Zoeterwoudse raad keurt begroting voor '74 goed jlls&IK Samen naar liet werk TE VEEL POLITIEK IN VOORLICHTING ETHIOPIE VOOR WERELDWINKEL Raadsleden willen meer presentiegeld VRIJDAG 30 NOVEMBER ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse gemeentebegroting voor 1974 is gisteravond door de raad goedgekeurd. Alleen de vertegenwoordigers van de Vrije Lijst: Van Diemen, Straver en Van Leeuwen stemden niet in met de maatregelen voor de Burgemeester Smeetsweg en de Weipoortseweg-Zuidbuurt. Langstraat romantisch verlicht De Wassenaarse winkeliers aan de Langstraat hebben zich door de energiecrisis niet laten weerhouden om hun straat feestelijk te verlichten. Met oude stallantaarns werd de straat romantisch verlicht. Het is gewoon jammer dat er een energiecrisis nodig was om iemand op dit lumineuze idee te brengen. Het antwoord van B. en W. op de algemene beschouwingen van dp raadsleden, had niet iedereen tevre den gesteld. Van Rijn (KVP/CCP) wilde het bestemmingsplan in de commissie openbare werken behan deld zien, ook als de grondgedachte tijdens deze hoorzitting niet was aangetast. Daar had wethouder De Jong van Openbare Werken eigen lijk geen bezwaar tegen. De reconstructie van de kruising: Weipoortseweg - Nieuweweg, was voor alle sprekers gisteravond een punt om op in te haken. Van Rijn meende dat het best mogelijk was voorlopige voorzieningen te treffen die niet zo duur hoefden uit te pak ken. Van Diemen vond het bedrag dat was uitgetrokken onwezenlijk hoog. Terwijl zijn fractiegenoot Straver er juist aan twijfelde of men wel rond zou komen. Wethou der de Jong nodigde iedereen die meende een oplossing voor dit moei lijke probleem te hebben gevonden, uit dit in een commissie voor Open bare Werken te brengen. Kleuterschool Wethouder Duindam zag niet veel in de suggestie van raadslid Van Rijn om een kleuterscholencentrum te bouwen. HU zei dat de inspectrice van het kleuteronderwijs niets voelde voor grote kleuterscholen. Ondanks dat Van Rijn's bedoeling was een groep kleuterscholen op een plaats te concentreren en niet één reuze kleu terschool te bouwen, gaf wethouder Duindam het idee weinig kans. Wel zei hij dat in de bestemmingsplannen voldoende ruimte voor scholenbouw v/as gereserveerd. Subsidie Straver nam de gelegenheid te baat om een lans te breken voor dc "Vrije Clubs". Deze jeugdgroepe- ring had verzuimd subsidie aan te vragen maar wilde die nu wel graag ontvangen. Eerst zag het er naar uit dat zijn pleidooi tevergeefs zou zijn maar na lang heen en weer pra ten kreeg hij van wethouder Duin dam toch de toezegging dat deze zou gaan praten met de penningmeester van de Vrye Clubs. Presentiegeld Engelkes (KVP/CCP) wilde meer presentiegeld voor de raadsleden. "Ik zit hier niet te bedelen, maar we worden maar met een zakcentje afgescheept". Burgemeester Detmers wilde GS wel vragen het presentie geld tot f45,- te verhogen. Van Die men (Vrije Lijst) wilde dit eerst in de commissie financiën bespreken. Bij de uiteindelijke stemming waren 7 raadsleden voor de onmiddellijke aanvraag van verhoging: 4 wilden "t eerst in de commissie bespreken. Engelkes, die gisteravond weer veel aan het woord was, kreeg niet voldoende steun (zijn voorstel werd met 5 tegen 6 stemmen verworpen) om eerst de commissie van finan ciën te laten praten over het overhe velen van f 10.000,- van het fonds dorpsuitleg naar het cultuurfonds. Bij de opening van de vergade ring had burgemeester Detmer: twee overleden raadsleden herdacht. Dit waren J. Wesseling, die in de vijftiger Jaren deel uitmaakte van de raad en G. D. Koek die tot 1970 in de raad zitting had. Wel dakkapel Kruidenier contra wethouder LEIDERDORP De kandi datuur voor de noodwinkel in 't "Winkelhof" is voor kruidenier A. N. F. Beereboom op losse schroeven komen te staan. Bee reboom is verbolgen over 't feit dat hij geen onderhandelingspo sitie kan