Politiek VS is onfris Traditie en revolutie in Chinese bibliotheek Betere doktersroman Voer voor knutselaars INTRIGERENDE MANUSCRIPTEN Ierland bekeken door de visbril van J. Schreiner T GAAT MIS! De slag om het kanaal Boeken Ralph Nader in, Wie deelt de lakens uit?' NASLAGWERK VOOR HONDEN LIEFHEBBER PAGINA 14 In de Chinese Bibliotheek van de Arbeiders Pers zijn na "China nu, balans van de Culturele Revolutie" en "Het Chinese alternatief in literatuur en ideologie" nu deel drie en vier ver schenen: "De Chinese traditie" en "De lange mars, 1935". De Chinese traditie Samenge steld door Raymond Dawson Uit gever: Arbeiders Pers Prijs: f 32,-. De Lange Maffs, 1935 Dick Wil ton Uitgever: Arbeiders Pers. derlij'kste mars uit de geschiedenis: een tocht van ruim 10.000 kilometer dwars door China, die een Jaar duurde en duizenden slachtoffers eis te. Het boek is voor een groot deel gebaseerd op interviews die Dick Wilson maakte met de ongeveer 800 De Chinese traditie is bedoeld als deelnemers aan de mars die nu nog een overzicht van China's prestaties in leven zijn. Het gaat ook diep in op alle gebieden van het menselijke op de al dan niet vermeende erfe- den'ken. De Chinese staat is sinds het nissen van de mars: discipline, de communistische bewind in wezen op guerrilla-tactiek en Mao's opper- westerse leest geschoeid, zowel naar macht. vorm als inhoud. Veel Jonge Chine- De mars wordt in China be- 6e intellectuelen lijken hun traditio- schouwd als de samenvatting van de nele beschaving te zien als een na latenschap, en beschouwen die z< ongeveer als Europeanen de Griek se beschaving zien. Hiet onderzoek naar deze nala tenschap wordt door vele sino logen verricht en de resultaten var hun werk is door de Britse sino loog Raymond Dawson (Oxford) sa mengevat in The legacy of China, dat in 1964 verscheen en eerst in het Nederlands nieuwe geest, die aan de toekomsti ge generaties moet worden overge dragen. Afgezien van het feit dat deze beschrijving zich laat lezen als een spannend avonturenverhaal, is dit natuurlijk de voornaamste re den om dit boek te lezen en het op te nemen in de Chinese bibliotheek. Het is te hopen dat de samenstel lers van deze serie er in zullen sla- het gen met dezelfde snelheid delen van vertaald, dezelfde kwaliteit aan deze voortef- Het is een vrij duur boek (f 32,-), maar evenals de andere delen in de Chinese Bibliotheek, een belangrijk project van de Arbeiders Pers, is De Chinese traditie het geld meer dan waard. Een handzamer, beknop ter en betrouwbaarder overzicht van de Chinese beschaving is in het Ne derlands moeilijk te vinden. Achtereenvolgens 'komen aan de or de de filosofie van het godsdienstig denken, de literatuur, de traditie van de Chinese kunst, de natuurweten schappen en de kunst van het rege ren. Het geheel wordt voorafgegaan door een aardige verhandeling van de samensteller over westerse opvat tingen omtrent de Chinese bescha ving. Het vierde deel in de Chinese Bibliotheek gaat over de Lange mars, die MaoTse-toeng in 1934 en 1935 maakte om aan de omsingeling van Tsang Kai-tsjeks leger te ontkomen. Het is geschreven door Dick Wil son en he>t werd na het verschij nen direkt geprezen als de enige uit gebreide monografie over de uitzon- felijke bibliotheek toe te voegen. JAN VAN WIERINGEN. Titel: Sieraden en ornamenten gemaakt van kunststofkorrels. Auteur: Cristine Enezian,, Uitge verij Zomer en Keunig. Topserie. Prijs f 8,90. Polystyrol in