eerstand VP en R blijft EERPUNT '72 NOOIT BASIS EUROPEES BELEID Universitaire studie loet vijf jaar duren verkocht rijbewijzen PPR: geen federatie PSP-voorzitter: niet kiezen voor isolement Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Ook binnenvaart de dupe van olieboycot scale huurwaarde rmogensbelasting Antilliaanse politie Wieheeft er gelijk? )AG 24 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 HAAG Mr. Aantjes, voorzitter van de ARP-fractie yeede Kamer, heeft gisteravond in Nunspeet gezegd dat ctie zal vasthouden aan haar voorstellen over de fiscale arde. Mr. Andriessen, voorzitter van de KVP-fractie, Isteravond voor de radio verklaard dat ook zijn fractie )unt niet van haar standpunt zal afwijken en zich even- blijven keren tegen de verhoging van de vermogens- g zolang de regering geen andere en zakelijke argu- daarvoor aanvoert. Aantjes is de AR-fractie overleg bereid, maar dan iets anders inhouden dan ren en overnemen van het van het kabinet. •fractie heeft op het stuk cale huurwaarde zowel bij ene politieke debat als bij ngsplan haar argumenten en zij wil op basis van enten met de regering van visselen, aldus Aantjes. P heeft zich deze week in Kamer bij de behande- het dekkingsplan van de 1974 nogal geroerd. g heeft in het dekkings bij het erom gaat de vele te vinden die nodig zijn eaven van de overheid te twee zaken gestopt die IVP erg moeilijk liggen", nessen: de verhoging van ig op de eigen woning en ing van de vermogensbe- sen er door aangetast zouden wor den. „Wij houden aan onze voorstel len vast zoals de stand van zaken nu is", aldius fractieleider Andries sen. UTRECHT De PPR heeft zich gisteravond uitgesproken voor sa menwerking met PvdA en D'66, doch federatie met deze partijen of een samenbundeling in een Progressieve Partij van de hand gewezen. Op het PPR-congres is uitgespro ken dat de partij zichzelf verder „als eigentijdse politieke beweging" moet ontwikkelen. Een voorsteil om de totstandkoming van de progressieve Volkspartij, samen met PvdA en D'66 te bespoedigen werd verworpen, Wel werd uitdrukkelijk vastgesteld dat de bestaande „vanzelfsprekende" praktische politieke samenwerking moet worden gestimuleerd en zo mo gelijk moet worden uitgebreid met name met de PSP. De PPR vindt het streven naar een progressieve meerderheid be langrijker dan het instituut van een Progressieve Volkspartij als doel te stellen, aldus een gisteren aangeno men motie. De acteur Ton Lensink bij één van zijn antieke stoommachi nes in het Zeister Slot waar gis teren de tentoonstelling Oud speelt jong" is geopend. Op deze tentoonstelling is vanaf vandaag tot 18 februari oud en antiek speelgoed te zien uit de beroemde collecties van Lensink en me vrouw Elisabeth Verspyck uit Den Haag. Paardesport De Italiaan Vittorio Orlando heeft gisteren met Fulmer Feather Duster het springnummer van het internationale concours hip- pique van Wenen gewonnen. Hij ein digde met 0 strafpunten, in een tijd van 27,5 seconden. Johan Heins werd met Golden Dream zesde <29,5 sec) en met Diamant negende (32,3 sec) Het springnummer met twee paar den werd gewonnen door de Oosten rijker Hugo Simon. Met Striptease en Flipper was hij het snelst over de 14 hindernissen. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD De Antüliaanse regering heeft Nederland verzocht op korte termijn een aantal recher cheurs van de rijkspolitie naar de Nederlandse Antillen te sturen om daar een diepgaand onderzoek in te stellen naar een grootscheepse frau de bij de afgifte van rijbewijzen, die in de afgelopen dagen aan het licht is gekomen. Volgens de nieuwsdienst van de Curacao se televisie, die dit nieuws gisteren bekendmaakte, is de rybe- wijzenaffaire dermate gecompliceerd en zijn er zoveel Antilliaanse politie agenten bij betrokken, dat het Antil liaanse politiekorps niet in staat wordt geacht om deze zaak volledig uit