Wisten ze dat ze moesten winnen...: "Goethals wilde De Nul houden... 'Geen moment pressie gevoeld Ruud Krol speelde „makkelijkste wedstrijd" van zijn leven SCORES IN BETAALD VOETBAL u LOTTO Jan Mulder over het angstige verdedigen van de Belgen: „Zit daar de poen in", vroeg een Belgische journalist V xtra PAGINA 10 MAANDAG 19 NOVEMBER SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM Nederland zal tenminste een drietal oefenwed strijden spelen als voorbereiding, op het toernooi in West-Duits land. Vastgesteld waren al Span je—Nederland op 30 januari in Madrid en op 27 maart Nederland —Oostenrijk. In België zal Oranje bovendien nog tegen de ploeg van Goethals uitkomen. "We waren tevoren met de Bel gen overeen gekomen", aldus mr. Jacques Hogewoning, "dat het verliezende team als sparring partner zou fungeren voor de winnaar in Amsterdam. Als we hadden verloren zouden de Bel gen hier hun revanche hebben ge- Het doel is bereiktCruijff en elftalbegeleider Van Zan ten vieren het uitbundig kregen, nu gaan wij naar hen toe". Een aantal spelers staat evenwel op het standpunt dat aanmerke lijk meer wedstrijden moeten worden vastgesteld. Chef d'equipe Jack van Zanten is van mening, dat het inlassen van meer dan één extra wedstrijd op bezwaren zal stuiten. "Er is niet zoveel ruim te om meer te doen", aldus Van Zanten. "Tenslotte hebben we on ze afspraken met de clubs, waar mee de hele voorbereiding is doorgesproken". Een ander plan dat was door gesproken kan niet doorgaan. Het idee van de begeleiders om de ploeg tussen de wedstrijden van het eindtoernooi door naar Ne derland te laten terugkeren, om zich in alle rust voor te bereiden, zal niet worden verwezenlijkt. "Ik heb gisteren pas gehoord", al dus Van Zanten, "dat een ploeg tijdens de eindronden het land waar wordt gespeeld niet mag verlaten. Dat is om te voorkomen dat buur laaiden in een voordelige situatie zouden komen te verke ren. Ons plannetje om terug te vliegen naar Soesterberg en om dan naar Zeist te gaan. kunnen we dus wel vergeten. We zullen in West-Duitsfand moeten blijven. In verband met de publieke be langstelling, denk ik wel dat wij als speel-centra Gelsenkirchen en Düsseldorf zullen krijgen". In het Olympisch stadion over heerste de gepaste blijdschap over het bereiken van de eind ronden voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog. En over de manier waarop dat was gebeurd. "Het was niet eens zo'n slechte wedstrijd", wist Mühren ("Als je pas tien minuten voor het begin hoort dat je moet spelen, begin je minder geconcentreerd") "En ook de hardheid is meegevallen", bedacht Cor van der Hart als rechterhand van Fadrhonc. De cijfers wezen uit dat Nederland vaker was bestraft dan de Belgen; 32 tegen 26 keer met Neeskens (7) en Van Binst (6) als de top. scorers. Ruud Krol vond Neder- landBelgië zelfs de "gemakke- lijkste wedstrijd van zijn leven'. ("We hebben geen moment pressie gevoeld"), "Deze kwalifi' catie zie ik als een soort honneur van de jongere spelers tegenover de ouderen. De eindronden zullen voor enige spelers wellicht het einde van hun internationale loopbaan betekenen. Ik vind het fijn dat we daaraan hebben mo- gen meewerken". Tenslotte nog een Belgische Ine. ning van Nico Dewalque: "Te. vreden over de wedstrijd, 't spel, maar spijtig als ge ziet wat voo; klootzakken wel naar Duitsland mogen". En daar was geen woord Fram bij. HeerenveenFC D. Bosch 10. 80 Smid 10. Scheidsrech ter: Ram. Toeschouwers: 4.500. FSCSC Amersfoort 11. 30 Pfennings 1—0 (strafschop), 32 Spetbos 11. Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 3.000. VolendamHeracles 1—0. 