RECHTER KREEG VIXONS BANDEN Portugezen martelen negers Grieken krijgen nieuwe grondwet ARABIEREN GEVEN STRIJD NIET OP President wil geheimhouding ingelse mzine de bon Moskou wil verdrag met China illy Brandt wil ederland steunen Regering antwoordt de kapers GARAGE POOT Kabinets crisis in Bolivia Spaanse missionarissen terug uit Mozambique: «SDAG 27 NOVEMBER 1973 V BUITENLAND PAGINA 0 fASHINGTON Geluidsbanden met gesprekken die president Richard Nixon met mede- fiers heeft gevoerd over het Watergate-afluistersehandaal, zijn gisteren overhandigd aan iter John J. Sirica. De bandjes werden in een beige, metalen houder van het type waarin i gereedschap bewaart in de raadkamer van de rechtbank door president Nixons rechtskun- I adviseur Fred Buzhardt aan Sirica gegeven. )EN In Engeland wordt Een tweede presidentiële raads- In het document gaat het Witte man, Leonard Garment, zei dat de Huis de banden een voor een na en houder de geluidsbandjes bevatte zegt dat het ter beschikking stellen foutieve manoeuvre van president and*eremotorbrandstof! Pdvesecretaesse Rose Mary g Minister van Handel en Indus- Woods B Peter Walker heeft gisteren in Woods, tijdens hét uitwerken wat dr op stond. Sirica zei dat hij nu de beschik king heeft over zeven geluidsbanden van het Witte Huis. Hem waren er negen toegezegd, maar het Witte Huis stelde naderhand vast dat twee nooit gemaaJkt waren. De rechter zei dat president Nixon wordt geen aanvraagtormulier agerhuis gezegd dat het i irgsmaatregel gaat. De auto- j [sten moeten het logboek van roertuig (soort kentekenbewijs) n bewijs lasting overleggen. Nixons gesprekken met betrek king tot Watergate, opgenomen in het Witte Huis en in de aangrenzen de regeringsgebouwen. Sirica gaf de houder aan politiebe ambten die zeiden dat ze hem dag en nacht zouden bewaken. Het Witte Huis heeft de bandjes zonder gerech telijke tegenstand afgestaan nadat Sirica er woensdag om had gevraagd naar aanleiding van de mededeling dat een stuk onverstaanbaar was. Volgens het Witte Huis is een deel van het meeste materiaal grand Jury die Watergate onder zoekt, zou neerkomen op schending van de doctrine van het executive privilege. Dit privilege houdt naar de lezing van president Nixon in dat gesprek ken van hem met zijn medewerkers over officiële zaken geheim zijn en dat geen rechtbank de bevoegdheid heeft een president tot onthulling van de inhoud te dwingen. fcdag een begin gemaakt met verstrekken van bonnen een vullende bandjes had bijgedaan. Si rica zal er in de beslotenheid van zijn vertrek naar luisteren om vast te het Witte Huls dat twee gesprekken met be- jiekt voor het basisrantsoen. Er extra toewijzingen die onmisbaar zijn »wx - jL stellen of de verklaring Eden of bedrijven. De verstrek- „nkfn. knnnwlrl p J HULS dat tWCC geSprelvlkCXl llltJb ue- blijft echter beperkt tot nood- trekking tot Watergate nooit opgeno men werden, geloofwaardig is. De daadwerkelijke overdracht van de omstreden banden is een mijlpaal in de slepende Juridische strijd tus sen de president en de Watergate- onderzoekers, maar er ligt nog veel Juridisch bekvechten in het verschiet. President Nixon is nog niet terug gekomen van zijn bewering dat de meeste gesprekken over andere zaken gaan dan de inbraak op 17 juli 1972 in -het Democratische partijbureau in het Watergatecomplex, en dat die gesprekken geheim moeten blijven. Het Witte Huis deed de geluids- De Juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden keurde wetsontwerp goed dat de senaatscommissie voor Water gate machtigt gerechtelijke stappen te ondernemen om Nixons Water- gatebanden los te krijgen. Dit besluit Is dus nu achterhaald door de overdracht van de banden aan rechter Sirica, voor een oordeel over de vraag of er gesprekken op staan waarvan de inhoud ter kennis van de grand Jury moet worden gebracht. Generaals ontslagen ATHENE (UPI) Hoewel de Griekse militaire leiders generaal Gi- zlkis tot president van Griekenland hebben benoemd, berust de werke