korrelvorm is een grondstof met vele mogelijkheden. In dit boekje talloze voorbeelden van sieraden en decoraties voor in huis van dit kunststof mate riaal. Alleen waar dit materiaal te krijgen is vermeldt het boekje ndet en dat was toch wel een waardevolle tip geweest. De werk wijze voor het maken van voor werpjes uit polystyrol is nauw keurig beschreven. Alleen dat dit werk ook voor kinderen al zijn se goed geïnstrueerd een aardige tijdpassering zou zijn, lijkt me een wat gevaarlijke ver onderstelling. Immers, de schrijf ster zegt zelf dat de korrels on schadelijk zijn mits de tempera tuur niet hoger oploopt dan 240 graden celsius. Dat niet gemorst mag worden omdat dit onaange name geuren tot gevolg kan heb ben. Bovendien wordt als een van de werktuigen een bunsenbran der genoemd en werken met open vuur is volgens mij geen kinder spel. want welke moeder heeft de tijd tijdens het knutselen met kunststoffen steeds bij haar kin deren te zijn? „Dit kan ook met hoefnagels", is een ander boekje, geschreven door Hams Carlbom (f 8,90). Wat je met hoefnagels, die gewoon in een ijzerzaak te krijgen zijn, kunt doen is inderdaad fascinerend, 't Is echter geen werkje voor de huis kamertafel omdat er nogal eens gelast moet worden. Dat zal ech ter voor degenen die de schitte rende voorbeelden in het boekje ziet geen bezwaar zijn, daar wil Je best een avondje voor in de schuur doorbrengen. Het derde knutselhoekje: Ver sieren met houtkrullen (f 7,90) geeft ontzettend veel voorbeelden van het werken met het afvalma- teriaal van de timmerman, de krullen. Dit is nu wel een boekje voor kinderen omdat er met wat lijm, houtkrullen en een paar klemmetjes al heel wat aardige dingen te maken zijn. De meer perfectionistische knutselaar heeft wat meer gereedschap no dig en zal het ook n'et alleen me* het afval willen doen. Ook dat kan. Hans Grauwiller heeft voor die laatste categorie het model van een klok beschreven. Een uitda ging waaraan heel wat avondjes van plezierig experimenteren moeten vooraf gaan. HENRIëTTE V.D. HOEVEN. Titel: Verdoemde boeken. Auteur: Jacques Bergier. Uitgever: Ank- Hermes, Deventer. Prijs: 17.90. Voor ons, het grote publiek, wordt nogal eens wat geheim gehouden. Zoals de papierberg rond de moord mochten worden gelezen. Ze wer den opzettelijk aan de circulatie onttrokken. Het begint met het boek van Thoth, een mythologische persoon lijkheid, meer goddelijk dan mense- op John Kennedy. Pas over een dik- lijk, die eerder bestond Ha.n Egyp- ke negentig Jaar komt het allemaal te. Volgens de verhalen over dit boek uit de doofpot. Dan meer te vinden, die kan hebben. Maar niet alleen de situatie rond Kennedy is zeer ge heimzinnig. Reeds in de aller vroeg ste oudheid zijn er boeken en manu scripten geweest, die door niemand Samenstelling Bram van Leeuwen Wie deelt de lakens uit Door Ralph Nader Uitgave: Banana Press Prijsf 24,-. „Het is hoog tijd dat in de Ver- „Ze kunnen Congresleden bewerken, er niets mee beginnen". Ze kunnen hen uit hun functies stemmen en ze kunnen hen aan sprakelijk stellen. Maar tot enigde Staten fundamentele politieke doen kunnen de trotse heren der wet- veranderingen worden doorgevoerd. Het Congres kan zaken verduiste ren en tegenstanders onderdrukken met de macht en de voorrechten die hebbenden, kapituleren gerving achter hun bureau's slapen, stemmen voor him eigen subsidie-pot .geld accepteren van belang voor dat geld heb Je dan een ver ontrustend boek