innemen tegenover de gemeente. Hij vindt dat de ge meente. wethouder Drentih van M'ddenstandszaken - onver biddelijk aam haar eisen blijft vasthouden, waar hij in eerste instantie niet aan kan voldoen Die eisen zijn: Eén supermarkt zoals door de raad is vastge steld, met, in het belang van de bevolking, een zo groot moge lijk assortiment. Dat wil ook zeggen zo groot mogelijk opper vlak in vierkante meters, om "n zo gunstig mogelijke koopmoge lijkheid te scheppen voor de be volking. VéGé-kruidenier Beereboom die als Leiderdorper en al jaren als goede kruidenier bekendstaande chauffeur-ver koper van levens middelen met een grote wagen door de Leiderdorpse dreven, en schansen rijdt, is door de Leiderdorpers naar voren ge schoven om kandidaat nummer één te worden voor het "Win kelhof". Tweede werd A. en O. kruidenier Van en als derde kwam Albert Heyn uit de bus. Beereboom kreeg vooral veel adhesiebetuigingen van de be woners van de Engelendaalflats Juist zij willen Beereboom graag in de noodvoorziening heb ben, ondanks het feit dat de le- vensmiddelentrein daar dan niet meer gaat rijden. Beere boom wil zich niet bij de eisen van de Middenstandswethouder Drenth neerleggen en is ook boos over het feit dat hij eerst 'n verkeerde kostenopgave heeft gehad. Die kostenopgave was veel te hoog. Alleen al bij de opgave van de parkeervoor zieningen was er 'n vergissing, van maar liefst f 15.000 aldus Beereboom. Toen later de Juiste kostenop gave kwam, moest hij in 'n paar dagen beslissen of hij de zaak kon klaren. Wethouder Drenth deelde daaromtrent me de: Die nieuwe, lagere kosten opgave is alleen maar gunstig voor de heer Beereboom. Wethouder Drenth vindt dat de gemeente in deze correct gehan deld heeft. Kruidenier Beere boom is het daar niet mee eens. Vandaag stuurt hij aan B. en W. en alle raadsleden een brief waarin hij de Leiderdorpse "vroede vaderen" uiteenzet hoe hij over de zaak denkt. Aan staande dinsdag mag hij ook z'n zegje zeggen in de vergadering, van het college van Burgemees ter en Wethouders. Over demo cratie mag men in Leiderdorp niet mopperen: of er altijd wel tactisch gemanouvreerd wordt, is nog een opren vraag. Aan staande maandag is er weer raadsvergadering in Leiderdorp De bodes mogen wel weer ex tra stoelen bijschuiven op de pu blieke tribune RONALD VEEREN De raad ging in beslopen zitting over het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken over een aanvraag van de heer Thomassen (Hoge Rijndijk) om een dakkapel te mogen bouwen. De omwonenden bleken helemaal geen bezwaar te hebben tegen de dakkapel. Wethouder Duindam, voelde wel wat voor dat argument, en in de besloten zitting schaarde hij zich dan ook achter de raadsle den, die tegen het voorstel van B. en W. stemden. Alleen wethouder De Jong bleef tegen. Thomassen zelf op de publieke tribune ging na de stem ming opgelucht weg met de mede deling "Ik ga alvast zagen". De overige voorstellen werden door de raad zonder erg veel discussie aanvaard. Besparing ZOETERWOUDE Ook Zoeterwoude gaat energie-be sparen, dit deelde Detmers mee naar aanleiding van vra gen van Engelkes. Het ge meentehuis zal daarom van 22 december tot 2 januari gesloten zijn (met een uit zondering voor bijzondere ge vallen) evenals het instruc- tiebad. Ook zal het dorp niet opgevrolijkt worden door verlichte kerstbomen. Daar naast zal op punten waar het verkeerstechnisch moge lijk is worden bespaard op de openbare verlichting. "telefoon 25260 Griekenland Vanavond in het Academiegebouw (Rapenburg) wordt een Griekenland avond georganiseerd. Vele mensen worden verwacht. Sprekers van KVP, ARP, CPN, PvdA en PSP zullen hun zegje doen. Het PAN organiseert de avond, die om 8 uur begint. Zeer warm aanbevolen. Sorry Initiatief van Oegstgeestenaar Excuses en woorden van schaamte. Meldden we dinsdag op deze plek dat er vanavond een bingo-avond zou worden