Hoe kom ik er, en hoe kom ik terug? Grieks „arbeidsbureau" een spionagecentrum ZUINIG IN HUIS „Luchtvervuiling is wel te voorkomen Wintersporters ongerust "Gemeenteraad mag ritselen aan de rand ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 Den Haag/Rotterdam Onzeker heid is dit jaar medepassagier van al die automobilisten die per auto naar wintersportoorden in Duits land, Oostenrijk en Zwitserland gaan. Het „kom ik er en hoe kom ik te rug" beheerst de gedachten van vele autobezitters en bezorgt hen slapeloze nachten. De ANWB en de reisbureaus heb ben het er druk mee. Zij worden overspoeld met vragen van ongerus te Een onrust die niemand weg kan nemen, omdat de situatie in Euro pa van dag tot dag verandert. Drs. D.J. Engelen, directeur toeris me van de ANWB, schat het aantal auto's, dat naar wintersportlanden rijdt op 15.000. Een cijfer dat is ge- Door Henk de Ridder baseerd op een onderzoek van het CBS van 1970 .Stel het aantal pas sagiers per auto op 3%, komen we aan 52.500 Nederlanders die hun jwintersportgenoegens hebben geba seerd op het gebruik van de auto. Vertrekken uit Nederland levert Voor hen geen problemen op. Distri butie of geen distributie, die volle tank in eigen land is wel gegaran deerd Drs. Engelen verwacht ook geen noemenswaardige moeilijkhe den in Oostenrijk en Zwitserland. Hij zegt: „Toerisme is voor de eco- jnomie van deze landen veel te be- llangrijk. Hun regeringen zullen al lies doen om het toerisme in stand te houden. Er zullen daar daarom weinig beperkingen gelden. Bovendien heb ik gehoord dat Oos- itenrijk de binnenlandse behoefte laan benzine dekt uit eigen produk- tie. Dat was overigens een nieuwtje Riskant in Duitsland te liggen, om precies te zijn tussen Keulen en Frankfurt. De in Nederland ingenomen brand stof is dan inmiddels op. De pom pen langs de autobahn leveren per auto slechts 20 liter benzine af. Drs. Engelen: „Bovendien schijnen sommige benzinestations nu al te zijn uitverkocht." De ANWB voert overleg over deze problematiek met de Duitse zusterorganisatie. ,Jk heb redenen om aan te nemen", aldus de directeur, „dat de Neder landse en de Duitse overheid, daar over ook contact hebben". Die vakantiegangers, die nu beslui ten een ander vervoermiddel naar de sneeuw te kiezen, ondervinden dat dat moeilijk, haast onmogelijk De nachttreinen van de 21ste en de dagtreinen van de 22e december zijn vol. Op maandag, de dinsdag en de woensdag daarvoor is nog wel enige ruimte, maar die wordt elke dag minder. De reisbureautreinen, het zoge naamde forfaitair vervoer, waren maanden geleden al volgeboekt. Een woordvoerder van de Neder- landes Spoorwegen adviseert voor de 16e december al te vertrekken of de wintersportvakantie uit te stellen tot na de jaarwisseling. Onaangenaam Een onaangenaam compromis. Veel Nederlanders willen in de kerst week, omdat ze daar maar een paar vrije dagen voor hoeven op te ne men. „In het vervoer per lucht", al dus drs. Engelen, „zit nog wel enige speling". Hij betwijfelt trouwens of een automobilist zo gemakkelijk zal overschakelen van auto op vliegtuig. Dat wordt hem te kostbaar. Degenen, die besluiten hun vakantie in het buitenland te annuleren, moeten er niet op rekenen dat zij hun geld terugkrijgen. Overmacht De normale annuleringsverzekering dekt dit niet, omdat er sprake is van overmacht. Drs. Engelen: „Direct na het ont staan van de oliecrisis hebben wij geprobeerd dit risico op de wereld markt te verzekeren. Maar dat is niet gelukt. Overigens gelooft hij niet, dat vliegtuigreizigers naar zonbestem- mingen bijvoorbeeld zullen worden gedupeerd. „Als er moeilijkheden dreigen zal men charterpassagiers overhevelen op de normale lijndiensten." Zij, die voor de kerstvakantie een verwarmde bungalow