IAD IVENS KIJKT VERBITTERD OM )at we een stap erug moeten loen is zeker 'M ff in nationale I biljartbond OPEN HUIS bij de nieuwe UAM-vestiging te Rijnsbuig B.Y LIAM(X) RIJNSBURG HAPPIE Nieuwe hockeycoach Cees Tania heeft moeilijke taak: dreigt IDAG 23 NOVEMBER 1973 HAAG Jarenlang was Ivens de Dambond, de centra- fjuur bij wie bijna alles en automatisch terecht kwam. in het (17 man sterke) organi- Dijkgraaf (oniité van de. onlangs beëindig- jeekamp om het wereldkam- ijchap was hij de spil, de man alles draaide, maar het is laatste grote (inter) nationale (jad geweest. Ivens heeft zich *el wat verbitterd uit het de zo woelige wereldje van Üjfschuivers teruggetrokken. ien zwartwit mannetje, als uitgangsstelling, dat wie ogen niet in het belang van anbond handelt, mijn vriend je niet is". Reden waarom de 59-Ja- rige Haagse accountant sinds kort door bondsvoorzitter H. C. van de Vreugde, secretaris Lieuwe Visser, en algemeen adjunct Piet Rozenburg niet langer met Aad wenst te wor den aangesproken. "Het is overdreven te stellen, dat ik de Dambond was, ik heb slechts zo veel mogelijk gedaan in de tijden, dat niemand iets deed", roept de man, die bijna 15 jaar secretaris is geweest van de Dambond, de laatste jaren daarvan gecombineerd met het penningmeesterschap, die op 1 januari '72 tot directeur werd gepromoveerd, nadat hij te kennen had gegeven door drukke werk zaamheden van zijn part-time func tie te willen worden ontheven. name mét nieuwe secretaris Visser kon Ivens het van het begin af aan slecht vinden. Onredelijke kritiek en verwijten over en weer leidde er toe, dat Ivens op 2 april jl. zijn ontslag indiende. Zijn voornaamste argu ment "De mentaliteitsverandering in het bestuur", er direct aan toevoe gend, "met een sterke voorzitter was het beslist nooit zo ver gekomen". Daarna werden de verstandhou dingen snel koeler om het netjes uit te drukken. "Ik heb nooit tegen de bond geageerd, maar heb wel gerea geerd op de lasterpraatjes, vooral nadat ik zwart werd gemaakt op plaatsen, waar ik me niet kon ver dedigen", zegt altoos strijdbare Ivens. Inkapselen Achtergrond voor het conflict is eigenlijk de positie van de Suiker stichting, waarvan Visser directeur is. Deze stichting heeft van het be gin af aan veel propaganda gemaakt voor de damsport niet in de laatste via het Suiker-toernooi. Ivens heeft er echter bij herhaling voor gewaarschuwd, dat de Dambond zich niet te veel door de Suiker stichting moet laten inkapselen. Daarom toonde het erelid van RDG er zich nog al verbaasd over dat Visser zo gemakkelijk en snel zijn functie ter beschikking stelde na een meningsverschil over de tweekamp-financiering. "Ik ver wacht, dat hij in de najaarsverga dering op 1 december eventueel op verzoek van de leden op zijn besluit zal terugkomen en aanblij ven. Het lijkt me weer een staaltje blufpoker van Visser. In feite hebben de kortsluitingen tussen de bond en het WK-organi- satiecomité niets en toch ook alles met de zaak-Ivens te maken. Het comité bestaat uit 17 man, maar al le verwijten werden rechtstreeks aan het adres van Ivens gericht. Vooral de sponsors toonden zich erg ont stemd, dat persoonlijke vetes over de tweekamphoofden heen werden uitgevochten. Sponsors, die via goed werk van het organisatiecomité ruim een kwart miljoen binnenbrachten en nu hebben laten doorschemeren bij een volgende gelegenheid niet te zullen staan dringen om de Dam bond bij te springen. De tweekamp kreeg publiciteit genoeg, maar de sfeer er omheen beviel de bedrijven niet, die op een gegeven moment eenstemmig riepen nog uitsluitend met Ivens zaken te willen doen. Een en ander impliceerde, dat de Suikerstichting bij de tweekamp ge heel buitenspel kwam te staan, in direct aanleiding voor Visser om op te stappen, toen bleek, dat zijn me de-bestuursleden niet achter zijn boycot-voorstel wensten te gaan staan. Goede diensten Het