te zoeken. Enkele dagen geleden werd er in de politieberichten voor het eerst melding gemaakt van de arrestatie van een politieagent eerste klasse, werkzaam op het bureau afgifte rij bewijzen, die tegen forse betaling rijbewijzen zou hebben versohaft aan personen, die volgens de normale procedure van een rijexamen niet in staat bleken om een rijbewijs te be machtigen. Deze arrestatie was het begin van een sneeuwbalprocedure, waarvan het einde nog niet in zicht lijkt. Inmiddels zijn er reeds vijf poli tieagenten gearresteerd. Aanvanke lijk was er slechts sprake van niet meer dan 30 rijbewijzen, die via ille gale weg in omloop waren gebracht. Dit aantal is inmiddels reeds lang achterhaald. De schatting loopt nu tussen de 1000 en 2000 verkochte rij bewijzen. De prijzen liggen tussen de 500 en 1000 gulden al naar gelang de financiële draagkracht van de cliënt. „Israël moet bezet gebied ontruimen heeft twee amendementen om deze verhogingen te In het eerste geval om- - gen het belang van het ingbeziit zou ingaan en in geval omdat vooral kled- ;ens, diie gebruikt worden jfsvoering in het midden- drijf en in de landbouw ?mt die gebruikt worden raorging van oudere men- AMSTERDAM Het bestuur van de PSP heeft niet gekozen voor een isolement in de strijd om een socia listisch alternatief in Nederland. Dit heeft de voorzitter van deze partij, Paul Hoogerwerf, vandaag verklaard op het congres van de PSP in Am sterdam. Hij verdedigde zich hiermee by voorbaat tegen kritiek over de opstelling van het bestuur. „Wy hebben het overleg met an dere progressieve partijen naar ver mogen bevorderd, zijn achter ge rechtvaardigde verlangens van de vakbeweging gaan staan en hebben onze steun aan het kabinet-Den Uyl ,daar waar het dit verdiende, niet onthouden. Men kan ons alleen aan wrijven dat wij niet klakkeloos zijn gaan staan achter wat de critici zien als „van bovenaf opgelegde waarhe den", aldus voorzitter Hoogerwerf. De PSP-voorzitter noemde het tot stand komen van het kabinet-Den Uyl „een belangrijke stap vooruit", maar stelde vast dat er in Nederland nog heel wat moet veranderen wil het „meer sociale beleid" van nu kunnen overgaan in een beleid dat verandering van de maatschappij in socialistische zin in het gezichtsveld brengt. Hoogerwerf zei dat er by de vor ming van het kabinet-Den Uyl be langrijke concessies zyn gedaan ten aanzien van het „nu toch ook weer niet zo radicale keerpunt 1972". Dit is z.i. een vingerwyzing dat de eerste stappen tot beleidsombuiging zyn ge daan op een nog zeer smalle weg, waarop zich bovendien nog wel de nodige obstakels zullen bevinden. De PSP-voorzitter zei om misverstan den te voorkomen dat die eerste stap vooruit „van uitermate groot belang" is. Zetelverdeling in Suriname PARAMARIBO Het hoofdstem- buneau in Suriname heeft gisteren officieel de zetelverdeling van het nieuwe Surinaamse parlement be kendgemaakt. De 39 zetels zyn als volgt verdeeld22 voor de Nationale Party Kombinatie <NPK) en 17 voor de Vooruitstrevende Hervormiings- pa/rty (VHP) DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Cairo, M. F. von Oven. heeft gisteravond verklaard dat Den Haag by Israël heeft aan gedrongen op ontruiming van de bezette Arabische gebieden. Von Oven zei dat het Nederlandse standpunt aangaande het Midden- Oosten is gebaseerd op de ontoelaat baarheid van gebiedsuitbreiding met de wapens. Nederland is voorts van mening dat Israël de bezetting van de sinds 1967 veroverde gebieden moet beëindigen en dat de wettige rechten van de Palestynen een fun damenteel element moeten vormen in enige overkoepelende vredesrege ling voor het Midden-Oosten. Dit standpunt werd kenbaar ge maakt in een officiële brief van Von Oven aan El Sayer Thabet El Safa- ry, de algemeen secretaris van de Arabische Federatie van Transport arbeiders. EL „Aardig klein land rouw bare partner. Liefst postuur, niet