Nieuw' oud-Heusden: ets voor Leiden? „In elke stoel een verhaal" Eendensterfte door zu urstofloosheid loet jachthaventje in de Kooi ijken voor betonmortelcentrale? 1 Bloemen op cle brug INAS EN DE OVB Scheidende chef-kok Faesvan Minerva: Jandag 26 november 1973 :USDEN De bus rijdt over brug, die land en land ver- weg over de Maas, die naar leidt. Dan: zicht op groe- Irallen met daarachter rode da- nog net bovenuitsteken. J stadje in het Brabantse land (Heusden en Altena was vroeger I vesting. Het was in 837 ook al rekkelijk genoeg om door de mannen verwost te worden. De rijdt nu over glimmende kin- oofdjes. weinig mensen zijn op Lt, weinig auto's. Langs een bord- lBreestraat", en je ziet een straat, bescheidener en stiller dan zijn e naamgenoot. Uiteindelijk stopt de eigenares van een ta- rinkeltje, waar ook kruide- i GaiÜkhorst ar en verkocht worden, bekijkt «stappend volk van achter haar 'gescherm. Ze ziet hoe iedereen ;t stadhuis verdwijnt. (gelopen zaterdagmiddag is de Adviesraad op excursie naar jsden geweest. Voor de driejarige |j van burgers was het een uit je om ideeën op te doen voor Lei- lEen oude Leidse Pieterswijk is Irhand hard aan vernieuwing toe is i de Geld bron voor de reconstructie van het vroegere handelsstadje. Lith vertelt: „Op een gegeven moment reden vrachtwagens met oude steentjes af en aan tussen Den Haag en Heus den. De afgebroken Alexander ka zerne is gebruikt voor een „nieuw" oud-Heusden. Heusden. Wel fraai gerestaureerde straatjes •nteraad bij stappen hierom- te adviseren. Heusden nu, is al het één en aan „oud" weer tot nieuw ge- J. Dit Jaar worden er in het met 1700 zielen, 21 huizen ge„- ureerd. Voor volgens Jaar staan liefst 27 woningen op een lijst. Heusdens stadhuis vertoont het van de afdeling Stadsontwik- en Restauratie, de heer Lith, Het wordt een reeks in de van: „Zo was Heusden eerst is het nu". Veel is er al ver- rd sinds 1968, toen men met de leving" begon. Nu mag het ver in Heusden steeds meer in vol- jrie gaan herleven. De oude ves- "Jj iffallen met uitstekende bastions het water gelegen ravelijnen a hun unieke vorm terugge- i: ze zijn nu weer indrukwek- Een binnenhaven is weer ge- en malende molens zijn te- ïaald. Huizen, die er eens in Joeltijd gestaan hebben worden gebouwd. Oude preten zijn ;en belangrijke informatie- Grootmoeder doodt baby WEERT Een pasgeboren baby- is door de grootmoeder gedood. De ongehuwde minderjarige moeder van het kind had haar zwangerschap voor de buitenwereld geheim kun nen houden. Meteen na de geboorte werd het kind in een plastic zak te vonde ling gelegd. Omdat de baby bleef schreeuwen werd het kind weer •binnengehaald. Daarna zou de ba by door de grootmoeder tegen een muur in de woning zijn doodgesla gen. Het drama heeft zich enkele weken gelegen afgespeeld, maar is nu pas bij de politie bekend geworden. Huizen, die Heusden nog had moes ten meestal gerestaureerd worden. Dit betekent: vaak ook: opnieuw ont dekken. Pleisterwerk wordt eraf ge bikt en onder die gladgemaakte mu ren zitten vaak kunstwerkjes van metselary. Zo is er een huis met een ingemetselde Franse lelie van gele steentjes. Jarenlang heeft het be dekt gezeten. Klökgeveltjes Na de dia's biedt een rondwande ling verrassingen. Dat ene steegje dat zomaar uitkomt op een binnen plaats. Het pleintje met de bloem bakken is omzoomd door huizen met klökgeveltjes: een rijtje stenen vriendelijkheid. Ook hangt er een ouderwetse gietijzeren lantaarn aan de muur: niet te hoog, want dat was vroeger niet zo. Lith noemt verlich ting van vroeger: „feeëriek". Hoe ze het in Heusden allemaal voor elkaar gekregen hebben? De man van de restauratie: „Je moet gewoon brutaal zijn. Op een.gegeven moment zijn we gewoon begonnen zonder toestemming van gemeente of Gedeputeerde Staten. Je moet la ten zien, dat het „ken", hoewel we daar zelf toen nauwelijks in geloof den". Mensen in Heusden kunnen nu al voor f 30.000 een huis kopen. Zo goedkoop, „want we zijn niet com mercieel", volgens Lith. De res- taurantie van een woning wordt voor 70 pet. gesubsidieerd, een subsidie die voorgeschoten wordt uit een restau- rantiefonds. Helemaal