„NSF WIL STEMMING KWEKEN" Zwaar verlies Nederlanders tegen de Noren Ton Vissers erg tevreden Lijst verboden middelen door UCI uitgebreid CRM'S JAN VAN GORSEL: "NATIONAAL SPORTBELEID TOCH EEN GOEDE ZAAK" Dagen van "Ard en Keessielijken erg lang geleden Loudsmit Hoff efinitief dgevaUen tls sponsor Tilburg Trappers Wereldrecord Sjelekova ZATERDAG 1 DECEMBER 1973 Door Peter Dijkgraaf Den Haag „Het enige wat wij nastreven is een nationaal sportbe- aar de Nederlandse Sportfe deratie zelf nota bene in haar nota Sport'70 om heeft gevraagd. We hebben geïnventariseerd, dat er jaarlijks zo'n miljard gulden aan de ;port in Nederland wordt besteed e minister (mr. Van Doorn) .eeft bij herhaling letterlijk gezegd iich verantwoordelijk te voelen voor [de coördinatie daarvan. Dat is toch positieve zaak, daar zou toch iedereen achter moeten staan. Het erste object, waarbij dit nu ge- [toeirrt ia die lotti, dat is een toeval- jbeid. Voor mij is het onbegrype- at er op allerlei manieren 'onbdurendie stemming wordt ge laakt tegen het sportbeleid van ministerie." van Gorsel, sinds anderhalf flaar chef van de hoofdafdeling {sportzaken van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- e lijk werk is oprecht verontwaardigd, wil voor het eerst openlijk en voor al graag diep ingaan op het nieuwe departementale sportbeleid nu het NSF-bestuur zich zo subjectief blijft afzetten, met name het lotto-spel volgens Van Gorsel zo vals speelt. Federatie-penningmeester Bakkenist schotelde de goedgelovige ledenver gadering van de NSF voor, dat er een gat van vijf miljoen in zijn be groting is ontstaan door het uitstel van de invoering van de lotto en dat er daardoor komend Jaar geen geld beschikbaar aal zijn voor accom modatie subsidie. Een manipulatie met nimmer toegezegd geld, uit gaande van een nooit door de over heid genoemde datum en bovendien met een volgens Van Gorsel foutief bedrag. Het CRM-sporthoofd: „Zowel mi nister Van Doorn als minister Van Agt (in antwoord op kamervragen) hebben voortdurend gesproken bij de invoering van de lotto over me dio 1974. Zij konden zich niet vast leggen aan een datum in verband met de voorbereiding van de nodige vergunningen en beschikkingen en de daarbij behorende Koninklijke be sluiten. De datum van 1 april is door de NSF zelf waarschijnlijk ge- Rekenen Vorig seizoen bracht de toto (bruto) 65 miljoen op. Rekening houdend met verder teruglopen tot globaal 50 miljoen en daarbij tellend 30 miljoen van ((vier maanden) de lotto, zou er dus 15 miljoen minder te verdelen zijn. Daarvan is eender de voor de NSF en kom je inder daad aan vijf miljoen, maar daarbij zit wel de 15 procent incassokosten, de gage voor de juniortjes, die we kelijks al die formulieren ophalen (pak weg 2,5 miljoen). Een merkwaardige rekensom der halve van de heer Bakkenist, want het is niet te verwachten, zelfs zeer onwaarschijnlijk, dat de project groep, die de organisatie en verde ling van de lotto moet voorbereiden aan die incassovorm gaat tornen. Nog sterker daar is wettelijk reeds in voorzien. Mensen die van Duitse lottoka/ratoren spreken weten er niets van „Daarnaast heb ik nergens iets ge lezen over de reserve van 2,4 mil joen, waarover de NSF beschikt en die bijvoorbeeld nu aangewend zou kunnen worden om het gat te dich ten. Die later dan in overleg met de overheid eventueel terug ver kre gen zou kunnen worden. Nee, er wordt de voorkeur gegeven aan stemming kweken, de overheid on der druk te zetten en wellicht ook de projectgroep te beïnvloeden". Collectrices .Thr. Feith (voorzitter van de NSF) roept voortdurend, dat de opbrengst uit toto en ook lotto het „geld van de sport" is, waarover de sport zelf moet kunnen beschikken. Dat is natuurlijk niet