PASSAGIERS JUMBO WEER VRIJ "Noodzakelijke pas op plaats van de medewerkers in 1974 "Zulke daden zijn echte Palestijnen onwaardig remier Dom Mintoff voerde op Malta gesprek met de kapers Libische premier: Voorzitter Unie van Ziekenfondsen: Geen aardgaswinning in Waddenzeegebied Bloedproef volgend voorjaar verplicht SDAG 27 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 I Dordanplln - [9ou1w ol Hijotktd I^Jf KIM J.I*wr «g V1 SYRIA (Van onze verslaggevers) dinsdagmorgen op Malta was net een half uur oud toen eindelijk een van de noodluiken Boeing 747 "Mississippi" opensloeg. Maar weinigen konden dat zien, want het platform t vliegveld Luga was in vrijwel volledige duisternis gehuld. viel alleen op het wankele telsel, waarlangs 244 passa- naar de vrijheid afdaalden, r één, minuut na minuut, ege die trage ontscheping n man noodgedwongen naar A.W. Witholt, hoofd vlieg- KLM. Zijn aanwezigheid ga- verdere afwikkeling transactie en zo verliet rond vanmorgen de laatste pas- inmiddels weer volgetank- Dodelijk vermoeid maar als al zijn voorgangers op medische controle en ho- de eerste rust ma een 'ontuur van vierendertig uur. veiligheid heeft bij alle on- deltngen steeds voorop ge- Dat verklaarde dm het oofdkantoor in Amstelveen jiend president-directeur mr. de Soet, tegen de daar verza- rereldpers. it-directeur Sergio Orlandi- nd zich op dat moment op ;veld Luga, waar hij de ping van het kapingsdrama nabij gadesloeg. Niet ver in de kleine verkeersto- idde premier Dom Mintoff dijk de operatie. i Istijding acht zondagavond an KLM's eerste Jumbo de ijding: „We zijn gekaapt". het opstij- Beiroet, wordt de route, die weigert het toestel opnieuw angen. De „nieuwe" gezag- een zekere Abou Moueizz, zijn twee helpers zegt te namens de „Nationalisti- Arabische jeugdorganisatie" bevrijding van Palestina, voor Damascus. cus is Nicosia het doel. ordt de vrijlating van zeven len geeist. Vervolgens wordt op aan- van de kaping", wilde mr. De Soet veel later pas kwijt. „De Palestijnen waren niet tevreden en dreigden het toestel (waarde honderd miljoen gulden) op te blazen als ee niet weer mochten opstijgen. Libië ver bood dat, en blokkeerde met brand weerwagens de hoofdstartbaan. Onze captain nam toen zelf het initiatief." Record Gezagvoerder Risseeuw draait de Jumbo op een andere, te korte baan. Hij breekt alle records als hij het gevaarte binnen 150Q meter los van de grond krijgt. Op Schiphol heeft hij daarvoor drie kilometer ter beschikking. De Soet letterlijk: „Een waanzinnig knappe manoeu- Na deze moodstart bleek nog weer eens hoe groot de verwarring bin nen KLM-kringen was. „De kapers hebben nooit gezegd dat ze gebruik zouden maken van hun wapens of het vliegtuig zouden op blazen", aldus J. Verkerk, KLM-ver- tegenwoordiger in Tripoli. Hij voer de samen met de plaatsvervangend Nederlands zaakgelastigde aldaar de motoren van de Boeing blijven tij dens de onderhandelingen draaien. Het vliegveld Luga wordt aan alle zijden hermetisch afgesloten. Orlan- dini's DC-9 is het laatste vliegtuig dat wordt geaccepteerd. Schutters omringen het platform. De Egyptische Malta, Ka/mal, biedt aan te bemid delen. De ambassadeur van Libië op Malta, Thulti. is ook op Luga. Kor te tijd neemt men aan dat zij als gijzelaars voor de passagiers zullen worden geruild. Maar als premier Dom Mintoff de onderhandelingen van zijn secreta ris overneemt, wordt de ruil toch anders: brandstof voor gevangenen. Een vrijlatingsplan