Bezetting studentenflat: zinvol of zinloos? Jeugd slaat eerste paal voor nieuwe zuiverings installatie ECHTPAAR KUYPER IN GOUD Werkende jongeren oneens met plannen ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 LEIDEN Het "boezemwater van van Rijnland, dat tot nu toe via het Katioijks Uitwate ringskanaal in zee wordt ge loosd, is verre van schoon. Het zeewater wordt er nog in ernstiger mate door ver vuild. Vooral in het zomer seizoen geen pretje als er zich honderdduizenden zee- en zonaanbidders in het kustgebied tussen Wassenaar en Noordioijk ophouden. Ze willen graag een verfrissend zeebad nemen, doch als het water ernstig is vervuild is dat bepaald geen pretje. Op archieffoto's van Jaap van Duyn het kanaal en de LEIDEN Niiöt minder dan 25.000 schollieren van het voortgezet onderwijs en van de zesde klassen van de basis scholen uilt Leiden, Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg en Val kenburg zullen eind volgende week een voorlichtingsmap ontvangen van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Met informatie over de nieuwe afvalwaterzuiveringsinstallatie in het Katwijkse ,,'t Heen" en over de vele taken van het hoogheemraadschap. Voor de nieuwe installatie zal donder dag 1 3 december, 's morgens om tien uur, de eerste paal worden geslagen. Niet door één of andere hoge autoriteit, maar heel gewoon door vijf scholieren uit de gemeenten, die via deze installatie hun afvalwater lozen. De door het lot uitverkorenen zullen die gewichtige handeling verrich ten in aanwezigheid van vele genodigden, 't Wordt dus on getwijfeld een hoogtijdag uit hun schoolleven. strand. Dus 's avonds en 's nachts. Dat heeft wel een belangrijke ver betering veroorzaakt, doch het euvel wtas daarmee niet opgelost. Dat zou alleen het geval kunnen zijn, wan neer Katwijk de beschikking kreeg tover een zuiveringsinstallatie en het tot het verleden behoorde, dat het rioolwater uit een groot gedeel te van de bad- en vissersplaats, rechtstreeks in het kanaal, dus in zee, werd geloosd. De toenemende vervuiling van het oppervlaktewater meren, plassen rivieren, kanalen en sloten is 'n punt van grote zorg voor het Hoog heemraadschap van Rijnland. Van daar die bouw van steeds meer kost bare zuiveringsinstallaties. Momen teel heeft "Rijnland" er veertig in exeploitatie, waarvan het er tien zelf heeft gebouwd of uitgebreid. Ruim tien werken zijn in uitvoering, of worden dat binnenkort genomen. Daarmee is een bedrag van dik f 100 miiljoen gemoeid. Bovendien is nog eens zo'n aantal installaties in voor bereiding. Deze zullen in de komen de jaren gerealiseerd worden. Door Cees Combee Overduidelijk blijkt uit deze ges te, dat het Hoogheemraadschap van Rijnland nieuwe wegen wil gaan inslaan. Het wil de bevolking uit Rijnlands boezem nauwer betrek ken bij de strijd tegen de waterver ontreiniging. De Katwijkse zuive ringsinstallatie wordt wel het duur ste object, dat "Rijnland"wtot nu toe heeft laten uitvoeren. Het geheel is begroot op ongeveer f35 la miljoen. Een niet onaanzienlijk bedrag doch bepaald geen onverantwoorde uitga- De laatste Jaren ds er over de ver vuiling van het zeewater heel wat te doen geweest. Daarbij werd het Hoogheemraadschap van Rijnland, als de kwade genus aangewezen. Ontkennen, dat het spuien ran het boezemwater doormiddel vin het gemaal in Katwijk één van de belang rijkste vervuilers van het zeewater was, is er nooit bij geweest. Na de onthullende cijfers dn de Consu mentengids ds al het mogelijke ge daan om het spuien op die tijdstip pen te laten verrichten, dat er geen mensen verpozing zochten op het Snelle bouw Er is, mede door de ernstige