waar, behalve het incassogeld van 15 procent is het gemeenschapsgeld, dat volgens wet telijke bepalingen wordt uitgekeerd aan sport en sportieve recreatie. In dit verband wil ik graag kwijt nooit tegen welke journalist dan ook een vergelijking te hebben getrokken met de collectrices van de staatslo terij, die ook niet mogen meebeslis sen met de bestemming van de gel den. Dit soort onzin kan ik nooit gezegd hebben, omdat het wettelijk onjuist is. Natuurlijk moet de NSF wel meepraten, dat is voor mij he lemaal geen punt. Dit is eigenlijk de voornaamste deren dat ik nu naar buiten treed, omdat ik me wil ver dedigen tegen uitspraken, die me zo maar in de mond worden gelegd. An ders had ik 't wellicht niet gedaan, want het is niet verstandig zo veel uitspraken te doen in een onder handelingsfase". Over de verdeling van de totogelden bestond ook bij de diverse bonden overigens nogal wat onvrede. Uitge rekend mr. Kaulingfreks (KVP) te vens Juridisch adviseur van de KNVB vroeg in een door de eerste kamer aangenomen motie om beter inzicht in en meer controle op de verdeling van de gelden. Daaruit is ook indirect de instelling van de projectgroep, op zich een bron van ergernis voor de NSF, voortgeko- Die 17 man sterke groep, waarin zes man van de georganiseerde sport Van Gorsel: „Overigens een naar woord" en drie van het COF (Centraal Overleg Fonds en Wer ving) komt op 7 december voor het eerst bij elkaar en wordt geacht de lotto-organisatie voor 1 maart rond te hebben. Nieuwe fase „Daarmee hebben we eindelijk een begin van een nationaal beleid, dat overigens al door minister Engels in samenspraak met de vaste ka mercommissie is aangekondigd. Na de tweede wereldoorlog is er op sportgebied in de ruimste zin van het woord qua beleid een enorm gat gevallen, waar de NSF goed is inge sprongen. Die fase is voorbij, we streven nu naar één instituut, waarin de georganiseerde sport en de drie overheidslagen rijk pro vincie, gemeente zijn vertegen woordigd. Waar de binnenkomende geldstroom wordt gecoördineerd, waarna we eindelijk aan een meer jarenplan voor de sport kunnen be ginnen. Dan kunnen we het parle ment ook glaszuiver voorcijferen hoeveel we tekort komen. Dat blijft uiteraard een macro-beleid, waar binnen de autonome partners alle ruimte houden zichzelf waar te ma- Het is natuurlijk belachelijk te stel len, dat wij alle macht naar ons toe willen trekken. Wij kunnen en wil len met z'n zestienen hierboven de hoofdafdeling sport slechts sturen, maar dan willen we wel we ten, waar mee we bezig zijn en wat vaak slecht er voor die vijf miljoen potentiële weergegeven." sportbeoefenaars in Nederland nog meer kan worden gedaan. Nogmaals dat is toch een goede zaak. Voor mij is het erg vreemd, dat daar op van alle kanten zo negatief wordt gereageerd, dat onze uitspraken verdraaid worden ALKMAAR Verkerk: die Schenk in een rechtstreeks duel verhaalt. Een wapenfeit, pat zich de laatste vijf jaar vrijwel niet meer heeft voorgedaan. Vooral niet op de 1500 meter, eens de lievelingsafstand van Verkerk, maar de laatste jaren het onderdeel, waar op Schenk ongenadig toesloeg. Dat alles was gisteren op de Alkmaarse kunstijsbaan pe zien. Maar wie denkt dat het stormen van enthousiasme lossloeg vergiste zich. De da- gein vajn Ard en Keessie lijken onwaarschijn lijk ver in het verleden te liggen. Ard Schenk RIJEN De stichting sportfonds loudsmit Hoff is definitief afgeval- m als sponsor van het Nederlands tftal. Hoewel de KNVB recentelijk pg heeft laten weten me onder- (andelingen bezig te zijn maakte het ^gelijks bestuur van de stichting portfonds Goudsmit-Hoff gister- vond bekend reeds op 9 augustus JJ. i hebben besloten definitief af te ten van het sluiten van een