GEEN BURGEMEESTERS IN DE STREEKCOMMISSIES „Leids onkruid niet bespuiten v Landschap meer dan bomen en struiken ijp voor olutie nossel versteege DEEL MILIEURAAD: en W.Gemeente et verantwoordelijk or gevolgen van veldpleging burgers Stukje India in Leids museum 11 osier DAG 22 NOVEMBER 1973 riname-avond Leiden *3 jen -De kiezers hebben gekeerd van de bedrieger en i gegaan naar een nieuwe be- in de hoop niet bedrogen te Deze uitspraak werd naar aanleiding van de ver in in Suriname. rXie situatie in Suriname stond vond centraal op een bij een- ras georganiseerd door di jtieke werkwinkel van de stu- ÉÜdesia. Kross, aanwezig namens jname-actie '73, hield een in- i-aarin hij de resultaten van aopen verkiezingen analyseer- veronderstelde dat in de ming van de Nationale Partij o ;atie de politieke wil van de progressieve krachten tot uit- Tia dg was gekomen. Deze politie- lustwording was al gebleken de stakingen van 1969 en Jfe onafhankelijkheid van Su is staat hierbij centraal en is arde voor het verwezenlijken belangen van het volk. de samenwerking in de NPK men desnoods met op- j en onbetrouwbare moet samenwerken om cisme te voorkomen. De kiezer de hand van het program- regering kunnen controleren, rifcijke punten daaruit zijn de t voor ontwikkelingswerken het volk zelf ten goede ko- i het stakingsrecht als on- ibaar vakbondsrecht. iname zal nu niet direct een iische staat worden, maar de nu de mogelijkheid om te vergelijken. Het volk n principe zijn vertrouwen ,w roten". 4 i gens gaf G. Terpstra, eco- medewerker van het CNV, overzicht van de geschiede- de vakbonden in Suriname, iveer 1957 bestond er in de Daging een streven naar onaf- jkheid voor Suriname, maar aerhand ging de regering de den gebruiken om de sociale indhaven. Door de steeds wordende sociaal-econo- omstandigheden ontstonden spanningen die tenslotte tot de stakingsgolven van 1973. Daarbij ontstond er re eenheid tussen de ver- vakoentrales. Op het ogen- deit de Progressieve Werk organisatie zich enigszins op, terwijl de andere bon- richten op het voeren van ie bonden in Suriname zijn mingsgewijs georganiseerd, de Angelsaksiche landen, discussie kwam vooral het ter sprake of er nu, in het aciale Suriname, een door- n rassentegenstellingen lissentegenstellingen. Tevens parallel getrokken met rikkelingen in Chili. „Wat de leenstellingen betreft is Su- -j rijp voor een revolute. Daar- 01 :Q de Verenigde Staten en de beslissende rol spelen". LEIDEN Morgenavond om ongeveer half tien treden in het Kreatief Sentrum ShakinSte vens and the Sunsets op met in het voorprogramma Maxwell Blond. ShakinStevens is een Engelse groep die op zeer authentieke wijze het nozemdom uit de jaren vijftig belichaamt zonder dat het oude rockwerk geweld wordt aangedaan. Milieucursus Leidse universiteit (IX) LEIDEN „We moeten voorko men, dat natuurgebieden eilan den worden in het landschap. In plaats van scherpe grenzen of af bakeningen moet er een wissel werking bestaan tussen natuurge bieden en hun naaste omgeving. Om dat te bereiken zal het na tuurbeheer onderdeel moeten uit maken van het totale landschaps beheer". Aldus ing. H. W. de Vroome, landschapsconsulent van Staats bosbeheer in Drente die gisteren een inleiding hield in de CORS-m lieucursus van de Leidse univer siteit. Hij constateerde, dat het landschap te veel bepaalt wordt vanuit de vraag: staan er te veel of te weinig bomen? Het gevolg is geweest dat open landschap pen tot nu toe steeds zijn onder gewaardeerd. Een landschap is veel meer dan een verzameling bomen en struiken. Ing. De Vroome toonde zich een pleitbezorger voor de vorming, van landschapsparken, die