.oningiïi kreeg en gaf pony in Leiden ill Dooie straat Leiden beperkt energieverbruik - VERONTRUSTING Surprise Cheque 026: 10 korting op alle afdelingen. LEIDEN ze zondag, ook bij de derde keer nog een merkwaardig verschijnsel. Fotograaf Jan Holvast fotografeerde de rijksioeg Amsterdam-Rotterdam bij het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp op zaterdag en op zondag. LEIDEN Voor het najaarsfeest van „De Unie" <Alg. Ned. Unie van Muz. Ver.) is nu al elf jaar achter een de Leidse Stadsgehoorzaal geko zen. Zon feest beslaat twee zaterda gen en twee zondagen. Ons zijn 11 en 12 november ontsnapt, omdat we er onkundig van waren. We hadden 't overigens druk genoegd die dagen met kamermuziekconcerten. Het programmaboekje noemt 54 korpsen. Verleden Jaar waren er 50. Dit blyft dus gezond. Vooral ook so ciaal gezond. Omdat deze muziek beoefening een zo zinvollen en zegen rijke besteding van de zo vaak pro blematische vrijetijdsbesteding bete kent. de beoefenaars ook psychisch- m or eel sterkt en onderscheidiingsver- mogen schenkt in kwalitatief beoor delen. Mensen zijn onderling ongelijk. Baas boven baas blijft, hoe men ook sputtert van niet. Richtlijn in een organieke en organische eenheid als de Unie is. dat men volop geeft wat men volop heeft. Dat gebeurt. De korpsen, die helemaal doorstoten, be landen in de afdeling Superieur, met F aangeduid. Unie Leiden XI presen teerde er zo elk uit voorraad. Bin nen die F blijft ook ongelijkheid. En kele ensembles bewegen zich tot op het professionele vlak. Kunnen ama teurs niet, zeggen sommigen. Heus ter. Zaterdagavond stond de zaal in vuur en vlam voor de harmonie Concordia uit Treebeek (mijnstreek Limburg). Korps van 64 „man". Na der bekeken over de vijftig jongens en meisjes en alleen de rest rijper volwassenen. Repeteren doen zij zon dags om 4 uur en gewoon eens per week. De dirigent H. Savelkoul is een amateur! We zeiden hem voor hy aan de slag ging: morgen hebt u de wisselvlag. Voorgevoel, het kon niet Unie-najaarsfeest uitblijven. Hy kreeg die vlak ook, na honorering met 330 punten, bevoch ten op de 324 vain Apollo. Zaandijk van W. S'teijn, jaren lang de abonnè- winnaar, hetzij aan het hoofd van Apollo, hetzij van Hoogoven Bever wijk. Een van de succesgeheimen van die drie harmonieën is de zorg be steed aan de houtblazers. Men werkt doorgaans te eenzijdig met klarinet ten. Treebeek vertoonde naast klari netten 4 of 5 fluiten. 2 hobo's, een althobo. twee fagotten. Daarom kon een veel groter klankverfijning ont staan. Degene die ons argeloos vroeg „is dat een afgehuurde con servatoriumklas", zei wat het klin kend resultaat betreft iets waars. Leiden ligt op dit stuk ver achter, wy die op het terrein van koor. symfonisch Jeugdorkest, drumband, accordeon een vlag in top hebben! 'Treebeek speelde als vrjj werk de uniek geïnstrumenteerde 2de Orkest suite van de Belgische militaire ka pelmeester Jos Moerenhout, die voor de Unie zo vaak in de Jury zetelde. Een verrassend knap en moeilijk werk. Subliem verder het ineenklin- ken van de timbres van het vertol kend orkest. De andere wisselvlag. die voor fanfares, is naar Purmerend gegaan, naar Kunst na Arbeid, dat de Partita van Lex van Delden in troduceerde (met boeiende facetten) en het potige en potente, al langer bekende Divertimento van de Vla ming Marcel Poot. Uit Leiden was „Nieuw Leven" (van de partijo.l.v. P. Baart, die veel werk gemaakt had van een Sinfonie van Gossec, die in het dynamische klimaat het best ge dijde. maar im het middendeel een wat zangerig karakter had kunnen dragen. Resultaat 282 p. in klasse C harmonie. Juryleden waren Laro, van Lijnschoten, Stalmeier. Iets nieuws in de Unie is een Jeugdraad, een prima beslissing. KEES VERHOEF Dinsdag 20 en woensdag 21 november van: 9-12 uur krijgt u op vertoon van Surprise Cheque 026 10% korting op alle aankopen van die ochtend. Systeem: u betaalt op de afdeling het volle bedrag. Tot 1'2 uur krijgt u op vertoon van uw kassabonnen bij de Centraalkassa 10% in kontanten terug (tegen inlevering van cheque 026). Goede ochtenden dus om vast uw Kerstwijnen te kopen. Of.de kleuren tv die in januari gepland was. P.S. Enige beperking: de 10% korting geldt niet voor de kassabonnen, waarmee u het Surprise Chequeboek bemachtigt. Kijk es in de Bijenkorfjd^ De Kraaierbrug (Verbinding Nieuwe