Cel olie voor brave" landen mm JÉÉVI laanse regering rmijdt conflict et R.K. Kerk Moskou beschuldigt Peking van intrige (8 GOLF ARRESTATIES IN ATHENE [utoloze zondagen in steeds meer landen abieren vergaderen in Wenen Irak stopt olieboycot KAPITAAL HOUDT LAATSTE WOORD m ONDERNEMING m pm CHINA WALDE OORLOG IN MIDDEN OOSTEN' CDU voor inspraakmaar: KIND VAN 8 DAGEN ONTVOERD UIT KRAAM KLINIEK GARAGE POOT STUDENTEN EN ARBEIDERS GEVANGEN IN VOETBALSTADION jG 20 NOVEMBER 1973 BUITENLAND LEIDEN Steeds meer lan den nemen maatregelen tegen }e vermindering van de olie- invoer. Na Nederland en Bel gië hebben nu ook Luxemburg i Denemarken besloten een autoloze zondag in te voeren. In Luxemburg komt het bin nenkort ook tot distributie van benzine. De Deense regering heeft be haald dat alle aflevering van buisbrandolie met een kwart worden verminderd en dat het gébruik van elektrici teit sterk moet worden beperkt. Het worden daar de donkerste dagen voor en tijdens de kerst sinds de Tweede Wereldoorlog. Denemarken is voor 90 procent van zijn energie afhankelijk van olie. De Westduitse minister van Economische Zaken Hans Fri- derichs heeft maandag gezegd dat hij besloten heeft om de komende vier weken het auto rijden op zondag te verbieden om zodoende aardolie te bespa ren. Op een persconferentie zei Friderichs verder dat hij beslo ten heeft een maximumsnel heid in te stellen van 100 kilo meter op autowegen en van 80 kiometer op alle andere wegen. Hij zei dat deze beslissin gen ter goedkeuring zouden worden voorgelegd aan de an dere leden van het kabinet. Hij verwachtte dat dit later van daag zal gebeuren. Friderichs zei dat op zondag voor Kerst mis geen rijverbod zal gelden. Het rijverbod voor de ko mende vier zondagen geldt van zondagmorgen 03.00 uur tot maandagmorgen 03.00 uur. Niet onder het verbod vallen: mili taire ivagens, auto's van de po litie, de douane en de grensbe waking, ziekenauto's, brand weerauto's, wagens van over heidsbedrijven en van diplo maten, bedrijfsauto's en land en bosbouwtractors. vervoer van werknemes naar en van hun werk en ritten die men beroepshalve moet maken. De Amerikaanse regering overweegt een autoloze zondag in te voeren om het energie probleem te helpen oplossen. Een woordvoerder van het Witte Huis zei tegen de geza menlijke economische commis sie van het Congres, dat rant soenering ernstig wordt over wogen en dat "de autoloze zon- dat een werkelijke mogelijk heid is". Het verbod op het autorijden op zondag zou een besparing van 660.000 vaten benzine per dag betekenen. De Arabische olie-exporte rende landen zullen wellicht een volledig olie-embargo te gen Japan afkondigen, tenzij dit land onmiddellijk zijn be leid tegenover Israël wijzigt, aldus hebben welingelichte zegslieden in Tokio bekendge maakt. (Vain onze correspondent) EN De Arabieren zijn er gisteren op de vergadering van de OPEC Orga- van olie-exporterende landen toe overgegaan het westen met hun olie open it te chenteren. Wie een pro-Arabische houding aanneemt en van Israël eist dat i troepen uit de bezette gebieden ter ugtrekt, kan ook verder op olie rekenen. Van Jen wordt nog voor de Arabische topconferentie in Algiers op 26 november een een gouden randje opgesteld. Wie niet op die lijst staat, diens oliekraan wordt i maar zeker dichtgedraaid. ort bij de Arabische tac- foorlopig geen namen van mti-Arabische landen be- naken. Dodr voortdurend zwaard van Damocles te krijgen we ze wel om, redenering. Daarbij worden de Verenigde Staten, ie olieboycot onverminderd andhaafd, voortdurend als i gepresenteerd. Ook eigt tot afschrikwekkend worden gedegradeerd, niet bereid is de diploma