Zilveren Keukenhof krijgt groot expositiepaviljoen „aan het einde kun je geen kaart meer zien Sassenheimer Luyk gaat 42 uur klaverjassen Willem van der Lee: Bollen zijn grond in Amsterdam zoekt 200 huizen voor jongeren Liever een echte boom dan die van Maja van Hall WITTE HUIS: EEN BANDJE „VERMINKT" DONDERDAG 22 NOVEMBER fyy soorten kiezen als ze zich maar hou den aan de kleuren en de bloeitijden. Over het aantal kan ik weinig zeg gen. Een miljoen of zeven, acht zijn het er zeker. Met directeur Van der Lee, jubile ren ook hoofdtuinman Joop Brouwer en administrateur Frits van Aken met de vijf en twintig-jarige Keuken hof mee. Keukenhof is thans begonnen gro te propaganda-acties te voeren voor de vijf en twintigste tentoonstelling in successie. In binnen- en buiten land. Momenteel wordt een actie van ongeveer een maand in West- Duitsland gehouden, waarbij alle reisbureaus en toeroperators zul len worden bewerkt. Engeland wordt evenmin vergeten. Een stroom van folders en posters wordt verspreid. In de hoop, dat de ongeëvenaarde gi gantische bolbloementuin in het Ju bileumjaar door een record-aantal belangstellenden zal worden bezocht. Dat ze iets moois te zien krijgen is zeker. Daar staan Willem van der Lee en zijn enthousiaste medewerkers borg voor. AMSTERDAM De dienst her huisvesting van de gemeente Am sterdam heeft makelaars, eigenaars en woningbouwverenigingen ge vraagd woningen beschikbaar te stel len voor jongeren. Wethouder L. J. Kuijpers voor volkshuisvesting heeft toegezegd 200 woningen voor Jonge ren beschikbaar te willen maken. Naar aanleiding van de mededelin gen die "de Holding" als motivering van zijn kraakactie heeft gedaan, heeft de wethouder bericht te ver wachten, dat de gevraagde nota Jon gerenhuisvesting voor het eind van dit jaar bij de gemeenteraad zal wor den ingediend. "De Holding" heeft gisteravond be kend gemaakt op grond van de gro te hoeveelheid gekregen adhesiebetrtj gingen zijn acties te zullen voortzrt. ten. "Wij hebben besloten voor zoVer we dat aan kunnen langdurig w staande woningen en bedrijfspand» te betrekken met het doel altham voor een gedeelte van de grot. groep jongeren de overwinter^ enigszins dragelijk te maken". Tank met 1200 liter olie gestolen HUIZEN (ANP) In het bestem mingsplan Oostermeent, dat bouw rijp wordt gemaakt voor 10.000 wo ningen, is vannacht een tank met 1200 liter stookolie verdwenen. Een firma uit Diemen, die werkt aan de waterleiding in een deelplan, had het oliereservoir daar gistermiddag met een takelwagen geplaatst. De mede werkers van het Diemense bedrijf, vonden vanmorgen nog slechts een kuiltje waar de dieven een kabel on der de 2,5 meter lange olietank had den doorgehaald. ll ilcllife wil boycot van walvisjagers WASHINGTON De I.WJ. ternational Wildlife Federation heeft zijn .35 miljoen leden en alle Amerikanen verzocht goederen Japan en de Sowjet-Unie te boycot ten omdat Japan zonder zich aai beperkingen te storen Jaagt op vissen en ook de Sowjet-Unie ei laatste grote van die zoogdieren ra de dood bedreigt. In een brief aan president Nixo heeft Thomas Kimball, lid van h? bestuur van de particuliere organic tie, de eis van het I.WJ. kracht onderstreept. Om Tokio en Moskou te dwings een eind te maken aan de jacht praktijken op de walvissen, aldus i brief, zou de Amerikaanse regerin Japan en de Sowjet-Unie op a