"DWANGW ETTEN" VAN KUYPER GAAN NA 70 JAAR VERDWIJNEN SKOJ, 'Staken mag, als je maar beseft dat het beter is om het nooit te doen Ambtenaren eindelijk uit Kuypers wurggreep ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 Het stakingsverbod voor overheidspersoneel verdwijnt bin nenkort uit de wet. Niet na luidruchtige acties van ambte naren, maar vrijwel zonder slag of stoot. Een schril con trast met de woelingen van zeventig jaar geleden, die tot het verbod hebben geleid. pe arbeidersbeweging staat nog in de kinderschoenen als n het begin van deze eeuw het land wordt geregeerd door ben christelijke coalitie van anti-revolutionairen en rooms- katholieken. Leider van de regering is de stichter van de &RP, dr. Abraham Kuyper. in de eerste maamd van 1903 bre- cen in de Amsterdamse haven con tacten uit na de weigering van de werkgevers om de vakverenigingen jan de arbeiders te erkennen als inderhandeldingspa/rtner. Er volgen jntslagen. )e spoorwegmaatschappijen willen nige boten laten lossen door spoor- De Nederiandsche )oor Peter Riemersma fereemging van Spoor- en Tram- fegpersoneel bestempelt dit als pnderkruipersa'rbeid" en roept de jden op het werk te weigeren, p 29 Januari legt vrijwel het ge- ;ele personeel van de Rietlanden, iet grote spoorwegemplacement te [msterdam, het werk neer. De sta ing breddt zdoh snel uit onder alle poorwegpersoneel in het land h Durgerdam komt het tot bloedii- e gevechten tussen stakers en „on- prkruipers". Op 31 Januari ligt het poorwegverkeer in heel Nederland lil. ,,De grote spoorwegstaking van j)03" is een feit. Nog op dezelfde pond van die gedenkwaardige dag pven de spoorwegdirecties volledig >e aan de eisen van de arbeiders, kvee dagen later gaan de werkge- ers in de haven door de knieën. Gans het raderwerk staat stil. als W machtige arm het wil", heeft Jomela Nieuwenhuis de arbeiders borgehouden. Menigeen begint erin geloven. lereerste plaats geldt diit voor het personeel te Den Haag, terwijl de personelen van de lijn Haarlem- Rotterdam en Gouda-Den Haag zioh gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag te vertrekken. Deze maatregelen dienen om te voorkomen, dat de volksvertegen woordiging een wet aanneemt, waarbij ons het recht tot staken wordt ontnomen. Men beware ech ter zijn kalmte, wachte de geheime i de wetsontwerp wordt de instelling geregeld van een staatscommissie die de rechtspositie en de dienst- voorwaarden van het overheidsper soneel moet onderzoeken. Vooral het stakingsverbod zet kwaad bloed, omdat het wetsont werp de mogelijkheid biedt een sta kende ambtenaar of spoorwegman enkele rechten te ontzeggen. Zoals: het bekleden van ambten, het die nen bij de gewapende maoht en ook het recht om te kiezen of gekozen te worden. In een persoonlijke en, heel onge bruikelijk, mondelinge toelichting voor het parlement op zijn wets voorstellen spreekt Kuyper over de noodzakelijkheid „om verdere gru wel als van Durgerdam te voorko men", van „een onbezonnen aanslag op dien hoofdfactor voor de levens beweging der maatschappij", van „een opofferen van de welvaart van heel het volk aan zucht naar klasse-invloed". Maar Kuyper heeft ook oog voor en deugdelijke rechtspositie en laaien op. Maar de stakingsgeest stikt er vrijwel in. Als op 2 april de Tweede Kamer begint met de behandeling van Kuypers voorstellen is er in het Co mité van Verweer een scherpe tweestrijd gaande tussen de so ciaal-democraten en de anarchisten. De eerste voelen niets voor een po litieke staking; de laatsten hebben de overhand. In de