tieke betrekkingen met Israël te ver breken, is het uit met de olie, zo is maandag door een woordvoerder van de OPEC meegedeeld. Als lokaas wordt ook een eventueel uitstel van de aangekondigde ver mindering van de olieproduktie met 5 procent per maand gebruikt. In december valt die reductie in ieder geval af "uit erkentelijkheid voor de politieke houding van de EG ten aanzien van het conflict in het Mid den-Oosten", waarmee het communi qué va nfawee weken geleden is be doeld dat nogal pro-Arabisch ds uit gevallen. Ook in Januari zit die 5 pet reductie er misschien niet in, op voorwaarde aldus secretaris-gene raal Ateki van de Arabische oliepro ducenten dat de vredesconferentie in Genève naar tevredenheid van de Arabische wereld verloopt en Israël zijn troepen terugtrekt uit de bezet te gebieden. Achter de gesloten deuren van de OPEC-conferentie schijnt het Ara bische front evenwel scheuren te gaan vertonen. Irak en Libië zijn het niet eens met de oliepolitiek van de andere Arabische landen. Van een BAGDAD Irak pompt weer even grote hoeveelheden olie naar de ter minals aan de Middellandse Zee in Libanon en Syrië als voor het uitbre ken van de Jongste oorlog in het Midden-Oosten, dat wil zeggen ruim 113 miljoen liter per dag en per ha ven, zo is in Bagdad vernomen Deze herziening van het beleid van de Iraakse regering, die aanvankelijk sterk geporteerd was voor het gebruik van de olie als wapen in de strijd te gen Israël en z'n bondgenoten, wordt in Bagdad verklaard met een verwij zing naar de gelijke mate waarin de vrienden en vijanden van de Arabi sche zaak van het embargo te lijden hebben. Op die manier ondervinden de Ara bische landen op den duur zelf de meeste last van de leveringsbeper king, zo meent men. De Iraakse rege ring zou liever alle bezittingen van de buitenlandse oliemaatschappijen in de Arabische landen nationaliseren en alle Arabische tegoeden bij Ame rikaanse banken opnemen. ADVERTENTIE boycot van het ook was uitgesteld. Het gesprek dig op gang komen, werd na zijn trek bekendgemaakt. te brengen naar reld het recht van staatshoofd Fran- olieproducenten - in de Weense (AP) De Spaanse rege- vermoedelijk de ernstigste met de katholieke kerk surgeroorlog kunnen ver priesters, die in hon- Irijn, i ildeling van een gevange- co in te trekken waarbij hij het be- flat van sjeik: Yamani, de energie minister van Saoedi-Arabië. De ver tegenwoordiger van Irak verliet de priesters tegen vergadering na een uur en kwam beschermen. Thans ook niet meer terug. Beide landen, schijnen hun eigen tactiek te willen volgen in de olieodrlog met het westen. iscl zélf de dupe, zeggen ze. Een vermin dering van olieproduktie heeft im mers hoe dan ook een vermindering van inkomsten ten gevolge, ook al drijf je de prijzen nog zo in de hoog te. In het conflict met Israël hebben Irak en Libië zich sinds het begin van de oorlog extreem radicaal op gesteld. De enige doelmatige methode, is volgens hen een nationalisatie van de oliemaatschappijen, hetgeen ze in eigen land in de afgelopen Ja ren al hebben toegepast, in sommige gevallen voor 51 pet in andere voor het concordaat dat al drie Jaar de volle 100 pet. Hoe hoog de onder- spoe- linge controverses op de conferentie lopen, is dit weekeinde gebleken. Li bië was niet aanwezig bij de confe- zegt is de regering be- rentie van de OPEC de Arabische Een tafreel op de Grote Markt in Brussel, dat rond de eeuwwisseling gefotografeerd had kunnen zijn. Alleen het stopverbod aan de lantaarnpaal verraadt het heden. De autoloze zondag deed ook in België zijn intrede, waardoor het parkeerprobleem voor één dag werd opgelost. MOSKOU De Sowjet Unie