mag op zijn minst vreemd wor den genoemd, dat er na het bedan ken van Visser ijlings een drie man sterke adviescommissie comité van goede diensten uit de pro vinciale voorzitters werd samenge steld, terwijl bij Ivens vertrek iede re bemiddelingsmogelijkheid van de hand werd gewezen. Die commissie is overigens twee weken geleden ook met Aad Ivens komen praten. „Nee, ik zie me niet meer terug komen in een bestuurlijke functie Ik heb er wel vrede mee, dat ik er uit ben, alleen niet met de manier waarop", zegt de kleine, altijd over ijverige Hagenaar, die de tijd en de kans niet kreeg om zich waar te maken als bondsdirecteur. Sinds de Rusland-trip is Ton SiJ- brands ook geen vriend meer van voorzitter Van de Vreugde. De we reldkampioen liet daar in zijn (vele) bijdragen aan diverse bladen geen twijfels over bestaan. Aanleiding voor de bondspraeses om in het openbaar te verklaren Ivens sr. ter onderscheid van dammen en (wel) schrijvende zoon Fred er van te verdenken de hand te heb ben in de artikelen van zijn RDG- clubgenoot. „Belachelijk, Sijbrands en ik zijn het in bepaalde opzich ten roerend met elkaar eens, maar hebben elkaar nog nooit beïnvloed. \LFSEN Een allesbehalve makkelijke taak drukt op de schouders van de nieuwe scoach van de hockeyers, Cees Tania (35), professioneel opvolger van Ab van ibergen, die ons hockeyteam enkele maanden geleden naar de hoogste toppen voer- - Ie wereldtitel. Een unieke gelegenheid om zijn taak te beëindigen en een loodzware icht voor de opvolger om verder te gaan. Cees Tania heeft echter dat voor, dat hij 'Van Grimbergen al enkele jaren in de voorbereiding van onze topselectie heeft ■ewerkt als trainer, speciaal belast met de conditie van de spelers. Hij tilt dan ook 10 zwaar aan zijn nieuwe functie en zijn grote verantwoordelijkheid, al zal hij de tie, training en coaching voortaan in zijn eentje moeten doen. stelt hij rustig vast, „het is ter dat we voorlopig een stap lullen moeten doen. Er is een kerels weggevallen en die ongetwijeld ook een tijd- la&n om op het topniveau echte kern van 5 man is na laatste wereldkampioenschap aanvoerder Nico Spits, Jer- Sweerts, Paul Litj ens, Flip van Jeude en nu ook nog An- die ongetwijfeld eei "labele leegte zullen achterla- Door Piet Kienhuis vergist in je keus", weet hij maar al te goed. „Met dat zoeken alleen is ongelooflijk veel tijd geanoeid: reizen, wedstrijden bezoeken, praten. Och", stelt hij nuchter, „ik raak er niet door in paniek. Je hebt een aanloopperiode nodig. Medewerking Iers bij is er genoeg en ik er ben er dan ook niet somber over. Je kunt ech ter ook maar niet zo beschikken over spelers diiie je wat lijken.. Zo is een man als Frans Christis op het ogen blik weer in grootse vorm. Enkele jaren geleden heeft hij wegens stu die moeten bedanken voor het Ne derlands elftal. Ik ben nu weer eens met hem gaan praten, maar hij ziet nog steeds geen kans om zich vrij te maken. Dat is natuurlijk vrese- irder willen gaan het is lijk jammer. Net zo al het te be- afreageert in treuren is, dat een man als Litjens verdwijnt, want hij is een erg goede speeler en ook nog steeds in top vorm. Een man die zich pas goed ontplooide toen hij zich een vaste plaats in het oranjeteam had ver overd. Frans Spits zegt altijd over zijn spelen voor het nationaie team: je hebt dan twee Jobs en Je moet er een bepaald regime van ma ken. Het bedrijven van topsport be tekent nu eenmaal dat je concessies maag- moet doen". Nieuwe geselecteerden van Tania zijn Hans Kruize, Jaap Kooreman, Daniel Legras lemaal studenten die het kunnen plooien met hun studie. Tania: „Ik vraag van de spelers dat zij daadwerkelijk deel hebben coach: „Tophockey vergt lijk ongelooflijk veel tijd en spelers die er nu mee ophou- op weg naar goede functies, studie valt het soms nog combineren, maar als de stu- is moet de carrière star- man als Bolhuis zou nog ar die