een grote biologische rijkdom moge lijk maken, omdat verspreid lig gende natuurterreinen dan gezien kunnen worden als onderdelen, van een totaliteit. Het biedt ook de mogelijkheid kleine stukjes na tuur beter te beheren en te behou den. De vorming en het beheer van dergelijke landschapsparken, is volgens De Vroome een zeer kost bare zaak. Daarom zal een meer jarenplan moeten worden opge steld. Hij waarschuwde om te veel ineens te willen. „Geleidelijk heid is noodzakelijk,, al moeten we voorkomen dat beslissin gen worden genomen, die als ze eenmaal zijn uitgevoerd on herroepelijk zijn". Sprekend over zuid-west Drente, een van de gebieden, die volgens ing. De Vroome in aanmerking komt om in een landschapspark te worden ondergebracht, somde hij een aantal beheersmaatrege len op die op het ogenblik reeds worden toegepast op percelen die eigendom zijn van Staatsbosbe heer. Op de graspercelen wordt niet gemest en wordt slechts een maal per jaar gehooid. Een dergelijk beheer betekent dat het grasland vrij snel veran derd in een botanisch rijk geheel. In Drentse weilanden komen in enkele jaren al vele zeldza me soorten voor waaronder or- chideëen en koekoeksbloemen. Ook in heidevelden moet de mens ingrijpen om te voorkomen dat de hei verdrongen wordt door bomen en struiken. Bovendien, moet een heideveld eenmaal in de tien jaar worden afgebrand om te zorgen dat er weer Jonge hei de kan opschieten. Dit branden dat meestal in fe bruari bij licht vriezend weer ge beurt wordt echter niet toegepast in velden waar ook kraaigeide groeit omdat deze laatste soort erg kwetsbaar is. Ook bij heide in de stuifzand gebieden is het niet nodig, omdat deze heide zichzelf zonder de hulp van mensenhan den verjongd. Een andere plaats waar Staats bosbeheer in Drente corrigerend optreedt is by de houtwallen, die na de uitvinding van het prikkel draad veelal worden verwaar loosd. Deze houtwallen, vroeger een "afrastering" voor het vee, verdwijnen langzaam waardoor de wortels van de bomen vrijkomen. Veel bomen worden op die ma nier „vogelvrij" verklaard. Staatsbosbeheer herstelt deze houtwallen voor een bedrag van f 1 A f 1.50 per strekkende meter. Ook Drente heeft te maken met een steeds grotere vervuiling ln de natuur, aldus ing. De Vroome. Kenmerkende bermvegetatie langs de karakteristieke zandwe- ge ngaat verloren door het storten van grote hoeveelheden huisraad, en afval. Fel tegenstander is hij van ruil verkaveling. 'Tn Zuid-West Dren te dreigt een koude sanering" al dus ing. De Vroome. In dit ge bied waren in 1972 nog 3000 land- bouwbdrijven. Daaronder wa ren er 2500 die kleiner zijn dan 20 hectare. Dat betekent dat slechts een zeer kleine groep namelijk 500 van de 3000 voor deel kan hebben van deze ruil verkaveling". Optimaal bevorderen van de landbouw en bevorderen van na tuurbeheer en natuurbehoud: de twee uitgangspunten van de land inrichting gaan nu eenmaal niet samen", aldus ing. De Vroome. (Dinsdag 28 november 10.15 uur P. Nijhoff van de Stichting Na tuur en Milieu in Amsterdam, over "Vragen nationale land schapsparken om andere wetten? Stationsplein 234 Leiden). DEN HAAG/LEIDEN De provinciale adviescom missie voor ruimtelijke ordening handhaaft haar standpunt dat bestuurlijke vertegenwoordigers, als burgemeesters van gemeenten in het gebied, geen deel behoren uit te maken van de streekcommissies, die een belangrijk ele ment moeten gaan vormen in de inspraakprocedure nond het op te stellen streekplan Zuid-Holland-West. DE KRUIS SN Door een misverstand en wij gisteren een dag te bericht over de aanbieding ambulance-auto aan de Rode Kruiscolonne. Dat is