heeft het gehele gedrag van Peking China er gisteren te hebben geprobeerd een oorlog tus sen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over het Midden-Oosten te s doen zij dit als regel. van kardinalen door het Va- Madrileense kerkelijke men dit als een kleine de opstandige vleu- fcerk die een totale onaf- m°eten de bisschoppen een arresta- id van de Spaanse rege- tle goedkeuren. Als de aanklacht ge- In andere werd evenwel noeg =at de maatregel „uitstel dat zich wel weer neiiykheden zullen voor- olgende week de Spaanse hun jaarlijkse conferen- Mden. die de zaak der zes behoedzaam behandelt, bekend gemaakt dat de van de gevangenis te Za- evergebracht naar de zie- die te Carabansl, Md, maar wel toegestaan euws via de persorganen bnd bereikte. hop van Bilbao, Antonio heeft meegedeeld dat het der priester heeft ge- beëindigen van sympa- in in de Baskische pro priesters die te Zamora bloten zaten straffen uit 50 Jaar wegens het deelne- lerroristische activiteiten. 'ember waren zij brand «In de gevangenis te Za- app die was snel geblust. Zij worden overgeplaatst en politieke gevangenen, d concordaat dit voor een klooster te worden om daar huisarrest te (Van onze correspondent) tweederde meerderheid zelf te benoe- HAMBURG Met grote meerder- men. Die voorzitter moet dan een heid heeft het congres van de beslissende invloed hebben bij sta- christen-democratische unie in king der stemmen over beleidsbe- Hamburg zich gesteld achter een slissingen. De oppositie wilde dit voorstel van het bestuur, dat welis- voorzitterschap aan een "neutrale" in medebeslissingsrecht van de figuur toekennen, grote ondernemingen werd uitgesproken door het officië le regeringsblad Izwestiga in een lang artikel waarin geen direct be wijsmateriaal werd aangevoerd. Volgens het gezaghebbende blad, zou Peking het uitbreken van de oor log in het Midden-Oosten met "on verholen tevredenheid" hebben be groet: de Chinese gedelegeerde bij de Verenigde Naties zei dat het opnieuw oplaaien van de strijd "aan toont dat de ontspanning een tijde lijk en oppervlakkig verschijnsel is" "Vanaf de allereerste schoten in de nieuwe oorlog tussen Israël en de Arabieren is het allerbelangrijkste beschuldigd, verband met de gebeurtenissen in 't Midden-Oosten bepaald' er aan toegevoegd. „De Maoisten", zo vervolgde Izwes- tia, hadden niet de geringste be langstelling in het verloop van het conflict zelf. "Zij gaven openlijk uitdrukking aan hun vreugde dat de kanonnen eindelijk te spreken. Voor hen in ontspanning tussen de VS en de Sowjet-Unie en zou de Arabieren werd hebben aangemoedigd "om tot het einde door te vechten". Verder heeft China zich van stemmen onthou den in de veiligheidsraad over de resoluties betreffende het Midden- Oosten. Volgens Izwestia heeft de crisis geconcentreerde wijze aange- doel allerbelangrijkste de vlammen doen aanwakkeren en het aantal van de landen te doen toenemen die direct bij het conflict betrokken waren", zo werd in het artikel ge zegd. Wat de Chinezen in feite hebben gedaan om een botsing tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten te veroorzaken werd niet door de schrijver van het artikel, B. Ko- het toond wat het meest belangrijkste dollar geëist. METZ Een man en een vrouw hebben zondag uit een Franse kraamkliniek een 8 dagen oude ba by ontvoerd en van de ouders een '.000 francs, 150.000 de Chinese leiders geweest loskov, bekend gemaakt. Geen om de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten er bij te betrekken, en op die wijze een verscherping van de spanning tussen deze landen te ver oorzaken en zelfs, als zij dit zouden kunnen bereiken, een directe