vervui ling van het zeewater, de laatste ja ren met grote nadruk bij het hoog heemraadschap gepleit voor een snelle bouw van die afvalwaterzuive ringsinstallatie dn Katwijk. Finan ciële oorzaken en het feit, dat de voorbereiding van zo'n omvangrijx object de nodige tijd vraagt, waren er oorzaak van, dat eerst nu met de bouw kan worden begonnen. Tot grote vreugde niet alleen van Kat wijk, maar ook van Rijnsburg, Val kenburg, Oegstgeest en Leiden, dat er de Universiteitswijk op aangeslo ten krijgt. In september 1972 werd besloten, tot de bouw van deze installatie in '.t Heen" in Katwijk en werd de grondaankoop goedgekeurd. Zij 'krijgt een zuiveringscapaciteit van 200.000 inwoners equivalenten. Om te voorkomen, dat het effluent van deze installatie een nadelige invloed zal hebben op de bacteriologische hoedanigheid van het zeewater langs de stranden bij Katwijk en Noord- wijk zal het efffluent worden gedesin- het in zee wordt afge- doen. 't Is na lang zoeken en tasten vervaardigenwaarin zich een teke- Aanvankelijk bestond het plan het afvalwater ongezuiverd dn zee te lo zen. Om echter een bijdrage te leve ren in het zoveel mogelijk zuiver hou den van het zeewater werd besloten een belangrijk hoger bedrag in deze installatie te investeren om desinfec tering mogelijk te maken. Omdat de Katwijkse zulverings - installatie, straks ook het afvalwater van de Leidse Universiteitswijk, Rijnsburg, Oegstgeest en Valkenburg te behan delen krijgt moeten voorts de nodige persleidingen met bijbehorende ge malen worden aangelegd. LEIDEN De heer Kuyper in verzorgingsflat "De Pa relvissers" aan het Bizetpad hopen op 5 december hun vijftigjarig huwe- lijskfeest te vieren. De heer Kuyper (72) vertelt dat hij die dag, vijftig jaar geleden, naar 't stadhuis moest lopen. Ook de gebrui kelijke vrije dagen waren er toen niet bij. Naast zijn werk als bakker, eerst bij de LBF en later bij particulie ren, heeft de heer Kuyper bijna 30 jaar, met onderbreking door de Tweede Wereldoorlog, het Leidsch Dagblad bezorgd. Dat had toen heel wat meer voeten in aarde dan nu 't geval is, want wekelijks moest toen ook het abonnementsgeld worden op gehaald. Vooral in de crisistijd stuit te dat nog al eens op moeilijkheden. Mevrouw Kuyper, die deze plicht vaak op zich nam, kan daar over meepraten. Ook waren de klanten in die tijd gewoon om als de krant wat later dan gewoonlijk kwam, met een de directie op te bellen. Vaak heeft de heer Kuyper met de "jongens van de krant" tegen clubs in Den Haag of Delft gevoetbald. "Dat was nog eens voetballen. Dat was nog een sport. Ze hadden dat betaald voetbal er nooit in moeten halen. Als dat in mijn tijd zo was geweest, had ik nog een aardige cent kunnen verdienen". Buiten voetbal was en is ook nu nog klaverjassen de grote hobby van de heer Kuyper. In de "Parelvissers", is hij samen met zijn vrouw lid van een klaverjasclub. „En dan hebben we veel lol hoor. Want van huis uit ben ik een optimist en breng ik overal de gein aan". Bij betrekken Een lumineus idee is de bevolking van Rijnlands boezem nauwer te be trekken bij wat het Hoogheemraad schap van Rijnland doet en nog gaat KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden gerijpt. Men wil daardoor de slogan 'Rijnland op mars naar schoon wa ter" meer inhoud geven. Dat; men daarbij in de allereerste plaats heeft gedacht aan de Jeugd is verblijdend. Immers een bekend spreekwoord luidt: "Wie de Jeugd heeft, heeft de toekomst". Met hen deze nieuwe opzet begin nen biedt hopelijk alleen maar voor delen. Het is immers een goede zaak naast de ouderen ook de Jongeren te wijzen op de gevaren, die onder meer