IETN AM WORDT IET GEHOLPEN Felicitatie voor vv „Roodenburg" Gaat 't morgen beter? Oh, wat zou dat zalig zijn" breedvoerige discussie Leidse Gemeenteraad eurtjePuur pijpje Puur "Schande, dat uit niets steun aan de Vietnamactie blijkt" tour Lekker - oortrekker Rustdag Schoelje gpAG 20 NOVEMBER 1973 weidse raad wordt vaak en ,,et iet altijd ten onrechte ver- eten, dat hij alleen praat en Iets doet. Dat 'niets' is gisteren lidelijk gebleken. Ernstig in Lü tiiiood gekomen door het als- ■j jar moeten uitstellen van vele rendapunten werd 's middags fgaderd en het progressieve Inderheidsblok zag op dit voor idsleden kennelijk moeilijke rom te vergaderen geen kans SnC samen met de CPN en één to fp-er een vuist te maken om actie voor een ziekenhuis in stnam te steunen, zelfs niet et woorden. itmeijer wist dat tenslotte d hij tellen maar hij kon behandeling van dit punt, ia»] al op vele agenda's van de id heeft geprijkt, niet op- •aw laten uitstellen. Dan is jners de collecte achter de een wat heeft steun-achteraf zin? aak verliezen en dan een ver- iring uitgeven, die door 20 de 39 raadsleden wordt on- iund. Dat is het toch wel iwaardige gevolg van als- ar uitstellen en daardoor rplicht in de middaguren sten vergaderen. Misschien het een les. HANS MELKERT LEIDEN Slechts vier van de zeventien agendapunten (twee werden op het laatste moment ingetrokken) kwa men aan de orde tijdens de gistermiddag gehouden ver gadering van de Leidse gemeenteraad. Besloten werd, dat in de volgende raadsvergadering (26 november) over de onderwerpen pas zou worden gestemd, zonder heropening van de discussie. Alleen over het agendapunt over de col lecte, die het Medisch Comité Nederland Vietnam (MCNV) deze week houdt, werd wel gestemd. .nar :5tei trkw ADVERTENTIE »»V rtrekker is een pure,natuur lij® «veretabak, met een smaak 1 «fanaal van zichzelf. Heeft a B' ^toevoegingen nodig en is dtf te vochtig. Daarom trekt-ie 1 -ht en brandt-ie makkelijk.- ft een geur en een smaak die oit verveelt Dat waardeert *are pijproker. 1,60 Amptmeyer (PSP) vond de hou ding van de gemeente een uiterst dualistische: van de ene kant zegt ze dat de collecte een goede zaak is voor nood die moet worden gelenigd, maar van de andere kant wordt er geen medewerking verleend aan de collecte, wordt er geen geld gegeven uit de gemeenschapsgelden, omdat het geld er niet is. Zijn motie stelde niet expliciet financiële hulp voor, maar liet voorstaan dat ook adhe siebetuigingen, het sturen van be richten aan scholen, die op moeten wekken tot steun, het beschikbaar stellen van expositieruimte in het stadhuis enz. evengoed kunnen bij dragen tot een steun van de ge meente. Het preadvies van het col lege gaat daaraan volgens hem voorbij. Ampmeyer was boos op de burge meester omdat deze zou hebben ge weigerd mensen van het MCNV te woord te staan. Vis ontkende dit, maar zei persoonlijk geen enkele behoefte te hebben om zitting te nemen in het comité van aanbeve ling. Oosterman (D'66) stelde voor om een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen uit het fonds ter bevorde ring van activiteiten uit de burgerij. Een schamel bedrag volgens hem. MeJ. Kappeyne van de Copello (VVD) vond dat een politieke be slissing niet door een gemeente mag worden genomen. Er komt binnen - een circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken uit, die over deze materie handelt en die dient volgens haar te worden afgewacht. Verder was mej. Kappeyne van oor deel dat het geestelijk belang van de Leidse bevolking er niet mee was gediend. Zij vond het trouwens niet 'n een voudige zaak om te beslissen, want "wie het eerst komt, wie het eerst maalt". Er zijn volgens haar niet genoeg internationale contacten van uit de gemeente om over zoiets