Burgerra a I sina 11 komt Ver keer szondaars voor rechter Schade volkstuinen wordt onderzocht geiden zet stok achter gewestdeur i BESLUIT STEUN VIETNAM WERD WEER UITGESTELD iRaadsdiscussie over taken Conflict niet in kommissie opgelost Plukje Puur Pijpje Puur Puur Lekker Voortrekken Geurtje Puur JSDAG 27 NOVEMBER 1973 LEIDEN [)EN De Leidse raad is bereid de z-g. studiegewest-Leiden nog Januari 1975 te laten voortbe- Daarna wil men uit de boot ;en stappen. Dat was het ant- id^d van de raad op een voorstel B. en W, dat bedoeld was om mogelijkheid te scheppen om het ian van het gewest te verlengen, de voorgestelde methode 2/3 de colleges van de deelnemende enten, van de raadsleden en ancestors zeggen dat ze het de wijziging eens zijn, dan moe- W*GS him fiat geven, waarna 2/3 de gewestraad tot verlenging besluiten kon de raad ak koord gaan. Over de verlenging zelf was men minder te spreken. Met name PvdA- fractieleider Van Aken toonde zich somber over de zin van een langer voortbestaan van het gewest. „De laatste gewestraadsvergadering heeft duidelijk gemaakt, dat onvoldoende mensen de behartiging van gemeen schappelijke belangen serieus ne men", oordeelde hij. „Men wil nu het huidige gewest voortzetten als er geen nieuw kan komen. De ervaring heeft ons echter geleerd dat er uit dit studiegewest niets gekomen is. Geen overleg, geen resultaten. Het blijft allemaal een woordenspel. waarbij maar een hele kleine groep de bedoeling heeft wezenlijk te gaan samenwerken". KVP-fractieleider Driessen schaarde zich achter de opmerking van Van Aken. dat het gewenst kan zijn dat Leiden zelf initiatief neemt om tot een goed werkend gewest te komen. Hij ondersteunde ook het verwijt van Van Aken, dat „het dagelijks bestuur van het gewest de oren veel meer laat hangen naar wat haal baar is voor andere gemeenten dan naar wat een homogene Leidse raad in het midden brengt". Driessen: „Het dagelijks bestuur heeft ge faald". Het voorstel van Van Aken om 1 Ja nuari 1975 als „sluitingsdatum" voor het studiegewest aan te houden werd alleen door B. en W. en de WD niet gesteund. WD-leidster mej. Kap- peyne v. d. Coppello vond het stellen van deze datum „een kunstmatige stok achter de deur die de verhou dingen in het gewest nog ver scherpt". Burgemeester Vis wees de raad erop dat het besluit om een sluitingsda tum vast te stellen door het dage lijks bestuur van het gewest wordt uitgelegd als „Leiden is niet akkoord met het hele voorstel over de ver lengingsprocedure". De uitspraak van de Leidse raad dat Leiden het studiegewest na 1 januari 1975 voor gezien wil kunnen houden betekende gister avond in feite een nederlaag voor burgemeester Vis. die tevens voorzitter van het dagelijks bestuur van de gewestraad is. Voor dat de raad zich in zeer grote meerderheid achter deze sluitings datum stelde, wees Vis er nog even nadrukkelijk op dat voorwaar den stellen in de ogen van het dagelijks bestuur wil zeggen: niet akkoord gaan. Zelfs onder deze dreiging wilde de raad echter niet wijken. Men had nauwelijks duidelijker kunnen maken dat er op zijn zachtst gezegd enig ongeduld heerst in Leiden wat de totstandkoming van een behoorlijk doortimmerd gewest betreft. WD-raadslid mej. Kappeyne v. d. Coppello herkende dit ongeduld, en ze vond het griezelig, omdat de toch al niet zo beste verhoudingen tussen de aan het studiegewest deelnemende gemeenten er volgens haar niet beter door zullen worden. En daar is het dan weer, het dilemma. Wat moet je doen? Moet je als centrumgemeente maar willoos erkennen dat je onvoldoende steun hebt om een gewest te vormen dat min of meer voldoet aan wat je graag