lijke macht volgens goed ingelichte kringen bij brigade-generaal Dimi- trios Joaimides, de bevelhebber van de militaire politie. Joannides, die Papadopoelos per soonlijk gearresteerd zou hebben, heeft zeker dertien hoge officieren, onder wie de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Dimitrios Zagorianakos, en de bevelhebbers van het leger en de luchtmacht, de laan uitgestuurd om een mogelijke tegenactie te voorkomen. De laatste drie zouden niet met de Jongste staatsgreep ingestemd heb ben. Er zijn zelfs 'n paar hoge offi cieren geweest, die gepoogd hebben tegenbevelen te geven toen de staats greep begon. Joannides die geen func tie in de nieuwe regering heeft, zou de leiding van de coup op zich genomen hebben, omdat hij gekant was tegen de liberalisatiepolitiék van Papado poelos en het gebruik van tanks door de voormalige president bij jongste studentenbetogingen oordeelde. Hij meent dat het lege- ~T. ted» Kid Kei ii„ ,,„iv geroepen waarmee te werken De president van de Griek se Republiek, generaal Git- zikis. bepalingen voor de pers op grond de staat van beleg die nog steeds kracht is, niet overtreden. De nieuwe machthebbers hebben duidelijk te kennen gegeven dat er dan pas sprake van verkiezingen kan zijn als zij er van overtuigd zijn dat r geen onlusten zullen komen en dat partij systeem in het leven kan 10 accepteert rinee-Bissau HE De republiek Guinee- toegelaten als lid van de (de VN-organisatie voor Voed- Landbouw). De halfjaarlijkse conferentie besloot tot toela de nieuwe staat. De FAO is ste VN-organisatie die Guinee- lid aanvaardt. De nieuwe iek is inmiddels door meer dan iden erkend, maar is volgens on nog steeds een overzees ge in Portugal. banden vergezeld gaan 1 van 22 bladzijden aan Sirica waarin het verklaarde dat grote delen ge heimgehouden zouden moeten wor den omdat ze over andere zaken dan Watergate gaan. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft laten weten dat zij nog steeds be trekkingen met China wil normali- brief seren en daartoe de Chinezen op- Nixons advocaat Fred Buzhardt brengt de omstreden opnamen van gesprekken van Nixon met medewerkers over de affaire Watergate in een metalen kistje naar rechter Sirica. Hij werd gevolgd door fotografen en journalisten. daardoor bij het Griekse volk in des krediet is geraakt. De sterke positie van Joannides, die beschouwd wordt als een man van de harde lijn voorstander ving van de orde en de wet, bleek ook, uit zijn waarschuwing aan het adres van de Griekse uitgevers. Hij liet hen weten dat zij, hoewel de censuur door het leger is opgehe ven, goed moeten uitkijken dat zij de TOPCONFERENTIE IN ALGIERS Om dit te bereiken zal de regering n nieuwe grondwet moeten opstel- len' h61®6®11 waarschijnlijk veel tijd een strikte handha- vergt aSeam machthebbers heb ben verklaard dat de huidige grond- wet die in 1968 door Papadopoelos is opgesteld en in Juli van dit Jaar via een referendum gewijzigd werd. on bruikbaar is. Deze grondwet geeft de president vrijwel onbeperkte macht. Met een dergelijke grondwet zouden de militaire leiders geen enkele niet- militaire politicus kunnen overhalen met hen samen te werken voor het herstel van de democratie in Grie kenland. oliecrisis test voor EG" nieuw heeft voorgesteld een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Een en ander staat in een officië le boodschap van de Sowjet-Russi- sche regering en de Opperste Sow- jet aan de leiders in Peking. Deze boodschap is een antwoord op die van de Chinese machthebbers ter gelegenheid van de 56ste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie van 1917, waarin de hoop werd uitge- sproken op herstel van de goede be- T^te^rin''wordm g<Sr trekkingen tussen beide landen en ^"2 "I ALGIERS (AP) De Algerijnse president Houari Boume- dienne heeft bij de opening van de Arabische topconferentie gezegd dat de Arabieren de strijd zullen blijven voortzetten totdat Israël zich terugtrekt uit de Arabische gebieden en de Palestijnen hun