mogelijke diplomatieke en econom sche manieren moeten trachten hj i: praktijken te doen veranderen. LISSE Het oude expositiepavil joen van "Keukenhof" dat het ko mend jaar 25 jaar bestaat, wordt dirie maal zo groot. Het is één van de g'rote wensen van Keukenhofs direc teur Willem van der Lee (66). Een andere wens, een sierkas, is al eni ge jaren geleden gerealiseerd. Aan nemer F. H. Kool is druk bezig met dit door architect E. A. Richards uit Abbenbroek ontworpen expositie ruimte. Het paviljoen krijgt 'n ver springende gevel en aan de oostzijde een pergola. Met het realiseren van het expositiepaviljoen wordt nu een gelegenheid gecreëerd waardoor men nog meer aandacht kan schenken, aan het organiseren van exposities en het bloemschikken. Bovendien komt de amarylissenkas beter uit en kunnen de bezoekers in de veel grotere koffieshop of op het terras met uitzicht op de heidetuin op hun gemak iets gebruiken. Ook de toilet groepen zullen worden vergroot. Van der Lee, die nu zijn vijf en twintigste Keukenhof maakt, kijkt te vreden. Het boilenplanten is op een oor na gevild. Nog enkele borders resten. De vormen ervan tekenen zich, door het zand, dat aan de grond ls toegevoegd, duidelijk af. Een kwarteeuw lang heeft deze bekwa me tuin-architect er ieder jaar weer iets anders, iets boeiends van weten te maken. Zo boeiend, dat de kijkers (sters) uit binnen- en buitenland, blijven komen. Dat mag rustig de grootste verdienste van Willem van der Lee en zijn trouwe medewerkers worden genoemd. Het is namelijk geen eenvoudige opgave steeds weer een andere en..nog mooiere voorjaarsdatum te moeten brengen. Keukenhofs "opper-tuinder' heeft het in zijn vingers. Nu al weer zit hij te piekeren over de vormgeving van de hof in 1975. Geen overbodige zaak, want direct na het seizoen 1974 moeten de voorbereidingen voor de nieuwe show al beginnen. Wanneer we aan Van der Lee vragen of hij voor de zilveren Keu kenhof met iets bijzonders op tuin- architectonisch gebied komt, ant- WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft laten weten dat een van de Wabergate-bandjes die aan de Justitie moeten worden overhandigd gedeeltelijk verminkt is. De ver minking betreft een 18 minuten be slaand deel van het bandje, waarop een gesprek staat geregistreerd van president Nixon met zijn vroegere adviseurs John Ehrlichman, Bob Haldeman en John Dean. Nixons ad vocaat Fred Buzhardt stelde dinsdag middag rechter John Sirica op de hoogte. Deze stelde daarop voor, dat de president onverwijld de band jes aan de rechtbank overhandigt "opdat kan worden toegezien dat verder niets meer gebeurt". Buzhardt vertelde disfcrictsrechter John Sirica dat technici van het Witte Huis vergeefs hebben gepro beerd vast te stellen hoe het defect zich heeft kunnen voordoen. Van een winkel aan de Lijster straat in Leiden is een sigarettenau tomaat gekraakt. Er werden in totaal 58 pakjes sigaretten ontvreemd. De schade bedraagt ongeveer f 265,- Ellen MacGillavry ontplooit a.s. vrijdagavond een nieuwe activiteit in Canard a l'Orange. Zij zal op deze avond een lezing met lichtbeelden en muziek houden over het Voorschoten van de zeventiende eeuw. Canard a l'Orange is te vinden aan de Oranje kade in Voorschoten. Door Cees Combee Foto Jan Holvast woordt hij beslist: "Neen, zeker niet. We hebben niet anders gewerkt dan in de voorgaande vier