10 Kok 10. Scheidsrechter: Van Gastel. Toeschouwers: 3.000 De VolewijckersSW 11. 25 Coenen 01, 55 Hoogenberck 11. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 1.000. Fortuna VI.Vitesse 11. 3 Reijgersberg 1—0, 31 Vleemink 11. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 3.500. ExcelsiorSC Cambuur 00. Scheidsrechter: De Vos. Toe schouwers: 3.000. Helmond Sport—PEC Zwolle 00. Scheidsrechter: v. Ooyen. Toeschouwers: 2.500. Wageningen—FC VW 1—0. 49 Hazelhekke 10. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 1.000. EindhovenVeendam 31. 1 Elling 01, 23 Bloemers 11, 53 Posthuma 21, 63 Senders 31. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 2.000. FC DordrechtWillem 2 22. 7 Naaktgeboren 1—0, 9 v. Meeteren 11, 20 v. d. Berg 12, 40 Roeland (strafschop) 2—2. Scheidsrechter: Beukman. Toeschouwers: 3.000. Stand: Vitesse 15 Excels. 15 Heerenv. 15 Fort. SC 14 Volend. 15 Helm. S. 15 Cambuur 15 Wagen. 15 SW 15 Eindhov. 15 Fort. VI. 14 WV 14 Dordr. 14 Heracles 15 Amersf. 15 D. Bosch 15 PEC Zw. 15 Veendam 15 Volewfj. 14 Will. 2 14 34-15 24-12 23-10 26-12 23-14 19-18 16-14 13-16 18-22 17-20 1-314 13-17 19-24 12-13 15-22 18-18 16-18 17-26 14-25 14-34 SPORTTOTO 1 2 3 Nederland-België n Dordrecht-Willem II i i Excelsior-Cambuur i i Volendam-Heracles Fort. VI.-Vitesse i i Eindh.-Veendam Helm. Sp.-PEC Zw. 11 "11 Volewtfckers-SW n Wageningen-VVV 1 Heerenv.-Den Bosch 1 Fort SC-Amersfoort Turkije-Zwitserl. 1 Bulgarije-Cyprus H 1 De winnende getallen in de Duitse Lotto zUn: 2, 7. 11, 39, 41, 48. Reserve-getal: 46. Olympianummer: 9836. Boksen Rudy Koopmans heeft zaterdagavond in Frankfort een bokspartij in het halfzwaarge- wicht tegen de Westduitser Wilhelrr, Janko gewonnen. Janko staakte de strijd in de pauze van een minuut tussen de derde en de vierde ronde. AMSTERDAM Terwijl hij de woorden van het nieuwe voetballied "We gaan naar München" als champagne moet hebben gedronken, sloot Frantisek Fadrhonc de kwelgeest van Pol van Himst en Raoul Lambert, Johan Neeskens, dankbaar in zijn armen. De geëmotioneerde bondscoach had net zo goed het hele Belgische elftal aan de borst kunnen drukken. Had de Tsjechische Nederlander niet enkele dagen terug een "gang door de hel" geannonceerd? Wel, met het vuurtje dat de Witte, Rode Duivels stookten, zouden zij zelfs hun patattekes nog niet warm hebben gekregen. Pas tien minuten voor tijd wenk te aanvoerder Pol van Himst zijn medespelers hem te helpen in een wanhopig slot nog te proberen de 00 van het bord te schieten. Er werd zelfs nog gescoord, door Jan Verheyen, maar een goed aoor Aad Mansveld geleide actie zette de Bel gen in alle opzichten buitenspel. Te- Door Jain Preenen recht, omdat de Belgen in de voor gaande 80 minuten met hun eigen wapens, eenheid en wilskracht, wa ren geklasseerd. Dat West-Duits land voor hen nog zolang in zicht bleef kwam omdat Rep tot vier maal toe en Cruijff (met alleen nog de voortreffelijke doelman Chris tian Piot voor zich) weigerden te scoren. De Belgen zelf konden er nauwelijks iets tegen doen. Van de bezieling, waarop in het nabije ver leden Spanje, Zuid-Slavië en Italië zich verkeken, was geen moment sprake. Geen moment, ook konden zij duidelijk maken hoe zij vanuit de favoriete underdogpositie eerder de eindronden van het wereldkam pioenschap in Zwitesrland (1954) en Mexico (1970) haalden recente lijk nog de derde plaats opeisten in het Europese kampioenschap voor landenteams. Als leken zij zich na al die triomfen ditmaal in de 104de Derby der Lage Landen de (bene) luxe te kunnen permitteren nu eens Nederland de eer te gunnen zich bij de laatste zestien te plaatsen, zo lusteloos, slordig en vooral angstig