onbemiddeld, entree in Washington en ibieren. Moet van onbespro- ig z4jn. Doel: elkaar helpen ig en mogeiyk en samen de rbeteren". de tekst kunnen zyn van actadvertentie van de hui- «rlandse regering, als er in iese Gemeenschap een or- bestaan waarin de lid- in diepste verlangens kon- baren. leiding tot deze annonce zou al zyn een gevoel van te- g over de houding van een ad in Londen, voor wie het derland zich altyd het vuur often heeft gelopen, maar Parys een verhouding is i plaats van in Den Haag. ich bekend is dat men in de Franse hoofdstad niet gelooft in mooie vriendschappen, omdat de staat volgens de daar heersende op vattingen een „koud monster" is, dat geen vrienden heeft. Rijmpje „In matters of commerce/the fault of the Dutch/is trusting the faith/ of sir Alec too much", schreef com mentator Bernard Levin onlangs in de Londense Times (vry vertaald: in commerciële kwesties maken de Ne derlanders de fout dat zy teveel ver trouwen stellen in sir Alec Douglas- Home, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken). Het is een variant op een heel oud rijmpje, waarin de Hollanders ervan worden beschuldigd dat zy by de handel het onderste uit de kan willen hebben: in matters of commerce/the fault of the Dutch/ is giving too little/and asking too much. De Britse „ontrouw" kwam aan het licht tydens en na de jongste oorlog in het Midden-Oosten, toen de regering in Londen, met een blik op de oliekraan, haastig een pro- Arabisch standpunt innam en daar mee niet alleen ons kleine vriendje Israël in de steek liet, maar tegely- kertyd haar en onze grote broer Amerika van zich vervreemdde. Vooral dat laatste was een streep door de Nederlandse rekening. Want het elemient van berekening, dat al tyd in onze vriendschap voor Enge land besloten lag, was nu juist dat het als lid van de Europese Gemeen schap een dam zou kunnen opwerpen tegen door Parys geïnspireerde anti- Amerikaanse avonturen van het zich verenigende Europa. Dit vertrouwen in de Britten heeft nu een knauw gekregen, niet alleen in Den Haag overigens, maar by voorbeeld ook in NAVO-kringen, waar men onlangs kon horen mompelen dat de Britse premier Heath veel meer „Europees" (in de Franse betekenis van dat woord) dan Atlantisch denkt. Voor Nederland betekent „Euro pees" op het ogenblik vooral dat de partners ons niet in de kou mogen laten staan, nu ons land als enige van de negen lid-staten rechtstreeks wordt getroffen door een olieboycot. In die zin biykt Engeland echter niet „Europees" te zyn en evenmin gaat het gebukt onder gevoelens van er- kenteiykheid voor de rol die ons land heeft gespeeld by de Britse toetre ding tot de EG. Samen met Parijs (maar dat was bekend) doet het alles om te voorkomen dat de Europese Gemeenschap zich in Arabische ogen compromiteert door een woord of ge baar van solidariteit met Nederland. „Vuige chantage" Het ls een boze wereld waarin doctorandus Joop den Uyl en meester Max van der Stoel hun zending moe ten vervullen. Gezien de banvloeken die zy ook in de huidige benarde omstandigheden nog regelmatig bly- ven uitspreken aan het adres van Griekse en Chineese Junta's, hebben zy blykbaar de moed nog niet opge geven, al was het natuurlijk wel even een leiyk trekje om te gaan dreigen met een vermindering van de aard gasleveranties aan de EG-partners. Op een by eenkomst in Brussel werd eergisteren aan Den Uyl ge vraagd of het niet beneden peil was dat Nederland zich nu aan hetzelfde soort „vuige chantage" te buiten ging als de Arabieren. De premier zei gevat dat hy zich distianceerde van de uitdrukking „vuige chantage", al thans voor zover het de Arabieren betrof. Maar hoezeer de regering-Den Uyl ook het gevoel mag hebben dat men in de Europese Gemeenschap en in de wereld nog iets van ons kan leren, zy zal er niet aan ontkomen by de Europese eenwording van tyd tot tyd een principiële veer te moeten laten. De