in eigen land hebben gehuurd zullen die beslist wel kunnen bereiken. Drs. Engelen: „Het gebruik van de auto ter p:aat- se zullen ze wel moeten beperken." De ANWB functionaris wijst er tenslotte op dat er geen reden is om in paniek te raken. Die ervan droomt het stille nacht heilige nacht ergens hoog iin de Al pen te zingen, zal die droom vrijwel zeker zien uitkomen." ,,Zaak gaat gewoon door" Ook KLM gaat zuinig om met brandstof SCHIPHOL In verband met de olieschaarste neemt de KLM in in ternationaal verband stappen tot het doorvoeren van mogelijke frequentie vermindering, zoals het gecombi neerd bedienen van bestemmingen, het onderbrengen van charterver- voer op lijndiensten, alsmede ande re tot brandstofbezuiniging leidende maatregelen. "Het ziet er naar uit, dat door zorg vuldig geschuif en gereken van de afdelingen logistiek en brandstoffen de passagiers en verlader^ voorlopig op vrijwel normale wijze kunnen worden bediend", aldus een KLM- zegsman. De KLM verwacht voor de kerst- vluchten extra vraag, omdat vele Nederlanders in verband met de dreigende benzinedistributie voor zien, dat zij niet per auto naar hun vakantiebestemmingen in het buiten land kunnen. Zowel de KLM als Martinair delen mede, dat de vakantievluchten zul len doorgaan "Al kan hier en daar een wijziging in frequentie en/of ver trektijd optreden". Directeur R. Hoe gen van Evenementsreizen ln Heem stede liet donderdag reeds weten dat zijn organisatie in verband met de gestegen vraag voor vliegvakanties met Kerstmis twee extra vluchten heeft ingelegd naar Malaga en Ali cante. 'Hoger personeel bouw geeft onjuist beeld' UTRECHT (ANP) De Neder landse bond voor hoger en middel baar personeel NBT heeft de ver eniging van hoger personeel in de bouwnijverheid (VHP Bouw) be schuldigd van een onjuiste voorstel ling vtm zaken. 1 De bij de centrale van hoger per- jsoneel aangesloten VHP Bouw heeft donderdag geprotesteerd tegen het peit dat de drie bouwbonden haar niiet willen erkennen als gespreks- [partner bij de onderhandelingen bver de bouw-cao 1974, terwijl de [bouwbonden de cao volgens haar tot alle maandloners willen uitbreiden. De NBT vesbig.t er de aandacht |cp, dat tot nu toe geen enkele aandloner in de bouwnijverheid on- en collectieve reohtspositiere- eling of een cao valt. De drie bouw- 'onden hebben samen met de NBT uniie van beambten, leiding- revend en hoger personeel al sinds .967 bij de werkgevers aangeklopt et uitgewerkte voorstellen voor het itvoerend, technisch en adminilstra- )ief personeel. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) „Het raam waarbinnen een gemeente zelfstan dig kan opereren, is zeer beperkt. Door terugdringing van de gemeente lijke beslissingsbevoegdheid wordt over vele kwesties inhoudelijk nau welijks gediscussieerd. Elders (in het parlement) worden principebesluiten genomen, de gemeenteraad mag wat ritselen aan de rand". Dit staat in een door de Utrechtse PAK-fractie (samenwerkingsver band van PvdA, PSP en PPR) voor de gemeenteraad van Utrecht samen gestelde discussienota over het func tioneren van de gemeenteraad en zijn leden. Met deze nota wil de PAK-fractie een discussie op gang brengen over een reeks vragen, zoals het toekennen van meer invloed aan buitenparlementaire groepen, de vor ming ven een afspiegelings colle ge van B. en W., een program-colle ge of een meerderheids/minderheids college, de positie van de wethou der (moet hij de eenheid van het col lege of het standpunt van zijn frac tie laten prevaleren?) en professio nalisering van het raadslidmaat schap in grote steden. Ma'laise De PAK-fractie signaleert een ta nende belangstelling voor het werk van de gemeenteraad en noemt als oorzaken van de bestuurlijke ma laise o.m. de