de vervuiling van het opper vlaktewater inhouden. Niet iedereen zal het bekend zijn, dat ongeveer 70 procent van al het afvalwater bin nen Rijnlands boezem wordt gepro duceerd door het rioolwater van de huizen. De oppervlakte van het ge bied. dat "Rijnland" bestrijkt, is 106.500 ha, waarvan 73.900 ha pol derland, 18.000 ha boezemland, 4000 ha boezem en 10.600 ha duinen. Het aantal inwoners in dit gebied is on geveer één miljoen. Voor het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn plan in de openbaar heid bracht de Jeugd nauw te be trekken bij het daan van de eerste paal voor het Katwijkse zuiverings installatie is uitvoerig overleg ge pleegd met het onderwijzend per soneel. Dat toonde zich enthousiast, en was tevens bereid op school de nodige aandacht te besteden aan 't werk van het hoogheemraadschap en de strijd, die wordt aangebonden, tegen de vervuiling en afvoer van 't oppervlaktewater. Deze contacten deden het plan rij pen een voorlichtangsmap te laten ning zal bevinden bouwen installatie in Katwijk met een uitvoerige beschrijving en boven dien voor de Jeugd zeer leesbare uit eenzettingen over de taken van het hoogheemraadschap. Vier in getal, met als titels: "Zonder water is geen leven mogelijk", "Rijnland op mars naar schoon water", "Rijnland-Wa terland" en "Rijnlands geschiedenis in vogelvlucht". Excursies Dat de jeugd belangstelling toont voor "Rijnland" is sinds de vol tooiing van de algehele restauratie van het Gemeenlandshuis aan de Leidse Breestraat duidelijk geble ken. Er zijn sinds die opening in 1971 heel wat jongeren op bezoek geweest. In klasseverband en indivi dueel. Ze kwamen niet alleen het ge bouw bekijken, maar luisterden ooic aandachtig naar de uiteenzettingen, die werden gegeven over de taak, van "Rijnland" en over de werking van de zuiveringsinstallaties in het gebied. Bovendien kwamen veel Jon geren materiaal vragen vopr het maken van scripties, waarbij ze altijd op een mondelinge toelichting konden rekenen. De Katwijkse afvalwaterzuiverings installatie wordt het grootste in het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Over enige jaren komt er ook een bij Zwaanshoek in de ►Haairlemmermeerpolder. Het aller belangrijkste Is, dat het biologisch gezuiverde water tijdens het badsei zoen door het toevoegen van chloor - bleekloog wordt gedesinfecteerd voor het met behulp van een afvoer- leiding wordt geloosd in het Kat- wijks kanaal om zo naar zee te wor den afgevoerd. Wanneer de bouw 'n gunstig verloop heeft en er zich geen onvoorziene tegenslagen van welke aard dan ook voordoen zal de instal latie eind 1975 in bedrijf worden ge steld. Dus nog twee badseizoenen wachten. Dan behoort de vervuiling van het zeewater voor zover dat door het spuien van binnenwater ge schiedt, tot het verleden. ADVERTENTIE SS Door Wim Wirtz Joost Zwetsloot: wel bereid tot overleg. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De bezetting van de stu dentenflat aan de Pelikaanstraat heeft kennelijk niet het resultaat op geleverd dat de werkende jongeren ervan hadden verwacht. Hoewel in de bijeenkomst die op de bezetting volgde een zekere saamhorigheid on der de partijen toch onmiskenbaar leek, heeft de Aktiegroep Kamernood die staande de bijeenkomst werd opgericht nog flink wat bedenkin gen tegen de manier waarop in Lei den (nog steeds) geprobeerd wordt de huisvestingsnood van werkende jongeren te lenigen. De kritiek van de Aktiegroep Ka mernood spitst zich toe op het initia tief om in Leiden een Stichting Bij zondere Huisvesting van de grond te krijgen die de activiteiten van de verschillende huisvestingsinstanties voor