te kunnen beslissen. Niet aanvaard Het college ontraadde (na 'n schor sing) de moties van Oosterman en Amptmeyer, en ook die van Hoeven (CPN) waarin een vrijgeven voor manifestaties werd gevraagd, van gemeentelijke gebouwen, eventueel voor een symbolische huursom. De moties werden verworpen. De raad besloot dat er geen staatsrech telijke bezwaren bestaan voor het verlenen van humanitaire hulp, dat de situatie in Vietnam nog tè chao tisch is om over een passende hulp te kunnen oordelen en dat de ge meente Leiden geen geld heeft om op enige wijze te helpen. Een com binatie van deze drie punten werd verworpen met 15 tegen 1 stemmen, omdat de vertegenwoordigers van de progressieve partijen, inclusief Stroink (KVP) zich van stemming onthielden. Oosterman meende zijn voorstel het beste te kunnen illustreren meL de opmerking dat wanneer er in Pa rijs een clochard ligt te sterven, dat de mensen er dan omheen lopen om dat ze het te druk hebben of te veel haast. Hij vond de houding van de gemeente dezelfde. Gerkema (PSP) vergeleek de houding van de ge meente met die van de eerste voor bijgangers van de man, die later door de barmhartige Samaritaan zou worden verzorgd. "Daar ligt die man ;r worden de mooiste theo rieën ontwikkeld over wat we mei die man moeten doen, maar hij blijft liggen, net zolang totdat er een min dere theoreticus langskomt. Je moet je naaste horen en zelf naaste wor den". Cornelissens (KVP) vond deze woorden ontroerend en was van me ning dat er hulp moest worden gebo den, maar wilde toch eerst de circu laire van het ministerie afwachten. De raad zal dus geen steun verle nen aan de collecte van het MCNV, dat een ziekenhuis in Zuid-Vietnam wil bouwen. van de gebroeders Philip uit de rode cijfers en wordt de werkgelegenheid gegarandeerd. Oosterman vond het een bloedige manier om uit de rode cijfers te komen en samen met zijn fractiegenoot Van Rooijen stemde hij tegen het voorstel. Dit is het speelterrein, dat ten offer moet vallen aan de uit breiding van RoodenburgEen zaak, die in Leiden-noord sterk leeft. (Foto Jan Holvast) Ondergetekenden, leden van de Leidse gemeenteraad, vin den het een schande, dat tijdens de raadsvergadering van gisteren geen enkel voorstel is aangenomen, waaruit zou kun nen blijken, dat de raad de actie van het Medisch Comité Nederland-Vietnam in samenwerking met de Brede Vietnam- beweging steunt. Deze actie betreft de bouw van een ziekenhuis in Zuid- Vietnam. Ondergetekenden roepen de bevolking van Leiden op met gulle hand voor dit doel te geven. De collecte wordt deze week gehouden. M. van Aken (PvdA). H. Amptmeijer (PSP). J. van Baaren (PvdA), H. van Dam (PvdA), J. Duivesteyn (PvdA), F. Ger kema (PSP), J. v. d. Horst (PvdA), C. Kerling-Simons (PvdA), H. Kwik (PvdA). B. Oosterman (D'66), T. Ouwerkerk (PvdA), D. van Peype (PvdA), W. van Rooyen (D'66). E. van Seters- Banen (PvdA), P. Stroink (KVP). R. In 't Veld (PvdA). A. Verboom (PvdA) en C. Waal (PvdA). De twee raadsleden van de CPN, die ook de inhoud van deze tekst onderschrijven, konden niet meer bereikt worden voor ondertekening. KVP-er Stroink deelde ons vanmorgen mee dat zijn naam moet worden geschrapt als ondertekenaar van deze verkla ring. Hij staat wel achter de strekking maar vindt het onjuist achteraf van schande te spreken nu hij vooraf riiet alles heeft gedaan om zijn fractie van zijn standpunt te overtuigen. Als reactie op de door secretaris van "Roodenburg" geuite woorden van angst (mogelijke stagnatie) in het ingezonden stuk van 12-11 jl. in dit blad ten aanzien van het protest van wijkcomité Plan-Noord het vol gende Ons inziens wijst deze secretaris er terecht op waarom het wijkco mité Plan Noord nu pas protesteert, terwijl deze plannen al jaren lang bekend