Route van lijn 45 veranderd Historie van „Duindigt" Drie inbrekers op heterdaad betrapt in Leiderdorp MAANDAG 26 NOVEMBER i Maandag Stadhuis Leiden Vergadering p bedrijven 4 Rapenburg 10 Leiden Leden vera ring Leidse Amateur Fotografen 1 Dinsdag aangelegenheden 8 i Hooglandse Kerkgracht Ruilavond kring Rijnland sticht Geologische Aktivltei*0" Voorschoten- Wassenaar WASSENAAR Een groot aantal leden van de Historische Vereniging „Oud Wassenaar" heeft zaterdag morgen een bezoek gebracht aan het landgoed Duindigt van de familie Jochems. Het gezelschap werd door •het echtpaar Jochems gastvrij ont vangen in het romantisch ingerichte koetshuis. Na een inleidend woord door de voorzitter van de vereniging mr. C. A. van Corcum hield de histo ricus E. M. Ch. M. Janson een inlei ding over de historie van het land goed. De oudste gegevens van Duin digt oorspronkelijk een boerderij dateren van 1560. In 1822 werd het gekocht door de familie Jochems. Duindigt kreeg bekendheid door de aanleg van de renbaan, die intussen door de familie Jochems is verkocht. In de naoorlogse jaren werd het sportpark Duinhorst aangelegd met een wielerbaan. Duinhorst is intus sen camping geworden. Het in de dertiger jaren gebouwde huis Duindigt werd in de oorlogsja- Medaille voor 44 jaar hulp in huishouding VOORSCHOTEN Zaterdag werd mevrouw A. Brouwer Velthuizen, Stadwijkstraat 21, onderscheiden met de legpenning „voor trouw en toewij ding" van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ter gelegenheid van haar zilveren feest als huishoudelijke hulp by de familie Kloosterman Fortgens. De onderscheiding werd uitgereikt door mevrouw StijlAngel in het huis van de familie Klooster man. De relatie tussen de familie en de zilveren jubilaresse kwam al in 1929 tot stand toen mevrouw Brouwer als hulp kwam in het gezin van ds. Fort gens, toenmalig Ned. Hervormd pre dikant te Voorschoten. Mevrouw Brouwer is zo 44 jaar in gezinsdienst. In de loop der Jaren is de huishoude lijke hulp gehuwd, moeder en groot moeder geworden. WASSENAAR/VOORSCHOTEN De NZHVM heeft rn de route van buslijn 45, ddte o.a. een dienst onderhoudt tussen het Wassenaarse woongebied en het station in Voor schoten, een aantal wijzigingen aangebracht. JNBRAAK INLEIDEN LEIDEN Een 27-jarige inwoon ster van Leiden kreeg een beenbreuk, toen zij in de afgelopen nacht op de Haagweg werd aangereden door een personenauto. Ze reed op haar fiets in de richting van „De Vink" en werd ter hoogte van de Ambacht school van achteren gegrepen. De automobilist is na het ongeval door gereden en tot nog toe onbekend ge bleven. Op de hoek Oude SingelBeesten markt had zaterdagavond laat een botsing plaats tussen een personen auto en een bromfiets. Een 17-Jarig Leids meisje dat achter op de brom fiets zat werd dusdanig gewond dat zij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. De automobilist die van de Oude Singel kwam zou geen voorrang hebben gegeven aan het stel op de bromfiets. Een 30-Jarige bromfietser uit Lei den kwam zaterdagavond door onbe kende oorzaak te vallen op de hoek Zoeterwoudsesingel-Thorbeckestraat. Hij kreeg een hersenschudding en moest door de EHD naar een zieken huis worden vervoerd. De nieuwe lijn 45 rydt nu in Was senaar niet meer via de Van Zuylen van Nijeveltstraat naar de Dr. Mans- veltkade, maar via de Stadhouders- weg, de Van Duivenvoordelaan en de Van Cranenburchlaan naar de Star- renburglaan. De oorspronkelijke be doeling van de NZVHM was om de bussen daar te laten keren via de Van Groeneveltlaan en de Thor- beckestraat. Maar volgens burge meester en wethouders zijn daar tegen bezwaren aan te voeren, name lijk overlast voor de omwonenden, overlast voor de school aan de Thor- beckestraat en het vernielen van klinkerverharding. Voorlopig volgen de bussen van lijn 45 op de terugweg een andere route, namelijk niet via de Van Cra nenburchlaan maar via de Groene veltlaan. De NZHVM heeft daar ech ter ernstige bezwaren tegen omdat zij de heen- en terugroute hetzelfde wil houden. De maatschappij