zou zien, en proberen door de andere gemeen ten niet teveel tegen je in het harnas te jagen nog te redden wat er te redden valt? Of moet je op een gegeven moment zeggen: tot hier en niet verder, en als er toch geen behoorlijk gewest te maken valt, laten we dan maar wachten wat "Den Haag" voor ons in petto heeft? De hemel zij dank ben ik niet de man die de gewestraadsseances namens deze krant bijwoont. Als min of meer geïnteresseerd bur ger echter moet 't me van 't hart dat het gewest iijkt op een groep jongens die een gezamenlijke pot willen maken om noodzakelijke dingen te kunnen betalen, maar die al ruzie krijgen over de vraag wat er dan met de pot gedaan zou moeten worden. Is 'lege huls" een erg groot cliché? BERT VAN DOMMELEN £IDEN Eendrachtig heeft de Leidse raad gisteravond zijn vreugde laten blijken over het 1 dat er in Leiden een burgerraadsman kan worden aangesteld. Heel wat minder eendrach- 'as echter de raad over de taken die deze functionaris zal moeten gaan uitoefenen. Daar- ontspon zich toch nog een vrij breedvoerige discussie. ^A-fractieleider Van Aken was ;ens met het uitgangspunt ;n W, dat de burgerraadsman van de huidige taak van het voorlichting van de gemeen- ■J gaan overnemen. "Het bureau ivifaunashow t?HEN AAN DEN RIJN In het 'èestaurant van Avifauna wordt frda-gavond om 8 uur de tweede bunashow" van de Nederlandse tiging van Angorakonijnen Pok- «jiderwijs in ttwikkelings- den voorlichting doet niet, wat deze man d. Coppello geloofde, dat de rijksover- moet gaan doen, namelijk het signa- held, die de komst van de burger- leren van leemten in het Leidse raadsman financieel mogelijk maakt, voorzieningenpakket en het bemidde- aan de man zeker niet de "ombuds- len in knallende gevallen", vond man-functie" van Van Ake toekent, hij. Daarom achtte hij het onjuist "In de subsidievoorwaarden die ge- als chef van het bureau voorlichting, steld zijn is daar in elk geval geen mr. J. C. Lelieveldt, deel zou gaan sprake van", meldde zij. uitmaken van de begeleidingscom- Burgemeester Vis was het met de missie, die zal moeten worden opge- liberale fractie-voorzitster eens, dat richt om de raadsman terzijde te voorlichting wel hoofdzaak wordt staan. Nog een argument dat de so- van de raadsman. Hij vond dan ook, cialistische voorman aanvoerde te- dat de chef van het bureau voorlich ting de best geïnformeerde man was om de raadsman de eerst tijd in dat opzicht te gaan begeleiden. "Dat is overigens wel een start-situatie, die geen jaren zal voortduren", merkte hij op. De raad bleek uiteindelijk niet ver deeld over wie er namens de raad in de commissie moet plaatsnemen Junct-secretaris van de gemeente- daarvoor met algemene stemmen uit- secretarie, mr. Chr. de Jong, namens verkoren. Over de vraag of mr. Le de gemeente in de commissie te zien. lieveldt wel of niet in de commissie gen de voorgenomen deelneming 1 Lelieveldt in de commissie: "In dat geval is het mogelijk dat de raads- man geen volledige onafhankelijk- teopend. C. van Went, voorzitter Beid zal krijgen, terwijl één van de doeleinden van de commissie juist is om die onafhankelijkheid te waar borgen." Van Aken zei veel liever de ad- !DEN Op belegt de Politieke Werkwin- de Studenten Ekklesia een over onderwijs in de ontwikke- mden. Als uitgangspunt hier- lal gebruikt worden het boek: «ogiek der onderdrukten" van Preyre, geïllustreerd met per- tefjke ervaringen uit Pakistan van Hessel. Aanvang 20.00 uur Vlet Rapenburg 100, waar een welkom is. Hij opperde ook de gedachte, plaats daarvan naar de commissie. Van Aken die voorts zou bestaan uit enkele des- indienden kundigen en vertegenwoordigers