vol gegevens over de top van de Amerikaanse samen leving en een hele lijst met de le den van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Daar bij ook nog een handleiding met tips tratie functioneert, de wijze waarop het Congres Een ander bezwaar nen, maar voor Nederlanders (en Belgen) zou het ongetwijfeld nutti ger zijn geweest als in plaats hier van een uiteenzetting was gegeven over de wijze waarop het Amer- kaanse Congres en de hele Adminis- niemand zou het iemand in staat stellen 6Chade van recht in de zon te zien, het verleen de macht op aarde, op zee en op de hemellichamen. Het is grappig te lezen hoe het boek van Thoth de hele geschiedenis door mensen in beweging heeft weten te houden. Ook nu nog. Totaal dertien verhalen in dit boek over manuscripten, die slechts voor een paar mensen te lezen vie len en daarom zeer geheimzinnig werden behandeld. „De noodlottige agenda van dr. Jessup" ds het laatste verhaal van deze bundel en daar wordt melding gemaakt van "de mannen in het zwart", die waarschijnlijk moorden plegen en mensen beletten iets te zeggen van wat ze weten. Zeer intrigerend. Voor mensen met een fantasie die misschien wel eindeloos is, is het een fijn boek. Zij, diie vinden dat ze reeël zijn en alles eerst moeten zien, voordat ze het ge loven, zullen zo'n boek nooit kopen. PAUL WOLFSWINKEL. de slechte sident, belangrijke wetgeving ob- het boek strueren, en ze kunnen zichzelf ge rust stellen met de wetenschap dat het uiterst onwaarschijnlijk is dat het zichzelf schenkt' Dit is de conclusie van „Wie deelt de lakens uit" van de Amerikaanse Marcel van Dam, Ralph Nader. „Het Congres wordt deze pleziertjes hen ooit zullen door economische belangengroepen den afgenomen", overheerst en het is verworden tot een werktuig van economische machthebbers, en daarom kan men hier nog wel iets tegen doen. bespeeld moet worden om hen gens voor aan het werk te zetten. Die lijst en die handleiding zijn na tuurlijk zeer nuttig voor Amerika- Sportvissen in Ierland - Jan Schreiner - Uitgeverij Elsevier f 14,91' D1 sportvisserij in Ierland is 'n zaak land be vertrekken veel die steeds meer in de belangstelling komt te staan bij het Nederlandse hengelaarslegioen. Ging het vroeger om een handje snobs, die veel geld spendeerden om te kunnen zeggen dat ze een forel of zalm hadden ge vangen aan de vliegenhengel, tegen woordig gaan jaarlijks vele duiden- den Nederlandse vissers naar de - wat Jan Schreiner noemt - enorme biologische tuin om daar een visva kantie door te brengen. De mogelilk- heden voor de hengelsport in dit land zijn legio, maar aan de andere kant ook weer beperkt. D .arom is het zaak een goede handleiding te hebben. Jan Schreiner heeft daarvoor ge zorgd. Samen met zijn zoon en een vismaat heeft hij de afgelopen Jaren en V.e tientallen bezoeken aan het land van de "shamrock" gebracht en heeft uit eigen ervaring en door ge sprekken met Ieren vele goede ad viezen verzameld die nu zijn neerge legd in de paperback Sportvissen in Ierland. Zijn conclusie is dat de ver- De slag om het kanaal 1940—1943 wachtingew over het algemeen te door John Wingate Uitgever: vertaling en het gebruik van afkor tingen die nergens verklaard wor den - maar goed, nu het Amerikaan se bestuurssysteem en de macht van de president zozeer het onder werp van discussies zijn, is dit toch wel een aardig boek. JAN VAN WIERINGEN. Het boek is niet helemaal dooi Nader zelf geschreven. Het is meer een