n 146 jaar van Minnehuis Tiaar Lorentzhof „Pillenslikkerij" 5 dagen Ameland f113.- AN ARMENZORG TOT LIEFDERIJKE VERPLEGING District Rijnland Scouting Nederland Leiden in loop der historie (deel 2) vr\ïj RECLAMELOZE AVOND NODIG v.a. ljfrfgPAO 24 NOVEMBER 1973 LEIOEN £IDEN Tot n van de essentiële onderdelen van het werk der Leidse Hervormde coiiie behoort de zorg voor de ouden van dagen. In het heden its dit zo, iin het ver- dit altijd zo geweest. Een tastbare manifestatie van deze zorgende liefde van ceders diakenen" bezat tot voor kort de Hervormde Gemeente in het Tehuis voor -en van Dagen (Geref. Minnehuis) aan de Kaarsenmakersstraat, waarvan 26 juni l de eerste steen werd gelegd. „Bezat", want nog maar kort geleden is het huis oten en zijn alle bewoners ondergebracht in het fraaie Lorentzhof aan de Lorentz- do111 royale accommodatie van dit "hof" liet liet zelfs toe, dat Duij)manie-capaciteit nog kon worden vergroot. Velen vinden thans een rustige levensavond. Plannen worden momen- luitgewerkt om aan het oude gebouw in de Kaarsenmakers- lat ee?i andere bestemming te geven. A«| uc„ w tehuis, waarvan de doelstel - de loop der Jaren sterk is ■agd, betreden wij onwillekeu- terrein der armenzorg in Voor ruim vijf eeuwen blijken uit het feit, dat in één klein i precies te zijn in 1426 werd .zujj "bestuurdeten" van het Huis- 5,1 talis, thans nog gevestigd aan >truj n Platteel 7, i ó- Dat de verpleegden in dit particu liere "minnehuis" onder zeer onge wenste toestanden leefden, moge vertrek, laag van verdieping, zonder venster en gelegenheid tot luchttoe- treding, 21 mensen gehuisvest waren, terwijl een zieke was ondergebracht in een hok, juist zo groot als zijn kribbe. Wilde men niet in het donker zitten, dan moest steeds ongeacht de weersgesteldheid de buitendeur open- staan. Het is haast onnodig te vermelden, dat het "gebouw" niet al- Rijn, zowel door de "rege- leen deze mensen huisvestte, doch jer stad" als door Philips van daarnaast een ongelooflijke hoeveel heid ongedierte. sndië "de vrijheid verleend, kopen van huizen en erven (hoeve van de aan hun zorg toe- rawde behoeftigen". anderhalve eeuw later (1583) 1.1, a In 1823 wilde de eigenaar zich van dit pand ontdoen, waarop Huiszit- tenmeesters en diakenen onder goed- Huiszittenmeesteren met keuring van de plaatselijke overheid verenigd en kwamen dus besloten de exploitatie van een en ander ter hand te nemen. Een inge steld onderzoek leerde het College dleen de goederen, ntenhuis, dat reeds de stadsarmen van Regenten, dat de toestand zowel rijkelijk was bedeeld doch "yl ié kerkcolleoten aan dit ver- J i bestuur ten goede. r-mmne-besteden' het gebouw als van de verpleeg den van dien aard was, dat bestendi ging daarvan niet mogelijk werd ge acht. Na vele besprekingen viel het be sluit om op een terrein aan de Kaar senmakersstraat een nieuw gebouw aader was geregeld, werd het °P trekken, waartoe de toenmalige zijn taak om de ouden van en maatschappelijk weinig be- Plan ontwierp. Het werk werd gegund Moeilijk heden stadsarchitect Van der Pauw e in nieuwe kleding te zijn gestoken, van de Zwarte Handspoort naar de Kaarsenmakersstraat worden over gebracht. Als eerste vader en moeder van dit huis werden aangesteld de heer en mevrouw Van Wijl. De eerste godsdienstoefening in de kerkzaal kon reeds op 30 april d. a.v. worden gehouden; zij werd ge leid door de intussen benoemde godsdienstonderwijzer, de heer A. van Leeuwen, in veel later Jaren op gevolgd door resp. de heren Kok, Riphagen en De Groot. Blok aan been Hoewel dit thans gelukkig tot een ver verleden behoort, blijkt uit tal van bewaard gebleven rapporten dat het met het gedrag der verpleegden in de eerste jaren nog al eens slecht gesteld was. Vooral dronkenschap, kwam in die tijden veelvuldig voor. In zulk een geval bestond de straf veelal in het aandoen van een blok aan het been. Een nog zwaardere straf bestond