schade kan worden beperkt door wisselende allianties met de grote broers in de gemeenschap, en nu de Engelsen ons een blauwtje hebben laten lopen kan men een neiging be speuren om de aandacht wat te ver leggen naar Bonn, dat nu ook poli tiek volwassen begint te worden en met ons land de Atlantische oriën tatie en de Rotterdamse haven deelt. Hoewel de Duits-Amerikaanse vriendschap tydens de Jongste crisis in het Midden-Oosten ook al aan zware beproevingen werd blootge steldDen Haag is in ieder ge val wel erg gelukkig met wat bonds kanselier Brandt heeft opgemerkt over de Europese olie-solidariteit. In haar benauwenis peurt de Ne derlandse regering zelfs hoop uit de gedachte dat ook in Parys de kaar ten toch wel een beetje anders liggen dan in de dagen van generaal De Gaulle. In kwesties als de verhouding VS-Europa en de Europese eenwor ding wordt de Franse houding in Den Haag als „minder star" en „minder dogmatisch" ervaren. Het kan zyn dat de wens hierby de vader van de gedachte is, maar ook als dat niet het geval biykt te zyn en de situatie in grote trekken Juist wordt beoordeeld, zal dit kabinet er toch genoegen mee moeten nemen dat het slechts in heel beperkte mate zyn opvattingen over wat de Europese Gemeenschap zou moeten doen en laten, zal kunnen doordrukken. Keerpunt '72 zal nooit de basis van een Europees beleid gaan vormen. Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. g Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de J stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. s Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wel voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het uitdelen van een parkeerbon. Soms tot het aanleggen van een noodverband bij een gewonde. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. missie-Wiegersma %AG De commissie- van mening dat er een cursusduur van 5 Jaar m iin plaats van vier Jaar «ter Van Kemenade wil. ïrsiitaire kringen, waaron- (kblad U van de Utrecht- weten te melden Eter Van Kemenade dat öeve voorstellen van de Wiegersma het wetsont- bmenteel aantasten, missie-Wiegersma werd idemische Raad ingesteld toerei ding van de herpro- van het wetenschappe rs te stimuleren. Zy rond van het wetsontwerp (rsbruoturering met een on een vragenlijst voor van de Academische tesie kwam vervolgens tot tg, dat de lengte van de die in het wetenontwerp gesteld, het grootste pro kieken voor de herpro- De commissie-Wiegers- kelde als aflossing van Oi andere mogeiykheden. F& de ruimte voor her- programmering vergroot en de strekking van het wetsontwerp, vol gens de commissie, ndiet fundamen teel aangetast. Deze mogeiykheden zyn: post doctorale opleidingen voor meer stu dierichtingen dan er in het wetsont werp en de memorie van antwoord worden genoemd en toestaan, dat de faculteiten een post-doctoraal Jaar invoeren of de cursusduur tot het doctoraal met één Jaar verlengen De faculteiten dienen in dit laatste geval zelf te kunnen beslissen of van deze mogeiykhetd al dan niet ge bruik wordt gemaakt. De commissie - Wiegersma zal, naar wordt verwacht, over de oplossing van wat zy het grootste probleem voor de herprogrammering vindt op korte ter my n aan de Academische Raad rapporteren. ROTTERDAM De olieboycot heeft de Nederlandse binnenvaart verbijstering gewékt. Mogeiyk reeds op zeer korte termyn zullen haven sleepboten en tankvaart voor grote problemen geplaatst worden. Deze sombere woorden heeft U. Tukker, voorzitter van het Centraal Bureau voor de Rtyn. en Binnenvaart, gister middag gesproken in zyn a fscheids- Naar de mening van de EVO, de Organisatie van Transportgebruikers, dient de overheid de thans in voor bereiding genomen oliedistributie pas in te stellen indien er geen andere effectieve mogeiykheden zyn om tot de noodzakelijke besparing te komen. Miljoenenfraude ontdekt

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7