eravond gebeurd. De commissie sprak dit nog eens uit naar aanleiding van de voor dracht van de Provinciale Raad voor Ruimtelijke Ordening voor de be noeming van de leden van deze com missies. Voor de te volgen inspraakproce dure is het streekplangebied verdeeld in vier gedeelten, in elk van die re gio's moet een streekcommissie ko men waarvan de leden benoemd worden door GS op voordracht van de Prov. Raad v.d. Ruimtelijke Or- 'EN Op vragen van het raadslid Amptmeyer (PSP) m.b.t. even- i$ shadevergoedingen van gemeentewege aan de Marokkaanse gast- ïi tydens de relletjes op 1 juni van dit jaar, hebben B en W wrd niet verantwoordelijk te zijn voor de gevolgen van geweld- in burgers tegen burgers. ing van de Algemene Bijstandswet was volgens het college niet omdat de betrokken gastarbeiders door het verlies van enige «unen niet in een toestand kwamen te verkeren of dreigden te 1 dat zij niet over de middelen beschikten om in noodzakelijke ï»n het bestand te voorzien. Volgens Amptmeyer heeft de gemeente kt de schade, die ongeveer f 6500,- bedraagt, te vergoeden, uilege van B en W heeft wel f4500,- verstrekt aan de directeur van Hing Bijstand buitenlandse werknemers "Rijn en Lek", waardoor men 'wordt gesteld aan de Marokkanen een belangrijke tegemoetkoming de door hen ingediende schadeclaims. ADVERTENTIE Wilt u piano of orgel spelen? 'Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. towereldcollectle oraels. piano's en... eigen muziekscholen wereldcollectie orgels, plano's en... eigen muziekscholen f ®<HAAG DELFT LEIDSCHENDAM 5 it 53d en 18 Choorstraat 1-3 (In pand Keaa winkelcentrum Leldsen- dening. Voor die voordracht is een keuze gemaakt uit de belangstellen den, die zich daarvoor hebben ge meld. De gegadigden, die niet in een streekcommissie worden be noemd, kunnen toch aan het voor bereidende werk mee doen in werk groepen e.d. Voorgedragen zijn nu: Regio: 1. A. Platteeuw, Sassen - heim, D. D. M. v.d. Hulst, Hillegom, J. N. E. v. Til, Hillegom, P. A. van Saase, Hillegom, L. Ciggaar, Sas- senheim, J. J. G. Warmenhoven, Voorhout, G. H. J. M. v. Beurden Hillegom, K. Kriek, Lisse, D. Algera, Noordwijk, J. J. G. Beere, Hillegom, A. Plu, Ter Aar, mevr. E. v. Gelder- malsen-de Jongh, Voorhout, Th. Th. G. M. Koot, Sassenheim, V. v. Den zen, Noordwijkerhout, Th. v. Lan gen, Noordwijk, mevr. Maria M. Mutsaerts, Noord wijkerhout, Th. A. v.d. Werf, Noordwijkerhout, A. M. Bergman, Sassenheim, G. A. Stol wijk, Voorhout en E. v. d. Gaag, Lis- Regio 2: H. A. C. Branderhorst, Oegstgeest, R. Sloos, Leiderdorp, M. A. Groenenboom, Warmond, P. van Delft, Rijnsburg, J. van Vliet, Zoe- terwoude, A. Ch. Fortgens, Leiden, H d. Groot, Oegstgeest, A. F. Bol huis, Wassenaar, R. F. B. Quack, Warmond, J. G. v.d. Sluys, Voor schoten, P. J. W. v. Houten, Leiden, mevr. Th. J. Veldhuysen van Zan- ten-Roest van Limburg, Voorscho ten, P. Selier, Leiderdorp, G. Stein- bach, Leiden, G. H. L. M. ter Laak. Hazerswoude, E. B. M. Dillman, Kat wijk aan Zee, H. J. Woelders, Lei den, W. F. de Vreeze, Warmond, E. A. A. M. Broesterhuizen, Leiden, A. A. C. Verhees, Katwijk, P. S. Anes. Leiden. Met betrekking tot de drie burge meesters onder de voorgedragenen. te weten G. A. Stolwijk, Voorhout, W F. de Vreeze, Warmond en P. J. Boi- ten, Schipluiden, heeft de commissie dus Gedeputeerde Staten geadvi seerd hen niet te benoemen. Welis waar voerde gedeputeerde ir. Buij- sert aan dat ze niet in hun hoeda nigheid van burgemeester zijn voor gedragen en dus niet gezien moeteD worden als vertegenwoordigers van de lagere overheid, maar dat vond de commissie geen overtuigend ar gument. De gemeentebesturen