georganiseerd door de wandelsportvereniging Zuid West nu vertellen wij u dat dat pas mor genavond gaat gebeuren. We werden opgebeld door iemand Inderdaad: we hebben niet goed ge lezen. We zullen maar zeggen dat we het druk hadden. Sorry. Kerstival OEGSTGEEST De energie-cri sis heeft de heer J. J. Busschers, Nar- cissenlaan 192, Oegstgeest, aan het werk gezet. Als een van de „slachtof fers" van de benzine-schaarste wil hij een plan ontwikkelen om ook op door-de-weekse dagen benzine te spa ren. Automobilisten kunnen bij hem gegevens deponeren over plaats van bestemming, vertrektijd enz. Hij zal deze dan combineren zcdait er geen auto's meer weggaan waarvan de plaatsruimte niet volledig is benut. Hij wil hiervan een landelijke actie zich schriftelijk of telefonisch (01710 54468) aanmelden. Vanavond van af zeven uur en het gehele weekein de wacht Dusschers op uw telefoon tje. i Duivenshow Leiderdorp LEIDERDORP De postduiven vereniging "Leiderdorp" noudt za terdag en zondag de jaarlijkse ten toonstelling in Boerderij De Hout kamp aan de Van Diepingenlaan 2a. De tentoonstelling is geopend za. vanaf 16.00 uur en zondag vanaf 10.00 uur. Op deze show van 158 dui- en te zien. Eind december, om precies te zijn de laatste drie dagen, vindt in de Groenoordhal, onze grote evene- .mentenplek in Leiden dus, een Groenoordfestival plaats. Wat dat allemaal te betekenen ihsefit en hoe het er allemaal uit gaat zien, zullen we u binnenkort gaan vertel len. Wat nu reeds aan u kan worden medegedeeld is dat het er gezellig wordt en vol. De Ióa-liaanee vereniigimg van pasta- producenten is gisteren met haar ac tie begonnen. De vereniging neemt gewoonlijk 70% van de hele nationale productie van spaghetti en macaro ni voor haar rekening. Er zouden nog voor twee weken voorraden zijn. Gelukkig maar dat aardappelen greeiten. Open Huis Evenals vorige jaren zal het Dien stencentrum voor bejaarden en al leenstaanden op oudejaarsdag en -nacht "open huis" houden in het Dienstencentrum Binnenstad, Ge recht 10. Vanaf 3 uur 's middags is men wel kom en het is de bedoeling, tot 's nachts 1 uur door te gaan. Ook dit jaar komt het vervoerspro bleem weer om de hoek kijken. Het komen 's middags kan veelal op eigen gelegenheid gebeuren maar voor het 's nachts naar huis gaan, zal vervoer geregeld moeten wor den. Onze vraag is nu: wie wil zich weer beschikbaar stellen om op oude jaarsnacht ca. 1 uur een aantal oudere mensen thuis te brengen? U kunt zich opgeven bij de Stich ting Dienstencentrum Leiden, Noord- eindsplein 2b - telefoon 40483. I.v.m. de oliemoeilijkheden graag ook uw kenteken opgeven, opdat 'n eventuele ontheffing vroegtijdig kan worden aangevraagd. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewer king. (Ambte)naar Italië In Italië wordt gestaakt. Dat ge beurt wel eens vaker, maar dit keer moeten de Italianen toch wel even uitkijken. Wat is het geval? De producenten van spaghetti en macaroni (pasta heet dat daar) heb ben bekend gemaakt dat zij hun le veranties zullen staken uit protest te gen de bevriezing van de pastaprij- Rood Toen Sam Plat/teel, de oud-chef- stad van de krant vanmorgen kwam binnenwandelen (die man blijft ko men bij ons. Zeer tot onze vreugde) vertelde hij dat, nu die autoloze zon dagen er zijn, een heleboel mensen hun fietsen hebben opgezocht, de banden hebben opgepompt en maar gaan karren. BijdragenVera Gaikhorst, Sam Platteel en Bert van Dommelen WASSENAAR „We zijn hier ge komen om te kijken wat we aan de hongersnood in Ethiopië kunnen doen. niet om naar politiek gekleurde voorlichting over dat land te luiste ren". Nadat de Ethiopische student Eyob, die in Utrecht medicijnen studeert, informatie had gegeven over de situatie in Ethiopië, werd hem verweten niet zozeer over de hongersnood gesproken te hebben, als wel over de politieke toestand. Dit alles kwam aan de orde op een avond die georganiseerd