nacht van zon dag 5 op maandag 6 april wordt de staking afgekondigd. Maar noch in de havens, noch bij de spoorwegen slaat hij echt aan. Alleen de Amsterdamse haven komt praktisch stil te liggen. Nog dezelf de dag begint de stakingsleiding te rug te krabbelen. Na enkele dagen is de slag verloren. De smadelijke nederlaag voor de socialistische vakbeweging leidt tot felle botsingen. In nachtvergaderin- gen op 10 en 11 april bestrijden anarchisten en sociaal-democraten elkaar bijna op leven en dood. Re volvers zwaaien dreigend door de lucht. SDAP-voorman Pieter Jelles Dngehoord uyper en zijn kabinet hebben ërkloos toegekeken. Het wordt „de jalitie" niet in dank afgenomen, paral an de rechtse en liberale brs wordt gevraagd om strafbepa- agen tegen het staken van ambte aren en spoorwegpersoneel. Men indt het ongehoord, dat openbare jensten en bedrijven door stakin- bn kunnen worden stilgelegd, jeprikkeld door deze reacties kon- jgt de Vereeniging van Spoor- en ramwegpersoneel een politieke sta ng aan, voor het geval Kuyper (richt voor de druk van rechts. In [n manifest van 4 februari wordt (t spoor- en 'tramwegpersoneel op- jroepen instructie af en doe niets zonder order van het hoofdbestuur." Aldus 'het vaderlijk, gebiedende manifest van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. En bij het verspreiden van dit pamflet blijft het niet. Op 20 fe bruari richten enkele organisaties een Comité tot Verweer op. Behalve verschillende socialistische vakver enigingen en de Socialistenbond doen er aan mee het NA.S. (Natio naal Arbeiderssecretariaaten de S.DA.P. (Sociaal-Democratische Ar beiders Partij). Kuyper trotseert de socialistische druk. Op 25 februari dient hij drie wetsontwerpen in bij de Statcn-Ge- neraal. Het eerste verbiedt het sta ken van overheidspersoneel en per soneel van de spoorwegen op straffe van maximaal zes maanden gevan genisstraf of zeshonderd gulden boete. Het tweede voorziet in de oprich ting van een spoorwegbrigade, die voor behoorlijke arbeidsvoorwaarden voo'r het overheidspersoneel „voor nu en voor de toekomst", getuige de instelling van de staatscommissie. Het furieuze Comité van Verweer kijkt daar aan voorbij en roept uit, dat Kuypers voorstellen „dwangwet- ten" zijn. Het propageert een alge mene staking. Deze harde opstelling brengt de christelijke vakverenigin gen in het geweer. Zij protesteren tegen de poging om de Nederlandse arbeiders te brengen tot revolutionair verzet tegen de re gering. „Een verzet in besliste strijd met de Christelijke verhouding 'tus sen volk en overheid, niet te recht vaardigen door het bestaan van rechtmatige grieven onder de spoor wegarbeiders". Een oproep tot alle arbeiders van christelijk beginsel zich te organise ren in eigen verenigingen gaat ge paard met de oprichting van een Comité van Verdediging - tegenpool van het Comité van Verweer, Hefti ge discussies tussen zich christelijk en socialistisch noemende arbeiders Onder de dwangwetten. Troelstra typeert het gebeuren als „de hel", maar hij kiest niet duide lijk partij tegen de anarchie. Intussen neemt de Tweede Kamer de wetten aan. Alleen de SDAP en de Vrijzinnig Democraten zijn te gen. De laatsten, omdat zij het on redelijk vinden het spoorwegperso neel het stakingsrecht ite ontnemen, voordat him rechtspositie behoorlijk Is geregeld. De onmachtige Troel stra roept dramatisch uit: „Thans hebt gij overwonnen. Gaat uw gang maar. Wij zullen strijden en strij den, tot wij eenmaal de overmacht, waar gij misbruik van hebt ge maakt, zullen hebben