zomaar van een „leien dakje" verloopt Heusdens herleving echter ook weer niet. Lith: „Zeven dagen van de week ben ik in touw", en hij niet alleen. Samen met de burgemeester en de stadsarchitekt vormen ze een team, die de grote hap aanpakt. Aardig van Heusden is misschien ook nog, dat het beslist geen museumstadje aan het worden is. De gerestaureerde huizen zijn binnen geen toonzalen van antiek. Heusden heeft ook een „gezonde" be volking, geen élite met een tweede huisje in Heusden. Ergens in de Heusdense Pompstraat staat binnen de televisie aan. Buiten is het dan al aardig donker en vervelend koud. Een meisje ligt languit op haar buik naar de buis te kijken, terwijl haar moeder staat te strijken. Planten op een rijtje op de vensterbank. Het Brabantse Heusden heeft ge schiedenis, net als Leiden. Het is veel kleiner en daarom kunnen ingrepen misschien makkelijker lijken. Wèl ls Heusden net zo armlastig als Lei den. Aan de centen zou 't 'em dus dit keer niet hoeven te liggen, dat het daar wel kan en in Leiden nog steeds niets gebeurt LEIDEN Waar eens de brugwachter zijn taak uit oefende zijn nu bloemen te koop. Met andere woorden het brugwachtershuisje van de Marebrug, dat geruime tijd leeg heeft gestaanheeft weer een functie gekregen, zoals al eerder het huisje aan het Havenplein ging dienen als huisvesting voor de Kri tische Werkende Jongeren. De nieuwe bloemenverkoper is overigens niet de eerste die zich in de nabijheid van de Haarlemmerstraat heeft ge vestigd. Integendeeler lijkt zo langzamerhand een "bloe- menroute" te gaan ontstaan. (Foto Jan Holvast) DEN op de lijst van inge- stukken van de Leidse raad, ïnavond bijeenkomt staat onder een brief van PvdA-man Kwik, melding maakt van de ige verontrusting van een aan- ïers, hoofdzakelijk afkomstig Kooi (omgeving Sumatra - i Atjehstraat)De bewoners n gehoord dat de firma Fon- voornemens zou zijn per 1 ja- te gaan bouwen op een terrein jachthaventje is, tegenover de Sumatrastraat. De jachthaven is deels eigendom van de heer Zitman, anderzijds zou een deel in eigendom zijn van de firma Fonteyn. Men is niet alleen ongerust over de vestiging van de betonmortelcentrale, maar ook over het feit dat de gevol gen voor de ongeveer 25 eigenaren van kleine plezierjachtjes nog hele maal niet bekend zijn. De bootjes zullen per 1 januari ver dwenen moeten zijn en een nieuwe ligplaats ligt niet in het verschiet. nooit In de commissie bedrijven zijn vo- plaat-; rige week door Van Aken en Van Baaren (PvdA) vragen gesteld aan wethouder Lijten, maar die wist ner gens van. De Kooi kan worden ge- De bewoners hebben inmiddels be sloten een handtekeningenactie te voeren met het doel bewerkstelligd te krijgen dat de bouw van de beton mortelcentrale geen doorgang zal vin den. Zij vinden dat een stuk industrie Als voorbeeld wordt gegeven dat be woners van de Zoeterwoudsesingel in het verleden soortgelijke klachten hebben geuit over eenzelfde situatie met de aldaar gevestigde betoncen- trale. Kwik hoopt dat B. en W. op zeer korte termijn klaarheid willen bren gen in de "geruchtensituatie", zoals hij het noemt in zijn schrijven. Als reactie op een verslag in uw blad van donderdag 22 november van een vergadering van de Leidse Milieuraad kan ik u mededelen, dat de eendensterfte bij molen De Valk (en verder tot in Katwijk en in alle wateren, die in verbinding staan met Galgewater, Vliet en Korte Vliet) al leen het gevolg is van de z.g. een denverlamming (botulisme). Deze wordt veroorzaakt door een anaërobe bacterie, die dus alleen kan leven in een zuurstofloos of althans zuur- stofarm milieu. Deze vergiftiging be gint bij een temperatuur van 15 gr. Celsius en eindigt bij een tempera tuur van 12,8 gr. C. Het optreden van eendensterfte staat volkomen los van vuil of van met E-coli besmet water, maar een temperatuurverho- ging van 8 gr. C., zoals de directeur van de S.L.F. blijkens een atder krantenverslag zelf toegeeft, is gezien de toch al slechte waterkwaliteit zon der meer funest, ook al noemt hij het volgens het verslag „normaal". Het is diep betreurenswaardig, dat zelfs de Milieuraad blijkbaar niet weer dat èn de directeur