uit het opsluiten m de "prison", de cel, welke zich vlak naast de ingang bevond. Bladeren wij nog wat voort in het boek der historie van dit tehuis, dan lezen wij, dat dit gebouw indertijd op advies van de Stedelijke Ge neeskundige Commissie werd aan gewezen om daairin een honderdtal bedden in gereedheid te brengen en te houden voor de verpleging van minvermogende cholera-patiënteu. Een maatregel, die door het gunstig verloop der ziekte, overbodig bleek te zijn. Exterieur van het Minnehuis aan de Kaarsenmakersstraat, wu wordt gezocht. Op de voorgrond de bouwplaats van het Oudeliedenhuis. LEIDEN In Scouting Ne derland zijn de Nederlandse Gidsen, het Nederlandse Padvindsters Gilde, de Katholieke Verkenners en da Vereniging de Nederlandse Padvin- ders opgegaan. Op districtsniveau is de fusie nu ook een feit gewordea Het district Rijnland omvat Lei den, Alkemade. Hazerswoude, Kat wijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar en Zoeter» woude. Hierin spelen circa 2.000 Jongens en meisjes het spel van verkennen, begeleid door een 200 leiders en leidsters. Er zal zowel land als water groepen, terwijl ef een aangepaste groep ls voor ge- handicaten. Het gekozen bestuur is als volgl samengesteld: C. Warmerdam, Lei derdorp (voorzitter) R. van Velthuijsen-Middelkoop (vi» ce-voorzitter Leiderdorp, me Juf* frouw H. W. Schimmel, Oegstgeest (secretaris), G. P. M. Bax Voor schoten (penningmeester), P J. M de Coo Leiden. Het secretariaat is gevestigd in het Scoutburo, le Binnenvestgracht 20, Leiden, en is geopend voor al le informatie iedere donderdag van 19.30—21.00 UUR. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven bet recht voor om bijdragen te weigeren dan wel In te korten. iten huisvesting te bied; gamensen werden toen "ter min- (Dó uit liefde) bij deze en gene de laagste inschrijvers, de heren Blansjaar en Coffrie, voor de som van f. 28.975 vermeerderd met een bedrag van f. 1.400 voor de aanschaf- toenemende armoede in de van meubilair, helft der zeventiende eeuw, KT. het begin van de achttien- INi'euw gebouw w binnen Leiden, die vooral op 26 Juni 1827 werd de eerste steen worden toegeschreven aan de Van het gebouw uit naam van het seeds afnemende betekenis der College van regenten der Huiszitten- i, deed het getal dezer "ter- en Diaconie-armen gelegd door de toesteden" aanmerkelijk ver- heer P. J. Burgersdijk, bij welke ge- LJren, zodat het tenslotte on- legenheid één der regenten, de heer' allen op deze wijze een F. Booy sr een rede hield, die hij be- iik te verschaffen, waarbij sloot met de wens uit te spreken "dat wam, dat de verpleegden het van dit gebouw iedere koude steen s! slecht hadden. zou spreken van warme christenlief- ander leidde ertoe, dat stap- de, welke in deze veste gehuisvest is", iter raden ondernomen om deze De bouw had een vlot verloop. a in één huis op te nemen. Reeds op 21 april van het volgende iQkelijk stond dit huis, dat ge- Jaar konden de eerste bewoners van t was in de Zwarte Handspoort het huis, t.w. 116 vrouwen en 52 Middelstegracht, onder parti- mannen, na eerst een geduchte reini- kiding. ging te hebben ondergaan en geheel G In het jaar 1848 hebben zich nog ernstige strubbelingen met de ge meentelijke overheid voorgedaan, wel'ke er toe hebben geleid, dat de zorg van het tehuis aan de regenten werd onttrokken. Voornamelijk la gen deze in het doen van te grote uit gaven. De kerkeraad der Leidse Her vormde Gemeente heeft zich in die dagen met een en ander bemoeid, hetgeen tot gevolg had, dat acht kerkelijke regenten hun inge diend ontslag weder introkken, in afwachting hoe de zaken zouden wor den geregeld. Tot 1853 hebben deze moeilijkheden voortgeduurd en is daaraan een einde gekomen doordat het bestuur toen in handen kwam, van uitsluitend stedelijke regenten, benoemd door de gemeenteraad op voordracht van diakenen. Geheel rustig waren de eerste Jaren na 1853 