beslissingen van de ge meenteraad die sterk afhankelijk zijn van de landelijke wetgeving en financiering van rijkswege. De ge meente mist de bevoegdheden een duidelijk beleid te voeren met me dewerking van de burgerij. De gemeente Utrecht kon op grond van de hinderwet niet optreden te gen de overlast aan stofdeeltjes van een industrie (DEMKA), waardoor de bewolking van Zuilen lang werd geplaagd. De raad kon slechts bemid delen tussen de uiterst effectieve ac tiegroepen en de industrie. Sanc ties had het gemeentebestuur niet. De gemeente beschikt evenmin over een wettelijk instrument om tegen de vestiging van nachtclubs in woon buurten en de opdringende pros titutie in oude wijken op te kunnen treden „Dit geruisloze proces van inkrim ping van de gemeentelijke autono mie- in alle sectoren, maar vooral in de welzinssector- degradeert de gemeenteraad tot de machinale uit voerder van de nationale overheid. De gemeenteraad voert veeleer be slissingen uit dan dat hij deze zelf neemt", aldus de Utrechtse PAK- fractie. „Het college van B. en W. fun geert in de meeste gevallen in de gemeenten als een collegiaal be stuur. Het werken met minderheids standpunten behoort tot de uitzon deringen. Vergadermoeheid, ge prikkeldheid en afnemende beleids- creativiteit zijn vaak de tol die de leden van het college moeten beta len voor een ver doorgevoerd col- legialiteitsbeginsel. Sommige leden van het college treden dan vaak in de, publieke opinie (terecht en ten onrechte) naar buiten als be- stuurstechnokraten", vindt men Andere klachten in de discussieno ta: de raadsleden zijn onvoldoende toegerust voor hun taak, ze beschik ken niet over een fractiekamer, ze hebben geen hulp bij de administra tie en de omgang van het werk neem steeds meer toe. Het voornaamste hiaat wordt veroorzaakt door het on bezoldigd functioneren van de raads leden. Gemeenteraadswerk is een vrijetijdsbesteding. Dat alles roept om full-time bezoldigde raadsleden. Vooral van de fractdieivoorzitters wordt veel extra tijd gevraagd voor allerlei overleg. De PAK-fractie pleit voor maat regelen in de outillage van het stad huis om de burgers de weg erheen en erin te leren vinden. Voor raads leden, personeel en bezoekers zou er bijv. in het stadhuis een per manente kindercrèche moeten zijn. De nota vermeldt enkele modellen om het functioneren van raad en raadsleden te bevorderen. Uitgangs punt vormen werkgroep-en die de partij afdeling sticht. De leden van die werkgroepen denken mee over de gemeentelijke problemen, werken ideeën uit en doen aanbevelingen. Raadsleden moeten van die werk groepen deel uitmaken. De pro blemen die werkgroepen aansnijden liggen in de sfeer van de principe- uiitspraken, waarmee de fracties aan het werk kunnen gaan. Rally niet op Franse wegen SARREBOURG De Franse pre mier, Messmer, die ook burgemees ter is van Sarrebourg, heeft daar gisteren gezegd dat de bekende auto rally, de Monte Carlo, in Januari 1974 niet, zal mogen worden gereden op de Franse wegen. Hij maakte duidelijk dat dit in verband stond met het besparen van benzine. De organisatoren van de Rally zullen te Monte Carlo gaan bespre ken in hoeverre men het traject nu kan gaan veranderen. De bedoeling was dat dit vooral door Frankrijk zou voeren. De rally wordt gehouden van 21 tot 27 Januari. De energiecrisis is niet iets heel nieuws. In 1917 al stuurden de mensen elkaar prentbriefkaar ten zoals deze twee. De bovenste heet "kolennood", en roept de ontvanger op 't zuinig aan te doen met de kolen, en zich warm te houden met "een fleschje cog nac". De onderste draagt het mot to "lichtbesparing"Daarbij het volgende fraaie rijm: "De kolen zijn schaarsch, dus ook minder licht/ik bedek met een doek dus mijn halve gezicht/ja, meester, zo