overwonnen." Een zwakke echo van de woelingen aan 'het begin van deze eeuw heeft dezer dagen geklonken in de Verga derzaal van de Tweede Kamer. Daar spraken de parlementariërs van nu over het regeringsvoorstel de strafsancties op het staken van ambtenaren e uit de wet 'te schrappen. Kuyper kon zeventig Jaar geleden niet voorzien, dat het uitgerekend twee AR-ministers (De Gaay Port man en Boersma) en een Rooms- Katholieke KVP-minister (Van Agt) zijn die het voorstel verdedi gen. Troelstra kon al evenmin be vroeden, dat er Van enige strijd nauwelijks sprake zou zijn en dat de „dwangwetten" eigenlijk nooit zijn gebruikt. Het WD-kamerlid Annelien Kap- peyne van de Coppello vertolkte in de Kamer een algemeen gevoel door te zeggen: „Beziet men deze straf fen en ontzetting uit bepaalde rech ten, dan kan men constateren dat zij na zeventig Jaar van kracht te zijn geweest en nauwelijks te zijn toegepast, niet meer thuishoren In de huidige sociale verhoudingen." Er zou verder ook geen woord meer zijn gesproken over dit kappen van enig dor hout uit onze wetgeving als de anti-revolutionaire nazaat van Kuyper, minister De Gaay Portman, niet zo stoutmoedig was geweest in het dagblad Trouw te laten doorschemeren, dat hij niet alleen de strafsancties kwijt wilde, maar het hele stakingsverbod voor ambtenaren de wëreld uit wilde helpen. Sterker: ambtenaren in principe het recht wilde geven om te staken. „Ik ben er tegen om in de plaats van dat strafrechtelijk verbod disci plinaire maatregelen tegen stakende ambtenaren te gaan invoeren. Als je dat doet hou Je de boel voor de gek. Als Je zegt staken is voor amb tenaren strafrechtelijk niet verbo den, maar je gaat bijvoorbeeld va kantiedagen intrekken of boeten opleggen als er gestaakt wordt, dan verandert er nog niets wezenlijks." Misschien had deze ontboezeming in Trouw alleen, nog onvoldoende hou vast gegeven voor steigerende Ka merleden. Maar de stormloop tegen de minister was niet meer te keren, doordat in de Troonrede deze lelijke zin stond: „De regering wil een snelle ratificatie van het Europees Sociaal Handvest, ook wat betreft het stakingsrecht voor de ambtena ren, bevorderen". De goedkeuring door het parlement van het Europees Sociaal Handvest laat al twaalf Jaa'r op zich waohten. De vertraging houdt nauw verband met een meningsverschil over de uitleg van het stakingsrecht. Achtereenvolgende kabinetten heb ben steeds volgehouden, dat het meedoen aan stakingen van ambte naren ongeoorloofd is en plichtsver zuim oplevert. Het kabinet-Cals (waar de PvdA inzat) wilde de on geoorloofdheid opnemen in de De Mamaalothzanger. Abraham de triomfantelijke. Maar de regering kan geen defini- loos te staan, zegt tieve afspraken maken. Altijd be- 1913 Roethof: heeft dat voornemen verder gestalte houdt het parlement het recht gegeven. Het diende een wetsvoor- in te grijpen. De Btaten-Generaal kan de regering nog altijd stel in om de Kuyperiaanse straf- hebben het budgetrecht, zij geven roep doen op de plichtsverzuimbe- sancties uit de wet te (schrappen, maar tegelijkertijd stelde het voor disciplinair stakingsverbod op te de Tweede Kamer in de Eerste Kamer. AR-minister De Gaay Fortman vindt in deze zaak de AR-fractie in Tweede Kamer tegenover zich. in het ambtenarenreglement. Het kabinet-De Jong wilde de vraag ja of nee stakingsrecht voor ambte naren niet zelf beantwoorden. Ver moedelijk zag het geen kans de De oppositievoerende "fracties knoop door te hakken wegens deeldheid dn eigen boezem. Naar oud vaderlands gebruik stelde het