nu ook weer niet. Er is n.l. langdurig gecorrespondeerd over de door de gemeente toegekende subsi die. In verband met de geleidelijke vermindering van de gemeentelijke subsidie werd in 1859 een aanvang gemaakt met schaalcollecten langs de huizen, in later Jaren omgezet in schaalcollecten in de kerken. Een zeer belangrijk jaar in de ge schiedenis van het tehuis was 1869. Krachtens raadsbesluit van 18 de cember 1869 werd het bestuur van het tehuis onttrokken aan de stedelijke regenten en overgenomen door de diakenen der Ned. Herv. Gemeente, waardoor deze instelling een zuiver kerkelijk karakter kreeg. Mede dank zij een sterk gewijzigd inzicht in de verzorging van ouden van dagen is de doelstelling van het tehuis in de loop der Jaren sterk veranderd, waarmee een grondige restauratie van het ge bouw gepaard ging. Gaandeweg is ook - en gelukkig - de naam van Minnehuis steeds meer op de achtergrond geraakt en diende het gebouw zich in. de Leidse samen leving aan als "Hervormd tehuis voor Ouden van Dagen". Sinds enkele maanden is ook deze naam vervaagd en spreekt men in het algemeen over Lorentzhof. Een "hof" waarin het ge zellig en sfeervol wonen is. Van Zwarte Handspoort via het "Minne- huis aan de Kaarsenmakersstraat naar het Lorentzhof was een lange weg, die leidde van gebrekkige ar menzorg tot een Ideale verzorging van hen, die daar zeker recht op heb ben. Anno 1973 is er gelukkig veel ten goede in de bejaardenzorg ver anderd. ADVERTENTIE Naar aanleiding van het artikel van C. J. Rotteveel en de reacties daarop van o.a. de heer Quispel, wil ik ook gaarne mijn mening geven. Allereerst wil ik de heer Quispel er op attent maken, dat het juist Amnesty International is, die het verwijt richt aan progressieve stu denten en andere groeperingen, de uitwassen van communistische dic taturen dood zwijgen. Verder zou de heer Quispel kun nen constateren, dat extreme be wegingen, linkse zowel als rechtse, verantwoordelijkheid zijn voor het ontstaan en de groei van hun oppo nenten. Zij houden elkaar als het ware in leven. Ik noem Bader Mein- hof contra Von Tadden of andersom etc. Een nog duidelijker voorbeeld is de Sorbone revolutie in Frankrijk. Linkse zowel als rechtse geweldor- ganisaties storten zich in een bloed dorstig avontuur. Er ontstaat dan een gevaarlijke polarisatie welke bij de massa de Indruk wekt, dat zij nog slechts te kiezen heeft tussen een linkse of een rechtse dictatuur. In Frankrijk gebeurde wat nie mand verwachtte. In plaats van een vernietigende nederlaag voor De Gaulle behaalde deze één van de grootste stembusoverwinningen uit zijn politieke loopbaan. Het volk koos voor de meest gematigde despoot van deze eeuw, ten koste van de werke lijk democratische krachten. Een eenzijdige Interpretatie van de uit wassen van onze samenleving bestaat zeker. Na jarenlang onze dagelijkse por tie anti-Amerika pillen te slikken hebben gekregen van om toerbeurt optredende t.v.-nieuwsreporters, is plotseling verwarring ontstaan bij deze aan de kaakstellers van onrecht, dictatuur etc. Ten bewijze het volgende, schijn baar onbetekenende voorval. Achter het Nieuws: 14-10-'73. Tania in ge sprek met Van 't Veer. De stelling van Van 't Veer (grote mogendhe den proberen hun wapen in 't M.- O.) ontlokte Tania de opmerking, dat Rusland dat niet alleen doet, hoe wel niemand zoiets verondersteld liad. Tania probeerde zelfs van 't Veer in de rede te vallen, v. 