liet ik deez' zaak mij verkla ren/de burgervader beveelt 50% licht te besparen". Restaurateur mag maaltijd thuisbrengen BREDA (ANP) Horeca-onderne- mers mogen op autoloze zondagen maaltijden thuis bezorgen, zonder dat hiervoor ontheffing hoeft te wor den gevraagd. Aldus luidt het schrif telijke vonnis van de economische politierechter in Breda, mr. Aerden, gistermiddag uitgesproken in de zaak tegen de heer I. Lin, houder van een Chinees restaurant in Breda. Mr. Aerden baseert zijn uitspraak op artikel 2 sub a en sub 1 van de beschikking beperking motor brandstof. Dit artikel zegt dat goe deren, nodig voor de verzorging mens en dier op dezelfde dag voerd mogen worden in vrachtwa gens, zonder dat daarvoor ontheffing van het rijverbod hoeft te worden De heer Lin stond te- ROTTERDAM (ANP) Lucht vervuiling is te voorkomen. Dit zegt de veertigjarige electronicus en ruimtevaartkundige J. J. Honing uit Rotterdam. Hij heeft met de hulp van zijn vrouw, een technica, een apparaat ontwikkeld om niet ver brande resten en gassen uit rook te verwijderen. Technici uit Nederland en West-Duitsland hebben al belang stelling voor zijn uitvinding getoond, die "smoke control unit" is gedoopt. Over het principe van zijn rook- afbreker doet de heer Honing geheim zinnig. Hij deelde mee doorgegaan te zijn op een proef die een Duitse natuurkundige en alchemist, Frödeal in 1845 heeft gedaan. Hij wilde nog wel kwijt, dat de eigenlijke werking is gebaseerd op iets wat lijkt op elektrolyse, een methode om chemi sche elementen te ontbinden. Volgens de heer Honing zijn alle stoffen met zijn apparaat "af te van gen", zodat slechts zuivere lucht de recht, omdat hij zondag 11 ber maaltijden had rondgebracht. Maatschappij Tandheelkunde kritiseert EXLOO (ANP) "Het heeft ons zeer veel zorgen gegeven dat de Uni versiteit van Amsterdam, in een po ging een bijdrage te leveren in de oplossing van het mankracht pro bleem in de tandheelkunde, een weg heeft bewandeld waar we niet veel bewondering voor kunnen hebben". Aldus de voorzitter van de Neder landse maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, de heer M. Cas- telein, gistermorgen bij de opening van de algemene vergadering van de maatschappij in Exloo (Dr.), over "het globale voorstel met betrek king tot de tandheelkundige oplei dingen" van de Amsterdamse uni versiteit. Hij veroordeelde het "ten sterkste" dat dit plan via het televisieprogram ma van de ombudsman is gelan ceerd. Ziekenfonds premie omhoog UTRECHT (ANP) Het premie percentage van de verplichte zieken fondsverzekering zal voor het Jaar 1974 worden vastgesteld op 9,5 pro cent dit heeft de ziekenfondsraad meegedeeld. Voor de premiereductieregeling van de vrijwillige verzekering is voor 1974 conform het advies van de zieken fondsraad een zogenaamde bo dempremie vastgesteld van f 49,50 per maand of f 11,40 per week. De ministers van Volksgezondheid en Sociale Zaken hebben de premies voor de bejaardenverzekering voor 1974 conform het advies van de zie kenfondsraad voor de vier inko mensgroepen in deze verzekering vastgesteld op respectevelijk f 7.25 f. 14.50, f. 18.10 en f. 25,35 per week (of f. 31.50, f 62.95, f. 78,70 en f. 110.20 per maand). De nieuwe premies zijn ongeveer 15 procent hoger dan die in 1973. lucht kan worden ingeblazen. Hij acht zijn vinding overal toepasbaar: in industrieën, in woonwijken, bij stookinrichtingen van tuinderijen en op auto's. Het electronisch gedeelte is niet zo kostbaar. Het kan in woonwijken b.v. centraal worden toegepast, te vergelijken met een gemeenschappe lijk antennesysteem voor de televi sie. De kosten zullen volgens de heer Honing veel meer worden bepaald door de grootte van het apparaat met "stofneerslagkamer" en de bouw kundige