alleenstaanden zou moeten co- ordineren en uiteindelijk bundelen. Daarbij vindt de actiegroep het on verteerbaar dat de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren (SHWJ) op het voormalige terrein van Backer en Co (Hoge Rijndijk) een 81 wonin gen tellende flat voor werkende Jon geren laat neerzetten. Joost Zwetsloot, lid van de Aktie groep Kamernood: „De nieuwe flats van deze stichting zijn voor de meeste jongeren onbetaalbaar. De huur moet 175 gulden gaan opbrengen, maar daar mag Je gerust nog eens zo'n 35 gulden aan service kosten by op tellen". „Nou zijn ze bezig om de fabriek van Backer en die twee huizen aan de Hoge Rijndijk te slopen. Maar ze hadden die huizen beter kunnen laten staan. Dan hadden ze daarin een aantal werkende jongeren kunnen huisvesten". „Het punt is dat ze met zo'n dure flat de particuliere kamerverhuurders een argument in handen spelen om de huren van de particuliere kamers te verhogen". Pot De bezetting en vooral de bijeen komst van de werkende jongeren die daarop volgde hebben volgens de Ak tiegroep Kamernood de aandacht voor de huisvestingsproblematiek van de werkende jongeren afgezwakt. „Op die bijeenkomst zijn verschillende toezeggingen gedaan, maar daar is tot nu toe niets van terecht gekomen. Nora Salomons (tweede kamerlid) sprak over een pot van 80 miljoen gulden die wel zou kunnen worden aangesproken om oude panden voor de huisvesting van werkende jonge- i*en te kopen. Wethouder Ham heeft geïnformeerd, maar er was geen pot van 80 miljoen. En nou hebben ze wel gezegd dat ze zullen kijken of er dan nog een andere pot is, maar daar schiet je natuurlijk niets mee op". Inmiddels is er in het activiteiten- patroon rond de huisvesting van wer kende Jongeren weinig veranderd. De werkzaamheden voor de bouw van een flat op het voormalige terrein van Backer en Co gaan gestaag door. En de werkgroep die destijds een dis cussienota Bijzondere Huisvesting vrijgaf waarin de structuur en de werkwijze van de toekomstige stich ting werd gezet, komt binnenkort met een definitieve versie van deze nota op tafel. De toekomstige Stichting Bijzon van de werkgroep aan Troef, Release, het Kreatief Sentrum, het Leids Volkshuis, NVV-Jongerencontact en de KWJ om op 15 november Jl. in gesprek te treden is blijkens een brief van de zes groeperingen afge ketst. dere Huisvesting beoogt de verschil lende instanties die zich met de huis vesting van alleenstaanden bezighou den SHWJ. studentenhuisvesting. Stichting Migrantencentra etc.) wat de coördinatie en organisatie van de huisvesting betreft onder één para plu te brengen. Dit betekent dat de verschillende stichtingen voorlopig ten dele hun eigen werkwijze en iden titeit zullen behouden. En daar is de Aktiegroep Kamernood het niet mee Joost Zwetsloot: „De nieuwe stich ting zou gaan bemiddelen in kamer huur en sociale toestanden. Alleen bemiddelen. De andere stichtingen blijven dus bestaan. Op die manier kan de SHWJ dus gewoon doorgaan waarmee ze al bezig was". „Er is, toen die werkgroep begon, helemaal geen inspraak geweest. We wisten er wel iets van, maar we zijn er niet bij betrokken. Terwijl de werkgroep wist dat Troef met het huisvestingprobleem van de werkende jongeren bezig was, en ook wist dat dat de KWJ «beweging van werkende jongeren) eraan werkte. Als er nou van tevoren een gesprek was geweest met alle huisvestingsgroeperingen, dan zou dat best wel eens zinnig kun nen zijn geweest. Maar nu ontstaan er problemen. Want nu zeggen wij: we zijn er niet in gekend. Wij zijn wel bereid tot overleg, maar niet. als de plannen al kant en klaar op tafel liggen". Een stichting De Aktiegroep