IK KNEEP HEM WEL EVEN... Oranie terecht Premier Den Uyl: Zielig voor Belgen naar WK, maar (zei Cruijff): OETHALS: "MET CRUIJFF WAREN WIJ IN MUNCHEN" EINDSTAND Snel naar nieuwe structuur ilDAG 19 NOVEMBER 1973 SPORT blijff; "Je weet het maar wit". p^HWW^aw^-fn-TT- ilH^HRWaï AMSTERDAM Ministpr-rirp- gppri vastte klant. In hat Olvmnisch AMSTERDAM Minister-pre sident Joop den Uyl, op de fiets naar het stadion gekomen, be kende na afloop anderhalf uur geweldig in spanning te hebben gezeten. "De normale spanning", voegde hij er aan toe, "van een voetbalwedstrijd waarbij veel op het spel staat. Niet speciaal om dat het NederlandBelgië was. Ik vind het verschrikkelijk leuk voor Nederland dat de ploeg het heeft gehaald, maar ik gelooi toch wel dat er wat beter moet worden gespeeld om ook tot de finale van München te komen". De Nederlandse premier is geen vaste klant in het Olympisch Stadion. "Toen ik nog wethou der in Amsterdam was, ging ik vaker. Mijn laatste interland wedstrijd was NederlandTsje- choslowakije, geloof ik, hier. Ik heb wel wat wedstrijden voor de Europacup van Ajax gezien. Het resultaat is natuurlijk voor de Belgen wat zielig, maar dat zou ook zo zijn geweest voor het Nederlands elftal, dat dan bo vendien nog de ontgoocheling had gekregen het weer net niet gehaald te hebben. Daarom ben ik blij dat het dit keer wel is ge lukt". De minister-president complimenteert na afloop secre taris-penningmeester Burgwal. AMSTERDAM Zelfs op het moment dat Oranje één had moeten zijn in gepaste vreugde, ontkiemden er weer tegenstellingen. Op de dag waarop alleen de Nederlandse regering scoorde (de hattrick aan autoloze zondagen) en waarop het Nederlands elftal tactisch de "ontheffing" voor een reis naar de wereldkampioenschappen voetbal had verkregen, ontbrandde de opwin ding van opper-bondscoach Frantisek Fadrhonc weer eens in volle hevigheid. De emotionele doctor barstte na de wurgend spannende NederlandBelgië herhaaldelijk los in een vurig be toog over het waarom van de alom verbazing wekkende absentie van Van Hanegem en Keizer. m Okker (foto) heeft tij- toernooi om de Dewar In de Londense Royal Al- Hall bewezen in een gran- vorm te verkeren. PAGINA 15 Mulder vroeg zich na af- van de interland Neder- of de Belgen isten dat zij moesten win- PAGINA 10 van BS tegen Frisol R te- Het werd slechts een be ien overwinning. PAGINA 13 ta/Foreholte overspeelde fateringse Velo. PAGINA 12 ly Monsels laat studie pre- n boven sport. PAGINA 17 In de warrige stijl die hem eigen is, betoogde Fadrhonc dat die twee beslissingen niets met elkaar te ma ken hadden, zoals Van Hanegem na een eerste zin vol begrip („Ik was geblesseerd, het risico was te groot om mij op te stellen") had laten doorschemeren. De altijd opgewon den Fadrhonc sprak dat heftig te- Door Paul <le Tombe gen. Tijdens een eerste praatje had FF over het ontbreken van de twee „groten" al het zijne gezegd. Over Keizer: „Ik heb zaterdagavond met hem gepraat. Ik heb hem verteld dat ik van plan was Cruijff teruggetrok ken te laten voetballen, dat ik twee snelle mannen op de vleugel nodig zou hebben. Keizer had daarvoor be grip. Het ^7as moeilijk om met hem tot een overeenkomst te komen, maar het lukte". De ©iniclsbaind van groep drie van het kwalificaittte-toernooi is: Nederland 6 4 2 0 10 24- 2 België 6 4 2 0 10 12- 0 Noorwegen 6 2 0 4 4 9-16 IJsland 6 0 0 6 0 2-29 Nederland is het twaalfde land, dat zich voor West-Duiitsland heeft ge plaatst. De volgende deelnemers staan nu vast: Brazilië, W est-DuitslandItalië, Schotland, Bulgare, DDR, Polen, Uruguay, Argentinië, Chili, Australië, en Nederland. Het Nederlands elftal is er voor het eerst sinds 1938 in ge slaagd Zich te kwalificeren voor de eindronde. „In het tweede, nog emotionelere visie, volgde later op een andere plek. Van Hanegem heb Daar sprak hij: „Met wat Van Ha- ik een kwartier voor de wedstrijd een harde beslissing moeten nemen. Tij dens de oefenweds'trijd van dondierdag (tegen de amateurs van HMS), had hij een blessure aan zijn schouder opgelopen. Zaterdagmiddag zag dat er weer goed uit, dus Willem negem zegt, heb