Een zondag in Moskou iKLM'er in Moskou: „Wonen valt hier heel erg mee. Reizen in de S.U. 01) OA lAG 24 NOVEMBER 1973 PAOINA 15 MOSKOU "Het leven ül Moskou valt me niet tegen. Ik bad het me veel grauwer voorge steld toen ik naar de Sowjet-Unie vertrok, maar het is me geble ken dat een westerling die zich vat weet aan te passen hier heel prettig kan leven". Aan het woord is de heer Ernst C. Vermaas, het hoofd van de KLM-vestiging in de Sowjet- Unie. Hij heeft zijn kantoor op tweede verdieping van het in Russische geschiedenis be roemde hotel Tsentralnaya aan de Gorki-straat in Moskou. Het i groot, stoffig 19e eeuws ge bouw met veel pluche, koperen krullen en een prachtige antieke lift. Het KLiM-kantoor beslaat de kamers 215 en 216, van waar uit de heer Vermaas samen met de enige andere Nederlandse KLM-er in Moskou, de heer H. Koelemeijer, de leiding geeft aan de Russen die de zaken voor de KLM in Moskou behartigen. Wonen en werken in Moskou, hoe is dat nu? De heer Vermaas: "De Sowjet-Unie is een enorm land; het is een werefldmacht en 't is bijzonder interessant om hier een tijd te wonen. In het jaar dat ik hier nu zit heb ik al veel veranderingen kunnen waarnemen: er zijn bijvoorbeeld veel meer produkten te koop, en ik maak ook de opkomst van de eerste reklame hier mee. Ook in Moskou komen nu op straat de eerste lichtreklames, al gaat dat hier natuurlijk uit van Staatsbe drijven. Het persoonlijk leven van de heer Vermaas verschilt in Mos kou niet veel van dat op de vo rige posten die hij voor de KLM bekleedde, in Ethiopië en Ghana. Hij rijdt 's morgens om half ne gen in z'n dienstauto binnen twin tig minuten van zijn voor Russi sche begrippen grote apar- tement aan de Ulitsa Obroeche- wa naar zijn kantoor, zet zijn kinderen onderweg af bij him (Duitse) school en werkt dan ge woonlijk tot sluitingstijd, zes uur. Dat werk brengt hem natuurlijk iedere keer in kontakt met wat men in Moskou noemt "het sy steem": de ministeries, het staatsreisbureau Intourist en Het hoofd van de KLM- vestiging in de Sowjet-Unie, E. Vermaas: "Wonen in Mos kou is niet saai." aanverwante organisaties. Het za ken doen met deze organisaties, valt niet altijd mee, maar 't per soonlijke leven in de S.U. is de heer Vermaas bijzonder meege vallen. "De mogelijkheden in de ze stad zijn voor Westerlingen wat beperkt, maar we redden ons uitstekend. In het begin waren we natuurlijk veel thuis om ons apartement naar onze eigen smaak in te richten; nu besteed ik veel tijd aan het leren van Russisch. Als het werk het toe laat maken we vaak uitstapjes, naar bezienswaardigheden in de omgeving. We moeten ons dan wel houden aan de 40-kilometer- grens rond de stad: daar bui ten mogen wij als buitenlanders niet komen zonder een speciaal Ook de vrouw van de heer Ver maas verveelt zich niet in Mos kou. "Zij heeft het hier echt druk. Om te beginnen zijn er onze kinderen natuurlijk. Zij zijn 12 en 14 en zij moeten iedere dag van school gehaald worden. Wij hebben voor hen de Duitse school gekozen, omdat hun leer programma het verst gaat. Ver der moet mijn vrouw hier natuur lijk ook boodschappen doen, en zij gaat daarvoor naar specia le winkels die hier voor buiten landers zijn. Zij is daar vaak veel tijd mee kwijt. De avonden besteedt de heer Vermaas soms aan zijn sociale verplichtingen en dat moet thuis gebeuren, omdat er in .vlos kou weinig geschikte andere ge legenheden bestaan en dan staan de heer en mevrouw Ver maas samen in de keuken voor hun gasten te koken. Verder be zoeken zij samen regelmatig de beroemde Russische theaters en concertzalen en zij hebben na tuurlijk hun kennissen bij and re buitenlanders en de zeer beperk te Nederlandse kolonie in Mos kou. "De mogelijkheden zijn misschien wat beperkter dan el ders, maar het is hier in de Sow jet-Unie net als overal elders ter wereld: wie echt wil en zich wat aanpast, kan ook in Moskou best een prettige tijd hebben". Wandelen, lezen en lezen en wandelen, veel meer is er op een zondag in Moskou niet te doen. Reportage vain Jan van Wielingen Een van de toegangswegen naar het Rode Plein (foto rechts). Op de achtergrond de Wassili-ka- thedraal en rechts een van de to rens van het Kremlin. Op het plein mogen alleen auto's van partijfunctionarissen komen. MOSKOU "Zes dagen zult gij arbeiden en al Uw werk doen ir de 7de dag is de sab- van den Here, Uw God, dan zult