mili taire botsing" zo zei Izwestia. "Het nastreven van dit doel heeft de dingen die China volgens het ar tikel heeft gedaan zouden de zware beschuldiging rechtvaardigen. China zou openlijk sceptisch zijn geweest over de soliditeit van de proces in de huidige ontwikkeling in de wereld is de bekrachtiging en de verdieping van het streven naar ontspanningmet andere woor den de verstandhouding tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten is krachtig genoeg gebleken om de scepsis van de Chinezen te weer staan. "Terwijl de Chinezen de Arabie ren aanmoedigden te vechten", zo zei Izwestia hebben zij geen direc- Volgens de politie kwamen de man en de vrouw 's avonds laat in de kli niek aan en zeiden zij dat de vrouw een baby moest krijgen. Toen zy in een gang wachtten, terwijl een ka mer voor de vrouw in gereedheid werd gebracht, ging de man 'n kamer binnen waar een aantal babies slie pen en nam hij Christian Tousch, die het dichtst bij de deur lag, mee. Zij verdwenen met de baby en met achterlating van een briefje waarin steun geleverd. En tenslotte het losgeld werd geëist en waarin ge- "durfde" Peking niet zijn veto uit te dreigd werd de baby te vermoorden spreken over het staakt-het-vuren als de ouders de politie zouden waar schuwen. De vader van de ontvoerde baby is een fabrieksarbeider uit Metz. ADVERTENTIE voorziet, maar zo nodig de beslis sende stem bij de vertegenwoordi gers van de kapitaaleigenaren legt. De uitslag was daarom van zo groot belang, omdat tijdens de voorafgaande discussies de meningen sterk verdeeld waren en de CDU on- Msopstand der priesters der haar n)euwe voorzltter Helmut Kohl aan een zware belastingproef was onderworpen. De meer vooruit- (flL^ CaS w strevende groeperingen in de CDU, over een vernieuw g hadden namelijk voorstellen inge- diend, die voorzagen in een prakti sche gelijkberechtigdheid van kapi taal en arbeid. Het bestuur wees deze voorstellen Arafat in Moskou De Palestijn se guerrillaleider Jasser Arafat is gis teren in Moskou aangekomen aan 't hoofd van een uit acht leden be staande delegatie van de guerrillabe weging. Arafat is drie weken geleden uitgenodigd naar Moskou te komen door partijleider Brezjnew. TRIUMPH VALKENBURG Z.H. - LEIDEN Verworpen De Conservatieve En gelse regering, die te kampen heeft met arbeidsonrust in de industrie en moeilijkheden op het gebied van de olievoorziening, heeft gisteravond een overwinning behaald in het par lement waar een door de oppositie ingediende motie van afkeuring werd verworpen met 304 tegen 286 stem men. De motie van Labour veroor deelde de wijze waarop de regering- Heath de economie van het land leidt. *14 Een militaire recht- Gaza heeft gisteren twee veroordeeld tot gevan- mecje daarom af, omdat daarvoor DORPfflvan 30 Jaar op beschul- wezenlijke wijziging van het in sabotage en spionageacti- west-Duitsland geldende onder st door Israël bezette Si- nemingsrecht noodzakelijk zou zijn. »ee Egyptenaren werden Helmut Kohl kreeg de grote meer- aangehouden toen zij 24 derheid achter zich toen officieel was Katjoesja-raketten ver- toegezegd, dat de verschillende stro- Kotw 'gaven toe dat zij de ra- mengen in de CDU zich gezamen- f0 afgevuurd op twee pa- me£ ontwerp voor een nieuw ^aëlische^nederzettingen ondernemingsrecht zullen gaan be- i zighouden. Zowel het voorstel van het bestuur als dat van de oppositie voorzag in pariteit van arbeid en kapitaal, 't Wezenlijk verschil bestond daarin dat in het eerstgenoemde voorstel de commis- ATHENE De Griekse regering heeft gisteren krachtige maatregelen genomen tegen bepaalde groeperingen na de on lusten waarbij volgens officiële Griekse