ik niets te maken. Als ik Nederland over de grens wilde hebben, moest ik harde beslissingen nemen: Dan moest ik afgaan op mijn eigen indruk of hij wel of niet kon spelen. Toen Willem na de war ming up weer een beetje ging zeu len. Dat was geen probleem. Maar na ren over zijn schouder, heb ik de warming up voor de wedstrijd knoop direct doorgehakt. Mijn in- had hij toch weer twijfel. Toen heb ik de knoop doorgehakt en heb ik gezegd: Gerrie (Mühren) Je gaat Je klaarmaken en Je gaat erin. Een moeilijke beslissing, een pijnlijke be slissing, maar ik moest". Hard Dat was wat uit de eerste lezing van FaJdrh'onc viel te destilleren. Zijn het gevaar af dat de veelvuldig over Keizer geïnformeerde Belgische ver dediger Van Binst, zijn clubgenoot wel helemaal door en door zou ken nen, drukte Fadrhonc zijn beslissing om Rensenbrink te laten spelen door. Ondanks interne tegenstand. Een ac tie die van durf getuigde en die bovendien een heilzame uitwerking had. Rensenbrink behoorde tot de uitblinkers in het Nederlandse team. „Het was een beslissing die werd ge nomen met het oog op de eenheid," sprak Fadrhonc nog, om daarna zijn tevredenheid met het bereikte resul taat te verwoorden: „Wat de inhoud van het spel betreft. Misschien had Rep die kansen moeten benutten, maar Piot, was een groot man op de doellijn." Ongeloofwaardig Die Belgische doelman hield met zijn grote klasse in iecïer geval wel de spanning in het aanvankelijk door de angst geregeerde duel. Daardoor kon het er ook even op gaan lijken dat de uitgave 104 van de derby der lage landen, nu inplaats van met sentimenten, overladen met geld toch nog zou kunnen gaan dienst doen als onderwerp voor de tv-serie „Waar gebeurd". Nederland zou een erg ongeloofwaardig verhaal zijn ge worden als de goal van Verheyen in de laatste minuut was geteld. De voortreffelijke Russische arbiter Ka- sakov was de buitenspelpositie van de Belgische middenvelder ech ter niet ontgaan, zodat duivelse on- gcredh't'lgheild Oranje bespaard bleef. Het doelpunt van de opvallend druk was dat hij niet kon spelen. Vlak voor de wedstrijd heb ik niets aan gezeur en dat is de enige uit leg. Krasse taal van de bondscoach, („Ik heb nog nooit zo hard gehan deld") die vlak voor de alles beslis sende derby zijn rol van „loopjongen derdanige Belgen had een aantal be trokkenen in eerste instantie echter wel de schrik van hun leven bezorgd. „Ik heb hem wel even geknepen, ja," bekende de erg sterk voetballen de Johan Cruijff. „Niet omdat ik aan buitenspel twijfelde, maar omdat je maar nooit weet of de scheids rechter wel zal fluiten. Volgens doel man Schrijvers had Kasakov al di rect gefloten: „daarom deed ik ook niets meer aan die voorzet," maar anderen hadden dat afkeurende sig naal niet gehoord. Bondsvoor zitter Meuleman („Dit is een grote dag voor de KNVB")„Ik dacht daar gaan we dan. Die gedachte had ik maar even, wamt heit was zo duide lijk buitenspel, dat zelfs niemand van de Belgen protesteerde. Ik heb het spel van die jongens trouwens niet begrepen. Als Je moet winnen, blijf je toch niet zo hangen?. Piot in actie. De absolute uitblinker van NederlandBelgië pakt de bal stijlvol, voordat Cruijff gevaar kan stichten. Vetfbaziing van het moderne voetbal niet heb ben gevolgd" (Fadrhonc), via: „Wij hadden gedacht dat ze zouden ko men, maar ze hebben alleen maar lopen wachten op een fout van ons" (Neeskens), tot: „Het was een grote verrassing dat ze niet aanvielen" (Hulshoff, die ook vond dat Lambert de gele kaart niet had verdiend). „Toen er gewisseld werd dacht ik dat er 'n voorhoede-speler in zou ko men" keek Cruijff terug, „ik had ze ker nllet ver-wacht dat dat een verde diger zou zijn". Verwacht Het was de verbazing over een duel dat zich toch volgens een verwacht patroon had voltrokken. Hard, maar niet onfatsoenlijk hard, fel en duide lijk beïnvloed door de grote belan gen, waardoor er maximale in zet was. Exponent daarvan: Johan Neeskens, koploper op de lijst van overtredingenmakers met zeven be strafte handelingen voornamelijk tegen Van Himst: „Wij hadden afge sproken constant drie, vier man ach ter te