zijn. Als geruststelling voor Roodenburg zijn er verschillende motieven van het wijkcomité die daaraan ten grondslag liggen. Ten eerste: het opvijzelen van hun prestige wegens het ontvallen van enige bekende actievoerders. Ten tweede: de leiding van het wijkcomité bestaat uit dezelfde cate gorie mensen die zich, evenals hun achterband in de Leidse gemeente raad, niet sportminded tonen. Ten derde: het wijkcomité wil de jeugd van Noord in een eigen orga nisatie onderbrengen met de vol gende alternatieve plannen: jeugd herberg, visclub, tekenclub. milieu zorg enz. enz. Misschien wel een lofwaardig stre ven. maar dat heeft ons inziens we nig te maken met actie voeren. Dit is volgens ons een spaak in de wie len steken van andere organisaties en verenigingen. Als wij dan de secretaris van Roodenburg nog even terugverwij zen naar punt één dan willen wij eraan toevoegen dat het protest van wijkcomité Plan Noord van geen betekenis is om de eenvoudige re den dat door toedoen van de lei ding van bovengenoemd comité zij zo ingekapseld zijn ondermeer door de gemeente, de welzijnsraad enz., dat zij geen eigen gezicht meer heeft. Als tegenhanger van het boven vermelde feliciteren wij v.v. Roo denburg met de aanstaande uit breiding en zeggen onze steun toe, want de huidige toestand van de speelweide rechtvaardigt dit volko- Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ts De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Als broodwinning, maar ook met de broodnodige interesse zit Je als verslaggever een raadsvergadering "uit". Met de eerste geeuw na een uur, ondanks het feit dat Je het weekeinde in gepaste rust hebt door gebracht. Eerst komt mej. Kappeyne v. d. Copello VVD) met de opmerking dat nachtelijke vergaderingen fy siek niet goed zijn voor de raadsle den: dat de werkverdeling niet hele maal de Juiste is; dat er een soort draaiboek moet komen voor de meest urgente gevallen (het allereerste uur van de "Raad") en dat er kor ter moet worden stilgestaan bij de diverse zaken. Dan komt Van Aken, die vertelt dat hij met weerzin heeft kennisge nomen van het "decreet" van B. en W. om 's middags te vergaderen. Dat dit deze keer nog kon, qjaar dat de volgende keer de vergade ring door de PAK-fractie niet meer zou worden bezocht, hetgeen zou be zien het aantal leden dan niet toe reikend zou zijn. En dan komt de voorzitter van de laad die zegt het allemaal te begrij- burgemeester Vis maar eens te ci teren. Reden om in de middag te vergaderen. Veertig minuten. Zeg maar vijftig, want er was een schorsing van tien minuten. Krap twee uur bleven over VV pen, maar het toch nodig te vinden. Dan wordt er in tweede instantie gepraat, enfin, alles wordt vergeten: men moet even warmdraaien om plotseling tot de conclusie te komen dat er al veertig minuten voor bij zijn. En dat het einde van het jaar vlak voor de deur staat, om om de rest van de agenda af te ma ken. Althans een begin te maken van wat er was blijven staan van de vo rige keer en waarvan een groot deel weer tot de komende week zal blij ven staan. Misschien had Oosterman (D'66), gelijk toen hij zei dat we in een tijd leven van de "druk op de knop". Zouden we in deze stad te weinig knoppen hebben of zou het zijn dat iedereen erop wil drukken? Want als je de knop "in" drukt, moet je hem ook weer "uit" doen. Dat is (met andere woorden) spe len. Een spelende raad? Zonder die knop spelen ze al veel te veel. Met tijd. met zakelijkheid. Grappen en grollen zijn nodig, an ders slaapt iedereen meteen in. Belangenbehartiging is ook niet erg. Politiek is nu eenmaal een soort spelletje. Maar niet het soort dat be dreven wordt in de Leidse raad. Collega Hans Melkert gapt graag zinnetjes uit liedjes, zegt daar over te worden bekritiseerd, wat