en twintig jaar. Dat wil zeggen: ieder jaar streven we naar verbetering, naar iets anders. Tevreden ben ik eigen lijk nog nooit geweest. Dat zou ook niet goed zijn. Je zou Je taak die kans is er tenminste dan veel te gemakkelijk gaan opvatten. De tuin moet steeds een ander "gezicht" hebben. Dan alleen blijven de bloe- menliefhebbers(sters) komen. Als we steeds hetzelfde brachten zou üc loop er snel uit zijn. Geen eenvou dige opdracht. Probeer maar eens de belangstelling er zo lang in te hou den. Tot nu toe is ons dat gelukt. Me de dankzij de inzenders, die ons in die kwarteeuw nooit in de steex hebben gelaten". Keukenhof is een toeristische voorjaarstrekpleister geworden van niet te onderschatten betekenis. Dat hebben de tien vooraanstaande bloembollenkwekers, die in 1949 het initiatief namen om in het park van het uit de middeleeuwen date rende landgoed, eens eigendom van Jacoba van Beieren, een bolbloemen- tentoonstelling te creëren, in hun optimisme nooit kunnen vermoeden Lisses Keukenhof heeft bekendheid gekregen in de gehele wereld. Het aantal bezoekers (sters) ontwikkelde zich van 230.000 in het eerste jaar tot rond 800.000 A 900.000 in de laat ste Jaren, waarvan ongeveer de helft buitenlanders was. Keukenhof is er rnede verantwoordelijk voor, dat er een in Nederland een voorjaarstoe- risme is ontstaan van bijzondere al lure, waarvan de kust- en bollen streek wel in belangrijke mate profi teert. Men is hard aan het werk, want voor 28 maart moet alles klaar zijn. Dan gaan de poorten open van de zilveren Keukenhof. Miljoenen bollen Tot grote geruststelling van Keu kenhofs directeur en tuinarchitect Willem van Lee zitten de bollen er nu nagenoeg in. Hoeveel? Even is het stil. Dan komt het er uit: „Och jong, dat zou ik niet kunnen zeggen. Ik heb ze, om je de waarheid te ver tellen, nooit nageteld. Het zijn er miljoenen. In die 28 hectare grote tuin hebben mijn dertig tuinmede- werkers alleen al een half miljoen blauwe druifjes geplaatst. Dat is maar één soort bijgoed van de vele. Er zijn maar liefst 91 inzenders. Dus kwekers van bollen. Aan hen geef ik op wat er in moet, welke kleuren en hoeveel vroeg- en laatbloeiers er moeten zijn. Alle borders hebben we op papier uitgetekend. Daar staat op wat er in moet. Zo'n tekening krij gen die inzenders. Ze mogen zelf de NOORDWIJK Eén grootste nachtmerries van burge meester mr. J. M. Bonnike van Noordwijk moet de enorme cultuur barbaarsheid van de Noordwijkse Gemeenteraad zijn. Niets vinden ze mooi en alles wordt letterlijk gewo gen om dan tegen marktprijzen te worden omgerekend, moet zo nu en dan door hem heen schieten als hij de heren hoort praten als er een vogel van Tosca van den Haak moet worden aangekocht voor het Prins Bernhardplein, een bielzenplastiek de tuin van de kleuterschool op z'v Henny Bal's moet opsieren of zoals de afgelopen raad een kunstzinnig wrochtsel van de fameuze Maja van Hall een aantal duizenden moet kosten om dan in de gazonnen van het bejaardentehuis St. Jeroen te worden gezet. Vooral de prot. chr. fractievoor zitter Vogelaar is dan op z'n best. Iedereen betiteld Tosca's vogel nu al als de "schijtlijster", het bielzenwex-k was "leuk voor de kinderen om op te spelen" en Henny Bal is volgens hem "wel 'n kunstenaar om voor een dergelijk ding de gemeente f9000 af te pakken". En hij komt er ook re gelmatig op