voorzieningen om de rook er doorheen te laten stromen. Inbouw in flatgebouwen met centraal gele gen schoorstenen achtte hij zonder meer mogelijk. Tot de mogelijkheden behoort ook, dat een smoke control unit op een uitlaat van een auto wordt aangeslo ten. De heer Honing heeft nog geen duidelijk beeld van de kosten van toe passing van zijn vinding, maar de ze zullen ook beïnvloed worden door de mogelijkheden om de apparaten fabrieksmatig te kunnen maken. De heer en mevrouw Honing heb ben een ruimtevaart informatie- en vluchtcontrolecentrum in Rotterdam een particuliere instelling, die kon worden opgezet met toestemming van de NASA, het Amerikaanse bu reau voor de lucht- en ruimtevaart. Thans worden in Rotterdam de be wegingen gevolgd van de Pionier 10, die op weg is naar Jupiter, van het Skylab en van de Nederlandse pla neet Kohoutek. Dit heeft niets met luchtvervuiling te maken, waarvan men evenwel last kan hebben, ook bij het doen van DEN HAAG De ANWB-Wegen- wacht gaat met ingang van zondag 2 december a.s. fietsers en bromfiet sers helpen die op de autoloze zon dag met pech te kampen hebben. De ANWB gaat met deze nieuwe dienstverlening door zolang de auto loze zondag blijft gehandhaafd. De bond is tot deze maatregel o verge- gaat teneinde de door de autoloze zondag gedupeerde automobilisten, die genoodzaakt zijn van de fiets ge bruik te maken te helpen bij pech onderweg. waarnemingen in het heelal. Zo kwam het, aldus de heer Honing dat wij ook eens aandacht gaven aan de bestrijding van de luchtvervuiling. Het is een taak, die hij en zijn vrouw er bij hebben genomen. De proeven met zijn "smoke control unit" zijn uitstekend geslaagd, aldus de heer Honing. Hij gaat zich nu toeleggen op het maken van een installatie. Psychiatrische kliniek in as FRAN EK ER Een felle uitslaan de brand heeft gisteravond het bui tenpaviljoen van de psychiatrische inrichting „Groot Lankum" in Fra- neker in de as gelegd. Door een blik semsnelle aktie konden alle 250 pa tiënten uit de afdeling op één na in veiligheid worden gebracht. Het vuur werd bestreden door de brandweer korpsen van Franeker en Leeuwar den. De brand is vermoedelijk door een patiënte aangestoken. Deze patiën te, een 30-jarige vrouw, die in een isoleercel zat, is in de vlammen om gekomen. Aldus werd medegedeeld door de geneesheer-directeur van de inrichting, W. Hiddema. In de vrouwenafdeling bevonden zich bij het uitbreken van de brand zo'n 180 vrouwen, die in enkele ogen blikken zonder enige paniek geëva cueerd werden. Ook de mannen in de naastgelegen afdeling waren snel in veiligheid. De brandweer had de zaak rond half negen onder' controle. Het ge vaar van uitbreiding was toen gewe ken, het nablussen zou nog enkele uren vergen. De materiële schade is aanzienlijk. De leiding van de inrichting begon meteen na de brand naar huisves ting voor de dakloze patiënten te zoeken. Vermoedelijk kunnen de meesten in de inrichting zelf tijde lijk worden gehuisvest. UTRECHT Het Griekse ar beidsbureau in Utrecht maakt zich Schuldig aan spionage-activiteiten en intimidatie. Dat heeft althans gister- niddag de actiegroep "Vrijheid (oor de Grieken" op een persconfe rentie gezegd. Tegelijk overlegde de actiegroep kopieën van dokumenten die van deze spionage het bewijs zouden zijn. Het Griekse arbeidsbureau in de Utrechtse Parkstraat werd begin deze week bezet door een groep stu denten, verenigd in de groep "Vrij heid voor de Grieken" om te protes teren tegen de activiteiten van het bureau. Het arbeidsbureau is een onderafdeling van het Griekse con' sulaat en bemiddelt tussen Griekse Nederlandse werk- de overheid. Maar 't actiecomité meent dat het voornaamste doel van het door hen bezette arbeidsbureau is, om de Griekse gastarbeiders, ook