dn twee fasen, als 45000 liter kerosine is getankt, mag de helft van de passagiers naar buiten, dan weer bijvullen, waarna de rest kan gaan. Aldus geschiedt. En als de eerste liters in de tanks stromen improviseren monteurs op veilige afstand een trap, die groot genoeg ls om de 244 passagiers in de verdiepingen hoge Jumbo naar de vrijheid te leiden. Vijf voor zeven maandagavond. De „Mississippi" landt op het vlieg veld Luga op Malta. Een noodge dwongen keus vanwege de beperkte kerosinevoorraad. Op dat moment vertoeft president-directeur Orlan- dini op het vliegveld van Palermo. Hij is vroeg in de middag in alle stilte met een DC-9 van Schiphol Tokio omgebogen, vertrokken. Aan boord verder nog enkele hoge en buitenlandse zaken en e bemanning voor de Jumbo. Spanning Kwart voor negen. Orlandini ziet bij de landing op Malta zijn gekaapte Boeing 747 on aangetast staan. Via de verkeersto ren worden de onderhandelingen heropend. Ook in Amstelveen ne- verwarring toe. de KLM-directie wordt Zo roept ir. Ledeboer, ten onrechte >oli. ook in Libië. >sen maandagmorgen. Tripoli. de meest kritieke fase toto's: boven: de gekaapte KLM- i op de luchthaven Luka la. De foto werd gemaakt flits omdat het verboden ls boven: een kaartje van die het vliegtuig gisteren \gelegd. vrijgelaten passagiers met bussen naar hotels in voergebracht. het KLM-vliegtuig zo- gisteren met een telelens fotografeerd op het vlieg- Tripoli. opgelucht: „Van Malta komen nooit meer weg. Ze hebben daar weinig brandstof, de startbaan is te kort, het macadam te zacht en de luchtgeleddingsapparatuur ls onvol doende. Het is dan ook de eerste Jumbo die daar staat." Zijn ongelijk zal in de vroege dins dagmorgen worden bewezen. De Tripoli De Libische premier, commandant Abdessalam Jallouci, beeft gistermiddag in een lang ra diogesprek met de kapers vergeefs getracht hen al in Tripoli over te balen tot vrijlating van de gevan gen passagiers. Abou Moueizz zo noemde de lei der van de Palestijnen zich ant woordde op alle voorstellen van de premier slechts met de opmerking: „De Hollanders zijn onze vijanden omdat ze Israël steunen". Vergeefs betoogde JaJloud, dat de passagiers onschuldig waren, en ze ker de Japanners onder hen aange zien Japan de laatste tijd meer pro-Arabisch is. In de loop van het gesprek herhaalde de chef van het Palestijnse commando zijn dreige ment dat hij het toestel met de passagiers erin zou opblazen als zijn eisen niet ingewilligd zouden worden. Toen de Nederlandse zaakgelastigde Roos op het vliegveld verscheen, bracht premier Jalloud het Neder landse antwoord op de eisen over. Maar dat antwoord beviel Abou Moueizz niet en hij was dan ook niet bereid de passagiers vrij te laten. Terwijl eten en drinken aan boord van het toestel werden gebracht, trachtte commandant Jalloud ae kapers te overtuigen van de „ramp zalige gevolgen" van hun onderne ming: „Zulke daden zijn echte Pa lestijnen onwaardig en doen meer kwaad dan goed", zo zei hij. ,X>e werkelijke plicht van Palestijnse commando's is de zionistische be langen in Palestina zelf aan te val- ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) De voor zitter van de unie van ziekenfondsen, de heer H. J. Anbeek, vimidt dat er bij de onderhandelingen met de mede werkers (huisartsen, specialisten, apo thekers e.d.) voor het jaar 1974 in zekere zin pas op de plaats moet wonden gemaakt". Hij zei vandaag op de algemene ver gadering van de unie in