'lan voor beperkte olksverzekering egen ziektekosten Amersfoort „proeftuin" voor Den Uyl Orkaan veroorzaakt maar weinig schade Bejaarde weduwnaar schedel ingeslagen PROSTITUEE MISHANDELD een miljoen gulden aan prijzen veel verschillen salarissen bij derwijs-personeel g)AG 20 NOVEMBER 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE SN HAAG Drie girote organisaties va>n particuliere ^ostenverzekeraairs hebben giistermikMag een geza^ |jk plan gelanceerd voor een beperkte voilksverzeke- tegen ziektekosten." let gaat om een systeem waarbij de lasten zorgvuldig over turgers worden verdeeld en waarin ieder naar draagkracht igt", aldus mr. J. J. van Rijn, voorzitter van de Neder- vereniging van ongevallen- en ziekteverzekeraars. fglnemers zullen een ver- procentuele premie de aondheidspremie moeten die afhankelijk is van het i Daarnaast betalen de naar grootte hun gezin een nominale 3 tan verzekeringsinstellin- siste premie wordt geïnd fiscus op dezelfde manier en inkomensgrens als de volksverzekeringen, met [stande dat in principe ook 65 premieplichtig zijn. premie zal voor lagere inko- moeten zijn. Denk- dat de laagste inkomens- vele bejaarden vrij- ren houden chool is ongezond - Dieren houden op niet schadelijk voor dheid van de kinderen, mits verzorgd worden en hygiëne in acht wordt ge- Dlt zegt de bioloog drs. W. :en rapport dat hij heeft d op verzoek van de milieu-onderwijs Haar- ■rwijsinspecteur had onlangs dat het houden van die- kan zijn en dat het liegveld nthe lagen granaten )E De Explosieven Op- lenst heeft gisteren bij in de omgeving van de Twenthe naar schatting mtgranaten gevonden. Deze zijn nog steeds zeer ge spen is van roestvrijstaal in prima staat. Het Is door roest aangetast, dalisten van de opruimings toen besloten enkele kistjes srlijke granaten ter plaatse Egen. stelling van het betalen van premie zal krijgen. Deze premie komt in een ziektekostenkas, die ook bijdragen van de overheid ontvangt. Daarnaast zou iedereen zich bij een verzekeringsinstelling moeten verzekeren. De maatschappijen zou den naar rato van *t aantal en soort ingeschrevenen basistoelagen ont vangen uit de ziektekostenkas. De verzekeringsinstellingen zijn dan ver plicht ledereen te accepteren. "Er bestaa/t dan slechts één soort verze kerden, waardoor elke discrimina tie is uitgesloten", aldus mr. Van Rijn. Uit de ziektekostenkas zullen nog enige zaken gefinancierd worden: in de eerste plaats een verpleegsubsi- dle, die aan alle erkende ziekenhui zen wordt betaald als bijdrage in de kosten. Op basis 1970 bedraagt zij 40 gulden per verpleegdag per pa tiënt. De verpleegtarieven zullen met dit bedrag verlaagd moeten worden. Tenslotte wordt uit de kas ook een aanzet tot het instellen van gezondheidscentra gefinancierd. Het pakket van vergoedingen, de rechten en de tarieven, die berekend worden zijn voor alle verzekerden gelijk. Ook afzonderlijke spreekuren en speciale medicijnen behoren dan tot het verleden. De rekeningen moeten door de pa tiënt zelf worden Ingediend bij de verzekeringsinstelling. Verwacht wordt dat de consument zich de kos ten van een behandeling beter zal realiseren en dat een stimulans wordt gegeven tot een zuinig gebruik van de middelen. De "blauwdruk" kent ook geen eigen risico. De huidige ziekenfondsraad zou omgevormd moeten worden tot een Raad voor de gezondheidsverzeke- ring. Deze raad zou de ziektekos tenkas beheren en jaarlijks de mi nister kunnen adviseren over de hoogte van de gezondheidspremie. Ook zou de raad onder meer de hoogte kunnen vaststellen van de verpleegsubsidie aan de ziekenhuizen e.d. Het nu opgezette plan is in feite een variatie op een van de plannen, die de SER onlangs heeft voorgedra gen. Het nieuwe plan kiest voor re gionalisatie: het land verdelen in een aantal districten of regio's. In de regio's zouden gezondheidscentra moeten komen, waarbij een aantal huisartsen is aangesloten. Aan die centra zouden onder meer ook apo theek, tandarts, kraamzorg sportkeu ring e.d. verbonden moeten zijn. Als tweede niveau wordt gezien de polikliniek: specialisten die beslis sen of doorzenden naar het derde ni veau: de ziekenhuizen voor eenvoudi ge ingrepen noodzakelijk is. Verder op de lijn zitten de centrale of dis trictsziekenhuizen, en tenslotte alle inrichtingen op grond van de alge mene wet bijzondere ziektekosten. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij ving: versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen. die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. Wel dijkbewaking, maar Roof waarschijnlijk motief GRONINGEN (ANP) Een storm met windstoten van orkaankracht is gisteravond aan het noordoosten van ons land voorbijgetrokken. Langs de waddeneilanden stond enige tijd windkracht elf, maar boven land bleef het beperkt tot zware wind stoten tijdens enkele buien. In het noorden had men langs de kust uitgebreide dijkbewaking in gesteld. Het water bereikte op som mige plaatsen een hoogte van vier en een halve meter. In Delfzijl, sloeg het water over de kademuur, en werd enige schade aan de gras matten van de dijken aangericht, 't Was voor het eerst sinds 1962, dat in Groningen de totale dijkbewa king moest worden afgekondigd. Voor het district-zuid, Zeeland en de Zuidhollandse eilanden, werd gis- termiddag eveneens (beperkte) dijk bewaking ingesteld. Door de storm zijn enkele sche pen, waaronder de Nederlandse kustvaarder Poolster, In moeilijkhe den geraakt. De kapitein van de Poolster meldde dat het stuurhuis ge heel is weggeslagen door de hoge golven. De sleepboot "Holland" van rederij Doeksen op Terschelling is vanmorgen bij de Poolster gearri veerd. Voor de vijf bemanningsleden bestaat geen direct gevaar. Ook het Finse vrachtschip Tankmar meldde moeilijkheden met de stuurinrich ting. De reddingboot Prins Hendrik uit Terschelling is langszij gekomen. Twee grote olieplatforms zijn in moeilijkheden geraakt. Volgens de kustwacht zijn van het platform Blue Water vijf kabels verbroken en van de Staflo drie kabels. De plat forms zijn niet in onmiddellijk ge vaar, aldus de kustwacht. Inmiddels is de dijkwacht in Gro ningen en in Zuid-Holland en Zee land opgeheven. Voorlopig blijft het weer rustig, maar in de komende da gen kunnen van de oceaan weer nieuwe depressiegebieden worden verwacht. ADVERTENTIE W,vmdenhet heerlijk om zo maar eens verwend te worden. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeur era Ml Advies van BOLS MOORDRECHT Roof is waar schijnlijk het motief geweest voor de moord op de 72-jarige alleenwonende Gijs Leenheer.Hij werd gisteren met ingeslagen schedel in zijn verwaar loosde huisje aan de Spoorweglaan in Moordrecht gevonden. De poliitie weet nog niet wanneer hij is overvallen. Overburen hebben hem vrijdagmid dag voor het laatst gezien. De dader 1AG (ANP) De salaris- Voorts wordt van minister li het onderwijs verschillen Kemenade verwacht nog voor de ^zakelijk is, dat nog in volgende begroting een heldere l begonnen met de ontwik- schets te geven van de nieuwe op- ii een beleid, dat op mid- leiding voor het onderwijzend per- «nnijn leidt tot werkelijk soneel. |i| tfe salarisverhoudingen. har Van De 32-jarige Haagse opkoper C. K. vond gisteren omstreeks half één het lichaam van de bejaarde weduw naar, toen hij spullen kwam ophalen die hij vrijdag van Leenheer had ge kocht. K. waarschuwde meteen de politie. Volgens majoor J. van de Kan, stafofficier recherchezaken van de rijkspolitie in Den Haag, heeft K. niets met het misdrijf te maken. Het onderzoek van de politie wordt bemoeilijkt door de warboel in en om het boerderijtje, waarin Leenheer zich na de dood van zijn wouw, drie Jaar geleden, had teruggetrokken. GIJs Leenheer leefde