terug. "Ten aanzien van die vogel heb ik gelijk gekregen want hij heeft bruine poten. En waar om moet er nu zo nodig een hekje om de bielzen, want nu kunnen de kinderen niet eens meer spelen". En vanzelfsprekend moest ook Maja van Hall spitsroeden lopen; ook zij, die nota bene als "geste", omdat zij pas in Noordwijk was komen wo nen, de Gemeente iets aanbood voor het Park van St. Jeroen. Aanbood, maar wel voor f 8000, waarvan de gemeente er zes moest betalen. Mr. Bonnike: "Deze kunstenares heeft een buitengewone naam, hetgeen moge blijken uit opdrachten die zij onder andere voor het Stationsplein in Utrecht heeft gehad. De prijs is ver onder haar marktwaarde, maai zij vond het leuk om te doen nu zij pas in Noordwijk is komen wonen". Marktwaarde, gromde Vogelaar. "Ik zie het niet, dat kleine ding. Je krijgt helemaal geen waar voor Je geld". Dat het "ding" (een boom van thou 1 tor b ijzer) te klein was voor het park dat het park, volgens wethc Jansen "te grootschalig" voor ding was) waren diverse ands raadsleden ook van mening. Wat bejaarden er zelf van dachten 1 naar mejuffrouw Koopman die eens met ze te maken heeft zich herinneren, niet gevraagd vond Bedijn maar schande. Es vragen wat zij ervan vinden; moeten er per slot van rekeni constant tegen aan kijken. En d Is moet volgens Bedijn geen pre :'2 zijn, want hij "had dan nog lies i(' een echte boom". Raadslid Oostdam had overigs ide een eigen mening, als variatie op bekende "gooi het allemaal maar mijn pet". Hij: "Ik zie het net bij die vogel helemaal niet. II schien kun je het vogelbeest we de boom zetten dan wórdt het heel ook wat groter". Leuk verzonnen. Vond zijn flko tieleider Alkemade ook, dus po seerde hij hetzelfde even later maar. Wel als "zelf bedacht" tuurlijk. SASSENHEIM/NOORDWIJK Het denkbeeld 42 uur achtereen aan een tafeltje te moeten zitten, steeds weer het voor kortere tijd soms zeer plezierige, maar voor zo n lange periode achtereen hoogstwaarschijnlijk stomvervelende klaverjassen te moeten be oefenen, dat denkbeeld alleen schrikt eigenlijk iedereen bij voorbaat al af. Al blijkt bij een nadere beschouwing de (jonge) man die met dat idee is komen aandragen helemaal niet versnipperd te zijn. Ludiek, maar tegelijk ook bloedserieus is de 21-jarige Sassen heimer Huub Luyk, waar het zijn voorgenomen aanval betreft op het wereldrecord klaverjassen, dat met 36 uur en 1 2 minuten in zijn ogen nog best enige verbetering kan hebben. Huub Luyk, derdejaars student aan de Haarlemse HTS <electrotechniek) en op 't ogenblik als volontair in de weer op het Noordwijkse Christiaan Huygens Laboratorium, heeft enkele weken geleden na lezing van het be richt dat een Haarlems viertal (Crai- ne, Van den Bergh, Horstman en Remme) dat werelduurrecord ves tigde, het initiatief genomen voor de aanval. „Omdat", licht hij tijdens een wandeling over de stille Noord wijkse Koningin Astrid Boulevard, waar hy van half één tot half twee zyn middagpauze pleegt te siyten, toe, „ik het als een uitdaging be schouwde. Als een test voor mezelf, hoe ik zo'n periode door kan komen. Want dat we het moeiiyk zullen krijgen geloof ik best. Ik heb nog niet zo lang geleden wel uitgeroepen: zaterdagavond om acht uur wanneer de 42 uur er op zitten, gaan we nog gezellig een potje kaarten, maar ik heb de idee dat ik er dan misschien nog Juist in slaag de honderd