speelden zij. To de laatste minuut bleven zij in een Mirakel van Am sterdam geloven en werd zelfs im de fase, die beslissend had moeten zijn, verdediger Gilbert van Binst ver vangen door een andere verdediger, Gerard Desanghere. "Waarom werd er geen aanvaller ingezet"?, vroeg •de voorheen bi J Volendam en nu de voorheen bij Volendam en nu bij Waregem trainende Hans Croon zich af. "Als Je zoiets in Nederland zou doen zou Je meteen worden af gevoerd". En Jan Mulder: "Onge looflijk. Ze wisten geloof ik niet dat ze moesten winnen". Door het bij na onwerkelijke concept, dat België volgde, is deze interland geen nieuwe test geworden voor Aad Mansveld. Slechts eenmaal was er van een communicatiestoornis spra ke met invaller-doelman Piet Sdhrijbers. De geïsoleerde Raoul Lambert kopte de bal langs het duo, maar noch de achter hem opere rende Pol van Himst, noch een van zijn andere teamgenoten, was voor radig om daarvan te profiteren. Zo als de Belgen zich vrijwel steeds afzijdig hielden. Daardoor ook werd de tegen Polen nog zo schutterende Wim Suurbier geen ogenblik op de proef gesteld. Omdat Oranje aan vankelijk net zoals vorig Jaar in het Boschuilstadion in Antwerpen zijn tegenstander assisteerde bij het bijna wiskundige resultaat voetbal, dreigde op deze derde autoloze zon dag ook goed voetbal geboycot te worden. Pas na rust beseften de Nederlanders dat dit België zonder Wilfried van Moer niet in staat bleek voor een nieuw stukje herois- me te zorgen. Het voorzichtige en overwogen schaakpartijtje van Ne derland werd vervangen door snel combinatiespel, waarbij d'e vleugel speler Rob Rensebrink (terecht ver kozen boven de zoveel tragere Piet Keizer) en Johnnie Rep door een bij vlagen magistrale John Cruijff werden gelanceerd. Terwijl de ter riër Johan Neeskens Van Himst bewaakte en zo nodig ook Hulshoff te hulp schoot bij het afstoppen van Lambert, konden de flankverdedi gers Suurbier en Krol het zich ge makkelijk permitteren hun offen sieve lusten bot te vieren, zodat Ne derland niet over mankracht had te klagen op het middenveld waar de fysiek zwakke Gerrie Mühren (vervanger van Van Hanegem) het aanvankelijk erg moeilijk had. In voorgaande confrontaties zouden de Belgen die taktiek hebben aange grepen om een verassende "break out" te forceren. Deze ploeg scheen echter alleen in het voorkomen van goals geïnteresseerd en hield constant vijf man op één lijn in de verdedi ging, met vlak daarvoor een flink aantal verdedigend ingestelde half- spelers. Coach Goethals hoopte op die manier op een wonder. De man, die zijn spelers zoveel jaren boven hun kracht heeft laten voetballen had de 65000 toeschouwers in het Olympisch Stadion ditmaal niets te bieden. Zijn collega Fadrhonc heeft zijn missie volbracht en tracht Nederland voor t eerst sinds 1938 in de eindronde, omdat het doelsal do zoveel gunstiger was: Nederland 22 (24—2) en België 12 (12—0). De voormalige Tsjech heeft daarvoor op het beslissende moment de nodi ge steun gekregen van Ajax, dat pas na het op de Bulgaarse klippen lopen van de Zilvervloot, het Oranje ont dekte. Tijdig kwam men ook tot de ontdekking dat twee kapiteins op een schip teveel van het goede is, waarna Cor van der Hart voorlopig naar het vooronder, (lees UEFA- jeugd) werd verwezen. Op het dek is het echter nog rumoerig genoeg. Fadrhonc, die steeds naar een dracht wilde streven heeft door tal-" loze wissels en blessures (tegen Polen zaten hij en Van der Hart een kwar tier voor tijd nog als enigen in de dug out) vaak voor chaotische si- De eindronde is géh Vreugde bij de interr, nals Johnnie Rep, Suurbier, Piet Schri, [lw Johan Neeskens en Mansveld. tuaties