van de Welzijnsraad, twee raadsleden af te vaardigen. KVP-fractieleider Driessen verzet te zich tegen deze laatste gedachte. Volgens hem zou het contact tussen de raadsman en de gemeente door al leen raadsleden niet optimaal kun nen worden onderhouden. Hij was het overigens eens met de kern van het betoog van Van Aken. In plaats van mr. Lelieveldt zou hij graag "iemand van de afdeling algemene zaken" in de commissie hebben. Burgemeester Vis en VVD-aan- voerster mej. Kappeyne v.d. Coppello bestreden de zienswijze van Van zal komen werd niet gestemd, omdat Driessen geen voorstel iemand anders aan te wijzen, terwijl in het voorstel van B en W niet uitdrukkelijk stond dat het de chef van het bureau voorlichting zal worden. De beslissing daarover is aan de Welzijnsraad. Aken en Driessen. Mej. Kappeyne v. lert De raadscommissie le bedreven heeft zich gisteren mg moeten buigen t dat uiteindelijk het lot kreeg 1 t verdiende: de betrokken par- ullen het onderling proberen te worden, moeilijkheden waren gerezen ie Stedelijke Fabrieken voor Licht (SLF) niet tijdig goed- gaven aan de elektrische in- van de vier proefwoningen mbf, it renovatie-project in Leiden- op de dag dat de proefwonin- M opengesteld zouden worden 1 n de SLF dat de aansluiting wasautomaat in de dou- niet door de beugel kon, er ook andere onvolkomend- in de elektrische installatie Het conflict daarover rees zo dat het installateursbedrijf te kennen gaf niets meer lilden te maken te willen heb- ,nge' ft alles leverde twee knellende op: wie was verantwoordelijk later keuring, en: waarom de wasautomaten niet in de cellen, terwijl dat elders, o.m. Merenwijk, wel mag? ommissie mocht getuige zijn fel debat tussen de heren V. (die zich bezighoudt met de renovatie) en directeur Brooshooft van de SLF. De laatste merkte op, dat noch hij, noch één van zijn naaste medewerkers van het bestaan van de problemen op de hoogte was gesteld. Hij vond dan ook, dat de kwestie niet onmiddellijk in de com missie had hoeven worden gebracht. De commissie oordeelde na enig heen en weer gepraat inderdaad, dat de betrokken partijen zelf moeten pro beren tot een oplossing te komen. KVP-er Stroink toonde zich ver heugd over het feit, dat Leiden snel energiebesparende maatregelen heeft genomen. Van Baaren (PvdA) en diens fractiegenoot Van Aken deden wethouder Lij ten nog wat suggesties aan de hand, waarbij Van Aken pleitte voor een geloofwaardig beleid bij het aanschrijven van energiever bruikers. PvdA-er Van Baaren bleek niet erg ingenomen met de gang van zaken rond de verplaatsing van de waren markt. Deze zal van de Nieuwe Rijn moeten verdwijnen wanneer daar de walmuren gerepareerd zullen worden. Hij zei in elk geval te willen dat wet houder Kret van stadsontwikkeling de ambulante handel duidelijk zou laten weten wat hij voor plannen in zijn hoofd heeft voordat hij bereid is met de verplaatsing akkoord te gaan. LEIDEN Wethouder Kret van stadsontwikkeling van verkeer zal proberen te laten nagaan hoeveel schade Leidse amateurtuinders heb ben geleden doordat hun volkstuin tjes moesten wijken voor de aanleg van de Gooimeerlaan. Op 17 decem ber zal hij dan met een voorstel in de raad komen inzake vergoeding, van de geleden schade aan de volks tuinders. Voor een eventuele vergoe ding komen alleen de mensen in aan merking, die voor 1967 al op het complex "Ons Buiten" tuinierden. Kret kwam met deze belofte tege moet aan het verlangen van een aantal raadsleden van de PvdA on der aanvoering van Verboom en van Wessels (VVD), Zunderman (DS- 70) en Van Rooyen (D'66). Zij had den 'n voorstel ingediend dat inhield dat er vergoedingen