van de SLF èn de commissie van de bedrijven èn de Milieuraad over onjuiste gege vens beschikken en alle drie zelfs niet de moeite genomen hebben zich met mij in verbinding te stellen, om dat ik mij, in samenwerking met het enige laboratorium in Nederland dat deze materie onderzoekt, al van 1970 af met deze thermische milieuver ontreiniging bezighoud, wat uit ar tikelen in deze krant herhaaldelijk naar voren is gekomen. Als de Milieuraad niets ziet om er iets tegen te doen, dan moet hij maar eens studeren op een afdoend koelsysteem, bijv. luchtkoeling. Ik blijkt dat de gemeentelijke, voorlich- LEZERS SCHRIJVEN ting onjuist is. zal (ook aan werkelijk belangstellen- De secretaris van de Volgelwacht de raadsfracties) gaarne uitvoerige, Rijnland, van een rijkslaboratorium afkomsti- W. A. VAN KRIEKEN, ge documentatie overleggen, waaruit telefoon 51701. Naar aanleiding van het stuk dat u in oktober schreef over de INAS wilde ik wat schrijven. Ik volg mo menteel de opleiding OVB (Oriënta tie Verzorgdende Beroepen» en de organisatie is prima. M'n ouders hebben van tevoren voorlichtingsavonden gehad over het hoe, wat en waarom van de OVB. Ik loop nu stage in het Bejaarden centrum Berkhout te Lisse en ik heb het reuze naar mijn zin. Onze oplei ding wat betreft stage lopen duurt 3 maanden maar daar zit nog 9 maanden theorie bij waarna het eindexamen volgt. Ik heb nu een maand op stage en we zijn wegge bracht door onze stageleidster en ze is ons een week geleden ook komen opzoeken. Eind november hebben we een reuniemiddag om met de hele OVB bij elkaar te komen. Ik schrijf u dit omdat de INAS. IN Leiden zo slechts was georgani seerd en omdat de meisjes het niet eens waren met het werk, b.v. het huishoudelijk werk. Hieraan wil ik wel toevoegen dat het werk in een inrichting voor beginners (INAS, OVB) meestal bestaat uit huishou delijk werk en dat moet ook gebeu ren, want je moet het hele huis door lopen. Hopende dat de INAS-meisJes en ook de ouders wat beter voorgelicht worden dan tot nu toe het geval was, met vriendelijke groeten. FIEKE SCHOONE. ADVERTENTIE GOUDPRIJZEN is onze schoonheid van een collectie in gouden sieraden voor iedereen nog betaalbaar. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres met de voordeligste prijzen. UW JUWELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 18 LEIDEN Als de oudgedienden van het Leids Studentencorps na. 29 no vember weer eens een reünie zullen houden, zullen ze in de keuken van Minerva chef-kok Faes niet meer aantreffen. Dat zal wel even 1 zijn, voor Faes zelf. Want hij mag dan zeggen dat hij het na 46 Jaar Miner va welletjes vindt, en dat zijn pensi oen wat hem betreft echt niet te Ingeleefd verloren. Bovendien hebben veel stu denten tegenwoordig een autootje, tijd heeft 2ijn sporen waardoor ze veel vaker dan vroeger huis gaan. Ze hoeven dus niet naar de sociëteit, en als ze wel komen doen ze dat wat doelbe- wel getrokken in het gezicht nerva. Het oude gebouw Breestraat, bakermat van ministers, de studenten, maar ook kamerleden en heel wat andere hoog wuster..En dan lopen ze niet meer op de maatschappelijke ladder geste genen, brandde in de nacht van 2 op 3 december 1959 tot de grond af. Er kwam een nieuw, modern gebouw, vroeg komt, hij kan toch nauwelijks volgens Faes heeft zelfs dat de sfeer Door Bert van Dommelen i het niks. Het was allemaal corps de i elke dag in jaquet natuurlijk. Nu heb ik het zelfs wel eens dat ik denk: moet dat nou zo. maar ach. Ouwe troep Jaquet of niet, nog altijd heeft het i nogal elitair te zijn. te mooi, te afgewerkt, ik geloofde niet in. Maar studenten zijn makke lijk, na drie maanden was de zaak staat bekend als de stad ingeleefd. Want dat hoort hè, een so- schreeuwers. Je haalt ze "zijn studenten. Al kan hij piëteit hoort ingeleefd te worden. hem dat Daar boren geen nieuwe dingen. niet precies aanduiden in zit. "Wat me altijd zo heeft aangetrok ken? Tsjaer heerst in Minerva hingen, een sfeer die je nergens anders te- zelfde oude meubilair, zelfs genkomt in het hotelvak.... ik denk meisjes gekomen zijn- Die inder daad altijd zo uit die hier hebben ge studeerd. Maar