soort rapport van de leden van het Ralph Nader Congress Pro ject, dat op diepgaande wijze de fundamentele problemen van het Amerikaanse Congres heeft onder zocht. Ralph Naders mensen ver richten onderzoekingen naar de wij ze waarop de Congresleden in de wandelgangen door lobbyisten van belangrijke maatschappijen bewerkt gevcrij Helmond (f 35) worden. Encyclopedie voor de hondenlief hebber samengesteld door Jan van Rheenen en uitgegeven door de ult- Dit is natuurlijk niet het eerste boek over dit onderwerp. Met name praat. ze kunnen het beroemde studie „America Ine", van Morton Minz en Jerry Co- hen gaat diep in op dezelfde proble men maar dit is wel een van de eerste populaire boeken die in het Nederlands vertaald zijn. Het is verschenen bij de Belgische uit- het kost Titel: Wat gaat er nu eigenlijk mis?; auteur: F. R. Mohr; uitgever: Ankh-Hermes; prijs: f. 15,-. Economie, politiek en techniek zijn gevaarlijke dingen; ze zouden er Honden en hondjes. De echte lief hebbers raken er nooit over uitge- vullen met verhalen over hun trouwe viervoe ters. En hoewel we het niet met cij fers kunnen staven geloven we be slist, dat het aantal 'liefhebbers' hand over hand toeneemt. Ook een welvaartsverschijnsel natuurlijk. Honden houden is niet altijd even goedkoop. Integendeel, een flinke hond, die flink eet kan ook flink in de papieren gaan lopen. Maar dat schijnt de groei van het hondenle- ger niet tegen te houden. En dat gsat natuurlijk vergezeld van een groei van het aantal boeken over honden. Jan van Rheenen heeft nu weer een encyclopedie over honden samengesteld. Een boek van bijna vietfhan'derd pagina's, waarin men niet alleen naast de nodige informa- groot aantal foto's kan te- het is voor een m<*r bijzon zonder dere knappe tekeningen van de die- renschilder C. A. Schmitt. De ana- dat het helemaal misgaat met de planeet waarop we leven en het een beetje plezierig proberen te hebben. „Mentale achtergronden van onze veranderende wereld" heet de onder- oorzaak van kunnen zijn titel van dit ernstige en vrij goed ge- documenteerde boek van Mohr. Veel mensen zullen verzuchten dat dit het zoveelste boek over onze en eigenwijze levenswandel komf.a ls. Dat 'klopt, lc groot publiek oppervlakkig te zijn. We moeten of anders gaan leven, tomie, de psychologie, de opvoeding -* moeten een ander leefmilieu en afriChting Douwe Trant heeft 'n zoon Titel: De zoon van Douwe Trant# Auteur: Douwe Trant. Uitgever: Arbeiderspers. Prijs: 7.50. Wie „Vrij Nederland" weke lijks naast zijn eigen krant leest, is onwillekeurig verslingerd ge raakt aan het Rijke Leven Van Douwe Trant. De man die achter het PTT-loket werkt en overal „tegen" is, als het uit de rode hoek komt. De man die gerust „bah" durft te roepen, als er een kolom verder over hetzelfde „hoe ra" wordt geschreeuwd. Dat is vaak heerlijk om te lezen. Dou we Trant, de man die Alles Wat Vies En Voos is, onverbidde lijk de hoek indrukt. Die Douwe Trant, senior vanaf dit moment, is op 3 oktober 1971 vader geworden van Douwe Ju nior. In de kolommen van VN w^kelilks melding gemaakt van de vorderingen van de stam houder, de lessen in Goed Neder landschap, liefde voor Koningin en Vaderland en verbittering over de Zedenverwildering die dage lijks aan ons moreel knaagt. Wat heet: vreet! Wat meer te zeggen over dit gekke boekje vol met korte stukjes heerlijke tekst? Dit: kopen en naast het bed leggen om 's avonds voor het slapen gaan even in te