erg eenzaam. Kontakt met zijn buren had hij nau welijks. Wèl dreef hij af en toe han del met diverse „onduidelijke" figu ren. Leenheer leefde als een ouder wetse koopman temidden van zijn handel, die zelfs in de keuken en woonkamer hoog was opgeslagen. Die chaos maakt het moeilijk om bepaal de sporen te vinden. De politie gelooft niet, dat er een worsteling ds geweest. Uit alles bleek, dat Leenheer óf zijn belager goed heeft gekend, óf dat hij verrassing van achteren ls neergeslagen. Het moordwapen is nog niet gevonden. Het is best mogelijk, dat Leenheer niet vrijdag al, maar zaterdag of zelfs pas zondag werd gedood. Ma joor Van de Ban, die het onderzoek leidt: „De koeien en paarden en de hond en de kat maakten niet de in druk, dat ze een paar dagen zonder eten waren. We hopen op tips van fietsers en wandelaars, die op de autoloze zondag langs het huisje zijn gekomen". (Telefoon 01827-3344) Ruim twee Jaar geleden werd Leenheer ook al het slachtoffer van een overval. Toen wist hij zijn bela gers, drie Zuid-Molukkers, met een klappertjespistool te verjagen. Volgens omwonenden moet GIJs Leenheer overigens voor een waar kapitaal aan goud, zilver, antiek en munten in en om zijn huis hebben gehad. Diezelfde mensen beschrijven hem als een zonderling man, potig, niet onaardig, vlug op zijn teentjes getrapt. Leenheer en zijn vrouw Barbara hebben voor de oorlog ook al een boerderij gedreven, In Terbregge Toen de tijden wat slechter werden, stak hij de boerderij echter in brand. Waarvoor hij destijds het gevang in draaide. Nadat hij was vrijgekomen, begon Gijs in Gouda een ijszaak. Maar al na vrij korte tijd moest die winkel dicht, omdat hij zich niets aantrok van zelfs de eerste beginselen van hygiëne. Daarna vestigde hij zich met Bar bara aan de Spoorweglaan in Moor drecht, waar hij eerst Berliner bol len bakte, die hij in Rotterdam ver kocht. Na de dood van zijn vrouw verkocht hij zijn auto en zegde zijn telefoonabonnement op. Op de fiets ging hij af en toe op pad om wat handel te drijven, „te rommelen", zegt de politie. HELE SCHOOL STOPT ROKEN WORMER Ruim 400 leerlingen, him ouders en leraren van de Mavo- school in het Noordhollandse Wormer hebben besloten vrijwillig het roken op te geven, voorlopig tot 1 Januari van het volgend Jaar. Op initiatief van een leraar is de di recteur van het Koningin Wilhelmi- na Fonds (organisatie voor kanker bestrijding) dr. L. Meinsma enkele keren op school geweest om te wijzen op de gevaren van het roken, met name de relatie tussen roken en longkanker. Mr. C. Berkhouwer (links), de zit hier met enkele van zijn mede voorzitter van het Europese parle- kandidaten voor de titel drs. N. ment is gisteren verkozen tot Schmelzer en striptekenaar Dick "pijproker van het jaar 1973". Hij Bruynesteyn. hiervan moeten het ter in ieder geval de sa- in kleuterleidsters en on torden verhoogd. ïlandse Federatie van on- torgamtsaties (NFO) uit «n ln een brief aan de teier. Ze spreekt zich po wer de onderwijsbegroting 533 maar vraagt tevens nog Pterin g en in het beleid öien. De NFO vertegen- aeer dan 100.000 kleuter onderwijzers en leraren en de grootste personeelor- i het Nederlandse onder kleden worden er aan het maximum "is van een hoogleraar "der keer zo groot is als 15 kleuterleidster en meer zo groot als dat van {bevoegde onderwijzer. Maatregelen voor de sa- •a de kleuterleidsters en '•ters zijn volgend Jaar al wijst de NFO op het lteterleidsters en onder af de eerste dag van sMng de verantwoorde- voor een klas. DEN HAAG In de gemeenten Amersfoort en Bunschoten-Spaken burg worden woensdag verkiezingen gehouden. Vooral Amersfoort wordt in politieke kringen gezien als een "proeftuin voor Den Uyl", omdat de samenstelling van de bevolking er vrij aardig overeen komt met de po litieke krachtsverhouding in de Tweede Kamer. Maandagavond waren enkele