dat is heus geen Daarom hangen er nog steeds dezelf- kwaaiigheid of hoogmoed, dat is ge- de lampen die in het oude gebouw al woon d'r stijl van leven. Het hoort er- staat e'r nog steeds het- gens bij de opvoeding. En trouwens, als je die ouwe troep bij ons ziet, krijg je toch echt niet het idee: leert ze natuurlijk nooit echt ken nen" heeft hij altijd het meest ge waardeerd om hun eenvoud. "Die had Juliana al toen ze hier studeerde en die had Beatrix heel sterk. Een heel spontaan meisje was dat, dat altijd probeerde de rechercheur die op haar moest letten te ontglippen, wat haar bij ons nog wel eens lukte. Ze reed ook graag zonder licht door straatjes waar ze eigenlijk niet in mocht en zo. Over Margriet bestaat een aardi ge anecdote. Die zou voor het eerst komen toen we vlak na de brand in het Gulden Vlies zaten, een bepaald niet erg sjieke zaak. Afijn, de hele zaak werd speciaal voor de gelegen heid onderhanden genomen. Sopje, nieuwe gordijnen, ingang geschrobt verfje..komt ze door de achterdeur binnen, waar ze gewoon de conser- Zelfs de komst van meisjes in het Corps heeft voor Faes de sfeer niet kunnen aantasten. "In het begin heb ik er wel tegenop gezien, dat ze zouden komen, maar dat is erg mee gevallen. En als het erg ruig wordt gaan ze naar een eigen zaaltje". Of de ruigheid (het roemruchte pia- no-uit-het-raam-mikken en vloer-on- der-het-bier-zetten) hem nooit ge stoord heeft? "Ach nee, dat kan ik goed hebben. Zal mijn Brabantse in slag wel zijn ik heb tot mijn ze ventiende in Breda gewoond. Nee, dat vind ik niet erg. Laten ze nou eens een piano van 300 gulden slo pen. Dan delen ze de kosten met zijn vijftigen, dat mag dan toch geen naam hebben? En dan heb Je reuze- pret gehad". met Jonge mensen. Dat zijn geen klanten, geen hotelgasten voor Je. In het begin waren ze van Je eigen leef tijd, later ga je er een beetje over vaderen hèOp reünies komen veel mensen me even een hand geven. Dan treffen ze een oud gezicht, en dat vinden ze toch leukJe 6taat trouwens soms raar te kijken op V, 1öac dat het vooral komt door het contact moet ik mijn dasje rechttrekken". 1 "Die ouwe troep" heeft overigens en respektabel aantal hooggeplaat ste lieden van nabij mogen aanschou wen. Koningin Juliana kwam meer dan eens naar Minerva, en toen de het snap- prinsessen Beatrix en Margriet in _i ,_er.'1 Leiden studeerden kwamen ze ook geregeld over de vloer. De meest in- elke stoel 'n nummer. En al moet de poot van stoel nummer zo-en-zoveel nog zo vaak vernieuwd worden, stoel blijft. In die stoel zit een haal, zit sfeer. Zelfs die jongens nu.... ik geloof niet dat 3 pen, maar ze voelen het... heb zelf in mijn huis een stuk de lambrisering van het oude gebouw, kwekkende beuker die Faes" ooit zo'n reünie. Dan zie je een keurige man, getrouwd, paar kinderen, dan denk Je wel eens: Jongen, Jongen. heeft meegemaakt vindt hij echter Churchill. "Die kwam kort na de oorlog een rede houden bij ons. Nou 5, ui-kok Faes in zijn domein, waar maaltijden voor een riks 'naakt worden naast complete diners voor vele briefjes van 'Per couvert. Over de sfeer in "zijn" sociëteit zegt hij: "Ik p—* 'hof niet dat die jongens van nu het snappen, maar ze voelen ik heb ingelijst. Het is niet eens leuk, maar het is oud, het heeft iets." Verschillen met vroeger ziet Faes Je hebt het vroeger toch zo bont ook wel. "Kijk", zegt hij, "vroeger hielden die studenten nooit hun gemaakt. Of je ziet mensen die in- had de student een kouwe kamer, hoofd die schreeuwden overal rustig de sociëteit. Tegenwoordig hebben vaak goeie kamers, en het is ook gen: nou lopen ze hier rustig rond, niet vreemd die jongeren. Vroeger hadden v r met de brandspuit uitgespoten. tussendoor. Toen Churchill binnen kwam was het echter doodstil en dat bleef het tot hij uitgesproken meisje komt koken. Een meisje dat Maar toen scheurden de vroeger op een studentenkamer ook van de ovatie die hij kreeg" dan Maar ja, dat is de nieuwe tijd hèM kwam had meteen haar reputatie De prinsessen van Oranje "Je Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. perliter1270 %M9

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3