legitieme rechten hebben herkregen. Bombrieven De police van Frankfort heeft gisteren bekend ge maakt dat van een aantal postkan toren in deze stad acht bombrieven zijn verstuurd naar personen in Is raël. De namen van de personen aan wie de brieven waren gericht werden niet genoemd. De acht brieven wer den afgelopen vrijdag op de post ge daan. Twee brieven ontploften zater dagnacht, waarbij twee employés, ernstig gewond raakten. Ook op het hoofdpostkantoor van Genève zijn vijf bombrieven ontdekt die be- Boumedienne noemde de Palestij- stemd waren voor Israëlische rege ringsbureaus en een hotel in Eilath. Verenigde Staten en Europa staan, zou hen zichzelf af moeten vragen, wat de "werkelijke redenen zijn voor wat zij chantage Boumedienne. wordt gegeven", zei Boumedienne in ballingschap zou worden gevormd. zijn openingstoespraak. "De Arabie- en hebben het laatste woord", zo zei lij. „Het recht is aan onze zijde". 'Er moet onder deze tragedie een (IJS De Westduitse bonds- Willy Brandt heeft gister- i beroep gedaan op de EG- Nederlland te hulp te komen uidige oliecrisis. Ier Nederland, tegen wie de he olielanden een volledige cot hebben afgekondigd met noemen, zei Brandt: "Wij lie in geliijke mate getroffen aaind van ons heeft het recht i ier met zijn moeilijkheden te bininen niet al te lange tijd, de le den afzonderlijk". Brandt sprak deze woorden bij het uitbrengen van een heildronk, op president Pompidou van Frankrijk, tijdens een diner in het Elysée als besluit van de eerste dag van de Franis-Westriuiitse topbesprekingen, die ten doel hebben de grondslag te leggen voor grotere politieke een heid in de EG. De Westduitse bondskanselier een vreedzame regeling van hun grensgeschillen. In de Russische boodschap wordt voorts gezegd dat de Sowjetrussisohe regering en de Opperste Sowjet „ook in de toekomst pogingen zullen blijven doen om de betrekkingen met China te ont wikkelen". De Russische partijleider andere bezigheden" had, heeft zijn De Palestijnse guerrillaleider Jas- ser Arafat en een aantal andere Pa lestijnse leiders zijn wel aanwezig, net terug van een bezoek aan de Sowjet-Unie. De conferentie wordt 1°; legenheden. herhaaldelijk en sprak noodzaak een rechtvaardige oplos sing voor hun eisen te vinden. De voorstellen die door de ministers van Buitenlandse Zaken zijn ontwikkeld zijn nog steeds geheim. Volgens de zegslieden zullen zelfs de slotresolu- ties van de conferenties geheime be palingen bevatten, vooral als zij be stellingen worden verwezenlijkt. Die de Arabische liga. Hij is door de Al- eenheid ls er echter nog niet. gerijnen uitgenodigd als blijk dankbaarheid voor de Afrikaanse steun tijdens de oorlog. Zaire en verschillende andere Afri kaanse landen hebben de diploma- verwacht werd, tieke betrekkingen met Israël Leonid Brezjnew heeft nog niet zo broer naar de lang gelegen bekendgemaakt dat de stuurd en zou Sowjet-Unie China voorgesteld heeft vandaag per schip arriveren. Koning broken met het argument dat een niet- aanvalsverdrag te sluiten, Hoessein van Jordanië is ook thuis- oversteken a Peking dit voorstel gene- gebleven. Volgens betrouwbare zegs lieden wilde hij zich de moeilijke si- het 1 heeft. ADVERTENTIE ütten. Door de verzwakking, schuwde de EG-lanedn, zichzelf niet land te aanvaarden, verzwak in feite de Europese Ge- i hap zelf en bovendien en NTJES WIL R EN D'66 T REGERING HAAG De Politieke Partij len en D'66 moeten uit de re- treden. KVP en ARP moeten tegen him positie in de rege- rerstevigen. AR-fractieleider Pompidou heeft dit gezegd in etaar op het verloop vai ngressen van PPR en D'66. 