Athene na actie leger dode stad ÉsÉf OLIEBOYCOT TEGEN VS ONHERROEPELIJK Gaddafi boycot Arabische top Kanaaltunnel geen droom meer Nixon: ben geen oplichter Tribunalen en censuur heringevoerd Getty II wil toch Cadeau voor Nixon holfzware uoor iedereen een goed begin. betalen Skylab me bemand BUITENLAND MAANDAG 19 ^NOVEMBER igjj ATHENE Athene is een dode stad. De twee hoofdstraten van de Griekse hoofdstad waar vrijdag avond betogers en ordetroepen slaags raakten, bieden de aan blik van verlaten slagvelden. De straat voor de Technische Hoge school is bezaaid met verbrande en geplunderde auto's, autobussen en kapotte kiosken en verder met stenen, bakstenen en glasscher ven. Ruiten van winkels zijn ka pot en de deuren van hotels en particuliere woningen beschadigd. De tanks, die bijna de gehele vrij dagavond en -nacht door het cen trum van Athene reden, zijn inmid dels naar de kazernes teruggekeerd. Athene is nu rustig. Af en toe vliegt een hefschroefvliegtuig boven de stad ter verkenning van eventuele nieuwe samenscholingen. De opperbevelhebber van de Griek se strijdkrachten, generaal Dimitrios Zagorianakos, heeft per proclamatie elke samenscholing van meer dan vijf mensen op straat verboden. Ook bij eenkomsten binnenshuis, met uitzon dering van film- en toneelvoorstellin gen zijn verboden. Verder zijn alle voetbalwedstrijden verboden. Niet toegestaan is verder het bezit van wapens door particulieren. De wapens moeten binnen twee dagen bij de po litie ingeleverd worden. Verboden zijn ook nog prijsopdrijving en het hamsteren van levensmiddelen. Ook de perscensuur is weer ingesteld. President Papadopoelos heeft in een rede voor radio en televisie gewaagd van „een samenzwering van vijanden van de democratie". De Griekse pre sident zei alle passende maatregelen te zullen nemen om de openbare or de te verzekeren. Papadopoelos deed een beroep op de politici uit de tijd van de militaire staatsgreep van 1967, die zich „met een nihilistische minderheid" vereen zelvigd hadden, te handelen op grond van hun verantwoordelijkheid Jegens Griekenland. De opperbevelheber van de strijd krachten heeft bekendgemaakt dat het publiceren en anderzins versprei den van berichten die het gevoel van veiligheid van de bevolking kun nen aantasten, verboden is. Ook mag geen propaganda tegen de bestaan de orde worden gemaakt. Voorts is het verboden de opvattingen van politieke partijen en organisaties weer te geven. Theater- en bioscoopvoor stellingen mogen voorlopig niet door gaan. Op de redacties van de Griek se bladen zitten al censors. Het Engelstalige „Athens News" en de liberale „Vima" die kritisch staat te genover het huidige bewind, versche nen zaterdag in het geheel niet. In een gisteren uitgegeven commu niqué staat dat het leger de orde met alle middelen ook wapens zou handhaven en dat de burgerij met haar leven zou spelen als ze de gegeven bevelen niet zou opvolgen. Het regeringsgezinde dagblad Elef- theros Kosmos schreef gisteren dat de politieke partijen in Griekenland voor de bloedige onlusten verant woordelijk zijn. Tussen de staats greep van april 1967 en nu, aldus het blad, is het in Griekenland rustig geweest. Nu de politieke partijen weer een rol mogen spelen, keert de onrust terug. „De partijen prediken en veroorza ken bloedvergieten en de burgeroor log in Griekenland. Zitten we daarop te wachten?" vroeg Eleftheros Kos mos zich af. De echo van de strijdkrachten schreef dat de strijdkrachten het land opnieuw voor een communis- rische dreiging hebben behoed. De dagbladen Vima en de Engelstalige Athens News die kritisch tegenover het regime staan, zijn gisteren niet uitgekomen. GOLDA MEIR STUURT NIEUWE SOWJET-TANK. TEL AVIV De Amerikaan se president Nixon heeft een persoonlijk geschenk van de Is raëlische premier Golda Meir gekregen: twee Russische tanks, zo goed