Rotterdam, dat de gezondheidszorg, die vanouds gekenmerkt wordt door begrippen als naastenliefde, zich heeft ontwikkeld tot een sector waardin naar verhou ding hoge inkomens wonden verwor ven. Volgens hem is er alle aanlei ding "om weer eens bij het oude fun dament stil te staan". De heer An beek gaat er van uit, dat een derge lijke stellingname van de zieken- HARLINGEN De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee heeft de regering dringend gevraagd op dilt ogenblik geen mede werking te verlenen aan aardgaswin ning onder het Waddengebied. In de duinen van Schoort en het Vochte- loërveen. De vereniging vindt dat de NAM en Amoco van de oliecrisis misbruik maken om hun omstreden plannen voor gaswinning door te drukken. Zij protesteert vooral met klem tegen de mededeling van de NAM dat ter ver lichting van de oliecrisis het aanbo ren van kleine gasvoorkomens in oja.. Volgens de Waddenzeevereniging zijn de reserves zo klein dat de op brengst ervan gemakkelijk in be sparingen gevonden zou kunnen wor den. Zij pleit voor versnelling van de gaswinning op het Nederlandse con tinentale plat en waarschuwt ervoor dat de regering blijvende begro tingstekorten niet moet willen opvul len met aardgasexploitaiti e op het vasteland, omdat de staat daarin een veel groter aandeel heeft dan in helt Noordzee-gas. fondsorganisaties bij de onderhande lingen daadwerkelijk zal worden on dersteund door de overheid. "Wij hebben noch behoefte aan af keuring van overeenkomsten die naar de mening van de ziekenfondsraad of de bewindslieden te hoog uitvallen, noch aan kritiek indien op basis van ons uiitgangspunt geen overeenkoms ten zouden kunnen worden afgeslo ten',' aldus de heer Anbeek. De unievoorzitter ging ook in op de nota waarin de zusterorganisaties, de federatie VMZ, onlangs heeft ge pleit voor een geleidelijke invoering van een volksverzekering tegen ziek tekosten via een uitbreiding van do AWBZ. De unie heeft daar geen prin cipiële bezwaren tegen. Wel meenit ze dat niet zoals de federatie voor stelt de ziekenhuisverpleging en de specialistische hulp het eerst in de nieuwe volksverzekering zouden moe ten worden opgenomen. Dit omdat de ervaring leerit, dat het financieren van een verstrekking uit een verze kering in hoge mate bepalend lts voor do ontwikkeling ervan. Het accent zou Juist meer gelegd moeten worden op de eerste lijns-ge- zondheidszorg (gezondheidscentra, maatschappelijk werk, wijkverple ging) die niet van de grond komt doordat de financiering ervan onvol doende ls geregeld. De in het rapport van drie organi satiebureaus over de "beheersbaar heid van de gezondheidszorg" gedane suggestie, een nationale raad voor de volksgezondheid te creëren met wet telijke taken en bevoegdheden, spreekt de unie niet aan. Aan een verdere uitbreiding an het aantal ra den, zonder de garantie van 'n beter functioneren, bestaat volgens haar geen behoefte. Bovendien vindit ze, dat de politiek verantwoordelijke mi nister of staatssecetaris het coördi natiepunt in het gezondheidsbestel behoort te zijn. De stelling dat er in Nederland te veel geneesmiddelen worden gebruikt is zo niet gevaarlijk, dan toch op z'n minst erg voorbarig. Drs. H. van Wlnzum. directeur van de farmaceutische fabriek Merck Sharp en Dolhme, zei dit vandaag in Rotterdam op het congres van de unie. Drs. Van WLnzum verklaarde, dat uit marktmetingen blijkt dat er in Nederland vrij .sterk wordt onderge- doseerd, hetgeen de balans