opgave elf personen om het leven zijn gekomen en minstens 148 werden gewond. De politie heeft tientallen jonge mensen en arbeiders gearres teerd in de straten van de hoofdstad Athene. De personen die werden gearresteerd werden eerst naar een voetbalstadion ge bracht om te worden ondervraagd en daarna werden zij of vrij gelaten of overgebracht naar een gevangenis. Het aantal dat naar gevangenissen werd overgebracht is niet bekend gemaakt. de premier Spyridon Zournatzis zei ten en de politie te bevrijden van zondagavond tegen Journalisten dat hun tragische taak om tegen Grie- aantal politici zich "onverant- ken te moeten strijden.en het land voor te bereiden voor een nor male overgang naar de democratie". Politie en militairen met tanks pa trouilleerden door de straten van Athene, Patras en Saloniki, waar drie van de vier universiteiten van het land zijn gevestigd. De universl- woordelijk" had gedragen. Hij doel de hiermee op de verklaring die vrij dag werd afgelegd door de voorma lige premier Panayiotis Canellopou- los en andere leidende politici en waarin steun werd betoond voor de zaak van de studenten. Bloed telt Saloniki is &ire inlichtingen hadden >efc dat ij een burger had- Een postkantoor in ïse dorp Clogher County Sisteravond ernstig Patras hebben ondertussen de toestand, door in groepen van vijf belediging is bomontplof- voorzitter van de raad le huizen in de omgeving sarissen door de aandeelhouders be- 4e op. Clogher ligt dicht noemd wordt, wanneer de raad 'met de Ierse republiek, geen kans ziet die voorzitter met gaan. De universiteit in Patras en alle instellingen van hoger onder wijs in Athene zijn voor onbepaal- hen die geduren- de tijd gesloten, na de bloedige on lusten bij de Technische Hogeschool in Athene op vrijdagavond. Tijdens een persconferentie zei Zournatzis dat 866 personen, waar- 'vooral het onder 150 vrou deed waren genomen in 'n tussen vrijdagavond en zaterdag ochtend. Hij zei dat 204 personen onder de 30, zijn schuldig bevonden De staatssecretaris toegevoegd aan de rust te herstellen, de strijdkrach- waren vastgehouden voor een ver der onderzoek en dat meer dan de helft van hen die oorspronkelijk werden gearresteerd bouwvakar beiders waren. Voor zaterdag en zondag zijn geen cijfers bekend ge maakt. In de afgelopen zes maanden is de inflatie in Griekenland enorm toegenomen. Essentiële voedingsmid delen zoals melk, boter, brood en open ge- wijn zijn een maand geleden piot- bepalingen van de noodtoestand krachtig toegepast. Deze noodtoe stand werd zaterdag uitgeroepen na bloedige gevechten tussen politie, militairen en dissidenten. Noodtoestand Vier bouwvakarbeiders, alle vier of meer dan vijf bijeen te komen. Zij zijn alle vier veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, werd vrijgesproken. De regering schijnt verband te willen leggen tussen de onlusten en politici die aan de macht waren voor de coup in 1967. de Jaren zijn onderdrukt en vrijheid verlangen een kleine groep Een vijfde anarchisten te worden genoemd". Hij voegde er aan toe dat veel bloed was vergoten, bloed van Jonge mens> een oproep voor de formatie van regering van nationale eenheid seüng in prijs verdubbeld toen regering een einde maakte aan prijsmaatregelen. Een van de meest gehoorde leu zen bij de studenten tijdens de de monstratie die vier dagen heeft ge duurd was "vandaag eet Je nog, morgen lijdt Je honger". De regering in hechtenis heeft bekend gemaakt dat het be- tijdens onlusten, zoek dat de Roemeense president Nicolae Ceausescu van 2124 no vember aan Athene zou brengen tot een later tijdstip is uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9