "?ns het sty gen der brandstofprijzen. dens de rellen in Karatsji zyn ook evallen geconstateerd van plunde- Doodstraffen voor Poolse nazi-beulen WARSCHAU (UPI) Een recht bank in Warschau heeft gisteren drie Poolse mannen ter dood veroordeeld wegens moord als leden van een Na zi-executiepeloton in de Tweede We reldoorlog. De drie beklaagden, de 57-jarige boer Wladyslaw Butkun, de 62-Ja- rlge fabrieksarbeider Jozef Miakasz en de 57-jarige musicus Jan Borows- ki, toonden geen emotie toen de rechter hen veroordeelde tot de dood door de strop, verlies van de burger rechten en inbeslagneming van hun bezittingen. De drie mannen maakten tussen 1941 en 1944 deel uit van een „Son- derkomman'do" dalt in het concentra tiekamp Ponary in het toenmalige noordoosten van Polen, talloze men sen heeft vermoord. Geschat wordt dat in totaal 100.000 mensen in Po nary de dood vonden. Butkun, Miakasz en Borowski wer den in 1970 gearresteerd nadat de Polen gegevens over het kamp ge kregen hadden van de Russen. Fischer-Spasski in juni 1974? CARACAS De voorzitter van de internationale schaakfederatie, prof. dr. Max Euwe, heeft gisteren in Ca racas verklaard dat een revanche tweekamp tussen de huidige wereld kampioen Bobby Fischer en de Rus Boris Spasski in juni van het vol gend Jaar gehouden zou kunnen worden. Euwe zei dat de onderhan delingen tussen de beide spelers reeds waren begonnen. „Een van de weinige weldadige gevolgen van de jongste Arabisch— Israëlische oorlog is, dat West-Euro- zal die stem niet in staat zyn hoorbaar te maken in de dialoog van Jawel, die wel overal ge voeld, maar wat komt er in feite nog van terecht? Europese solidariteit ls log steeds een heel moeiiyk gestalte kan krygen in de werkelyk- heid van alledag- Eigenlyk een het Nederland is geweest, dat zich al- ty'd had verzet tegen de ontwikkeling van een Europese energiepolitiek, om dat het aan een vrije-maiiktpoiitiek door te "drukken; van wereldformaat de voorkeur gaf. Met andere woorden: u, meneer Brandt, komt nu wel pleiten voor een gemeenschappeiyke Europese actie waarvan Juist Nederland voordeel zal hebben (omdat dit land by de Ara bieren byzonder slecht staat aange schreven), Haag geconfronteerd met de gevolgen van zyn eigen standpunten uit het waarden is de prijs rijkelijk hoog. En verleden. En daartoe behoorde byv. voorlopig zit men dan toch maar met ook het opwaarderen van de gulden het grote probleem van de olie-cri- Bonn en natuurlijk Nederland ge- genoiigd, maar nergens van op de en de voorkeur aan onze haven, hoogte waren. Dat was In aanzien- Parys poogt het gasdiffusieproject lijke mate het algemene gevolg van gebrek aan eenheid. Nu is gebrek Nederland, Duitsland en Engeland voelen, op technisch-financiële gron den, veel meer voor het ultra centri fugesysteem. Als de anderen Pompl- VN veroordeelt de apartheid NEW YORK De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft een internationale conventie aangenomen en deze opengesteld voor ondertekening waarin „de mis daad van apartheid onderdrukt en wordt. Met 914 stemmen en 26 onthou dingen heeft de algemene vergade ring de 19 artikelen bellende conven tie aanvaard. Engeland, de Verenigde Staten, Portugal en Zuid-Afrika stemden tegen de maatregel. In de conventie wordt gesteld dat „de apartheid een misdaad tegen het mensdom is en een ernstige bedrei ging vormt voor de internationale vrede en veiligheid. CIA betaalt Amerikaanse journalisten WASHINGTON Ruim dertig Amerikanen die onder