moesten wor den uitgekeerd die bij de andere kos ten van de aanleg van de Gooimeer- laan, zouden moeten worden op geteld. De reden dat alleen "de voor-67- ers" (zoals wethouder Kret hen noemde) in aanmerking komen, is dat daarna het besluit is gevallen dat "Ons Buiten" zou moeten verdwij nen, en dat de amateurtuinders daarna wisten dat de kosten die zij maakten voor ons eigen risico wa- KVP-er Driessen merkte overigens op, dat het naar zijn mening gevaar lijk zou zijn om vergoedingen te geven. "Er zijn wellicht andere ver gelijkbare gevallen, waarvoor we dan ook geld zullen moeten uittrekken", zo meende hij. Wethouder Kret gaf hem daarin ge lijk. Hij voelde zich tegenover de amateurtuinders echter wel "mo reel verplicht". LEIDEN In het stedelijk "De Lakenhal" zal op 14 december de zg. bierbrouwerskamer heropend worden. Aanleiding daartoe is het feit dat de restauratie van de wandschil deringen, die Hendrik Meijer in 1772 voor deze gildekamer vervaar digde, gereed is. LEIDEN De Leidse raad heeft wederom geen beslissing genomen over het al dan niet geven aan hulp aan Vietnam. Vorige week werd er over deze zaak wel een besluit geno men, doch dat bleek nietig te zijn. Gisteravond zou men opnieuw stem men. PSP-er Amptmeijer echter had inmiddels ontdekt, dat er nog een voorstel w; voorstel var handeld, mi gekomen we stel dat o.r s dat tegelijk met het vorige week zou z\jn be ar dat niet aan de orde s. Het ging om een voor- l. door hemzelf en door het intussen vertrokken raadslid Kuyper (Democratische Fractie» zou zfjn ingediend. Amptmeijer wilde dat voorstel gisteravond behandelen Gevolg: een zeer vinnige discussie tussen de PSP-er en burgemeester Vis; die ontkende dat het voorstel of ficieel was ingediend, en die al tim merende met de hamer probeerde te bereiken dait er onmiddellijk alleen over het voorstel van vorige week, dat inhield dat Leiden Vietnam niet kan steunen, herstemd zou worden. Een zeer groot gedeelte van de raad bleek echter toch liever te hebben dat belde voorstellen gelijktijdig be handeld zouden worden. Daarom be sloot men de hele Vietnam-zaak naar een volgende vergadering te verschuiven, zodat inmiddels kan worden uitgezocht of het voorstel- Kuyper nu wel of niet officieel is in gediend, en mocht dat niet ge beurd zijn Amptmeijer de kans krijgt het alsnog in te dienen. Het omstreden voorstel is om 25.000 gulden d.w.z. een kwartje per Leide- naar, aan het Medisch Comité Ne derland-Vietnam te geven. ADVERTENTIE \miets aardigs mee naar huis te nemen heb je geenreden n geen excuus nodig. Doe es wat terug. Schenk haar üols Apricot Brandy. Sfkeur en [f Advies van BOLS LEIDEN Tot de verkeerszon- daars, die gisteren voor de plaatsver vangend kantonrechter, mr. S. H. Attema, terecht stonden behoorde 'n 23-jarige groentegrossier uit Rijns burg. Na café-bezoek in Noordwijk, stoof hij met zijn auto laat in de avond op de Zwarteweg achter op 'n stilstaande auto, hetgeen een fikse ravage tot gevolg had. Verdachte kon geen redelijke ver klaring voor zijn stunt geven. Overi gens kon hij, zo verzekerde hij de rechter althans, zich weinig of niets meer van de botsing herinne ren. „Dat komt misschien, omdat ik bij de botsing een flinke tik tegen m'n hoofd kreeg", veronderstelde hij. De plv. kantonrechter kwam tot een andere veronderstelling: „U dronk vooraf enige glazen bier en de alcohol zal U vermoedelijk wel parten hebben gespeeld". De officier, mr. D. J. Bender, kwam tot de conclusie, dat verdach te een ernstige overtreding had be gaan. Het alcoholgebruik als een straf bezwaren de omstandigheid ziende, eiste hij zowel een geldboete van f. 150 