krij gen hun eigen inspraakmogelijkhe den en het gaat om de gewone bur gerij. Deskundigheid op bestuurlijk gebied is ook in de streekcommissies een factor van waarde, maar die deskundigheid is ook bij anderen te vinden, aldus de voorzitter van de adviescommissie, gedeputeerde dr. Ei j sink. Leiden Eerst maakt Shrimati Ma- lini Tournier stipjes, op gelijke af stand van elkaar. Door deze daarna op een bepaalde manier met elkaar te verbinden ontstaat een motief; een fijne afbeelding van gekleurd zand die wèl zo vertrapt of wegge waaid wordt. Indiase vrouwen en meisjes maken zo'n voorstelling toch elke morgen weer. En in het Museum voor Volkenkunde kon men gisteren tussen de middag zien, hoe dat ge beurt. Mevrouw Tournier, zelf Indiase de monstreerde het maken van zo'n ran- goli-voorstelling in het kader van de lopende tentoonstelling "Reizen in India, Je neemt er wat van mee". Me vrouw Tournier vertelt erbij, dat het in India steds minder voor de huis deur wordt gemaakt. "Toch", zegt ze. "mjn broers familie woont hoog in een flat in de stad Bombay en ze doen het nog elke morgen op de grond voor de huisdeur." Het maken van zo'n rangoli-voorstel- ling tegenwoordig is wel een minder rijdrovende religieuze uiting gewor den: mevrouw Tourniers Schoonzus ter en de meeste andere Indiase vrouwen gebruiken vandaag de dag een hol bamboestokje met gaatjes- motief. Dit stokje wordt over de grond gerold en het poeder waarmee het stokje gevuld is, valt dan door de gaatjes. Zo krijg je een afbeelding, veel sneller dan wanneer met de hand een zandmotief gestrooid wordt. Waarom vrouwen van India elke ochtend zo'n toch wel bewerkelijke en snel vergankelijke rangoli-voor stelling maken? „Ter verering van onze goden Vish nu en Sjiwa", vertelt de Indiase. Bei de goden blijken ook hun eigen vere- ringsdagen en eigen motieven te heb ben. Zo „krijgt" Vishnu op donder dag en zaterdag 'n bloemetjesmotief in wit met roze steengruis. De parija- ta is de bloem, die dan voor Vishnu getekend 'wordt. De andere Hindoe ïstische godheid Sjiwa wordt meestal 'op maandag vereerd. De belpatri, een kleurig wybertjesmotief wordt voor hem gemaakt. De wybertjes stellen blaadjes voor van de belpatri, een boom in India die kweekpeerachtige vruchten draagt. Toen twee tafels binnen een halfuur met Indiase zandmotieven versierd waren, begon mevrouw Tournier aan de versiering van een zilverkleurig dienblad. Een rijtje ln olie gedrenkte watten wordt tenslotte op de rand van het blad gelegd en aangestoken. Een beeldje van Vishnu, dat ieder Indi aas gezin goed Hindoeistisch gezin wel in huis heeft wordt dan met dit versierde blad bewierookt. Nu was er gisteren niet zo gauw een beeldje bij de hand, maar een bezoeker wilde toch wel erg graag een foto van het bewierokingsgebaar. Ach, zou u dat eens voor willen doen"", was het toen en dat wilde mevrouw Tournier best wel, al was het een gebaar in de lucht wat ze maken moest. VERA GAIKHORST. AARDGAS LEIDEN B en W hebben ge antwoord op vragen van het PSP- raadslid Amptmeijer over de invloed van aardgas op bomen. HIJ wilde we ten of er overeenstemming is bereikt over de vraag in welke gevallen het doodgaan van een boom aan aard gaslekkages is te wijten Wanneer men vermoedt, aldus het antwoord, dat booms te rf te of aantas ting van het wortelstelsel een gevolg zijn van aardgaslekkage, worden in onderling overleg door de afdeling plantsoenen en door de gasfabriek metingen verricht. Als het vermoe den bestaat dat de bomen dreigen af te sterven, wordt tot vergoeding van de boom overgegaan. In de af gelopen jaren moesten 152 bomen als gevolg van aantasting