als nieuw. Dit is ver nomen van welingelichte krin gen in Tel Aviv, die niet kon dien zeggen of de tanks aan het Syrische of aan het Egyptische front zijn buitgemaakt. Het cadeautje werd al ge stuurd kort voor het bestand van 22 oktober inging, met een Amerikaans Galaxy-toestel dat deelnam aan de luchtbrug van militair materieel voor Israël. De censuur in Israël verhinder de eerdere publikatie van het bericht. Over deze nieuwe Rus sische tank was tot dusver in het Westen nog niet veel be kend. Vu v Bij een bezoek aan een Republikeins bolwerk in Florida :i Nixon een enthousiast onthaal bereid tijdens zijn campagmk om het vertrouwen van het Amerikaanse volk terug te winnen Republikeinen juichen voor president KGB sprak met vrouw Sacharow De straten waar vrijdag in Athene gevochten is bieden een aanblik van een slagveld. Voor de Technische Hogeschool in de Griekse hoofdstad ligt het asfalt bezaaid met puin. Koning Feisal in Arabische krant: MOSKOU Mevrouw Sacharow, de echtgenote van de Russische kerngeleerde Andrei Sacharow, is donderdag op het matje geroepen bij de staatsveiligheidsdienst (KGB), zo is in kringen van dissidenten in Mos kou vernomen. Haar werd daar meegedeeld, dat de activiteit van de dissidenten, in het bijzonder die van haar man "schadelijk is voor de de mocratisering van de Sow jet-maat schappij". Aanleiding tot deze vermaning was een brief geweest waarin het echt- paar Sacharow aanbood zichgarant NEW YORK Duizenden hebben president Nixon gisteren een enthousiaste ontvangst bereid bij zijn aankomst te Macon in de Ameri kaanse staat Georgia, waar hij zijn campagne zal voortzetten om het vertrouwen van het Amerikaanse volk terug te krijgen. Op het vlieg veld en langs de straten stonden naar schatting 25.000 mensen die luide hun instemming betuigden met de zaterdagavond door de president afgelegde verklaring dat hij geen op lichter is en ook niet betrokken is geweest bij de pogingen de Water- gate-af faire pen. de doofpot te stop- Officieel is Nixon naar Macon, een bolwerk van de Republikeinen ge gaan om deel te nemen aan de plechtigheid ter herdenking van het feit dat de juridische faculteit 4 j:cie universii/ciu ui ucic i rt Beleden werd gesticht en de viering pdat deze in af- d0 '„„jaardag Een KGB-functionaris, Sergei Soko- low, had tegen mevrouw Sacharow Op het universiteitsterrein in het BEIROET (AP) Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft volgens een Libanese krant opnieuw herhaald dat zijn olie embargo tegen de Verenigde Staten „onherroepelijk" is. „Al leen als Israël zich geheel uit alle Arabische gebieden terug trekt die het in 1967 heeft veroverd, met inbegrip van de Ara bische sektor van Jeruzalem, zal het Saoedische olie-embargo worden opgeheven", aldus de 69-jarige monarch volgens het in Beiroet verschijnende dagblad Al Anwar. Deze verklaring den de Verenigde Staten voor de Is raëlische aftocht verantwoordelijk". "Wat betreft het olie-embargo, dat cratisering. De activiteit is definitief en onherroepelijk. Deze sidenten doorkruiste echter dit be leid. Het onderhoud duurde ruim slechts worden gewij zigd als de totale Israëlische aftocht is voltooid en de wettige rechten van het Palestijnse volk zijn her steld". Feisal vertelde Salam vervolgens. gezegd dat dit aanbod niet ernstig centrum van de stad stonden echter 'in de honderden studenten die borden bij demo- zich hadden waarop onder meer het de dis- aftreden van Nixon werd geëist. Bij de beantwoording van de hem gestelde vragen beloofde Nixon ver der de geluidbandjes en alle docu menten die zijn naam in verband met de Watergate-affaire zouden twee uur. Vandaag moet mevrouw Sacharow opnieuw bij de KGB ver schijnen. leek niets heel te laten van de voorspelling die president Nixon da-t het herstel van een Arabisch Je- vrijdag deed toen hij zei dat het