'es vond de verwijdering van rtijen van de PvdA een reden ze laatste partij om samen ARP een echt coalitie- destijds het ■Cals was. Naar de mening atjes zou deze drie-partijen- het land een stabielere rege len. gevraagd In de eerste tien dit Jaar hebben 5.500 tsers asiel gevraagd in de publiek of in West-Berlijn. stal is ongeveer gelijk aan 't Oostduitsers dat in geheel Uitgeweken5.537. Het jaar waren 5.900 Oostduitsers ken. in metro Bij een bomaan- zaakgelastigde in Tripoli opdracht de een metrostation in het noor- kapers het volgende te antwoorden Parijs zijn gistermiddag, °P hun eisen ensen zwaar gewond. Onbe- Nederland is geen doorgangsland Lorenco Marques in Madrid, gooiden een zelfgemaakte voor Joden Sowjet-Unie. >r het plaatskaartenloket in Ion Louis Blanc, waar op dat r~%ay% te maken, dat zij alle niet op de zelfde manier worden bedreigd door de verminderde Arabische olieleve ranties. Volgens Brandt is de olie crisis een bedreiging van het bestaan zelf van de EG. "Als wij op dit punt niet elkaar steunen, zullen wij op ander terrein niets duurzaams tot stand kunnen brengen", aldus de Westduitse bondskanselier. In zijn rede aan het diner ter ere, van Brandt legde de Franse presi dent de nadruk op "de uitstekende wederzijdse betrekkingen op alle gebieden" tussen Frankrijk en West- Duitsland. President Pompidou ge waagde ook van vooruitgang op de weg naar "een Europese identiteit". Pompidou betreurde het, dat Europa bij de Jongste crisis in het "e Midden-Oosten niet de hem toeko mende rol heeft kunnen spelen. Daaruit moest lering getrokken wor den. Volgens Pompidou heeft Europa nu een kans, die het grijpen moet. ROVER VALKENBURG Z.H. - LEIDEN het Suezkanaal door Israëlische strijdkrachten een daad van agressie tegenover Afrika, vormt. Voor het begin van de conferentie heeft Boumedienne een privé-onder- houd gehad met president Anwar Sadat Assad van Syrië en koning Feisal, van Saoedi-Arabië. In zijn openings toespraak zei Boumedienne, doelend op mogelijke verdere oliemaatrege len van de Arabische landen, dat olie gelijk is aan "water voor plan ten en bloed voor mensen". Het energie-probleem De Russische president Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosy- gin hebben in een boodschap aan de conferentie hun steun uitgesproken, aldus deze zegslieden. In de bood schap zou de Sowjet-Unie gezegd hebben dat zij een "onvoorwaarde lijke steun blijft geven aan een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden Oosten". Géén CIA Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren met nadruk de be- Egypte''president Hatra «huldiging van de handgewezen dat de CIA. de Centrale Inlichtin gendienst betrokken zou zijn ge weest bij de Jongste staatsgreep in Griekenland. Woordvoerder George Vest zei dat deze beschuldiging, die onder meer geuit is door de Griekse oppositieleider Andreas Papandreoe volkomen ongegrond is. LA PAZ Het Boliviaanse kabi net is afgetreden na de bekend making van president Hugo Banzer dat hij geen kandidaat wil zijn in de presidentsverkiezingen die hij voor volgend Jaar heeft uitgeschreven. Minister zonder portefeuille Wal ter Currate deelde aan de pers mee dat de ministers door hun heengaan president Banzer de vrije hand wil den geven bij het samenstellen van een nieuwe ministersploeg. Banzer is nu geconfronteerd met zijn tweede kabinetscrisis in nog geen drie maanden. MADRID De twee Spaanse missionarissen, die na hun vrijlating zijn uitgewezen uit Mozambique, hebben na terug keer in Spanje verklaard dat hun medegevangenen gefolterd werden. Tevens bevestigden ze dat ze beschikken over bewijs materiaal voor vier massamoorden in het gebied van Mucum- bura in de provincie Tete in Mozambique. als "pedro" kenden, die op zekere Zelf waren de twee priesters niet slecht behandeld. Ze mochten twee uur per dag uit hun cel. Hun voed sel was goed en de behandeling was menselijk, zo zelden ze. "Er waren drie categoriën voedsel een voor Afrikaanse gevangenen, een voor blanke gevangenen en de beste voor blanke missionarissen. De twee missionarissen hadden de paters DEN HAAG januari 1972 gevangen in hoofdstad van Mozambique, Loren co Marques, op verdenking van sa menwerking met het Frelimo, de Afrikaanse bevrijdingsbeweging. Ze dag nauwelijks in staat was met hen respectievelijk twee en drie Jaar Burgos, zaten te praten omdat hij al negen dagen doorgebracht op de