subs. 15 dagen als een voorwaardelijke ontzegging der rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. „Als U Uw auto niet nodig had voor het uitoefenen van Uw beroep zou ik een onvoorwaardelijke ont zegging hebben gevraEigd", deelde hij verdachte nog met nadruk mede. De plv. kantonrechter wees ver- dachtes verzoek tot enige clementie van de hand. „U beging een ge vaarlijke overtreding en mag nog blij zijn, dat U Uw rijbewijs nog mag behouden", motiveerde hij de afwijzing en vonniste conform. „Wat u daar uithaalde, was zeer afkeurenswaardig". Zo begroette" de plv. kantonrechter een 23-Jarige agrariër uit Hazerswoude. Deze stond voor de balie, omdat hij des tijds met zijn auto op de Engelen- daal in Leiderdorp met hoge snelheid een kruispunt was opgereden en daarbij een overstekende bromfietser had .geschept". De bromfietser werd, zo las de rechter in het proces-ver- baal, vrij ernstig gewond. „Vol gens de getuigen en Uw remsporen reed U met een snelheid van ruim 90 km/u en dus ruim 40 km te hard. Dat was toch een uitermate ernstige overtreding van U", aldus las de rechter verdachte op scherpe toon de les. Verdachte kon niets tot zijn verdediging In zijn requisitoir zei de officier onder meer: „Wat verdachte daar uithaalde grensde aan wegpirate- rij". Hij eiste een geldboere van f 150 subs. 15 dagen alsmede een voor waardelijke intrekking der rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 Jaar. Gezien de ernst van een en ander, zag de plv. kantonrechter geen re den om van de eis af te wijken en vonniste conform. Omdat hij bij een kruispunt op de Zilkerduinweg met zijn auto een on nodige zwenking naar rechts maak te, botste 'n 39-Jarige directie-chauf feur uit Vogenlenzang tegen een zo- Juist passerende auto op. Hierdoor kwam tevens aan 't licht, dat hij zonder WA.-verzekering reed. Inza ke de ontbrekende verzekering kon de chauffeur geen enkel excuus in brengen. De zwenking en botsing was, zo verzekerde hij de rechter niet geheel zijn schuld". Een andere auto mobilist verleende mij geen voor rang en met die zwenking voorkwam ik een botsing met hem. Dat ik toch nog een botsing veroorzaakte kwam mijns inziens grotendeels op reke ning van de geen voorrang verle nende automobilist", zo luidde in 't kort zijn pleidooi. Mede gezien de belastende verkla ringen der getuigen, achtte de offi cier duidelijk bewezen, dat verdachte de veiligheid van het verkeer onno dig in gevaar had gebracht. "Die zwenking was volgens de getuigen niet verantwoord", zo wees hij dit feit van de hand. Dat verdachte zon der verzekering reed, nam hij deze heel erg kwalijk. Hij eiste twee LEIDEN Niettegenstaan de de vele miljoenen die jaar lijks aan militaire pensioe nen. financiële uitkeringen etc. worden uitgekeerd, zijn er toch nog vele gevallen van nood, waarin de overheid niet kan voorzien, gebonden als zij is aan wetten en bepalin gen. Het zijn juist die geval len. waarin de Gezamenlijke Militaire Fondsen met circa een half miljoen per jaar een helpende hand kunnen bie den. Tot deze fondsen beho ren Fonds 1815 voor oud-mi litairen en nagelaten betrek kingen (in het bijzonder voor de in-en-door de mili taire dienst invalide geraak ten). de Kon. Nationale Ver eniging tot steun aan mili ciens "Stamil", de Vereniging "Ereschuld en Dankbaar heid". het Karei Doorman Fonds (specifiek gericht op de Kon. Marine). "Het van Weerden Poelman Fonds" (specifiek gericht op de Kon. Luchtmacht) en de Prins Bemhard Stichting. De fond sen stellen zich ten doel de weduwen en wezen van ge sneuvelde militairen en hun gezinnen waar nodig steun te verlenen in aanvulling op het