Arabische olie-embargo zal worden verzacht. Al Anwar meldde dat Feisal zijn sche terugtrekking te bewerkstelli- ruzaüem de "meest gekoesterde droom" van de Koning is. "Ik wil in de El Aksa moskee van Jeruzalem bidden voor ik sterf en ik ben be reid alles te geven wat ik heb, om die droom te realiseren". stad vrijdag, met de bezoe- Jordaanse westelijke oever. kende Libanese ex-premier Saeb Sa lem. De koning verklaarde dat hij de Verenigde Staten schouwt als het enige land ter reld dat door middel van druk Is raël 'kan brengen tot een volledige te rugtocht "omdat Amerika het enige land is dat Israël politiek steunt en van wapens voorziet". "Ik heb de Amerikanen verteld, dat wij een beslissend optreden willen Volgens Kissingers voorstel zou dit plan binnen een Jaar voltooid moe- verkddt ten zijn. "Kissinger zei van mening be- te zijn dat de Arabische landen in tussen met de Verenigde Staten moeten samenwerken opdat de Ver enigde Staten op hun beurt meer kun nen helpen het plan ten uitvoer te leggen", zo zou Feisal hebben ver klaard. Hij had Kissinger volgens de Liba- en snel resultaten willen zien", aldus nese krant het volgende geantwoord: teld dat het Saoedische standpunt in- zullen nooit de Israëlische aanwe- de Amerikaanse wij erop dat Israël zich eerst uit Je- Aanslagen op ITT-gebouwen in Duitsland NEURENBERG Op de fabrieks- en kantoorgebouwen van het Ameri kaanse bedrijf „Standard Elektric Lo van „persoonlijke gevoeligheid", maar omdat de rol van de Arabische staatshoofden niet anders zou zijn de Arabische topconferentie die dan die van een 'figurant'. Hun taak alleen maar uit bestaan de be- PARIJS (Reuter De Libische leider Moeammar Gaddafi heeft ver klaard dat hij niet zal deelnemen l het Franse dag- Volgens Gaddafi willen Egypte in Neurenberg is in de nacht Syrië de instemming van de andere minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger toen die begin no vember besprekingen met de Koning bieden, voerde. ruzalem terugtrekt en vervolgens, uit de andere bezette Arabische ge- van zaterdag op zondag een aanslag gepleegd, die voor een half een mil joen mark schade heeft aangericht. Het bedrijf behoort tot het multina tionale ITT-concern, waarop veel kri tiek ls geweest in verband met de rol die ITT heeft gespeeld in de gebeur tenissen in Chili. Arabische leiders verkrijgen voor hun „plan tot overgave aan Israël". Hij voorspelde dat ook andere Arabische leiders de conferentie in Algiers zul len boycotten. De Libische leider ver telde dat hjj bij de neus was geno men. Met president Sadat van Egyp- aanvankelijk afgesproken dat De daders hadden de springstof de Arabische top op 10 november in De koning verklaarde volgens het blad voorts dat hij een voorstel van Kissinger had afgewezen om In drie fasen een gedeeltelijke Israëli- "De tijdsduur van een jaar voor de terugtocht is onaanvaardbaar. Wij staan erop dat de aftocht binnen en kele weken ruzalem zij] vermoedelijk bij een raam op de be nedenverdieping aangebracht. In de nacht van vrijdag op zaterdag is brand gesticht in een ITT-bedriJf in )or 100.000 mark Cairo byeen zou komen. Plotseling had hij echter vernomen dat de bij eenkomst op 26 november in Algiers zou worden gehouden. Gaddafi verklaarde dat hij de con- ferntie niet boycotte om redenen ADVERTENTIE LONDEN AFP/RTR/UPI) Paul Getty II, vader van de sinds 10 Juli in Italië verdwenen Paul Getty III, heeft in Londen via zijn advocaat la ten weten dat hij bereid is een los geld voor zijn zoon te betalen. Het is niet bekend hoeveel de va der precies wil betalen.Volgens zijn advocaat is het aangeboden be drag het maximum dat hij bijeen kan brengen. In een brief aan het Italiaanse blad II Messagero hebben de ontvoerders onlangs een bedrag, van ongeveer 8,5 miljoen gulden ge ëist. Bij deze brief was een mense lijk oor ingesloten dat aan de