lezen. Niet alles tegelijk, want dan komen de bedoelingen van de schrijver niet goed over. Dan zou je wel eens links kunnen wor den. We slapen na wat regels te vreden in. Ha're Majesteit waakt over ons, zegt Douwe, die de ochtend erop weer een forse stempel op haar lieve voorhoofd smakt. PAUL WOLFSWINKEL. Carmiggelts kleine brokjes werkelijkheid „Elke ochtend opstaan" door SI. mon Carmiggelt verschenen bij di uitgeverij „De Arbeiderspers in Am. sterdam (f 9,90) Simon Carmiggelt is kortgeledsi zestig Jaar geworden. Maar dat wee u natuurlijk. Televisie, radio, kran ten en tijdschriften hebben er zoveé aandacht aan besteed, dat het zinnij lijkt te veronderstellen, dat er slecht zeer weinigen zijn aan wie dit gehee ongemerkt is voorbijgegaan. Het tekent de verdiensten van dea toch wel unieke auteur. Al bij zij) leven een soort instituut. „Zijl „Kronkels" zijn ver boven de kolom men van Het Parool uit geklommen Daarin verschijnen ze overigens noi steeds dagelijks. Kleine brokjes wer kelijkheid. Stukjes menselijkhei! fraai stylistisch geschilderd met sub tiele pen. Maar waarom nogmaals vervalle» lai superlatieven vlak nadat zij) waarde zo breed is uitgemeten en zij) milde humor zo nadrukkelijk in hë zonlicht heeft gestaan? Natuurlijk is er ook bij Simon Can miggeit van een evolutie sprake. D| invloeden van de tijd doen hu) werk. Maar ook de pennevruchtia van een duidelijk bezadigder Ctn miggeit vormen 'n delicatesse zoal men in zijn jongste bundel „Elk ochtend opstaan" kan proeven. He>t begint bij een Jeugdherinne ring, dan even het heden (60 jaar en dan de toekomst: „Zou de kleinl zoon van onze kleinzoon snapper dat op de zestigste verjaardag vai opa's oma de bomen nog groeide) uit de grond?". Carmiggelt stapt op zeven mijlslaarzen door de tijd. Zonde richting aan te houden. Schijnbaa zonder doel. Hij legt daar aan, waa hij weer een stukje menselijkhei) kan vinden. Het kleine voorvail, hé brokje emotie, dat anders wordt ver. malen onder de kracht van wa Journalisten als nieuws" bestempe len, krijgt door zijn geniaal talerj de glans van een edelsteentje temid den van gewoon glas. In dit boek) weer een aantal juweeltjes. KOOS PO SI gaan scheppen. Een dooddoener? hoog gesmnnen zijn. Goed. het Ierse water is rijk aan Vis. maar er is vaak wel degelijk ken- het water en de omstandig- Hollandia Baarn. Boeken over de Tweede Wereldoor log zijn nog altijd zeer in trek. Ook nog veel meer fa- "wé bMt^'h^^rtaSroü^dur- cetten van het veelzijdige dier, dat nog wat, maar of hond heet worden in de bekende werkelijk ruggegraat hebben, valt encyclopedische slagorde aan de orde gesteld. Natuurlijk hangt degenen die de oorlog niet hebben iigieuze vormen heden nodig om ei ook werkelijk iets meegemaakt blijken geboeid te te vangen. Schreiner heeft gepro- worden door dit soort bo*' beerd in zijn tiende visboek voor El- Boeiend is het nieuwste epos se vier de lezer Iets beter voorbereid John Wingate zeker. De Slag r Ierland te laten gaan. Veel dacht ls besteed zeevisserij, het v hengel op zalm en forel en het ge bruik van spinner en lepel op de me ren. Helaas ls de ruimte die er wordt besteed aan het vissen op brasem. gigantisch vol gens Mohr. Een nieuwe religie en een nieuw humanisme zal uit de puinhopen van deze wereld moe ten worden geboren. Woorden als: piëteit, bezieling, inspiratie zijn staat ledigheid. Voor Verboden offer H. G. Konsalik. uitgegeven bij West Friesland. De medische wereld oefent op