heeft nu het voorstel gedaan de bussen te laten keren via de 's Heerenberg straat. B. en W. voelen er echter niets voor om specifieke woonstraten, zoals de 's Heerenbergstraat open te stellen voor het busverkeer. Het college is niettemin bereid zich daarover nader te beraden. Het wil echter eerst de mening horen van het verkeersoverleg, dat op 29 no vember een vergadering belegt. LEIDERDORP De Rijkspolitie van Leiderdorp heeft gusteren itn sa menwerking met de Leidse gemeente politie op de terreinen van de Ver enigde Touwfabrleken B.V. aan de Zijldy-k twee inwoners van Hoogma.de 29 en 25 jaar) aangehouden die even tevoren met een 26-jarige inwoner van Zoeterwoude hadden ingebroken Kawasaki Motors NV aan de Lijn baan in Leiderdorp. De twee mannen waren via de ach ter de Lijnbaan lopende Vliet uiit het fabriekscomplex van Kawasaki ge vlucht toen de politie bij het complex arriveerde. De derde inbreker werd bij zijn "werkzaamheden" in de fa briek verrast door de directeur van Kawasaki die gistermiddag omstreeks half één in de fabriek een kijkje kwam nemen. Hij wist te ons tappen, maar werd even later in Hoogmade aangehou den. De drie mannen bleken een serie inbraken in d'e Rijn- en Bollenstreek op hun kerfstok te hebben. Ongeveer vijf weken geleden pleegden zij even eens een inbraak bij Kawasaki Motors NV. Er werden toen voor enkele dui zenden guldens aan artikelen gesto len. In verband met het onderzoek kon de politie niet meedelen of er gisteren iets was weggenomen. Wel hadden de inbrekers, die via een dak raam het complex waren binnenge komen, enkele zakken met artikelen klaar staan. Beplantingsplan in Warmond WARMOND De agenda voor de raadsvergadering van morgen is met een agendapunt uitgebreid. Het heeft betrekking op de woonwijken Ende- poel 1 en 2. Het bouwrijpmaken van de le fase van het ontwerpbestemmingsplan Endepoel II is thans zover gevorderd dat een beplantingsplan voor het ge hele plan dient te worden opgesteld. Omdat voornoemd ontwerp-bestem- mingsplan is ontworpen door het Stad en Landschap Advies Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Vorm geving B.V. achten B. en W. het ge wenst dat dit beplantingsplan ook door dit bureau wordt opgesteld. De kosten hiervan worden ge raamd op f 9200,— exclusief b.t.w. Hoewel dit bedrag niet in de exploi tatiebegroting is opgenomen heeft dit voor de berekende grondprijzen geen konsequenties, aangezien de kosten van verwerving van de gronden be neden de hiervoor geraamde bedra gen zijn gebleven. Voorts zullen naar de verwachting de verwervingskosten van de nog aan te kopen gronden meevallen. In verband met boven staande stellen B. en W. de raad voor een bedrag van f 9200.te wil len voteren. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst (017l0)-25202 Voor allen die in lijkheden <?erkereD bereikbaar LEIDSCH DAGBLAD Uitgave Leidscfi Dagblad B Wttte Singe) I Leiden Postbus 64 Qlro 67055 Telefoon directie eD adminlsw* Cle 01710-25041 TelefooD redactie 01710-21501 Hoofdredacteur Hap Mulder Maandabonnement (4 E wartaalsabonnement Per Post Jaarabonnement tw Losse nummer? 1 Abonnementsgelden OU betaling te voldoen öU 4 cische overschrijving geen olstratie- er incassokosten Nabezorglng van 18.00 20.006 Zaterdag van 16.00 18.00 u Telefoon 01710-80500 ïfwaï pe >oj Nieuw gebouw ONGELUKKEN voor wasserij IN VERKEER ren door een bombardement volko men verwoest. Na de bevrijding werd een nieuw huis opgetrokken. Janson, die aan een boekje werkt over de historie van het landgoed, vertelde over de lotgevallen van de buitenplaats door de eeuwen heen. Dat Duindigt ook een rol gespeeld heeft in de luchtvaarthistorie in Ne derland bleek uit een causerie van G. J. van Nimwegen. De heer Jo chems sr. had grote belangstelling voor de luchtvaart en stelde in de jaren rond 1912 diverse keren zijn terrein beschikbaar voor demonstra ties met vliegtuigen en luchtschepen. Er heeft ook een luchtschip „Duin digt" bestaan, dat 2 passagiers kon De heer Jochems sr. heeft ook financieel de