trip begin vol- naar Australië en Zeeland diuurt zeker een Om nog maar niet te spre- de voorbereiding en het doorgaan daarna geduren- maanden voor het Europees eoschap in mei in Madrid. s wel aan stoppen toe t Misschien heeft hij toch rgd van zichzelf, want immers iflia realiseert zich maar al te complexe functie (kregen met als voorlopig ö't Ijkste rol' nieuwe spelex*s te geschikt zijn om op het te draaien. „En 't kan dueel is het meestal niet zo'n pro bleem, maar wel als groep dacht ik, door het soort hockey dat wij spe len. In de eerste plaats moet de conditie worden opgevoerd. Zij moe ten van één wedstrijd per week, naar pak weg vijf in een toernooi in dezelfe periode. Maar de basis conditie is nu wel in opgaande lijn, ook in de eerste klasse door de be tere begeleiding als gevolg van de competitie-indeling. De spe- ons moeten flexibel worden, zonder dat het ontaardt in een chaos. Systemen zijn wel aardig, maar het is tenslotte een soort ad ministratieve ordening. En de te genpartij verstoort daarvan erg veel. Je kunt dan ook niet zeggen een ploeg gaat zo spelen, maar een ploeg heeft Archieffoto van Cees Tania: loodzware opdracht. Oefenen Zaterdag gaat Tania met zijn nieu we formatie zijn eerste oefenwed strijd spelen in Hilversum, bij Ka meleon. Hij zoekt vooral naar een nieuw "middenrif" van zijn team. in de plaats van Bolhuis Zweerts Bert Theunissen naar Heracles Hij is er zich uiteraard van bewust, dat er een flinke periode van we deropbouw nodig zal ziin „om de kerels op de juiste plaats en op het gewenste niveau te krijgen". Half Januai'i al staat de ploeg voor een nieuwe krachttoer met de zware trip naar Australië en Nieuw-Zee- land. Met erg veel reizen en onge veer 20 wedstrijden in 30 dagen. Tania verwacht vooralsnog geen wonderen. „We hebben immers geen intensieve voorbereiding gehad, met de Blinkert en zo", vindt hij. „Dan had je na het wereldkampioenschap niet meer uit training moeten gaan". Tot slot wil Tania over het experi menteren met nieuwe spelregels ook nog wel wat kwijt. „We gaan op 11 december tegen de Batavieren een wedstrijd spelen met gewijzigde spelregels. Ik vind dat de jongens er ervaring mee moeten opdoen. Maar die strafcorner zie ik zo gauw nog niet verdwijnen. Het zou al ee;» hele verbetering zijn als er niet meer werd gefloten bij het opzettelijk ie mand de bal tegen de benen spelen. En de buitenstaanders roepen het hardst om verandering van spelre gels, in tegenstelling met de hoc keyer zelf, die er tezeer vertrouwd AMSTERDAM Er zijn in het bestuur van de Koninklijke Neder landse Biljartbond zulke ernstige meningsverschillen gerezen, dat voorzitter Frans Schimmel in zijn openingsartikel in het maandblad "Biljart" heeft gedreigd op de op 19 Januari 1974 in Utrecht te houden al gemene ledenvergadering te zullen aftreden. De directe aanleiding voc het dreigement van Schimmel, die gisteren onbereikbaar was voor het leveren van commentaar, was het feit, dat de penningmeester van de bond, de heer A. Schulte, vorige week plotseling aankondigde tussen tijds te zullen aftreden en dat gelijk tijdig de voorzitter van de commis sie jeugdzaken, de heer T. K. Gruys, liet weten zich niet herkiesbaar te stellen. De penningmeester nam zijn be sluit onder meer, omdat hij zich niet kan verenigen met de opvattingen van een aantal mensen in de bond, over het uitoefenen van bestuurs functies en het besturen van de bond. "Dit is eigenlijk 'n sooi t structuurkwestie", aldus de heer Schulte, "een gegroeide gedachtenwe- reld, die een aantal situaties moge lijk heeft gemaakt". Verder dan: "U moet het aftreden van de heer Gruys en mij zien als een bedoeline om een positieve benadering van de problemen mogelijk te maken" wil de hij op de zaak niet ingaan. De heer Gruys liet het dagelijks be stuur van de bond weten dat het hem onmogelijk was geworden, op basis van vertrouwen nog