de dekmantel van de journalistiek werkzaam zyn in het buitenland, zyn in loondienst van de Centrale Inlichtingendienst, schreef gisteren de in Washington verschynende Star-News. Het blad, dat als bron „gezagheb bende kringen" vermeldt, schreef dat de namen van de verslaggevers in CIA-kaartenbakken aan het liöht kwamen tydens een door directeur William E. Colby twee maanden ge leden opgedragen herziening. Colby zou opdracht hebben ge geven het aantal buitenlandse cor respondenten in dienst van de CIA te beperken, nadat hy een rapport over de omvang van die relatie onder ogen had gehad. De Star.-News is achter geen na men van buitenlandse corresponden ten in CIA-dienst kunnen komen, maar sohreef dat de vyf die afge voerd waren, geen van alle verbon den waren aan grote landeiyke dag bladen met bureaus aan deze kant Papadopoelos bang voor „ongeluk'' ATHENE De voormalige Griekse president George Papadopoelos die in een coup is afgezet, heeft niet langer huisarrest en mag zich vrij bewegen, zo is gisteren uit betrouwbare bron vernomen. Maar ondanks dit feit „is hy nog niet buiten zyn woning ge weest omdat hy bang is dat hem Iets zou kunnen overkomen," zo werd uit deze bron verder vernomen. De 54-jarige ex-kolonel, die de lei der was van de coup in 1967, werd vroeg op zondagmorgen huisarrest opgelegd toen een nieuwe militaire coup zyn regime omver wierp. Vol gens de bron bevinden Papadopoelos zyn echtgenote, Despina, zich in villa in Lagonisi, op 32 kilometer dou 1 eenheid nog tot daar maar veel zwaarder weegt het ge- vajn Griekse hoofdstad1, brek aan onafhankelijkheid, aangezien alle negen Europese EG- de zijnen hun zin geven, is landen in dat opzicht in hetzelfde die wel bereid zich tot het Europese schuitje zitten, is er reden zich af feitelijk'^vordt Den saajmhorigheidsgeloof te bekeren, vragen wat er deze maand nu jeigenlijk aan feitelijke vooruitgang van de saamhorigheid bereikt kan worden. Solidariteit op zichzelf is im mers niets, want negen maal nul is nog altijd nul. En als de Negen ieder afzonderlijk niets hebben om een vuist te maken, betekent ook Europese eendracht niet veel meer dan een holle leuze. Er zal dus inder- tydens zyn recente bezoek aan presi dent Pompidou geen overeenstem ming kon bereiken. Het ging daar crisis als ei Europese Maar Pompidou, geplaatst keus t naar opofferen van de winst, die Frankrijk heeft opgestreken met zijn uiterst voorzichtige politiek in het Midden- Oosten, anderzijds, gaf de voorkeur aan die laatste. Zodat dit vraagstuk Negen, die deze maand de EEG-mi- nisters op 3 en 4 december a.s. in Brussel om daar de mogehjkheld van een Europese Energieraad onder ogen te zien. Intussen heeft Pompidou zyn Westduitse gespreksparti zonder rekening te houden met het speculatiegevaar voor andere valuta's. En verder schoof Pompidou dan de noodzaak van een Europese nucleaire- energiepolitiek naar voren, waarby het verschil in de processen voor het verrijken van uranium om de hoek kwam kyken. De Fransen prefereren hun eigen gasdiffusie-project. de Duitsers (samen met Nederlanders en Britten) houden het op de ultra- centrifugemethode. Dit laatste is be- grypeUjk omdat de ultra-centrifuge aanzienlyk goedkoper is dan het Franse systeem, waarvan deskundi gen bovendien vrezen dat het spoedig verouderd zal zyn. Op de achtergrond speelde dan verder nog het belang van Le Havre als oliehaven en ge duchte concurrent voor Rotterdam een rol. Er zal dus nog heel wat te bedisselen vallen