Haag se kopstukken op toernee. Minister president Den Uyl verdedigde het be leid van zijn kabinet. Oppositieleider Wiegel van de WD keurde het scherp af. „Dit kabinet zou het land een grote dienst bewijzen door onmiddel lijk af te treden". De grote voorvechter van het Chris ten-Democratisch Appèl, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, treurde na over de tragische gang van zaken bij de formatie van het kabinet. KVP en ARP steunden het kabinet min of meer; de CHU is in de oppositie. Maar Steenkamp blijft in een samen gaan van de drie geloven. „Die moge lijkheid valt pas af", betoogde hij, „als er een linkse en een rechtse christen-democratische partij komt". Volop landelijke politiek bij deze plaatselijke verkiezingen. Ze zijn no dig geworden door de opheffing van de gemeente Hoogland. Het grond gebied wordt verdeeld over Amers foort en Bunschoten-Spakenburg. Amersfoort krijgt het leeuwedeel. Deze stad was "uit zijn jasje ge groeid". Na de annexatie van Hoog land is een gemeente met 88.000 in woners onstaan. Steenkamps doel is in Amersfoort vrijwel bereikt. De KVP. ARP en CHU werken er samen in één combi natie. Deze heeft veertien van de 35 raadszetels. Dankzij het overwegend katholieke Hoogland hopen de chris ten-democraten hun zeteltal te be houden. In feite betekent dat een gering verlies, omdat de Amersfoortse raad in Amersfoort uit elkaar gegaan, kiezing tien zetels met twee zetels wordt uitgebreid tot PvdA en D'66 doen op eigen houtje De grote winnaar zal woensdag de 37. De "progressieve drie" PvdA, D'66 mee. De PPR is een verbond aange- WD worden, zo luidt de voorspel en PPR die landelijk wel samen mee- gaan met de PSP. De progressieve ling. Nu hebben de liberalen zes ze- doen aan het kabinet-Den Uyl, zijn club haalde bij de vorige raadsver- tels. dit moment sloeg de man haer op nieuw met de steen op het hoofd. Toen zij voor de tweede keer bij kwam was de man verdwenen. C. K. wist de straat te bereiken waar zij hevig bloedend werd ontdekt door twee voorbijgangers. Met de perso nenauto van een derde passant werd de vrouw naar het St. Joseph zie kenhuis vervoerd en vandaar uit la ter naar Tilburg. Tijdens het gbeurde had de vrouw vrijwel geen geld bij zich. Er wordt dan ook niets vermist. EINDHOVEN Pas gisteren is bekend geworden, dat de 23-Jarige Eindhovense prostituee C. K. zater dagavond door een onbekende man dusdanig met een steen op het hoofd is geslagen, dat zij levensge vaarlijk gewond moest worden opge nomen in het Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg. Aanvankelijk hield men rekening met een ongeval. tien kennis met een haar onbekende man. ZIJ nam hem mee naar de speelplaats van het voormalige Au- gustinianum, het door de paters Augustijnen gelelde gymnasium in Eindhoven. Daar sloeg de man haar twee maal met een steen op het hoofd waardoor zij het bewustzijn verloor. Toen de vrouw weer bij kennis kwam merkte zij dat de man bezig was haar zakken te doorzoeken. Op De verkiezing ln Bunschoten-Spa kenburg is landelijk gezien interes sant voor de ARP. Deze partij maakt er samen met het Gereformeerd Po litiek Verbond van Jongeling de dienst uit. Hier is de vorige minister president Biesheuvel destijds zijn verkiezingscampagne begonnen. Een campagne die hem winst opleverde. Maar niet genoeg om zijn kabinet te redden. Biesheuvel heeft na de komst van het kabinet-Den Uyl teleurgesteld de politiek verlaten. In Bunschoten- Spakenburg kan voor het eerst het AR-kiezersvolk zich over de breuk tussen Biesheuvel en de ARP uitspre ken. De partijtop ls er niet zo gerust op. De beste spreker uit de AR-stal. het tweede-kamerlid Schakel, ls op de Veluwse gemeente afgestuurd. Bies heuvel was zo sportief een telegram te sturen met de oproep: ..Laat Scha kel het van Biesheuvel winnen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7