verder te kunnen werken met de secretaris - penningmeester van de commissie jeugdzaken, de heer D. H. N. Even. "In de CJK is een onwerkbare si tuatie ontstaan door de houding van de secretaris-penningmeester", al dus de heer Gruys. De heer Even, die telefonisch, van de gang van zaken op de hoogte was gebracht, maar nog geen af schrift had van de brief van de heei Gruys, gaf als commentaar: "Ik be grijp het niet, ik heb helemaal geen kwestie met wie dan ook gehad. Ik neem er geen genoegen mee, dat deze publikatie in "Biljart" is ver schenen. Hij was er voorts over ge belgd, dat de affaire naar buiten was gekomen zonder eerst in het vol ledige bondsbestuur te zijn behan deld. De moeilijkheden in het bestuur, die volgens een ingewijde zijn ont staan door de houding van de be stuursleden Lageweg en Even in de commissie die een nieuw bondsbu- reau had moeten voorbereiden, date ren niet van recente datum. Dat blijkt wel uit de woorden van Frans Schimmel: "Na een moeilijke pe riode in het bondsbestuur was het mij gelukt door middel van een compromis beide partijen weer bij een te brengen. Dit compromis gaf mij het gevoel, dat er wellicht weer mogelijkheden waren voor een goede samenwerking". En "Ik had vertrouwen dat de bereikte overeen komst de basis zou kunnen vormen op een terugkeer naar betere onder linge verhoudingen". Schimme1 schrijft voorts: "Zowel in het dage lijks bestuur als in het bondsbestuur is een situatie ontstaan, die een aan tal mensen onmogelijk maakt hun taak met overtuiging uit te voeren. Nu deze omstandigheden zich even eens gaan voordoen in belangrijke commissies heeft een aantal functio narissen geen vertrouwen meer ten aanzien van een doelmatig bestuur in de toekomst. Onder deze omstan digheden is het voor een voorzitter n onmogelijke taak de belangen van de KNBB op de juiste wijze te behar tigen". Tenslotte kondigde Schimmel aan na langdurig en rijp beraad en na alle facetten nauwkeurig te heb ben overwogen op de algemene le denvergadering te zullen aftreden, tenzij er zich perspectieven zouden voordoen, die de werkbaarheid in al le colleges zouden herstellen. De verwachting is echter, dat nog voor die algemene vergadering een buitengewone ledenvergadering bij een zal worden geroepen om de pro blemen in het bestuur te bespreken. goed zijn, dat je je het geheel, ook psychisch. Indivi- ALMELO De Almelose eerste divise-club Heracles zal de 34-jarige Tonny Pierik, al- Bert Theunissen, die in Bern woont, contracteren. De komst van Theu nissen, momenteel nog onder con tract bij Young Boys, is mogelijk gemaakt door een niet met name genoemde sponsor. De verbintenis van Theunissen met Heracles, dat hem vanaf begin december zal kun nen opstellen, loopt tot aan het eind van dit seizoen. Teunissen zal in Zwitserland blij ven wonen en na elke wedstrijd te rugkeren naar Bern, waar hij een bloeiende radio- en televisiezaak be- Voetbal L. de Graaf (FC Den Haag) en J. Mulkens (M. V.V.), zijn door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor één bindende wedstrijd Walbeek van Sparta en Schaafstra van AZ '67 kregen één wedstrijd voorwaarde lijk. Jarenlang moest u naar Leiden voor service en onderhoud aan uw Mercedes. Dat is nu voorbij. Want LIAM heeft nu ook een vestiging geopend in Rijnsburg. Ter gelegenheid van deze opening houden wij op vrijdag 23 november en zaterdag 24 november „open huis". Kom gerust ons nieuwe pand bekijken. En maak bij die gelegenheid bovendien kennis met het Mercedes-Benz personenauto- programma en een selectie uit het bedrijfs autoprogramma. U bent van harte welkom op: vrijdag 23 november van 10.00 - 22.00 uur, zaterdag 24 november van 10.00-18.00 uur. Er is royale parkeergelegenheid op het Floraterrein. Rijnsburgerweg 132, Rijnsburg, tel. 01718-73141. Filiaal van B.V. LIAM, Leiden. zacht tintelfris

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17