sponsor- pntract. In velband met diverse recente lublicaties en berichten, verspreid bor of namens de KNVB, achtte de (lichting het gewenst het volgende pmmuniqué te verspreiden: [„In de loop van 1973 zijn tussen de [NVB en de stichting sportfonds {oudsmit Hoff onderhandelingen ge- berd omtrent de mogelijkheid dat je stichting als sponsor zou optreden an het Nederlands elftal. Aangezien chter met de KNVB geen, althans liet in voldoende mate, overeenstem ming kon worden bereikt, heeft de (lichting Profschaatsen is anders. Mis schien ook beter dan het amateur- schaatsen, maar voor dat laatste is by de eerste WISO-séance even min 't bewys gelevrd als by de vier ISSL-evenementen van het vorig sei zoen. Op zichzelf was het duel Ver kerk—Schenk aantrekkelijk genoeg. Schenk probeerde een gat te slaan, Kees bleef bij en sprong in de voor laatste bocht weg, onbereikbaar voor de stroeve sprint van Schenk. Maar toen het op de cijfers aan kwam bleek Verkerk de tweede plaats in de totaalrangschikking kwijt en hinkte Schenk ergens ach teraan. Niet helemaal op de laatste plaats, want Jan Bols en Jappie van Dijk bleken tot nog minder in staat. Al met al drie Nederlanders op de onderste plaatsen. Voor de WISO, die zich vooralsnog nog hoofdzakehjk richt op activiteiten in eigen land, geen al te beste start. De enige, die zich redelijk handhaafde was Kees Verkerk, al moest juist hij een snel le voorlaatste ronde op die 3000 me ter tegen Roar Groenvold zwaar ver kopen. Verkerk is met Jappie van Dijk de enige van de Nederlanders, die zich serieus op het nieuwe seizoen hebben voorbereid. Voor Schenk en Bols begint de training nu. De No ren hebben zich veel beter voorbe reid. De sympathieke, maar niet al te talentvolle Björn Tveter greep zijn kans. Hij won het toernooi op dub bele wijze: via het klassement, en door overwinningen op drie afstan den. Alles tezamen was het goed voor een prijzenbedrag van 3700 gul den. een geschenk in vergelijking tot de bedragen die de ISSL het vorig Jaar van plan was uit te keren. De lange 29-Jarige Noor, die vorig Jaar bij het Europese en wereldkam pioenschap van de ISSL niet verder reikte dan een zesde en een vier de plaats, maakte gebruik van twee gunstige omstandigheden. Hij pisch een ie en is beter in de kleine dan in de gro te vierkamp. Met zijn tijden van 2.05.86 op de 1500 meter en 4.27.0 op de 3000 meter gaf hij aan wat in Alk maar voor de echte cracks mogelijk had moeten zijn. Dat kwam er echter niet uit. Leo Linkovesi, de amateur sprint kampioen van twee Jaar geleden, won de sprinters vierkamp. Hij ze gevierde beide malen op de 500 meter en bleef op de tweede dag, toen de baan door mistaanslag iets minder snel was dan de dag tevoren, als eni ge met 39,99 onder de 40 seconden. Het uitvallen van Keiler drukte zijn stempel op het sprimttoemooi, waar- In de tweede 1000 meter nu werd ge- door de Noor Ivar Eriksen. Eindstand: 1. Linkovesi 163.370 pnt., 2. Boerjes 164.030, 3. Eriksen 166.190 4. Haenninen 166.345, 5. Koenig 168.820. 6. Blatchford 169.740, 7. Ly man 171.625. ALL-ROUNDERS 500 meter: 1. Bjoern Tveter (NW) 2.05,86, 2. Willy Olsen (NW) 2.07,17 3. Kees Verkerk (Ned) 2.07,28, 4. Ard Schenk (Ned) 2.07,57, 5. Roar Groenvold (NW) 2.08,67, 6. Johnny Hoeglin (Zwe) 2.09,00, 7. Jan Bols (Ned) 2.10,64, 8. Jappie v. Dijk (Ned) 2.11,61. unie UCI heeft tijdens een ver gadering besloten om de lijst van verboden stimulantia uit te breiden. De commissie volgde een voorstel van medische deskundigen om de reeds door het internationaal Olym pisch comité verboden middelen ami- nophenazol, bemegride, laptazol en nlketamide te verbieden voor ama teur- en profwielrenners. Het beöluiit werd beschouwd als een terechtwijzing wedstrijden met