missiepost in Mu- geen eten of ^token had gehad. Val- cmnbu» Ze werden .M l— vonden'de —arisen" Tete, de provinciaal gouverneur en het hoofd van de po litie in te lichten. Toen ze gearres teerd werden had de politie niet één vraag gesteld over de massamoorden. Bij een van de incidenten was een zwangere vrouw gedwongen drie uur lang toe te kijken hoe haar man door vier blanken werd dood geslagen. Ze wilden van hem een bekentenis dat hij guerrillastrijders had geholpen, aldus het relaas van de paters. BIJ een andere gelegen- de Nederlandse regering de tijdelijk zjjn vrijgelaten onder een' algemene amnestie, die enkele weken geleden in Portugal werd afgekondigd. Zon- Pedro voedsel dag arriveerden ze per vliegtuig uit verde wilde protesteren bij de gevan- 1972 genisdirecteur, maar kreeg te horen dat deze aan griep leed. Toen begon hij een tweedaagse hongerstaking, tionarissen om de aandacht op het geval-Pedro te vestigen. De volgende dag kreeg iets te drinken. Rhodesië aangehouden, ze met vrienden op vakantie Rhodesische veiligheidsfunc- imen documenten in bij zich hadden, waar onder een stuk waarin werd aange drongen op erkenning van de rech- in Mozambique. verbrande lijken van vier en elf kinderen in een hut in dorp Antonio, 20 km van Mucumbura. Dorpsbewoners vertelden dat de slachtoffers door Portugese troepen waren vermoord. BIJ twee van de vier moordpartijen waren volgens de geen krijgsmateriaal aan Israël ge leverd en Nederland heeft noch in erisen"di*è"zich ta'de omge-' het verleden noch heden toegesUum, r dat Nederlanders m Israëlische krijgsdienst treden. Zij die dit wel doen verliezen hun nationaliteit. De KLM heeft geen oorlogsmate riaal vervoerd noch zal zy dat ver voeren naar Israël. Deze mededeling werd in Tripoll aan de kapers overgebracht en werd Indira later in een uitzending van de We reldomroep herhaald. niemand aanwezig w in India De Sowjet- partijleider Brezjnew heeft gedurende drie uur in Delhi overleg gepleegd met Her van India, Honger Pater Val verde zei andere gelegenheid hadden t t lt Spaanse missionarissen zowel Por- Rhodesie leverde de paters toen uit priesters bij de aartsbis- Mozambique tugese als Rhodesische troepen be de twee priesters bij schop van Lorenco Marques, Dom Custodio Albin Pereira, geklaagd, de toestand over de marteling van gevangenen, de Cahaba-gevangenis in Ivoren- De aartsbisschop had toegezegd dat M^mblquë"ïeiden"'de nósionaris- Marques: "In juni van dit Jaar, hl) de kwestie zou opnemen met de spn da± daar oggetulge geweest, maar ze had- Massam oorden Over de gemelde massamoorden in Marques: "In Juni van dit Jaar, zaten zo'n 400 gevangenen voor drie of vier maanden opgesloten in hun cellen en toen begonnen de ondervra gingen. Sommigen werden gemarteld tot ze "bekenden". Als ze dat niet deden kregen ze acht dagen lang, geen voedsel". Hij noemde het voorbeeld van een Afrikaanse gevangene, die ze alleen gevangenisdirectie. Categorieën Een andere medegevangene, opgesloten gezeten in een cel zonder raam en zonder bed. Hij werd gelijk telden dat met de missionarissen vrijgelaten. Naar hun schatting zijn in Mozam bique nu ongeveer 2.000 politieke ge vangenen, allen Afrikanen. Er zijn geen missionarissen meer ln de ge vangenis. In Mozambique werken den wel de begrafenisplechtigheden nog 12 Spaanse missionarissen. Een van de beschuldigingen die tegen hen is ingebracht was dat ze voedsel en medicijnen hadden gege ven aan Frellmo-guerrilleros. De pa ters erkenden dat maandag, maar dezelfde Portuge- vermoord. Ze iedere keer 700 km per voegden eraan toe dat motorfiets hadden afgelegd om de hulp hadden verstrekt se soldaten. „We houden van de Por tugezen. Ze zijn slechts de gevange nen van een onrechtvaardig beleid van een onrechtvaardige regering". De paters Hernandez en Valverde zeiden te hopen op onderhandelin gen tussen de Portugese regering en het Frelimo. over de toekomstige on afhankelijkheid van Mozambique.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9