was door de Wereldwinkel Wassenaar. De Wereldwinkel, die nu ongeveer vijf maanden bestaat en nog steeds op zoek is naar een betaalbaar pandje waar zij haar activiteiten ten volle zou kunnen ontplooien, or ganiseerde gisteravond deze bijeen komst over de hongersnood in Ethio pië in de Openbare Leeszaal. De Ethiopische student Eyob hield een inleiding en er werden twee films vertoond: een enigsizns oppervlakki ge Duitse documentaire waarin voor al de politieke toestand aan de orde kwam, en Bert Haanstra's zeer spre kende film over ontwikkelingssamen werking „Niet Genoeg". Deze laatste film gaf beelden te zien van de bouw van een stuwdam in India, waar voor honderden mannen, vrouwen, en kinderen stenen aansleepten. Hierna ontwikkelde zich een veel zijdige discussie, waarbij op een ge geven moment een paralel getrok ken werd met de watersnoodramp in Zeeland in 1953. Het verschil is echter dat de FAO (de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties) Ethiopië herhaalde ma len gewaarschuwd heeft voor dq ko mende droogte, maar dat de verant woordelijke autoriteiten verzuimd hebben maatregelen te treffen, ter wijl Zeeland onverhoeds getroffen werd. Uit het informatie-bulletin van het Landelijk Ethiopië Komitée blijkt dat de macht in Ethiopië geconcen treerd is rond keizer Haile Selassie en enkele Engelse en Amerikaanse firma's. Eyob belichtte tevens de dubieuze positie van de Handelsver eniging Amsterdam die plantages en fabrieken bezit, maar vrijwel niets voor de bevolking doet. Bij de bin nenlandse dictatuur en censuur en komt de huidige noodtoestand wel in een ander licht te staan. Crisis Later in de discussie werd opge merkt dat in plaats van te collec teren, men beter acties zou kunnen voeren in de bedrijven en via de vakbonden, zodat men er ook zelf daadwerkelijk bij betrokken is. Daar was men nogal huiverig voor, men wilde eerst meer informatie hebben. Toen aan de orde gesteld werd wat de Wereldwinkel Wassenaar in de toekomst zou moeten gaan doen, werd de suggestie gedaan om. even tueel in samenwerking met bijvoor beeld de Wereldwinkel in Leiden, een bepaald project te adopteren. In de soms wat matte en moedeloze dis cussie kwam tenslotte naar voren dat men toch vooral ook moest laten zien wat er allemaal al gedaan werd nen" op. en welke resultaten de ontwikkelings samenwerking tot nu toe reeds had. „Waarom toch steeds zo somber? Er gebeuren ook best goede dingen". WARMOND De uiitslag van de viswedstrijden die de hengelsport- vereniging "De Leede" gehouden heeft in het afgelopen Jaar luidt: 1. Th. van SChie 15195 gram; 2. W. P. van Schie 15605 gram, 3. H. van Schie 9905 gram, 4. Beugelsdijk 9320 gram, 5. Hulst 8865 gram, 6. Van Velzen 8080 gram, 7. C. de Vos 7925 gram, 8. H. de Wimter 6575 gram, 9. Molenkamp 5430 gram en 10. J. Klink 5235 gram. Warmond Warmonds Fanfare geeft zaterdagavond de traditionele winteruitvoering in 't Trefpunt. Voor de pauze wordt een muziekprogram- am gebracht en ar na voert de to neel-afdeling de klucht „O, die man- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Chrétien, zn. van W. T. van der Meij en J. C. M. v. d. Laan: Michlel J„ zn. van A. Polderman en C. G. Kloots; i Duljvenvoorde Loenen; Giulia, dr. C. Sc] Strijk C. Schalkers; Lennert. Groot; Michel, C. Buijn en H. H. Verhoogt; Femke M.. dr. van F. A. J. de Groot en E. J. A. M. van Laarhoven; Martin T. zn. van T. H. Putto en J. M. Pauk; Berry M.. zn. van A. P. M. Wildenberg en T. H. L. C. P. Kerklaan en T. M. Lankhorst; H. G. C. Klootwijk; H. J. en E. J. van de Water; G. 1 Alphen; F. B. Kasifa A. C. de Goede en igge; F. W. C. van der i I. M. Wakka; F. H. Bouwmees- Innemee; H. R. Berkhout Ouwehand (64); M. G. C. Timmer; G. Vrijdag j Het Parlement. Leiden, ledenverga Herenstraat 45. Jeugdsociëteit Tlmd vanaf 7.45 uur. Speeltuin Noorderkwartier Anna val Saksenstraat, Leiden, ouderwetse b| Zaterdag Speeltuin Noorderkwartier, Anna 'Lsenst: 2-11 aanvang 8.30 Zaal Maria geltentoonstelling. aksenstraat. Leiden, ouderwetse 'De Klinker". bing^-avon< Zaal Maria Gijzensteeg, Leiden, vd ^tentoonstelling. Hooglandse Kerkgracht 48. dansj 2-5.30 De Vink, dansen Molen De Valk. postzegelmarkt Burchtplein. Antiekmarkt. 