staatspensioen. Bovendien ontvangen velen hulp en bij stand, die tengevolge van de vervulling va)i hun dienst plicht bijzonder nadeel heb ben ondervonden, eventueel ook hun nagelaten betrek kingen. De Gezamenlijke Militaire Fondsen zullen morgen in Leiden hun collecte houden. Het feit, dat de minister van Defensie als zeer bijzondere uitzondering heeft willen toestaan, dat militairen in uniform morgen actief mo gen medewerken aan deze collecte, waartoe de com mandanten hun grootst mo- mogelijke medewerking ver lenen. bewijst wel hoe van militaire zijde wordt inge zien. dat dezte aanvullende steun noodzakelijk is. Voor militairen bestaat niet vaak de gelegenheid zich op maat schappelijk gebied verdien stelijk te maken. Nu zijn zij in staat om de nood van hun oud-collega's of hun gezin- nen te lenigen. LEIDEN De Leidse raad had gisteravond weinig moeite met de plannen die zijn ontworpen voor de instandhouding van 52 ge meentewoningen in de Verver straat (op foto Jan Holvast). Deze huizen kunnen dankzij een extra subsidie van het rijk op korte ter mijn worden opgeknapt, ivat zon der de z.g. instandhoudingsrege ling niet het geval zou zijn ge weest. De regeling komt erop neer dat 56% van de kosten door het rijk worden gedragen, en 14% door de gemeente. De eigenares, de Gemeentelijke Woningstich ting, zal de overige 30% moeten opbrengen. Dat zal tot gevolg hebben, dat de huren met 25% per maand zullen stijgen. PvdA-raadslid mevrouw Kerling had ondanks haar blijdschap over de mogelijkheid om de hui zen binnenkort te kunnen op knappen nog wel een paar vragen over de regeling. Zij vroeg zich o.m. af, of het gemeentebestuur de regeling voldoende onder de aandacht van particuliere wo ningbezitters heeft gebracht, zo dat ook die een extra stimulans kunnen putten uit het bestaan ervan. Zij tekende voorts aan, dat wanneer er ooit bij toepassing van de regeling "van dit z.g. noodher- stel naar rehabilitatie moet wor den overgestapt"haar fractie zich niet wil vastleggen om altijd "ja" tegen die rehabilitatie te zul len zeggen. "Dat zal van geval tot geval bezien moeten worden", al dus het PvdA-raadslid. Wethouder Kret van stadsont wikkeling xoaarschuwde naar aan- leinding van de vragen van me vrouw Kerling, dat de instand houdingsregeling alleen kan wor den toegepast wanneer het gaat om groepen huizen. Hij erkende, dat de door mevrouw Kerling be doelde "overstap" van noodhcrstel naar rehabilitatie niet altijd te vermijden zal zijn. geldboeten van respectievelijk f80,- en f 150 subs. 23 dagen en (bij wijze van waarschuwing) een onvoor waardelijke ontzegging der rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 Jaar. Het vonnis luidde conform. „Als de voor my rydende automobi list zijn snelheid niet had opgevoerd toen ik naast hem reed. zou er niets zijn gebeurd". Zo ongeveer luidde het excuus van een 35-Jarige tuinder uit Katwijk. Hij moest zich verant woorden voor 't feit. dat hü destijds met zijn auto op de Katwijkse In dustrieweg een "voorligger" ging in halen alhoewel een "tegenligger" al zeer dicht was genaderd. Er volgde prompt een frontale botsing. Zowel rechter als officier wees verdachte er op. dat hij in dat geval vaart had moeten minderen en weer achter de "voorligger" gaan rijden. Conform de eis werd verdachte tot een geldboete van f 100 subs. 10 da gen veroordeeld. Voortrekker is een pure,natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en is niet te vochtig. Daarom trekt-io licht en brandt-ie makke1 ijk. Geeft een geur en een sma^.k di©j nooit verveelt. Dat waardeert de ware pijproker. 1,60

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3