tussen voor- en nadelen wel eens negatief zou kunnen beïnvloeden. Het niet vol doende behandelen van ziekten mag dan voor de ziekenfondsen mogelijk voordeliger lijken, zei hij, het kost de maatschapp handen met geld. Volgens hem is ook nog te weinig bekend over de preventieve waarde van het moderne geneesmiddel. De moderne vaccins worden eigenlijk al leen maar vergoed in zogenaamde "high risk"-gevallen (voor zwangeren bv), "maar een paar ongunstig ver lopende mazelen- of rode hond-ge vallen kosten de maatschappij gewel dige kapitalen". Drs. Van Winzum waarschuwde tegen vermenging van economische en volksgezond he ids-argumenten. len; dat is de enige manier om de Palestijnse zaak te laten zegevie- Abou Moueizz antwoordde daarop, dat „zij die Israël helpen net zo zeer de vijand zijn als Israël zelf". Jalloud gaf het nog niet direct op: Europa, zo zei hij, „is veel gevoeli ger voor de beperking van de oliele veranties dan voor kapingen van vliegtuigen, die slechts de strijd on dergraven van de Arabische natie tegen de Europese, Amerikaanse en Japanse belangen". Abou Moueizz bleef echter ongevoe lig voor Jallouds argumenten en korte tijd later liet hij de Boeing mèt alle passagiers vertrekken naar Malta. YYD-kamerlid: 'Veiligheids man in elk vliegtuig is noodzakelijk DEN HAAG Het VVD-tweede kamerlid P. de Beer wil dat er zo snel mogelijk in elk KLM-vliegtuig een veiligheidsofficier komt. Ook wil hy dat voortaan elke passagier van een KLM-toestel middels een elek tronisch poortje wordt gecontroleerd op wapenbezit. Het kamerlid gaat hierover nog deze week de regering in de Tweede Kamer interpelleren. Volgens De Beer had de Jongste kaping vai\ de KLM-Jumbo Jet voorkomen kunnen worden als deze maatregelen eerder waren toegepast. Er is intern by de KLM nog niet gesproken over beveiliging binnen het vliegtuig. Maar naar aanleiding van de recente gebeurtenissen lijkt het waarschijnlijk, dat daar op zeer korte termijn een gesprek over zal plaatsvinden. Een KLM-vertegenwoordiger gis teravond: „De bemanning wordt in het geheim getraind. Daarover wordt niets verteld, omdat de kapers dan al bij voorbaat tegenmaatregelen kunnen treffen. De training is ge richt op een vooral passieve houding tydens een overmeestering. Kalm blyven en niet agressief worden, maar misschien moet Je in de toe komst daar iets of iemand ln het toestel aan toevoegen". DEN HAAG Volgend voorjaar zal de bloedproef voor weggebruikers verplicht worden. Iedereen die dan meer dan 0,5 promille alcohol in zyn bloed heeft, kan dan worden ver volgd. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteren tydens de openbare commissievergadering voor verkeer en waterstaat gezegd. Aanvankeiyk was het de bedoe ling de verplichte bloedproef reeds vóór de komende feestdagen in te stellen, maar jde uitwerking van de uitvoeringsmaatregelen heeft meer tyd gevraagd dan men had verwacht. Een voorstel van het PvdA-kamer- lld Van der Doef om alle Nederland se wegrestaurants volgens het Franse systeem „droog te leggen" (zodat er alleen wyn by het eten mag worden geschonken) wees de minister van de hand. „Ik vraag me af of dat helpt. Dan zullen velen, die vrywel nooit wyn drinken, zich by na verplicht voelen om dat te doen. By alcoholgebruik heeft Iedere weggebruiker zyn eigen verantwoordelijkheid en het beste is nog steeds dat er helemaal geen al cohol in het verkeer wordt gebruikt".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7