als er in de loop van deze maand in Brussel en Ko penhagen op Europees niveau ver gaderd wordt. Intussen is het duidelijk, dat de toekomstige energievoorziening van Europa in sterke mate onder politie ke invloeden komt te staan. De te genstellingen zijn duidelijk: Frank rijk wenst Le Havre tot eerste olie haven van het continent te promo veren, ter vervanging van Rotterdam die onmogelijk in een handom draai door het gebruiken van andere energiebronnen kan worden opgelost. Ook het rondrennen van Europea nen door het Midden-Oosten om verklaringen van goed gedrag los te daad iets bereikt moeten worden krijgen helpt al heel weinig. Neder land heeft zelfs de schim van Ko ningin Wilhelmina ten tonele ge voerd om Koning Feisal van Saoedi- Arabië te herinneren aan haar vriendschap met zijn vader (de mis sie-Van Roijen). Het enige resultaat is, dat de Arabieren in hun indruk versterkt zijn, dat de olieboycot een uiterst doeltreffend wapen is om de gehele Westeuropsee wereld naar hun pijpen te laten dansen concessies af te dwingen. Er- Europa; de Europese krècht te vergroten. Ge zien de zucht om elkaar vliegen af te vangen, zal dat niet gemakkelijk zijn en de vraag is of de oplossing van de oliecrisis op korte termijn ook maar één stap dichterbij zal worden gebracht. In dat opzicht is er mis schien meer te verwachten van de neven-effecten van de Arabische maatregelen: catastrofale gevol gen voor de Derde Wereld; terugkeer van miljoenen gastarbeiders uit ger is nog, dat de werkelijke bespre kingen zich geheel buiten de Euro peanen om afspelen. Toen onlangs de Amerikaanse minister van Bui- sterke vermindering het toerisme naar Arabische Arabisch-gezinde landen; het in zicht bij de Arabieren, dat zij te hoog spel spelen en technische concurren- tenlandse Zaken, Henry Kissinger, tie uitlokken die de olie in waarde een bezoek aan Cairo bracht en pre sident Sadat ter ere van zijn gast 'n diner gaf, deed het wrange grapje de zal doen dalen, en tenslotte de on derlinge onenigheid bij de olieprodu centen (Perzië houdt zich afzijdig ronde, dat de maaltijd werd bijge- dat wekt Jaloezie). Toch is. juist met woond door tien Egyptenaren, Amerikanen becielen. Die sadeurs van bel angry ke Europese landen, die voor de vorm waren uit- het oog op grotere onafhankelijk- vier Europese im- heid-in-de-toekomst, sterkere Euro- de ambas- pgse eendracht meer nodig dan ooit. Vier bussen ingesneeuwd BELGRADO Vier bussen met een totaal van 220 passagiers zyn in de buurt van het Joegoslavische meer Aluga ingesneeuwd. Al 2 dagen woeden in Joegoslavië hevige sneeuw stormen, waardoor de sneeuw hier en daar twee meter hoog is komen te liggen. Telefoonverbindingen zyn hier en daar verbroken. Militairen en burgers hebben hulpakttes op touw gezet om de inwoners van ingesneeuwde dor pen van voedsel en medicamenten te voorzien. ANTIBIOTICA TEKORT IN VS WASHINGTON In de VS dreigt door de Oliecrisis een tekort aan me dicijnen, zoals penicilline en andere antibiotica, te ontstaan. Een woord voerder van een grote fabriek van farmaceutische produkten zei dat de Amerikanen rekening zullen moeten houden met een tekort aan belang rijke medicynen die gewooniyk op basis van aardolieprodukten worden bereid, als „de regering niet snel maatregelen neemt". Vertegenwoor digers van de farmaceutische indu strie hebben in dit verband om een onderhoud verzocht met John Love, fid. Nixons adviseur voor energietaken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9