ont voerde Paul zou hebben toebehoord. Hetzelfde blad ontving vrijdag een nieuwe brief waarin werd gedreigd, dat een voet van Paul zou worden opgezonden als het losgeld niet bin nen vijf dagen werd betaald. LONDEN (REUTER) In tegenwoordigheid van premier Heath van Engeland en president Pompidou van Frankrijk heb ben de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen za terdag in Chequers, het buitenverblijf van Heath bij Londen, het verdrag getekend inzake de aanleg van een 50 kilometer lange tunnel tussen Engeland en Frankrijk onder het Kanaal. Overigens betekent dit niet, dat de tunnel er definitief komt. Het gaat slechts om voorbereidende werkzaamheden. Pas in 1975 zal een definitief besluit worden genomen. Met de ondertekening van het tunnelverdrag is wel een belangrijke stap gezet tot verwezenlijking van een oude droom. In 1802 legde de Franse mljnbouwingenieur Francis Albert Mathieu het eerste plan voor een onderzeese verbinding tussen de twee landen voor aan Napoleon. In 1875 werden in de tweelfendafc. 4? nomen. Verdere pogingen tot uitvoe ring van de plannen mislukten door militaire bezwaren in het Britse par lement. Pas in het midden van 1957 kwam er weer wat beweging in de zaak toen er studiegroepen werden ingesteld om uit te maken of aan een tunnel dan wel aan een brug de voorkeur moet worden gegeven. In 1963 werd ten gunste van een tunnel beslist. In de buurt van Calais zijn vrijdag de werkzaamheden aan Franse kant begonnen. Weldra neemt het werk ook aan de overkant, te Cheriton bij Folkestone, een aanvang. Verwacht wordt dat tegen 1980 de spoorverbin ding door de tunnel gereed zal zijn. Men zal dan in drie uur van Londen naar Parijs rijden. Met de boottrein doet men er nu acht uur over. Er komen twee hoofdtunnels en een diensttunnel die door de twee landen gezamenlijk zullen worden geexploiteerd. Het nu getekende ver drag betreft boringen aan de twee kanten van het Kanaal voor de diensttunnel en andere voorberei dende werkzaamheden die tezamen ongeveer 30 miljoen pond (circa f 200 miljoen) gaan kosten. Uiteindelijk zullen de kosten naar schatting 6,5 miljard gulden bedragen. Bij zijn vertrek naar Parijs ver klaarde president Pompidou dat zijn besprekingen met Heath gekenmerkt waren door een groot wederzijds be grip en dat hij met optimisme de thuisreis aanvaardde. Volgens Franse officiële kringen heeft de Franse president een soepe ler standpunt ingenomen ten aan zien van de '-westie van het regionale ontwikkelingsfonds van de EG. Voorts erkende hij dat het pond ster ling voor het ogenblik nog moet blij ven kunnen zuiveren, te zullen overt gen. Hij erkende dat de campai voor zijn herverkiezing van jaar „uit de hand" was gelopen.! *1 schreef dit toe aan het feit het in dezelfde tijd druk had g met allerlei buitenlandse aangelegd l heden. Nixon noemde in dit het herstel van de betrekkingen a China, de toenadering tot Mo6fc d het SALT-gesprek en de Vietnamf?1 kwestie. Nixon, die af en toe met eens doek het zweet van z veegde, zei recht in de tv-carc srr kjjkend dat het Amerikaanse v recht .op heeft te weten president wel of geen oplichter I4 een ogenblik van stilzwijgen Nixon: „Nu, ik ben geen oplicht* Hongerstakin Joodse Russen teci vre op 26 november in Algiers begint. Hij zei dit in een vraaggesprek met Eric sluiten te bekrachtigen die de Ara- Rouleau, de deskundige voor het bische ministers van Buitenlandse MOSKOU In vier Russia steden zijn Joden twee dagen hongerstaking uit protest tegen recente arrestatie uit de Oekraïne, die niet Israël mocht emigreren, joodse zijde in Moskou fcet< Ze verklaarden dat de technf pc vandaag terecht had moeten si dat zijn zaak voor onbep 1 de tijd op de lange baan is g Hij kan tot vijf jaar gevild nisstraf krijgen op beschuld m "kwaadwillige straatschende: ji® De arrestatie van Feldman, 1 de