houden. Wij hoefden geen ri sico te nemen, we moesten ons al leen niet laten verleiden tot aan vallen". In de persoonlijke confron tatie met koppelgenoot Van Himst, was „Nees" superieur gebleken. Hij: „Ik heb in het ziekenhuis dan ook al le tijd gehad om de wedstrijd te spe len". Om mijn tegenstander uit te zoeken. En ik wilde ook graag tegen hem spelen. Hij was trouwens snel al meer geprikkeld dan ik, hij begon veel te praten en maakte ook een paar overtredingen. Bovendien heeft hij wel zoveel routine dat hij veel overtredingen zodanig kan verber gen, zodat de scheidsrechter ze niet ziet". En: „Ik geloof ook dat ze bang waren om af te gaan tegen ons". Het tekende de houding van de Bel gen, die hun zo vaak geroemde ploeggeest hadden thuisgelaten. In België, waar de bal ook rond is. Voor de rest is daar op voetbalgebied na vandaag alles anders. Rust voor Joe Bugner LONDEN Andy Smith, manager van europees bokskampioen in het zwaargewicht Joe Bugner (GB), heeft een aanbod om zijn pupil tegen we reldkampioen George Foreman (VS) uit te laten komen, van de hand ge wezen. Smith lichtte zijn besluit als volgt toe: "Joe heeft een heel zwaar jaar achter de rug. Hij gaat eerst vier maanden rusten. IK zou het gevecht nog niet voor een miljoen En gelse pond hebben aangenomen. Als het aanbod echter in Juni of Juli zou worden herhaald is Joe Bugner ge reed". Er waarde meer verbazing rond over de tactiek van het team van Goethals, die pas laat de sterk opko mende Desanghere het veld instuur de. Maar ook dat was een verdediger. Het leek er dan ook sterk op dat de Beüigltedhe bondscoach in eerebe in stantie mikte op „niet verliezen in Amsterdam". Vandaar dat het woord „laf" later viel, als een van de va rianten waarmee de Belgische hou ding werd beschreven. Van: „De Bel gen hebben nu de tol moeten betalen voor het feit dat ze de ontwikkeling Fadrhonc sluit Neeskens in de armen, de bondscoach had net zo goed alle Bel gische spelers kunnen om helzen. Amsterdam Op korte termijn zal de KNVB zich beraden over de nieuwe structuur van de bege leiding van het Nederlandse elftal nu de eindronden zijn bereikt. "Ik weet het", aldus mr. Jacques Ho- gewoning, "in de periode van de wedstrijd in Oslo tegen Noorwe gen was er de nodige conflictstof. Er zijn toen plannen gemaakt, maar bepaald is toen, dat het bij 't oude zou blijven tot alles in vol ledige vrijheid en ontspanning kon worden bezien. Alles werd on dergeschikt gemaakt aan 't doel. Dat is nu bereikt. Wij moeten gaan zien of de huidige structuur past in de volgende fase. Ik ge loof dat die gewoon te smal is voor de situatie die is ontstaan. De vraag is of de medische bege leiding voldoende is. Ik meen van niet. Binnen een of twee maan den moet de nieuwe structuur be kend zijn". Financiële problemen rond de uitkering van de gegarandeerde premie van zo'n 60.000 gulden per speler als W.- Duitsland zou wor den bereikt zag de voorzitter van 't betaalde voetbal niet. „De pre mie van 20.000 gulden voor de wedstrijden is al betaald. Met het bedrag afkomstig van sponsors spelen we juist quitte en de extra premie van 20.000 gulden zal uit de algemene middelen van de bond moeten komen". SRDAM Echt of pose? van Raymond Goethals, k slechts qua importantie ^gië van de eeuw zo vaak ['panning en knagende on- vertrokken grimas, straal- i van voldoening. Je kon Khare belangstellenden ook kaken. Zou de man, die als !fr aan de loensende tv-held Columbo doet denken, ^ren dat de aflevering München" is geëindigd? de underdog, pleegt aan van de film te triomferen, imitator verloor. Niet- raadselachtige glimlach. Goethals: Wat anders dan tevreden heid? Wij spelen nul-nul in Amster dam tegen een ploeg die België qua klasse met drie of vier-nul moet wegspelen. Die constant uit voorzorg vier, zelfs vijf man terughoudt. Wat anders dan voldoening. Die veel be tere tegenstander had schrik voor ons". Daarmee meende Goethals de kri tiek op zijn „niet-aanvalspact" gro tendeels te hebben afgewend. Wat uiteraard erg optimistisch was ge dacht. Want alle eer aan Oranje, dat zich niet tot doldrieste daden liet verleiden, de wijze