onmiddellijke ingang van kracht zullen worden. Volgens deze nieuwe regel mag de dagelijkse étappe niet langer dan 260 kilometer zyn. De gemiddelde afstand voor de hele wedstrijd wordt beperkt tot 180 kilometer. Een en ander betekent dat de maximum afstand voor de Ronden van Italië en Frankrijk 4000 kilome ter wordt, die voor Spanje 3400 ki lometer, voor Portugal 2800 en voor wielerbond, die het vonnis tegen Ed- Zwitserland 1600. Voorts ls bepaald dv Merckx na de ronde van Lom- dat België bij wijze van uitzondering bardije op dopinggebruik betrapt vier wedstrijden voor de wereldbeker voor revisie had willen voordragen, mag organiseren in plaats van drie Naar verluidt zouden de Belgen heb- in 1974. ben aangedrongen op een versoepe- Wedstrijden om de wereldbeker zul ling van het reglement, inclusief 't, len op de volgende data worden ge- afvoeren van de verboden lijst van houden: Milaan-SamRemo 18 en 19 het preparaat norephedrine dat in maart, de Ronde van Vlaanderen 31 de hoestdrank zat die Merckx naar maart, Gent - W evelghem 2 april, zijn zeggen voor de race in Italië Parijs-Roubaix 7 april, Fleche-Wal- 3000 meter: 1. Tveter 4.27,00, 2. Ol sen 4.29,04, 3. Groenvold 4.30,70, 4. Verkerk 4.31,41, 5. Hoeglin 4.33,70, 6. V. Dijk 4.35,24, 7. Schenk 4.36,38, 8 Bols 4.37,28. Eindstand: 1. Tveter 174.245 pnt., 2. Olsen 175.570, 3. Verkerk 175.760, 4. Groenvold 176.925, 5. Hoeglin 177.747, 6. Schenk 178.635, 7. Bols 178.678, 8. V Dijk 180..418. had Ingenomen De uitvoerende oommissie nam eveneens formeel nota van drie aan vragen voor het gastheerschap van de wereldkampioenschappen 1977. Kandidaten zijn Groot-Brittan- nië. West-Duitsland en Japan. De wereldkampioenschappen 1976 zijn door het voltallige congres van de UCI toegewezen aan Italië. De kampioenschappen worden vanwege het Olympisch Jaar beperkt tot de profs, de dames en stayersnummers. lone 11 april. Amstel Gold Race 13 april, Luik-Bastogne-Luik 21 april Ronde van Henninger 1 mei, kam pioenschappen van Zürich 5 mei. Ronde van Peimont 31 augustus. Ronde van Parijs 29 september, de Ronde van Lombardije 12 oktober. •ois, ae aames en sxayersnummers. p De Italiaan Adriano Rodoni werd |-ri h^llVP TlTIJlIP^ herkozen tot voorzitter van de fe- A1A ndlVC llllctlCS deratie. Tegelijkertijd werd bekend Profschaatsers voor het eerst met reclame op tenue ALKMAAR Volgens Ton Vis- De opmerking dat de WISO geen geeft het debuut van de WISO als actieve schaatsorganisatie reden tot tevredenheid. Zijn schattingen rijkelijk optimistisch in de ogen van velen komen uit op 3500 toeschou wers op de eerste en 4500 toeschou wers op de tweede dag. Volgens eer dere berichten zou dat precies vol doende zijn om quitte te spelen om de organisatiekosten van de WISO te dekken. Maar Vissers zag het anders: „We houden nu geld over om de trip naar Skandinavië te financieren. Aan het einde van het seizoen ho pen we zelfs naar Japan te gaan". kele Aziaat in de gelederen heeft deed Vissers af met: „Dan kopen we er toch een". Het wedstrijdprogramma van de WISO is overigens nog niet rond. Dezer dagen zal het gemeentebe stuur van Oslo beslissen over de aanvragen van de profschaatsorgani- satie op Bislet te rijden. Wordt afwijkend beslist, dan heeft de WISO in Noorwegen nog startmogelijkhe den in Skiën en Savallen. Beide plaatsen zijn echter nauwelijks ge schikt om een Grand-Prix-wedstriJd te herbergen. De kans is derhalve Keiler geblesseerd ALKMAAR De profwedstrijden het* voorseizoen Den Haa® (8 en 9 december) l de genezing minstens drie wegen vergen. Begin volgend Jaar moeit Keiler in militaire dienst. Eindhoven (14 en 15 december) zul len het naar alle waarsohyniykheid moeten doen zonder Erhard Keiler. Als hü geen uitstel krijgt is het