eerste rondvluchten boven ons land mogelijk helpen maken. Niet alleen op Duindigt, maar ook nog op een andere plaats in Was senaar is luchtvaarthistorie geschre ven, namelijk op de Maaldrift. Daar was rond 1920 een klein vliegveldje met een houten hangar. Plesman, de stichter van de KLM had dat veld uitgekozen als vertrekplaats voor vluchten naar Londen. Maar het bleek in de praktijk toch te klein te zyn en de KLM verhuisde naar Schiphol, dat toen nog een militair vliegveld was. Het veld by Maaldrift is lang in gebruik gebleven voor de zweefvliegerij. Natuurlijk is Sinterklaas ook in Leiderdorp aangekomen. Za terdagmiddag werd hij door bur gemeester Van der Have verwel komd met een geestig speechje. Na het officiële was het wel even tjes wachten op de pony's van ruitervereniging "Liethorp", maar toen die er eenmaal waren, kon een begin worden gemaakt met de feestelijke intocht. Muzikaal werd de stoet begeleid door de Leider- dorpse drumband en de drum band 'De Burcht' uit Leiden. (Foto Jan Holvast) Apotheken LEIDEN De apotheekclienst to de Leidse regio wordt waargenoo l door de apotheek In Leiden Zuid-w, Brahmslaan, tel. 63134 en zat. totöi nam. Apotheek Oegstgeest aan deL :l weg tel. 53274. Voorschoten: Apothi a Voorschoten. Leidseweg 66, tel. 262$ f Vogelasiel Anna Paulownastraat 18, Leidi Gewond-a- en uitgeputte vogels ejj Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenecll Kindercentra Lelden Haarlemrt fê straat 73b telefoon 30360) Gcow - Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvrouw dl. 10.30—11.30 uur voorm. KWJ-Leiden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN F. J. Ravensbergen; Carllne Sophia Cornelia dr van C. T. Koch en A. Bayards. OVERLEDEN M van dier Haven (62); C J. M. J. Hoorn geh. geweest met W. Wagemans; A H Schuller (42) geh. geweest met L H. Sypesteljn; L. A. Magnus (78) geh. geweest met J. Stouten; H. J. van der Hoeven (69); T. Lange veld (45) geh geweest met D. SmiJt; C. Punt (48); G. J. Michel (37) echtgenote van W. N. Hoogduin. GEHUWD G. Korendiijk en J. E. Maaskant; H. Bryning en J. E H. Langenberg. ONDERTROUWD E. G. Helsloot en W. M. Singerllng; T. L. van der Werf en E. J. M. Pegt; B. J. van der Berg en M. H. J. Buis; W. L. Mieremet en B. M. van Kesteren; C. van der Pluym en M. C. Poot; J. A. Nieuwenbrug en H. Steenbergen; A. Kerkvliet en A. P. van der Veeken; J. Tromp en E. C. M. Mooijekind; L. Hen- sen en C. Jellema: H. E. Boddè en W. Jansen; A. C. Nieuwenhuijzen Kruse- J. E. van Bu Berge Henegouwen horst; E. J. C. F. Meyers en G. M. J. R. ter Molen e~ lien en E. M. Hogen- gm J. Visser; der Horst; B. den Outer; J. van Oevern en H. B. vanden Hoven; J. P. M G Prickarts en J. M. Teunlssen; G. F. van Pijkeren en E. G. Koole; E. D. M. Raken en A. T. M. Buljs; P. N. M. Reizevoort en A. M. T. Ham; W. Schijff en F. P- Korsman; A. Soldaat l L. A. Ouwerkerk; "Iaabke; G. C H. T. Koome; e Het initiatief van 't Amsterdams Philharmomsch Orkest om iede re eerste maandag van de maand een half uur na het loeien van de BB-si- renes een gratis lunchconcert te ge ven in de Westerkerk, blijkt een groot sucoes te zijn en lijkt te gaan uit groeien tot een hoofdstedelijke tradi tie, aldus het orkest. Wanneer de publieke belangstel ling voor deze concerten even groot blijft als tot nog toe het geval is ge weest, dan zal het orkest er ook vol gend jaar mee doorgaan. De schrijver Leonard Huizinga heeft zaterdag een bezoek ge bracht aan tennisleraar Theo Dekkers, die in het Wassenaarse Van Polanenpark woont. Huizinga kwam zijn vroegere tennis leraar het eerste exemplaar aanbieden van zijn nieuwe boek, dat als titel draagt "Hasjadriaan en Hasjolivier". Het boek is dezer dagen verschenen bij uitgeverij Stok in Den Haag. Leo nard heeft de gewoonte zijn boeken aan iemand op te dragen. Deze keer koos hij zijn tennisleraar, die in 1969 en 1970 kam pioen van de profs in Nederland was. De opdracht in het boek luidde "Aan Theo Dekkers, de leraar die mij met een racket heeft leren schrijven". Beweging van werkende loneerti Havenplein 3. tel 21139 en 461: formatiecentrum voor werkend? ren Dagelijks en ook woensdi donderdagavond geoDend Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand Adre? Volkshuls Apothekersdllk 13 Openii tilden dl. wo. do. vrll 10—1 uur 79 uur nam Dienstencentrum gendorpstr. 