gij geen werk doen." Zo staat het in de bijbel en in de meeste christelijke landen heeft iedereen die zevende dag dan ook vrij. Nu is de Sowjet- ünie officieel geen christelijk land. Communisten moeten aans niet veel hebben van godsdienst: zij beschou wen de christelijke leer en alle andere religies als een zoethoudertje, waarmee de ka pitalistische uitbuiters de aan dacht van het volk proberen af te leiden van de dingen i waarom het gaat en de klasse- strijd verdoezelen: "godsdienst de opium van het volk". Een zondag in Moskou is dan niet een "dag des Heeren" maar het is wel een rustdag, sant iedereen is vrij. Met uitzon- lering van degenen die in levens- Mictdeflenwinkels, restaurants, ho- voor het openbaar vervoer werken, nemen de meeste Mos- tovieten op zondag net als de Europeanen en Amerikanen de gi lans waar om eens wat uit te dapen maar als zij wakker worden staan zij voor het pro bleem: hoe brengen wij de dag i qdoor? Want dat is een probleem, in Moskou. Wat doe Je op een vrije *v„ zondag? Als Je om zeg tien uur scl °P staat ben Je om half elf ge wassen en aangekleed en dan tan Je natuurlijk een uitgebreid ontbijt nemen. In Moskou be en ontbijt meestal uit don- ter brood met vis of wat vlees of een dikke soort koolsoep niet aar Je graag lang over boet. Na de afwas rijst de vraag: 10 thuis blijven of uitgaan? De meeste huizen in Moskou hjn wel groot en goedkoop, maar j pj worden nog steeds bewoond boor twee of drie gezinnen tege lijk, en dat betekent, dat maar beel weinig mensen een eigen tamer bezitten. De meeste Rus- Moskou wonen nog in ge meenschappelijke flats, soms met drie of vier mensen in een tamer en zij delen de keuken en le badkamer met andere gezin- een. Zelfs de snelle groei van 't tan tal pre-fabricated huizen heeft aan deze situatie nog geen einde tunnen maken. Het is dan ook begrijpelijk, dat teel Russen er de voorkeur aan leven hun vrije zondag dan maar buitenshuis door te brengen, en met bij de mensen in hun flat, de hele week al zien. Als bet weer het ook maar een beet le toelaat laden veel ouders hun Winkelende Sowjet-burgers. kinderen in de kinderwagen en trekken naar een van de vele par ken in de stad. Het grootste is wel het enorme Gorki-park, maar er zijn er meer: het Sokolniki- park voor Cultuur en Ontspan ning, het Dzersjinki-park, het mooie Alexander-park naast het Kremlin en het Cultuur en Ont spanningspark voor Moskouse Officieren. Zelfs het piepkleine parkje voor het Bolsjoi-theater, midden in de stad is op zondag propvol: iedere bank is de hele dag bezet. Daar zitten ze dan, die Russen, waar het Westen Jaren lang zo bang voor is geweest. Je moet natuurlijk een ervaren Slavist zijn om te kunnen horen of de gesprekken van de familie Grego- rovitsj en de familie Yoerozow, veel verschillen vain de families Jansen of Visser maar als Je die onopvallend geklede mannen en vrouwen en eendjes ziet voeren kan Je Je nauwelijks voorstellen dat zij branfeen van verlangen om Amsterdam, Londen en Pa rijs te veroveren. Zij praten over gewone dingen: de vleesprijzen, de club the de volgende week in het Lenin-stadion zal spelen en de streken van de kleine Arkady Grgorowitsj, die maar niet wil deugen op school. Ondanks dat het nu herfst is, de kou nadert en de meeste wande laars maar vast hun kleurloze winterjassen tevoorschijn hebben gehaald ziet de stad er op zondag morgen best vriendelijk uit. De ontspannen wandelaars met hun bontmutsen, de moeders en hun kleine kinderen en zelfs de vele soldaten en de kleine omaatjes in zwarte omslagdoeken geven de pompeuze, volumineuze gebouwen aan de veel te brede straten en boulevards iets gezelligs. Daar blijft later op de dag niet veel van over. Als het donker begint te worden en de ijscovrouwtjes hun karretjes het park uit duwen, als de gezinnen de metro naar huis nemen en ook de dierentuin en de winkelstraten bij de Kalininpros- pekt leegstromen krijgt de verla ten stad een sinistere sfeer, die bepaald dreigend wordt als de lichten in de onwezenlijk hoge lantarenpalen aan moeten. Ook de museums sluiten nu. De beroemde Tretjakow-galerij met ikonen uit de late middeleeuwen en de gigantische schilderijen in de stijl van het socialistische rea lisme gaat dicht; het Lenin-mau- soleum op het Rode Plein sluiten ook de bezoekers van het rijke Poesjkin-museum (Van Gogh, Gaugnin, Cézanne) moeten de straat op. Wat