ver van huis, in het gareel te laten lopen, van de heersende Junta in Athene. Tijdens de dagen van de bezetting heeft het comité in het pand in de Parkstraat vondsten gedaan die, hun in die overtuiging steunen. Zo werden er lijsten gevonden waarop Griekse werknemers in Nederland se bedrijven, waren gecodeerd op hun lidmaatschap van verzetsorga nisaties of hun chantagegevoelig- heid. Ook werden een Griekse en Duitse vertaling aangetroffen van een ar tikel, dat in juni in deze krant ver scheen en getiteld was "De lange ar men van Papadopoulos". "Opmerke lijk is", zei men op de persconfe rentie, "dat twee weken na het verschijnen de vader van de in het artikel genoemde Lambros Babalidis gearresteerd is en over het artikel verhoord". Ook werd in het arbeidsbureau een gaspistool met patronen gevonden. "Er is nog meer interessant mate riaal", zei het actiecomité gisteren, "maar dat moet eerst nog geanaly seerd worden". 3 uiiten waait de wind om het fiuis, maar de kachel staat te snorren op vier, er hangt een lapje voor de brievenbus en in d'e donkerste kieren zit papier", dat zingt Gerard Cox in zijn „1948". Het ziet er naar uit dat deze tij den van vage armoede, maar groot geluksbesef onder het ge not van een kopje chocola en het spelen van „mens erger Je niet" in 1973 zullen terugkeren. Afge zien van de (kolen) kachel die op vier staat te branden, zullen we toch weer 't lapje voor de brie venbus moeten hangen om enigs zins tegemoet te komen aan de gebrekkige olietoestand, waarin we ons bevinden. Het informatieblad van Bouw centrum Rotterdam verschaft ons een keur van goede wenken om de warmte in ons huis beter te bewaren. Dat we een uur voor het naar bed gaan de thermostaat op nachttemperatuur moeten zetten, weten we zo langzamerhand wel, maar we moeten ook slechts ver warmen in die vertrekken waar dat nodig is. Aan iedere radiator zit i de i warming kunnen uitschakelen. Elektrische bij verwarming is zo niet uit den boze, in ieder geval moet er toch zo beperkt mogelijk gebruik van worden gemaakt. Doeltreffende bezuinigingen zijn verder: matig gebruik van warm water uit geijser of boiler; gebruik geen warm water als het ook met koud kan en stel de temperatuur eens wat lager in, doe waakvlam van geijser en for nuis 's nachts uit, zet nooit het kooktoestel aan als verwarming, doe licht uit als het niet hoeft te branden en lees bij ge richte verlichting, TL-balken zijn er tegenwoordig tn prachtige tinten, ze geven re latief meer licht voor weinig stroom en sparen 60% aan elek triciteit. Dan moet u ze niet on nodig aan en uit doen, want het starten kost extra stroom. In onze tochtige huizen wordt veel warmte verspild. Er zijn leuke toch trollen in de handel, in de vorm van gekke beesten. Ook zijn ze gemakkelijk op een autoloze namiddag zelf te maken van wat aardige lappen van niet-absorberend materiaal. Vullen we ze dan ook nog met zand, dan zjjn ze helemaal goed te gen de tochtige kieren aan te drukken. En als we dan toch teruggaan naar „die goede oude tijd" is het misschien wel grappig om een plaid of paardedeken aan twee koperen ringen voor de open slaande deuren te hangen. Prak tisch en toch geestig. Scheefge zakte ramen, waar vooral oude huizen nogal eens van zijn voor zien, kunnen we met nieuwe scharnieren met langere schroe ven gemakkelijk weer rechttrek ken. En voor degenen die nieuwe gor dijnen gaan kopen: zware gor dijnen isoleren beter. Nog veel meer goede tips, ook voor energiebezuiniging op lange re termijn, staan in dit boekje beschreven, dat u kunt bestellen door vier gulden vijftig te stor ten op gironummer 35 76 96 ten name van het Bouwcentrum Rotterdam, onder vermelding van „Zuinig in huis".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7