niet De 28-Jarige Westduitse sprinter denkbeeldig dat de 1400 gulden, die kreeg op de eerste dag van de wed- de Duitser in Alkmaar byeen reed, stryden in Alkmaar last van een buiten de 15.000 gulden basis salaris, achillespees blessure. Hy startte gis- de eniige verdiensten van zyn tweede teravond niet. Naar het zich laat profseizoen zullen aanwezig dat de profs dit seizoen ten tweede male Alkmaar zullen aan doen. Starter Barel een van de op richters van de WISO „Ik zie die mogelykheid wel. Organisatorisch is alles hier vlekkeloos verlopen. En wat het publiek betreft: Je kunt zeg gen het weer was gunstig binnen het stadion maar allerminst daarbuiten. Bij beter weer zullen ongetwijfeld meer mensen komen". Buiten Ne derland staat momenteel slechts een wedstrijd vast: die in het Zweedse Rettvik op 12 en 13 Januari. Het doorgaan van de. ontmoeting in Helsinki, die op 5 en 6 Januari was gepland, moet twijfelachtig worden geacht. Op de tweede dag van de prof wedstrijden in Alkmaar kwamen de rijders in de baan met reclame op het wedstrijdtenue. Bovendien werd de naam van de sponsors genoemd bij de oproep voor de start. Wat de Amerikaanse ISSL in een heel win terseizoen niet voor elkaar kon krij gen lukte de WISO blijkbaar ln één dag. Het enige punt dat overbleef nadat alle principiële bezwaren bij de rijders terzijde waren geschoven was de wyze v WISO stelde voor de tekst op t wed- strijdpak te naaien, maar na protest van Verkerk dat dit de prestaties nadelig zou beïnvloeden werd beslo ten de reclameboodschap in de stof te druikken. TILBURG De Nederlandse ys- hockeykampioen Tilburg Trappers heeft gisteravond de tweede wed- stryd in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup tegen Klagenfurt gewonnen met 83. De eerste wedstryd in Klagenfurt ein digde in 55 en daardoor plaatste Tilburg Trappers zich nu voor de halve finales. De periodestanden wa ren 3—2, 2—1 en 3—0. In een uitver kocht stadion (3500 toeschouwers) scoorden voor Tilburg Joe Simons (3x), Jacques de Heer (3x), Paul Don en John McDonald. De Oos- tenrykse tegendoelpunten kwamen van König, Zyplakow en Samonig. ALMA MATA Tydens Interna tionale schaatswedstryden met deel nemers uit de Sowjet-Unle, Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakye heeft de Russische Sjelekova gisteren in Alma Ata de 1500 meter gewonnen ln 2 minuten en 15.7 seconden. Dit is eentiende seconde beter dan het officiële wereldrecord, dat sinds 15 Januari 1971 op naam staat van Stien Baas-Kaiser. Het ls echter de vraag of de tyd van Tatjana Sjelekova als wereldrecord kan worden erkend. By de heren bracht sprinter Valeri Moeratov zyn persoonhjke record op de 500 meter op 38,4 seconden, een verbetering van eentiende seconde. Op de 1000 meter liet hy 1.18.1 voor zich afdrukken in een schryven (ugustus 1973 de KNVB laten weten e hebben besloten definitief af te ten van het sluiten van een spon- Drcontraot. Tussen beide partyen is (immer een definitieve overeenkomst öt stand gekomen, zodat aan de lichting sportfonds Goudsmit Hoff (iet kan worden verweten op eniger- i wyze in gebreke te zyn gebleven ïgens de KNVB". De stichting voegt aar nog aan toe dat „van de zyde Eriksen (NW) *41,19" 7. Greg Lyman Uitslagen SPRINTERS 500 meter: 1. Leo Linkovesi (Fin) 39,99 sec.. 2. Hasse Boerjes (Zwe) 40.01, 3. Seppo Haenninnen (Fin) 40,67, 4. Ove Koenig (Zwe) 41,13, 5. Neil Blatchford (VS) 41,14, 6. Ivar de KNVB de onderhandelingen ermate onzorgvuldig zyn geweest, (at de stichittng zich ten aanzien van e KNVB alle rechten heeft voorbe- (VS) 41,96. 1000 meter: 1. Eriksen 1.24,11, 2. Linkovesi 1.24,13, 3. Boerjes 1.24,44 4. Haenninen 1.24,65, 5. Koenig "LZlf

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11