Kamernood is het niet eens met het volgens haar ge ringe aantal plaatsen dat voor stich tingen als Troef, Release en KWJ in het nieuwe bestuur van de nieuwe stichting wordt ingeruimd („Wij vin den vier plaatsen waarvoor boven dien nog vertegenwoordigers worden aangewezen, niet voldoende om het bestuur te controleren, we moeten minstens zoveel zetels hebben als de stichtingen die er nu bij betrokken zijn"'. En de aktiegroep kan zich er evenmin mee verenigen dat de toe komstige stichting speculeert op een subsidie van CRM („Dat hoort onder Volkshuisvesting thuis"). Waar de aktiegroep wel naar toe wil is dit: „Wij willen één stichting voor de huisvesting van alle alleenstaanden in Leiden., die de zaken van alle kan ten kan bekijken". Het lijkt erop dat er met de werk groep Bijzondere Huisvesting een breuk is ontstaan (Hoewel: „We zijn bereid tot overleg"). Een uitnodiging Discussienota Gerard Groen, coördinator van de werkgroep die de oprichting van een Stiqhting Bijzondere Huisves ting voorbereidt .zal volgende week een antwoord op de brief van de zes laten uitgaan. Hij: „Er is alle gelegenheid voor inspraak. Alleen konden we in het begin niet met 20 groepen om de tafel gaan zitten, dat was onmogelijk omdat we eerst een stuk papier moesten hebben weer mee we konden praten". „Bij die eerste vergadering van de werkgroep waren Troef, Release en de KWJ aanwezig. We hebben toen duidelijk de afspraak gemaakt dat wij aan onze nota en Troef aan een eigen nota zou beginnen en als ze zouden uitkomen we onderling een gesprek zouden hebben. Toen onze nota klaar was hebben we gezegd: hij staat ter discussie". „Kijk, die nota is een discussie stuk en dus geen definitief plan. Binnenkort zal er een definitieve versie verschijnen met een aantal bijlagen van de instanties die op die nota hebben gereageerd. En dan is die nota nog steeds een discussie nota. Hü gaat uiteindelijk naar de gemeenteraad die erover gaat pra ten". Over de voorstellen van de Aktie groep Kamernood: „Eén stichting voor de huisvesting van alle alleen staanden is op het ogenblik niet mogelijk. Studentenhuisvesting valt nog steeds onder het departement van onderwijs en de SHWJ onder volkshuisvesting. Dat is dus gewoon een departementale kwestie. En daar om hebben wij in die discussienota gekozen voor de voorlopige structuur van een overkoepelende stichting. Overigens is inmiddels besloten om studentenhuisvesting naar volkshuis- Vesting te laten verhuizen en we kun nen alleen maar hopen dat dat gauw gaat gebeuren". „Ons uitgangspunt blijft natuurlijk alle instanties die zich met de huis vesting van alleenstaanden bezighou den in één stichting volledig te laten integreren. Maar dat is nu nog niet mogelijk". Ten slotte: „We willen nu aan de zes groeperingen zoiets zeggen als: mensen. Jullie hebben inhoudelijke bezwaren tegen die nota maar daar hadden we juist over willen praten. Er is namelijk altijd concreet 't idee geweest om 't vanaf de basis op te bouwen. Maar als er dan voorbaat gezegd gaat worden: we zijn het er niet mee eens en we doen niet met jullie mee, tja, waar blijf Je dan?" De Leidse schilderes Anneke Boot exposeert haar werk tot 31 ja nuari a.s. in het Haagse hotel Des Indes. De overzichts- en verkoopten toonstelling wordt vanmiddag «om half vijf geopend door de Leidse hoogleraar, prof. dr. S. Dresden. An neke Boot heeft reeds vele malen ge- exposeerd, behalve in Leiden ook in tal van andere plaatsen. Zy zoekt haar onderwerpen in de sfeer van zo wel landschappen en portretten als van hijskranen, scheepswerven, brug gen en spooorw egwagons.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3