nog eens 75 ambtenarenrechter. Deze hoeft dan echter niet in beginsel uit te gaan van het onrechtmatige karakter van de staking. Dat zou wel het geval zijn als er een disciplinair stakings verbod komt." n ambtenarensta- poli'tiek karakter heeft (van Troelsbra mocht i WD en CHU zien in de ontstane De stelling, dat troebelen genoeg houvast om ook king altijd tegen te stemmen. de zaak Toch verdwijnen de „dwangwetten" litieke staking al niet) bestrijdt genoemd naai E. H. Toxopeus, de «n^ele weken nog de zijde kiezen secretarie-, belasting- of museum- Koningin in Groningen, toog begin Is straks het hek van de dam? Het pende consequenties voor de bevol- tegenwoordige commissaris van de 3 linkse regeringspartijen. 1970 aan het werk. Een auto-onge- geheel dan een staking bij PvdA-Kamerldd Roethof ziet in het king _o de voorzitter leverde wat Scheel geen wilde ambtenarensta- het grootwinkelbedrijf, de particu- tijdver.lies op, maar eind Jaar zou de commissie met een ad vies aan de regering komen. Die opzet ds achterhaald. Toxopeus c.s. hebben hun we!rk gestaakt, na dat de regering haar principe-be- dat sldssing bekend had gemaakt: „Sta- heeft? kingsrecht voor ambtenaren? Ja". Oordeelde voorzitter Toxopeus: „Voor ons bleef er in wezen niets over. Hoe dat stakingsrecht dn de ambtelijke reglementen verwerkt moet worden is een technisch vraagstuk. Dat kunnen de ambtena ren zelf oplossen." De overrompe lende tactiek van de nieuwe rege ring en dn het bijzonder van minis ter De Gaay Fortman heeft het stakingsrecht voor ambtenaren plotsklaps tot een heet hangijzer gemaakt. Kamerfracties die ervoor zijn straffen op staken uit de wet te schrappen hebben aangekondigd straks toch tegen het voorstel te zullen stemmen. Een van de tegenstemmers zal het AR-Kamerlid Bauke Roolvink zijn - destijds als minister van sociale za ken in het kabinet-De Jong zelf een van de indieners van het voor stel. Roolvink: „Ik was en ik ben erte gen ambtenaren en werknemers in het particuliere bedrijfsleven over een kam te scheren. Volgens mij laat het Europees Sociaal Handvest ook toe, dat onderscheid te maken." Er klinkt iets ij» door van de op stelling van de christelijke vakver enigingen in 1903. De rechtlijnige Pries Roolvink ziet ook anno 1973 im een ambtenaar meer dan een gewone werknemer in dienst bij een hele grote werkgever, de overheid. „De ambtenaar is in openbare dienst, waarvan het doel is de publieke zaak te dienen. Dat spreekt zonder meer aan bij de po litie, de brandweer, de geneeskundi ge diensten, maar geldt ook voor ambtenaren die niet zo aan de weg timmeren". Roolvink heeft nog een argument. „Er is geen c.a.o. tussen het rijk en de ambtenaren. De rechtspositie wordt eenzijdig geregeld al is er dan een intensief georganiseerd overleg met de ambtenarenbonden. kingen in het verschiet. Hij begrijpt liere waterleiding, of de artsen." niet, dat nog zoveel steun dn de Drees van DS'70 heeft met gevoel te vinden voor „discrimi- praktisch de principiële de ambtenaar. Waarom discussie wat omzeild. Zijn stand punt komt, vrij vertaald, hierop neer: „Staken moet mogen, als ie dereen, ambtenaar of niet, maar beseft dat het beter is om het nooit te doen." ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen International Bier Iedere week kunt u een half Jaar SKOL-bier winnen door deel te nemen aan de puzzel Aktie Natuur In deze krant. De 26 weken Skol-bier (iedere week een kratje) werden u aangeboden door de SKOL-brouwerijen NV, Breda.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13