de 'n encyclopedie met de vol- J™2* Heinz Konsalik een grote aantrekkingskracht uit. Dat volking die kunstzinnige uitingen niet Juan, die ver boven zijn omgevinl op prijs zal stellen. wordt verheven, zonder gevolgen d wij dat in het 51^ uit het eerder uit zijn pen Daar wordt hij snel tot Hij wordt pas gewaardeerd als zijn directeur van de kunstacademie in gezicht slaan. Gevoegd aan het fel dat Konsalik veel rechtlijnige genie schrijft dan in het Slot 1 aanvankelijk erg opp?i Kanaal is met veel elan en snelheid de spectaculaire geschreven en hoewel de werkelijke barmhartigheid en met de vliegen- gebeurtenissen enigszins zijn gero- aan het afsterven mantiseerd, krijgt men toch een goed beeld van de heroïsche strijd, voor de Franse kust bij Dieppe Duinkerken. Schrijver John Win- korte tijdsbestek, dat wij dit boek- gevloeide "Het slot van de blauwe ro- uitgeroepen, dat echter door werk ter beschikking hebben, heb- gels", waarin hij een uiterst gecom- zwak hart niet tot ontplooiing kan vlakkig blijft, vertoont het begin vat ben kunnen nagaan valt er niet veel P"«eer<ie hersenoperatie beschrijft. In zijn nieuwe boek "Verboden of- komen. Juan is ten dode opgeschre- Verboden Offer overeenkomst mé alleen een transplantatie van de (betere) doktersroman Konsaül ruisvoorn en zeelt wat aan de be- gate verzamelde zijm stof voor dit zetfouten voor „alternatieven", me, keihard, angst, recht, len enz. Afgezien op aan te merken, maar er zullen {er„ (oorspronkelijke titel: "Viele levend hartweefsel waarbij het le- werkt zich pas boven dat niveau u] ven van Juans «loeder Anita in de als hij aan het eind de gemoed°r°i waagschaal wordt gesteld, kan hem van de door gewetensconflicten schelden kant en is de opsomming boek uit gesprekken met hem, die de zinnen zo af en toe (een kwaal die -»an de vangstmogelijkheden wat aan evacuatie van Duinkerken, de mee- wel eens vaker bij deze uitgever voor- eentonige kant. Daar staat te- dogenloze beschietingen van kon- komtis het een best te pruimen -enover dat Sohreiner een Verteller is met een vlotte pen. Sportvissen in Ierland leest vlot weg overleefd. maken plaats allicht onderwerpen zijn, waaraan Mutter heissen Anita") werkt hij ge- cynis- jan van Rheenen min of meer op- leidelijk naar een operatie aan de verve- zettelijk enkele zeer storende neemt nict we®' dat er een ver" niet al te best lopende zorgd en erg overzichtelijk naslag werk ls ontstaan, dat kynologen en andere liefhebbers heel wat beno digde informatie kan verschaffen. En dat gebeurt helder, exact en voorbij gegaan. Dat binnenwand van het hartzakje. De nog redden. De vlotschrijvende Kon- kwelde artsen beschriift. de oneindl hoofdpersoon, die Konsalik met de salik werkt op die manier knap toe ge liefde van de moeder go?d la a scalpel laat bewerken, is Juan Torri- naar een climax, maar verliest op uitkomen en tenslotte tijden* »el gevoelige zijn weg naar dat fascinerende Een dagdromende, proces (aangespannen tegen de val Jongen in het Castiliaanse hoogland, ontroerende slot bij vlagen de rea- moord beschuldigde chirurg Mora die maar één passie kent: beeldhou wen. Om zich aan die hobby te kun- JAN VAN DER NAT tijde. PAUL WOLFSWINKEL, bondig. leven KOOS POST den 1 t wijden moet hij liteit uit het oog. Zo laat hij Juan tella) tot de conclusie komt da een serie hartaanvallen naar de werk 't kunstacademie vertrekken, terwijl JAN PREENE1

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14