36. vrij. 79 i Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging voor Wedu 3 en weduwnaars. Telefoon Lelds viesbureau: 61112. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenings- en mformatlrtiL,', gemeenschap Zuidwest Tel «»*d 33921 en 61944 Moeders voor moeders Actie "Moeders gaven zuster Hof dl 1» s3662 Humanitas Dienstverlening Humanitas. gracht 84 Spreekuur maandag 2- nam. woensdag 9.3010.30 gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging UH Aanvragen bulp beiaarden en 1 gezinsverzorging Gespreksavondën Release Hulpverleningsdienst Release we Rijn 20a tel 24555 Ma t/n Architecten Koordstudio Centrum voor intermenselijke Ml kingen ontmoetingsruimte vow :r 25 tot 60 Jarigen. Oude Rijn 88. U - Tei 44000. Voor advies. Informatie 'c Werkdagen van 15 - 23 tingsruimte: Werkdagen 23 uur Zaterdag gesloten, zond»! i 15 tot ca. Dienstencentrum 't Is 'm eindelijk gelukt! In de zeven jaar dat Theo van Houdt zijn sportschool runt in Leider dorp heeft hij nu ook een vrouivelijke zwarte-band drager onder zijn leerlingen. Het is de 29-ja- rige mevrouw Jos Nievaart die zaterdag slaagde in Krimpen a.d. IJssel tijdens het officiële Bu- dobond-examen. Zij is daarmee de 14e zwarte-banddrager van zijn sportschool. In de dojo in Krimpen a. d. IJssel was zij een van de acht kandidaten die op het specifieke Kata- onder deel grammatika van de judo zoals Theo van Houdt dat uitlegde met haar partner Lau van As, de dansachtige Kata-figuren moest volbrengen. Op verschillende onderdelen haalde zij ruime vol doenden. 5 van de 8 kandidaten werden afgewezen, dus voorwaar een prestatie van charmante Jos Nievaart en haar trainer Theo van Houdt, die op foto van (Jan Holvast) 'n sierlijke worp demonstreren. WASSENAAR Aan de Hofcamp- weg is zaterdagmiddag het nieuwe bedrijfspand van de Wasserij Hei- dinga officieel geopend. Dat gebeurde door mevrouw C. E. Sandberg-De Vlieger, die in 1937 de eerste vaste klant van het bedrijf was. De wasserij is tot nu toe gevestigd geweest in een verbouwd woonhuis in de Louise- straat in de buurtschap Kerkehout. Onder de belangstellenden bevond zich burgemeester mr. K. Staab. Tij dens een receptie kwamen zeer velen het echtpaar J. Tetteroo, firmanten van de wasserij gelukwensen. De heer Tetteroo is in Wassenaar een beken de figuur door zijn activiteiten In de honkbalafdeling van de sportvereni ging Wassenaar. WASSENAAR Binnenkort zal in De Paauw, het bospark Ruys en in de buitenplaats Backershagen worden begonnen met het opruimen van de restanten van de stormschade onder het bomenbestand. De omge waaide bomen zullen worden verwij derd en er zullen ook enkele bomen gerooid worden, bijvoorbeeld de beu ken en de eik op het terrein voor het raadhuis, die bij de storm hun kop verloren hebben. LEIDEN Eind vorige week is in gebroken in een supermarkt van het Diamantplein. De daders hebben vrijwel de gehele sigaretten voorraad meegenomen alsmede een aantal dekens, met een totale waarde van f 8500,—. Zij zijn de winkel binnen gekomen door een ruit uit de spon ning te lichten. 9 Dr. Marius H. Flothuis, artistiek leider van het Concertgebouworkest, is benoemd tot gewoon hoogleraar m de faculteit der letteren aan de Rijks universiteit in Utrecht. Dr. Flothuis zal onderwijs geven in de muziekwe tenschap ,in het bijzonder betrek king hebbend op de muziekgeschiede nis van de nieuwere tijd. 9 Het Residentie Orkest vertrekt 14 januari voor een tounee door Duitsland en Oostenrijk. Concerten worden gegeven in Bielefeld, Essen, Stuttgart, Linz, Wenen, Neurenberg, Hannover. Kassei en Frankfort. Op het programma staan werken van Schumann. Mahler, Prokofjew, Wag ner en Debussy.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2