RijnKraaierstraat) is wegens slechte toestand afgesloten voor alle rij verkeer. De gemeente heeft voor de brug een hek geplaatst en dacht misschien hierdoor weer een probleem in Leiden te hebben Niet echter voor de winkeliers in de Kraaierstraat want er staat nu aan de ene kant van de straat een hek en aan de andere kant staat een bord "verboden in te rijden". Het is dus geen wandelstraat en er komt ook geen noemenswaar dig verkeer meer door. Dit is hinken op twee gedachten. Logischer zou het zijn als men maatregelen neemt om het verkeer weer doorgang te doen vinden óf nog liever, men maakt er een echte wandelstraat van met bloembakken, bomen, enz. Er is nu alleen maar een "dooie" straat van ge maakt! JAN ZEILSTRA, Kraaierstraat 19, Leiden Het spijt me mijn verontrusting te moeten kenbaar maken over de bij dragen, die de heer C. J. Rotteveel regelmatig in uw blad publiceert en speciaal over het artikel in dit blad van donderdag 8 november. Een blad als dit behoort een neu traal. naar vermogen objectief ka rakter te dragen .Natuurlijk sluit dit allerminst uit de artikelen met een duidelijke hetzij progressieve, hetzij duidelijke hetzij progressieve, hetzij conservatieve achtergrond worden opgenomen. Objektiviteit bestaat immers uit het belichten van ver schillende zijden. Deze artikelen die nen dan echter wel te voldoen aan bepaalde eisen van journalistiek fat soen en het ligt wel allerminst voor de hand hierbij ook informatie van uiterst extreme zijde te verwerken. In de artikelen van C.J.R. worden echter herhaaldelijk dergelijke zeer extreme bronnen geciteerd. Steeds weer gaat hij ervan uit, dat zij die protesteren tegen de onder drukking der mensenrechten in Zuid Afrika, Angola, Chili enz. niet pro testeren tegen soortgelijke gebeur tenissen in Rusland. Niets is minder waar: voor wat er op dit punt in Rusland gebeurt heeft toch haast niemand meer één goed woord over. Zelfs een zeer links blad als De Groene publiceerde felle protesten te gen de veroordeling van Amalrik. Een op dit punt toonaangevende or ganisatie als Amnesty international richt zijn akties naar alle kanten. Waarom worden deze dan niet geci teerd? De artikelen van C. J. R. wek ken het angstige vermoeden dat de. op zich terechte, beschrijving van de terreur in Rusland vooral dient om akties tegen terreur elders in de we reld monddood te maken. Dit is een taktiek, de mensen van mijn gene ratie zich nog zo goed herinneren uit de dertiger Jaren toen de angst voor het Russische communisme ge bruikt werd om de protesten tegen het opkomend fascisme te ontkrach ten. Anderen hebben reeds uitvoerig gerageerd op de merkwaardige aan val op minister v. d. Stoei; Wel wil ik hier nog speciaal noemen het on fatsoenlijkste van alle onfatsoenlijke Journalistieke middelen: hatelijkhe den op iemands voorkomen. Wat ver der echter vooral opvalt is de kri tiek op het feit dat v. d. Stoel de Junta in Chili fascistisch heeft ge noemd en vluchtelingen voor dit be wind gastvrijheid biedt, Is de ver ontwaardiging over wat er in Chiii gebeurde alweer zo ver gezakt dat het mogelijk is deze mensen als agi tatoren voor te stellen? Wat herin ner ik me ook deze omschrijving weer uit de oorlogsjaren toen onze eigen verzetsstrijders door de nazi's als agitatoren werden afgeschilderd. Dat het artikel tenslotte uitmond de in een verheerlijking van het af schuwelijke bewind in Zuid Afrika wekt dan weinig verbazing meer op. Wel is het dan verbijsterend in een inzet te lezen, hoe de strijd voor een goed leefmilieu in Zuid Limburg wordt afgedaan als een zich bemoei en met andermans zaken I Wat mij in dpze artikelen vooral steeds weer verontrust is dat, wider het mom van een schijnbaar stre ven naar objektiviteit in feite altijd de kant wordt gekozen van de dicta turen, van de onderdrukkers, van de vernietigers der democratische rech ten en dat aan de andere kant de in sinuaties altijd hen treffen die opko men voor de rechten der onder drukten, der verdedigers van demo cratische rechten, der niet-vrije ge kleurde volken. Ik heb de tijd beleefd, dat Europa in de greep verkeerde van dictato riale, fascistisohe machten. Juist omdat ik dit echte fascisme heb meegemaakt verfoei ik het gemak, waarmee deze term. vaak gebruikt wordt als etiquet voor' politieke te genstanders. Maar op veel plaatsen in de wereld dreigt dit