9.30-5J nam. Zondag t Zaal Maria Gijzensteeg. Leiden. vdr geltentoonstelling. T Antonius Clubhuis, dansen 1 Middelweg 19c, 2.30 uur nai ieted "al 'A Maandag Ombudeteam Werkende Gebouw KWJ Leiden, Artsen Tot zaterdagmorgen loi uur raadplege men de eigen hui! daarna tot zondagnacht 24.00 uu sluitend voor spoedgevallen de Voorschoten dokter Koopir Kooy. v.d. Óyenlaan e°"i. tl dokter Lemperr v 0 Wijkverpleging Redaktie Paul Wolfswinkel Maar, zegt Sam, het wordt kouder en vlugger donker en zeker met het weer van de laatste dagen moet je toch echt wel zorgen dat je een ach terlamp hebt die het doet. Zeker nu ook de straatverlichting op halve kracht brandt. Hij verwacht dat de H.H. Fietsher- stellers morgen een drukke dag zul len hebben. Leiden zuster Prins, Maredijk tel 23013 en zuster Van der Berg. 1 rienpoelstraat 17a tel. 54954. Oeestgeest zuster Warmenhoven, H. Tromplaan 162, tel. 53448 bgg 5451 Voorschoten Gezondheidsei Prof. v.d. Waalslaan 25, tel 4641. WARMOND Zuster A. 1 Friezenhorst 23, Sassenheim telefq^ 02522-12022. Leiderdorpzuster Prins, telefol Apotheken waargenomen door Apothl Leiden. Apotheek, Voorschoten! Smallenburg, Leiderdorp. Op de Oegsteeestse i het Wilhelminapark I We wilden wel eens weten of er, alle geruchten over heit op-de-bon- komen van de benzine indachtig, of er dus ook in Leiden plotseling al lerlei mensen naar de belastingen zouden gaan om alsnog hun wegen belasting te betalen. De zwartrijders Wat doe je dan? Dan bel je het belastingkantoor. Dan krijg je een telefoniste en die verbindt je door. Dan krijg je een juffrouw, die je verhaal niet helemaal begrijpt een het op dat moment erg prettig vindt dat ze een chef heeft. Die chef gaat meteen ergens informeren en na ze ker vijf minuten wachten komt-ie aan de lijn met de volgende mede deling: „Meneer, u moet de persdienst van het ministerie maar bellen. Die kunnen u vertellen wat er aan de hand is". „Nee", zeg je dan, ,Ak wil alleen maar weten of het bij jullie veel en veel drukker is geworden sinds de geruchten gaan dat enz". Niks mee te maken. Den Haag bel len. Dat hebben we gedaan. Over drie weken kan het centrale zenuw stelsel van de belastingen in Apel doorn vertellen hoe druk het in Lei den was. In Leiden zelf weet men dat ken nelijk niet. Wil er nog iemand ambtenaar wor den? Vogelasiel Kinderopvang Informatiebureau werkgeme< 9.30—12 i Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvrouw dl. 10.30—11.30 uur voorm straat 49. wo. 10—11 straat 2a. wo. recht 10. KWJ-Leiden Beweging va Havenplein 3. formatiecentrum 4.30—6 werkende longeren ook woensdag- donderdagavond Wetswinkeltje Juridisch Adviesbureau vooi c rechtskundige bijstand Adres Volkshuls Apothefeersdljk 13 Open tilden dl. wo.. do. vrR 101 uui 79 uur nam Dienstencentrum V- Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging en weduwnaars. Telefo viesbureau: 61112. Gemeenschap Zuidwest inform atiedie 641 Moeders voor moeders "Moeders voor moeders Dzuster E Janssen-Nieuici Hofdljck 32 Oegstgeest tel 017 gaven zuster Hofdl £1652 Humanitas Dienstverlening Humanitas 0 gracht 84 Spreekuur maandag 2— LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscb Dagblad BV Witte Singel 1 - LeideD Postbus 54 Giro 57055 TelefooD redactie 01710-21507 Hoofdredacteu; HaD Muider MaaudaOon Per Post Jaarabonnement Losse iiitógmder oy vooruiv oetaüng te voidoeu Bil iuuun»* usche overschrijving geer adin)- Nabezorging van 18 00 - 20 00 1 Zaterdag van 16 00 - 18 00 u Teieloon 01710-JU000

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2