nu? De gelukkigen die een plaats hebben weten te bemachtigen voor een voorstel ling in het beroemde Bolsjoi- theater zorgen natuurlijk dat zij er op tijd zijn, want de voorstel lingen beginnen vroeg, om ze ven uur al, en dat geldt ook voor de toneelstukken in de dertig an dere theaters van Moskou, en de voorstellingen in de twee staats circussen. Het is trouwens een genoegen om vroeg in het theater te zijn, want iedereen komt vroeg om op de voorgalerij te kijken naar de drukke zwarte handel in plaatskaarten tussen de grote zuilen voor de ingang. Daarna drinkt iedereen thee in de overda dig gedecoreerde foyers met glan zende vloeren, veel rode pluche gordijnen aan degelijke koperen stangen en die thee komt uit kolossale samovars zoals Je die alleen nog ziet in films als "Oor log en Vrede". Ook is het altijd aardig om die groepjes buitenlan ders te bekijken, die onder leiding van hun Intourist-gids in hun overdreven dure kleding naar hun zitplaatsen schuifelen. Om negen uur, half tien zijn de voorstellingen afgelopen. En dan? Tja dan lopen ook de ruim honderd bioscopen van Moskou voor de laatste keer leeg en er blijft niet veel anders over dan naar huis te gaan en in de over volle flat nog wat naar de tele visie te kijken of, het moet dan toch maar gezegd worden: de wodka. Niet alleen op zondag avonden, maar ook door de week zie je ze altijd zitten, in donkere hoeken van de parken in Mos kou: de eenzame mannen met hun half lege fles. Er zijn in Mos kou wel bars die tot laat in de nacht open blijven, maar dat zijn zogenaamde valuta-bars, waar Je alleen iets kunt bestellen als Je met dollars betaalt, of Duitse Marken, of Yens: alles is goed, zolang het maar geen Roe bels zijn. Die bars zijn dus voor buitenlanders bestemd en zij zijn in de grote hotels, het Ros- sia, Intourist en Metropole. Er zitten natuurlijk wel eens Russen, ma)ar dat zijn slimmeriken die zwart op straat geld hebben ge wisseld met buitenlanders of par tijfunctionarissen die pas in het buitenland zijn geweest en nog wat over hebben. Voor "gewone" Russen is dat niet weggelegd. Zij kopen in de warenhuizen op de dranken afdeling een flinke fles en dragen die in een papieren zak naar een park waar zij net zo veel drin ken tot zij eigenlijk niet meer kimnen lopen. Het Russische par tijblad Prawda klaagt af en toe over deze "zinloze besteding van vrije tijd" en vindtdat er moet worden ingegaan op de oorzaken, van deze drankzucht. Het blad schrijft dat het grijpen naar de fles dikwijls een "willoze reak- tie" is op nare omstandigheden of persoonlijke moeilijkheden. Hoe meer een "gezond moreel-psy- chologisch klimaat" geschapen wordt, des te betere resultaten zou de strijd tegen het drinken op leveren, aldus de Prawda. De Prawda heeft onlangs ook aan dacht besteed aan de vrijetijds problemen in de Sowjet-Unie. 't Blad schreef dat uit sociologi sche onderzoekingen is gebleken, dat de meeste Sowjet-burgers rij kelijk over vrije uren beschik ken, maar deze niet op de Juiste manier benutten. Volgens de Prawda hebben de arbeiders en de employe's in de S.U. per Jaar niet minder dan honderd vrije dagen. Zestig procent van hen kan drie weken of langer betaald vakantie nemen en zeventig procent van de bevolking heeft de mogelijkheid naar de televisie te kijken. Uit het onderzoek bleek echter ook, dat iedere Sow- Jet-burger per dag een half uur tot een heel uur kranten en tijd schriften leest dat zou ander half tot twee keer zo veel zijn als tn de VS, West-Duitsland en in Frankrijk. Het ziet er volgens het blad echter naar uit dat tele visie kijken lichte lectuur en bio scoopbezoek onder de huidige om standigheden niet voldoende zijn. De Prawda beveelt mooiere li teratuur aan, en vak-literatuur, en de Russen zouden ook meer naar theaters en exposities moeten gaan, want zelfs in de grote steden gaat de helft van de werknemers minder dan eens per Jaar naar een theater en een van de twee volwassen staatsbur gers leest minder dan een boek per maand. Wandelen, een museum of een theater, een bioscoopje of wat te levisie kijken..de zondag ln Moskou is geen enorm opwinden de aangelegenheid. "Maar", zo antwoorden verbaasde Russen op vragen van nieuwsgierige buiten landers, "doen Jullie dan wèl Iets bijzonders op zondag? Bestaan er in het Westen geen vrije- tijdsproblemen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15