fascisme weer als een afschuwelijke realiteit. De weerstand hiertegen dreigt door LEZERS SCHRIJVEN de artikelen van C. J. R. tc wordtu ondermijnd. PROF. DR. A. QUISPEL. Hofbrouckerlaan 40 Oegstgeest. Naschrift Plaatsing van de stukken van C. J. Rotteveel houdt geenszins in J dat dit dagblad zich achter zijn ideeën stelt. Wie geregeld de com- mentaren op de voorpagina leest, zal het duidelijk zijn dat er tussen - de mening van de heer Rotteveel en de hoofdredactie nogal waf fundamentele verschillen bestaan.y Deze krant behoort bepaald niet tot de verdedigers van de Apart heid of van abjecte regiems a la Portugal, Chili of Griekenland. Integendeel, ivij verafschuwen de machthebbers daar, zoals elkeen dient te doen die zijn eigen demo cratische gevoelens ernstig neemt.1 Wij wijzen bijvoorbeeld op ons commentaar bij de dood van Allende. Ook ivij zien in de beschouwin gen van Rotteveel menigmaal een groot stuk eenzijdigheid, hetgeen ondermeer valt te illustreren aan de citaten in die artikelen, die voor het merendeel aan hem wel gevallige persmedia zijn ontleend. Dat neemt niet weg dat op een pluriform podium als dit dagblad een zienswijze als van Rotteveel mogelijk moet zijn. Zijn benade ring lokt reactie uit. Lezers klim men in de pen om hun licht over een probleem te laten schijnen en krijgen alle ruimte in de krant. Ook dat is democratie in de prak tijk. Ieder moet zijn zegje kunnen zeggen. En laten wij niet verge ten: domheid in het duister, woe kert voort: domheid in het licht, valt wellicht te cureren. HOOFDREDACTIE LEIDEN Burgemeester en Wet houders hebben een aantal maatre gelen genomen ter beperking van 't energieverbruik bij de gemeente, ge meentelijke bedrijven en instellin gen in het onderwijs. De maatregelen omvatten beperkingen op het ge bied van verlichting en verwarming. De straatverlichting zal zodanig worden beperkt, dat met uitzonde ring van belangrijke verkeersknoop punten één op elke twee licht masten wordt uitgeschakeld. Met dit werk, dat ongeveer 2 weken in beslag neemt, is inmiddels begon- gebied van de S.L.F. is een beroep gedaan deze gedragslijn te volgen. Als daaraan wordt voldaan levert dit een energiebesparing van plm 2 miljoen kilowatt uur per Jaar op: dat staat gelijk met het gemiddeld Jaarverbruik van 1.000 woningen. Op het totale energieverbruik in het verzorgingsgebied betekent dit 'n be sparing van 1%. De verlichting van openbare gebou wen <o.a. stadhuis) met floodlight is reeds vorig weekend uitgeschakeld. In het stadhuis is de verlichting in gangen en hallen tot de helft terug gebracht doos uitschakeling van lichtbakken e.d. De gemiddelde verwarmingsgraad overdag wordt gebracht op maximaal 20 graden; 's nachts op maximaal 15 graden. Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blUft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres met de voordeligste prezen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 18 DAG 19 NOVEMBER 1973 Vervolgens werd een les gegeven, zodat men kon zien, hoe de gehandi capte kinderen op deskundige wijze werden opgeleid. LEIDEN Zaterdagmiddag rond de klok van drie uur stonden belang rijke mensen van de gemeente <de burgemeester) en van de Stichting Paardrijden voor gehandicapten, voor Leiden en omstreken een beet je en soms ook een beetje erg ner veus te wachten totdat de AA 66, de iets minder snelle donkergroene, Ford Granada, vanuit Soestdijk zou komen. Koningin Juliana, gekleed in een zwarte bontjas en met zwarte lak- laarzen kreeg bloemen aangeboden door Georgette Tegelaar, één van de kinderen die paard heeft leren rij den in de manege "Moedig Voor waarts" (links). Voorzitter jhr. van Eysinga vond het een enorm voor recht dat de koningin kennis wilde maken met het werk van de mane ge en bereid was een pony aan te ne men, die door de gezamenlijke Ne derlandse studentencorpora werd aangeboden naar aanleiding van 't 25-jarig regeringsjubileum. Een studentenwoordvoerder vertel de dat een apart cadeau naast 't na tionale geschenk een soort recht vaardiging betekende. Het was alle maal erg fijn: er kwam een pony, die de stallen van de manege moet verrijken en de kinderen nog geluk kiger moet maken dan ze reeds zijn (rechts). De koningin vond het een "enig iets" en had "erg veel dank". (Fo to's Jan Holvast).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3