door aardgas worden verwijderd. Tot nu toe is ongeveer 140 kilome ter van het gasbuizennet op lekkages onderzocht. In de komende Jaren zal nog eens 70 kilometer worden ge controleerd. LEIDEN Met zes tegen twee stem men heeft de Leidse milieuraad gis teren besloten aan B. en W. een ne gatief advies uit te brengen over de onkruidbestrijding met bespuitings- middelen. In het advies wordt ont raden om de Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst toestemming te geven voor het gebruik van bepaalde on kruidbestrijdingsmiddelen, die moei lijk afbreekbaar en resistent giftig zijn. Een verzoek om deze zogenaamde herbiciden weer te mogen gebruiken was gedaan door Reinigingsdirecteur Van Overmeire, die als adviseur deel uitmaakt van de Milieuraad. Hjj con stateerde dat er snel iets aan het on kruid op trottoirs, goten langs de straat en op parkeerplaatsen moet worden gedaan omdat de wateraf voer dreigt te verstoppen door gras pollen en onkruid. De raad besloot inlichtingen in te winnen over de bestrijdingsmiddelen die minder nadelig zijn voor 't milieu Overigens toonde een deel van de raad zich gistermiddag niet overtuigd van de noodzaak om gebruik te ma ken van onkruidbestrijdingsmidde len. Voorshands ziet men meer in wegsteken van het onkruid met de hond, wrat Van Overmeire de opmer king ontlokte dat er dan wel een fikse personeelsuitbreiding noodzake- lijk zou zyn. Snelweg LeidenAlphein Na veel over en weer gepraat be sloot de milieuraad gisteren ook het rapport „Moet er een snelweg komen tussen Alphen en Leiden?" van de Werkgroep de Milieubeheer te gaan behandelen. Het punt prijkte voor de derde maal op de agenda. De eerste keer werd het wegens tijdgebrek af gevoerd, de tweede maal ontstond een discussie over de bevoegdheden van de raad en nu werd op basis van een rapport van de commissie-Kuy- per, Gransch, Gerkema besloten het rapport toch te gaan behandelen. Besloten werd t.z.t. het standpunt van de milieuraad ter kennis te brengen van een commissie van rijks- en provinciale waterstaat, die op het ogenblik de noodzaak van prov. weg 6 en rijksweg 11 bekijkt en waarschijnlijk binnen een half Jaar een beslissing zal nemen. Evenals vorige week in de commis sie voor de bedrijven, kwam de een- densterfte bij molen De Valk aan de orde. Vastgesteld werd dat de ther mische verontreiniging ter plaatse zeker voorkomt, maar dat er geen sprake ls van zuurstofloosheid van het water. Mede ten gevolge van de slechte kwaliteit van het water heeft de bacterie die de ziekte onder de eenden veroorzaakt zich kunnen ont wikkelen. Mogelijkheden om er iets aan te doen zag de milieuraad niet. Tenslotte werd aandacht besteed aan vragen van het raadslid Kuyper over de geluidshinder door vliegtui gen. Van Overmeire constateerde dat een groot deel van de overlast ls te rug te voeren op een onzorgvuldige daling van de vliegtuigen door de piloten. „Ze duiken vaak onder het landingsniveau door en moeten dan weer optrekken om de Juiste hoogte te bereiken. Dat optrekken gaat ge paard met extra veel lawaai. Beslo ten werd dat Van Overmeire contact op zal nemen met het luchtleldlngs- centrum van Schiphol voor nadere informatie. KOM MAAR EENS KIJKEN Zuigflessen gevuld met JONGE JENEVER - VIEUX CITROEN, per st>uk f4.65 BANKETSTAAFJE gevuld mei JONGE JENEVER - VIEUX - CITROEN, per stuk f3,95 LUXE BONBONDOOSJES gevuld met COINTREAU - GRAND MARNIER, BENEDICTINE - MARTELL COGNAC, per stuk f 5,95 GILDE PILSENER, 24 pijpjes f7,95 GILDE PILSENER, 20 euroflcssen f9,95 STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 6 - TEL 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3