niet waar is. Ik ga het ook doen. Ik hoop dat de raad spelen van spelletjes weet te onderscheiden. "Oh. wat zou dat zalig zijn". PAUL WOLFSWINKEL En verder De raad besloot een krediet be schikbaar te stellen voor de bouw van drie garages bij de dienstwonin gen van de Groenoordhal. Van Aken (PvdA) vond dit helemaal niet no dig, omdat het "in schrille tegen stelling staat met de algehele woon situatie in Leiden-Noord". Ook de verkoop van een schilderij uit "De Lakenhal", een Schelfhout, om de restauratie te kunnen betalen van 'n schilderij van Lucas van Leyden, vond wat weerstand (Oosterman, Gerkema i. Het sluiten van een overeenkomst, met de gebroeders Philip uit Rot terdam (vleesgrossiers) en het be schikbaar stellen van gelden voor 't bouwen van een installatie van een gemechaniseerde slachtlijn in het slachthuis werden op de valreep, goedgekeurd. Oosterman had de no dige bezwaren. Wethouder Lijten vond dat levensbeschouwelijke as pecten buiten de discussie dienden te worden gehouden. Volgens hem, komt het slachthuis door de komst LEIDEN De ervaringen in de Leidse raad van gisteren zijn niet de eerste, waardoor je Je afvraagt of het goed gaat met deze wijze van besturen. Er is een commissie uit de raad. die in veel moeilijker termen dan Gerard Cox „Morgen wordt 't beter" alweer een liedje zingt. Morgen is dan later en beter bij een andere beleidsvoorbereiding (geïnte greerd) en een ander systeem van besturen (gedecentraliseerd). Deze commissie heet BOO (begelei ding organisatie onderzoeken) en ze heeft gisteravond in een in de Stads gehoorzaal gehouden informatieve raadsvergadering te horen gekregen, dat er twijfel is over dat „beter" bij het gedecentraliseerde systeem. Uit de discussie tussen een hoofd ambtenaar (brandweercommandant Broeshart) en BOO-voorzitter In 't Veld bleek bijvoorbeeld, dat de eerste bang is, dat er nog meer gepraat zal worden dan nu en dat de tweede Juist minder gepraat in de raad verwacht, omdat deze de hoofdlijnen uitzet en de details overlaat aan functionele raden en wijkraden. Functionele en territoriale decentralisatie heet dat. In de discussie bleek verder, dat er ook voorkeur bestaat voor het laten beslissen door ambtenaren (delege ren), waarbij In 't Veld stelde, dat de ambtenaar de politieke verant woordelijkheid niet kan en mag dra gen. Een opmerking was ook, dat „een raad, die goed werkt, beter be slissingen kan nemen dan emotionele groepen". Emotie was er nu al volop en het maakte de bijeenkomst le vendig .vooral door het optreden van vertegenwoordigers van functio nele raden als de sportraad en van wijkcomités als Plan-Noord. Uit groepsdiscussies werd geconcludeerd, er aarzeling is ten aanzien van de democratie (verkiezingen en ach terban) van functionele raden; er een afkeuringsrecht ofzo 1 de raad t.o.v. door andere organen genomen besluiten moet zijn; getwijfeld wordt aan het feit of Leiden groot genoeg is voor terri toriale decentralisatie: functionele raden alleen adviesbevoegdheid mag worden gege ven en beheersbevoegdheid voor zover het accommodaties voor de gehele gemeenschap betreft.; de huidige status van functione le raden niet mag worden terugge draaid; het overlappen van werk door functionele en wijkraden gunstig kan zijn met het oog op alternatieven. Grote lijnen natuurlijk en buiten beschouwing gelaten de competen tiebevoegdheden van beide raden. ADVERTENTIE Die werden in het geding gebracht met 'n voorbeeld over een hockyveld, dat verdacht veel leek op het in dis cussie zijnde plan voor aanleg van een voetbalveld in Noord. Rest de uitslag van een opiniepei ling, die BOO en B. en W. met de gehele discussie moeten inbouwen in hun pre-advies en waarmee de raad zijn nut kan doen. Binnengemeente lijke decentralisatie