waarop België op de weg naar München sneuvelde was roemloos. Anders: Raymond Goethals, coach der Belgen wierp z'n wapens zonder slag of stoot aan de voeten van tegen-strateeg Frantisek Fadrhonc. Was het voorzichtige uitgangspunt van Goethals nog te pruimen, naar mate de wedstrijd verstreek, naar mate Belgiës eliminatie dichterbij sloop, had Goethals minstens wat meer mankracht naar het front moeten dirigeren. Libero Erwin van den Daele: „Ik ben het wezen vragen. Maar meneer Goethals wilde alles bij het oude la ten. Drie centrale verdedigers dus: Dewalque bij Ciruijff, Thissen, de enige die vrijheden bezat en ikzelf. Ik heb in de rust ook voor de zoveel ste keer gezegd dat we Raoul Lam bert met lange trappen in stelling moesten brengen, zoals was afgespro ken. Maar ik was de enige die dat ook in de praktijk uitvoerde. Vaak kon dat ook niet. Ik had de indruk dat op het Nederlandse middenveld de verdedigende kracht de aanvallen de overtrof". Het lijdt geen twijfel dat die Bel gische drang naar zelfbehoud, loe rend op 'n Oranje-foutje Nedeirflamd- België als kijkspel in ernstige mate beïnvloedde. En dat mede als gevolg van de door beide scenario-schrij vers ingefluisterde opdrachten, spe lers vaak professioneel, soms ook kribbig overtredingen tegen elkaar maakten. Maurice Martens, geheel in het kader van de koude oorlog in tegenstelling tot de gepubliceerde ba sisopstelling voor Dolmans opge draafd, daarover: „Vergeet de enor me belangen niet". Martens' tegenstrever Johnny Rep was trouwens de enige acteur in Hol- land-België, die tot drie, vier maal toe een kans turfde. Martens: „Rep is een snelle gast. Bovendien durf de ik iets aan Piot (ondanks vinger in verband erg goed) overlaten. Episode twee, bleek een speelhelft, waarin België eveneens met lood in de schoenen de middenlijn over schreed. Dewalque: „Massaal aanval len is nooit de bedoeling geweest. Vanuit een gesloten verdediging had den we zonder al te veel risico's de taktiek van de counter willen toe passen. Dat dat niet lukte, komt door de Gramje-voorwaartsen Rep, Cruijff Rensenbrink, die enorm stoorden wanneer wij in balbezit waren". Waardoor België heel gedwee naar het schavot werd gevoerd. Waarom toen bleek, dat België niets meer had te verliezen, toch geen extra-aanval lers ingezet meneer Goethals? Waar om de -wanhoopsbeuk er niet in te gen het gelegenheids-duo Schrijvers- Mansveld? En waarom, toen het lang verbeide moment van wisselen eenmaal daar was, de verdediger De sanghere voor de verdediger Van Binst? Goethals koppig: Nederland is per traditie op links het gevaarlijkst. Denk aan Cruijff, denk aan Rensen brink. Van Binst had pijn. Om een spierscheuring te voorkomen heb ik hem vervangen. Dat bad niets met een meer aanvallender karakter te maken". Iets meer risico's nam België niet temin tóch na die mutatie. Want vanaf dan speelde Standard-linksbui ten Léon Semmeling niet langer rechtsback, maar soms echt rechts buiten. Wat niets uithaalde omdai Ruud Krol de kleine paniekzaaier consequent bleef volgen. Even, héé) even maar gierden de zenuwen de duizenden nochtans door de keel Bij de vrije trap van Van Himst en het in buitenspel-positie gescoorde doelpunt van Verheyen. Zei Van Himst later: ,Ik wist toen ik de vrije trap nam, dat het niets zou worden. Ik zag die verdedigings lijn een stap naar voren maken. Een man of zeven wel". Minuten later al was België roem loos af in het grote München-spel. Ging Goethals ook stoïcijns door op de Columbo-toer. Hij; „Cruijff truc cm vanaf het middenveld te komen had weinig zin. Want Verheyen po pelde veertien dagen geleden al om hem daar te pakken". Even vergat Goethals zijn act. Maar dat is men selijk. „Cruijff bij ons en we waren in München geweest," riep hij uit. En misschien was dat wel de enige waarheid. Wanneer tenminste op de verrichtingen van gisteren moet wor den afgegaan. Dewalque viel (Goethals wat dat betreft bij. „Denk aan Oslo Denk aan dat hakballetje van Cruyff. Wanneer dat achterwege zou zijn gebleven, waren we met deze nul-nul in München geweest.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9