me ter tussen het KSA-gebouw en myn huis zelf lopend af te leggen om ver volgens zonder te hebben gedouchd of Vat ook in bed te vallen en tot de andere ochtend te slapen". Zelfonderzoek Huub Luyk heeft het niet zo moei lijk gehad drie man te vinden, die met hém de aanval op het klaverjas- record wilden ondernemen. Johan Verloop, een 19-Jarige Katwyker en, wat in dit geval belangrijker is, ver loofde van Huubs zuster, was direct in voor het gebeuren en als derde en vierde man kwamen Amsterdammer Kees van Daatselaar en Sassenhei mer Hans wyntjes naar voren. Van Daatselaar, een mede-student aan de Haarlemse HTS met die Huub Luyk al eens „om de punten" in een schoolwedstryd had gekaart, pas na enig beraad en zelfonderzoek en Hans Wyntjes, kennis uit Sassen- heim, zonder dat beraad. Op de te genwerping, dat een weldenkend mens op zyn minst zyn schouders ophaalt over dit gebeuren, zegt Huub Luyk: „Misschien wel. Maar wy kunnen ook wel lachen om het ver- schynsel dat het merendeel van het volk avond-aan-avond aan de be kende buis zit gekluisterd en verder geen enkel initiatief of wat ook ont plooid. Voor ons is het een uitdaging, we willen dat record graag pakken, met zo'n zes uur ook verbeteren om het een tydje vast te houden, maar komt er dan een nieuw kwartet dat weer boven onze tyd uitkomt, dan kunnen we er waarschijnlyk ook vrolyk om lachen. We zullen, dat is althans myn overtuiging, dan niet als bezetenen opnieuw een aanval ondernemen". „Organisatorisch heb ik de zaak nu in een twee weken rond gekregen. Alleen de sponsoring is nog een vraagteken. Hoogstwaarschynlyk de supportersvereniging Ter Leede, maar zo niet, dan draaien we zelf zonder meer voor de kosten op". De aanval speelt zich af in een van de zaaltjes van het KSA-gebouw in de Sassenheimse Hoofdstraat. In de nacht van donderdag op vrijdag avond zet het viertal zich om twee uur aan de tafel. Huub Luyk: „Die tyd is gekozen om slechts één com plete nacht door te hoeven halen. Nu begin Je om twee uur, speel Je naar de dag toe en heb vrijdagnacht de stimulans dat je er al byna bent. Zaterdag gaan we als het lukt tot acht uur 's avonds door. Vrydag- avond krygen we, dat hebben we al van Cees en Ineke Wiering, de be heerders van het gebouw gehoord, boven een accordeon-toestand. Zullen we waarschyniyk wel nodig hebben ook". Bed Huub Luyk verwacht dat de aanval op het wereldrecord klaverjassen geen gemakkelyke zaak zal zyn. Leeft, als ware hy een heuse top sporter er serieus naar toe. Heeft, dit ter illustratie, zyn voorbereidings schema al in zyn hoofd gegrift. Tot zondagavond zal er in zyn levenspa troon weinig veranderen. Hoogstens, dat hy die zondagavond niet meer na twaalf uur naar bed gaat. „Ik ben", zegt hy, „normaal ook niet zo'n nachtmens, maar biyf wanneer ik 's avonds thuis kom nog wel graag een half uurtje beneden hangen. Tydens vakanties ga Je wel eens een nacht door. Zie je Je bed in zo'n veertig uur niet, maar dat is niet te vergelijken met deze recordpoging. Je doet in zo'n vakantie immers ver schillende dingen en hoeft al die tijd niet aan dat tafeltje te zitten. Nu moet Je straks wel constant het zelfde doen". Huub Luyk wil dan ook uigerust aan het karwei beginnen. Slaap vooraf „innemen" dus. Duikt daarvoor de komende week rond ne gen uur, half tien onder de dekens en hoopt tot zeven uur, half acht 's