toepassen. Voor 50, tegen 23, geen mening 10. Uit sluitend functionele 18. uitsluitend territoriale 6. gecombineerd 54, geen mening 7. Eerst functionele 29, eerst territoriale 9. een in tijd gelijke ont wikkeling 30, geen mening H. Advi serende bevoegdheden 51. bestuursbe voegdheden 23, beide 4, geen mening 6. HANS MELKERT. Mr. Vrolijk in B. en W., raad en Meren wijk LEIDEN De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, zal vergezeld van zijn echtgenote, op maandag 3 decem ber een bezoek brengen aan Leiden. In de ochtenduren zal mr. Vro lijk een vergadering van het college van burgemeester en wethouders bijwonen, terwijl zijn echtgenote in gezelschap van mevrouw Vis een bezoek zal brengen aan de Mytyl school en aan het nieuwe gebouw van de toeleveringsbedrijven „De Waard", 's Middags maakt het ge zelschap een excursie naar o.m. de Merenwijk en de Groenoordhal. In de avonduren zal mr. Vrolijk een buitengewone vergadering van de gemeenteraad bijwonen. En last but not least, sport ver rijkt de geest en dat is broodnodig voor de jeugd van Noord. L. CAVÊ, Acitecomité Noorderkwartier, Julianastraat 2a, Leiden. In de rubriek "Lezers schrijven" van zaterdag j.l. stond een stukje, van de heer Verhoog, over de autoloze zondag. Hierin kwam ondermeer voor, en ik citeer nu, "God rust toch ook op de zevende dag". Hetgeen de heer Ver hoog verder nog in z'n stukje schrijft is wel leuk, maar ik kan het verband niet zo zien tussen Gods rustdag (de zevende dag, zoals de heer Verhoog terecht opmerkte) en de zondag. Naar mijn bescheiden mening is zondag toch de eerste dag van de week!). Ik hoop dat de heer Verhoog het met mij eens is, en het boven staande zal beschouwen als een klei ne aanvulling op zijn stukje. H. W. VAN OOSTEN Levendaal169 Lelden In antwoord op het stukje van M. de Nie uit de Burggravenlaan. ver leden zaterdag, zou ik in het alge meen willen zeggen, dat men beter niemand in het openbaar voor schoelje kan uitmaken. Als dit ge daan wordt door een gewezen hoogle raar en ex-minister, die thans nog een publieke functie vervult, acht ik dat bedenkelijk. Hierbij komt nog, dat degene Jegens wie het beledigen de woord is gericht, niemand minder- is dan de president der V.S. en dat het beledigende woord wordt ge bruikt in een tijd, dat deze presi dent onze sympathie heeft wegens zijn steun aan het dappere Israël. Dit zijn de voornaamste redenen, waarom ik het gebruik van het woord schoelje door dr. W. Drees jr. af keur. Maar er is meer. Wie bekend is met de Nederlandse situatie van 25 jaar geleden, moest wel onaan genaam getroffen worden door het feit, dat nu Juist de zoon van onze toenmalige minister-president, in 'n dergelijke affaire als waar zijn vader in betrokken was. aan het schelden gaat. Eerlijk gezegd dacht ik: zou de Jonge Drees op zijn leeftijd nog een vader-complex hebben: maar 't zou onbeleefd zijn hem dat te vra gen. Misschien mag ik M. de Nie er op wijzen, dat het gebruik van het woord "trawanten" in combina tie met de president, verleden zater dag, ook minder gelukkig is. Een eenvoudig middel om lelijke woor den over vreemde personen te ver mijden, is het in gedachte toepas sen er van op gelijkwaardige perso nen in eigen land of omgeving. En wat betreft de afluister-affaire van dr. W. Drees sr. verwijs lk naar mr. C. Smit. De liquidatie van een Im perium (Arbeiderspers. 1962), blz. 159 en 228. H. J. WITKAM Rapenburg 21 Leiden. LEIDEN Met ingang van gisteren is het bureau studentende canen van de Leidse universiteit, dat gevestigd was in de Doezastraat. ondergebracht in het pand Sta tionsweg 37. Het bureau is daar te lefonisch bereikbaar onder nummer 01710—48333, toestellen 3396 en 3397.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3