't Veer had er maling aan en maakte zijn zin echter af, waardoor Tania ge noodzaakt was zijn opmerking te herhalen. Wat moet men daaruit proeven? Het klonk duidelijk als een soort verzachtende omstandigheid, voor de door Rusland opgang ge brachte escalatie voor wat betreft de wapen leveranties. Men kan ook contateren dat deze M.O. oorlog niet past in het stra mien van hun reportages. Met ande re woorden de door mij genoemde pillen moesten in de pillendoos blij ven en andere pillen zijn niet voorhandig. Door mij zijn 3 interviews beluis terd van Eikerbout. De verbetenheid waarmee hij op zoek is naar anti- Amerikaanse gevoelens in Israël begint lachwekkend te worden. Ach ter het nieuws 30/10-'73: Eikerbout in gesprek met de Israëlische vice- minister-president. Hij begint pre cies hetzelfde als in een interview van 16/10-'73, of het niet frusterend was voor Israël hulp te aanvaarden van Amerika. Hij herhaalde dit nog maals bij het interview met Golda Meir in Londen. Het antwoord was steeds duidelijk en helder. In Israël is niemand gefrustreerd. Wat ook wel duidelijk was, is de frustratie van een aantal reporters. Om u duidelijk te maken wat ik bedoel en om Rotte veel recht te doen, wat betreft 2ijn indruk van eenzijdigheid in onze be richtgeving en de bestrijding van dic taturen schets ik u een niet bestaan de situatie in het M.O. van nu. Rusland is de bondgenoot en be schermer van Israël- Egypte begint de oorlog Amerika brengt de esca latie v. d. wapenleveranties op gang. met de bedoeling nu eindelijk eens een Entlössung der Judefrage te be werkstelligen en de Arabieren daar van de schuld te geven. Israël wint echter, dank zij o.a. de vastbera denheid van Rusland. Hoe gemakke lijk is het nu plotseling geworden voor de heren reporters. Zij kunnen nu weer met de vin ger wijzen naar wie deze moord aanslag beraamd heeft. Zij zullen precies weten, wie escaleerde, wie agressie pleegde, wie de wereldvre de op spel heeft gezet en wie de olie voorziening voor Europa verknald heeft. De pillendozen zullen wijd open staan. Of deze gemakkelijk te constateren tendenzen die op om vangrijke wijze de pogingen tot de mocratisch samenleven ontwrich ten een neutraal en objectief karak ter dragen bied ik ter beoordeling aan prof. dr. Quispel aan. In dit licht bezien kan Rotteveel nauwe lijks nog van eenzijdigheid beticht worden. Tenslotte mijn respect voor de wer kelijk neutrale en objectieve opstel ling van de redactie van dit dagblad. J. HEUZEN. Lage Rijndijk 17-G Leiden Zoals vaker moet een dreigende cri sis weer de kilo's zand uit onze ogen wegpeuteran. Er is een olieboycot nodig om ons te doen inzien dat we belachelijk veel energie verspillen. In de krant valt te lezen dat er per dag 1.300.000 liter benzine bespaard kan worden door wat normaler in de auto te rijden. Betekent dit, dat we alleen al in de laatste 10 Jaar 3600x1.300.000 liter is 4.680.000.000 li ter benzine hebben vernietigd? Toch wel treurig hè? Maar gelukkig heeft men er iets op gevonden. Autoloze zondag evt. verplichte vakantie van 24 dec. t/m 2 jan, maximum snelheid van 100 km p/u., de centrale verwarming op een lager pitje, evt. verlenging van de kerstvakantie voor de scho len, het verbieden van voetbalwed strijden bij kunstlicht, allemaal maatregelen om minder energie te verspillen. Ergert u zich dan ook zo wanneer u die grote, nüttelloze lichtreclames boosaardig tegen u ziet flikkeren, en wanneer u langs een flatgebouw loopt, fietst of kruipt en daar mid den in de nacht al die lampen op de galerijen doelloos ziet branden? Het viel de overheid tegen dat er slechts 4% minder electriciteit was verbruikt, zou men dan ook niet eens moeten gaan beginnen aan 'n reclameloze avond? HANS VAN HARTE VELT, 5 Meilaan 71, Leiden. ADVERTENTIE ruimte. Op Ameland vindt u die volop. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: Vertrek dagelijks t/m 14 juni 1974 (niet van 1 januari t/m 14 februari 1974). Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS De reconstructie van de Lange Mare is op verzet ge stuit. Er mag niet meer wor den geparkeerd, maar velen riskeren een bekeuring, zo blijkt dagelijks. Jan Holvast registreerde het op deze foto met een hele ris geparkeerde wagens. 5 de binnenplaats van het Minnehuis. In een ver verleden d droegen de bewoners nog uniforme kleding. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3