gezorgd. Daarom gistermiddag zo frappant Belgen het deze bepaald wi kaar ingespeelde ploeg zo g lijk hebben gemaakt. Zij evenals Nederland overigens, een loopje met de sportivif j2]c Lambert een gele kaart o en ontdeden de wedstrijd in ieder geval nog van kaat "vriendschappelijk", hebben de Nedexianders - (65.000 gulden) snel verdien der in ieder geval dan het! stuur dat pas 300.000 gul* SRV en Goudsmit Hoff) 1 toucheerd. Voorzitter Hoge* zijn collega's hoopten dan een een daverende entree I land. Zover is het niet geka publiek reageerde vrij rustii het betwijfeld moet wordenli—f je nu opeens zoveel gunstig! markt ligt. 0 M 1 1 doelf var geve 0 Onze vaste medewerker aan deze rubriek, de heer W. van Hane gem te Hendrik Ido Ambacht, legde na de interland met één zin uit waarom Raymond Goethals niet fa natiek liet aanvallen en waarom hij er na de rust geen aanvaller bij haalde: „Hij wilde De Nul houden". Voor de mensen die in het pro grammaboekje de namen van de re serves overslaan: André de Nul is de spits van Anderlecht die zich gisteren in de dug out zat te ver bijten. 0 Na de wedstrijd kwam Frantisek Fadrhonc met een grote tas in de hand uit de kleedkamer. „Zit daar de poen in?" vroeg een Belgische journalist. De reactie van de bonds coach was fel. „Beginnen jullie nou weer met dat geouwehoer". Bondsvoorzitter Wim Meuleman haalde in de bestuurskamer een sleutelhanger tevoorschijn met de mascotte van het WK erop. „Zo, dat dingetje kan ik nu eindelijk in bet openbaar gebruiken" lachte hij. En daarna: „Dit is een grote dag voor de KNVB." Op de avond voor de interland was er in het tentoonstellingsge bouw Aviodome op Schiphol een Nederland-België-feest op hoog ni veau. Zelfs burgemeester Samkalden van Amsterdam was er. In de gar derobe aarzelde de burgervade even: zou hij zijn ambtsketen om houden of afdoen? Hij overhandig de hem tenslotte aan de garderobe juffrouw. VOETBAL 0 Louis Wauters, de geestige voor zitter van de Belgische voetbalbond in het Aviodome: „Nederland en België behoren tot de sterkste voet ballanden ter wereld. Eentje gaat er toch niet naar Duitsland. En dat terwijl Australië over een acht- vaks-laan naar München is gere den". Een acht-vaks-laan is een acht-baans-weg, maar dat begreep u al. Louis Wauters tot Wim Meule man: „Er is hier dadelijk een lo pend buffet. Met die uitdrukking hebben wij Belgen nogal moeite Maar voor de zekerheid heb ik snelle schoenen aangetrokken". 0 Otto Roffel, de directeur van het Olympisch stadio, in zijn redevoe ring in het Aviodome: „Ik vind het logisch dat belangrijke interlandwed strijden in Amsterdam worden ge speeld, Dat hóórt zelfs. Je moet dan de hoofdstad van het land kiezen. Engeland voetbalt zijn belangrijke partijen toch ook altijd in Londen". Heinz Stuy heeft gisteren geen enkele fout gemaakt en dat mag ook wel eens in de krant. Eddy Merckx was erg boos op Raymond Goethals: „Onbegrijpelijk dat die man niet heeft laten aan vallen, dat hij De Nul en Van dei Eist niet inzette, meende de wieier- vedette. die alom op de tribunes zeer enthousiast werd begroet na zijn fietstochtje door Zei een voorbijganger gen hem: „Holland—Bdl ^ee'c spaaklozc wielen. Dan I die uitslag tenminste ook' ffiem Gezien in het OlywP5 dion: premier Den Uyl. van Vliet, Willy Alberti en Wie hoort er in he thuis? De heer J. van Biggekerke was er ook. ter v Toch was het Olympic niet „afgeladen", zoals dal waren plaatsen onbezet. Jj di wedstrijd gingen kaartje halve prijs weg. De opW Aart den kennelijk geen rekeni^pdc den met de autoloze a beke Ploeg 00 uit van hooft Mstr:

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10