zegslieden, bleek zijn van 'n nieuwe campagne vi geheime politie tegen joden die: Israël willen emigreren. Meeged werd dat andere joden die weg den, zijn lastiggevallen 1 met arrestatie. Een Moskouse activist venteldej. t twaalftal vrienden n durend door de KGB in de worden gehouden en praktisch if arrest hebben. Hij zei dat alsóf huis gingen, ze onmiddellijk 1 opgepakt, gewoonlijk Zaken tevoren zouden nemen. Aan vankelijk zouden de ministers in Cairo bijeenkomen, maar twee dagen geleden werd besloten dit overleg ook in Algiers te houden. De Libische leider was van oordeel dat het ministerieel overleg bedoeld was om „de barsten te repareren die in de gevel van de Arabische eenheid zjjn ontstaan, en vervolgens de diplo matieke strategie van Egypte en Sy rië te consolideren. Ons wordt met andere woorden verzocht akkoord te gaan met de erkenning van de staat Israël waarmee Egypte en Syrië op het punt staan vrede te sluiten". Kolonel Gaddafi, die al eerder felle kritiek op president Sadat heeft ge uit omdat deze hem niet zou hebben gekend in het plan voor de aanval op Israël, verklaarde bijzonder ver bitterd te zijn over het bestand, te meer daar hij grote hoeveelheden Russisch oorlogsmaterieel naar Egypte en Syrië had gezonden. Deze landen hadden echter met een sta ken van het vuren ingestemd „zelfs nog voordat zij de wapens hadden gebruikt die wij hun zonden". Hij zei niet of hij deze wapens rechtstreeks van de Russen had be trokken of via een derde partij. Wel deelde hij mee dat het materieel contant was betaald. Op de vraag of hij ook Franse Mirages naar Egypte had gestuurd, zoals Israël heeft ver klaard, antwoordde hij ontkennend. Weer mislukt De voorzitter toa de (conservatieve) Rechtvaai heidspartij in Turkije, Da heeft za/terdag zijn opdracht vormen van een nieuwe re: aan president Korötürk terug ven. Met het teruggeven van c" opdracht is ook de tweede tot vorming van een nieuw M na de verkiezingen van 14 0! mislukt. De leider van de wtö maar niet sterke RepublA Volkspartij, Ecevit, slaagde deze maand evenmin. Terugkeer Een nieuwe van 1670 Egyptenaren keerde dag uit Israël naar Egypte waarmee het getal teruggeb Egyptenaren was gesteg (op de 8000). Zij werden ven met transporttoestellen van W de Kruis. Een vliegtuig metis lug sche krijgsgevangenen arró zaterdag uit Egypte in Israël aantal Israëliërs is slechts een tie van dat der Egyptenaren. Volgens genoemde Franse kringen kan het regionale ontwikkelingsfonds wat Parijs betreft thans gaan wer ken. Volgens voorstellen van de Europese Commissie moet het fonds voor een periode van drie jaar - in gaande per 1 januari a.s. - over 1,125 miljard pond (circa f 7,3 miljard) kunnen beschikken. Voorts waren Pompidou en Heath het er over eens dat de EG er naar moet streven een belangrijker poli tieke stem te krijgen in de internatio nale politiek, vooral na de jongste ge beurtenissen in het Midden-Oosten waarop Europa nauwelijks invloed heeft gehad. Met het oog op de olie crisis pleitten de Fransen opnieuw voor de totstandkoming van een Europees energiebeleid. HOUSTON Skylab, Amerikaanse ruimtelaborsM dat op een hoogte van 13 om de aarde draait, is sinds terdagmiddag weer bemand derde en laatste bemand commandant Gerald Can, ward Gibson en William die vrijdagmiddag naveral werden gelanceerd, fen bij het binnengaan t grote verrassing in hetj drie "astronauten" een grap van de vorige t die zeven weken geleden n aarde zijn teruggekeerd r overtollige kledingstukken den zij drie ruimtevaarders gebouwd die zij resp. haddó plaatst op de oefenfiets, 8» apparaat voor longonderz» op het toilet. De nieuwe ploeg t het laboratorium op Voor donderdag as. staat* ste ruimtewandeling op W gram. Dan moeten de aan de buitenkant van van nieuwe films worden zien. 3 f.."

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4