morgens veel slaapuren te kunnen maken. Conditioneel heeft hy de zaak om tweeënveertig uur lang de kaarten te kunnen schudden, delen en op tafel gooien volgens eigen zeg gen in ieder geval ruimschoots onder controle. Hy wyst daarby naar zijn verrichtingen in het negende elftal van Ter Leede („Ik probeer wel ver der te komen, maar met myn zware bast lukt dat niet zo") en vooral de tralningsarbeid die hy verricht. Drie keer in de week trainen; één keer officieel by Ter Leede en twee keer voor zichzelf. „Rondjes hollen in het dorp, achter de ryksweg", noemt hy het zelf. En dan, niet te vergeten natuurlijk, de dagelykse trippel over de Noordwykse Boulevard of langs het strand. Zelfs voor dit interview niet onderbroken. „Belangrijk", zegt Huub Luyk vérder, „is ook het zit vlees. Voor my niet zo'n probleem. Ik kan er tegen ook lang in een bus te zitten, soms wel even iets verzitten, maar méér ook niet". Martelwerktuig Huub Luik heeft zich dan ook nog geen problemen gemaakt over de stoel, het waarschyniyk beslissende martelwerktuig in de opmerkelyke recordpoging, die dertigste novem ber en eerste december. De stoel, waarover andere zittende topsporters vaak wekenlang ruzieën en het ge vaarte dan nog laten vervangen, zoals de schaakhelden Fischer en Spasski in Reykjavik zo kundig de monstreerden. Luyk: „Die sl niet van zo'n belang. Ik neer dat er in het KSA-gebouw wel dere modellen voorhanden zijn. snap trouwens niet waarom Fis en Spasski er zo'n drukte ove ten. Zy doen een zet, zitten kyken en beginnen dan rondje lopen. Nee, dat zie ik niet zitten" tactiek is volgens Luyk belang „Hoe byvoorbeeld te doen er de inzinking komt, die de vier Haarlem na 33 uur moesten ken en toen een half uur i We hebben de officiële regels niet helemaal vernomen, maar men aan dat we per ee party van zestien giftjes zullen 8 ten maken en het uur verder kunnen maken met rust, verftii of zo. Dat horen we nog controleurs". De poging is het laatste! er op echt officieel. Aange* via de onlangs heropgerichte kl Jasfederatie. De Amsterdai Scharff, man van deze fede stuurt twee controleurs ni helm, die, elkaar afwisselend het loop van de poging zullen bel „Je moet in ieder geval echt" klaverjassen, blyven tellen ei maar op. Het gaat niet om het picht halen van punten of Luyk helpt tegeiyk het sj wereld uit, dat je om zo'n wa record te verbeteren een uitfflw speler moet zyn. Bescheiden vo( die vraag: „Ik kan wel a ten. Tydens de kaartavonden v» supportersvereniging van TerI zit ik dicht onder de top. Juisl of Juist geen prysje. Zo'n 6000 punten. Maar als klaver) krijg Je steeds acht kaarten. Dd ben Je afhankelyk. Of ik steeds uit die kaarten haal wat Ik durf het niet te zeggen". Wel, én dat ook bloedserieus, Huub Luyk, dat er voor hem den is waarom de aanval evenl zonder resultaat kan blyven. j neer de gezondheid in gevaar wordt er gestopt. Wy hebben H tingen ingewonnen en 42 uur" zy het niet gemakkelyk, bal zyn. We zullen de komende auj aan de dokter (medische bf? rfe ding!) vragen wat de beste voediJ voor die periode en hoe Je de c lige gevolgen kunt uitsluiten. voor onszelf een test, een kijken' ver we kunnen komen met iet* we in het begin nog best leuk t> vinden, maar waarvan Je la^ wordt. Dat Je aan het einde' kaart meer kunt zien, daarvan ik overtuigd". Op

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4